Stakingsverbod weer uitgebreid Werkpaleis Beatrix: 100 miljoen 1)eeuCdet&ereniCt Ruding trotseert coalitie bij verkoop domeingrond Nog eens 8.000 ambtenaren De-mvelleringsplan De Koning valt goed Europarlementslid Maij: Nederland discrimineert 'Benelux moet meedoen met wereldtopoverleg' DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1984 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP/GPD) - Behalve militairen, politie en brandweer zullen naar schatting achtduizend ambtenaren, die vallen onder de diverse ministeries, geen actie mogen voe ren tegen hun werkgever. Zij behoren tot de uitzonderingen die worden opgenomen in de wet collectieve acties ambtenaren, die het stakingsrecht voor het overheidspersoneel moet gaan regelen. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) heeft dit gisteren na het ambtenarenoverleg in Den Haag meegedeeld. De centrales van overheidsper soneel hebben nog niet gereageerd op het overigens nog globale lijstje van de departementshoofden dat hun tijdens het overleg werd uitge reikt. Over twee weken, wanneer de ambtenaren weer met Rietkerk praten, willen ze de discussie over het wetsontwerp afronden. In to taal zullen zo'n 150.000 ambtenaren geen actie mogen voeren tegen hun werkgever, omdat hun functie vitaal is voor het op gang houden van de samenleving. Volgens voorzitter A.Chr. de Jong van de christelijke ambtena- rencentrale CCOOP zal dan een vijfde tot een kwart van de ambte naren buitenspel staan als er een conflict met de minister is. „Waar gaat het dan met het recht van de ambtenaar naar toe", zo vroeg hij zich af. Irritatie De centrales hebben ook hun ir ritatie uitgesproken over het nog steeds stagnerende overleg over een nieuw gelijkwaardig overleg- stelsel tussen centrales en minis ter. Die kan nog steeds de arbeids voorwaarden van ambtenaren een zijdig vaststellen. ACOP-voorzitter J. van de Scheur, die zelf een ontwerp op ta- BREDA (ANP) - Minister van bui tenlandse zaken Van den Broek heeft gisteren in Breda tijdens de viering van het 40-jarig bestaan van de Benelux gepleit voor het deelnemen van deze uniè als acht ste üd aan de economische wereld top. Nederland, België en Luxem burg mogen in het verleden be zwaar hebben gemaakt tegen deze 'onderonsjes' van de Verenigde Staten, Japan, de Bondsrepubliek, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië en Canada, het overleg is langza merhand zo ingeburgerd - dit jaar was de tiende bijeenkomst in Lon den - datje beter kunt besluiten lid te worden dan je ertegen verzetten, aldus de Nederlandse bewinds man. Van den Broek, zijn Belgische collega Tindemans en de Luxem burgse minister van buitenlandse zaken Poos, herdachten tijdens een feestelijke bijeenkomst dat 5 september 1944 hun voorgangers in ballingschap in Londen beslo ten tot oprichting van de douane unie, die later in vele opzichten diende als voorbeeld voor het pro- fel heeft gelegd, zei er genoeg van de hebben om elke vier weken weer te moeten vragen om het recht op onderhandelen. Zijn bond heeft de meest bestreden para graaf, waarin de onderhandelings ruimte voor de ambtenaren wordt gekoppeld aan de ontwikkelingen in het bedrijfsleven, laten vallen, omdat dit voor het kabinet onaan vaardbaar is. In plaats daarvan denken de centrales nu aan onder handelingen, waarin beide partijen een eigen pakket op tafel leggen, dat dan volledig uitonderhandeld moet worden, eventueel gevolgd door arbitrage of actie. Dat onder handelingspakket zal zeker reëel zijn, aldus Van de Scheur, „omdat het doel van onderhandelingen toch moet zijn dat we elkaar vin den". Functie verandering Rietkerk het weten dat ambtena ren veel meer dan tot nu toe bereid moeten zijn binnen hun departe ment van functie te veranderen. Hogere ambtenaren zouden zelfs tussen de verschillende departe menten van baan moeten kunnen veranderen. Dat staat in een brief, die de minister vandaag naar de Tweede Kamer zou sturen. De bewindsman zei te hopen dat de nieuwe regels op 1 januari, of zo snel mogelijk daarna, van kracht zullen worden. Voor de huidige ambtenaren moet de nieuwe rege- ces van Europese integratie. De Benelux verdween enigszins uit de belangstelling toen de EG in de vijftiger en zestiger jaren een dyna mische ontwikkeling doormaakte, maar nu deze organisatie in een im passe verkeert, beseft men meer en meer dat de Benelux in vele op zichten meer heeft bereikt en als motor zou kunnen fungeren voor het proces van Europese eenwor ding. De Luxemburgse minister omschreef de Benelux als: „labora torium en model voor Europese in tegratie". Van den Broek, Tindemans en Poos wezen erop dat de Benelux tot de grootste economische krach ten ter wereld behoort, maar wei nig doet met zijn macht. De Bene lux is de vierde handelsmogend- heid ter wereld, neemt de vijfde plaats in met betrekking tot ont wikkelingshulp, is de zevende olie importeur, heeft twee van de vijf grootste havens ter wereld en heeft een gezamenlijk bruto nationaal produkt dat onmiddellijk volgt op dat van de zeven grootste westerse mogendheden. ling op vrijwillige basis worden in gevoerd. Bij nieuw aangestelde ambtenaren moet de regeling in het arbeidscontract worden opge nomen. De bewindsman gaat ervan uit dat lager en middelbaar overheids personeel in de toekomst in 'alge mene dienst' van een ministerie wordt aangesteld. Het hogere per soneel zou zelfs in algemene rijks dienst moeten worden benoemd. Hierdoor zouden voor deze groe pen de gewenste mobiliteit moge lijk worden gemaakt. De bevordering van de mobiliteit van de ambtenaren maakt onder deel uit van het 'werkplan reorga nisatie rijksdienst', dat het kabinet vrijdag heeft vastgesteld. Ook dit plan zou vandaag aan de Kamer worden aangeboden. Een van de onderdelen ervan betreft het reeds in de publiciteit gebrachte voorstel om de jaarlijkse periodieken voor ambtenaren een minder automa tisch karakter te geven dan tot nu toe het geval was. Rietkerk bestreed overigens dat het kabinet al zou hebben besloten de periodieken geheel af te schaf fen. Het is de bedoeling dat een speciale werkgroep in de loop van volgend jaar het voorstel om afde lingschefs meer invloed te geven op extra loonsverhogingen beoor deelt. Nadat hierover met de bon den overleg zal zijn gevoerd, neemt het kabinet een definitief besluit. Raad van State schorst bevel tot afbraak kruitfabriek DEN HAAG (GPD) De Raad van State heeft een besluit van het Mui- dense college van B en W waarbij de kruitfabriek De Krijgsman wordt gelast een illegaal gebouwd kruithuisje af te breken, geschorst. Volgens waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak, mr. P. J. Boukema, blijkt uit het college- besluit onvoldoende waarom de in het geding zijnde uitbreiding van de kruitfabriek onmiddellijk moet worden afgebroken. Ook meent mr. Boukema dat op grond van verstrekte gegevens moet worden aangenomen dat ver plaatsing van het kruitmengen naar de bewuste aanbouw de vei ligheid voor de werknemers van De Krijgsman ten goede komt. Bo vendien had de uitbreiding van het produktiegebouw plaats, voordat het gemeentebestuur van Muiden zich ertegen had uitgesproken, al dus Boukema. College en gemeenteraad van Muiden besloten enige tijd geleden elke uitbreiding van de kruitfa briek te weigeren, totdat meer ze kerheid zou bestaan over de veilig heid voor de werknemers en om wonenden. De directie van de kruitfabriek werd opgedragen het illegale kruithuisje, waarin een mengmolen voor kruitstoffen staat opgesteld, onder aanzegging van politiedwang, af te breken. De di rectie van Muiden Chemie wendde zich daarop tot dë Raad van State. DEN HAAG (ANP) - De verbou wing van Paleis Noordeinde in het hartje van Den Haag tot kantoor voor koningin Beatrix gaat de be lastingbetaler alles bij elkaar hon derd miljoen gulden kosten. In dit bedrag zijn de inrichting van paleis en paleistuin en de restauratie van twee panden naast het paleis ten behoeve van de Veiligheidsdienst begrepen. De restauratie van het paleis zelf kost bijna 76 miljoen gulden. Dit blijkt uit gegevens die het ministerie van volkshuisvesting woensdag heeft verstrekt. In 1975 raamde de rijksgebouwendienst, die het paleis heeft laten opknap pen, de kosten van deze operatie nog zeer globaal op vijftig miljoen gulden. Drie jaar later werd dit 66 miljoen gulden. Dat de verbou wing uiteindelijk nog tien miljoen gulden duurder is uitgevallen ligt volgens de dienst bijna geheel aan de algemene prijsstijging in de bouw. Verwacht wordt dat de koningin vrij snel na Prinsjesdag haar werk vertrek in Paleis Lange Voorhout zal verruilen voor dat in Paleis Noordeinde. Volgens de Rijks voorlichtingsdienst zal van deze verhuizing echter geen officiële ge beurtenis worden gemaakt. Met de traditionele rijtoer op Prinsjesdag wordt het paleis min of meer offi cieel in gebruik genomen, zo stelt DEN HAAG (GPD) - De drie grote partijen lijken weinig moeite te hebben met het plan van minister De Koning (sociale zaken) om het inkomensverschil tussen mini mum en modaal in 1985 iets te ver groten. Maar vooral de PvdA vreest dat het voorstel een aanzet moet geven tot een algemene deni vellering. Mocht dat het geval zijn, dan wijzen de socialisten het plan van de bewindsman van de hand. Minister De Koning kondigde gisteren aan dat het kabinet in 1985 het verschil tussen minimum en modaal (modaal f38.000), met an derhalf tot twee procent wil ver groten. In 1985 wil de minister een begin maken met een gedurende een aantal jaren vol te houden ver groting van het verschil tussen bei de inkomensingroepen. Volgens de bewindsman is dat nodig omdat met name bekwame vaklieden net to op dit moment nog maar nauwe lijks meer krijgen dan het netto- mininumloon. Als rekening wordt gehouden met allerlei subsidies DEN HAAG (ANP) - Minister Ru- ding (financiën) houdt vast aan het openbaar verkopen van domein gronden (agrarische grond en eventueel bijbehorende gebouwen die eigendom van de staat zijn). Het belang van de staat vereist dat volgens hem. CDA en WD zijn daar fel tegen. De PvdA volgt in de huidige omstandigheden de minis ter. Dit bleek gisteren tijdens de behandeling door de vaste kamer commissie van landbouw van een brief van Ruding over de verkoop van domeingronden. De Kamer heeft enkele jaren ge leden een motie van de CDA'er Fa- ber aangenomen, waarin de minis ter van financiën wordt opgedra gen jaarlijks voor een bedrag van negentien miljoen gulden aan do meingronden te verkopen. Met de opbrengst moet de aankoop van natuurgebieden mogelijk worden gemaakt. De verkoop heeft dit jaar in de Noordoostpolder en de Wie- de RVD. Voor de oorlog begon de rijtoer altijd op het Noordeinde. Een deel van haar hofhouding is al enige tijd in het nieuwe paleis ondergebracht. Ook prins Claus, prinses Margriet en mr Pieter van Vollenhoven zullen voortaan kan toor houden aan het Noordeinde. De vleugel waarin buitenlandse gasten kunnen slapen, kan begin 1985 in gebruik worden genomen, zo hoopt de rijksgebouwendienst. Tegen die tijd moet ook de paleis tuin in toonbare staat zijn ge bracht. Louise de Coligny Paleis Noordeinde heeft sinds 1592 een band met het huis van Oranje. In dat jaar stelden de Sta ten van Holland de tot woonhuis verbouwde hofstede ter beschik king van Louise de Coligny, de we duwe van Willem de Zwijger. Zijn nakomeling Willem I nam het in middels ingrijpend verbouwde „Oude Hof' in gebruik als winter paleis. Koningin Wilhelmina en prins Hendrik, voorlopig de laatste ko ninklijke bewoners van het Noord- einde, betrokken het paleis in 1901. Tijdens hun verblijf grepen ge beurtenissen als de geboorte van Juliana, de uitvaart van Hendrik en het huwelijk van Juliana en Bernhard in of vanuit het paleis plaats. bedraagt dat verschil per maand nog maar net 100 gulden, aldus mi nister De Koning. De beide regeringspartijen zijn het zonder meer met de bewinds man eens dat vaklieden beter be taald zouden moeten worden. De WD steunt daarnaast ook de ge dachte om het verschil tussen mi nimum en modaal de komende ja ren drastisch te vergroten. Het CDA vindt echter dat vaklieden beter op een andere wijze finan- ciëel geholpen zouden kunnen worden. De fractie gelooft echter dat het 1985 niet mogelijk zal zijn ringermeer al tot grote onvrede on der boeren geleid. Door het open baar verkopen van nieuwe en van pacht vrijkomende boerenbedrij ven is er volgens hen sprake van sterke prijsopdrijving. De boeren in de omgeving van de domein gronden willen bovendien een voorkeursrecht en de mogelijkheid een gedeelte te kopen. Ruding verklaarde gisteren dat hij er voor moet zorgen dat de mo tie wordt uitgevoerd én dat het zijn plicht is in het belang van de staat tegen een verantwoorde prijs, de marktprijs, te verkopen. Daarom wil hij een openbare verkoping en geen onderhandse. De suggestie van de CDA'er Van Noord om te gen een vastgestelde prijs domein gronden te gunnen aan boeren die daarvoor het meest in aanmerking komen, verwierp hij. Van Noord, Tazelaar (PvdA) en Waalkens (VVD) hielden Ruding voor dat bij de verkoop meer moet Na de oorlog gaf Wilhelmina ech ter de voorkeur aan het Loo. In 1948 brandde een deel van het pa leis af, maar onder noodkappen bleef een deel van de hofhouding in het paleis achter. Van 1952 tot 1976 maakte het Institute of Social Studies gebruik van het gebouw. Inmiddels was echter duidelijk geworden dat Den Haag weer een echte hofstad zou worden als prin ses Beatrix haar moeder zou opvol gen. De prinses liet haar oog vallen op paleis Huis ten Bosch als ge zinswoning en koos Noordeinde uit als werkpaleis. Uit onderzoek bleek echter dat een ingrijpende verbouwing noodzakelijk was om dit paleis weer geschikt te maken als koninklijke werk-, opslag- en ontvangstruimte. In 1977 begon de restauratie, waarvan de afronding nu in zicht is. Na haar aantreden als vorstin in 1981 maakte Beatrix voor officiële gelegenheden gebruik van het dichtbij het Noordeinde gelegen paleis Lange Voorhout, dat in han den is van prinses Juliana. Dit pa leis blijft voorlopig in gebruik als pied-a-terre in Den Haag voor prin ses en prins, die zoals bekend in Soestdijk huizen. Verwaarloosd Bij de opknapbeurt van het sterk verwaarloosde monument heeft de om een andere methode hiervoor nog te bedenken. Een woordvoer der wees erop dat de vergroting van het verschil volgend jaar een direct gevolg is van de voorgeno men verlaging van de sociale pre mies. Hij zei dat er op dit moment niets aan te doen valt. Wel wijst de fractie een meerjarig programma van kleine stapjes van de hand. De PvdA-woordvoerder Buurmeijer is het met minister De Koning eens dat het verschil tussen het mini mum en het modale inkomen klein is. Volgens hem is er geen ruimte voor een verdere verkleining van deze afstand en zelfs zou hij het er worden gelet op het verbeteren van de landbouwstructuur. Dat kan bijvoorbeeld door grond te verkopen aan een 'naastliggende' boer die voor een goede bedrijfs voering meer grond nodig heeft. architect, de in juni vorig jaar overleden J. Kruger, er in de eerste plaats naar gestreefd het gebouw geschikt te maken voor moderne mensen en modern gebruik, zo zegt de Rijksgebouwendienst. Waar nodig zijn daarom offers ge bracht op kunsthistorisch gebied. Als algemeen uitgangspunt heeft de ingrijpende verbouwing aan het begin van de negentiende eeuw ge diend. Alle interieurs zijn destijds in één stijl gebracht. Kruger heeft terwille van de harmonie voortge borduurd op deze empire-stijl. In de meeste vertrekken en zalen is ook bij de keuze van het meubi lair en de stoffering zorgvuldig aansluiting gezocht bij dc vroeg- negentiende eeuwse interieurs. Voor de vertrekken van koningin en prins in het zogeheten Bruine Kwartier op de eerste etage moest een uitzondering worden gemaakt. Omdat de vorstin te kennen gaf dat zij deze kamers op eigentijdse wij ze wilde inrichten werd aan archi tect W.G. Quist gevraagd moderne meubels te ontwerpen. Ook de wandbekleding en de vloerbedek king zijn in dit deel van het paleis modern van snit. Als concessies aan de tijdgeest mogen ook de zeven liften en de modern geoutilleerde keuken wor den beschouwd. In deze keuken, recht boven de balzaal in het mid den van het paleis, kan zonodig mee eens kunnen zijn wanneer de inkomens boven het minimum wat meer zouden kunnen overhouden. Volgens het Kamerlid is dat ech ter alleen maar aanvaardbaar in dien de minister tevens de garantie geeft dat de minima er in 1985 in koopkracht niet op achteruit gaan. Daarnaast moet binnen de groep van de minima rekening worden gehouden met het draagkrachtbe ginsel zodat mensen die kinderen moeten onderhouden of die in slechte woonomstandigheden le ven een extra tegemoetkoming krijgt. Buurmeijer vreest dat de plannen van de minister erop uit zullen draaien dat het hele loonge bouw, dat de afgelopen jaren tame lijk fors genivelleerd is, in de ko mende jaren weer uiteengerekt zal worden. Hij betwijfelt het of de mi nister met zijn plan erin zal slagen mensen opnieuw zover te krijgen om vakbekwaam werk te gaan ver richten. Hij noemt de argumenten van de minister een 'echt rechts li beraal' verhaal. Grotere rol provincies bij herindeling ASSEN (GPD) De rol van pro vinciebesturen bij gemeentelijke herindeling kan groter worden. Kleine grenswijzigingen tussen ge meenten kunnen wellicht geheel door de provincies worden afge handeld. Bij grotere herindelingen blijft het rijk uiteindelijk verant woordelijk, maar kan de rol van de provincies aanmerkelijk worden vergroot. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) wil deze verandering van de bevoegdheden bij gemeentelijke herindelingsprocedures vastleg gen in een wetsontwerp. De minis ter zei dat gisteren in het provincie huis in Assen tijdens een sympo sium van de provincies. Door de la gere overheden meer voorberei dend werk te laten verrichten en de rol van het parlement te beper ken, moeten in de toekomst ge meentelijke herindelingen sneller kunnen verlopen, aldus de minis ter. Een gemeentelijke herindelings procedure vergt nu minimaal acht jaar. Die tijd zou tot vijf jaar kun nen worden teruggebracht als de plannen van de minister doorgaan. Nederlander in Rome doodgestoken ROME (AP) Twee of drie met messen en knuppels bewapende mannen hebben gisteravond in het centrum van Rome vier mensen aangevallen, aldus de politie. Een van de slachtoffers, de 39-jarige Nederlander M. Romers-Gerardius uit Sittard, is in het ziekenhuis aan zijn verwondingen als gevolg van messteken bezweken. De overige drie leden van het aangevallen groepje, een Nederlander uit Mont- foort, een Spanjaard en een Ita liaan, liepen lichte verwondingen op. voor tweehonderd gasten een di ner worden bereid. De balzaal biedt overigens maar plaats aan 150 eters. In de galerij-eetzaal aan het Noordeinde kunnen vijftig gas ten aanzitten en in de kleine eet zaal niet meer dan 25. Hoge gasten Voor wie na het eten op het pa leis blijft slapen, zijn vier apparte menten beschikbaar op de begane grond en de eerste verdieping. Elk appartement telt een zitkamer, een slaapkamer, een badkamer en een kleedkamer. Daarnaast zijn zit- slaapkamers voor het gevolg van de hoge bezoekers. Op zolder zijn slaapkamers voor personeel dat bij speciale gelegenheden blijft over nachten. De koninklijke familie blijft overigens ook gebruik maken van het paleis op de Dam in Am sterdam om hoge gasten uit het buitenland in onder te brengen. De meeste bedrijven die aan de restauratie hebben meegewerkt zijn Nederlands. Alleen voor een zeer specialistische wandbewer- king en een enkel tapijtje moest de koninklijke familie uitwijken naar Duitsland en België. Het restauratieproject leverde ook een aantal beeldende-kunstop- drachten op in het kader van de percentageregeling voor rijksge bouwen. Tijdens de herdenking van het 40-jarig bestaan van de Benelux in het Turfschip te Breda raakte minister Van den Broek rechts) in gesprek met zijn voormalige collega van buitenlandse zaken en nu ambassadeur in Brussel Van der Klaauw. (foto anp> EINDHOVEN (ANP) - Het Nederlandse christendemocratische lid van het Europees Parlement, Hanja Maij-Weggen, heeft in schriftelijke vra gen ons land wegens discriminatie aangeklaagd bij de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EG. Zij vindt het voorstel van de minister van sociale zaken om gehuwde mannelijke niet-kostwinners die werkloos worden, voortaan evenals vrouwen slechts een half jaar een uitkering van 80 procent van het laatst verdiende loon te geven, discriminatie van vrouwen. Kostwinners krij gen een aanvullende twee-jarige uitkering van 75 procent. Het voorstel van het ministerie dat morgen in het kabinetsberaad ter sprake komt, is bedoeld om te voldoen aan de eis van de EG dat er vóór 10 januari 1985 een einde komt aan de ongelijke behandeling van mannen en vrouwen. Maij-Weggen vindt echter dat discriminatie blijft bestaan. „Aangezien in Nederland het aantal gehuwde mannelijke niet-kostwin ners zeer klein is en het aantal gehuwde vrouwelijke niet-kostwinners zeer groot, zal indien dit voorstel wordt goedgekeurd, de aanvullende werkloosheidsuitkering van twee jaar worden onthouden aan circa 26.500 vrouwen en aan circa 2000 mannen", aldus de brief aan de commissie. ADVERTENTIE 157, Leiden Tel 071 - 14 64 59 Ingrijpende restauratie koordeinde in hartje Den Haag DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft gistermiddag één aanhouding verricht bij een demonstratie voor de Zuidafrïkaanse ambassade. De man schreef met een spuitbus 'Apartheid is moord' op de muren van het gebouw. Hij maakte deel uit van een groepje van ongeveer twintig demonstranten van de Anti-Apartheidsbeweging. De overige demonstranten werden ongemoeid gelaten, maar moesten de stoep voor de ambassade na enige tijd verlaten. Zij droegen spandoeken met 'Botha moordenaar' en 'Boycot Zuid-Afrika'. De actie was niet tevoren bij de politie aangekondigd. Volgens de Anti-Apartheidsbeweging tonen de rellen in het Zuidafrikaanse Sharpeville, waarbij tot nu toe 29 doden vielen, weer eens aan dat Zuid-Afrika een onverbloemde politiestaat is. De zwarte protesten worden bloedia onderdrukt, aldus de demonstranten. (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5