'Linkse meerderheid verder weg dan ooit' BAANVAK Bezwaar ondernemers tegen 'botenmuseum'in Galgewater Zelfmaaksters weer helemaal 'bijgepraat' Fractie PvdA in jaarverstag: DE NATUUR ALS BUUR PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1984 LEIDEN - De gemeenteraadsfractie van de Partij van de Arbeid meent dat een potentië le progressieve meerderheid in de raad verder verwijderd is dan ooit. De raadsleden politici stellen een en ander vast in het onlangs ver schenen fractieverslag over de pe riode juni 1983 tot en met juli '84. Met name de opstelling van de So- cialistiese Partij (SP) inzake eman cipatie en migrantenbeleid heeft deze party, volgens de PvdA, nog verder vervreemd van de progres sieve partijen in de raad. Ook de inzet van de SP voor het commis siewerk steekt in negatieve zin schril af tegen de activiteiten van de samenwerkenden PSP/PPR- fracties, meent de PvdA-fractie. De PvdA is zeer te spreken over de opstelling van PSP en PPR in de raad. "In de praktijk blijkt dat heel wat van de suggesties en voor stellen van de PSP en PPR hun weg vinden naar de PvdA, zoals ook bleek bij de begrotingsbehan deling (bijvoorbeeld het migran tenfonds)", aldus de fractie in haar verslag. Teleurstellend vindt men dat de PSP en PPR toch tegen de laatste begroting stemden. De in breng van de CPN in de raad, by de discussie over de emancipatie, noemt de PvdA "opvallend" en zou sterk afwijken van de andere linkse partyen. D'66 Het progressieve imago van D'66 heeft weer enkele deuken opgelo pen, volgens de PvdA-politici. Dat venshof noemt de PvdA "conser verend ten opzichte van de belan gen van gevestigde beroepsbeoefe naren". "Er scheidt ons meer dan alleen een ideologische afstand tot het CDA om gevoelig te zyn voor hun inbreng", zo merkt de PvdA op over de rol van het CDA in de Leid- se raad. "De kwaliteit en inbreng van oppositie-partijen hangt dui delijk niet samen met de kwanti teit", aldus het fractieverslag. De verstandhouding met de coa litiepartner WD is, volgens de PvdA, in vergelijking met vorig jaar niet noemenswaardig veran derd. "We weten waarover we het met de WD oneens zyn. Dit leidt in de meeste gevallen tot een voor beide partijen aanvaardbaar com promis. Uitzonderingen zijn: de drank en horecaproblematiek en het gezondheidscentrum in de Me- renwijk". Zouteloos Volgens de Program Evaluatie Kommissie (PEK), een uit PvdA- leden gekozen commissie die de verwezenlijking van het verkie zingsprogramma bewaakt, is het fractieverslag een beetje zouteloos. De commissie hekelt het feit dat de opstelling van de PvdA-wethou- ders in het college met de WD in het verslag verborgen blijft. rapport dat men naar aan- i onder meer zijn gebleken uit leiding van het fractieverslag heeft de discussie over de onroerend- goedbelasting en uit het feit dat D'66 zich aan de kant van WD en CDA heeft geschaard in de kwes tie-Stationsweg. De opstelling van D'66 by de totstandkoming van een gezondheidscentrum in de Ste- opgesteld zegt de evaluatiecom missie dat, wanneer afwijkingen van het verkiezings- en collegepro gramma aan de orde zijn, informa tie over de opstelling van de PvdA- wethouders het fractieverslag poli tiek wat meer inhoud kunnen ge ven. Een verwijzing naar de rol van D'66 bij een PvdA-verliespunt, zo als het gezondheidscentrum-Ste venshof, doet volgens de evaluatie commissie wat slapjes aan. Openbaarheid Een tweede element dat de eva luatiecommissie node mist in het verslag is informatie over de be sluitvorming in de fractie. In dit verband wordt ook de kwestie van de openbaarheid van fractieverga deringen genoemd. Het verbaast de PEK-commissie dat over het fractiebesluit hieromtrent geen woord in het fractieverslag terecht is gekomen. "Vermelding van de argumenten die een rol hebben ge speeld bij het besluit om de open baarheid van vergaderingen dras tisch te verminderen zou zeker op zijn plaats zijn geweest", aldus de commissie. De evaluatiecommissie heeft voorts kritiek op de plannen voor een mogelijke concentratie van meubelzaken aan de Plesmanlaan. De provincie heeft hier inmiddels en stokje voor gestoken maar, in dien gerealiseerd zou dit plan, sa men met een nieuwe winkelcon centratie onder de toekomstige Sanders-parkeergarage, een nooit door de PvdA-voorgestane uittrek king van het Leidse kernwinkelap- paraat betekenen. De evaluatie commissie acht het wenselijk dat de fractie in de toekomst vast houdt aan het oorspronkelijke be leid ten aanzien van het kemwin- kelapparaat. Vorige week verschenen de vruchtlichamen van de reuzen zwam, Meripilus giganteus, op de wortels van de rode beuk bij de ingang van de Hortus. Sedert een aantal jaren staat deze grote, licht- en donkerbruin gezoneer- de gaatjeszwam op deze plaats. Hoe fraai de zwam op zich is, vToeg of laat betekent hij het ein de van de boom. Dat de beuk sterk aangetast is, is niet alleen waar te nemen aan het ieder jaar groter wordend aantal vruchtli chamen. Als men omhoog kijkt, vallen de vele dode takken in de kruin boven de met zwammen bezette wortels direct op. door J.P.H.M. Adema en H.A.J. in den Bosch Personeel van de Hortus, met wie wij hierover gesproken heb ben, maakte zich dan ook grote zorgen over het voortbestaan van de beuk. Het is bijzonder jammer dat deze machtige verschijning aan de reuzenzwam ten onder gaat. De paddestoel tast geen ge zonde bomen aan. De beuk is door andere oorzaken sterk ver zwakt, waarna de schimmel zijn kans kreeg. Waarschijnlijk heeft de opeenvolging van warme dro ge zomers hier een groot aandeel in gehad. Een jaar of tien geleden was de reuzenzwam in ons land verre van algemeen. In de war me, droge zomers van 1975 en 1976 heeft het beukenbestand in ons land een gevoelige klap ge had. De reuzenzwam heeft blijk baar van deze situatie geprofi teerd, want enkele jaren later dook hij op de meest uiteenlo pende plaatsen op. Gezien het feit dat ook de zomer van 1983 voor de beuken catastrofaal ge noemd mag worden, zal de zwam in de komende jaren op nog veel meer plekken te vinden zijn. In Leiden staat hij op verscheidene plaatsen. Toen wij vorig jaar schreven over het verwoestend werk van de houtbewonende paddestoelen, naar aanleiding van de zwavelzwam in het plant soen, kregen wy een reactie van een verontruste inwoonster van de stad. Zy vreesde dat een boom in de tuin van haar buren binnenkort op haar huis zou val len, daar deze door een paddes toel aangetast was. Dit bleek een reuzenzwam te zijn. Gelukkig voor de dame in kwestie is het bij deze soort geparasiteerde boom redelijk te voorspellen wanneer de situatie echt gevaarlijk wordt en kunnen er dan op tijd maatre gelen getroffen worden. Ook de reuzenzwam leeft na de dood van zyn gastheer in en op het afge storven hout voort, totdat dit ge heel verteerd is. Zelfs wanneer de boom boven de grond volle dig verdwenen is, verraadt de aanwezigheid van de vruchtli chamen in het najaar de plaats waar zich onder de grond het (dode) wortelstelsel van een eens zo majestueuze beuk bevindt. Huis te Warmond Met name in het landgoed Huis te Warmond is dit goed waar te nemen. Ieder jaar in de herfst verschijnen hier vele reuzen zwammen. Ze groeien op ogen schijnlijk gezonde bomen, op ka le dode stammen, op stronken en op de grond. Dank zij het vele dode hout is het landgoed een dorado voor houtbewonende paddestoelen, waarvan de reu zenzwam slechts een enkel voor beeld is. Aantekeningen van de afgelopen jaren leveren een im posante soortenlijst op, die waar schijnlijk zelfs verre van com pleet is. In totaal werden de afge lopen jaren maar liefst meer dan veertig soorten paddestoelen op de bomen geteld. Het is beangstigend te moeten vernemen dat in de Warmondse gemeenteraad stemmen zijn op gegaan om aan deze rijkdom aan houtzwammen een abrupt einde te maken. Een gemeenteraadslid is namelijk van mening dat het dode hout zo slordig staat voor het oog van de argeloze wande laar! Om hier een einde aan te maken dienen de dode bomen zo spoedig mogelijk opgeruimd te worden. Hij vergeet hierbij de belangrijke rol welke het dode hout in de natuur speelt. Behalve als gastheer van vele soorten paddestoelen dient het tevens tot woning voor diverse soorten die ren zoals vleermuizen, broedvo- gels en insekten. Overigens is het wel zo dat met de opmerking* over het nut van het dode hout voor de paddestoelen de feiten omgédraaid worden: de paddes toelen zijn belangrijk omdat ze het dode hout (mede) opruimen. Hopelijk realiseert de gemeente raad van Warmond zich het be lang van het afgestorven hout, wanneer één van de raadsleden, niet gehinderd door enige kennis De reuzenzwam op de rode beuk in de Leidse Hortus, septem ber 1984 (Foto In den Bosch) van zaken, aanbiedt om al dan niet met vrijwilligers dat "vieze dode hout" op te ruimen. De ongeveer veertig soorten houtbewonende paddestoelen die de afgelopen driejaren in het landgoed zijn waargenomen zyn: Geweizwam, houtknotszwam, esdoornhoutknotszwam, kors- thoutskoolzwam, meniezwam, paars knoopzwam, gele "korst- zwam, paarse korstzwam, oranje aderzwam, spekzwoerdzwam, platte tonderzwam, lakzwam, dikrandtonderzwam, witte buit- zwam, elfenbankje, grijze gaatjeszwam, rookzwam, zwavel zwam, reuzenzwam, eikhaas, biefstukzwam, zadelzwam, ho- %ningzwam, breedplaatwortel- 'zwam, oesterzwam, beukwortel- zwam. porceleinzwam, fluweel- pootje, helmmycena, bloedsteel- mycena, hertezwam, dennevlam- hoed, zwerminktzwam, witsteel- franjehoed, zwavelkopje, schub bige bundelzwam, goudvlies- bundelzwam, prachtvlamhoed, judasoor, zwarte trilzwam, oran je dropzwam en zelfs de grote stinkzwam. LEIDEN - Bewoners en onderne mers van het Galgewater en Kort Galgewater hebben ernstige be zwaren tegen de komst van een bo tenmuseum voor hun deur. Onlangs werd de Stichting His torische Haven Leiden opgericht met als bedoeling een botenmu seum te gaan beheren in het water van het Galgewater. Verwacht wordt dat de eerste schepen, zeil- vaartuigen die voor 1040 zijn ge bouwd en waarop enig varend be drijf is uitgeoefend, er in septem ber reeds zullen liggen. Enkele ondernemers uit de om geving van het Galgewater maak ten gisteravond, in een vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, hun bezwa ren tegen de komst van het boten- f museum kenbaar. Volgens de on dernemers is ook het merendeel van de bewoners van het Galgewa ter en Kort Galgewater gekant te gen de komst van een openlucht museum. Gevreesd wordt voor overlast van reparaties, restaura ties en van eventuele bewoning van de historische schepen. De eigenaar van een garage/taxi bedrijf zei geschaad te worden in zijn economisch belang omdat hij verwacht dat door het botenmu seum parkeerplaatsen verloren zullen gaan. Omwonenden zouden vrezen voor waardevermindering van hun panden. Overeenstemming Wethouder Peters van ruimtelij ke ordening verklaarde in de com missie dat het niet de bedoeling is dat parkeerplaatsen worden opge heven. Hij verzekerde dat de histo rische schepen absoluut niet be woond zullen worden. Mocht blij ken dat dat toch het geval is dan zal de benodigde ligplaatsvergunning worden ingetrokken, aldus de wet houder. De gemeente en de Stichting Historische Haven Leiden hebben over de komst van de historische schepen op vrijwel alle punten overeenstemming bereikt. Leden van de commissie ruimtelijke or dening stemden gisteravond in met het B en W-besluit om de stichting dé benodige ligplaatsver gunningen af te geven. De schepen komen voorlopig op proef voor twee jaar. Jongerenbeweging Na twee maanden te zijn dicht geweest opent de Jongerenbewe ging weer haar soosdeuren. Met ingang van vanavond kunnen jongeren elke derde donderdag van de maand terecht voor een dansje of een praatje. De Jonge renbeweging is gevestigd aan de Koppenhinksteeg 2. Problemen over werk of werkloosheid kun nen jongeren hier overdag komen bespreken. De soos gaat avond om half negen open. Volksdansen Volksdansvereniging Krici Krici Ticek stelt vrijdagavond haar deuren wijd open voor volksdansliefhebbers. Dan begin nen er cursussen voor gevorderen en beginners. De beginners dan sen van kwart voor acht tot kwart over negen en de gevorder den van half negen tot elf uur. De leiding is dit seizoen in handen van Truus Willems. Er wordt elke vrijdagavond gedanst in het Vlietcomplex aan de Voorscho- terweg, nabij zwembad De Vliet. Wie kennis wil maken met de ver eniging kan op een vrijdag avond langskomen. Wandeltocht Wandelsportvereniging Zuid- West houdt zaterdag en zondag de negende Leidator Wandel tocht. De start is tussen tien en twee uur bij de Groenoordhallen. Deelnemers lopen vijf, tien, vijf tien of twintig kilometer. Modeshow Gronheid: ook voor midden-dertigers. Op show Gronheid/Neue Mode LEIDEN - Steeds weer, na elke zelfmaakmodeshow, neem ik me zelf voor ook een cursus kleding- maken te gaan volgen. Het blijft echter ook al jaren bij dat voorne men. En toch ben ik jaloers op de vrouwen die dat allemaal wel kun nen. Je eigen Yves Saint Laurent of Frank Govers zijn, heerlijk lijkt me dat. Precies dat zelfde gevoel be kroop me gisteravond weer bij de show van Neue Mode, die door het stoffenhuis Gronheid naar de Stadsgehoorzaal was gehaald. En met veel succes want de zaal was tot op het laatste plaatsje bezet, zo dat nog wat laatkomers vanaf het balkon moesten toekijken. Modieus Het was dan ook een goed opge zette, vlotlopende show. Verdeeld in steeds weer blokken waarin één onderdeel van de nieuwe winter mode in de schijnwerpers kwam. Wat vooral opviel was het zeer mo dieuze van de kleding. Geen enke le aspect van wat ruim een half jaar geleden in Parijs, Düsseldorf of Mi laan was getoond, ontbrak. En echt niet alleen voor heel jong, maar juist dat hele jonge vertaald voor die grote groep van midden-derti gers die graag heel modieus ge kleed willen gaan. Ook de wat ou deren kwamen natuurlijk aan hun trekken maar het accent lag toch het meest op elegant en jong, wat trouwens ook een heel sterk punt van de Duitse confectionairs is. Voor elke zelfmaakster was er in deze show wel iets te vinden. Voor de echte sterren bijvoorbeeld een fraaie tweedmantel, met een soort jukstuk aan de achterkant, zyna- den die een flink stuk open waren gelaten en grote opgezette zakken. Of de bruine rok, die alleen plooien aan de zijkant had en een blouse met strik. Wat gemakkelijker te maken zagen de wijde rokken met grote zakken er uit en net een stap je verder de witte jersey jurk met verlengd lijf en de plooirok, een beetje in Charleston-stijl. Levendig Wat de zelfmaaksters ook kon den zien was hoe soms op het oog saaie stoffen door combinaties en verschillende accessoires tot een levendig geheel konden worden gemaakt. En dat sommige model len heel erg in de smaak vielen was af te leiden uit het spontane ap plaus dat af en toe opklaterde, zo als bij de lavendelkleurige panta lon met grote opgestikte zakken met daarop een blouson-achtige jas in wit, tegengevoerd met dezelf de lavendel tint. Kortom vooral voor veel zelf maaksters een leerzaam maar te vens heel plezierig avondje. HENRIETTE V.D.HOEVEN Tweedehands onderdelen Bedrijfjes die met behoud van uitkering zijn opgezet zijn heel gevoelig. Bij de minste of ge ringste tegenslag kunnen ze weer failliet gaan. Die ervaring heeft de 30-jarige Ronald Hoorn weg die samen met de 20-jarige Cas Schlagwein sinds een aantal maanden een bedrijfje in twee dehands bromfietsonderdelen drijft in het voormalige Olga- complex aan de Evertsenstraat in Leiden. Twee weken geleden is er bij hem ingebroken. Voor een klei ne 2000 gulden is er aan gereed schap gestolen. "Dan loop je een stevige deuk op. Ik heb opnieuw geld moeten lenen om gereed schap en materiaal te kunnen ko pen. Om elk graantje mee te pik ken is de winkel nu ook zes da gen per week open", aldus Ron. Het idee met een zaak in twee dehands bromfietsonderdelen te beginnen kwam van Ron. Hij in formeerde links en rechts en kwam uiteindelijk op het bedrij vencomplex aan de Evertsen straat terecht. Hij en zijn com pagnon konden 12.500 gulden le nen om onder meer een oude be stelbus te kopen die wordt inge zet voor het opkopen en ophalen van oude bromfietsen. Dat verliep volgens Ron alle maal heel gladjes, zij het dat er aanvnakelijk wat problemen wa ren over de vorm waarin het be drijfje is gegoten. De onderde- lenhandel is ondergebracht in een werkvereniging. In tegen stelling tot andere bedrijfjes in het Olgacomplex zijn Ron en Cas niet persoonlijk aansprakelijk. Grootste probleem is nog steeds: bekendheid verwerven in de stad zodat de klanten naar de winkel komen. "Adverteren is duur. De kleinste advertentie in een krant kost al 50 tot 60 gulden. Daarvoor ontbreekt gewoon het geld", aldus Ron die als bewijs een paar rekeningen laat zien. De bromfietsonderdelen wor den door Ron en Cas opgekocht voor een paar knaken. Voor oude bromfietsen wordt 10 tot 30 gul den per stuk betaald. Maar dan zijn ze meestal ook wel helemaal 'opgereden'. De bruikbare on derdelen worden in de werk plaats uitgestald en voor een paar gulden meer te koop aange boden. Iedereen die thuis geen gelegenheid heeft om te sleute len, kan dat in het atelier doen van Ron en Cas. Reparaties worden door Ron niet verricht. "Dan zouden we gaan concurreren met fietsenma kers en dat is niet de bedoeling. En ook nieuwe onderdelen zijn bij ons niet te koop". Het bedrijf je is op doordeweekse dagen ge opend van negen tot vijf en zater dags van tien tot vijf uur. Voor informatie tel. 214504. Weer prettige vakantie gehad? En prettige vakantie gehad? Dat is ongetwijfeld de meest gestelde vraag van de afgelopen weken. Miljoenen mensen zyn er een paar dagen of zelfs een paar we ken tussenuit geweest om de da gelijks sleur eens te doorbreken. Maar er zijn ook miljoenen mensen die dat niet konden doen. Vele uitkeringsgrechtig- den kwamen niet verder dan het strand of het pretpark. Als ze al zo ver kwamen, want vaak wordt het vakantiegeld gebruikt om schulden en verzekeringen te be talen of aangewend om er nood zakelijke dure goederen als een wasmachine of een koelkast mee te kopen. 'Baanvak', ook teruggekeerd van vakantie, sprak met twee mensen die moeten rondkomen van een uitkering en geen geld hadden om dit jaar de bloemetjes flink buiten te zetten. Twee per sonen voor wie vakantie trou wens al jaren taboe is. Ron Hoornweg rechts) helpt een jonge bromfietser bij de reparatie. Dat is alleen ten behoeve van de foto, want hij mag en wil fietsenmakers geen concurrentie aandoen. Zij die thuis geen ruimte hebben, mogen wel zelf sleutel in de werkplaats van Ron. (foto Holvast) Peter is 28 jaar en ontvangt een wekelijks uitkering van 233 gul den. Dat is het standdaardtarief voor mensen die lange tijd werk loos zijn en nog thuis wonen. Zyn vakantiegeld bedroeg ruim 700 gulden. Dat geld is gebruikt om verschillende schulden te be talen, onder meer een rekening in de kroeg. "Van dat geld kun je trouwens niet op vakantie. Want als ik over vakantie praat denk ik aan Span je en daar kom je met zeven meier nou eenmaal niet erg ver. Meer geld bij elkaar krijgen is niet mogelijk, want ik moet 100 gulden huishoudgeld betalen aan mijn ouders. Daarvoor kryg ik mijn natje en mijn droogje", licht Peter toe. Van het overige geld wordt onder meer rookwaar gekocht en wordt een biertje ge dronken en een kaartje gelegd in buurthuis of kroeg. Jaloers op mensen die wel op vakantie gaan is Peter niet. "Ik gun het andere mensen best. Na tuurlijk, als anderen breeduit over zonnige vakanties praten, dan wil ik ook zo op het vliegtuig stappen. Dat is trouwens ook het eerste dat ik doe als een prijs win in de loterij". Nauwelijks ruimte voor extra uitgaven heeft ook de 33-jarige Janneke. Zij is moeder van twee kinderen van 8 en 10 jaar. Zy is een zogenaamde bijstandsmoe der en heeft maandelijks ruim 1300 gulden te verteren. Daar gaat al bijna 500 gulden af voor huur, gas water en licht. Blijft over ongeveer 825 gulden in de maand voor voedsel, kleding en verzekering, de kinderbijslag niet meegerekend. Ook Janneke kan niet met vakantie. Is dat ook nooit ge weest. Van haar vakantiegeld, zo'n 900 gulden, worden in de re gel de dure aankopen gedaan waarvoor normaliter geen ruimte is. Haar huis is pas voorzien van nieuwe overgordijnen en er is wat schilderwerk verricht. Van het resterende geld heeft zy de kinderen een paar keer meege nomen naar het Katwijkse strand. "Dat is ook niet goed koop. Kinderen moeten toch worden beziggehouden. De bus kost geld, ze willen een zakje fri tes, een ijsje of iets anders. Echt goedkoop is het strand zeker niet", aldus Janneke. Een deel van de kinderbijslag gaat op in het gewone huishou den. Als de kinderen kleding no dig hebben, dan moet worden gewacht tot het einde van het kwartaal. Er wordt zorgvuldig op de prijs van kleding gelet. Recla mefolders spelen daarin soms een belangrijke rol. Vaak ook worden meer winkels bezocht om prijzen en kwaliteit te kun nen vergelijken. Duur schoeisel is sowieso al ta boe. En dat is kinderen niet altijd even makkelijk aan het verstand te brengen als leeftijdgenoten op school lopen op bekende sport schoenen die meer dan 100 gul den kosten. Er wordt volgens Janneke soms heel wat afge zeurd voordat haar kinderen zich er bij neerleggen dat een bepaal de aankoop niet mogelijk is. Dat kinderen op school niet mee kunnen praten met andere kinderen die wel op vakantie zijn geweest, vindt ze geen probleem. "Vakantie houden kan nu een maal niet van de uitkering die ik kryg- Daarvan hoef ik toch geen geheim te maken? Bovendien mijn kinderen zijn niet de enigen die verstoken zijn van vakantie. Op school lopen er vele tiental len rond".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4