Gevaarlijke situatie na opening brug op kruispunt Morsweg' PlRBDEZK College wijst bezwaren af tegen bestemmingsplan Stationsbuurt Bewoners vrezen problemen Kroegentocht langs folkmuziek Parkeerdekbouw kantoormeer cafésT-kruising Steigers onder Churchill brug bijna sta-in-de-weg Roomburgh officieel heropend DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1984 LEIDEN LEIDEN - Bewoners van de Morsweg en omgeving vrezen voor het ontstaan van een gevaarlijke verkeersituatie op het kruispunt Herman Costerstraat/Morsweg als volgende maand de Churchillbrug in gebruik wordt genomen. LEIDEN De jaarlijkse kroegen tocht langs folkmuziek stond gis teravond op het programma. Zeve nentwintig cafés in de binnenstad deden daaraan mee, terwijl de be zoekers zich gratis en veilig via twee bussen van kroeg naar kroeg konden laten vervoeren. Leiden dus weer in het teken van wat eens een folkweek heette te zijn, maar dat ditmaal wat beperkter van op zet is: de kroegentocht en aan staande zondag het jaarlijkse folk- festival, ditmaal niet in de Stadsge hoorzaal maar in het Antonius Clubhuis. Bovenstaande foto is ge- café l'Esperance aan de Kaiserstraat, waar het optreden van The Crooks op het programma stond. Overigens bleek niet ieder een gelukkig met de combinatie van drank en muziek: bij de politie kwamen gisteravond vijftien klachten over geluidsoverlast bin nen. (foto Holvast) Omwonenden hebben bij de ge meente geprotesteerd tegen het schrappen van een verkeerslich teninstallatie die aanvankelijk het kruispunt zou beveiligen. Bij de af deling verkeerszaken van de ge meente wordt erkend dat de situa tie ter plekke straks heel gevaarlijk wordt en dat-verkeerslichten geen overbodige luxe zouden zijn. "Als ze overbodig waren zouden wij de ze lichten destijds niet op ons wen- senlijstje hebben gezet", aldus het hoofd van de afdeling verkeer, G.H. Aletrino. Bezuinigingen Vorig jaar besloot de gemeente raad, uit bezuinigingsoverwegin gen, dat de bouw van een aantal ge plande verkeerslichtinstallaties, waaronder die op het kruispunt Herman Costerstraat/Morsweg, niet kon doorgaan. Dit leidde des tijds al tot hevige protesten van be woners in buurten die het slachtof fer werden van deze maatregel. Voor de Morsweg en omgeving wordt de bezuinigingsmaatregel nu pas voelbaar omdat de opening van de Churchillbrug aanstaande is. De nieuwe verbinding slaat let terlijk een brug tussen de wijken Zuid-West en het Morskwartier, en wordt straks één van de drukste wegen in dit deel van de stad. Voor fietsers en voetgangers zijn welis waar aan weerszijden van de brug tunneltjes gebouwd om het langza me van het snelverkeer te schei den, maar bewoners van de Mors weg en omgeving maken zich des- alnietemin grote zorgen over het onbeveiligde kruispunt Herman Costerstraat/Morsweg. Volgens de bewoners zijn verkeersongelukken straks onvermijdelijk. Probleem voor de gemeente zijn niet zo zeer de kosten van een nieu we verkeerslichtinstallatie als wel het geld dat nodig is om die instal latie te kunnen onderhouden en de jaarlijkse energierekening te kun nen betalen. Het zijn vooral de jaar lijks terugkerende kosten die de gemeente de pan uit vind rijzen. Een alternatief voor de plaatsing van verkeerslichten zou zijn, vol gens Aletrino, om een linksaf ver bod in te stellen voor het verkeer dat, komend van de Lelylaan de Morsweg wil inrijden. De voetgan gersoversteekplaats en het ver plichte fietspad zouden door zo'n afslagverbod niet langer gehinderd worden door autoverkeer. Boven dien zou de maatregel bevorderen dat de Morsweg een rustige woon straat wordt, zoals de bedoeling is van de gemeente. Het verkeer dat het Morskwartier in moet zal straks gebruik moeten maken van de Diamantlaan en het gedeelte Morsweg tussen de Dr. Lelylaan en het Morsviaduct. Aletrino verwacht dat het ver zoek van de bewoners van de Morsweg en omgeving om ver keerslichten of het alternatief, een afslagverbod, de aandacht van het gemeentebestuur zal krijgen. De Churchillbrug zal volgende maand officieel in gebruik worden geno- LEIDEN - Het college van burge meester en wethouders wijst het gros van de bezwaren tegen het be stemmingsplan voor de Stations- buurt van de hand. Bedrijven en bewoners van de wijk hebben op grote schaal be zwaar gemaakt tegen het ontwerp plan. De belangrijkste bezwaren zijn gericht tegen de realisatie van een parkeerdek bovenop het be staande parkeerterrein tussen de flat aan het Stationsplein en die aan de Morssingel, tegen de uit breiding van het aantal horecaves- tigingen en het aantal nachtver gunningen of juist tegen de gerin ge mogelijkheden voor een derge lijke uitbreiding. Bezwaren zijn ook gerezen tegen de wijziging van de Plesmanroton- de in een T-kruising, tegen de bouw van een kantoorflat nabij de Plesmanrotonde en de mogelijke ondertunneling van het Stations plein. Volgens buurtbewoners moet in plaats van verkeer, horeca en kantoren het wonen en winke len in de wijk voorrang krijgen. Eén café meer Het gemeentebestuur houdt on danks het feit dat het bezwaren heeft geregend voet bij stuk. Vol gens het college van B en W golden tot voor kort vrijwel onbeperkte mogelijkheden voor de vestiging van horecabedrijven in de Sta tionsbuurt en wordt in het nieuwe bestemmingsplan voor de wijk slechts één extra café toegestaan. Het aantal mogelijk te verlenen ontheffingen van het sluitingsuur in de Stationsbuurt wordt terug ge bracht van zeven tot vijf. Aan de bezwaren van omwonen den tegen de komst van een par keerdek wordt iets tegemoet geko men. Als compromis stelt het ge meentebestuur een half verdiept parkeerdek voor en een zodanige regeling te treffen dat de onderste parkeerlaag 's avonds en 's nachts dicht gaat. De vrees voor criminali teit zou daardoor in voldoende ma te worden weggenomen, meent het gemeentebestuur. De variant wordt door de bezwaarden even wel vierkant van de hand gewezen. Bezwaren tegen het geprojec teerde kantoorgebouw nabij de Plesmanrotonde worden door B en W ongegrond verklaard. De bewo ners van de Morssingelflat of Sta tionspleinflat zullen, volgens het college, van deze mogelijke nieuw bouw geen onevenredig groot na deel ondervinden. Het gemeentebestuur houdt vast aan de aanleg van een T-kruising op de plaats van de Plesmanroton de omdat de huidige situatie onvei lig zou zijn. De vrees van bewo ners, geuit in een bezwaarschrift, dat de veiligheid niet gediend is met dit voorstel noemt het college Eigenares winkel met mes bedreigd LEIDEN - De eigenares van een zaak aan de Oude Rijn is gistermid dag omstreeks vier uur op het Stadhuisplein met een groot mes bedreigd door een jongen en een meisje die even daarvoor kleren hadden gestolen. De vrouw zag hoe het tweetal een etalagepop ontkleedde en de kleren meenam. Zij zette de achter volging in. Iemand anders waar schuwde de politie. Toen er een mes werd getrokken gaf de vrouw de achtervolging op. Aangeschoten man gewond LEIDEN In de nacht van woens dag op donderdag werd omstreeks half twee een 41-jarige man uit Lei den gevonden bij een lantaarnpaal op de Willem de Zwijgerlaan. Hij was met zijn brommer ten val ge komen en had een hoofdwond op gelopen. Volgens de politie had de 41-jarige te veel gedronken. KRAAKPAND - De mensen die het pand aan de Haagweg 38 eerder deze week hadden gekraakt, heb ben dat pand gisteren vrijwillig verlaten, aldus de politie. derhalve niet terecht. Het onder- tunnelen van het Stationsplein zal volgens B en W ten goede komen aan de leefbaarheid van de Sta tionsbuurt. Burgemeester en wethouders willen de banken en de Kamer van Koophandel en Fabrieken, geves tigd aan de Stationsweg, tegemoet komen in hun bezwaren door in het bestemmingsplan ruimere mo gelijkheden te bieden voor balie functies in de verdiepingen van ge bouwen. Aan een verdere uitbrei ding van kantoorruimte in het bin- nengebied wil men niet tegemoet komen. Vastgehouden wordt ook aan het verbod om gebouwen sa men te voegen ten einde een ver dere schaalvergroting aan de Sta tionsweg te voorkomen. De raadscommissie voor ruimte lijke ordening kwam gisteravond, na een toelichting van de bezwaren door de indieners van bezwaar schriften, niet meer toe aan een be handeling van de kwestie. De com missie zal hieraan een extra verga dering wijden op 17 september aanstaande. Botsingen op rijksweg 44: drie gewonden LEIDEN Op de rijksweg 44 zijn in de nacht van woensdag op don derdag, even na twaalf uur, vlak achter elkaar twee botstingen ont staan. Drie mensen moesten met verwondingen naar het AZL. Omstreeks zeven over twaalf ontstond het eerste ongeluk. Een 44-jarige man uit Den Haag reed vanaf de Plesmanlaan de invoeg- strook van de rijksweg weg. Op die weg reed op dat moment ook een 28-jarige vrouw uit Den Haag. Vol gens de politie reed zij vrfj hard. In elk geval moest zij remmen voor de oudere stadgenoot, met als gevolg dat zij de macht over het stuur verloor. Haar auto kwam tot stilstand tegen een vangrail. Een passagier, een 44-jarige man, werd met een pijnlijke linkerknie naar het AZL vervoerd. Een passagier van de man liep een vleeswond op het voorhoofd op. Iemand gaf een paar minuten la ter door middel van gebaren te kennen dat er een ongeluk was ge beurd. Een 54-jarige man uit Voor schoten begreep de gebaren en minderde vaart. Achter hem reed een 21-jarige vrouw uit Den Haag die deze handeling te laat begreep, resultaat: een nieuwe botsing. Een passagier van de vrouw moest eveneens met een vleeswond naar het AZL. Braderie Van 't Hoffstraat LEIDEN - De hoek Van 't Hoff- straat-Zeemanlaan zal zaterdag 8 september worden omgetoverd in een braderie, georganiseerd door de Winkeliersvereniging. Van tien uur 's ochtends tot vijf uur 's mid dags zullen bezoekers van deze braderie bij marktkramen allerlei waren kunnen bemachtigen. Ook aan de jeugdige bezoekers is ge dacht in de vorm van een luchtkus sen, draaimolen, minicars en een schiettent. Elk uur is er een pop penkastvoorstelling, verzorgd door Dick du Lard. Bovendien kan men ambachts lieden, zoals een klompenmaker, een siersmid, een leerbewerker en ook kunstschilders aan het werk zien. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door de band 'Any Time'. LEIDEN - De feestelijke opening van de nieuwe Churchillbrug dreigde bijna in het water te vallen omdat, door de aanlegsteigers van een nabijgelegen watersportcentrum, momenteel geen schip van enige omvang de nieuwe brug kan passeren. De bouw van de brug, die een belangrijke verbinding vormt tussen Zuid-West en het Morskwartier, heeft zo'n zeventien mil joen gulden gekost. Met de officiële opening, door minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat, in het verschiet (oktober aan staande) blijkt de vaargeul van de Churchillbrug echter versperd door de steigers van het watersportcentrum De la Bije. Zoals de situatie nu is kunnen bijvoorbeeld het marinefregat dat Leiden altijd op drie oktober aandoet, en de rondvaartboten de brug niet passeren. De eigenaar van het watersportcentrum verkeerde aanvankelijk in de veronderstelling dat het beweegbare gedeelte van de brug aan de Haagwegzijde zou komen. Het bouwplan is evenwel, kort voor de aanvang van de bouw, gewijzigd-waardoor de onderdoor gang met de beweegbare klep aan de kant van de Morsweg kwam te zitten. Volgens de eigenaar van het watersportcentrum is het gewijzigde ontwerp hem nimmer onder ogen gekomen. Pas op 't nippertje, gistermiddag, heeft wethouder Peters van ruimtelijke ordening overeenstemming bereikt met de firma De la Bije over de verwijdering van de steigers. Volgens de wethouder gaat het slechts om enkele houten palen die naar een andere plek zullen verhuizen. De eigenaar van het watersportcentrum heeft met die nieuwe plek ingestemd, aldus Peters, en de kosten van verplaatsing komen voor rekening van de gemeente. Het is de bedoeling dat de steigers nog voor 3 oktober worden verwijderd zodat het marinefregat de nieuwe brug ongehinderd kan passeren. LEIDEN - Huize Roomburgh werd gisteren officieel heropend. Bij die gelegenheid overhandigde wethouder Schoute (maatschappelijk werk) een ets van Leiden aan het bestuur van dit bejaardenhuis. De voorzitter van het bestuur, dokter Kortmann, nam het cadeau in ontvangst. ADVERTENTIE Een greep uit onze menukaart: dagschotel -v.a. f 9,50 gebakken kalkoenfilet met een honing-kerriesaus en fruitf 13,50 gegrilde haasbiefstuk met knoflooksausf 19,50 varkenskarbonade gevuld met paprika, champignons en uif 11,75 gebakken zeewolf met witte wijn en citroenf 12,75 groot terras - vanaf 22.30 uur zullen wij U ook graag aan onze bar ontvangen - wekelijks live-muziek - borrels, recepties en partijen mogelijk Iedere dag vanaf 17.00 uur geopend. Doezastraat 43, Leiden - tel. 071-133672 Japan Onder het kopje 'Japanese Speed' schreven we vorig jaar over het bezoek van een aantal Japanse studenten aan Leiden. Een veertienkoppige delegatie, onder wie een flinke hand vol Leidenaars, bracht afgelopen zo mer een tegenbezoek. Onder meer om deel te nemen aan een conferentie. 'In quest of a new paradigm; our pursuit of a selec tive tomorrow' was onderwerp van gesprek en daar zouden wij ook graag een boom over opzet ten. Typisch Japans, noemen vier deelnemers dat thema. Naïef en heel idealistisch. "Nogal opge blazen", vindt Karei van Her waarden. "We hebben gesproken over eikaars landen. Dat is de werkelijke bijdrage geweest van deze conferentie", relativeert Monique Mulder. Zo'n vijftien landen zorgden voor de ontmoeting oost-west. Een Indo-Aziatische meerder heid en onder meer een Ameri kaanse delegatie van zendelin gen. De 'Crusaders of Christ' be steedden de hele conferentie aan het zieltjes winnen. "En dat is ze in een paar gevallen nog gelukt ook", weet Matthijs Wolters. Be halve praten over een nieuw pa radigma en een selectief morgen, werd er ook aan culturele uitwis seling gedaan. Een Volendams kostuum werd bij de ambassade weggehaald en bloembollen gin gen over in de handen van een heuse prins, een volle neef van Hirohito. Iedereen was voor de confe rentie ondergebracht in werk groepen en als algemene indruk van de conferentie bleef hangen dat de Japanners een 'eiland mentaliteit' hebben. "Heel wat Japanners zijn nog nooit in con tact geweest met buitenlanders. Het gekke is dat ze daar soms een soort superioriteitsgevoel bij hadden en soms weer niet". De Nederlandse groep viel ook op dat het verleden zeer slecht verwerkt is. Een film over de Tweede Wereldoorlog werd ver toond en "de Japanners wilden er niet over praten, terwijl de Ko- reanen juist heel emotioneel wer den". De groep logeerde bij gezinnen of studenten; net als de Japan ners hier het huiselijke bestaan van Nederland hadden leren kennen. Jan van Herwaarden: "De Japanners waren zeer kies keurig over hun verblijf hier, maar andersom bleken ze, laat ik zeggen, wat minder netjes". Zo bracht hij de nacht door op een dens de culturele uitwisseling. van vuil doortrokken tapijtje en moest zich wassen in een mi niem teiltje. Daarom ook dat met 'gemeng de gevoelens' afscheid werd ge nomen van Japan. De moeite waard, maar de destijds verkon digde Japanse speed, de Japanse snelheid konden ze niet waarma ken. Het programma bleek 'over- geregeld' en daar was praktisch niet van af te wijken. Niet echt soepel die Japanners. Monique Mulder: "Terwijl ze het programma buiten de confe rentie juist heel slecht hadden voorbereid. Dat was wel teleur stellend, ja. En als je iets van ei gen initiatief toonde, raakten ze gelijk in paniek". Matthijs Wol ters: "Die afspraak met Brink horst moesten we uiteindelijk zelf nog regelen". Jan van Her waarden: "Het was vooral irri tant dat je steeds met hun eigen identiteit rekening moest hou den". Paaltjes Cees Waal mag dan al een half jaartje de b'urgemeestersketen van Deventer dragen, 'zijn' paal tjes blijven ruim stof voor con flict. Op twee punten in de stad zijn ze nu weer onderwerp van twist. Winkeliers en bewoners van de Oude Rijn zijn ze liever kwijt dan rijk, bewoners van de Driftstraat zijn de koning te rijk met hun zelf geplante paaltjes. Eerst het slechte nieuws, de Oude Rijn. Nu de riolerings werkzaamheden daar beëindigd zijn, schieten de palen als pad destoelen uit de grond. Meubel inrichting Corpel kan ze wel schieten. In de veronderstelling iemand van de gemeente aan de telefoon te hebben, begint woordvoerder Hogenboom ge lijk uit te varen. Of we te stom zijn om te begrijpen dat hij met die palen in de grootste proble men komt. Laden en lossen zon der het verkeer aan alle kanten te verhinderen is er niet meer bij. Als het misverstand is opge helderd, vertelt hij al bij de ge meente te zijn geweest en sprak daar de woorden: als ik niet een paal met een slot krijg, dan rooi ik ze gelijk. "Ik zei: al zetten jul lie elke morgen een nieuwe paal, ik rooi ze allemaal. Gegaran deerd". Hij verwijst vervolgens naar George Gussenhoven, bewoner van de Oude Rijn en in het verle den een ruim geciteerde gast in deze rubriek. "Als een dief in de nacht", zo zegt hij, plaatst de ge meente de palen. Een auto heeft nauwelijks de wielen gelicht of zo'n vermaledijd paaltje pikt de parkeerplaats in. Het is de bedoeling dat de Ou de Rijn een zogenaamd woon winkelerf wordt. Volgens Gus senhoven heeft de gemeente met één of andere truc het bestem mingsplan daartoe kunnen wijzi gen zonder de bewoners te laten inspreken. Hij schat dat "85 pro cent tegen de palen is" en hij denkt dat de palen ook niet no dig zijn "omdat we hier nooit problemen hebben gehad". Zijn dichtstbijzijnde parkeer plaats is de Herengracht. "Voor mij is dat nog niet zo erg. Maar sommige bedrijven worden echt gehandicapt". Dan het goede nieuws, eigen initiatief van de Driftstraat. Ste debouwkundigen hebben daar ook een soort woonerfje bedacht, maar de stoep is niet alleen do mein van voetgangers. Ook fiet sers en bromfieters scheuren er over. Zelfs een Mini Cooper kon er doorheen en dat deed de Coo per dan ook. Kleine kinderen en bejaarden zijn hun leven niet ze ker. Daar moest wat aan gedaan worden, vonden een paar bewo ners. "Wat heb je tenslotte aan platgereden oudjes", vraagt me vrouw Mieremet, één van die be woners, zich lachend af. Zondagavond, nadat een bak fiets de nodige irritatie had ver oorzaakt, was het zover. Nuttelo ze paaltjes werden uit het perkje geplukt en de fietsers kunnen nu alleen nog maar stapvoets over de stoep. Zoals het ook hoort. De irritatie was vooral het gevolg, volgens het echtpaar Mieremet, van een gemeentelijke belofte dat er na de bouwvak iets zou worden gedaan. "En we zijn nu al weer vier weken verder". De politie vond het in elk geval best. "Die agenten stonden zelfs te lachen. De paaltjes staan er nog steeds en de gemeente moet nu maar over de brug komen, vinden de bewoners. Waal zou ze ereburger hebben gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3