Weer nieuw plan voor 'Palendorp' 'Het zwaard van Damocles is weg' Nu 68 bejaardenwoningen Burgeravond Oegstgeest: twee vliegen in één klap 'Burgemeester Warmond snel weer aan de slag' Elckerlyc letter- voor-letter geopend Voorschotense winkeliers beetje blij met CIMK-rapport Brandweer opent deuren Fietspad Warmond-Merenwijk 'open' PAGINA 2 Regio leiden DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1984 Agenda Ats het allemaal goed gaat zullen de betonnen palen naast Muzenhof verdwijnen om plaats te maken voor dit complex. «ekeninseemeentei LEIDERDORP - Het bouwbedrijf Van der Hey- den heeft een nieuw plan ontwikkeld voor het 'Palen dorp' naast de Leiderdorpse Muzenhof. De Woerdense projectontwikkelaar wil nu 68 bejaardenappartementen bouwen op deze nu al jaren leegstaande bouwplaats. terwijl ook burgemeester en wet houders in principe met dit plan verder willen. Al sinds 1979 wordt over bouw plannen op deze plaats gepraat. Van der Heyden begon op een ge geven moment met de fundamen ten voor een aantal appartementen van vier ton, maar zette de bouw weer stop toen de bouwmarkt in stortte. Sindsdien zijn vele plan nen over de tafel gegaan, maar is het nooit tot daadwerkelijke bouw gekomen. 'Palenstein' of 'Palen dorp' is de serie betonnen palen naast de Muzenhof inmiddels in de volksmond gaan heten. Dit vooijaar kwam Van der Hey den met een plan voor 62 huurap- partementen voor bejaarden en 83 kleine wooneenheden. Bij dat plan werd door een aantal raadsleden grote vraagtekens gezet, met name omdat voor bejaarden in Leider dorp de afgelopen jaren veel is ge bouwd. Ook dit plan verdween van tafel, en zowel CDA als WD üeten in de raadsvergadering van juni weten dat er voor 1 januari een de finitief plan moet komen. Zo niet, dan moet de gemeente het contract met Van der Heyden maar verbre ken, stelden beide partijen. Het al lernieuwste plan van de Woerden- se bouwer is er één voor 68 premie- huur- of premiekoopappartemen- ten voor ouderen. De Interkerkelijke stichting voor bejaardenzorg is bereid om aan de uitvoering van het plan mee te werken. Volgens een ambtelijke notitie kunnen de 68 bejaardenwo ningen 'een welkome aanvulling' vormen op het nabijgelegen be jaardentehuis Dillenburg. Voorwaarden Het ontwerp is bij de gemeente lijke stedebouwkundige, het ad viesbureau Kuiper compagnons, positief beoordeeld. Wel moet dat nog aan een aantal voorwaarden worden voldaan. Er moet met na me aandacht worden geschonken aan geluidswerende voorzieningen en de huurprijs moet op een 'ge schikt niveau' worden gebracht. Burgemeester en wethouders willen het plan ter bespreking voorleggen in de komende com missievergadering voor ruimtelij ke ordening. Of de woningen - vooropgesteld dat het plan door gaat - in de koop- of de huursector worden gebouwd en wat dan de prijzen worden, is nog niet bekend. Worden het huurwoningen, dan wil de gemeente een particuliere belegger voor het project proberen te interesseren zodat het premie- huurwoningen worden. Als het koopwoningen worden, dan over weegt de gemeente om bij het rijk te proberen er een éénmalige pre mie van 6500 gulden per woning (premie-C) voor te krijgen. DONDERDAG Leiden Vormingscentrum Troef - Stationsweg 32, open dag, 20-22 uur. inl. 130494; voorlichting en begeleiding dienstwei- geren, 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Gulden Vlies - raadscommissie onder wijs, samenlevingsopbouw, emancipa- Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Gezondheidswinkel - Topaaslaan 19, spreekuur 20-21 uur. Voorschoten Lindehoeve - optreden Caboodle Band, Kasteel Duivenvoorde - Veurseweg, concert, 20.30 uur. Ambachtshuis - Voorstraat, raadscom missie welzijn, 20 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - raadscommissie ver keer en vervoer, 20 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - raadscommissie finan ciën en economische zaken, 20 uur. De Vogelweid - Heelblaadjespad, brade rie en rommelmarkt, 17.30-20.30 uur. Warmond Gemeentehuis - raadsvergadering, 20 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 31 tot vr 7 door: Apotheek Centraal, Breestraat 74, Lei- OEGSTGEEST - Tot en met morgen hebben Oegstgeester verenigingen nog de kans zich op te geven voor een presentatie-kraampje bij de Vereni- gingsmarkt annex burgeravond. Die avond wordt volgende week woens dag, 12 september, traditiegetrouw georganiseerd door de gemeente Oegstgeest. Het mes snijdt daarbij aan twee kanten: enerzijds is deze avond be doeld om nieuwe ingezetenen van Oegstgeest te laten kennismaken met het culturele- en verenigingsleven van het dorp. Die zijn ook officieel uitgenodigd. Anderzijds grijpen mensen die al langer in het dorp wonen de gelegenheid aan voor een (hernieuwde) kennismaking met de diverse instellingen. Gemeentelijk woordvoerder mevrouw Coomans verwacht dat zo'n 60 verenigingen zich er zullen presenteren. Daarbij zijn onder andere de politie, de politieke partyen, K&O, SJJO, allerlei sportverenigingen en de bibliotheek. "Een dwarsdoorsnede van het Oegstgeester verenigingsle ven", aldus mevrouw Coomans. Ze denkt dat ongeveer 300 mensen deze avond zullen bezoeken. Dat leert althans de ervaringen uit voorgaande jaren. "Het gaat er altyd zeer geanimeerd aan toe", vindt ze. En dat gaat dan al jaren, want de markt wordt al sinds 1968 gehouden. Eerst was het een tweejaarlijks festijn. Later werd er om het anderhalve jaar zo'n bij eenkomst gehouden en sinds 1978 zelfs jaarlijks. Zoals gebruikelijk dient het Gemeentecentrum aan de Lytweg als onderkomen. Aanvang woens* dag acht uur. WARMOND - Burgemeester Hen- drikx-Vlaar van Warmond kan eind dit jaar of begin volgend jaar haar werkzaamheden weer opne men. Dat verwacht waarnemend- burgemeester Van Schagen. Om die reden zal tijdelijk wethouder Slingerland, wiens termijn deze maand officieus afloopt, waar schijnlijk nog een aantal maanden wethouder van Warmond blijven. 'Door-brommen' na aanrijding LEIDERDORP - Een 24-jarige bromfietser uit Hazerswoude is gistermiddag op de Leiderdorpse Leidsedreef geschept door een mysterieuze bromfietser, die direct na het ongeval het hazepad koos. Naar het slachtoffer, dat met een lichte beenverwonding op de grond lag, keek hij geen moment om. Dit terwijl hij het ongeluk had veroorzaakt door aan de verkeerde kant van de Leidsedreef te rijden. De Hazerswoudenaar, die vanaf de oprit bij de dreef opdraaide het RIO-gebouw was hierop niet be dacht. Slingerland werd eind maart be noemd tot tijdelijk wethouder om de werkdruk op de beide wethou ders Van Schagen en Dalhuisen- Polano te verlichten. De twee wet houders moesten sinds begin ook de portefeuille van burgemeester Hendrikx-Vlaar waarnemen, die met ziekteverlof is. Omdat duide lijk was dat de burgémeester voor lopig niet terug zou komen, besloot de raad tijdelijk een derde wethou der te benoemen. Het CDA liet toen nadrukkelijk weten dat diens benoeming voor wat de christen-democraten be treft maar voor een half jaar zou zijn. Als er dan nog geen uitzicht is op terugkeer van de burgemeester, moeten we meer permanente maatregelen nemen, liet CDA-frac- tievoorzitter Bonnet toen weten. Op 21 september loopt die termijn van een half jaar af. GESCHEPT - Tijdens de enorme stortbui gistermorgen, heeft een 46-jarige fietsster uit Leiderdorp kneuzingen opgelopen bij een bot sing op de Leiderdorpse Van der Valk Boumanweg. De aanrijding ontstond toen de vrouw de weg overstak en te laat werd opgemerkt door een automo bilist. Lachend plakt staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) de laatste letter van de meest omstreden schoolnaam aller tijden op het leesplankje: Elckerlyc. De namenstrijd is officieel voorbij. Geen raadslid kan meer klagen over de klank ("het lijkt op lijk", WD) of de betekenis ("het slaat op dood en verdoeme nis". D'66). (foto Holvast) VOORSCHOTEN - E-l-c-k-e-r-l-y-c. Letter voor letter plakte staatssecre taris Giiyaar-Maas (onderwijs en wetenschappen) gisteren de naam van de nieuwe Voorschotense basisschool op een leesplankje. Na de hande ling was de school aan de prinses Marijkelaan geopend en wreef de be windsvrouwe zich in de handen. Het had haar plezier gedaan. Het was ook niet ?omaar een opening geweest, zo vertelde ze. De school in Voorschoten had aan de wieg ge staan van een geheel nieuw wetsontwerp. Deze wet moet ervoor zorgen dat er nooit meer zulke problemen zullen ontstaan by de bouw van een school als in Voorschoten. Daar stond op de plek waar de nieuwe basisschool moest komen, be stemd voor de leerlingen van Parkschool, Adegeestschool, Bosch- geestkleuterschool en kleuterschool De Woelwaters, een gebouw dat ei gendom was van het rijk. De gemeente zou dit gebouw, de rechtervleugel van het cultureel centrum, tegen marktwaarde kunnen kopen. In de wandelgangen werd een bedrag van enkele miljoenen genoemd. De gemeente kon dat niet opbrengen en meermalen bezochten wanhopi ge Voorschotense bestuurders en ambtenaren het ministerie voor Onder wijs en Wetenschappen. Uiteindelijk kreeg men voor elkaar dat men niets hoefde te betalen voor het gebouw, dat gesloopt moest worden. Wel moet men de nieuwe school aan het rijk teruggeven als het basisschool óf is, terwijl normaliter de gemeente eigenaresse is van een basisschool. "Het zijn vreemde eigen domsstructuren", zei de staatssecretaris dan ook. Zy benadrukte overigens dat het goed gaat met de vorming van basis scholen. Op dit moment is zeventig procent van de scholen al geïnte greerd. VOORSCHOTEN - "Be my guest". Gul biedt Van Dam, voorzitter van de Voorschotense centrumwinkeliers, een biertje aan. Gematigde blijdschap heeft hem te pakken nu ook een belangrijke instantie als het CIMK (Centraal Instituut voor Midden en Kleinbedrijf) heeft ingezien dat de Schoolstraat niet autovrij moet worden. En tevreden wrijft hij over het gisteren verschenen CIMK-rapport waarin deze conclusie staat. "Eindelijk staat zwart op wit wat wij al achttien jaar beweren: als die straat autovrij wordt, kunnen wij wel inpakken. We hebben nu dan ook een betere onderhandelings positie by de gemeente. Eindelyk zijn we gelijkwaardige onderhan delingspartners geworden", stelt hij tevreden. door Paul van der Kooij Dat er veel onderhandeld moet worden, staat voor hem vast. "De politiek zal de aanbevelingen niet overnemen", weet hij. "Maar om één ding kunnen de par tijen niet heen: met dit rapport op tafel kunnen ze moeilijk die Schoolstraat autovry maken. Het zwaard van Damocles is dan ook Hoe veel last men had van dit zwaard benauwde illustreeh Save nije van de Ondernemers Vereni ging Voorschoten (OW). "Er zijn winkeliers die al vijf jaar geen in vesteringen hebben durven doen. De wethouder heeft veel onrust on der de ondernemers gezaaid", ver telt hy. Afvloeien Toch willen de mannen niet de indruk wekken dat nu alles zonne schijn is. Het CIMK-rapport heeft ook sterke schaduwkanten. Zo valt Van Dam fel uit naar het voorstel om de rijrichting om te draaien: vanaf het Treubplein zouden auto mobilisten in de toekomst zowel in de richting van de Wijngaarden- laan moeten kunnen rijden als naar de Gereformeerde Kerk. "Dat deugt niet", zegt hij. Nadat zijn collega Savenije hem een beetje heeft gesust ("dat is wel erg hard") draait hij lichtelijk bij. "We staan daar behoudend tegen over", heet het voorzichtig. "De straat wordt weer een stuk moeilij ker bereikbaar. Als je van de Eras- musstraat af komt kun je het hele maal wel vergeten. En wat krijg je dan? Dan vloeien veel mensen af. Dan ben je ze kwijt". De ideologie achter het voorstel verwijzen de middenstanders eveneens naar het vuilnisvat. Ze geloven nooit dat autorijdende klanten, wanneer ze de School straat alleen kunnen bereiken van af de richting van het Treubplein, hun auto daar direct neerzetten en niet proberen in de Schoolstraat te parkeren. "Ik denk juist datje dan krijgt dat mensen twee keer een rondje rijden over de Schoolstraat voordat ze hun auto neerzetten", verklaart hij. Alleen mensen die duurzame goederen kopen, zouden volgens hem de tijd nemen even de auto op een parkeerplaats neer te zetten. Mensen die een snel bood schapje willen doen nemen de wijk. "En die kunnen we niet mis sen", weet Savenije. "Dan zyn we veertig procent van de omzet kwijt". Overleg erkeerstechnisch ziet hij ook gro te problemen (en kosten). Immers, de parkeervakken die aan de oost kant van de straat liggen, moeten volgens hem stuk voor stuk ver legd worden: "Je mag bij parkeren niet zomaar over de as van de weg draaien. Althans, dat heb ik altijd geleerd. En hoe moet je achteruit terugsteken? Nee, dat wordt niks". Andere verkeersplannen staan Van Dam en Savenije juist wel aan. Zo willen zij gaarne enkele bloem bakken opofferen voor de aanleg van aparte vakken voor het laden en lossen van vrachtwagens. Daar naast vinden ze het een goede zaak wanneer kortparkeren wordt inge steld in de winkelstraat. Al vindt Van Dam het voorgestelde halfuur zeker dertig minuten te kort. Een sterke controle of een parkeerauto maat lijkt hem overigens onmis baar. Hij zal dit echter niet gaan eisen. Praten is nu het parool. Rustig overleggen. Zo wil ondernemend Voorschoten natuurlijk de hoorzit ting bezoeken die op 24 september wordt gehouden in het Ambachts- en Baljuwhuis, bedoeld voor zowel ondernemers als consumenten. Het meest verwacht hij echter van de vergadering van de midden standsadviescommissie. Hy vertrouwt op een "nóg betere samenwerking met de gemeente". Wellicht kan zo worden bereikt dat zich in de Schoolstraat een pu bliekstrekker vestigt als Blokker, Hema of Vendet, bijvoorbeeld op de plek waar de Gevers Deynoot-. school staat. "Via overleg kan veel bereikt worden", weet Van Dam. Suggestief Het is even wennen deze woor den te horen uit de mond van een middenstander. De tyden van de bittere klaagzangen op de gemeen te, liggen immers nog vers in het geheugen. Werd de gemeente bij voorbeeld niet nog onlangs be schuldigd van een "middenstand sonkundig beleid"? Van Dam wil er niet meer van horen. Ook de vraag waarom mid denstanders en ondernemers zo op hun schreden terugkwamen en tóch zitting namen in de begelei dingscommissie, hoeft van hem niet zo. Ach ja natuurlyk, men had eerst grote problemen met de en quête. Maar dat kwam vooral door dat het "zo vreselijk duur was en toch ook wel omdat we principiële bezwaren hadden tegen de enquê te". Waarom zou je een onderzoek houden als je toch wel weet dat au tovry maken uit den boze is?, zo redeneerden dè ondernemers. Van Dam legt nu voornamelijk de nadruk op het resultaat. "Het is tóch heel belangrijk dat we erin hebben gezeten. We hebben echt kunnen bijsturen". Zo is op ver zoek van de winkeliers de vraag 'gaat u het centrum nu definitief verlaten-?'-, behoorlijk omgegooid. "Het was zo suggestief, hè", legt Van Dam uit. "Terwijl men ge woon bedoelde: gaat U nu naar huis?". LEIDERDORP - De deuren van de Leiderdorpse brandweergarage aan de Simon Smitweg staan ko mende zaterdag weer wijd open.' De Leiderdorpse brandweer doet namelijk mee aan de 'Nationale Brandweerdag'. Niet alleen het brandweermate riaal dat de gemeente rijk is, ook de regionale commapdo-verbindings- wagen pronkt er. Daarnaast is er het nodige foldermateriaal over de brandweer en brandpreventie be schikbaar. Het meest spectaculaire onder deel van de brandweerdag is onge twijfeld een aantal demonstraties. Er wordt geblust, er zullen autow rakken worden opengesneden met speciale apparatuur. Kinderen mo gen zelf oefenen met een echte brandspuit. Deskundige Leider dorpse brandweerlieden zijn aan wezig om vragen en opmerkingen over branden en de brandweer te beantwoorden. De Nationale Brandweerdag krijgt ook een sportief tintje mee: om 11 uur geeft burgemeester Van der Have het startschot voor een prestatieloop. Sportieve lopers kunnen kiezen uit afstanden van 3, 5 en 10 kilometer. Start en finish zijn ook bij de brandweergarage. De open dag duurt zaterdag van- elf tot twee uur. LEIDSCH -fj; DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. WARMOND - Met het onthullen van het bordje "Veerpolderpad' heeft gedeputeerde Jansen gistermiddag het fietspad tussen Warmond en de Leidse Merenwijk officieel tri gebruik gesteld. Het fietspad is al veel langer officieus in gebruik genomen, met name door de Warmondse jeugd die in Leiden op school gaat. De Warmondse en Leidse wethouders van verkeerszaken, Slingerland en Peters, deden de openingshandeling nog eens dunnetjes over door op de grens tussen Warmond en Leiden, vlak bij de Merenwijk, de plaatsnaambor den van de beide gemeenten te onthullen. De aanlegkosten van de f ietsverbinding, die op zichzelf maar een paar honderd meter lang is, zijnbetaald door de provincie. Die legde daarvoor een kleine zes ton op tafel. De onderhoudskosten komen echter voor rekening van beide gemeentebesturen. Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag v 16 30-18.00 uur. 2311 BG LEIDEN Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Maandabonnement 21,21 (Autom. betaling) Losse nummers 1,- Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs J. W. E. Metselaar Adj Hoofdredacteur: Commentaren: W. F.J Wirtzen A. A. van Brussel J. Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) H I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F.J.Wirtz (bin. buit./eco.) P.J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs. Washington. Cairo, Rome, Madrid, Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2