'De mens kan alleen maar spiegelen Kunst te kijk Interessant video-festival Kunstschilder Kees Verwey: Beelden in Lakenhal In Haags Kijkhuis en galerie Artline Opera Cavalieri op festival Bomen in de Hortus DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1984 PAGINA 23 HAARLEM (GPD) Het is niet overdreven te stellen dat de Haarlemse kunstschilder Kees Verwey niet alleen tot een van de belangrijkste kun stenaars van Nederland be hoort, maar ook tot een van de opmerkelijkste. Over hem gaan vele anekdotes, die op zijn minst een kern van waar heid bevatten, zo ze niet de ge hele en misschien wat gekleur de waarheid zijn. Maar dat mag bij iemand, die zonder verf bij wijze van spreken niet zou kunnen leven. En' voor wie verf, de kunst van het uitbeel den, overigens ontzaglijk veel meer is dan louter grondstof. door Frans Keijsper Lees de publikaties maar door, die in de loop der jaren over hem zijn verschenen. Verwey's karakter laat zich allesbehalve gemakkelijk in een paar zinnen vatten. De kunstcriticus en publicist Jos W. de Gruyter, kenner onder meer van de Haagse School, schreef over hem naar aanleiding van een ten toonstelling in 1959 in het Gronin ger Museum, waarbij hij Verwey's veelzijdigheid stipuleerde: „Wie Kees Verwey trouwens enigermate kent zal zich realiseren, dat hij als mens eveneens deze veelheid van facetten vertoont. Vrijwel elke ka raktereigenschap wordt aangevuld door haar tegendeel. Bezadigde be- schouweUjkheid wisselt af met abrupte impulsiviteit. Zwaarmoe dige ernst gaat hand in hand met zin voor ironie, sarcasme en spel. Verstrooide dromerigheid valt sa men met kritische waakzaamheid, bravour met degelijkheid. Zelfs in zijn verschijning lijkt een menge ling van de zelfbewuste seigneur, de studentikoze bohémien en de gereserveerde, wonderbare ge voelsmens, die zich bij voorkeur in het isolement van zijn atelier terug- - trekt". Iets van dat isolement zie je ook aan Verwey's woning aan het Spaarne in Haarlem; in tegenstel ling tot de Nederlandse gewoonte alle gordijntjes tot diep in de avond open te hóuden om zo een blik in het interieur te gunnen, schermen de vitrages bij Verwey zijn wereld af van het buitengebeuren. Geen ongenode, onbescheiden blikken in zijn leven. Wie geinteresseerd is in Verwey, kan naar een tentoon stelling gaan. Die zijn er gelukkig tegenwoordig veelvuldig. Binnen kort in het Haags Gemeentemu seum en in het Rijksprentenkabi net en straks opnieuw in het Frans Halsmuseum. Daar hangt werk van hem in combinatie met dat van de nu al weer vele jaren geleden overleden Henri Frédéric Boot, De 84-jarige schilder Kees Verwey, gefotografeerd in zijn atelier ter gelegenheid van het feit dat morgen in het Haags Gemeentemuseum de tentoonstelling 'De schenkingVerwey' wordt geopend. (foto anpj een legendarische persoonlijkheid en leermeester van Verwey. Wie bij Kees Verwey wordt uit genodigd en de deur achter zich sluit vergeet op dat moment dat er nog een andere wereld bestaat. Verwey is een man wiens aandacht je volledig opeist, die zorgvuldig aftast met wie hij te maken heeft. De schilder die zijn model bekijkt, de lichtval en vooral de schadu wen. In kamers en gangen van zijn huis staat, in schappen en tegen de muren, een onoverzienbare hoe veelheid schilderijen opgeslagen. Honderden... De schilder toont op het binnenplaatsje een van zijn grote werken, en het valt op hoe mooi in het daglicht de kleuren zijn. In een kamer laat hij zijn jong ste schilderij zien, een prachtig ate lierstuk van fors formaat. Een an der schilderij verraadt abstracte vormen, kleurige vlakken die, als we later in zijn atelier staan, geïn spireerd blijken op een paar plastic mappen die op de grond liggen. Twee fouten „Ik heb twee fouten", zegt Kees Verwey, tijdens een wandeling langs de schappen. „Ten eerste dat ik zo oud ben geworden en ten tweede dat ik teveel heb geschil derd". Een oeuvre dat straks bijna geheel zijn eindbestemming krijgt in het Frans Hals. Een letterlijk en figuurlijk hoog tepunt van de visite aan Kees Ver wey is een bezoek aan zijn atelier in het bovenhuis. Die middag is de hemel bewolkt en er glijdt een egaal licht naar binnen. We staan in een soort landschap van hout, een enorme distel (op zijn laatste doek verbeeld) en tal van voorwerpen zoals de faraokop die we kennen van meer dan één schilderij. De sfeer heeft haast iets magisch. En toch is Verwey een realistisch man. Het grijzige licht lispelt voorzichtig over zijn stoel, een witte dekschaal, de tuben verf op de grond, een pa let. Verwey staat bijna bij de deur, achter hem een doorkijkje, een wit te boog in het halletje dat op zijn laatste atelierstuk staat afgebeeld. Verwey wijst op de warm bruine kast: ook op het schilderij. Het hoofd van Verwey is enigszins ge negen, en hij gebaart naar de lege schildersezel: „Nu kun je zo kij ken, maar stel je de situatie voor met het metershoge doek er op. Dan zie je maar één facet van het geheel". Inderdaad, het lijkt een bijna onmogelijke opgave zo te moeten schilderen. In zekere zin leeft Verwey twee verschillende levens: dat in zijn atelier waar voornamelijk zijn olie verven ontstaan en dat beneden in de huiskamer: daar creeërt hij zijn aquarellen, zijn bloemstukken. Die bloemstukken komen op mij over als poëzie, de olieverven wat zwaarmoediger van toon zijn voor mij meer geladen proza. Die chaos op het atelier vormt een voorwaarde voor Verwey's orde ning op het doek, zonder welke zijn befaamde schilderstukken on denkbaar zijn. Maar Kees Verwey kan niet nalaten de bezoeker en misschien ook zichzelf even te tar ten: „Misschien haal ik er maar eens de stoffer overheen". Dat kan hij niet menen. De vergelijking met het schrij versschap kan bij Kees Verwey heel wel kan opgaan, nog afgezien dat de dichter Albert Verwey zijn oom was: hij is zelf een klaar sty list, die over zijn werk kort samen gevat heldere opmerkingen heeft geplaatst. Een brief juit juli 1944: „Essentieel voor mijn levenserva ring is het begrip „spiegel" spie gelen. Alles spiegelt zich immers in de geest van de mens! En eenieder is iemand, die van spiegelen houdt. Toen ik de serie tekeningen naar Anthony Kok (daarover straks meer red.) maakte was ik zeer verbaasd over de beelden die ik op papier zag verschijnen. Ik uitte mijn verbazing aan Kok en beken de hem niet te begrijpen, waar al die beelden vandaan kwamen. „Dat hoeft ook niet," antwoord de hij. „Het is genoeg dat U spie gelt. Eigenlijk gaat het u niet aan". Ik heb dat een van de merkwaar digste uitspraken gevonden, die mij ooit zijn gedaan. Temeer daar juist bij mij zeer sterk de behoefte bestaat het raadsel „leven" rond mij heen te doorgronden Herscheppen Kees Verwey stelt de vraag: spiegelen wij? En geeft di- Kees Verwey. reet het antwoord: „Omdat wij tot niets anders in staat zijn! De mens schept niet, maar herschept. Zelfs de meest fantastische geest kan niet anders dan „spiegelen". „De ontdekking dat de natuur de eigenlijke geestkracht bevat en uit straalt naar onze zwakke zinnen is het grote wonder dat mij altijd frappeert En Verwey erkent dat hoe meer hij doordringt steeds meer verwon derd staat. Zo zijn ook zijn grote atelierstukken spiegels. Wat bij Kees Verwey's werkwijze opvalt is dat hij zijn onderwerpen in series schildert. Bijvoorbeeld zijn merkwaardige portretreeks van Anthony Kok, dichter en me de-oprichter van De Stijl, de voor malige kunstcriticus van het Haar lems Dagblad, Hein Steehouwer, de schilder Jan Peeters, en niet in de laatste plaats zijn moeder en zijn vrouw Jeanne. Jeanne Tilbus- scher die oorspronkelijk uit Gro ningen komt en destijds tekenlera res was. En vergeten zijn zelfpor tretten een leven lang. Verder de eindeloze serie bloem- stillevens, de atelierstukken het is alsof Kees Verwey bezig is zich LEIDEN - Schilderijen, gouaches en grafiek van Arthur Stam en kleinplastiek van Jan de Graaf. Ze zijn tot en met 7 oktober gedurende de weekeinden te bezichtigen in de galerie van Denise Stephan(Bakker- steeg). Beide exposanten zullen aanwezig zijn bij de opening van de ten toonstelling op zondagmiddag a.s. Men kan in de galerie terecht elke vrijdag-, zaterdag- en zondagmiddag van 1.30 tot 5.30 uur. Ter gelegenheid van de opening maandagmiddag a.s. van het nieuwe onderkomen van de Stichting Leidse Vrouwen Raad en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in de Caeciliastraat zal er een expositie van kunstwerken van kunstenaressen uit Leiden en omgeving worden ge houden. De kunstenaressen zijn Peggy Mantel, Anneke Koek, Ina de Ruyter, Ans Zuyderhoudt, Naan Rijks, Anne Hulleman, Fanny Mazure, Bettien Scherft, J.G.M. Elias - Van Panthaleon van Eek, Marijke Verhoef, Ineke Bergh, TYees Klein, Hetty Geursen, Erli Esselink en Jacqueline Ravelli. Monoprints en pentekeningen van Gemma van den Broek en sieraden van Sita Falkena vullen de ruimten van de Sylvius-laboratoria aan de Wassenaarseweg. Ze zijn tot 15 oktober te bezichtigen, op werkdagen van 8.30 tot 17 uur. Alex Hakkaart en Gijs van Duyvenbode exposeren tot 11 oktober in de Leiderdorpse Muzenhof. Alex Hakkaart toont er zijn collages, Gijs van Duyvenbode zijn gouaches en aquarellen. De expositie, die wordt georga niseerd in samenwerking met de Kunstkring Leiderdorp, wordt zater dagmiddag a.s. geopend. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door de Streekmuziekschool 'Rijnakkoord'. Etsen van de Noordwijkse kunstenaar Hans Buining hangen tot en met 4 oktober in de Auberge 'De Kieviet'. Hans Buining werkt met verschil lende inkten, waarbij kleuren over elkaar worden gedrukt, meer kleuren op één plaat aangebracht of juist hele stukken blank worden gelaten. LEIDEN - 'Beelden Bekijken'. Onder dit motto wordt van 15 september tot 26 november een bijzondere expositie in de Lakenhal gehouden. Aan de hand van een uiteenlopend aantal beeldhouwwerken, van de Venus van Milo (gips) tot eën beeld van Henk Visch, wordt getracht een ant woord te geven op de vragen hoe, waarmee en waarom beelden worden gemaakt. De tentoonstelling is een vervolg op de in 1982 gehouden expositie 'Hoe wordt een schilderij gemaakt?' en is in samenwerking met een werkgroep bestaande uit docenten handvaardigheid tot stand gekomen. De expositie laat ongeveer veertig beeldhouwwerken zien, van o.a. Carl André, Archipenko, Christo, Dodeigne, Giacometti, Michelangelo (gips), Niki de St. Phalle, Th van der Pant en Henk Visch. Naast diverse steen soorten zijn er ook gereedschappen van beeldhouwers te zien. Op video zullen films worden vertoond over bronsgieten en steenhouwen. De in vloed van een beeld op de plaats waar het staat en de invloed van de omgeving op een beeld komen in een diaprogramma, waarin 'de Venus van Milo op tachtig verschillende plekken in Leiden staat, aan bod. Op aanvraag kunnen videofilms over de werkwijze van Giacometti en Chris to worden bekeken. Er is speciaal voor deze expositie een boekje ge maakt ter voorbereiding op school en als begeleiding voor individuele bezoekers. Op vrijdagmiddag 14 september wordt er van vijf tot zeven uur een voorbezichtiging gehouden voor docenten, die met een klas de tentoon stelling willen bezoeken en andere belangstellenden. Noordeinde 140 en Galerie Artline, Toussaintkade 67. Tot en met 9 sep tember. Geopend: Kijkhuis van 12.00 uur tot 02.00 uur. Galerie Artline van 12.00 uur tot een half uur na de laatste voorstelling. DEN HAAG - Voor de derde maal heeft het Haagse Kijkhuis een groots opgezet 'World-Wide Video Festival' georganiseerd. Tot en met het komende week einde kan men in de zalen van het Kijkhuis kennis maken met zo'n honderdtwintig video-tapes uit binnen- en buitenland. "Het resultaat van een jaar lang zoe ken naar de meest interessante onafhankelijke videoprodukties die in 1983 en 1984 werden ge maakt", aldus de bijbehorende, zeer informatieve en degelijke catalogus (prijs: 10,-). Boven dien is er in Galerie Artline een aantal video-installaties te bekij ken en te beluisteren: ruimtelij ke, environment-achtige con structies waarin monitoren cen traal staan. Velen kennen het begrip 'vi deo' alleen van 'video-fun'-appa- raten in speelhallen, of van de vi deotheek waar men wekelijks zijn films over Tarzan of over 'Gevrij op de Alpenwei' haalt. In Den Haag kan men zich er van overtuigen dat video als medium kort gezegd een audio-visueel systeem van elektronische infor matieverwerking, waarbij came ra's, recorders, monitoren, en veelal synthesizers en computers worden gebruikt - door tal van kunstenaars in toenemende ma te wordt toegepast. Overigens gaat het bij dit festival niet alleen om video-kunst, maar ook om vi deo-tapes van zuiver documen taire aard. Voor kunstenaars is video als medium vooral interessant ze ker wanneer men fotografische procédés, synthesizers en com puters intensief gebruikt - om dat beelden en geluiden hiermee op tal van manieren' gecombi neerd en gemanipuleerd kunnen worden. In het begin van de ja ren zestig deed de video-kunst haar intrede in de kunstgeschie denis - een belangrijk initiator was Nam June Paik - en zij bloeit vooral sinds het midden van de jaren zeventig. Nederland spreekt, ook internationaal, sinds 1975 een niet onbelangrijk woordje mee: Livinus van de Bundt, Peter Struycken en Kees de Groot behoren tot de vele kunstenaars die zich op dit hy permoderne medium hebben ge worpen. Opgemerkt zij dat on noemelijk veel meer óndere kun stenaars het 'medium van de toe komst' links laten liggen. Kenne lijk zijn zij tevreden met de mo gelijkheden van de oude media, maar soms speelt wellicht ook angst voor het technische en te- levisie-achtige karakter van vi deo een rol. Merkwaardig genoeg echter ontstond de video-kunst juist mede vanuit kritiek op het (com merciële) televisiegebeuren. Overgenomen werd de monitor, hetgeen de toegankelijkheid van dit medium bemoeilijkt voor hen die principieel allergisch zijn voor flikkerende beeldbuizen. Wie huiverig staat tegenover vi deo-kunst zou in Den Haag kun nen beginnen met een bezoek aan de video-installatie 'Are you afraid of video' van Servaas in Galerie Artline. Vervolgens kan hij in het Kijkhuis de confronta tie aangaan met een wel bijzon der gevarieerd aanbod aan video films, waaronder nogal wat hu moristische creaties en fascine rende computer-animatiefilms. Men kan tapes ondergaan van onder anderen Max Almy, Bill Viola, Peter Greenaway, Monika Funke Stern en Peter Struycken. ANTOON ERFTEMEIJER zelf en de wereld vanuit hetzelfde object opnieuw te ontdekken, er niet alle beschreven kanten van te doorgronden. Een onderzoek dat eigenlijk oneindig is. Eén groot vers, dat gemaakt aaneengeregen wordt door vele coupletten. Kees Verwey over het fenomeen series: „Ik zeg niet: ik ga een serie maken, het is de natuur die mij er toe brengt". In zijn voortdurende onderzoek treden kleine nuances op die hem doen voortborduren op een gege ven. Hij toont een vroeger stille ven, een schaal met fruit, zoals dat ook altijd in combinatie van (ver welkte) bloemen op zijn huiska mertafel aanwezig is. Dat stilleven staat op de grond, op een ezel een nieuw doek. Het gegeven van vruchten en een schaal heeft hij opnieuw gebruikt, maar de compo sitie is geheel anders, het formaat van het nieuwe doek veel groter. Het lijkt er helemaal niet op. Kees Verwey: „Er is altijd weer een klei ne verschuiving, die vindt haar oorsprong en gevolg. Het eigenaar dig is, ik neem mij het van te voren niet voor". In zijn boek Kees Verwey (1974) herinnert Lambert Tegenbosch aan het bezoek dat Kees Verwey op een dag in 1953 kreeg van An thony Kok, die hij tevoren niet kende. Niet zonder humor schrijft hij: De eerste verklaring die de be zoeker aflegde, toen hij de zojuist door Verwey's vrouw zorgvuldig opgeruimde woonkamer betrad, was: „Hier heerst de chaos". Kees Verwey meende een ontsnapte krankzinnige te hebben binnenge haald. Maar het klikte kennelijk tussen Verwey en Kok, want er volgde een reeks sessies waarin Kees Ver wey een hele portretserie op papier zette. Er ontstonden in eerste in stantie dertig geheel verschillende portretten, die door Kok zelf van een titel werden voorzien: De Oc cultist, De Humanist, De Mysticus, Picasso, De Chirurg. Uiteindelijk heeft Verwey met Kok, die in de literatuur als een pa ranormaal begaafd mens omschre ven staat, moeten stoppen. Het werd hem te machtig. De eerste dertig portretten werden al in de jaren '30 verworven door het Rijks prentenkabinet in Amsterdam on der leiding van de toenmalige con servator Van Regteren Altena. Hij zag er het belang van in, hetgeen in feite nu beloond is door de recente schenking van Verwey met onder andere nog meer Kok-portretten. Eigen weg Kees Verwey heeft zijn eigen weg gekozen, die hem heeft doen uitgroeien tot een man van grote allure. Hoewel hij zijn wortels in het impressionisme heeft, is hij ei genlijk niet in één bepaalde rich ting op te sluiten. De schilder Ver wey zegt de hedendaagse kunst (vi deo, overlappingen van beeldende kunst met theater, film) niet te kunnen begrijpen. Maar hij volgt haar wèl. Een uitspraak van hem uit 1969, bij een tentoonstelling in het Rijks museum Twenthe (Enschede): „In het algemeen zie ik het modernis me zo, dat de moderne artiest in de eerste plaats de behoefte voelt zijn eigen creatieve eigenschappen uit te vieren, te voelen dat hij ze heeft en ze dan af te schrijven. Maar juist diezelfde vrijheid belet hem door te dringen in het object, dat tegen over hem gelegen is, omdat dit een uiterste aan gehoorzaamheid en te rugdringen van de innerlijke ei genschappen van de observator vergt. „Voor de liefdevolle aandacht krijgt men als beloning ik zou haast zeggen als een vrouw, die zich langzamerhand overgeeft aan de man een zelfde mate van ge negenheid van het object terug". Het terrein van de beeldende kunst heeft voor Kees Verwey nog steeds dat boeiende van een ont dekkingsreis. „Mijn tekeningen bestrijken een veel groter gebied. Soms heb ik een heel historisch verlangen. Hoe zal ik het zeg gen...". UTRECHT (ANP) - Het Holland Festival Oude Muziek Utrecht biedt in 1985 als eigen produktie de geestelijke opera 'Rappresentazione di anima et di corpe', die de Italiaanse componist Emilio de Cavalieri in 1600 vol tooide. Eén van de rode draden die door het festival loopt, wordt het werk van de zeventiende-eeuwse componist Heinrich Schütz, Duitse tegen hanger van Monteverdi. In een speciaal circuit wordt extra aandacht be steed aan de fortepiano in repertoire rond 1900. Voorts komt de polyfonie uit de negende tot en met de dertiende eeuw in de schijnwerpers te staan. Het Holland Festival heeft dit meegedeeld bij het afsluiten van het festival Oude Muziek Utrecht 1984. Het jongste festival in Utrecht is vol gens de leiding van het Holland Festival een succes geworden, zowel in het officiële als in het alternatieve circuit. Meer dan 45.000 mensen be zochten de kleine tweehonderd evenementen. Opvallend was de aan dacht waarmee het publiek bij het festival was betrokken, aldus Frans de Ruiter, directeur van het Holland Festival. LEIDEN - 'Bomen in de Hortus'. Onder deze noemer exposeert de Am sterdamse kunstenares Cecile Reijnders een aantal van haar etsen en aquarellen in het tuinhuis van de Hortus. De expositie duurt van 7 tot en met 21 september en is dagelijks van 10 tot 16 uur te bezichtigen. De Leidse Hortus heeft in de loop van bijna vier eeuwen een rijke historie opgebouwd. Dit komt het best tot uitdrukking in de vele oude bomen, die de tuin rijk is. Cecile Reijnders heeft hun contouren vastge legd in een serie etsen. Behalve deze etsen toont zij ook aquarellen van waterlelies. De kunstenares zal tijdens de tentoonstelling in de Hortus aan het werk zijn, met uitzondering van maandag en dinsdag. De exposi tie wordt donderdagmiddag a.s. geopend. Nieuwe aanwinsten Prentenkabinet AMSTERDAM (ANP) - In het Rijksprentenkabinet van het Rijksmu seum in Amsterdam worden van 15 september tot 16 december nieuwe aanwinsten tentoongesteld. Getoond wordt een keuze uit de tekeningen en prenten die de afgelopen twee jaar door aankoop of door schenking aan het museum werden toegevoegd. Genoemd worden onder andere vier tekeningen uit de 17e eeuw van Berchem, Bloemaert, Lastman en Ruysdael. Verder een grote gravure voorstellende het Oordeel van Salo mo door een anonieme kunstenaar uit de school van Martin Schongauer. Van bijzonder belang noemt het museum een tekening van een hoofd door Giambattista Tiepolo, omdat de tekening gebruikt is voor de olie- verfschets van deze Tiepolo die in het Rijksmuseum wordt bewaard. Ten slotte zijn er ook werken te zien van Delacroix, Jongkind en een aantal geschonken tekeningen van Lou Loeber, Otto Verhagen Sr. en Kees Ver wey. Van deze laatste een portret van Georgette Hagedoorn. Veel van deze en toekomstige aankopen werden/worden mogelijk ge maakt door het vijftigjarige Francois Gérard Waller-fonds. Dit jubileren de fonds heeft gedurende een halve eeuw het Rijksprentenkabinet 15.000 prenten rijker gemaakt. ARTI-MEDAILLE - De Amsteroamse kunstschilder Jan Kagie (73) is onderscheiden met de Arti-medaille 1984. De medaille is hem uitgereikt door leden van de kunstenaarsvereniging Arti et Amicitiae bij de opening van de "najaarssalon" van Arti. Het Quartetto Amarilli geeft vanavond een concert in kasteel Duivenvoorde. Het gezelschap, bestaande uit Olga van Benthem (blokfluit), Suzanne Schaffert (blok fluit), Laurence Bonnal (viola da gamba) en Augusta Campagne (clavecymbel), voert composities uit van o.a. Corelli en Vivaldi.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23