LEIDSCH DAGBLAD GEACHTE KLANT. Rijk wil deel pensioengeld trendvolgers Theorie prof. Oort na 60 jaar bevestigd Geen referendum Voor een tientje véél wijzer Man leeft 2 jaar buiten en eet uit vuilniszak een lamsvacht jack? see Morris before you buy vj# Garnalenhandel wint kort geding tegen Konsumenten Kontakt Computerdief Brokx: meer vrije-sectorwoningen LOON LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37493 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon Frappante gelijkenis met 'unieke' satellietbeelden r Professor J.H. Oort. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Zestig jaar geleden maakte de Leidse hoogleraar prof. dr. J.H. Oort tekeningen van de plaats van de sterren in het Melk wegstelsel. Tekeningen die een frappante gelijkenis vertonen met de beelden die eerder dit jaar wer den gemaakt door de IRAS-satel- liet en die vorige week na een ana lyse door twee Leidse astronomen als uniek werden gekenschetst. Ze bevestigen de theorie die de nu 84-jarige inwoner van Oegst- geest, die vele jaren directeur van de Leidse Sterrenwacht was, toen al verkondigde: de Melkweg heeft een 'innerlijk' en moet plat zijn. De nog altijd actieve hoogleraar Oort kwam tot zijn theorie toen hij als 24-jarige wetenschapper - sa men met een Zweedse sterrenkun dige - ontdekte dat het stelsel van de Melkweg een roterende schijf was. "Die schijf', zegt Oort, "moest om een 'kern' draaien. We zagen dat centrum niet, maar aan de be wegingen van de zon konden wij merken dat er dieper nog meer moest zijn. De Zweed en ik waren daarvan overtuigd, ook al konden wij niet tot dat innerlijke doordrin gen." Van gokken dat het zo wel zou zijn, wil professor Oort niets horen. "Het lag gewoon voor de hand dat de sterrenhemel ook nog een bin nenste moest hebben. Uit het werk hart van de Melkweg afspeelt. Maar al was dat niet gebeurd, dan had er geen twijfel bestaan of het Melkwegstelsel nu wel of niet uit een platte schijf bestaat. De schijf is en blijft plat. Daarom moeten we deze ontdekking dan ook niet als al te revolutionair zien." Geen verbazing dus bij professor Oort. "Helemaal niet zelfs", zegt hij. "Voor mij was het geen ontdek king waar ik even stil van werd". Dat betekent overigens niet dat hij voor het werk van zijn latere colle ga's geen waardering zou hebben. "Maar als wij toen over dezelfde van de Groningse astronoom Kap- techniek hadden kunnen beschik- De teyn bleek wolklaag belemmerde ons om ver der te kunnen kijken. ken als de astronomen nu, dan hadden wij ook binnenin de Melk weg kunnen kijken. Dat dit ooit Het is natuurlijk prachtig dat de nog eens gefotografeerd zou kun- kunstmaan IRAS hier nu doorheen heeft geprikt en tot in de puntjes niet eens heeft waargenomen wat zich worden? Nee, daar werd toen gedacht." (Zie ook pagina 17.) DEN HAAG (GPD) Het kabinet overweegt te bezuini gen op de salarissen van trendvolgers - werknemers van door de overheid gesubsidieerde sectoren als het onder- wijs en de ziekenzorg door een deel van de betaalde pensioenpremie terug te vorderen. Het zou daarbij gaan om een totaal bedrag van 500 miljoen gulden per jaar. De plannen, die mogelijk door mi- kwestie komt volgens haar pas dit nister De Koning (sociale zaken) nqjaar aan de orde tijdens de on- worden neergelegd in een wets- derhandelingen tussen vakbonden voorstel, moeten nog worden be sproken met de vakbonden. Die hebben al laten weten er niets voor te voelen. Zij staan op het stand punt dat onderhandelingen over arbeidsvoorwaarden een zaak zijn tussen de werkgevers en werkne mers, waar de overheid zich niet rechtstreeks mee mag bemoeien. De plannen voor trendvolgers vloeien voort uit die voor ambtena ren en komen neer op een verla ging van de werkgeversbijdrage in de premiebetaling. Al enkele jaren ontvangt de overheid van het pen sioenfonds van de ambtenaren jaarlijks een bedrag van 900 mil joen gulden aan betaalde pensioen premies terug. Dit najaar zullen de ambtenaren naar verwachting wor den geconfronteerd met het plan aow-premie over de salarissen te gaan heffen. Tot nu toe komt deze premiebetaling voor rekening van het rijk. De ambtenarenbonden hebben hierover tot dusver niet willen pra ten, omdat, zo zeggen zij, voor het niet betalen van de aow-premie 7 procent van het inkomen is ingele verd. Zij willen wel met minister Rietkerk van binnenlandse zaken over deze kwestie praten als het kabinet garandeert dat tegenover de betaling van de aow-premies een compensatie in de salarissen wordt opgenomen. Trendvolgers betalen wel zelf so ciale premies, zodat het kabinet het hier wil zoeken in een verla ging van de pensioenbijdrage. De 500 mihoen zou door het pensioen fonds voor trendvolgers PGGM moeten worden opgehoest of even tueel door de trendvolgers zelf. Ge volg van deze operatie zou kunnen zijn een lager netto-salaris, maar ook lagere pensioenen. Een woordvoerster van Sociale Zaken bevestigt, dat het terugvor deren van pensioenpremie door het kabinet wordt overwogen, maar spreekt tegen dat een wets ontwerp in voorbereiding is. De (Van e r verslaggevers) WADDINXVEEN - Bijna twee jaar heeft een 37-jarige inwoner van Waddinxveen als een clo chard in de open lucht geleefd. In de buurt van het Gouwe aquaduct bij rijksweg 12 had de man in een dicht wilgenbos twee schuilplaatsen gemaakt, waar hij zomer en winter ver bleef. De Waddinxvener voed de zich met etensresten uit vuilniszakken en water uit de sloot, terwijl hij ook regelmatig diefstalletjes pleegde om in le ven te blijven. Onderzoek naar de diefstal len bracht de rijkspolitie de man op het spoor. Agenten troffen in het bos een sterk ver vuilde en vreselijk stinkende zwerver aan. De Algemene Re- classeringsvereniging in Lei den heeft zich over de man ont fermd. De landloper toonde zich tegenover de politie opge lucht dat aan zijn kommervolle bestaan nu een einde is geko men. Het is allemaal begonnen in 1980, toen de man voor een poosje naar België vertrok. De eigenaar van zijn woning zette wegens huurschuld de spul letjes op straat. Bij terugkomst in Waddinxveen had de man geen woning meer. Omdat hij zich had laten uitschrijven als inwoner van Waddinxveen, wilde de sociale dienst hem geen uitkering geven, terwijl hij ook geen andere huisves ting kreeg. Zo is de man aan het geraakt. NONOC Overlevenden zware wervelstorm die enkele da gen geleden het kleine Filippijnse eiland Nonoc teisterde, zoeken in de puinhopen naar hun schamele bezittingen. De regering maakte vanochtend bekend dat de tyfoon zeker meer dan 1000 levens heeft geëist.(foto anp> Haarlem: Barteljorrisstr. 20 (bij Grote Markt) tel.(023)312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel.(020)223596 Wilander gewipt uit US Open 84 PAGINA 15 Stakingsverbod wordt uitgebreid PAGINA 5 VS: apartheid snel opheffen PAGINA 7 Vanavond overleg in havenconflict PAGINA 9 Staking dreigt bij Britse spoorwegen LONDEN (AP) - Twee grote bon den van spoorwegpersoneel heb ben gedreigd om vanaf maandag in heel Groot-Brittannië het treinver keer stil te leggen en volgende week woensdag in Londen een 24- uursstaking van treinen en metro's te houden. De bonden willen daar mee protesteren tegen maatrege len van de spoorwegen die onder meer het verlies van 15.000 banen inhouden. PARIJS (AFP/GPD) - De Franse senaat, waarin de oppositie in de meerderheid is, heeft' afgelopen nacht de plannen verworpen voor uitbreiding van de mogelijkheden voor het houden van een referen dum. Na deze tweede afwijzing van de grondwetswijziging wordt het voorstel definitief door de regering opgegeven, zo heeft de Franse pre- Zonnige perioden Zonnige perioden en droog. Minimumtemperatuur van 10 gra den aan zee tot 5 graden plaatselijk in het binnenland met een kleine kans op nachtvorst. Middagtemperatuur omstreeks 19 graden. Matige noordenwind. 7 september 1984 Zon op: 07.02 uur, zon onder: 20.13 uur. Maan op: 19.51 uur, maan onder: 03.15 mier, Laurent Fabius, laten weten. Voor de stemming in de senaat had Fabius tijdens een vraagge sprek voor de Franse televisie ge zegd dat de regering de tekst voor de grondwetherziening niet meer aan het parlement zou voorleggen. Het voorstel van „een referendum over het referendum", dat door de regering is voorgedragen, heeft de gemoederen in Frankrijk maan denlang beziggehouden. Fabius sprak aan het einde van het interview zijn twijfel uit over de kans op overwinning van de so cialisten bij de parlementsverkie zingen van 1986. Hij kondigde aan dat van een op leving in de economie nauwelijks sprake zal zijn, dat alleen de laag ste inkomens iets aan koopkracht zullen winnen, terwijl alle anderen aan koopkracht zullen inboeten, en dat de kwestie van de werkloos- toTbijnl'vërdu'bbeién De Perla Mild koffie-aanbieding is zo'n enorm succes, dat sommige winkels nu al zijn uitverkocht. Onze fabriek draait dag en nacht door om de winkels zoveel mogelijk iedere dag opnieuw te bevoorraden. Zodat u t/m a.s. zaterdag toch nog kunt profiteren van de Perla Mild aanbieding. Onze excuses voor dit ongemak. De directie van Albert Heijn b.v. cd DEN HAAG (ANP) - Konsumen ten Kontakt moet zijn mededelin gen over de slechte kwaliteit van de Hollandse garnaal intrekken. Deze eis van de garnalenhandela- ren heeft de vice-president van de rechtbank te Den Haag, mr. J.J.R. Bakker, vandaag toegewezen. De rechter was van oordeel dat de consumentenorganisatie de in druk heeft gewekt dat het eten van de Hollandse garnaal schadelijk is voor de gezondheid, zonder dat het laboratoriumonderzoek dat zij had laten uitvoeren daartoe voldoende houvast bood. Daarmee heeft Kon sumenten Kontakt volgens hem onrechtmatig gehandeld. De stich ting zal in het volgende nummer van het blad Koopkracht een recti ficatie moeten opnemen van de zelfde omvang als het artikel met de gewraakte suggestie. Uit de verklaringen van deskun digen heeft mr. Bakker afgeleid (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Een 21-jarige stu dent uit Rijnsburg is door de politie gearresteerd omdat hij wordt verdacht van diefstal van computerapparatuur. De jongeman die studeerde aan de technische hogeschool in Delft en werkte bij de Leidse universiteit heeft volgens de politie in de maanden juni, juli en augustus automatiserings onderdelen gestolen in Leiden en Delft. Drie faculteiten van de Leid se universiteit zouden door hem zijn bezocht en drie van de TH te Delft. Hij had de bedoe ling, aldus de politie, om een computer te bouwen en daarna een computerbedrijfje op te zetten. De waarde van de spul len bedroeg 30.000 gulden. dat de onderzoeksresultaten van het Rijkskwaliteitsinstituut voor Land- en Tuinbouwprodukten (RI- KILT) geen rechtstreekse aanwij zing hebben opgeleverd dat de gar nalen schadelijk zouden zijn voor de gezondheid. Bovendien ging het om slechts zeventien gekochte porties, terwijl er in Nederland ruim tweeduizend detailverkoop punten van garnalen zijn. Van Stipriaan bij TROS-radio HILVERSUM (GPD) - Henk van Stipriaan gaat in het nieuwe sei zoen voor de TROS-radio werken. Hij zal wekelijks op zaterdagavond een programma presenteren waar in Indische Nederlanders centraal staan. Het programma, dat de titel „Tempo Doeloe" krijgt, wordt tus sen half zeven en zeven uur uitge zonden op Hilversum V, de nieuwe zender voor minderheden. Henk van Stipriaan heeft het be langrijkste deel van zijn omroep- carrière bij de VARA gewerkt. Eind vorig jaar maakte hij gebruik van een vrijwillige afvloeiingsrege ling. Er moet maar eens flink de I bezem worden gehaald 1 door de bestaande belo ningsstructuur bij de overheid en - zo mogelijk - in het particuliere bedrijfs leven. Vakmanschap moet beter wor den beloond en de ambtenaar hoeft er straks niet meer op te rekenen dat zijn salaris, ongeacht zijn prestaties, automatisch hoger wordt. Kortom: wie beter en harder werkt, moet meer verdienen. Met deze eerste tekenen van een ouderwetse loon-naar-prestatie-mo- raal hebben de ministers Rietkerk (binnenlandse zaken) en De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) dezer dagen kenbaar gemaakt dat de inkomenspolitiek een andere richting op moet. De 'mobiliteit' van de ambte naren moet worden vergroot, zodat ze soepel van functie kunnen wisse len. Bij de overheid moeten extra loonsverhogingen tot de mogelijkhe den gaan behoren. En desnoods moet er worden gesleuteld aan het automatisme van de periodieke ver hoging, die sommige overheidsdiena ren nu een riante positie verschaft. Om het beeld helemaal compleet te maken voegde De Koning er aan toe dat de inkomensverschillen tussen het netto-minimumloon en netto-mo daal de komende jaren moeten wor den vergroot. Want: de nivellering aan de 'onderkant van het loonge bouw' is 'te ver doorgeschoten'. De plannen van het kabinet komen tegemoet aan een reeks oude klach ten. Al jarenlang worden er geluiden vernomen over de verwende ambte naar die in vergrijsde grapjes wordt afgeschilderd als een luie, starre functionaris. Bovendien is er het oude zeer van de nivellering en van de kortgehouden topambtenaren en we tenschappers, die in het bedrijfsleven veel beter af zouden zijn. Het zijn geluiden die zich gemakke lijk lenen voor een ongenuanceerd in komensbeleid. Maar Rietkerk en De Koning lijken terecht te hebben geko zen voor een behoedzame benade ring. Hun plannen moeten binnen de beschikbare loonruimte worden uit gevoerd en als we de minister van sociale zaken mogen geloven zullen de laagste inkomens er niet onder lij den. Als dat inderdaad zo is, verdient de nieuwe koers van het kabinet in elk geval het voordeel van de twijfel. Het is - om even bij de overheid te blijven - immers van de gekke dat een een voudige administratieve ambtenaar met een rustige baan jarenlang op een goed betaalde plek kan blijven zitten, terwijl een hardwerkende tech nicus bij de overheid genoegen moet blijven nemen met minder loon. Wat dat betreft is het voornemen van mi nister Rietkerk om verstarringen in de beloningsstructuur te doorbreken en de mobiliteit te vergroten ('de juiste man of vrouw op de juiste plek') zo gek nog niet. Aan de andere kant moet er voor worden gewaakt dat het 'prestatie- loon-nieuwe-stijl' en de aangekondi- ge denivellering geen nieuwe, onei genlijke automatismen in de hand werken. Bij een grotere, beschikbare loonruimte (volgend jaar) lijkt het aan trekkelijk de inkomensverschillen ver der op te rekken. Maar dat mag niet betekenen dat De Konings 'onder kant van het loongebouw' op een blij vende achterstand wordt gezet. De laagste inkomensgroepen heb ben de afgelopen jaren flink moeten inleveren en zijn daardoor in soms ui terst moeilijke omstandigheden ver zeild geraakt. Een betere inkomens positie voor deze groep is nog steeds op zijn plaats. Daarom kan een even tuele vergroting van de totale loon- omslag zeker niet aan hen voorbij gaan. lijk zal dat door de Kamer een of twee procent omlaag worden gebracht. Eer der lieten de regeringspartijen CDA en DEN HAAG (GPD) Staatssecre taris Brokx wil volgend jaar meer woningen in de vrije sector laten bouwen. Dit zal ten koste gaan van de gesubsidieerde woningbouw omdat het totale woningbouwpro gramma gehandhaafd blijft op 102.000. Ten opzichte van dit jaar zal de bouw van woningen -in de vrije sec- tiendui- handomdraai is op zen(j naar negentienduizend. Het gaat hierbij om premie-C wonin gen, waarvoor het kabinet een een malige bijdrage van 6500 gulden geeft. Een iets minder sterke ver schuiving ten gunste van de vrije' sector was al voorzien in de meer jarenramingen. Door deze verschuiving heeft Brokx een flink steentje bijgedra gen aan de ruim 200 miljoen die. Volkshuisvesting komend jaar moet bezuinigen. De maatregel be tekent wel dat er volgend jaar vier duizend gesubsidieerde woningen minder worden gebouwd dan in de meerjarenraming was gepland. Het aantal woningwetwoningen daalt van 34.000 naar 33.000 en het aantal premie B- koopwoningen wordt met tweeduizend verminderd tot negenduizend. De corporaties mo gen duizend huurwoningen min der bouwen. De bedoeling is dat het woningbouwprogramma tot 1988 vrijwel gelijk zal blijven en daarna geleidelijk zal zakken. Ja, ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land praao 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (t 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1