Ajax: nog geen houvast Libregts: 'Dit was niet om aan te zien' SrOT FC Utrecht straft laf Roda af: 4-0 Brylle wijst PSV de weg naar te ruime zege Groningen in de fout tegen Volendam Feyenoord strompelend langs NAC Tóch voetbal in Spanje Schietoefening tegen MW 5-1zonder waarde Jeliazkov niet naar Excelsior FC Twente geeft AZ scoringsles DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1984 SPORT PAGINA 13 GRONINGEN (ANP) - Leo Been hakker heeft geen boodschap aan de missie van Rinus Michels. Aan trekkelijk voetbal is leuk voor de toeschouwers, maar voor de trai ner tellen alleen de punten. FC Groningen heeft de instelling van de Volendammers aan den lijve on dervonden: 1-3. Is Volendam nu een club om re kening mee te houden, zoals de Noordhollanders gezien hun enor me inzet en de charges van Guyt, Jonk en Holshuysen tegen Erwin Koeman al te zeer duidelijk wilden maken? Nee, dus. Zou Groningen normaal hebben gevoetbald, dan had niets de Volendammers, van mers bepalend dan wel de zwakte wie Plugboer en Jonk al voor rust Van de Groningers, die voor iedere door scheidsrechter Hobé met geel actie ten minste een beweging te werden bestraft, kunnen helpen. Veel nodig hadden. Dat liet Hoek, Het elftal dat PSV in eigen stadion Guyt, Jonk en de overal aanwezige bedwong, week echter van de nor- - - male gedragsregels af. ROTTERDAM - Voor Feyenoord lijkt het voetbalseizoen 1984-'85 nog altijd niet echt begonnen. Na de valse ouverture bij Roda JC speelden de Rotterdammers ook gister avond tegen NAC weer alsof het een oefenpartijtje betrof. Bij vlagen met iets meer wils kracht weliswaar, maar nog steeds zonder bezieling en wat belangrijker is zonder „ver mogen". De Bredase semiprofs werden dan wel met een nederlaag afgescheept, maar de uitslag van het midweekse treffen, 1-0 slechts, en de manier waarop die zege tot stand kwam doen het ergste vrezen voor de nabije toekomst. NAC hoefde zich als promoven dus in de Kuip niet eens de mindere te voelen van de regerend landskampioen en kon door het duel heen zelfs geregeld naar een deling dingen. De Groningers lieten in de begin fase de Volendamse verdediging ongestraft fouten maken. Het een- richtingsvoetbal naar het door Hoek perfect verdedigde doel, le verde chaos op, maar geen treffers. McDonald, die negentig minuten lang werkelijk alles fout deed, mag zich dat in de eerste plaats aantrek ken. Hij echter kreeg van trainer Berger niet de zwarte Piet voor de nederlaag. Die had hij achter de hand voor doelman Harrie Schelle- kens, die een slecht moment kende in de eerstp helft (treffer van Hols huysen van afstand) en een onge kend zwak ogenblik, toen hij in een situatie zonder gevaar de bal in de schoenen speelde van Blanker. Dat betekende een ruststand van 0-2. In de tweede helft heeft Gronin gen eigenlijk slechts kort storm in het strafschopgebied van de Vo lendammers kunnen ontketenen. Broeken maakte daar één keer ge bruik van. Daarna echter was min der de kwaliteit van de Volendam- Holshuysen de gelegenheid te red den wat er te redden viel. Dat wa ren twee punten, die in de laatste minuut nog een extra-dimensie kregen door weer een zwak mo ment van Koeman. Hij verspeelde de bal aan Guyt, die Runderkamp een vrije doorgang bood naar het doel van invaller Beuzenberg. Door Runderkamp scoorde Volen dam de derde treffer uit vier moge lijkheden en dat is een gemiddelde waar Groningen nog lang over zal moeten nadenken. MADRID (EFE) - Ondanks de dreigende staking van de beroeps voetballers in de Spaanse competitie, wordt er zondag toch ge voetbald. De voorzitters van de verenigingen in de hoogste drie divisies hebben woensdag in Madrid besloten in geval van een staking amateurs en jeugdspelers in de hoogste elftallen op te stellen. Een woordvoerder van de vakbond voor voetballers (AFE), José Lopez, noemde het besluit van de voorzitters „het bedriegen van de voetbalsupporters". En Lopez vervolgde: „Deze stap heeft tot gevolg dat het nog moeilijker zal worden de proble men op te lossen. Het is nu helemaal niet denkbeeldig meer dat de staking enige weken zal duren en het hele seizoen zal r Zover kwam het niet, maar dat was dan ook het enige waarover Feye noord zich mocht verheugen. Voor het overige was het zodanig huilen met de. pet op, dat er al na twee wedstrijden sprake is van een lich te crisissituatie in Rotterdam-Zuid. Aankoop Rep was gisteravond ge passeerd, maar ook in het nu ge hanteerde drie-spitsensysteem (met Petursson, Houtman en Gul lit) was „het voetbal niet om aan te zien", zoals trainer Thijs Libregts moest beamen. De vraag waar het aan ligt en wat er aan te doen zal hem hevig bezighouden, nu zijn ploeg een onmacht demonstreerde die het best werd uitgedrukt in ge le kaarten voor Stafleu, Wijnste kers en Van de Korput. „Frustratie en ergernis van ver dedigers die zien dat het voorin niet loopt", wist NAC-manager Bob Maaskant. Hij had gelijk. Met name Petursson (volledig wegge speeld door Hans van den Dungen) en Houtman leken een studie te volgen voor onzichtbare man. Voor de ogen van de Poolse coach Gmoch van de eerste Europa Cup- tegenstander Panathinaikos, die ondanks zijn uitspraak "deze wed strijd was geen maatstaf, Feye noord kan natuurlijk veel beter" ongetwijfeld optimistisch naar Athene is teruggekeerd, wonnen ze bijna geen enkel persoonlijk duel. „Een punt zou hier dan ook dik verdiend zijn geweest", kon Maas kant naar waarheid opmerken. „Zeker als je de mogelijkheden te genover elkaar zet. Maar wij kre gen er zeker vier en benutten ze ROTTERDAM - Excelsior moet noodgedwongen afzien van Andrej Jeliazkov. Een ge sprek tussen het bestuur van de Rotterdamse eredivisie club en de Bulgaarse ex-Feye- noorder heeft gisteren geen re sultaat opgeleverd. Struikelblokken voor Excel sior, dat 'Jeli' graag aan de dunne selectie had willen toe voegen, waren de transfersom die Feyenoord bedingt (100.000 gulden) en de persoonlijke ei sen van de oud-international. De in de Kuip „verwende" Je liazkov vroeg 5000 gulden schoon per maand voor zijn overstap van Slavia Sofia, waar hij terugkeerde omdat Feyenoord-trainer Libregts het vorig seizoen absoluut niet in hem zag zitten. Voor Jeliazkov, die negen dagen te laat 32 is geworden om dit seizoen transfervrij te zijn, hebben ook PEC Zwolle Fortuna en FC Den Haag be langstelling. Vrijdag praat hij' met die clubs. Zaterdag keert de Bulgaar, die even in Neder land is om nog een aantal za ken te regelen, terug naar zijn land. AMSTERDAM (GPD) - Belangrijker dan de tweede schietoefening in vier dagen (5-1 tegen MW) is voor Ajax ongetwijfeld het gegeven dat de Amsterdammers op twee plaatsen waar vooral in de'openingsfase van de competitie grote problemen waren verwacht, nu al sterk voor de dag komen. omdat ze als 'nieuwelingen' in de eredivisie zeker ten opzichte van Ajax klasse te kort komen. Veel zeggend in dat verband was de op merking van Hughes dat hij allang tevreden was: „Als je MW zo ziet spelen, dan zeg ik, we zijn op de goede weg. Uiteraard kunnen we aan Ajax niet tippen. Daarvoor is Frank Rijkaard begint zich steeds meer in te leven in zijn tijdelijke rol van libero en met Rob de Wit be schikt Ajax nu al over een echte linkerspits. Bij voorgaande gele genheden en dan vooral in het Am sterdam 709-toernooi toonde met name dit tweetal nog zijn kwets baarheid. Rijkaard, voorlopig stand-in van de geschorste Walter het elftal gewoon veel te goed". Meeuws, was weken achtereen erg grillig, maar was gisteravond zowel Grillig verdedigend als aanvallend een toonbeeld van onverzettelijkheid. Van De Wit, die als nieuweling De vraag is echter in hoeverre Ajax, dat nu al een doelsaldo van het gezelschap met een conditione- '7+ heeft, er na het vorig seizoen op le achterstand begon, straalde te- vooruit gegaan gen MW dezelfde overtuiging af. Hij scoorde tweemaal, bereidde een doelpunt Tegenover de sterke punt in de voorhoede waar naast De Wit Van Basten bijna UTRECHT (ANP) Roda JC, dat in een nieuw seizoen per traditie voortvarend van start gaat, heeft ook zijn eerste nederlaag te pak ken. Bij FC Utrecht kwamen de Limburgers net als afgelopen zon dag met een uiterst defensieve in stelling het veld in, maar het strijd-' plan van de Domstedelingen leid de naar een ruime 4-0 overwinning. De gasten werden met hoge ballen uwi(iuiu vwi 'kreeg dan als vanzelfsprekend sterk acteerde, ook volop lof toegezwaaid door en de achterhoede met Spelbos en MW-trainer Barry Hughes, die het Rijkaard, staan de grilligheid en de vorig seizoen met de aanvaller zwakte van het middenveld. Zelfs - - - - tegen dit povere MW konden Gas- selich, Koeman en Schoenaker geen vaste greep op de wedstrijd krijgen. Ajax was bij tegenaanval len te zeer aangewezen op zijn de fensie, hetgeen door trainer Aad de Mos als een ernstig gemis werd ge signaleerd: „Bij balverlies na een aanval zou het middenveld (snel ler) moeten corrigeren. Dat gebeur de nu veel te weinig. Daarom zal ik Schoenaker in het vervolg nadruk kelijker laten verdedigen". In het eenzijdige duel tegen MW kon Ajax het zich evenwel permitteren om nog niet in alle li nies op niveau te werken. De Am sterdammers hielden zelf de span ning onnodig lang in de wedstrijd door voor rust uit de grote serie kansen alleen in de persoon van De Wit in de 17de minuut een keuze te doen. Omdat een tweede doelpunt te lang op zich liet wachten maak ten de flitsende combinaties bij Ajax al gauw plaats voor indivi duele acties, waardoor het spel van de Amsterdammers bepaald niet aan originaliteit en verrassing won. Toen Ajax zich na rust weer bereid toonde een eenheid te vormen wer den de illusies van MW, voor heeft gewerkt: „Een goede voetbal ler hoort tussen goede voetballers. Hier groeit De Wit. Daarom heeft hij er ook verstandig aan gedaan om bij Utrecht weg te gaan". Overigens mogen er aan het op treden van Rijkaard en De Wit nog niet al te veel conclusies worden verbonden. Na twee voorstellingen wacht Ajax immers nog op een se rieuze tegenstander. Sparta kon af gelopen zondag een helft meeko men en ging daarna snel onderuit omdat het te overmoedig raakte. MW was zich beter bewust van zijn tekortkomingen. De Maas trichtenaren bleven veel langer het accent op de verdediging leggen, maar werd tijdens de ouverture van de tweede helft eveneens on der de voet gelopen, eenvoudig Koploper zonder te imponeren Argentinië klopt Belgen BRUSSEL (Belga) - Het voet balelftal van Argentinië heeft tijdens zijn toernee door Euro pa ook de tweede wedstrijd ge wonnen. Na Zwitserland werd België in Brussel met 2-0 ver slagen. De eindstand, door toe doen van Trobbiani en Rugge- ri, was reeds bij rust bereikt. Scheidsrechter Wöhrer moest hard optreden. Hij gaf geel aan Vandereycken (België), Ponce, Burruchaga, Trossero en Giusti (Argentinië) en stuurde de Zuidamerikaan Ruggeri van het veld. Er waren 10.000 toe schouwers. in het strafschop bestreden. Van der Linden en Beukers straften de laffe Limburgse tactiek binnen een tijdsbestek van dertig minuten met elk twee treffers vakkundig af: 4-0. Behoudens de koplopers zonder puntverlies Ajax en FO Twente, bleven in de door bijna 73.000 be zoekers bekeken tweede competi tie-ronde nog vier clubs ongesla gen. Volendam en FC Utrecht ho ren daarbij alsook Sparta en Haar lem. De Rotterdammers deelden dinsdagavond reeds in de stads derby met Excelsior. Haarlem sleepte een 0-0 deling weg uit Den Bosch. Zowel de plaatselijke FC als de bezoekers kregen kansen ge noeg om te scoren. Doordat Schou- wenaar voor eredivisie-debutant FC Den Bosch drie unieke sco- ringsmogelijkheden verkwansel de, kregen beide clubs precies waar zij aanspraak op maakten: één punt. Ook in Sittard leek het duel tus sen Fortuna en PEC Zwolle doel puntloos te eindigen, totdat Anne Evers zijn gram haalde op trainer Rob Jacobs. Afgelopen zondag te gen FC Twente reeds een verdien stelijk invaller, nam hij gister avond toen hij wel in de basis stond opgesteld in de laatste mi nuut de 1-0 voor zijn rekening. Wout Holverda zorgde voor het voorbereidende werk. Rob de Wit slalomt om Dijkstra (5) heen en zal Van Basten bedienen. Het Amsterdamse spitsenduo i gisteravond goed op dreef. doto i zover daar al sprake van was, snel verstoord. Vanenburg, Van Bas ten, Spelbos (penalty) en De Wit drukten het grote standsverschil alsnog uit in een 'normale score', waarin verder alleen Pierre Ver meulen nog een aandeel had. Hoewel de ex-Feyenoorder voorts nog een door Huub Smeets uitgelokte strafschop onbenut liet (Hans Galjé stopte de bal) kon Ver meulen zich er in ieder geval op be roepen meer te hebben gedaan dan het tweetal Nanninga-Smeets. Nanninga kreeg vrijwel geen kans van Spelbos en Smeets, die pas in de 49ste minuut aan het nieuwe seizoen begon (hij viel toen in voor de geblesseerde Van Bommel; eer der was bij MW Adam met een ernstige liesblessure uitgevallen) kwam nauwelijks in beeld bij Boe- ve. Wellicht dat Smeets onder de indruk was geraakt van de gele kaart die hij bij zijn entree al met een had geincasseerd als gevolg van een schietoefening ten koste van De Wit. niet, en zij kregen er één en die schopten ze erin. Dat was het enige verschil". Maaskant overdreef niet eens met die uitspraak; die ene treffer typeerde inderdaad het enige on derscheid tussen de titel- en beker houder en het net in de eredivisie teruggekeerde Bredase ploegje. „Welke speler van Feyenoord is zijn tegenstander dan de baas ge weest?", kon Maaskant triomfante lijk stellen. Alleen Gullit misschien ten opzichte van Wim Flight. Maar de rest?". De vraag behoefde geen ant woord, omdat daarmee de onthut sende zwakte van Feyenoord al af doende was blootgelegd, in schril contrast tot het vorig seizoen. Toen stonden de Rotterdammers na twee wedstrijden op vier punten met negen goals voor en vier tegen. Na het duel van gisteravond zijn het allemaal tweetjes. „Er is geen geloof in eigen kun nen, geen overtuiging", legde trai ner Libregts zijn vinger op de zwakke plek. „We wilden voor ei gen publiek iets recht zetten en flink uit de startblokken vertrek ken, maar dat lukte niet langer dan tien minuten. Daarna zakten we heel diep weg". Peilloos diep zelfs. Nadat de eni ge snelle aanval via Wijnstekers en Petursson de 1-0 van Hoekstra in de zesde minuut had opgeleverd, vierde het geknoei in de Rotter damse gelederen hoogtij. Tot aan de rust leek Feyenoord bezig aan een knock-out show, kennelijk be doeld om het legioentje van 16.000 man op de tribune nu al zoveel mo gelijk uit te dunnen. Wel kende de ploeg vlak voor (Gullit werd een penalty onthouden op het moment dat doelman Van Eenennaam hem blokkeerde) en na de pauze even een opleving van tien minuten, maar daarna werd weer zodanig gerommeld, dat NAC allengs meer de aanval kon zoeken. De van Bir mingham City gehuurde spits Ste ve Cooper en Guus van der Borgt konden door het duel heen hun keus uit een aantal kansen echter niet bepalen, waardoor Feyenoord een nieuwe deceptie bespaard bleef. „Maar we moesten wèl schippe ren om die 1-0 binnen te krijgen", verzuchtte Libregts. „En we haal den de eindstreep nog strompe lend ook. Er is dan ook weinig goeds te melden, alleen die twee punten staan er. Maar voor de rest stelde het bar weinig voor. We moeten eerst maar eens uitzoeken waaraan dat ligt en wat we eraan moeten doen. Vertel het me maar. De wil om te winnen kan je spelers niet aanpraten; die moet in hun hart zitten". Pas als dat het geval is kan Feye noord echt aan de competitie be ginnen. Maar zoals het er nu naar uitziet kan dat nog wel enige tijd duren. PAUL DE TOMBE ALKMAAR (ANP) - De terugkeer van Kees Kist in de Alkmaarder Hout heeft AZ'67 een ding opgele verd. De zekerheid dat Kist's koel bloedigheid de komende competi- tieweken hard nodig is om oppo nenten als FC Twente met klinken de cijfers op de knieën te krijgen. AZ vergat gisteravond in Alkmaar, net als zaterdag tegen MW, de ve le mogelijkheden op doelpunten te benutten en kreeg in de tweede helft twee keer scoringsles van het weinig imponerende Twente. De ploeg van trainer Korbach won, met 2-1, had voor de tweede keer binnen vier dagen het geluk aan de zijde en is nu één van de twee rang lijstaanvoerders van de eredivisie. Kees Kist, de huurling van AZ, kwam gisteren pas in het veld, na dat zijn nieuwe ploeggenoten hele series van kansen zonder resultaat hadden gelaten. Slechts Pier Tol, de gevaarlijkste AZ-aanvaller, liet vier minuten voor rust zien hoe het wel moest. Een pass van Van der Poppe liftte de Volendammer over de uitblinkende Snelders: 1-0. Op. slag van rust had Tol de zaak met een kunnen beslissen, maar de AZ- spits stelde dat besluit uit tot de tweede helft. Die periode kende, omdat Twen te begrijpelijkerwijs de aanval koos, veel meer tempo. Voor Log- gie en Tol ontstond veel ruimte, toen Twente begon aan te dringen. Doelpunten kwamen er niet uit voort. AZ-trainer Visser stond in de 64ste minuut klaar om de van origine trefzekere Kist in het veld te sturen, toen Sörensen slecht uit verdedigen van AZ met een harde uithaal afstrafte: 1-1. Kees Kist mocht vervolgens meedoen aan de ambitieuze jacht van de Alkmaar- ders op de winst, maar zijn drie ou derwetse knallen in de slotfase beukten slechts de lichamen van de Twentse verdedigers. AZ ging uiteindelijk met diep gebogen hoofden van het veld, toen Sören sen, nauwelijks bewegend maar barstend van het spelinzicht, na een hoekschop de vrijstaande in valler Janssen vond. Die sloeg Treijtel op fraaie wijze: 1-2. Eagles-trainer Wullems: 'Wij hadden recht op meer' DEVENTER (GPD) - Hoewel de uitslag (0- 4) wellicht iets anders doet vermoeden, heeft PSV zich ook op de tweede speeldag van de competitie niet echt als een lands kampioen in spé weten te presenteren. Na de wat aarzelende start tegen FC Gronin gen lieten de Eindhovenaren er bij Go Ahead Eagles weliswaar weinig twijfel over bestaan wie of de meeste kwaliteit in huis heeft, het neemt niet weg dat ze de wed strijd na een op slag van rust gelukkig tot stand gekomen openingstreffer gingen be heersen. Daarvoor had de thuisploeg, die het vorige seizoen in de Adelaarshorst vrij wel alle tegenstanders van naam het vuur na aan de schenen legde, zich manmoedig geweerd, maar bezat niet het vermogen zich te herstellen van de eerste de beste te genslag. PSV maakte het karwei na rust af op een manier die professioneel kan worden ge noemd, maar die het toch al schaars opge komen publiek in Deventer nauwelijks zal hebben kunnen boeien. Alsof er helemaal geen Rinus Michels in Zeist rondloopt, haalden de Eindhovenaren het tempo gro tendeels uit de wedstrijd en wachtten ze rustig op de fouten die de tegenstander on herroepelijk ging maken. De Deventer for matie probeerde wel van alles tegen de goed georganiseerde Eindhovense defen sie, maar blonk na rust voornamelijk uit in machteloosheid en kwam eigenlijk nauwe lijks verder dan een redelijk afstandsschot van Woudsma. Voordat het zover was had PSV de wed strijd allang beslist, zij het op een manier die niet echt tot de verbeelding sprak. „De eerste helft hebben we het erg moeilijk ge had", vond ook oefenmeester Jan Reker na derhand, „en eigenlijk ging het bij ons pas lopen na de 2-0. Vanaf dat moment lieten we de bal het werk doen en kwam ook de rust in ons spel, die tot dat moment had ontbroken". De Eindhovense oefenmeester prees in zijn nabeschouwing met name het optreden van de aanwinst Brylle, die in de 45ste en in de 59ste minuut respectievelijk Thoresen en Lokhoff in staat stelde 1- en 2-0 te scoren en daarmee het duel in feite besliste. Voor Brylle's directe tegenstander Oude Wesselink werd het ook een weinig plezieri ge avond, want de manier waarop de voor stopper zich keer op keer de les liet lezen door de Deense international, vormde in feite de basis van de Eindhovense winst. „Maar ik wil de schuld van de nederlaag absoluut niet in de schoenen schuiven van Oude Wesselink", zo verdedigde Eagles- trainer Henk Wullems zijn voorstopper na derhand. „Het had gewoon te maken met de kwaliteit van Brylle. Daar was vanavond weinig tegen te doen. Wij hadden in de eer ste helft gewoon een van de kansen moeten benutten, dan was het heel anders gelopen. De uitslag van deze wedstrijd is eigenlijk ook schijn, wij hebben eigenlijk recht op meer gehad". De oefenmeester van de Eagles had daar mee zonder enige twijfel gelijk, maar staat na twee competitiewedstrijden wel met le ge handen. Desondanks moet de manier waarop zijn ploeg in het eerste gedeelte liep te voetballen, hem allesbehalve depressief hebben gemaakt. De Deventenaren pasten zich weliswaar heel duidelijk aan bij de speelstijl van de tegenstander, maar had den bij balbezit wel de vrijheid om zich in offensieve zin uit te leven en deden dat met "name via linkervleugelverdediger Wit- baard. Toen Go Ahead na een kwartier in de gaten kreeg dat PSV, dat in die periode in feite alleen via Lokhoff en Thoresen voor dreiging zorgde, niet zo imposant speelde als men zich had voorgesteld, kreeg het ook steeds meer moed en groeide het in de wed strijd. Het leidde tot een groot aantal kansen (Witbaard, Small, Boerebach), maar niet tot doelpunten en daarom kon PSV in de 45ste minuut alsnog toeslaan. De aanval begon bij Lokhoff, die even eerder nog tegen geel was aangelopen en eindigde via Brylle bij Thoresen, die de aarzeling bij Jongbloed en Schrijver afstrafte. Voor PSV kwam deze meevaller als een geschenk uit de hemel, want de Eagles waren vervolgens niet in staat de vrij gedisciplineerde speelstijl te veranderen en dolf tegen het uitgekiende spelende PSV vervolgens duidelijk het on derspit. Via Lokhoff, Thoresen en Brandts werd het uiteindelijk 4-0 en dat was voor PSV inderdaad wat te veel van het goede.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13