Havenstaking met massaal karakter 'YS handelen protectionistisch' Duitsland beperkt de zwaveluitstoot Geen overleg mijnstaking Werkgevers willen onderhandelen Verplicht advies OR wordt vaak genegeerd Hoop op compromis verdwenen KNOV: startersregeling WJW is weggegooid geld Produktie EG omlaag door stakingen in mijn en metaal Verzet Brooke Bond tegen bod Unilever Koers dollar opnieuw naar hoogtepunt Streekvervoer twijfelt aan 'kosteloze' controleurs KLEURRIJK VOORDEEL WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1984 ECONOMIE PAGINA 9 ROTTERDAM (ANP) - De vervoersbond FNV heeft vanochtend om half zeven een 24-uurs staking uitgeroepen in de stukgoedsector van de Rotterdamse haven. De actie is bedoeld om druk uit te oefenen op de havenwerkgevers om 151 overtollige werkne mers van Rotterdam Terminal bij andere bedrijven te herplaatsen. In de stukgoedsec tor werken ongeveer 3900 mensen. DUSSELDORF (DPA) - De zwa- veldioxyde-uitstoot van de elektri sche centrales in Noordrijnland- Westfalen - nu 950.000 ton per jaar - zal in 1988 nog maar 300.000 ton be dragen en in 1993 niet meer dan 200.000 ton. Dit heeft de minister van volksgezondheid van de West- duitse deelstaat, Friedhelm Farth- mann, gisteren meegedeeld. Noordrijnland-Westfalen voorziet in de helft van de Westduitse elek triciteitsbehoefte. De minister zei dat ook de stik- stofoxyde-uitstoot van de centrales zal worden beperkt. Beide stoffen veroorzaken de zure regen die als de voornaamste oorzaak van het sterven van bossen wordt be- schouwd. Volgens Farthmann vor men de verscherpte milieuvoor schriften van de Westduitse rege ring geen aanleiding om grote met kolen gestookte centrales te slui ten. Ze zullen worden voorzien van ontzwavelingsinstallaties. De redering van Noordrijnland- Westfalen onderhandelt met de elektriciteitsmaatschappijen over een eerdere en meer doeltreffende vermindering van de uitstoot van schadelijke stoffen dan de West duitse regering heeft voorgeschre ven, aldus de minister. Hij drong er opnieuw bij Bonn op aan om vier miljard mark van de in totaal elf miljard mark kostende ontzwave lingsoperatie in de deelstaat voor zijn rekening te nemen. De „Grossfeuerungsanlagenver- ordnung" van de Westduitse rege ring bepaalt dat de rook van grote elektrische centrales na 1 juli 1988 volledig ontzwaveld moet zijn. De mogelijkheid wordt echter openge houden dat centrales die binnen af zienbare tijd gesloten moeten wor den gedurende de rest van de ex ploitatieperiode minder zwaveldio xide uitstoten of dat centrales die niet helemaal ontzwaveld worden op een kleiner vermogen blijven werken. Gisteravond lieten de werkgevers in de Rotterdamse haven nog we ten bereid te zijn te praten over het compromisvoorstel dat de direc teur van het gemeentelijk haven bedrijf, ir. H. Molenaar, heeft ge daan. De oplossing van het conflict moet volgens dat voorstel worden gezocht in de oprichting van een speciale pool, waarin 151 overtolli ge werknemers van Rotterdam Terminal tijdelijk kunnen worden ondergebracht. De werkgevers zijn bereid maxi maal drie miljoen gulden aan deze pool bij te dragen. De FNV heeft het echter als onaanvaardbaar van de hand gewezen. Het zou volgens de bond betekenen dat de mensen uiteindelijk toch in de WW terecht komen. De FNV denkt dat het compromisvoorstel gisteravond met opzet openbaar is gemaakt om de stakingen van vandaag te doen mislukken. "Een onfris zaakje", al dus woordvoerder Kees Voormeu- len. Intussen is vanochtend in de Rotterdamse haven wel degelijk een staking uitgebroken. Vanaf de Sluisjesdijk begon om negen uur een demonstratieve optocht door de Maastunnel. Einddoel van de demonstratie was het gebouw van de werkgeversorganisatie SVZ op de Pieter de Hoochweg. Daar wer den de stakende havenwerkers worden toegesproken door de voorzitter van de vervoersbond FNV, Arend Drenth, en door dis trictsbestuurder Kees Voormeu- len. Voor het gebouw van de SVZ konden de demonstrerende haven werkers zich voor een stakingsuit kering laten registreren. Kort zakelijk IBM IBM Nederland NV neemt vol gende maand op Schiphol een in ternationaal distributiecentrum in gebruik voor de verzending (per vliegtuig) van produkten naar het Midden-Oosten, Turkije, Grieken land en Afrika (met uitzondering van Zuid-Afrika). Het centrum is goed voor 30 nieuwe banen en gaat jaarlijks 2.000 ton vracht afhande len, aldus een bekendmaking van de luchthaven Schiphol. Het IBM-centrum, met een vloer oppervlakte van 9.000 vierkante meter, wordt gevestigd op Schip- hol-Oost, in een van de twee doua ne-entrepot-gebouwen op de lucht haven. IBM koos Schiphol uit een aantal lokaties in Europa en de Verenigde Staten. Orders Stork Brabant, een werkmaat schappij van VMF-Stork, heeft voor in totaal f 50 miljoen aan or ders uit de Volksrepubliek China binnengehaald. Met het Chinese ministerie van Textielindustrie heeft Stork een licentie-overeen komst getekend voor het bouwen van rotatiedrukmachines in China, aldus heeft Stork woensdag be kendgemaakt. In de komende drie jaar zullen eerst ongeveer 30 installaties wor den geleverd vanuit Nederland, waarna geleidelijk de kunst van de fabricage aan de Chinezen zal wor den overgedragen. Met deze over eenkomst is ruim f 30 miljoen ge moeid. Nutricia Nutricia in Zoetermeer heeft over het eerste halfjaar van 1984 een nettowinst geboekt die 23 pro cent hoger ligt dan in dezelfde pe riode van vorig jaar. Het voedings concern verdiende f 10,6 miljoen tegen f8,6 miljoen in de eerste helft van 1983, zo heeft het bedrijf giste ren meegedeeld. Voor het tweede halfjaar ver wacht Nutricia een afvlakking van het resultaat. De winst per aandeel komt bovendien onder druk te staan van uitbreiding van het aan delenkapitaal. Evenals vorig jaar wordt een interimdividend uitge keerd van f 1,40. Leidsch Wol De Leidsche Wolspinnerij ver wacht voor het per 1 april begon nen boekjaar 1984/1985 een aan zienlijke verbetering van het resul taat, zo heeft de raad van commis sarissen gisteren laten weten. Die verbetering wordt voorzien na een periode van slechte resultaten en interne strubbelingen die geleid hebben tot het binnenhalen van een bedrijfsadviesbureau Een woordvoerder van de Ver voersbond FNV zei omstreeks half acht dat de actie in het stukgoed een massaal karakter heeft. De poorten van de grootste bedrijven - Muller Thomsen, Quick Dispatch, Seaport en Kroonvlag - waren toen al gesloten en ook bij een vijftal kleinere bedrijven was niemand naar binnen gegaan. De werkne mers van de bedrijven waren zich voor de poorten aan het verzame len voor de tocht door de Maastun nel. Volgens de woordvoerder van de Vervoersbond werd omstreeks acht uur vanmorgen niet gewerkt in de volgende stukgoedbedrijven: Kroonvlag, Muller Thomsen, Quick Dispatch, Seaport, Multi Terminals aan de Waalhaven, Rot terdam Terminal en het Nationaal Transportbureau NTB. Bij deze be drijven werken totaal ongeveer 2.400 man, verdeeld over verschil lende ploegen. Hoeveel werkne mers meedoen aan de stakingsac tie, kon de woordvoerder van de bond nog niet zeggen. DEN HAAG (ANP) - Onderne mers vragen in 35 procent van de gevallen waarin dat wel verplicht is, géén advies aan de onderne mingsraad. Deze nalatigheid is echter geconcentreerd in 20 pro cent van de ondernemingen. Dat wil zeggen dat gevallen van nala tigheid zich in deze bedrijven her haaldelijk voordoen, wat wijst op een - op zijn zachtst gezegd - terug houdende opstelling van de be drijfsleiding. Deze conclusies staan in het ver slag van een onderzoek naar het gebruik van bedrijfsinformatie door de ondernemingsraad, uitge voerd onder leiding van de Am sterdamse hoogleraar prof. dr. A. Teulings. OR-informatie, een maandblad voor ondernemingsra den heeft de resultaten van dit on derzoek, 'Opening van de Boeken', deze week gepubliceerd. verplichtingen zijn investeringsbe slissingen (die in 1982 en 1983 bij 62 procent van de betrokken on dernemingen voorkwamen), wijzi gingen in de organisatie (60), exter ne adviesopdrachten (44), krediet uitbreidingen (38) en reorganisa ties met belangrijke personele ge volgen (35 procent). Deze beslissin gen wijzen op omvangrijke onder nemersactiviteit op het gebied van investeringen en reorganisaties. De adviesactiviteiten van de OR liggen eveneens op deze vijf terrei nen, waarbij reorganisaties en be langrijke investeringen meer cen traal staan dan kredietverstrek king en externe adviesopdrachten. Opvallend noemen de onderzoe kers het dat ondernemers op deze vier gebieden veel minder onder de adviesaanvrage proberen uit te komen dan op terreinen die te ma ken hebben met vermogens- en Ongeveer twintig stakende mijnwerkers werden gisteren gearresteerd bij gevechten die uitbraken toen enkele mijnwerkers aan het werk wilden gaan. <fot° AP) De onderzoekers haalden hun zeggenschapsverhoudingen, gegevens bij 63 grote en middel- Het overdragen van zeggenschap grote ondernemingen in de markt- leidde tot veel minder adviesaan- sector, verspreid over 16 bedrijfs- vragen dan op grond van de feite- l besluitvorming in de directie kamers zou mogen worden ver wacht, zo concluderen de onder zoekers. Het overdragen van zeg genschap kwam in een kwart van de ondernemingen voor, sectoren. Bank- en verzekeringsbe drijven en vijf grote multinationals bleven buiten het onderzoek. Een tweede conclusie is, dat slechts bij 35 procent van 117 na der onderzochte adviesaanvragen f een alternatief van de ondernemer slechts in de helft van de gevallen op tafel lag. Ook werd in een derge- werd de OR om advies gevraagd, lfjk beperkt aantal gevallen inzicht Reden voor dit ontwijkende ge- gegeven in de afweging van alter- drag zijn mogelijk de geringe pak- natieven die de bedrijfsleiding kans, de betrokkenheid van der- rfll„ overwoog. Alleen daar was sprake den (banken) die niet genoemd wil- was 0D een comDromjs m ae DllI_. van daadwerkelijke deelneming len worden en het mogelijke feit re strjjd die Engeland miliarden van de OR aan de.besluit vorming, dat de ondernemer vindt dat de OR SSÏfS JïïSüSïï geen rol heeft op het terrein van de vermogensverhoudingen. BRIGHTON (GPD) - Onderhan delingen tussen de directie van de Britse staatsmijnen en de vakbond van de nu al een halfjaar stakende mijnwerkers, die vandaag zouden beginnen, zfjn gisteren afgezegd. Vakbond en directie gaven el kaar gisteren uitgebreid de schuld over het al van tevoren vastlopen van de gesprekken. Mijnwerkers- leider Arthur Scargill suggereerde, dat de Britse premier mevrouw Thatcher achter de afzegging zit. Maar volgens woordvoerders van de directie van de mijnen, de National Coal Board, gaat het ge sprek niet door omdat Scargill wei gert te praten over de sluiting van niet-winstgevende mijnen. Het is hierom dat de staking in maart be gon. De afzegging - maar één dag na dat bekend werd gemaakt dat de onderhandelingen zouden worden gehouden - heeft alle hoop die er de bitte- guldens heeft gekost en voor grote armoede zorgt onder de stakende mijnwerkers, de bodem ingesla gen. Op het congres in Brighton van de federatie van de Britse vakver enigingen, de Trade Union Con gress (TUC), werd de afzegging met grote bezorgdheid ontvangen. Scargill zal nu de concrete steun van de bonden gaan eisen die hem maandag door het congres is toege zegd, zo is de vrees. Vrees, omdat de meest betrok ken bonden al hebben laten weten geen steun te willen verlenen. Ver dere tweedracht tussen de onder ling toch al sterk verdeelde bonden is daarmee onvermijdelijk, zo viel gisteren in congreskringen te be luisteren. Gisteren was het in Brighton vooral de dag van Labour-leider Neil Kinnock die een staand ap plaus verwierf met een rede, waar in hij enerzijds de mijnwerkers de meest loyale steun beloofde, maar anderzijds zei het geweld waarmee de staking tot dusver gepaard is ge gaan, te verwerpen. Dat deed hij in de meest scherpe bewoordingen die hij tot nu toe aan de intimidatie- en geweld- spraktijken van de stakende mijn werkers heeft gewijd. Significant is, dat Arthur Scargill niet meeklapte voor deze passages van Kinnocks speech. Kinnock gebruikte zijn toe spraak op het TUC-congres verder vooral om de economische politiek van de regering-Thatcher, die vol gens hem onder meer tot hoge werkloosheid, ontreddering onder de jongeren, verkrotting van de binnensteden en vernietiging van de industrie heeft geleid, te veroor delen. Inmiddels is het geweld rondom de mijnen evenmin tot een einde gekomen. De politie maakte giste ren melding van ernstige botsin gen die al twee dagen aan de gang zijn bij een mijn in het oosten van het land, Tilamanstone in Kent, na dat 22 mijnwerkers daar maandag een tot dan toe algemene staking braken en weer aan het werk gin gen. De politie zei dat twintig mijn werkers waren gearresteerd toen zij probeerden door een politiekor- don heen te komen waarlangs de stakingsbrekers gisteren naar hun werk werden begeleid. DELDEN - Minister Van Aardenne (economische zakenheeft gisteren in Delden de biogas-installatie van het gewest Twente in werking gesteld. Het gas, dat wordt onttrokken aan de afvalstortplaats 'Het Rikkerin- k'wordt gebruikt door het bedrijf Seruo. (foto anp> RIJSWIJK (ANP) - Het Koninklijk dig. De 35 miljoen gulden per jaar Nederlands Ondernemers Ver- zouden veel effectiever besteed bond (KNOV), de organisatie van kunnen worden aan jeugdplannen ondernemers in het midden- en die in tal van sectoren tussen werk- kleinbedrijf, vindt de nieuwe rege- gevers en werknemers ontwikkeld ling Werkgelegenheidsprojecten zijn. voor Jeugdige Werklozen, mee minister De Koning de EAJ- projecten (Experimentele Arbeids projectenregeling voor Jongeren) wil voortzetten, volstrekt overbo- Het KNOV begrijpt niet waarom de minister geld ter beschikking stelt aan werkloze jongeren om een bedrijf te beginnen. Er zijn al facili teiten genoeg. LUXEMBURG (RTR) - De sta kingen in de metaal en de grafi sche sector in West-Duitsland en de mijnwerkersstaking in Groot-Brittannië hebben er voor gezorgd dat de industrie produktie in de EG in juni op het laagste peil sinds elf maan den is terechtgekomen. Vol gens voorlopige cijfers van het bureau voor de statistiek van de EG is de produktie in juni 2,7 procent kleiner geweest dan in mei en 0,8 procent kleiner dan in juni vorig jaar. De per centages zijn gecorrigeerd voor seizoensinvloeden. Volgens Eurostat is een groot deel van de vermindering toe te schrijven aan de achteruitgang met 8,9 procent van de produk tie in de Bondsrepubliek. On danks de vermindering in juni is er in het tweede kwartaal van dit jaar in de EG 1,2 procent meer geproduceerd dan in het tweede kwartaal van het afgelo pen jaar. Tegenover een toene ming van de produktie in de VS met 12,5 procent stelt dat maar heel weinig voor, aldus het bureau voor de statistiek in Luxemburg. Theereus wil zelfstandig blijven ROTTERDAM (ANP) - De pogin gen van de Nederlands-Britse mul tinational Unilever om de Engelse theegigant Brooke Bond voor 1,5 miljard gulden over te nemen, is op groot verzet gestuit. Een woord voerster van Unilever bevestigt, dat Brooke Bond de aandeelhou ders tracht te bewegen niet op het bod van 114 pence per aandeel in te gaan. Kort geleden, in juli, deed suikerfabrikant Tate en Lyle al een vergeefse poging het concern in te Ujven voor 104 pence per aandeel. Unilever maakte zondagavond bekend belangstelling te hebben voor Brooke Bond, een onderne ming die theeplantages bezit in In dia, Kenia en Tanzania. Unilever en Brooke Bond zijn beide groot op het gebied van thee maar in ver schillende geografische gebieden. Brooke Bond heeft vooral een groot aandeel in de Britse thee- markt, waar Unilever vrijwel niet aanwezig is. In de Verenigde Staten heeft Unilever-dochter Lipton een ster ke positie en is Brooke Bond zeer klein. Ook de activiteien op het ter rein van andere levensmiddelen passen goed bij elkaar. Veel onder- zoeks- en ontwikkelingswerk van Unilever heeft ook betrekking op gebieden waar Brooke Bond werk zaam is. Unilever heeft overigens reeds 4,8 procent van het aandelen kapitaal Brooke Bond in haar be zit. Blijkens het jaarverslag van Brooke Bond heeft de onderne ming in 1982/83 een omzet van 914 miljoen pond behaald, overeenko mende met bijna zeven procent van de omzet van Unilever in 1983. De nettowinst was 11 miljoen pond. Van de totale verkopen werd ca. zestig procent behaald in Euro pa, waarbij dient te worden be dacht dat bijna alle Europese doch terondernemingen in Engeland zijn gevestigd. Zeventien procent kwam uit Noord- en Zuid-Ameri ka, ruim zes procent uit Afrika en zeventien procent uit Azië, Austra lië en Nieuw-Zeeland. Brooke Bond heeft 62.000 mensen in dienst AMSTERDAM (ANP) - De dollar is gisteren op de wisselmarkten in West-Europa verder in koers geste gen, waarbij hier en daar nieuwe hoogtepunten werden bereikt. Vrijwel overal werd melding ge maakt van een levendige vraag. Nieuwe redenen om dollars te ko pen waren er niet. Men blijft ervan uitgaan dat de rente in Amerika zal gaan stijgen en het nog lonender zal worden om dollars te kopen voor belegging in de VS. In Amsterdam werd de midden koers van de dollars gistermiddag afgemaakt op 3,2930 gulden. Bij de fixing van maandag was men op 3,2750 gulden uitgekomen. De ban ken vragen woensdag 3,35 gulden voor een dollar en geven er 3,23 gulden voor. Valutahandelaren in Amsterdam merkten op dat er geen enkele aandacht wordt ge schonken aan negatieve berichten over de Amerikaanse economie en dat men zich blind staart op het verschil in reële rente tussen de VS en Europa. In Frankfort bleef de koers giste ren niet zo ver onder de drie mark. In de ochtenduren werd 2,9220 mark genoteerd maar bij de fixing kwam een koers van 2,9180 (maan dag 2,9040) mark uit de bus. De Bundesbank verkocht 24,55 mil joen dollar. Dat is geen bedrag waarvan de speculanten onder de indruk raken; in het verleden zijn wel miljarden op één dag aangebo den zonder een deuk in de dollar koers te maken. UTRECHT (ANP) - De organisatie van de streekvervoerbedrijven, ESO, vindt het verheugend dat de werkgelegenheid kan worden uit gebreid nu er vijftig mensen in dienst mogen worden genomen om vandalisme en zwart en grijs reizen te bestrijden en om het pu bliek te informeren. Maar volgens ESO-voorzitter mr. H.A. Hoed is het nog niet zeker, of eenderde van de kosten van deze controleurs zal worden terugverdiend doordat het reizen zonder kaartje en het vanda lisme afnemen. Hij zei gisteren in een reactie op de plannen van minister Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat, dat er in het streekvervoer aanzien lijk minder zwart en grijs wordt ge reisd (naar schatting maar 1,5 pro cent) dan in de steden, terwijl ook de schade tengevolge van vandalis me er kleiner is. De ESO moet de mogelijke „terugverdieneffecten" nog precies berekenen. De vijftig controleurs zullen met name dienst gaan doen op gelede bussen en op de sneltram Utrecht- Nieuwegein, dus vooral in stedelij ke agglomeraties. Naar de invloed van de tariefs verhogingen op de daling van het aantal passagiers wordt in septem ber een onderzoek ingesteld. De re sultaten daarvan kunnen eind van dit jaar bekend zijn, als de Kamer het tarievenplan bespreekt. Mr. Hoed zei in dit verband, dat de ESO op het ogenblik de mogelijk heden bekijkt van een wijziging in de structuur van de tarieven die het voor het publiek weer aantrek kelijker kan maken om de bus te pakken. Of de kosten nog verder kunnen worden verlaagd betwijfelt mr. Hoed. Aan een verlaging van het voorzieningenniveau wordt bin nen de ESO volgens hem niet ge dacht: „dan zouden we het kind met het badwater weggooien". ADVERTENTIE Derde Wereld hekelt beperking textielimport GENEVE (Reuter) - Protectionis tisch en discriminerend en een gro ve schending van het internationa le multivezelakkoord (MVA). Zo hebben gisteren sprekers namens de textielexporterende landen in de GATT, de Algemene Overeen- 2,9*miüoen T™ en Handel, 4,47 miljoen tegen verlies van f 7^1? °P„' palingen inzake de herkomst van kleding. Ze kregen de steun van de EG, Japan en Canada, die in de maatregel een poging van de VS zien om zich te onttrekken aan de - ook door Washington onderteken de - internationale regeling voor de handel in textiel. De Amerikaanse vertegenwoor diger in Genève, Robert Shepherd, legde een korte verklaring af waar in hij ontkende dat de herkomstbe- palingen in strijd zijn met de ver plichtingen die de VS bij de onder tekening van het MVA op zich heb ben genomen. Hij zei dat de VS al leen maar „ernstige gaten" in het MVA willen dichten die het moge lijk maken bilaterale regelingen te ontlopen. Als de maatregel een nadelige in vloed lijkt te hebben op de voor waarden van bilaterale textielover- eenkomsten tussen de VS en ande re landen zijn de VS bereid bilate rale onderhandelingen aan te kno pen met elk land dat zich bena deeld voelt, aldus Shepherd. (Was hington houdt niet van multinatio nale handelsovereenkomsten en geeft de voorkeur aan regelingen met afzonderlijke landen.) De Mexicaanse afgevaardigde Sergio Delgardo verklaarde na mens de ontwikkelingslanden dat een toeneming van de Amerikaan se import van textiel geen rechtvaardiging vormt voor het ne men van nieuwe beperkende maat regelen in strijd met letter en geest van het MVA. De eenzijdig en zon der overleg genomen maatregel van de VS betekent naar zijn me ning aantasting van de rechten van de textielexporterende landen. HANDGEWEVEN POESTAKLEDEN Prachtige veelkleurige, grof geweven kleden. 100% Katoen. EN NOG HONDERDEN ANDERE SCHERPGEPRUSDE INTERIEUR IDEEËN. I oi/Wi Rrcocti Laden, Bream 142-144 Tel 071-135511. 19 Vestigingen door geheel Nederland

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9