Teleurstelling over Honecker Rogers: defensie NAVO verouderd Schot in formatie Israël Reagan op tournee als 'bubble-baby' Bonn hoopt dat DDR-leider volgend jaar toch komt Elf Britten dood door vergiftiging Gewelddadig verloop protestdag in Chili Noodweer in Zuid-Korea WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 BONN - De Westduitse regering en alle politieke partijen betreuren het feit dat de Oostduitse staats- en partijleider Erich Honecker zijn eind september verwachte bezoek aan de Bondsrepubliek heeft afgezegd. LONDEN/BRUSSEL (AFP/GPD) - In een psychiatrisch ziekenhuis in Wakefield, in het Engelse Yorkshi re, zijn elf patiënten overleden als gevolg van een vergiftiging, zo heeft een woordvoerder van de Britse gezondheidsdienst meege deeld. Meer dan 50 mensen in het zie kenhuis lijden momenteel aan de infectie, waardoor eind augustus 300 patiënten en 40 leden van het personeel waren getroffen. Ken merken zijn overgeven en uitdro ging. Er is een onderzoek begon nen om de oorzaak van de vergifti ging vast te stellen. Het staatssecretariaat van volks gezondheid in Brussel heeft mee gedeeld dat zondag en maandag in de gemeente Balen-Neet, nabij Turnhout, niet zeven maar zes be jaarden zijn overleden door voed selvergiftiging. Het verschil in aan tal slachtoffers is ontstaan doordat de betrokken artsen geval voor één overledene twee verschillende slachtoffers hebben gemeld. woonden in een woning van het Openbaar Centrum voor maat schappelijk Welzijn (OCMW). Een uitspraak over de juiste oor zaak van de voedselvergiftiging kan pas vanavond of morgen wor den verwacht. Een woordvoerder van volksgezondheid loochende gisteren de berichten dat ook men sen ziek werden die niet van de maaltijden aten die door het bepaald OCMW van Balen-Neet werden ge leverd. Het OCMW is een gemeentelijk- Ijs verwijderd van Discovery Momenteel worden in ziekenhui zen in Balen-Neet en omgeving nog veertien bejaarden behandeld, van wie er twee in kritieke toe stand verkeren. De overleden be jaarden, wier identiteit is vrijgege ven, waren tussen 67 en 85 jaar oud. Twee van hen verbleven in het bejaardenthuis, vier anderen Terwijl de oppositie van SPD en Groenen menen dat de bondsrege ring hier minstens voor een deel zelf schuldig aan is, gaan het kabi net en de regeringspartijen evenals de Verenigde Staten ervan uit dat Honeckers besluit onder grote druk van Moskou en kennelijk ook om protocollaire redenen tot stand is gekomen. Het Russische persbu reau TASS publiceerde het bericht gisteren zonder commentaar. door Hans Amesz In Bonn geldt het overigens als zeker, dat de DDR-partijleider op een later tijdstip wel naar West- Duitsland komt. Vermoedelijk zal dat volgend jaar voorjaar, na de deelstaatverkiezingen in Berlijn, het Saarland en Noordrijn-Westfa- len zijn. Volgens de permanente verte genwoordiger van de DDR in Bonn, Ewald Moldt, was het be zoek van Honecker „niet meer reëel", omdat in de Bondsrepu bliek hierover een openbare dis cussie is ontstaan, die „onwaardig en schadelijk" was en „geheel on gebruikelijk in de omgang tussen soevereine staten". In Bonn is de laatste tijd uitvoe rig gespeculeerd over de vraag: komt hij of komt hij niet? Met na me de opmerking van de CDU- .CSU-fractieleider in de Bondsdag, Alfred Dregger, dat de „toekomst van de Bondsrepubliek natuurlijk niet afhangt van het feit of de heer Honecker ons de eer van een be zoek bewijst", heeft voor veel kwaad bloed in Oost-Berlijn ge zorgd. Later sloten andere leiden de politici van de grootste rege ringspartij CDU zich min of meer bij Dreggers opmerking aan, zon der dat bondskanselier Helmut Kohl zich hiervan distantieerde. In schreden dat eind september een realistische datum leek, was Oost- Berlijn van mening dat er nog zeer veel vragen open waren. Helmut Kohl had in een interview meege deeld dat in principe natuurlijk elk thema in de gesprekken tussen hem en Honecker aangeroerd kon worden, maar tegelijkertijd duide lijk gemaakt dat over bepaalde za ken als erkenning van het DDR- staatsburgerschap, het omzetten van de permanente vertegenwoor digingen in normale ambassades en een ander grensverloop aan de Elbe, natuurlijk nooit overeen stemming kon worden bereikt. De DDR vatte dat op als een soort be lediging en meende dat Honeckers bezoek onder meer ook daardoor als 'tweederangs' werd afgedaan. In hoeverre Moskou druk op HOUSTON (AFP/UPI) - De ys- klomp aan de zijkant van het Ame rikaanse ruimteveer Discovery is voor het grootste deel verdwenen Dankzij een ingewikkelde noeuvre met de mechanische van het ruimteveer kon het ys gezeten bij terugkeer v teveer naar de aarde, voorziene gevolgen hebben gehad zo werd gisteren in Houston toege geven. De manoeuvre met de mechani sche arm is een technisch ingewik kelde affaire geweest. De beman ning bediende weliswaar de arm maar kon van binnenuit niet zien Sally Ridel ervaring met de mechanische arm heeft opgedaan, leidde vanuit Cape Canaveral de operatie en gaf com mandant Henry Hartsfield voort durend aanwijzigingen. Het resterende stuk ijs aan de zij kant levert volgens de NASA geen onoverkomelijke problemen meer op. met sociale problemen aan behoeftigen. Die hulp kan de vorm hebben van financiële bij stand voor wie onder het bestaans minimum leeft, of het ter beschik king stellen van een goedkope wo ning. In vele gemeenten levert het OCMW ook een warm middagmaal aan bejaarden die niet meer zelf hun potje kunnen koken. dit verband sprak SPD-voorzitter Oost-Berlijn heeft uitgeoefend om Willy Brandt over „praatziek dilet tantisme". Dit is waarschijnlijk niet de eni ge grond waarom Erich Honecker zijn bezoek nu al voor de tweede keer heeft afgezegd. Hoewel de bondsregering in een officiële ver klaring opmerkte dat de voorberei dingen al zover waren voortge- CASTEAU - Generaal Bernard Rogers, de Amerikaanse opperbe velhebber van de NAVO in Euro pa, heeft de lidstaten van het bond genootschap gisteren aangespoord hun werkelijke verdedigingsuitga ven met 7 procent per jaar op te voeren, ook voor modernisering door Herman Saen van middelen voor chemische oor logvoering. Het huidige streefdoel van 3 procent blijkt niet voldoen de, zo verklaarde Rogers op een persconferentie in Casteau, het mi litaire hoofdkwartier van de NAVO in Europa. „Gezien het schrijnende tekort aan reservematerieel en man- 'Wees-embryo's niet vernietigen' SYDNEY (AP) - Anti-abortus groeperingen in Australië hebben gezegd dat zij pogingen in het werk zullen stellen om te voorkomen dat de twee ingevroren embryo's wor den vernietigd, over wier lot onze kerheid bestaat sinds een Ameri kaans echtpaar bij een vliegtuigon geluk om het leven kwam. Geleerden hebben gezegd dat de embryo's, die zijn ontstaan met de reageerbuis-methode, het waar schijnlijk niet zullen overleven als zij worden ontdooid en in een baar moeder worden ingeplant. Niette min heeft de aanbeveling van een regeringscommissie om de em bryo's te vernietigen tot felle protesten geleid. Ook de leider van het reageerbuisbaby-project in het Queen Victoria medisch centrum in Melbourne, waar de embryo's zijn gemaakt en bewaard worden, heeft zich tegen het advies ge keerd. de DDR-staats- en par tijleider minstens uit te stellen, is uiteraard niet precies te zeggen. Maar dat de Sowjet-Unie uiterst sceptisch tegenover zo'n reis stond, is publiek geheim. Sinds weken wordt vanuit Moskou ge hoord dat de Bondsrepubliek in feite nog altijd door revanchisten wordt geregeerd, die niets liever willen dan een herstel van het Duitse Rijk in de grenzen van 1937. Afgelopen weekeinde beschuldig de het officiële Russische partijor gaan Prawda de Bondsrepubliek er zelfs van te streven naar liquida tie van de DDR. Het gevolg van het feit dat Ho necker niet komt, is volgens vele politieke waarnemers in Bonn ze ker een terugslag voor de betrek kingen tussen de beide Duitslan- den en daardoor ook voor de hele Oost-West-verhouding. Er kan te- worden uitgegaan dat De oproerpolitie greep gisteren in Santiago onder n met waterkanonnen. schappen blijft mij geen andere keuze dan bij een conventionele ■aanval uit het Oosten zeer vlug tot een reactie met kernwapens over te gaan", zei hy. „Het is bekend dat de aanvalsstrategie van de Sowjets wel Honecker alsook Kohl bij de ook in het gebruik van chemische eigen bevolking aan prestige heb- wapens voorziet. De afschrikking ben verloren. De laatste omdat hij van de NAVO kan slechts geloof- geconfronteerd wordt met een waardig worden indien ook wij breuk in de tot nu toe door hem over moderne wapens van die cate- succesvol gevoerde Duitsland-po- gorie beschikken". Hij wees erop dat het bezit van litiek, de eerste omdat hij moet dat de DDR-burgers hun dergelijke wapens de positie van staats- en partijchef veel vaster het Westen bij mogelijke onder handelingen over de afschaffing van chemische wapens alleen maar kan versterken. Wat de Verenigde Staten nu op dit gebied bezitten, dateert van voor 1969 en is verou derd in vergelijking met het schei kundige arsenaal van de Sowjet- Unie, zei hij. Rogers beklemtoonde dat de greep van Moskou zullen l__. dan waarvan hijzelf overtuigd is. China wil ook bij Interpol LUXEMBURG (AFP) - De Chi nese Volksrepubliek heeft ge vraagd om aansluiting bij Inter pol, de internationale organisa tie waarin nationale politie korpsen samenwerken. Als China als lid wordt geac cepteerd, wordt het het eerste grote communistische land dat zich by Interpol aansluit. Kleri nere communistische lid-staten' zijn Joegoslavië, Roemenië en Hongarije. Voor de 53e algemene verga dering van Interpol die gisteren begon en tot 11 september duurt zyn 400 afgevaardigden uit de 135 lidstaten naar Lu xemburg gekomen. Op hun agenda staan de internationale handel in verdovende midde len, de valsemunterij en het in ternationale terrorisme. MEXICO-STAD - De Chileense president Augusto Pinochet heeft de tiende protestactie tegen zijn byna elf jaar oude dictatuur met geweld beantwoord. Twee door Rob Sprenkels vonden gisteren de dood, een ar beider en een Franse pastoor. Een Amerikaanse journalist werd door Pinochets agenten afgeranseld en Rodolfo Seguel, de Chileense Lech Walesa, trof hetzelfde lot. JERUZALEM - Het formatie- overleg tussen premier Jitschak groter, geloofwaardiger reactiever- Sjamir van de Likoed en Shimon mogen vreden oude continent Europa niet alleen de Peres van de Arbeiderspartij zal ook de vrijheid van het waarschijnlijk voor het einde van waarborgen, de week worden afgerond. Het ont- „Voor dit doel moet de conventio- werp-akkoord, dat verleden week ne e slagkracht worden opgevoerd, nog door Sjamir onder druk van ook al zyn daarvoor slechts relatief zijn partij werd verworpen, is als- kleine offers nodig", aldus Rogers, nog door beide partijen aanvaard. Rogers suggereerde dat een betere samenwerking van de Europese door bewapeningsindustrie miljarden dollars aan defensiekoopkracht Inez Polclk zou kunnen besparen en leiden tot een vermindering van het huidige Deze ommezwaai van Shamir Amerikaanse overwicht in wapen- was een direct gevolg van het drei- premier Jitschak Rabin de porte- chia-partij felle kritiek op het feit feuille van defensie krijgt voor de dat Shamir gezwicht zou zijn voor gehele regeerperiode van 50 maan- de eisen van de Arbeiderspartij den. Rabin krijgt wel een ondermi- met betrekking tot de bouw van nister van de Likoed in zijn minis- nieuwe nederzettingen op de terie. Het omgekeerde gaat gebeu- westelijke Jordaanoever. De Te ren met het ministerie van finan- chia-partij is een fervent voorstan- ciën, waar een kandidaat van de Li- der van die nederzettingen. Doch koed de scepter gaat zwaaien, met krachtens het regeerakkoord zul- Arbeiderspartij-man onder len er het komende jaar 'slechts' leveranties aan de NAVO. Thans gement\ verkopen de Verenigde Staten ze- ze Party de Nationaal Religieu- de Arbeiderspartij maal meer wapens aan Europa over te stappen als de Likoed bij dan Europa aan Amerika. zijn weigering bleef. Het dreige- Indien de regeringen van de lid- ment heeft gewerkt, te meer daar staten de doelstellingen willen ha- Sjamir zelf er geen enkel belang bij len, dan zal er gesneden moeten worden in sociale programma's, in weerwil van hun belangrijkheid, heeft in de oppositiebanken" te recht te komen. Peres zal de eerste 25 maanden zei hij. Rogers gaf evenwel toe dat, als premier fungeren met Sjamir ook al halen de Europese NAVO- als plaatsvervangend premier landen de doelstellingen niet, ze minister toch onvoldoende krediet krygen Daarna wisselen voor de bydrage die ze leveren De Likoed is gezwicht voor de westerse verdediging. buitenlandse zaken. functies, or de eis de Arbeiderspartij dat oud- zich. Het kabinet zal 24 tot 26 minis ters tellen. Om toch nog enigszins te kunnen regeren, zal er daarnaast een kleine ministerraad van zes tot acht ministers van beide grote par tijen in het leven worden geroepen. Overigens betekent het dat het par lement de komende 50 maanden min of meer is uitgeschakeld. Van de 120 parlementariërs zullen er 25 niet aan de coalitie deelnemen. Zij zijn nog eens verdeeld in een lin ker- en rechterkamp. De voorzitter van de linkse Ma- pam-partij, Victor Shemtov, noem de de regering van nationale een heid een schrikbeeld, een regering die volledig verlamd zal zijn door het wederzijdse vetorecht en die de democratie in gevaar brengt. Van uit het rechterkamp uitte de Te- vijf tot zes nederzettingen bijko- Twee radiostations zijn gesloten omdat zij melding maakten van botsingen tussen demonstranten en de gemilitariseerde politie. On dertussen heeft de militaire prefect van de hoofdstad Santiago, gene raal Roberto Guillard, een avond klok ingesteld, „om subversieve acties en vandalisme te kunnen voorkomen". Alleen al in de Chileense hoofd stad zijn tijdens de eerste dag van het protest, dat vandaag zal wor den voortgezet, vijftig mensen ge wond geraakt. Naar schatting 200 mensen werden door de autoritei ten gearresteerd, onder wie Andres Zaldivar, de voorzitter van de Chi leense christen-democraten. Hij werd na een paar uur weer op vrije voeten gesteld. Al vroeg in de ochtend trokken duizenden Chilenen de straat op om te protesteren tegen de volhar ding van Pinochet om tot 1990 aan de macht te blijven. Het Nationale Protest Commando (een gezamen lijk actiefront van alle tegen Pino chet gekante partijen, van gema tigd rechts tot revolutionair links) organiseerde een massademon stratie voor de kathedraal in San tiago. De gemilitariseerde politie probeerde de manifestatie echter reeds voor het begin op te breken, hetgeen uitliep op groot slagveld. SEOEL (AFP/UPI/Rtr.) - Door het noodweer van de afgelopen dagen zijn in Zuid-Korea 120 mensen om het leven gekomen. Vele honderd duizenden anderen zijn dakloos geworden. Het front van storm en regen ver plaatste zich dinsdag naar het zuiden van het land om na Seoel de stad Poesan te treffen, de op Seoel na grootste stad van het land. Over stromingen en aardverschuivingen hebben enorme schade veroor zaakt Muzorewa vrij HARARE (Rtr.) - De Zimbabwaan se regering heeft oud-premier bis schop Abel Muzorewa vrijgelaten. Dit heeft de waarnemend minister van binnenlandse zaken, Moven Mahachi, gemeld. Muzorewa heeft bijna een jaar gevangen gezeten, zonder dat er een aanklacht tegen hem was inge diend. Hij was in 1979 voor de onaf- hankelijkheid van Zimbabwe pre mier, maar werd verleden jaar ok tober gearresteerd, vier dagen na terugkeer van een bezoek aan Is raël. Hij werd er van verdacht met Zuid-Afrika samen te zweren tegen Zimbabwe. De bisschop verklaar de tijdens zijn gevangenschap niet slecht te zijn behandeld. 'Soldaten doden Benigno Aquino' MANILA (UPI) - De Filipijnse op positieleider Benigno Aquino is vermoord door één of twee solda ten. De moord maakte onderdeel uit van een militaire samenzwe ring, waarbij hoge militairen be trokken waren. Dit heeft de natio nale orde van advocaten gisteren gezegd. In een rapport komt de or de tot de conclusie dat Rolando Galman, de man die volgens de mi litairen Aquino heeft vermoord, al dood was op het moment van de moord. Al eerder waren andere juridi sche groepen tot eenzelfde conclu sie gekomen. In juli stelden de Fi lippijnse orde van advocaten en de katholieke advocaten de militairen verantwoordelijk voor de moord op de oppositieleider. ADVERTENTIE WASHINGTON - Het Amerikaan se volk heeft de zomer met een laatste lang weekeinde vaarwel ge zegd: Labor Day, de dag van de ar beid, is achter de rug, de scholen zijn weer begonnen, de verkie zingsstrijd of wat daarvoor door gaat, heeft nog twee maanden te gaan. Volgens een opiniepeiling van de Los Angeles Times heeft door Henk Kolb president Reagan een voorsprong van 27 procent op zyn Democrati sche rivaal Mondale, nog maar een maal tevoren stond een kandidaat (McGovern) op dit kruispunt der seizoenen zo ver achter. De Democraten hebben beloofd dat de wereld voortaan niet ge woon de Walter Mondale van alle dag te zien zullen krijgen, maar 'Fighting Fritz'. De bedoeling was dat hij met zijn politieke partner Geraldine Ferraro op Labor Day aan het hoofd van een grote parade i vakbondsleden door de straten 6en» begrotingstekorten, nationale meer brievenbussen en verkeers borden langs de weg dan toeschou wers. Ronald Reagan daarentegen be gon zijn campagne in zonnig Cali fornia Alles by elkaar zullen daar waarschijnlijk minder mensen zijn geweest, maar het zag er op zo'n beperkter toneel toch aanmerke lijk drukker uit dan bij Mondales mars door lege straten. Zulke verschijnselen hebben weinig van doen met de politieke uitgangspunten die bij deze verkie zing in het geding zijn. Reagans 'image-makers' slagen er evenwel voortdurend in via de televisie be tere beelden van hun kandidaat- president in de dagelijkse nieuw suitzendingen te krijgen dan de Democraten rond Mondale weten op te bouwen. 'Fighting Fritz' heeft misschien een kans, zij het een kleine, als hij met Reagan rechtstreeks tot een debat kan komen over de wezenlij ke kwesties waarmee het Ameri kaanse volk te maken heeft. Over zaken als Oost-West-verhoudin- de baan. Om veiligheidsrede nen begeeft deze president zich niet onder het publiek. In de bloedhete Californische zon beantwoordde hij de suggestie van zyn dochter Maureen, dat hij maar beter zijn jasje kon uittrek ken, met de opmerking: „Nee, dat kan niet. Ik heb mijn lange onder- de wagen.'Toen 'de ïnderhand^ g°eI}aan Het 'lan6e ondergoed' is president George Bush en Geraldi ne Ferraro. De Republikeinen die de Rea- gan-campagne leiden, koesteren eigenlijk maar één grote vrees - dat hun kandidaat zich belangrijk zal verslikken in de politieke fei ten, als hij niet gerepeteerde ant woorden moet geven op onbeken- laars van Mondale dan ook zer dagen arriveerden om de kwes- i de tv-debatten naar ieders i kogelvrij vest. Om 'veiligheidsredenen' wordt ook de pers op verre afstand ge- van New York zou trekken. Helaas stonden er op het vroege tijdstip schuld, de schulden van de Derde Wereld, sociale zorg. Zes televisie dat vanwege het verdere reissche- debatten, wilde Mondale en ook ma moest worden aangehouden, nog een woordenstrijd tussen vice- tevredenheid te regelen, wachtte houden. De president kunnen geen - - vragen worden toegeroepen, zoals op het Witte Huis met soms verras sende resultaten nog wel eens placht te gebeuren. De Secret Ser vice, die de afzetting verzorgt, zorgt zodoende - en naar het heet op aanwijzing van het Witte Huis - Iniet alleen voor de fysieke, maar ook voor de intellectuele veiligheid van het staatshoofd. President Reagan wordt zodoen de enigszins als het kind dat van wege infectiegevaar vanaf zijn ge boorte in een soort plasticzak moest leven: 'the boy in the bub- j ble'. Voor elk optreden wordt hij J voorzichtig opgewonden zodra hij de vlaggen, de ballonnen en de teksten op karton ziet, loopt hij vrijwel zonder hapering precies op tijd af. hen veel teleurstelling. Mondales ambassadeurs verna men zo ongeveer dat de president voorlopig met één debat akkoort gaat, dat over een eventueel twee de debat nog verder moet worden onderhandeld, dat zes debatten na tuurlijk belachelijk zijn (Reagan: "Ik ben bang dat het publiek zich zou gaan vervelen") en dat een con frontatie Ferraro Bush niet is uit gesloten. Veilig Nu Reagan zich in gestrekte draf op het verkiezingspad heeft bege ven, treedt aan de dag hoezeer zijn nijvere staf hem afzondert van de wereld om hem heen. Het drukke handenschudden van voorheen is de bril die u staat voor de prijs die u past. Heemstede Wassenaar Katwijk Leiden OV-optometrist ANVC-contactlensspecialist Leiden: Haarlemmerstraat 58, 071-140148 Wassenaar: Langstraat 7,01751-14396 Katwijk: Voorstraat 80,01718-12765 Sassenheim: Hoofdstraat 253,02522-11254 Voorschoten: Schoolstraat 115,01717-2024

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7