'Ik wil de Stevenshof afmaken' 'Een boeiend maar heel moeilijk vak' Wintermode Warneeke: veel rokken en mooie pull-overs Tesselaar na vier maanden weer wethouder Elkerbout weer wethouder-af Duistere schietpartij Windstoot veroorzaakt ongeluk De Vreeze in gemeenteraad Straf tegen dief geëist WOENSDAG S SEPTEMBER 1984 LEIDEN - "Ik wil de Stevens hof afmaken", luidt het simpe le antwoord van Dick Tesse laar op de vraag waarom hij nog langer wethouder van Lei den wil zijn. "Een hondebaan", geeft hij toe. "Maar, ik wil het gevoel hebben als wethouder van volkshuisvesting een afge rond geheel, een nieuwe Leid- se woonwijk, te hebben achter gelaten". Vier maanden geleden werd Tesse laar getroffen door een hartaanval. Tijdens een receptie van de kam peervereniging 'De Wijde Vlucht' werd hij plotseling onwel. Aanvan kelijk zag het er slecht uit, maar, het herstel is spoedig verlopen en sinds gisteren is de wethouder weer aan de slag. "Zonder restricties", merkt hij enigszins gramstorig op. De wet houder, blakend van welstand, geeft er blijk van eigenlijk maar weinig over zijn ziekte te willen praten. "Ik voel mij weer helemaal de oude", zegt hij nadrukkelijk. begin moet ik wel een beetje uitkij- Gebreken ken", vult hij later aan. En: "Als zoiets mij nog eens overkomt moet ik natuurlijk wel een ander vak kiezen". Eigen gang Het is duidelijk dat Dick Tesse laar staat te popelen zich weer voor de volle honderd procent in te zet ten. Aan goede raad heeft hij geen gebrek. "Ik ga toch m'n eigen gang", zegt hij op de bekende toon die geen tegenspraak duldt. "In het Tesselaar werd in de afgelopen tijd als wethouder van volkshuis vesting geconfronteerd met een opeenstapeling van problemen rond de renovatie en met de con statering van ernstige gebreken in nieuw gebouwde woningen. Emo tionele taferelen hebben zich afge speeld rond de nieuwbouw aan de Oranjegracht en omgeving. In hoe verre zijn de opeenstapeling van problemen oorzaak geweest van de hartaanval van de wethouder? Tesselaar: "Wat moet ik er van zeggen? Natuurlijk heeft het er mee te maken. Al die ellende gaat je niet in de kouwe kleren zitten. Het vreet meer aan me dan ik laat blijken. Als er veel geld in de reno vatie of in de nieuwbouw wordt ge stoken en er wordt in een aantal ge vallen rotzooi geleverd, dan erger ik me daar vreselijk aan. Ik wil graag dat de dingen goed gebeu ren. Maar het is ontzettend moei lijk daar greep op te krijgen. In het begin heb ik wel gedacht: als ik er gens een mannetje opzet dan heb ik het wel in de hand. Maar dat blijkt niet zo te zijn. Ik zit in een grote organisatie waarin altijd wel iets fout gaat, begin ik te beseffen. Maar ik voel nu eenmaal een stuk eindverantwoordelijkheid". "Als ik zo'n bericht in de krant lees, een paar maanden geleden, over gebreken aan woningen in de Stevenshofpolder dan wind ik mij daar (vloekt) ontzettend over op. Het gaat maar om een klein aantal woningen, maar zo'n bericht legt meteen een vlek over de hele wijjc. Dan kun je wel zeggen: zoiets moet je je niet aantrekken, maar ik doe dat nu eenmaal". "Soms denk ik over al die isola tiematerialen in de spouwmuren van woningen: stel je voor dat ze er straks achter komen dat het giftig is. Daar kan ik wel eens wakker van liggen, ja... "Waar ik mij op verkeken heb, de laatste tijd, is dat ik geen 34 meer ben, maar 44. Het gemak waarmee je vroeger bijna een nacht zonder slaap kon, dat kan niet meer". De fractie van de Partij van de Arbeid besloot vrij snel nadat Tes selaar uitgeschakeld was een ver vanger naar voren te schuiven. Re- né Eikerbout werd tijdelijk wet houder van volkshuisvesting. In kleine kring heeft Tesselaar er wel blijk van gegeven weinig gelukkig te zijn met het het feit dat een an der zich met zijn handel zou gaan bemoeien. "Als je in het ziekenhuis ligt, nog in een beetje labiele toestand, en ze gaan al over je graf heen regeren dan is dat niet zo leuk. Het zou ple zierig zyn geweest als er enig over leg met mij was gevoerd. Achteraf denk ik dat de keuze van de fractie terecht is geweest. Ik waardeer het nu wel dat er een vervanger voor mij is gekomen omdat ik daardoor werd verplicht tot 1 september weg te blijven en dus de nodige tyd voor herstel te nemen". Woningnood Over zijn tijdelijk opvolger Ei kerbout: "Ik vind dat hij het fan tastisch heeft gedaan. Petje af, hoor". En gekscherend: "Eiker bout heeft in vier maanden tijd het aantal woningzoekenden met een derde teruggebracht dus eigenlijk had hij nog acht maanden moeten blijven zitten, dan zou de woning nood in Leiden zijn opgelost". Tesselaars opmerking slaat op de meerjarenraming nieuwbouw en renovatie die de gemeente vorige week presenteerde. Daaruit bleek dat de vraag naar nieuwe wonin gen, mede ten gevolge van het feit dat de mensen de huren van de nieuwbouw niet meer kunnen be talen, pijlsnel omlaag gaat. Op grond van de huidige becijfering zou het aantal woningzoekenden in 1990 nog slechts 63 bedragen. Tesselaar: "Daar geloof ik hele maal niets van. Het is elke keer an ders gegaan dan we dachten. Dui delijk is wel dat er momenteel een dal zit in de vraag, mede door de economische recessie. Maar als de economie aantrekt zal ook de vraag naar nieuwe woningen weer veran deren. Daarom moeten we gewoon verder gaan met waar we mee be zig zijn, de bouw van zo'n 900 wo ningen per jaar. Ik zou persoonlijk wat meer gemajoreerd hebben met dat verhaal over de verminderde woningbehoefte". Flats Aan problemen die Tesselaar in de komende tijd voor zich ziet op doemen geen gebrek. Hij weet er zelf legio op te sommen: de zorge lijke toekomst van de renovatie; de afnemende doorstroming, van mensen uit de goedkope flats naar een nieuwe duurdere woning in de Stevenshof; de onrechtvaardig heid dat mensen in de dure flats klem blijven zitten en de dreigende leegstand in de hoogbouw als de mensen uit deze flats aan de beurt zijn voor een eengezinswoning in de Stevenshof. "Ik zet er een groot vraagteken bij of we op het Schuttersveld wel hoogbouw moeten neerzetten", zegt Tesselaar veelbetekenend. "Als je ziet dat het steeds meer moeite kost bestaande flats, in de Meren wijk en het Morskwartier, te verhuren dan moeten we er niet nog meer neerzetten. En van die éénpersoonskippenhokken hoe ven we ook niet meer". Het doel dat Tesselaar zich voor ogen heeft gesteld is de bebouwing van de Stevenshofpolder af te ma- Wethouder Tesselaar: "Al die ellende gaatje niet in de kouwe kle ren zitten". (foto Wlm Dijkman) ken (huisjes met tuintjes). Dat be tekent dat hij tenminste nog één periode na de huidige (dus tot 1990) wethouder wil blijven. Zijn uitspraak in stadswerk (informa tieblad van de gemeente) dat hij het record van Menken, die 25 jaar wethouder was, wil breken, noemt hij een grapje. "Trouwens, dat haal ik niet meer", zegt hij al rekenend. En eenmaal uitgerekend: "Ja, ja, het zou nog kunnen. Verdomd, ja". LEIDEN "Het is een heel nuttige stage geweest", zo karakteriseert René Elkerbout zijn tijdelijke baan als wethouder van volkshuisvesting. "Ik zou ieder raadslid willen toewensen ook zo'n stage mee te maken. Het is mij zeer goed bevallen. Echt, een uiterst boeiende bezigheid". Het PvdA-gemeenteraadslid El- kerbout heeft vier maanden lang opgetreden als vervanger van de zieke wethouder Tesselaar. Daar mee werd in Leiden het fenomeen 'tijdelijk wethouder' geïntrodu ceerd en daarmee volgens burge meester Goekoop een wethouder die in het college van B en W al snel het hoogste woord had door Jan Rijsdam huisvesting bezig geweest. Ik kan niet zeggen dat mijn opvattingen zich daardoor gewijzigd hebben. Je moet die vier maanden ook niet overschatten. Maar mijn inzicht in ïn contacten met ambtenaren of de volkshuisvestingsproblematiek is door mijn ervaringen als tijdelijk wethouder wel enorm vergroot". "Als bestuurder ga je je ook veel meer met zo'n portefeuille identifi ceren", meent Elkerbout. "Toen bijvoorbeeld de renovatie dreigde spaak te lopen zou ik er als raadslid natuurlijk voorstander van zijn ge weest de zaak weer op gang te hel pen. Maar als wethouder had ik al gauw iets van: potverdomme, het Een uiterst moet doorgaan. Dan wordt het echt een zorg". Het is een duidelijke zaak dat El kerbout zich met groot enthousias me van zijn taak heeft gekweten en, zo viel onder meer uit de woor den van Goekoop te beluisteren, leden van het college voelde ik mij ook wel de wethouder", bekent El kerbout. "Het was niet zo dat ik dacht: ik ben het niet echt". Een eenmalig optreden als loco-burge meester typeert de tijdelijk wet houder wel als "even voor burge meester spelen. Dat gaf wel enige relativering. Zeker met zo'n maffe ketting om". Sinds maandag is René Elker bout wethouder af. boeiend vak", verklaart hij noj eens zonder een spoor van twijfel "Maar wel een moeilijk vak. En, wat wat ik mij als wethouder voor al heb gerealiseerd is hoe moeilijk het raadslidmaatschap eigenlijk bout evenwel ontwijkend. "Ik ga er van uit dat de vier zittende PvdA- wethouders de volgende periode zullen doorgaan", zegt hij. "Als zich een vacature zou voordoen? Dan zou ik nog eens bij mij zelf ten rade moeten gaan of ik kandidaat wil zijn. Dat hangt niet alleen af van of ik het werk leuk vind maar ook van wat mijn partij wil en van het feit of ik het met de gezinssi tuatie kan plooien. Ik kan die vraag dus niet met ja of nee beantwoor den". "Ik wil niet verhullen dat ik het erg leuk vond om te doen. Maar het is ook een heel zware job. De psy chische belasting is zeer groot. In die vier maanden dat ik wethouder was heeft die psychische belasting geen tijd gehad om te groeien. Het was allemaal zo spannend en zo nieuw dat ik de spanning niet goed heb gevoeld. Wel dat die er is. Pas op de lange termyn zou blijken of ik daartegen ook ben opgewassen. Dat is iets waar ik mede op zou moeten letten". René Elkerbout: "Ik ga er van uit dat de vier zittende PvdA-wethouders de volgende periode doorgaan". (foto Holvast) ga. Toen begon ik mij af te vragen: wat kan ik nog doen, en zat ik by wijze van spreken op mijn horloge te kijken wanneer Dick weer terug kwam. Maar die situatie heeft maar een paar weken geduurd". het raadslidmaatschap eigenlijk is den van Goekoop te beluisteren, zonder de veelheid aan informatie een grote deskundigheid op het ge- nenovaiie die ik dagelijks in het stadsbouw- bied van de volkshuisvesting ten huis kreeg voorgeschoteld. Je toon heeft gespreid: de tijdelijk raakt daardoor veel eerder van al- wethouder heeft zich er niet met lerlei zaken doordrongen". Intensiever "Vergeleken met het raadslid maatschap ben ik op een veel in tensievere manier met de volks een jantje van Leiden af willen i ken door alleen maar op de winkel passen. Op de vraag of hij ook in de toe komst kandidaat voor het wethou derschap zal zijn antwoordt Elker- Een belangrijke zorg van Elker bout, in de afgelopen maanden, was dat de nieuwbouw- en renova tieplannen voor dit jaar allemaal op tijd (voor 1 oktober) naar Den Haag zouden gaan. "Dat is met veel kunst en vliegwerk, met name voor wat betreft de renovatie, gelukt". "In mei van dit jaar zag het er nog naar uit dat van de Leidse re- nqvatieplannen weinig terecht zou komen", aldus Elkerbout. "Dat was een grote zorg. Gelukkig ziet het er nu naar uit dat we het con tingent voor 1984 (dat wil zeggen het aantal woningen dat Leiden van het ryk mag opknappen, red.) kunnen opmaken. Daar dreigde flink de klad in de komen. En, voor de langere termijn is dat probleem nog levensgroot aanwezig". René Elkerbout signaleert twee belangrijke beleidswijzigingen in de periode dat hij tijdelijk wethou der van volkshuisvesting was. "Maar", haast hij zich te zeggen, "die wil ik niet op mijn conto schrijven. Die wijzigingen zouden zich ook hebben voor gedaan als Dick er had gezeten. Hij somt op: de lagere raming van het woningte kort en de versoepeling van de woonruimteverdeling bij vruchte loze aanbieding. "Er zijn ook wel dingen geweest die ik zeker anders zou hebben ge daan als ik geen tijdelijk wethou der zou zijn geweest. Het is niet zo dat ik mij steeds heb lopen afvra gen: wat zou Dick gedaan hebben. Maar, ik vond wel dat ik zoveel mo gelijk in zyn geest moest hande len". Een voorbeeld van wat hij an ders gedaan zou hebben wil Elker bout niet noemen. Sport Als wethouder werd René Elker bout ook geconfronteerd met de merkwaardige combinatie van volkshuisvesting en sport in één portefeuille. De tijdelijk wethou der zegt zich nooit eerder met sportzaken te hebben beziggehou den. "Wat ik gemerkt heb is dat Dick enorm populair is in die sportwereld, veel contacten heeft en iedereen kent. Het was ook heel boeiend. En, ik ben er wel van overtuigd dat het heel goed is dat een PvdA-wethouder de sport in z'n portefeuille heeft". Door het spoedige herstel van Tesselaar leek het er op een gege ven moment op dat Leiden twee wethouders van volkshuisvesting had. Was het niet vervelend voor Elkerbout zo nu en dan de hete adem van Tesselaar in zijn nek té voelen? "Nee, ik heb dat niet zo gevoeld. Alleen de laatste weken dacht ik wel: het is goed dat ik nu snel weg VVD De samenwerking met de WD- wethouders en burgemeester in het college is Elkerbout goed be vallen. "Maar", zo vult hij aan, "dat heb ik nooit als een probleem erva ren. Ik ben daar niet anders tegen aan gaan kijken". Hij wil wel kwijt één keer echt kwaad te zijn gewor den in een collegevergadering. "Toen heb ik gezegd: dit gaat in het boekje van punten die belangrijk zijn voor de volgende coalitievor ming". Elkerbout denkt er geen moeite mee te zullen hebben de wethou der van volkshuisvesting en ande re leden van het college van B en W straks weer kritisch te volgen. "In het begin zal ik wel een zekere te rughoudendheid betrachten. Maar het idee dat ik tijdelijk wethouder' ben geweest zal denk ik weer heel snel zyn weggeëbt". LEIDEN De politie is gisteren een küKje gaan nemen in het Re gionaal Woonwagencentrum aan het Trekvaartplein. Een 25-jarige man zou daar hebben geschoten op de woonwagen van een familielid. Toen de politie kwam was de man er vandoor, in de woonwagen was evenmin iemand aanwezig. Toen de eigenaar arriveerde, zei hij van geen schietpartij te weten. woonwagen werd inderdaad een kogel aangetroffen en bovendien werd een kogelhuls gevonden. Vannacht is de politie, na een anoniem telefoontje dat er op nieuw zou worden geschoten, op nieuw naar het Trekvaartplein ge togen, maar trof niets bijzonders aan. LEIDEN - Door harde windstoten werd een 33-jarige Leidse, die gis terochtend om half twaalfWoor een verkeerslicht op de Uiterstegracht stond te wachten, tegen een auto gedrukt. De vrouw wilde linksaf de Ir. Driessenstraat opgaan, terwijl de 36-jarige Leidse automobilist rechtdoor zou rijden. De vrouw bleef met haar jas aan de auto han gen, werd enkele meters meege sleept en kwam te vallen. Haar 2- jarig zoontje, dat in een mandje voorop de fiets zat, schoot uit het mandje. De moeder liep een lichte hoofdwond op, het jongetje eén schaafwond aan zijn gezicht en een dik oog. Beiden zijn voor behande ling naar het AZL gebracht. LEIDEN - Steven de Vreeze (33) wordt het nieuwe lid van de PvdA- fractie in de Leidse gemeenteraad. Hij volgt het raadslid Marie-Anne Koning op die onlangs werd be noemd tot directeur van het huma nistisch bejaardenhuis 't Hofflants- huys in Voorschoten. De Vreeze is Utrechtenaar van geboorte en sinds 1971 woonachtig in Leiden. Hij is momenteel werk zaam bij het stafbureau beleids planning van de provincie Zuid- Holland. Het nieuw te benoemen PvdA-raadslid is geruime tijd lid geweest van het afdelingsbestuur van zyn partij en is lid van de Pro gramma Evaluatie Kommissie van de Leidse PvdA. DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een 32-jarige Leidenaar is wegens het plegen van een diefstal in Ryns- burg zes maanden gevangenisstraf geëist, waarvan twee voorwaarde lijk. Ook eiste de officier van justi tie verbeurdverklaring van twaalf briefjes van honderd gulden die de verdachte bij de aanhouding bij zich had en van de aüto die bij de diefstal was gebruikt. De Leidenaar pleegde de diefstal samen met een 32-jarige Noordwij- ker. Laatstgenoemde moest zich ook verantwoorden voor een om vangrijke diefstal van sieraden en juwelen uit een kamer van een Noordwijks hotel. Bij de diefstal in Rijnsburg, vorig jaar oktober aan het Moleneind, werd voor 40.000 gulden aan gou den en zilveren sieraden weggeno- Show toont vrolijke èn klassieke kleuren Lingerie-mode LEIDEN - Van top tot teen in het nieuw, met ideeën opgedaan tij dens de modeshow die Warneeke gisteravond in de Leidse Stadsge hoorzaal gaf. Een show waarin vooral duidelijk werd dat het geen sombere taupe-kleurige winter hoeft te worden en ook niet een be smettelijke wolwitte. In de mode van Warneeke was te zien hoe deze kleuren met alle vrolijke én klas sieke kleuren zijn te combineren voor de maten 38 maar ook voor de maten 44/46. De jongeren zullen zich vooral aangetrokken voelen tot de collec tie van Mondi waarin b.v. een heel licht gele wijde, vrij lange rok wordt gecombineerd met een ge- ruiten blouse in precies dezelfde tinten en een grapopig kort jasje. En ook het wit wollen 7/8 coatje met witte lange broek toonde heel jong, ook al door de grappige witte pet. Voor de hoofdbedekking zorgde Messcher s Modehuis. Naast prachtig klassieke matelot-achtige hoeden, in alle modetinten, heeft dit modehuis ook heel jonge hoed jes zoals de verkennershoed, die geknipt is voor bij sportieve kle ding en kleine hoedjes met veer tjes. (Schotse) ruiten zijn een belang rijk onderdeel in de collectie van Warneeke, zeker ook voor de wat grotere maten, die royaal aan bod kwamen. In rokken, blouses en jurken zagen we die ruiten, ver werkt tot modieuze, maar niet te uitbundige kleding. Ook heeft het modehuis aan de Breestraat een werkelijk schitterende collectie pullovers ingekocht, in prachtige streep-en a-symetrische dessins, in geraffineerde kleurencombinaties. Deze pullovers, gecombineerd met b.v. een donkergrijze rokbroek en een kort jack zijn een prima winter outfit. Bij bijna alle kleding toon den de mannequins gisteravond ook mantels in tweed en wol, alle maal vrij wijd gesneden en op een modische lengte, want ook bij War neeke is de mode dit seizoen wat langer. De schoenmode, gepresenteerd door Van Dalen, sloot prachtig aan op al deze mooie kleding. Schoe nen met niet te hoge hakken, prachtige vlakverdeling en in alle modetinten. Ook de laarzen, met vaak een ruime schacht waren erg mooi om te zien. Slofjes verkoopt Van Dalen ken nelijk niet want de lingerie en nachtmode werd hoofdzakelijk op blote voeten getoond. Aan die lin gerie moet het publiek trouwens erg wennen. Er werd wat gegie cheld, als of het iets heel bijzon ders was dat mannequins daar in een fraaie rode teddy of een bh en broekje van kant over het plankier gingen. En toch, in elke modieuze garderobe is lingerie een belang rijk onderdeel. Trouwens naast de bhs, hemdjes en vlinderbroekjes was er ook. een groot aantal mooi velours dusters, comfortabele pya- mas, o.m van Rösch) en leuke nachthemdjes te bewoneren. Exclusieve brillen van Cartier en Pierre Balmain werden getoond door Look, Tom Westen verzorgde de kapsels. HENRIETTE V.D HOEVEN Cursussen Voor mensen zonder betaald werk beginnen in de week van 17 september cursussen van de di rectie sociaal cultureel werk van de gemeente Leiden. De cursussen zijn gratis. Zij zijn bedoeldom bepaalde vaar digheden te leren en sociale con tacten te onderhouden. De in schrijving is schriftelijk; op di verse punten zoals aan de balie van het stadhuis, bibliotheken en club- en buurthuizen zijn folders beschikbaar. Het aantal plaat, sen per cursus is beperkt. Men dient zich zo spoedig mogelijk in te schrijven. In het cursussenpakket zitte on dermeer: talen, elektra/elektroni ca, ehbo, fotografie, sollicitatie technieken, gitaar, spinnen/we ven, tekenen!schilderen. Voor meer informatie kunt u terecht bij de directie sociaal cultureel werk, Stadhuis, Leiden. Open podium De Leidse folkclub opent vrij dag 7 september het nieuwe sei zoen met een open podium. Muzi kanten die iets ten gehore willen brengen of willen meedoen in een sessie, kunnen hier terecht. Geïn teresseerde luisteraars zijn ook van harte welkom. De avond be gint om negen uur in Aniba's Muziekkamer, Herenstraat 1. De toegang is gratis. Degenen die belangstelling hebben om op het open podium te spelen kunnen zich opgeven bij Thomas Steenweg, telefoon 149284. Frans vegetarisch Bij het eethuis van Repelsteel, Breestraat 19, kan vrijdagavond Frans-vegetarisch worden gege ten. Tussen half zes en half acht. Volkenkunde "Vliegers in Japan" is de titel van de film die zondagmiddag vanaf drie uur in het Rijksmu seum voor Volkenkunde wordt gedraaid. Deze film (in het Duits) geeft een beeld van de rijk ge schakeerde wereld van de Japan se vlieger. Ruilclub De ruitelub Koningskerk be gint vrijdagavond 7 september weer aan een nieuw seizoen. Ver zamelaars van postzegels, mun ten, lucifermerken en dergelijke zijn vanaf zeven uur welkom in de nieuwe ruimte van de Dr. Van Voorthuysenschool aan de Mar- nixstra at 104.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4