Schoolstraat niet van auto ontdoen Zoeterwoude wil 'schatten' gaan veiligstellen Spits van aanleg ^8 noodweg afgebeten Wel rijrichting omdraaien Straffen geëist voor inbraken Zwemuurtje bevalt zwangere vrouwen goed Opknapbeurt Scheppingskerk bijna achter de rug Nieuwe invalshoek VOS PAGINA 2 REGIO LEIDEN WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1984 Agenda ZOETERWOUDE - Burgemeester en wethouders van Zoeterwoude willen het bevolkingsregister van af 1826 tot heden op microfilm zet ten. Daarmee wordt voorkomen dat na een brand of andere cata strofe Zoeterwoude opnieuw moet beginnen met het registreren van de bevolking. Bovendien wordt het behoud van tal van belangwek kende gegevens dan definitief vei liggesteld. Volgens een door het college overgenomen ambtelijk advies is het minimaal noodzakelijk om alle huidige 8200 persoonskaarten op film te zetten. Het plan komt overi gens voort uit een ongevraagde of ferte van een firma die zich in het kopiëren van bevolkingsbestan den specialiseert. Zoeterwoude heeft momenteel geen kopiëen van de persoonskaarten. Wanneer ze verloren gaan, verdwijnt daarmee 'een schat van gegevens' waarvan niet alleen de gemeentelijke admi nistratie gebruik maakt, maar ook die van provincie en rijk. In Helle- voetsluis is een jaar of tien geleden bij een brand het register verloren gegaan en het kostte een jaar voor dat men weer een redelijk over zicht van de bevolking had, aldus de notitie van de afdeling bevol king. Het archief-register, een over zicht van alle personen die in Zoe terwoude hebben gewoond sinds de persoonskaart in 1936 werd in gevoerd, wordt niet verfilmd. Dit register is al opgeslagen in een brandvrije kluis, en bovendien is het niet zo'n ramp wanneer dit om wat voor reden dan ook verloren zou gaan. Verfilming Overigens zijn de microfilms niet bedoeld om daadwerkelijk te ge bruiken. De films worden op een veilige plaats opgeborgen en de af deling bevolking blijft gebruik ma ken van de persoonskaarten. Onge veer een keer in de tien jaar is een nieuwe verfilming nodig om het bestand actueel te houden, aldus de notitie. Ook een deel van de oudere re gisters wordt 'verfilmd'. Als een van de weinige gemeenten in Ne derland beschikt Zoeterwoude nog over de registers vanaf 1826. De fo- lioboeken waarin het leeuwedeel daarvan is opgeslagen, zijn aardig aangetast door de tand des tijds en de inkt is veelal verbleekt. Het re gister gaat steeds meer achteruit omdat het genealogisch onderzoek (familiestambomen maken) 'zich als een ware koorts over Nederland verspreidt', zodat ook het Zoeter- woudse archief vaker door belang stellenden wordt bezocht. Ook uit historisch opzicht zijn deze boeken voor Zoeterwoude van belang, al dus de ambtelijke notitie. Het verfilmen van deze oude fo- lioboeken is een oplossing. De boe ken kunnen dan worden opgebor gen, en wie zijn voorouders wil op zoeken moet dat maar op een mi crofilm gaan doen. Problemen met privacy-bescher- ming van de Zoeterwoudse bur gers tijdens het dupliceren van de registers ziet men op bevolking niet. Wanneer de firma Vermande stiekem méér opnamen van de re gisters zou maken en dat zou be kend worden, dan verspeelt het be drijf in één klap de (mogelijke) klandizie van alle gemeenten in Nederland. "Dat lijkt de beste garantie dat Vermande zich niet aan dupliceren schuldig zal ma ken", aldus de notitie. Dupliceren van het huidige be volkingsregister kost ongeveer vijfhonderd gulden, terwijl het verfilmen van het oude nog eens zevenduizend tot 8.500 gulden kost. VOORSCHOTEN - De Voorschotense Schoolstraat moet niet autovrij worden. De be langrijkste winkelstraat van het dorp is daar niet geschikt voor. Veel bezoekers komen immers snel met hun auto even boodschappen doen en willen deze vlak voor de deur van de winkel zetten. Een autovrije straat zou vooral een dode straat worden. Het is wel een goede zaak de rij richting om te draaien in het ge deelte tussen Treubplein en de kruising met de Wijngaardenlaan. Klanten zwerven dan niet langer door de Schoolstraat, op zoek naar een parkeerplaats, maar gaan direct naar de matig bezoch te parkeerplaatsen in het oosten van het dorp. De Schoolstraat kan nog verder worden ontlast wanneer het wordt verboden langer dan een half uur te parkeren en er aparte plekjes komen waar vrachtwa gens kunnen laden en lossen. De situatie kan nog verder verbete ren wanneer de open plekken in de straat worden opgevuld en in het midden trekkers als Hema en Blokker zouden komen. Ook een extra horeca-vestiging is niet te versmaden. Dit zyn de belangrijkste aanbe velingen uit een rapport van het Centraal Instituut voor Midden en Kleinbedrijf (CIMK), genaamd 'Het functioneren van de School straat; mogelijkheden om de posi tie van het winkelgebied te verbe teren'. Wethouder Van Leeuwen heeft vanmorgen het eerste exem plaar gekregen van dit rapport, dat in opdracht van de gemeente is op gesteld. Onafhankelijk Deze wilde weten wat nu "dé meest wenselijke verkeerssituatie is voor het winkelgebied". Het on derzoek zou door een onafhankelij ke instantie moeten worden ver richt omdat de verschillende Voor schotense partijen nogal fel tegen over elkaar staan. Terwijl het ge meentebestuur al dan niet voor zichtig neigde naar autovrij maken om de straat om te toveren tot een heus winkelgebied, verzetten de middenstanders zich hier met hand en tand tegen. Ze vreesden een grote omzetda ling wanneer de straat autovrij worden. Het rapport, dat geba seerd is op verkenningen ter plek ke, parkeeronderzoeken, verkeers tellingen en een passanten- en on dernemersenquête, geeft de onder nemers een beetje gelijk. Als écht winkelcentrum kan Voorschoten nooit concurreren met winkelcentra als Leiden, Den Haag en Leidschendam, voert het CIMK aan. De cijfers liegen er dan ook niet om: een Voorschotenaar DEN HAAG/LEIDEN/OEGST- GEEST - Tweemaal negen keer zeven maanden maanden ge vangenisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk, zijn gisteren voor de Haagse rechtbank geëist tegen respectievelijk een 20-jarige inwoner van Oegstgeest, een 21-ja rige Leidenaar en een 23-jarige Rijnsburger. Zij hebben bij elkaar enkele tientallen diefstallen en in braken op hun naam staan in Noordwijk, Oegstgeest en Rijns- burg De 21-jarige Leidenaar stond te recht voor 3 inbraken, maar heeft er 24 bekend. Zo stal hij hij samen met de 20-jarige inwoner van Oegstgeest (die overigens 21 dief stallen heeft bekend) in april van dit jaar sieraden, horloges en ande re kostbaarheden uit een juweliers zaak in de Noordwijkse Hoofd straat. En in mei van dit jaar par fum, kauwgum en sigaretten uit een drogisterij aan het Lange Voortplein in Oegstgeest en jacks, shirts en geld (200 gulden) uit een kledingzaak aan de Rijnsburgse Anjelierstraat. De 23-jarige Rijnsburger stond voor de rechtbank omdat hij met de twee anderen heeft meegedaan aan de inbraak bij de drogist in Oegstgeest. Verder heeft hij nog 150 gulden uit een bakkerij aan de Lange Vaart in Rijnsburg gestolen en 1.500 gulden uit het Bollenbad in Noordwijk. Hij heeft tijdens het onderzoek gezegd in totaal wel aan 8 diefstallen schuldig te zijn. De rechtbank doet 18 september uitspraak. besteedt naar verhouding bitter weinig guldens in het eigen cen trum. Terwijl een gemiddelde Ne derlander 91 procent van de voe- dings- en genotmiddelen in de ei gen gemeente koopt, houdt de Voorschotenaar het op 81 procent. In de duurzame en overige sector is het verschil nog groter. Het Voorschotense cijfer blijft steken op 41 procent, 18 procent achter het landelijke gemiddelde. Ontevreden Ruim de helft van de onderne mers is dan ook "matig tot slecht te spreken" over de omzetontwikke ling de afgelopen drie jaar. De on dernemers in de voedings- en ge notmiddelensector klagen het hardst. De verwachtingen voor de toekomst zijn dan ook laaggespan- nen. Gevoegd bij de "kleine dyna miek" is dit een "verontrustend verschijnsel", aldus het CIMK-rap- port. Toch heeft bijna 90 procent van de ondernemers vorig jaar winst behaald. De oorzaken lopen uiteen. Zo be staat de indruk dat echte trekkers ontbreken en voetgangers de situa tie nogal onveilig vinden. Zo moe ten zij rekening houden met open gaten en ladende en lossende au to's. Hun woorden wegen zwaar om dat het aantal lopende klanten even groot is als het aantal autorij dende en (brom)fietsende bezoe kers: de drie categorieën leveren stuk voor stuk een derde van de bezoekers. Opvallend is dat zowel winke liers als klanten zeer uiteenlopen de oplossingen hebben voor het Schoolstraat-probleem. Terwijl zestig procent van de ondervraag de klanten vindt dat het autover keer beperkt moet worden en dat er meer ruimte moet komen voor de voetgangers, houden onderne mers het op meer ruimte voor de auto. Zij pleiten voor het verwijde ren van bloembakken en het aan leggen van extra parkeerplaatsen. Het aanleggen van een voetgan gersgebied is bij hen uit den boze. Het is overigens nog maar zeer te vraag of de conclusies uit de nota worden opgevolgd, zo zei wethou der Van Leeuwen vanmorgen tij dens de persconferentie. Zowel winkeliers, politici als centrumbe zoekers mogen nog uitgebreid hun zegje doen. Allereerst komt de nota ter sprake tijdens een hoorzitting op 24 september in het Ambachts- en Baljuwhuis. Daarna, op 4 oktober wordt het lijvige werkje behandeld in de raadscommissie voor openbare werken. Aan de hand van de sug gesties van onder meer deze com missie zullen B en W een voorstel opstellen. Hopelijk kan dit in de gemeenteraadsvergadering van november aan de orde komen. WOENSDAG Leiden Stadsgehoorzaal - modeshow Gron- held, 20.15 uur. Gulden Vlies - Breestraat, raadscom missie ruimtelijke ordening, openbare werken en verkeer, 20 uur. 27 café's in binnenstad folk-kroegen- tocht, 21.30 uur. Lesbiese Vrouwen Leiden Caecilia- straat 18, thema-avond over FORT- groep, 20.30 uur. AV Holland - strandloop aan de Wasse- naarse Slag, inschrijven bij het parkeer wachtershuisje van het laatse terrein voor de strandafgang, 18.30 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan, open avond Vrouwen voor Vrede, met film, 20 uur plus informatieavond VOS-vrouwen. Zoeterwoude Gemeentehuis Noordbuurtseweg, raadscommissie algemene zaken, 20 De Voorschotense Schoolstraat, die volgens het CIMK-rapport niet geheel v Oegstgeest Gemeentehuis raadscommissie onder wijs en welzijn, 20 uur. Warmond Gemeentehuis - raadscommissie open bare werken, 20 uur. Voorschoten Ambachtshuis - raadscommissie open bare werken, 20 uur. DONDERDAG Leiden Pancrat - Ir. Driessenplein, Werkgroep Herengracht/Zylsingel, 14 uur; Werk groep Pancras-Oost, 15.30 uur. Stadsbouwhuis - Langegracht, Raad van Advies voor Verkeers- en Vervoer- saangelegenheden, 15 uur. Vormingscentrum Troef - Stationsweg 32, open dag, 10-12 uur en 20-22 uur, inl. 130494. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 31 tot vr 7 door: Apotheek Centraal, Breestraat 74, Lei den, tel. 120552. Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, teL 155482. VOORSCHOTEN - Geboren: 18 aug. 1984 Kwan S. z.v. W.H. Li-Tsang; 24 aug. 1984 Kim E.S. d.v. P.J.M. de Ridder- Meegdes; 26 aug. 1984 Roderick W. z.v. D.J. van Klink-Klein Velderman. Gehuwd: W. Meijdam met J.D. Lager werf, W.R. Wigboldus met M.J. Nijhof, J.S. Bunte met D.P.M. Olsthoorn, J.H.M. Spruit met M.C.A. Roodakker. Overleden: 22 aug. 1984 B.J. Lamboo, (60); 23 aug. 1984 J. van der Horst w.v. Duivenvoorden, (79). OEGSTGEEST - Het eerste zwe muurtje voor zwangere vrouwen in het Oegstgeester zwembad Poelmeer is erg goed bevallen. Maar liefst vijfentwintig dames bewogen zich gistermorgen van negen uur tot half elf door het water. Ze deden dit onder leiding van fysiotherapeute Marijke Robert en zweminstructrice Mariëtte Langeveld. Deze dames hadden de anderhalf uur in tweeën ge deeld. Tot kwart voor tien was het zwembad in handen van de eerste groep, de laatste drie kwartier zwom groep twee in het water, dat speciaal voor het uur tje was verwarmd tot dertig gra den. Aanvankelijk fungeerde deze hoge temperatuur als struikel blok. Toen Marijke driejaar gele den bij de gemeente aanklopte met de zwemplannen zei men haar dat dat verwarmen te duur zou zijn. Onlangs bleken de kos ten echter mee te vallen. Ze kon aan de slag. De twee juffen willen tijdens de wekelijkse zwemlessen niet alleen aandacht besteden aan de condi tie van het lichaam, maar hou den zich ook bezig met ontspan- nings- en ademhalingsoefenin gen. Daarnaast proberen ze vrouwen vertrouwd te maken met de buik en te laten geloven in een pijnloze bevalling. Dezelfde elementen staan cen traal in zwangerschapsgymnas- tiek, die al zeveneneenhalf jaar wordt gegeven door Marijke en bedoeld is voor zwangere vrou wen die verwachten dat ze nog maar hooguit drie a vier maan den zullen rondlopen met een ba by in de buik. Veertje De fysiotherapeute ziet de les sen dan ook als "een zeer welko me aanvulling op de gewone zwangerschapsgymlessen". "Ik kan het dan ook elke aanstaande moeder adviseren", zegt ze. "Door de opwaartse kracht van het water kunnen de vrouwen zich veel soepeler bewegen. Het gevoel zo licht als een veertje te zijn, is heel aantrekkelijk voor "Verder hoeven zij geen angst te hebben voor pottekijkers, want toeschouwers zijn niet toege staan. Bovendien kunnen zij ge woon in een lekker zittend t-shirt en bikinislip komen", besluit ze. SuccesjeWeipoorters ZOETERWOUDE - Een paar da- kostende nooaweg is een succesje ZOETERWOUDE - Een paar da- gen later dan gepland is vandaag bij de Zoeterwoudse Weipoortse- weg een begin gemaakt met de aanleg van een noodweg. Deze weg moet zorgen voor de ontsluiting van de woningen aan (een deel van de) Weipoortseweg, de Noord Aa en de Uiterdijk. Dit gedurende de periode dat in de Weipoort wordt gewerkt aan de aanleg .van riole ring. De komst van de 100.000 gulden Voorschotens koor naar Sandhausen VOORSCHOTEN - Exultate Deo, de Voorschotense Oratorium ver eniging, bezoekt in het weekeinde van 15 september de Duitse stad Sandhausen. De trip kan gezien worden als i tegenbezoek: in april dit jaar nooaweg i de bewoners. Zij hebben gemeente meermalen laten weten er weinig van te voelen om tijdens het werk van de buitenwereld te worden afgesloten. Voorzitter J. van der Salm van buurthuis 'De Weipoort': "Zoiets kun je niet ma ken tegenover de mensen én de ve le bedrijfjes die hier zitten. Stel je voor: als die noodweg er niet was gekomen hadden we alleen over dag alleen tussen twaalf en één met de auto kunnen weggaan". Volgens Van der Salm lijkt de weg duurder dan hij in werkelijk heid is. "Want als de aannemer het gat elke keer weer open en dicht had moeten gooien was dat ook duur geweest. Bovendien wordt de verharding naderhand gebruikt voor het nieuwe fietspad aan de Nieuweweg. Nee, die noodweg ver dient zichzelf wel terug". De aanleg van de noodweg zal ongeveer 3'/2 week in beslag ne men. Voorlopig is er nog weinig aan te zien. Volgende week wordt er een tijdelijke brug over de Zuid- buurtsevaart voor aangelegd. De weg begint aan de Noord Aa (bij de ophaalbrug) en komt uit op LEIDERDORP - Nog een avond je of zes. Dan is het binnenste van de Leiderdorpse Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan opge knapt. Tegen die tijd heeft de groep van twintig vrijwilligers er zo'n 35 klusjesavonden op zitten. Vanaf 5 juni zijn ze elke dinsdag- en don derdagavond (ook in de vakantie- tijd) aan het werk. Zo ook gister avond. toen deze foto werd ge maakt. Maar het resultaat is er naar: de kerk is goeddeels in en glanzend verfje gestoken. "Het geeft een heel leuk gevoel om te weten: dit hebben we met z'n al len voor elkaar gekregen", vertelt Ineke van Splunter. Zij nam het voortouw om de ongeveer 17 jaar oude kerk in een nieuw jasje te ste ken. Was er geen geld om het werk Verf werk vormt de hoofdmoot\ van de maandenlange klus, "maar als je bezig bent ontdek je natuur lijk ook andere dingen. Ramen bij- fond en de mure\ voorbeeld die slecht sluiten. Die zijn", aldus Ineke teerd met grappige reacties van kerkbezoekers. Zo spraken veel mensen hun lof uit over de donker rode binten in de hal. Prachtig von den ze dat. Maar: die binten zijn al 17 jaar donkerrood. "Alleen sprin gen ze er nu meer uit omdat het pla- daar lichter Splunter, werd Voorschoten aangedaan door ?e Zuidbuurtseweg. Er komen Gesangverein 'Liederkranz', een twee uitwijkplaatsen: aan de kant van de Weipoort, 100 meter van het begin van de noodweg, en één op 200 meter afstand van de zuid buurtseweg. Het is volgens Van der Salm wel zaak om die uitwijk plaatsen te gebruiken: de 3Vfe meter brede noodweg is te smal om twee elkaar passerende auto's door te la- je dan meteen mee", aldus de die de humor van dergelijke vergis- Leiderdorpse, die wordt geconfron- singen wel kan inzien, (foto Holvast) koor uit Sandhausen. De Duitse dagen zullen bol staan van het ge zang. Zaterdagavond geven de twee koren een gezamenlijk con cert in de plaatselijke Festhalle en zondag werkt Exultate Deo mee aan een kerkdienst. Op 25 september, ruim een week na deze muzikale reis, houdt het 102-jarige koor een open dag in zaal 'De Werf aan de Schoolstraat. Vanaf 20.00 zijn belangstellenden welkom. Vooral tenoren en bassen worden warm onthaald. ten. De noodweg zal tijdens werkda gen van zeven tot vijf uur worden gebruikt. Tijdens avonduren en in de weekeinden kan het verkeer ge woon via de Weipoortseweg rijden. LEIDERDORP - De VOS-groep in Leiderdorp gaat er weer hard tegen aan. Vanavond is de eerste bijeenkomst van de vrouwen, die zich op de samenleving oriënteren. De groep heeft een wat andere invalshoek ge zocht: voortaan zullen er 'blokken' zijn van thema-bijeenkomsten. Zo'n blok duurt vier avonden. Daarna kunnen vrouwen beslissen of ze al dan niet willen doorgaan. Het bestuur heeft gemerkt dat veel vrouwen het fijn vinden om wat 'vastigheid' te hebben. Zo staan er onderwerpen op het programma als 'Uitkomen met je inko men' en 'Voor eens en voor altijd?'. Laatstgenoemde bijeenkomst zal over het huwelijk, gezin en maatschappij gaan. Vanavond kunnen Leiderdorpse vrouwen voor het eerst bij de VOS- groep terecht. Ze kunnen zich dan laten inschrijven en het bestuur zal zijn plannen voor het komende seizoen ontvouwen. Ook wordt een film vertoond. Deze informatie-avond vindt plaats in de Sjelter (Heemraad- laan 67). Aanvang acht uur. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij automatische overschrijving Kwartaalabonnement 63,10 Commentaren: Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Abonnementen kunnen dageli|ks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Maandabonnement 21,21 (Autom. betaling) Losse nummers 1,* Directie: G. Koopman Hoofdredacteur Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) H. I. J. Veldhuizen H. v d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin. buit./eco.) P. C. Rosier (radio, televisie, kunst) S. J. de Groot (geestelijk leven) tel. 071-144941, tst. 219 Aangesloten bij de Persdienst met eigen Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo, Rome. Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2