Ren- en drafsport gokt op W-5 spel 'Explosieve' situatie in zwarte woonsteden Pjotr Oegroemov proloog-winnaar Waterpolo- toernooi bij Vivax 'Revanche' Roodenburg tegen Foreholte: 4-3 Biljartfinale in Lisse Cijfers toto en lotto Schorsing van Kaltz 'een misverstand' Engels voetbal Kassa rinkelt voor Lemond na overstap Bom in Belfast 'Receptriks' levert te weinig op Chileense ambassadeur op matje bij V.d. Broek Videospelletjes nagemaakt Frans Molenaar: Mooi, niet veel nieuws WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1984 SPORT PAGINA 15 OEGSTGEEST - De zwem en po lovereniging Vivax organiseert ko mend weekeinde een groot water- polotoernooi. In totaal geven 28 da mes- en herenteams acte de prese- ce in het zwembad Poelmeer in Oegstgeest. De vereniging heeft voor het leiden van de wedstrijden 13 scheidsrechters uitgenodigd, die in totaal 72 duels zullen moeten fluiten. Zaterdagavond spelen de Leidse topclubs De Zijl/LGB en LZ'86 een demonstratiewedstrijd. De wet houder van sportzaken, Van Hazel, zal het evenement zaterdag om 13.00 uur officieel openen. HILVERSUM (ANP) - Na een lan ge periode van voorbereiding zal dinsdag 18 september op de draf- baan van Hilversum het W-5 spel officieel worden geïntroduceerd. De nieuwe wijze van gokken, waar bij de winnaar van vijf koersen moeten worden voorspeld, komt in de plaats van het supertrio, waar van de opbrengst in twee jaar tijd met bijna twaalf miljoen gulden is gekelderd. Door de tegenvallende bezoekersaantallen en omzetten op de Nederlandse banen is de finan ciële nood de draf- en rensport tot de lippen gestegen. Het W-5 spel is vooral bedoeld als een simpele manier van gokken voor de spelers buiten de banen. Daartoe heeft de Stichting Totali- sator Nederland (STN) van het Mi nisterie van Justitie bij wijze van experiment toestemming gekre gen inleveradressen buiten de baan en de postkantoren in te scha kelen. Voorzitter Van Walsum ver telde gisteren tijdens een perscon ferentie in Hilversum, dat voorlo- pig een vijftigtal adressen beschik baar zijn - vooral gesitueerd in de Randstad en Utrecht - waar spelers hun formulieren kunnen inleve ren. Ook kunnen de gokkers de W- 5 kaarten per post versturen of in leveren bij de PTT-kantoren, waar tevens de informatie over de ko mende koersen klaar zal liggen. Het „winnend wedden" is uitslui tend gericht op de draverijen, die dinsdags op de Hilversumse baan worden gehouden. Van Walsum over die keuze: „We hebben om verschillende redenen voor de dinsdag gekozen. Hilver sum kent regelmatig een groot aan bod van paarden en meestal volle koersen en verdiend daardoor al enige opwaardering. Bovendien biedt de dinsdag de mogelijkheid voor het publiek om tot het vooraf gaande weekeinde de formulieren in te leveren. Door het spel op één baan te concentreren, denken we tevens de continuiteit te bevorde- Hoewel het supertrio wekelijks nog een omzet haalt van gemid deld 60.000 gulden, zal het, hoe in teressant dan ook voor de noodlij dende draf- en rensport, over twee weken verdwijnen. „We willen niet op twee paarden wedden", ver klaarde Van Walsum dat besluit. „Niettemin zullen we het toejui chen, als bij een kwalitatief goede koers op de professionele draf- en renbanen het supertrio gehand haafd blijft. Het kan de omzet op de baan slechts ten goede komen". Van het ingelegde bedrag voor het W-5 spel wordt veertig procent ingehouden. Het uit te betalen be drag wordt verdeeld (60-40 basis) over een eerste (vijf winnaars goed) en een tweede prijs (vier goed). De Voorlopige Commissie Sec torfonds - het wetsontwerp om te komen tot een definitief Centraal Fonds ligt bij de Tweede Kamer - verwacht, dat in 1986 weer enige winst zal worden gemaakt. Voor zitter Lokhorst: „Na de drastische teruggang van de totalisatoromzet, dient zich nu een stabilisatie aan. In een meerjarenraming is uitge gaan van twee procent omzetstij ging op de baan en tien procent buiten de baan per jaar door de in voering van het W-5 spel. Daar naast is nadruk gelegd op handha ving van het niveau van het prij zengeld en strenge bewaking van de kosten". LEIDEN - Roodenburg heeft zich gisteravond slechts gedeeltelijk ge revancheerd voor de bekerneder laag tegen FC Lisse. De Kooiclub won een oefenwedstrijd tegen vier deklasser Foreholte met miniem' verschil: 4-3. De Leidenaars dicteerden de strijd volledig tot het moment Gert Ouwerkerk in de tweede helft om LISSE In café Taveerne in Lisse wordt van 6 tot en met 9 september de finale driebanden klein derde klasse gehouden. De deelnemers zijn Rooyakkers (Lisse), Molleman (Hoofddorp), Ongena (Hoofddorp), Van Houten (Noordwijk), De Groot (Leiden), Stoker (Noordwijk), Van Leeuwen (Warmond) en Zwetsloot (De Kaag). Donderdag en vrijdag wordt om 19.00 uur begonnen, za terdag en zondag om 13.00 uur. onduidelijke redenen werd uitge sloten. Foreholte kon de aanvanke lijke 4-1 gedeeltelijk wegpoetsen. Doelpunten Roodenburg: Duncan Alberga (2), Ronald Jansen en Aad de Groot. Foreholte: Loek van Kes- teren, John van Dijk en Jeroen van Eijk. UDO wees Oegstgeest terug. De derdeklasser zegevierde met 2-1. Alle treffers werden voor de rust gescoord. Wilbert Witteman en Ge rard Sliering schoten raak voor UDO. Landesbergen scoorde te gen. Voorschoten haalde tegen stad genoot SVLV fors uit. De nieuw bakken zaterdagv ierdeklas ser won met 3-6 van een zich nauwelijks in zettend SVLV. Peter Tegelaar, Wim Vreeburg en Perry Berk hiel den de eer voor SVLV hoog. Hein de Graaff(2), Wim van Luyk, Lex van Schijndel en Marcel Rosier verzorgden de Voorschotense pro- duktie. Loek Helder stak de 'vij and' nog een handje toe door in ei gen (SVLV)doel te schieten. DEN HAAG (ANP) - Lotto en toto •nr. 35 kenden geen enkele deelne mer, die het juiste rijtje getallen voor de eerste prijs voorspelde. Uitslag lotto nr. 35 Voor de meer dan 79.000 prijswin naars van deze lotto was er een prijzen- bedrag beschikbaar van f 1.115.551,28. Eerste prijs: geen winnaar, tweede prijs: 2 winnaars, elk bruto f150.000,-, derde prijs: 86 winnaars, elk bruto f2.244,10, vierde prijs: 5.120 v elk f37,60. viifde prijs: 74.000 v elk f 5,-. De jackpot voor lotto nr. 36 is: f59.555,12. Uitsiag"toto nr. 35 Eerste prijs: geen winnaar, tweede prijs: 28 winnaars, elk f953,70, derde prijs: 452 winnaars, elk f 118,10. De jack pot voor toto nr. 36 is: f8.901,50. Uitslag toto-gelijk nr. 35 Eerste prijs: geen winnaar, tweede. Prijs: 1 winnaar, bruto f 1.167,70, derde prijs: 19 winnaars, elk f 159,80, vierde prijs: 779 winnaars, elk f5,60. De jack pot voor toto-gelijk nr. 36 is: f700,67. Pjotr Oegroemov: specialist. VALANCE-OEGROEMOV (AFP) - De Sowjet-renner Pjotr Oegroe mov heet in de amateur-wereld een proloog-specialist. Dit jaar won hij de inleidende tijdrit in de Vredes- koers. Gisteren was hij de beste in de 5800 meter tegen het horloge in de winderige straten van Valence d'Agen, een stadje in Zuidwest- Frankrijk, het voorspel van de 22s- te Ronde van de Toekomst. Oe groemov, de staatsamateur, bleef in het secondenspel de Franse pro fessional Charles Mottet juist voor. Het verschil bedroeg na de lange spurt over bijna zes kilometer net iets minder dan een seconde. Mottet is de aanvoerder van de profformatie van Cyrille Guimard, de succesvolle coach van Tourwin naar Fignon, die de Tour de l'Ave- nir gekozen heeft als het oefenter rein voor weer een nieuwe lichting veelbelovenden. De beroepsren ners van Guimard zijn in de open Ronde vast van plan de sterke Rus sische amateurs van de eindzege af te houden. Met Mottet eindigden er nog vier Renaults bij de eerste veertien: Chevallier (8e), Wojtinek (9e), Bouvattier (12e) en Salomon (13e). De Canadees Steve Bauer, goed voor zilver in Los Angeles en brons in Barcelona, moest als nieuwe ploeggenoot van Bernard Hinautl veertien renners voorlaten. Bauer werd vijftiende op 11 seconden van Oegroemov, die geen enkele land genoot bij de eerste twintig zag ge klasseerd. Erwin Niiboer was de beste van de Nederlandse amateurploeg on der leiding van Ben van Erp. Nij- boer werd twintigste op ruim zes tien seconden van winnaar Oegroe- De uitslag van de proloog: 1. Pjotr Oegroemov (Sov) 7 minuten en 22,24 seconden (47.214 km/u), 2. Charles Mottet (Fra) 7.23,11,3. Jörg Mul ler (Zwi) 7.25,17, 4. Lech Piasecki (Pol) 7.26,42, 5. Laurent Biondi (Fra) 7.26,86. 6. Milan Jurco (Tsj) 7.27,77, 7. Othmar Haefliger (Zwi) 7.28,03, 8. Philippe Che vallier (Fra) 7.29,99, 9. Bruno Wojtinek (Fra) 7.30.96. De klasseringen van de Nederlan ders: 20. Erwin Nijboer (Ned) 7.38,84, 48. Henk Boeve (Ned) 7.45,73, 57. Jan van Wijk (Ned) 7.50,46,62. Rob Klinge (Ned) 7.52,46, 72. Han Vaanhold (Ned) 7.54,44. 73. Gert Jakobs (Ned) 7.54,56, 86. Mark van Orsouw(Ned) 7.57,78. HAMBURG (Reuter) - Manfred Kaltz, de verdediger van Hambur ger SV, heeft dinsdag, één dag na zijn schorsing „voor onbepaalde tijd" door trainer Ernst Happel de training weer hervat. Manager Günther Netzer, die een reis door België had afgebroken, sprak van een misverstand. Happel had zijn sterspeler na het bekerverlies van zaterdag tegen de amateurs van Geisslingen (0-2) de wacht aange zegd. Kaltz was door problemen in zijn privé-leven niet meer met zijn vak, voetbal, bezig, aldus de kwade Happel, die de 69-voudige interna tional voor onbepaalde tijd van het trainingsveld verbande. Netzer verklaarde dinsdag, dat alle drukte voor niets was geweest. „Happel heeft geprobeerd Kaltz te provoceren. Die heeft de teksten van de trainer echter verkeerd op gevat. Alles is echter weer opge lost", deed de HSV-manager opge lucht. In België had Netzer de transfer van Gerard Plessers van Standard Luik afgerond. Hambur ger SV, de Europa-Cupwinnaar van 1983, betaalt 900.000 gulden aan Standard. Plessers, een verde diger, mag net als zijn ex-collega's Tahamata, Meeuws en Daerden tot januari niet in actie komen voor enige voetbalclub. De Belg was be trokken in het omkoopschandaal rond de wedstrijd Standard-Water- schei. LONDEN (Reuter) - De uitslagen van de gisteravond voor eerste di visie van de Engelse league ge speelde wedstrijden zijn: Arsenal - Newcastle 2-0, Everton - Ips wich 1-1, Luton - Liverpool 1-2, Shef field Wednesday - Southampton 2-1, Sunderland - Tottenham Hotspur 1-0, West Ham United - Coventry City 3-1. PARIJS (SID) - Oud-wereldkampioen wielrennen Greg Lemond heeft gisteren in Parijs een contract van een miljoen dollar (ruim 3.3 miljoen gulden) getekend, dat hem voor drie jaar aan de Franse stal La Vie Claire" van viervoudig Tour de France-winnaar Bernard Hinault bindt. De Amerikaan tekende de verbintenis ondanks het feit, dat hij nog voor een jaar onder contract staat bij Renault. Bernard Tapie, de eigenaar en geldschieter van La Vie Claire" gelooft niet, dat Lemond problemen krijgt bij zijn huidige werkgever. Lemond rijdt volgend seizoen voor mijn filoeg. Hij zal op tijd onder zijn huidige verplichtingen uitkomen." SHARPEVILLE (Rtr./UPI/DPA/ AFP) - In Zuidafrikaanse zwarte woonsteden is het gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag tot ongeregeldheden gekomen. Vol gens de politie zijn in Sharpeville, 50 kilometer ten zuiden van Johan nesburg, en omliggende zwarte woonsteden minstens 26 mensen gedood en 46 gewond. De Zuidafri kaanse pers spreekt van honder den gewonden. Huizen, garages en andere ge bouwen werden in brand gestoken en winkels geplunderd. De politie zei gisteren de situatie weer-onder controle te hebben, maar ooggetui gen noemden de situatie explosief. BELFAST (UPI) - Bij een auto- showroom in het Noordierse New- ry is gisteren een autobom ont ploft. Daarbij liepen 50 mensen verwondingen op, zo heeft de poli tie meegedeeld. Geen van de ge wonden is er ernstig aan toe. De bom ontplofte een half uur nadat in een anoniem telefoontje iemand die zei namens het verbo den Ierse Republikeinse Leger (IRA) te spreken had aangekon digd dat de bom zou afgaan. Politie-eenheden patrouilleerden in pantserwagens in Sharpeville en nabijgelegen woonsteden. Zij maakten gebruik van traangas en rubberkogels maar schoten ook met scherp om de orde te herstel len. Een woordvoerder van het leger verklaarde dat de politie had ge vraagd om legerhelikopters en grondtroepen voor surveillance. Een functionaris belast met de vei ligheid in de zwarte woonsteden verklaarde later dat de troepen die waren belast met bewaking van overheidsgebouwen weer werden teruggetrokken. Volgens deze functionaris zijn de troepen niet in de woonsteden zelf geweest. Een woordvoerder in het politiehoofd- kwartier in Pretoria, luitenant Henry Beck, sprak gisteravond te gen dat Zuidafrikaanse troepen in of om Sharpeville waren geweest. Volgens een communique van het Zuidafrikaanse leger is alleen steun verleend met helikopters en bescherming hiervan. Directe aanleiding van de rellen zijn huurverhogingen en het slech te onderwijs voor zwarten. Waarne mers in Zuid-Afrika onderstrepen dat het protest komt op het mo ment dat de nieuwe grondwet van kracht wordt, die kleurlingen en Indiërs beperkte politieke rechten geeft. Zwarten blijven echter volle dig van participatie uitgesloten en de woede hierover bij zwarten heeft volgens de waarnemers mede tot de onlusten geleid. Bisschop Desmond Tutu, secre taris-generaal van de Zuidafrikaan se Raad van Kerken (SACC) heeft inmiddels in een telegram ge vraagd om spoedoverleg met pre mier Botha en twee ministers. Vooraanstaande Europese politici van de Socialistische Internationa le, onder wie drs. J. den Uyl en M. van Traa van de Partij van de Ar beid, en leiders van Afrikaanse frontlijnstaten hebben zich uitge sproken voor groter druk van de Europese regeringen op Zuid-Afri- ka en meer steun voor Zuidafri kaanse bevrijdingsbewegingen en de Frontlijnstaten in hun strijd te gen de Apartheid. Dat gebeurde gisteren op de eerste dag van een congres van de Socialistische In ternationale en de leiders van de zes Frontlijnstaten Angola, Botswana, Mozambique, Zambia, Zimbabwe en Tanzania in de stad Arusha in het noorden van Tanza- ZEIST (GPD) De eigen bijdrage van een rijksdaalder op medicijnen voor ziekenfondsverzekerden heeft vorig jaar te weinig opge bracht. In plaats van de verwachte 175 miljoen gulden kwam er f 125 miljoen van deze bezuinigings maatregel binnen. Dat blijkt uit de definitieve berekening die de zie kenfondsen hebben gemaakt over 1982. Zoals reeds uit onderzoekingen was gebleken is het aantal ver strekte geneesmiddelen per recept gemiddeld gestegen in vergelij king met 1982. Artsen hielpen pa tiënten door per keer meer voor te schrijven, zodat de rijksdaalder slechts eenmaal hoefde te worden betaald. Ook werd de indruk be vestigd dat de voorgeschreven me dicijnen gemiddeld duurder zou den uitpakken dan in voorgaande jaren. De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen noemt het ook op vallend dat de gemiddelde hoe veelheid verstrekte geneesmidde len per keer ten opzichte van 1982 met ongeveer 12 procent is geste gen. Men vreest dat dit een stijging is die blijft aanhouden. Het is best mogelijk dat daardoor de kosten zodanig toenemen dat het effect van de eigen-bijdrageregeling in de loop van dit jaar geheel zal zijn ver dwenen. Weliswaar was het aantal uitge schreven recepten 20 procent lager dan in 1982. Maar per voorgeschre- FORT, DRENTHE (ANP) - Jon Hengeveld (7) mocht koningin Beatrix gisteren een bloemenhulde brengen bij haar bezoek aan zuidwest-Dren the. (foto ANP) ven medicijn stegen de kosten met maar liefst 27 procent. Daarbij is dan rekening gehouden met een prijsstijging van medicijnen van ongeveer twee procent. Het ver schil wordt verklaard uit de grote re voorgeschreven hoeveelheden en de duurdere merken die werden uitgezocht. De totale kostenstij ging voor geneesmiddelen was 13 procent. De heffing van de eigen bijdrage is begonnen op 1 februari 1983, na dat veel verzet was gerezen en de Tweede Kamer daarover langdurig had gesproken. Inmiddels blijkt dat van de ruim zes miljoen verze kerden 80.000 vijftig keer een rijks daalder hadden betaald, het maxi- DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft gistermiddag de Chileense ambassadeur ontboden en namens de Nederlandse regering een drin gend beroep gedaan op de Chileen se regering om een groep van zes Chileense ballingen toe te laten in :hun geboorteland. De Nederlandse regering baseert zich hierbij op het VN-verdrag inzake burgerlijke en politieke rechten dat ook door Chi li is ondertekend. De groep van zes, onder wie een voormalig minister uit het kabinet- Allende, heeft tot tweemaal toe vergeefs geprobeerd Chili binnen te komen. Chileense veiligheids agenten zijn bij deze uitzettingen nogal hardhandig opgetreden. Verder heeft de Nederlandse am bassadeur in Santiago opdracht ge kregen om, in navolging van zijn Franse en Belgische ambtgenoten, bij de junta aan te dringen op toela ting van de zes. Niet-toelating is in strijd met bovengenoemd VN-ver drag, aldus de minister. Minister Van den Broek heeft dit geantwoord op vragen van het PvdA-kamerlid Herfkens tijdens het mondeling vragenuurtje in de Tweede Kamer. DEN HAAG (GPD) De Russi sche minister van buitenlandse za ken Andrei Gromiko zal medio ok tober naar Nederland komen, zo wordt uit diplomatieke kringen vernomen. Het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag kon dit echter niet bevestigen. Wel zei de woordvoerder dat de Russische minister op uitnodiging van minis- Gromiko komt naar Nederland ter Van den Broek „binnen afzien bare tijd" komt. De kans echter dat dit nog voor 15 september gebeurt, acht de woordvoerder klein, want dan vertrekt de minister voor een veertiendaagse reis naar Colombia. Mexico, Costa Rica en New York. De laatste ontmoeting van beide ministers dateert van het begin van de Europese ontwapeningsconfe rentie in Stockholm, in januari. Mi nister Gromiko heeft in juli 1972, op uitnodiging van de toenmalige minister Schmelzer, Nederland be zocht. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft maandag bij een inval in diens zaak de 38-jarige beheerder van een grammo foonplatenzaak aan de Admiraal de Ruyterweg aangehouden we gens het illegaal kopiëren van videospelletjes (discettes). Het gaat volgens de politie om een nieuwe vorm van plagiaat. Enige hon derden originele discettes zijn in beslag genomen. De man kocht bij leveranciers videospelletjes die hij als detail handelaar had moeten doorverkopen. Hij kopieerde de spelletjes echter op lege banden. Hij zag kans de door de fabrikanten op de banden aangebrachte anti-kopieer-beveiliging te doorbreken. Hoe hij dat deed, is nog niet bekend, aldus gisteren een woordvoerster van de politie. De man werkte met een catalogus. Klanten konden op bestel ling een spelletje laten namaken. De winkelbeheerder verdiende er goed aan. De spelletjes werden voor slechts enkele guldens per stuk ingekocht. De gekopieerde discettes verkocht hij voor hon derd gulden per stuk. De inval door de politie is een gevolg van aangiften door leve ranciers van videospelletjes. Een aantal leveranciers heeft zich on langs verenigd in de Stichting Bescherming Software, die zich dinsdagmiddag in de RAI in Amsterdam presenteert. De stichting was betrokken bij de inval aan de Admiraal de Ruyterweg. AMSTERDAM Voor mode ontwerper Frans Molenaar is er maar één modelijn, al jarenlang: zijn lijn. De laatste seizoenen heeft Molenaar nooit echt con cessies gedaan. Strakke lijnen bepalen het Molenaar-beeld, dat gepaard aan een groot vakaman- schap. dit maakt zijn kleding mooi en vooral heel draagbaar afgezien dan van de prijs die voor vrouwen met een normaal salaris, toch te hoog ligt). Daarom ook was er gisteren bij de presentatie van de wintercol lectie veel moois, maar niet zo heel veel nieuws te zien. Met Molenaars roklengte kun je bijvoorbeeld alle kanten uit, van net over de knie tot enkel- lang, al overheerst het vrij lang. Zijn brede schouders zijn weinig opvallend, maar echte blikvan gers zijn de kragen geraffineerd ingerimpel met een koord) en ook de heupen krijgen, vaak door een leer inzet, of grote cein tuur een duidelijk accent. Molenaar laat vooral veel rui me 7/8 jassen in prachtige kleu ren, die je het beste kunt om schrijven als hout-en herfsttin ten met kleuraccenten als ko ningsoranje, turquoise en diep paars. Op zijn wijde zowel als op zijn rechte rokken (onveranderlijk voorzien van kleine steekzakjes), laat hij korte jasjes dragen, die vanvoren in een lange punt uitlo pen. Heel fraai combineert Mole naar fuweel met nappa. Nappa en suè de zijn trouwens materia len die hij tot mooie pakken ver werkt. De handgebreide truien zijn ook een vast item in de collectie van Molenaar. Voor dit seizoen maakt hij ze van angora, met royale mouwen en een diepe v- hals. In die diepe v-hals knoopt hij in percies dezelfde kleur een vrij dun gordijnkoord, je moet er maar op komen. In een prachtige bronstint brengt Molenaar een recht jurk je, doorgestik aan de hals en mouwen, zoals veel van zijn ont werpen, met losse flapjes aan de voorkant. Hiermee creeert hij het effect van een jasje. Voor de avond kiest Molenaar een eenvoudige tot aan de grond- reikende doorknoopjurk met een losse strik. Deze losse strik laat hij ook op veel blouses dragen. Daarnaast voor de avond hele wijde tentjurken in felle kleuren, die voor iedereen geschikt zijn. HENRIETTE V.D.HOEVEN Ensemble van koningsoranje dat bestaat uit t wikkelrok en een cape-jas met epauletten. i sluikvallende (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15