voor mij 'n uitdaging' TOT Rijvers houdt voet bij stuk Vakmanschap herken je zo. John Lloyd 'beter dan ooit' Excelsior dwingt Sparta deling af WON: Wageningen besmet gebied McEnroe beboet Jeliazkov naar Woudenstein? Kist terug in Alkmaar Technische commissie KNVB krijgt nul op rekest Gevecht om brons Spoeling wordt dun op nat Flushing Meadow WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1984 SPORT PAGINA 13 ROTTERDAM (ANP) - Sparta, dat van Ajax afgelopen weekeinde een forse opdoffer kreeg te verwerken, heeft Excelsior gisteren in de tweede competitiewedstrijd een puntendeling moeten toestaan. De kleinste Rotterdamse eredivisieclub hield de formatie, die vorig seizoen nog op het Europese podium voetbalde, op 1-1. Schinkels scoorde voor Excelsior, slotfase aan de druk van Sparta. De Lengkeek maakte gelijk. Het ver- allengs frequenter wordende uit- schil tussen de Rotterdamse ploe- vallen hadden evenwel geen suc- gen zat hem echter in de doellie- ces. den. Een fout van Van Noortwijk Vanavond worden de overige wed- leverde een treffer op, Stroomberg toonde een excellente vorm. Hoewel het programmablad de aanvalslinie van de Kralingers als strijden in de eredivisie gespeeld: Feyenoord-NAC, FC Utrecht-Roda JC, Groningen-Volendam, GA Eagles- MÖNCHENGLADBACH (SID) - De afscheidswedstrijd van Rainer Bonhof (32) tussen een versterkt Borussia Mönchengladbach en het Westduitse wereldkampioenselftal van 1974 leverde de 22.000 toeschouwers een doel- puntenfestival op. Mönchengladbach, met Cruijff (links op de foto), Kempes, Prohaska, Stielike en Henning Jensen, was in de tweede helft veel te sterk voor de „oude mannen" onder leiding van Franz Beckenbauer rechts), de nieuwe bondscoach van West-Duitsland. Het werd 8-3, Cruijff scoorde eenmaal. (foto ap> WAGENINGEN (GPD) - FC Wageningen heeft hoofdtrainer Hans Boersma met onmiddellijke ingang op non-actief gesteld. Reden voor dit besluit vormen de teleurstellende resultaten die de Bergbewoners deze competitie boekten. De nederlagen tegen De Graafschap (5-2) en FC VW (1-0) waren nog wel te verkroppen, maar de blamage bij nieuwkomer RKC (5-1) vormde de spreek woordelijke druppel die de emmer deed overlopen. Binnenkort zal FC Wageningen over de ontstane situatie praten met de FBO en de WON. De laatste heeft de Gelderse club inmid dels besmet verklaard voor haar leden. Het ziet er naar uit dat er iÉiiivaisiiiiie van ue n.ranriMer«« ais PSV' Den Bosch-Haarlem, Fortuna D KuivdiMuue van ue ru «magers ais PEC ZwoUe AZ'67-FC Twente Aiax- „zwak betitelde, deed zeker niet mw. onder voor de Spartaanse voorste lijn. Excelsior, dat spits Beukers naar FC Utrecht zag vertrekken, aast op Andrej Jeliazkov, die door de komst van Rep bij Feyenoord overbodig is geworden. Met de van AZ '67 gehuurde Frank Schinkels (in de tweede helft vervangen door Verschoor), beschikt Excelsior voorlopig over een spits met enige stootkracht. Vertrouwd in het Rot terdamse - hij speelde enige seizoe nen voor de Feyenoord-reserves - bracht Schinkels Excelsior in de zeventiende minuut op voor sprong. De treffer was voor een goed deel te wijten aan doelman Van Noort wijk. Hij liet de van de rand van het strafschopgebied geschoten, vlak voor hem stuitende, bal lelijk glip pen. Van Noortwijk is niet de enige zwakke plek in het Sparta anno 1984. Onder leiding van Van Gaal verliep de opbouw te traag om de formatie van trainer Vonk van een vlotte gelijkmaker te verzekeren. Bovendien was de aanval (Eijer, Lengkeek en Van de Berg) te sta tisch om Stroomberg enig over werk te bezorgen. Pas op slag van rust lukte het Van de Berg, eerder met het hoofd gevaarlijk, een ope ning te forceren. Lengkeek kopte Ook met Van der Weel voor- ZEIST (GPD) - Het door Eric Vilé en zijn bestuur betaald voetbal in 1981 afgesloten Schmidt volhardde Sparta in zijn vijfjarige contract met Kees Rijvers ligt de KNVB als een steen op de maag. De bij de leverdedeei^I£roter ™fdov!™icht benoeming van Rinus Michels in het leven geroepen technische commissie bestaande uit bondsvoorzitter Jo van Marie, Marten Kastermans (sectie amateurvoetbal) en Renze de Vries (sectie betaald voetbal) vroeg de weinig plooibare Rijvers gisteravond de over eenkomst minder letterlijk te nemen, maar kreeg nul op request. Rijvers liet de commissieleden bot Mos, Thijs Libregts of Jan Reker tussen Michels en Rijvers, we heb- een financiële oplossing wordt gevonden. „Dat gaat ons geld kos ten", beaamt de praeses, „maar zonder dit besluit zou er geen kip meer op onze tribunes komen". Hans Boersma vertelt verbaasd te zijn. „Ze kennen me hier al zeven jaar. En nu na drie slechte wedstrijden schoppen ze me de straat op. Ik kan er geen begrip voor opbrengen. Iedereen hier weet toch, dat we tot nu toe voortdurend kampen met blessures. Echt, Wageningen komt wel uit het dal. En daaraan had ik graag meegeholpen". Hulptrainer Van Eijk weigert de werkzaamheden van Boersma overigens over te nemen. ALKMAAR (GPD) - Opluchting alom bij AZ'67 nadat gisteravond laat eindelijk de verlossende telex arriveerde, waarin FC Mulhouse meedeelde geen bezwaar te heb ben tegen de overgang van Kees Kist naar de Alkmaarse eredivisio- nist. Het groene licht van Mulhou se betekent dat AZ in de thuiswed strijd van vanavond tegen FC Twente zo goed als zeker kan be schikken over de voormalige Euro pese topscorer. Slechts de Franse voetbalbond moet zijn goedkeu- leverde een groter veldoverwicht op, maar geen treffers. Olde Rieke- rink probeerde het vanuit de twee de lijn, de kopbal van Lengkeek dwong Stroomberg tot een blik- semreactie en de lat stond een po ging van Van der Weel in de weg. Excelsior ontworstelde zich in de PARIJS (SID) - Drie weken na afloop van de Olympische Spe len is de strijd om de Olympi sche medailles nog niet voorbij. Michel Marmion, het Franse lid van de Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF), heeft aangekondigd, dat hij zich sterk zal maken voor Mi chel Chardonnet. De Francaise eindigde in de finale van de 100 meter horden in 13,06 seconden als vierde. Zij maakte dezelfde tijd als de Amerikaanse Kim Turner, die het brons kreeg uit gereikt. Aanvankelijk was Mi chelle Chardonnet als derde ge klasseerd. Uit' de finishfoto bleek echter, dat zij achter de Amerikaanse was geëindigd. Volgens Marmion zijn er twee argumenten voor de stel ling, dat zijn landgenote alsnog een bronzen medaille krijgt. Een andere finishfoto, die van de binnenzijde van de baan is genomen, zou aantonen dat Chardonnet recht heeft op het brons. weten dat hij niets met hen te r ken had en alleen wilde onderhan delen met het door André van der Louw voorgezeten sectiebestuur betaald voetbal. Dat overleg zal nu dinsdag plaatsvinden in de Zeister bossen, waar men even goed is in kibbelen als in het vinden van compromissen. Directe aanleiding tot het zoveel ste meningsverschil bij de KNVB is de vraag wie Kees Rijvers moet assisteren tijdens de kwalificatie wedstrijden voor het wereldkam pioenschap voetbal tegen Oosten rijk, Hongarije en Cyprus. Rijvers wilde Bert van Lingen als assistent en beslist niet de door Rinus Mi chels naar voren geschoven Ger Blok. Conflicten „Er zijn mogelijkheden tot con flicten bij de vleet", meldde Rij vers bij de benoeming van 'de ge neraal' tot bondsmanager techni sche zaken, je hoefde geen helder ziende te zijn om te weten dat die woorden snel waarheid zouden worden. De namen van Ger Blok en Bert van Lingen als Rijvers' as sistent komen in het advies van de commissie aan het bondsbestuur niet voor. Rijvers mag nu per wed strijd een (gediplomeerde) assis tent van buiten aanwijzen. Daarbij wordt gedacht aan een clubtrainer. Van Marle betoogde dat de negen oefenmeesters, behorend tot de technische staf van de KNVB, het te druk hebben om permanent be zig te zijn met het Nederlands A- team, alsof bijvoorbeeld Aad de daarvoor wel de tijd hebben. De idee om een assistent van bui tenaf aan te trekken is afkomstig van Kees Rijvers zelf. In de 36 pun ten van zijn contract met het sec tiebestuur betaald voetbal staat dat hij inspraak heeft bij de benoe ming van een assistent, zoals er ook in staat dat hij verantwoorde lijk is voor het A-team, Jong Oran je en het B-team. Die twee laatste teams wil Jo van Marle en zijn commissie Rijvers afpakken, het geen evenwel niet kan als de trai ner zich beroept op hetgeen con tractueel met hem is overeengeko- Het wijkt ook af van Van Marie's eerder gedane toezegging dat aan de overeenkomst met de in de weg zittende coach betaald voetbal niet getornd zou worden. Van Marle: „Nog steeds heb ik een maximaal respect voor dat contract, ook al is het opgemaakt door mensen die al lang weg zijn. Ons belang is het om Oranje bij de eindstrijd van het we reldkampioenschap te krijgen, het doel dat volgens ons hoger is dan de letter van het contract". Wantrouwen Jo van Marle en zijn commissie betreuren het dat Rijvers geen ge bruik wenst te maken van Michels' kennis. De twee technische bonzen groeten elkaar nauwelijks en van het voornemen van Michels om Rijvers in rust en vertrouwen zijn werk te laten doen komt dan ook weinig terecht. Wantrouwen re geert in Zeist. „We hebben gehoopt op een collegiale samenwerking ben gehoopt dat over de letterlijke contracten heen gekeken kon wor den. Ik blijf er in geloven dat het goed komt", meldde Jo van Marle. IJdele hoop, d^ kleine Braban der zal zich houden aan zijn con tract en het bondsbestuur zal diep in de beurs moeten tasten om hem op andere gedachten te brengen. Van Marle en zijn commissie ho pen dat het bestuur betaald voet bal volgende week dinsdag een opening vindt, lukt dat niet en blijft Rijvers onder dekking van dat bestuur, dan staat het bondsbe stuur voor de keuze: doorgaan met Rijvers of contractbreuk plegen. „Het besluit van het sectiebestuur betaald voetbal zal zwaar wegen", zei Van Marle, daarmee suggere rend dat de kans op dat laatste, - zeker gezien de financiële conse quenties klein is. „Er zijn methodes om iemand het werken onmogelijk te maken", verkondigde VVON-bestuurslid Jaap van der Leek, die tevens een goede vriend is van Rijvers. Het door Rinus Michels in twee maan den uit de grond gestampte reorga nisatieplan is bedoeld om Rijvers de handdoek te laten werpen. De voormalige Ajax-coach wist heel goed dat Rijvers als assistent Blok niet zou accepteren. Hij moet ook beseft hebben dat het zonder over leg in de technische staf opnemen van Dick Advocaat niet zou bijdra gen tot een werkzamer arbeidskli maat. De taakverdelingen zijn door de technische commissie overigens wel in het advies vastgelegd. Rij- ring nog hechten aan de transfer, maar dat is niet meer dan een for maliteit. De transfer van Kist van Mul house naar AZ kwam het afgelo pen weekeinde in een stroomver snelling. Zondagavond bereikten AZ en de Franse tweede divisie club overeenstemming, een dag la ter reisde Kist zelf naar Alkmaar waar hij ook persoonlijk rond kwam met AZ. De Alkmaarse voet balstichting zal Kist driejaar huren van FC Mulhouse. Kees Kist liep gistermiddag glunderend rond in de Alkmaarder Hout, waar hij de meest succesvol le periode uit zijn voetbalcarrière beleefde. Van 1972 tot 1982 stond hij onder contract bij AZ. In die tijd scoorde hij 196 goals, werd landskampioen en bereikte de fi nale van de UEFA-Cup. Toen AZ twee jaar geleden begon aan de grote uitverkoop van vedetten, was Kist de laatste die AZ de rug toe keerde. Vooral Klaas Molenaar, die een zwak voor Kist heeft, deed er tot het laatste toe alles aan om de spits te behouden, maar AZ kon uiteindelijk financieel niet concur reren met Paris St. Germain. Klaas Molenaar nam ook het ini tiatief om Kist terug te halen naar AZ. Molenaar heeft er nooit een ge heim van gemaakt dat hij „gek" was van de voetballer Kist. Het streelde Kist dat de grote baas van AZ zoveel moeite deed om hem te rug te halen. „Ik zie het als een late vorm van erkenning van mijn pres taties bij AZ, dat meneer Molenaar zoveel heeft gedaan om mij terug te halen. Dat heeft mij veel goed gedaan. Er ging wel wat door mij heen, toen ik het AZ-stadion weer binnenstapte. Ten slotte heb ik hier toch mijn mooiste tijd als voet baller gehad". Kist realiseert zich dat hij niet in het sterrrenelftal van weleer be landt. „Daarvan ben ik mij heel goed bewust, ja. Maar dat vind ik niet erg. Ik praat niet over wat ge weest is. De tijd van het grote AZ is definitief voorbij. AZ heeft nu een ploeg met jonge, enthousiaste spe lers en ik denk dat ik mij daar heel goed in thuis zal voelen. Het is voor mij een uitdaging om mij ook in een dergelijk team te bewijzen". Scherp met Wout Holverda, houdt de KNVB aan de vers wordt uitsluitend verantwoor delijk voor het A-team, een eenling die van buitenaf assistentie krijgt en dus niet op zijn vingers gekeken wordt door een vazal van Michels. Blok krijgt Jong Oranje, Dick Ad vocaat de 17-18-jarigen, Van Lin gen houdt het jeugdplan Neder land en Evert Theunissen het zaal voetbal. Voor de dames en ama teurs is nog geen vaste coach aan gewezen. Het is twee maanden geleden dat Kist voor het laatst een wedstrijd speelde. In Frankrijk trainde hij wat voor zichzelf, maar conditio neel is hij nog lang geen honderd procent, terwijl hij ook wedstrij dritme ontbeert. „Het zal nog wel even duren voor ik weer helemaal op scherp sta. In de komende we ken zal ik individueel trainen met De Visser. Maandag trainde ik voor het eerst mee met AZ en dat was een verademing in vergelijking met de trainingen die er bij Mul house werden afgewerkt. Daar werd maar wat aangerotzooid". Piet de Visser was erg blij met de komst van Kist, zeker nu de AZ- selectie door de blessures van Rick Talan en Roelf Jan Tiktak is uitge dund tot 14 man. „Waarschijnlijk zal Kees de eerste wedstrijden niet 0 0 1 volledig spelen. Daarvoor ligt hij conditioneel te veel op achter. Ik wil hem bijvoorbeeld een helft of een uur laten spelen. In de eerste wedstrijden mogen we in ieder ge val nog niet te veel van hem ver wachten", aldus De Visser. ADVERTENTIE NEW YORK (AFP) - Ondanks de mini-zondvloed, die Flushing Mea dow al enige dagen teistert, liggen de favorieten van de Amerikaanse tenniskampioenschappen nog al tijd vast op koers. Het duel Navra- tilova-Lloyd-Evert staat bij de da mes nog steeds genoteerd als de meest waarschijnlijke finale, ter wijl bij de heren John McEnroe en Jimmy Connors nog altijd aan stu ren op hun treffen in de halve fina les. McEnroe's overwinning met 6-3, 6-2, 6-2 op zijn landgenoot Robert Green was de enige partij, die in zijn geheel overdag werd uitge speeld. Mats Wilander ontdeed zich weliswaar tegelijkertijd met 6- 4, 6-4, 7-6 van Tim Mayotte, maar dat treffen was reeds de vorige avond begonnen. John Lloyd hield voor het eerst sinds jaren gelijke tred met zijn Amerikaanse echtgenote Chris Evert. De Brit versloeg de als ne gende geplaatste Zweed Henrik Sundstroem met 4-6, 6-4, 6-4, 6-2 in een partij, die bijna een hele dag en avond duurde en waarin beide Eu ropese spelers aan de lijve onder vonden, hoe het kunstasfalt van Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proefje. Vakmanschap is Meesterschap1 NEW YORK (AP) - John McEnroe heeft een boete van 2.000 dollar (6.500 gulden) ge kregen wegens het uitschelden van een journaliste. tennisraad MIPTC, omdat hij tijdens een toernooi in Canada, vorige maand, een obsceniteit uitte tegen verslaggeefster No- ra McCabe van de Toronto Glo be and Mail. McEnroe is bij de MIPTC in beroep gegaan tegen de boete. Flushing Meadow door al het vocht langzaam veranderde in een uiterst gevaarlijke glijbaan. Na een onderbreking van ruim een half uur in de eerste set, toen Sundstroem leidde met 5-4, kwam de 30-jarige Brit terug met 4-6, 6-4, 6-4 tot een nieuwe bui tot een on derbreking van drie uur en twaalf minuten aanleiding gaf. Lloyd bleef geconcentreerd spélen en won met cross-court volley, die Sundstroem op het verkeerde been zette. „Het was een ongelooflijke dag", aldus de Brit, die eerder won van de als zevende geplaatste Jo- han Kriek. „Waarschijnlijk de lang ste uit mijn hele leven". John Lloyd moet nu tegen Con nors, de vroegere verloofde van zijn echtgenote, in de wetenschap, dat hij in de drie voorgaande on- moetingen geen set heeft gepakt tegen de Amerikaanse lefthander. „Psychologisch is dat voor hem een voordeel. Maar ik denk dat ik' beter speel, dan ik ooit heb ge daan", aldus Lloyd. Connors ont deed zich na een moeizame start gemakkelijk van de Zweed Joakim Nystroem 7-6 67-4). 6-0, 6-3. John McEnroe ontmoet in de kwartfinales de derde en laatst overgebleven Amerikaan Gene Mayer. De veelvuldig door blessu res geplaagde Mayer won vrij sim pel in drie sets van de als dertiende geplaatste Tsjechoslowaak Tomas Smid (6-3, 6-2, 6-3). McEnroe heeft tegen hem een voorsprong in overwinningen van 8-1, maar dat bleek geen basis voor al te groot optimisme. Mayer is moeilijk te bespelen. Hij heeft de slagen en het voordeel dat nie mand rekening met hem houdt", aldus de titelfavoriet, die tot dus verre slechts 19 games in twaalf sets heeft moeten afstaan. Het was nog een geluk voor de organisatoren dat bij de heren geen enkele partij over de volle vijf sets ging en de dames zich vrijwel alle maal beperkten tot twee sets. Mar tina Navratilova behaalde haar 53s- te partij-overwinning ten koste van haar vroegere landgenote Helena Sukova. Laat op de avond kreeg de Westduitse Sylvia Hanika gelegen heid zich via een overwinning op de Oostenrijkse Petra Huber te Jimmy Connors: nu tegen de echt genoot van zijn vroegere verloofde. (foto AP) plaatsten voor het duel met de zes voudige kampioene Chris Lloyd. Ze deed dat met de cijfers 6-4,7-5. De kwartfinales dames enkelspel worden morgen geopend met de match tussen de als derde geplaat ste Hana Mandlikova en de num mer veertien Carling Bassett. Bij de heren staan twee kwartfi nale-partijen op het programma: de als tweede geplaatste Ivan Lendl ontmoet de nummer vijf Andres Gomez en de als vierde ge plaatste Mats Wilander komt uit te gen de nummer vijftien Pat Cash.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13