LEIDSCH DAGBLAD 'Prestatieionen' bij ambtenaren Onlusten in zwarte wijken: al 22 doden Voor een tientje véél wijzer Minister beperkt tariefsverhoging LEIDSCH DAGBLAD 'Automatische verhoging verdwijnt' FNV roept op tot 24- uursstaldng in haven AFBRAAK DINSDAG 4 SEPTEMBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37491 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw het grootste dagblad voor leiden en omstreken Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel nrs. zie colofon Moeder dreigt kind met emmer ratten ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse kinderpolitie heeft een einde gemaakt aan een gru welijke strafmaatregel die een vrouw uit de Maasstad haar zoontje had opgelegd. Omdat hij niet ophield met huilen liet de moeder haar 3-jarig zoontje gedeeltelijk zakken in een vuil nisemmer waarin zich twee le vende ratten bevonden. Het kind begon daarop hysterisch te gillen, waarna omstanders de politie hebben gebeld. De Raad voor de Kinderbescher ming is inmiddels in kennis ge steld. Tweeverdieners leveren weer in PAGINA 5 Uitbreiding EG 'problematisch' PAGINA 7 Ja, ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis NaamTel Adres PostcodePlaats U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941) DEN HAAG (ANP) - De automatische jaarlijkse salarisverhoging voor ambtenaren moet verdwijnen. Minister Rietkerk van binnenlandse zaken wil de periodieke sala risverhogingen van ambtenaren voortaan laten afhangen van de individuele presta ties. Topambtenaren moeten boven dien om de vijf jaar van depar tement wisselen, zo vindt de bewindsman. In lagere rangen moet er meer doorstroming binnen het eigen ministerie komen. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie vandaag meege deeld. De plannen komen niet voort uit bezuinigingsdrift. Het is de wens van het kabinet om de band tussen het functioneren van de individuele ambtenaar en het personeelsbeleid te versterken, al dus de woordvoerder. De plannen zullen officieel don derdag aan de Tweede Kamer wor den bekend gemaakt en gaan uit eindelijk - na door een departe mentale werkgroep te zijn uitge werkt - naar de centrales van over heidspersoneel. De grootste ambtenarencentrale ACOP noemt de ideeën van Riet kerk in een reactie onwerkbaar. De onzekerheid over de ambtelijke inr komens wordt er alleen nog maar door vergroot. Bovendien zal het beoordelingssysteem „sfeerver pestend" werken op de afdelingen, zo is de vrees in de FNV-ambtena- rencentrale. De christelijke CCOOP voorziet grote onrust onder de ambtenaren. Volgens voorzitter A. de Jong is de maatregel wel "een rechtstreeks gevolg van de bezuinigingswoede van het kabinet". Het plan om top ambtenaren op andere departe menten in te schakelen is volgens De Jong niet uitvoerbaar voor gespecialiseerde ambtenaren. Het idee van interne overplaatsingen van lagere ambtenaren noemt hij een lachertje. Er zal dan nogal wat bijscholing nodig zijn, terwijl daar nu al te weinig geld voor is. Alleen de hogere ambtenaren, verenigd in de CMHA, menen dat een grotere mobiliteit van ambte naren de kwaliteit van het over heidsapparaat juist ten goede komt. Maar net als in het bedrijfs leven hoort daar wel een passend beloningssysteem bij. Goed preste rende ambtenaren moeten extra worden beloond, vooral om inko mensverschillen met het bedrijfs leven te voorkomen, zo stelt de CMHA. Dat kan inderdaad beteke nen dat minder goed functioneren de ambtenaren geen automatische verhogingen meer krijgen. De bonden vinden dat tot nu toe alle afspraken die met Rietkerk zijn gemaakt over redelijk overleg over de arbeidsyoorwaarden niet worden nagekomen. „Zo af en toe horen we wat. Het zij via de publi citeit, hetzij via interne contacten. Maar tot nu toe moeten we maar afwachten welke donderbui de mi nister op Prinsjesdag over ons zal heengieten. Tot nu blijken we al leen maar lege briefjes te mogen inbrengen", aldus ACOP-man De Jong. MINERS Vrouwen in actie bij het TUC-congres in Brighton. (foloAP) TUC steunt de Britse stakers pagina 9 Meer controle in trein en bus Duizenden merendeels jongeren, trokken door de zwarte woonwijken en richtten een spoor van vernielingen aan. Huizen, winkels en auto's werden in brand gestoken en er werd geplunderd. (foto anp) JOHANNESBURG (DPA/AP/ UPI/Rtr.) In zwarte woonste den in Zuid-Afrika, waar gisteren bij ernstige ongere geldheden tweeëntwintig men sen om het leven kwamen en honderden anderen gewond raakten, zijn vanmorgen weer gewelddadigheden uitgebro ken. Een school in een zwarte wijk bij Sharpeville, dat ongeveer vijftig ki lometer ten zuiden van Johannes burg ligt, werd in brand gestoken. Ook in een boerderij niet ver van Sharpeville werd brand gesticht. Een politiewoordvoerder had nog geen bijzonderheden van de scha de. De sfeer in de zwarte woonste den is zeer gespannen en er is veel politie op de been. Duizenden, merendeel jongeren, trokken gisteren door de zwarte woonwijken en richtten een spoor van vernielingen aan. Volgens een woordvoerder van de politie in Pretoria vielen sommige doden bij aanvallen van de woedende menig te en kwamen anderen om bij het optreden van de politie tegen de jongeren. De politie schoot met scherp en maakte gebruik van traangas, rub ber kogels en zwepen om de dui zenden jongeren uiteen te jagen die huizen, winkels en auto's in brand staken en aan het plunderen sloegen. Volgens de politie ver brandden twee mensen levend toen hun auto's in brand gestoken werden. Een woedende menigte hakte de plaatsvervangend burge meester van Sharpeville in stuk ken en stak vervolgens zijn lijk in brand, aldus een ooggetuige. De onlusten hadden plaats in de zwarte wijken Sharpeville, Bioba- teng, Sebokeng, Evaton en Tembi- sa ten zuiden en oosten van Johan nesburg. Vooral in Sharpeville en Biobateng kwam het tot hevige vechtpartijen tussen de politie en de jongeren. De precieze aanleiding tot de on lusten is niet duidelijk. Maar voor al onder jonge zwarten heerst een algemene onvrede met het onder wijssysteem voor zwarten en sinds het begin van het jaar boycotten zwarte scholieren regelmatig de lessen. Daarnaast hebben plannen de huren in de zwarte woonwijken te verhogen woede gewekt. Vol gens waarnemers bestaat er ook verband tussen de onlusten en het inwerking treden van de nieuwe grondwet, die Indiërs en kleurlin gen enige politieke zeggenschap geeft, maar de zwarte meerderheid van de bevolking uitsluit van elke politieke macht. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter Smit-Kroes (verkeer en water staat) is van plan de tarieven van het openbaar vervoer volgend voorjaar minder sterk te laten stij gen dan zij aanvankelijk van plan was. Hoeveel de tarieven precies omhoog gaan wordt in december beslist. Ook heeft zij, met instemming van de ministerraad, besloten dat op tram, metro en bus speciale controleurs worden aangesteld die onder meer het vandalisme, zwart en grijsrijden moeten tegengaan. Met dit banenplan kunnen 1350 voornamelijk jonge mensen aan het werk. De minister besloot gisteren tot deze maatregelen na een gesprek met NS, de stads- en de streekver voerders. Zij vindt dat de vervoer bedrijven nog doelmatiger moeten gaan werken om het aanbod van passagiers te vergroten. Er is geen geld voor verbetering van het openbaar vervoer, aldus de minis ter. De maatregelen houden ver band met een vermoedelijk buiten sporig groot verlies aan passagiers in het stads- en streekvervoer sinds de tariefverhogingen van 1 april. Het werkelijke verlies, dat ook andere oorzaken heeft, wordt op het ogenblik door de vervoerbe drijven onderzocht. Ook NS heeft te maken met vervoersuitval. De voornaamste oorzaken zijn volgens de minister behalve de verhoging van de tarieven ook de stakingen van eind vorig jaar. Veel passagiers die NS tijdens de stakingen de rug hebben toegekeerd, zijn niet terug gekomen, aldus Smit-Kroes. De Vervoersbond FNV reageer de vanochtend negatief op het ta- rievenplan van de minister. "De openbaar-vervoerbedrijven heb ben de laatste jaren al enorme be zuinigingen moeten doorvoeren. Ze wringen zich in allerlei bochten om de exploitatie rond te krijgen.' Nu zegt de minister alsof er niets aan de hand is: verdien met effi ciencymaatregelen maar een min der forse tariefverhoging. Dat is volkomen onrealistisch", aldus J. Koster, voorzitter van de bedrijfs- ROTTERDAM (GPD) - Er wordt morgen waarschijnlijk massaal ge staakt in de Rotterdamse haven. De 4000 werknemers in de stuk- goedsector zijn opgeroepen om 24 uur het werk neer te leggen. Op di verse plaatsen zullen massabijeen komsten worden gehouden. De Vervoersbond FNV heeft daartoe gisteravond besloten, ondanks een bemiddelingspoging van het Ge meentelijk Havenbedrijf om een oplossing voor het conflict te vin den. De bond heeft tot de verscher ping van de acties besloten om de werkgevers onder druk te zetten. Volgens de FNV weigeren de werkgevers nog steeds om serieus te onderhandelen over een oplos sing voor het dreigende ontslag van 151 werknemers van Rotter dam Terminal. De aankondiging van de massale staking komt op het moment, dat onder leiding van directeur Mole naar van het Gemeentelijk Haven bedrijf opnieuw een poging wordt ondernomen om een einde te ma ken aan het conflict in de Rotter damse haven. Molenaar deed een compromisvoorstel waarop van daag de reacties worden verwacht. (Zie verder pag. 9) groep spoorwegen van de ver voersbond. De kosten van de 1350 aan te trekken werknemers voor de be strijding van vandalisme, zwart en grijs rijden worden geschat op 50 miljoen gulden per jaar. Een ande re maatregel tegen zwart- en grijs-, rijden is dat de chauffeur weer kaartjes moet controleren Honecker gaat toch niet naar W.-Duitsland BONN (RTR) - De Oostduitse staats- en partijleider, Erich Ho necker, heeft een uitnodiging af gewezen om deze maand de Duit se Bondsrepubliek te bezoeken, zo heeft de Oostduitse permanente vertegenwoordiger in Bonn, Ewald Moldt, vandaag verklaard. Dit besluit valt na een perscam pagne door de Sowjet-Unie en haar bondgenoten waarin wordt beweerd dat Bonn de Oostduitse soevereiniteit poogt te ondermij nen en de Duitse Bondsrepubliek nog steeds hoopt tijdens de Twee de Wereldoorlog verloren gegaan gebied terug te krijgen. Commissie wil meer onderzoek discriminatie DEN HAAG (ANP) - Er moet meer onderzoek worden gedaan naar het effect van maatregelen tegen ras sendiscriminatie en -vooroordelen. Anders blijft het beleid op dit ge bied steken in experimentele me thoden. Bestrijding van rassendis criminatie kan overigens niet wor den losgezien van het minderhe denbeleid waarbij etnische min derheden meer kansen moeten krijgen in de Nederlandse samen leving. Dit zegt de adviescommissie on derzoek minderheden in een van daag verschenen advies over 'Dis criminatie, vooroordeel en racisme in Nederland'. De voorzitter van de commissie, de Leidse hoogleraar dr. A. Kobben, heeft het advies vanochtend op het ministerie van binnenlandse zaken aangeboden aan minister Rietkerk. Ook kreeg de bewindsman de resultaten van voorafgaand onderzoek, dat werd verricht door drs. J. Elich en drs. B. Maso. Daaruit blijkt, dat rassenvoor oordeel en rassendiscriminatie in gewikkelde verschijnselen zijn die minder sterk met elkaar samen hangen dan vaak wordt aangeno- De minister van verkeer en waterstaat, mevrouw Smit- Kroes, blijft verbazen. Nog geen half jaar geleden, in maart, ver dedigde zij in de Tweede Kamer een tarievenplan voor het openbaar ver voer dat voorzag in draconische prijs verhogingen. Alle deskundigen uit het veld, van Nederlandse Spoorwegen tot het stads- en streekvervoer, heb ben bij die gelegenheid met klem ge waarschuwd voor een drastische te rugval van het aantal reizigers met al le gevolgen vandien, zoals nieuwe en ook stijgende tekorten bij de open baar vervoerbedrijven. Maar de mi nister wist het beter, zij was blijkbaar van mening dat deze soep, haar op gediend door behartigers van een specifiek belang, wel niet zo heet zou worden gegeten. In de Tweede Ka mer kreeg de minister voor deze be nadering de enthousiaste steun van de VVD en de gereserveerde hulp van het CDA. Zo zijn de rollen nu eenmaal verdeeld, ook als de sterk ste argumenten tegen een bepaald beleid in stelling worden gebracht. Maar zie, de wonderen zijn de we reld nog niet uit, de minister keert ge deeltelijk en nogal besmuikt op haar paden terug. Sinds 1 april hebben de openbaar vervoerbedrijven tot hun verdriet 'een buitensporig groot ver lies aan passagiers' moeten ervaren, en dat jaagt de tekorten verder op. Hogere, ja extreem hoge tarieven, minder passagiers, grotere tekorten, opnieuw hogere tarieven, de vicieuze cirkel is rond en de onafwendbare af braak van een basisvoorziening als het openbaar vervoer is een feit. Op nieuw en voor de zoveelste keer ge confronteerd met deze hinderlijke werkelijkheid, heeft mevrouw Smit- Kroes zich bereid getoond de stijging van de tarieven iets te matigen. Hoe veel minder duur de kaartjes voor bus, tram, trein en metro worden, is nog niet duidelijk, maar de plannen van maart blijken toch te schadelijk. Daarvan daarvan lijkt nu ook de mi nister overtuigd, voorwaar een hele winst. Een schaduwzijde is echter dat de minister in één moeite door heeft dui delijk gemaakt dat alles uit de lengte moet of uit de breedte. Als de passa giers het huidige pakket aan open baar vervoervoorzieningen niet kun nen en/of willen betalen, dan moet dat pakket zelf maar worden inge krompen. Daarmee wordt het pro bleem teruggeschoven naar de open baar vervoerbedrijven, die moeten proberen de terugval van het aantal passagiers te beperken, terwijl zij ook hun dienstverlening moeten inkrim pen. De lege bus in de nacht, en de drie passagiers in een treincoupé bui ten de spits leiden gemakkelijk tot de lekenconclusie dat het wel wat min der kan allemaal. Maar de beroeps openbaar vervoerders hakken al ja ren met het bijltje van inkrimpen en snoeien, en nu kunnen zij opnieuw aan de slag. De dreigende afbraak van het openbaar vervoer is bepaald niet af gewend nu het lijkt alsof de minister gedeeltelijk door de bocht is. Het is ook nauwelijks voorstelbaar; me vrouw Smit-Kroes als reddende engel van het openbaar vervoer. Dergelijke engelen bestaan trouwens niet en zijn in dit tijdsgewricht ook onbe staanbaar. Om niet helemaal in mineur te ein digen tot slot een woord van waarde ring zonder enige reserve. Het is een goede zaak dat de minister 1350 man extra wil inzetten bij de openbaar ver voer bedrijven ter voorkoming van er gerniswekkende zaken als het van dalisme en het zwart en grijs rijden. Iedere poging om een dreigende ver loedering van het openbaar vervoer tegen te gaan verdient krachtige in stemming. Op straffe van onleefbaar heid kan een moderne maatschappij als de onze gewoon niet zonder een veilig, goed en betaalbaar openbaar vervoer. Monument beklad AMSTERDAM (ANP) - Onbeken den hebben in het Amsterdamse Vondelpark het vorige maand ont hulde Kerwin Duinmeijer-monu- ment geheel met witte werf be smeurd. Enkele buien Enkele buien, maar ook af en toe zon. Minimumtemperatuur ongeveer 10 graden, middagtemperatuur om streeks 17 graden. Matige wind, kracht 4, aan de kust eerst nu en dan krachtig, windkracht 4, noordwestenwind. 5 september 1984 Zon op: 06.58 uur, zon onder: 20.17 uur Maan op: 18.49 uur, maan onder: 01.03 uur Waterstanden te Katwijk: hoogwa ter 12.29 uur, laagwater 07.44 en 20.26 MELK LEIDSE VEEMARKT IN DE GOOT heeft. Volgens de wet mag een koe niet onge- molken de markt verla ten. Daarom melkt Ra- vensbergen elke dinsdag de koeien die zijn aange voerd op de Leidse vee markt. Tot voor kort ging de melk naar een verwer kingsbedrijf in Voorthui- "Zij hebben me gezegd dat de kostprijs te hoog is geworden, resultaat: ik zit zonder afnemer. Veel bedrijven willen deze melk niet hebben omdat het slecht zou zijn, vol an tibiotica. Voor melkpoe der is het overigens wel geschikt". "Het zal moeilijk wor den om een nieuw bedrijf te vinden. En ik weet ook niet of ik aan het zoeken zal slaan. Laat de dieren bescherming die vindt dat de koeien op de markt moeten worden gemolken maar eens wat doen. Of de gemeente. Ik bedoel, eigenlijk moeten zij voor een verwerkings bedrijf zorgen en mij ge woon een dagprijs geven voor het melken. Dit ge doe ben ik in elk geval beu". Op de foto: schoonma kers spuiten de met melk bedekte vloer van de hal SChoon. (foto Holvast) LEIDEN - Ongeveer 1300 liter melk verdween vanochtend in de goot van de Leidse Groenoordhallen. Jaap Ravensbergen protes teerde op deze manier te gen het feit dat hij voor de zoveelste maal geen afnemer voor de melk (Van een onzer verslaggevers)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1