Oefenprogramma breekt Sparta op misten Koeman maakt karwei niet af Ajax geen amateurclub LEIDSCH DAGBLAD PSV ontsnapt aan nederlaag PSY tegen Feyenoord zonder Hy sen Supporters uit trein gehaald Shock voor doelman Pfaff Feyenoord-trainer Libregts na verlies: Pittige loting AZC in eerste EC-ronde Nederland kandidaat EK Europese surftitel Alphenaar De Smits MAANDAG 3 SEPTEMBER 1984 PAGINA 9 ROTTERDAM (GPD) Sparta bleek gisteren in het bedenken van excuses voor het zwakke optreden tegen Ajax creatiever dan het in 90 minuten zomermiddagvoetbal was geweest. Zo traag en onherkenbaar als de meeste Rotterdammers vooral na rust waren geweest, zo vlot werden de oorzaken gevonden voor het blamerende verlies van 5-2. In volgorde van opkomst hadden penningmeester Bouwer, trainer Vonk en de enig overge bleven „vedette" Van Gaal het over het gemis aan goede sparringpartners in de voorbe reidingsperiode, een taktische wissel die verkeerd uitpakte (Oomen voor Stevens) en persoonlijke fouten. Vooral de opvallend onopvallende manier waarop Sparta, toch de nummer zes in het afgelopen sei zoen, naar de competitie had toege- leefd, werd door het drietal als fru strerend ervaren. Bij gebrek aan voldoende financiële middelen (en populariteit) heeft Sparta het zich de afgelopen weken niet kunnen permitteren om tegen sterkere ploegen te oefenen dan SW en Hongkong. „Verder", aldus Van Gaal, „hebben we alleen maar ama teurs gehad. Dat is ons vanmiddag opgebroken. In al die oefenwed strijden hoefden we ons niet zo in te spannen als nu tegen Ajax". Van Gaal pleitte dan ook meteen 5 DT voor een serieuzere voorbereiding volgend jaar. Bouwer, die in plaats van de beoogde 15.000 kijkers slechts 12.500 toeschouwers op het openingsduel zag afkomen, maak te echter duidelijk dat de midden velder met dagdromen bezig is. „We hebben geen geld voor een goede voorbereiding daarom moe ten we ons voornamelijk beperken tot amateurclubs. Daardoor is Sparta op dit moment nog niet in vorm. Om die reden hebben we bij de competitieleider van de KNVB ook het verzoek ingediend om pas in oktober tegen Ajax te spelen. Dat verzoek is echter afgewezen". Naast de aan duidelijkheid niets te wensen overlatende uitslag zei de opmerking van Bouwer veel, zo niet alles over het verschil tussen top en sub-top in de eredivisie en dat terwijl Ajax niet eens zoveel beter speelde dan het afgelopen weekeinde in het Amsterdam 709- toernooi. Dat Koeman en zelfs Gas- selich op het middenveld opvallen de dingen mochten doen en Rij kaard en Spelbos als centrale ver dedigers regelmatig ver mochten opschuiven, was eerder toe te schrijven aan het gebrek aan verzet van Sparta dan aan de kracht van Ajax. EINDHOVEN (GPD) - Met gewonnen oefentoernooien in eigen stad en Madrid, resultaat van dikwijls sprankelende voetbalacties, leek een geslaagde competitiestart voor de gedoodverfde landskampioen PSV slechts een formaliteit. Een lange reeks van negatieve resultaten in Eindhoven bracht FC Groningen bij voorbaat in de positie van een kansloze underdog, maar hoe anders pakte dat uit. Bas van Noordwijk in het gedrang. Marco 1 Spelbos zorgen voor de opwinding. Aan het eind van de vorige voet baljaargang, toen de prijzen al ver deeld waren, won Sparta op Span gen met 5-2. Nu van vrijblijvend heid geen sprake was kon Sparta zich één helft gelijkwaardig tonen en kon Van den Berg een doeltref fend antwoord geven op het door De Wit verzorgde openingsdoel punt. In die eerste helft kon Sparta ook moeilijk wijzen op de al eerder gesignaleerde achterstand in wed strijdritme en conditie. Kort na rust kon dat evenmin het geval zijn. Toch werd Sparta juist in het begin van het tweede bedrijf onder de voet gelopen. In een tijdsbestek van acht minuten besliste Koeman en Vanenburg (tweemaal) het duel dat daarna ook geen wedstrijd meer werd omdat de Rotterdam mers toen te gedesillusioneerd wa ren om er een geslaagde inhaalrace van te maken. Het had er dan ook alle schijn van dat een alles-of-niets-poging van Vonk en niet zozeer de ver keerde voorbereiding oorzaak was van de valse start van Sparta. „Ik wilde winnen en omdat de organi satie in de verdediging met Ste vens voor rust niet goed was heb ik Oomen laten opdraven. Met hem wilde ik meer pressie op de linker kant. Die gok pakte gewoon ver keerd uit", aldus Vonk die Ajax daarmee onbewust een geweldige dienst bewees. De Amsterdammers die twijfel den aan hun capaciteiten mochten zich bij vlagen uitleven in ver door gevoerde combinaties die nog veel meer doelpunten hadden moeten opleveren dan de ene van Van Bas ten (hij bepaalde na een tegentref fer van Eijer de eindstand op 2-5), die tegen de verwachting in was opgesteld: „De laatste twee dagen is mijn blessure aan de lies veel sneller genezen dan ik had ge dacht. Vanmorgen wist ik nog niet zeker dat ik zou meedoen". Eigenlijk redde Erwin Koeman die enkele jaren geleden nimmer een vaste plaats bij PSV kon verove ren, zijn vroegere club voor een be schamende afgang. Tweemaal snelde hij in de laatste minuten vo gelvrij in de richting van Hans van Breukelen, maar dankzij een te kort aan koelbloedigheid van de Groninger kon PSV tenminste nog een punt redden (1-1). De twee trainers voerden na af loop dan ook een geheel ander rol lenspel op dan bij voorbaat mocht worden verwacht. „Eigenlijk ben ik niet eens tevreden", zei FC Gro- ningen's trainer Han Berger. „Vooraf hadden we voor een punt getekend maar gezien de wedstrijd en ons goede spel hebben we te weinig gekregen., PSV heeft totaal geen greep op ons spel gehad". Collega Reker resteerde weinig anders dan Bergers woorden te beamen. „Ik ben bitter teleurge steld en achteraf mogen we blij zijn met het resultaat. We zijn totaal niet in de wedstrijd gekomen. Als collectief waren we nergens. Als enige excuus zou ik kunnen ge bruiken dat een aantal spelers blijkbaar een virus heeft opgelo pen in Spanje en conditioneel niet optimaal was, maar daar wil ik het zeker niet op schuiven". EINDHOVEN (ANP) - Woensdag 12 september speelt PSV zonder zijn Zweedse international Glenn Hysen de competitiewedstrijd te gen Feyenoord. Hysen is contrac tueel verplicht met het Zweedse nationale elftal het kwalificatie duel voor de WK-eindronde tegen Portugal te spelen. Hysens weg blijven zou een boete van 200.000 Zwitserse francs (270.000 gulden) betekenen. Hallvar Thoresen laat die avond wel verstek gaan in het Noorse team, dat voor de WK-kwalificatie tegen Zwitserland speelt. Dat kan, omdat de oorspronkelijke clausule voor hem niet meer geldt. Omdat Denemarken die avond slechts vriendschappelijk speelt, mag Kenneth Brylle wel van de partij zijn bij PSV. EINDHOVEN (ANP) - De Eind- hovense politie heeft gistermorgen in samenwerking met de spoor wegpolitie 22 Feyenoord-suppor- ters uit de trein gehaald en met de eerstevolgende gelegenheid terug gestuurd naar Rotterdam. Dat heeft een woordvoerder van de Eindhovense politie meegedeeld. De supporters waren met een nor male trein op weg naar Kerkrade voor de wedstrijd tegen Roda JC. Sommigen beschikten helemaal niet over een kaartje. Anderen wa ren in het bezit van een kaartje voor de speciale supporterstrein. En dat is niet geldig in een normale trein. MÜNCHEN (SID/DPA) - Jean Marie Pfaff, de Belgische doelman van Bayern München, heeft dit weekeinde een zware shock opge lopen bij een auto-ongeluk. In Haar, even buiten München, botste Pfaff met zijn wagen op een auto met twee nonnen, die hem geen voorrang verleende. Daarbij kwam een 70-jarige non om het leven. De zes jaar jongere bestuurster moest met zware verwondingen naar een ziekenhuis worden gebracht. Pfaff werd niet gewond, maar had wel een shock. KERKRADE (GPD) „Een be ter debuut kan ik me niet voor stellen", glunderde Roda-mid- denvelder Edwin Gorter na de verrassende competitie-ouvertu re tegen Feyenoord dat in Lim burg met 2-1 onderuit ging. „Im mers", zo stelde de voormalige speler van DS'79, „in je eerste wedstrijd de winnende treffer scoren tegen de landskampioen, is geweldig. Natuurlijk liep nog niet alles helemaal perfect, maar we hebben bewezen dat we met dit materiaal voor niemand res pect hoeven te hebben". „En dat terwijl ik ze nog zo had gewaarschuwd", mopperde Feyenoord-trainer Thijs Li- bregts, die zijn ploeg met Rep in de aanval had laten beginnen, maar in de tweede helft al snel teruggreep naar Peter Houtman die voor meer gevaar zorgde dan de met veel tam-tam binnenge haalde Rép. De tijd en de voor zetten richting het kopgrage hoofd van Houtman waren voor Feyenoord evenwel te kort om in ieder geval nog een punt veilig te stellen. Gretigheid Daarmee zouden de Rotter-, dammers, die vanaf het begin de indruk wekten Roda een eenvou dige hindernis te vinden, overi gens ook rijkelijk zijn bedeeld. Geen moment namelijk viel er bij de Rotterdammers iets te be speuren van gretigheid, laat staan goed voetbal. Of zoals Thijs Libregts het naderhand om schreef: „We speelden slechts op hooguit zestig tot zeventig pro cent van onze mogelijkheden. Mijn spelers misten de bezieling om een goed resultaat te berei ken. Ik heb ze gewaarschuwd dat Roda gemotiveerd zou zijn. Als wij diezelfde motivatie niet kun nen opbrengen, ga je de boot in, heb ik ze gezegd. Je wint nu een maal geen wedstrijd omdat je kampioen bent en over goed ma teriaal beschikt. Want het zal toch op het veld moeten gebeu ren. Zelfs in de laatste twintig minuten, toen we op achterstand stonden, was de motivatie ver te zoeken". Zijn collega Hans Eijkenbroek van Roda JC straalde intussen van blijdschap. Slechte oefenpe riode, Daerden wel of niet, bles sures, twee of drie spitsen, alle problemen en onbeantwoorde vragen waren plotsklaps verge ten. De landskampioen geklopt op Kaalheide. Dat een en ander voor de ogen van slechts tiendui zend toeschouwers gebeurde Roda waande zich al een beetje kampioen. Geen slechte start natuurlijk, de 2-1 winst op Feye- (foto ANP) was de enige tegenvaller gister middag voor Roda. Zelfs het bij vlagen minder attractieve spel werd ruimschoots gecompen seerd door de spanning die de wedstrijd negentig minuten lang kende. Eijkenbroeks schorre stem liet er geen twijfel over bestaan dat hij daarbij heel wat decibels had ALPHEN AAN DEN RIJN - De Nederlandse waterpolokampioen AZC/Microlife reist voor de eerste ronde van de Europa Cup naar het Tsjechische Kosice. Daar wacht de Alphenaren in groep A een pittige eerste ronde met Vasas Boedapest (Hongarije), Wien (Oostenrijk), Werdy (Engeland) en gastheer Ko sice als tegenstanders. Het toer nooi wordt in het weekeinde van 6 en 7 oktober afgewerkt. AZC, vorig jaar finalist, heeft met Vasas en Kosice als opponen ten een van de zwaarste poules ge loot. Vasas is een bekende, sterke tegenstrever van wie AZC nog nooit gewonnen heeft. Kosice in een grote onbekende in het gezel schap. Een paar jaar geleden zou deze formatie voor de eerste ronde naar Alphen komen. Op het laatste moment zegden de Tsjechen ech ter af. Daarna en ook daarvoor yn zij niet eerder in EC-verband uitge komen. Wien en Werdy worden tot de mindere goden gerekend. De eerste twee ploegen plaatsen zich voor de kwartfinales. De loting ziet er verder als volgt uit: Groep B in Barcelona: Montjuic (Spanje), Spandau (Duitsland), kampioen van Griekenland, Mar seille (Frankrijk). Groep C in Genua: Pro Recco (Italië), kampioen van Turkije, OSLC (Denemarken), Gent (Bel gië). Groep D in Stockholm: Neptun (Zweden), Partizan (Joegoslavië), CSK Moskou (Rusland), CSK Sofia (Bulgarije), kampioen van Finland. gebruikt. „Vooral bij hoekschop pen voor Feyenoord stond ik doodsangsten uit doordat we daarbij lengte te kort kwamen". Ze zorgden in feite voor het enige gevaar voor het doel van invaller-keeper Joop Dacier, die voor zich een degelijk spelende Jimmy Calderwood vond. „Ik hoefde weinig te doen. Het werk werd me door anderen uit han den genomen. Natuurlijk kregen we veel hoekschoppen tegen, 5 maar we hadden voldoende tijd fi de zaak steeds weer op tijd te or- ganiseren. Ik had meer verwacht van de landskampioen", was de mening van de Roda-libero, die - zijn ploeg aanzette tot een fu- rieus begin. Een snelle start, die spoedig tot succes leidde. Een lange pass ij 1 van Edwin Gorter bereikte, via René Trost, René Hofman. De frêle Roda-spits gaf bewaker Ben Wijnstekers het nakijken en scoorde Roda's eerste competi- j tietreffer. Ook na die vroege lei- ding deelde Roda JC de lakens uit. Edwin Gorter beproefde tot tweemaal toe Hieles reactiesnel heid met schoten van buiten het strafschopgebied. Feyenoord kon daar slechts een bekwaam door Dacier gestopte kopbal van Petursson tegenover zetten. Desondanks kwam de titelver dediger op gelijke hoogte. Mario Been, die te veel vrijheid kreeg, was het oeverloze gecombineer van zijn ploeggenoten zat en leg de al zijn kracht in een schot dat ook voor Dacier te machtig was. Na de hervatting trok de Kerk- raadse formatie het spel weer naar zich toe. Leo Degens loste een waarschuwigsschot, dat nog door Hiele kon worden gekeerd. Gorters derde poging van af stand had echter het gewenste resulaat: 2-1. PSV verloor de slag in eerste in stantie op het middenveld waar de Eindhovenaren geen greep kregen op de steeds switchende Gronin gers. Bergers taktiek van opko mende verdedigers en terugko mende aanvallers was de thuisclub te ingewikkeld. Niemand wist er duidelijk raad mee en het gevolg was vooral in de eerste helft een overheersende rol van Erwin Koe man en voortdurend dreigende ac ties van de kwikzilverachtige Jos Roossien. Vergeefs probeerde PSV greep op zijn opponent te krijgen en de aanvoerlijnen voor het duo Thore- sen-Brylle in stand te houden. Re ker: „Als je met slechts enkele mensen agressief speelt en de rest laat zich voortdurend terugzakken, krijg je nooit controle op een wed strijd. Als trainer kun je moeilijk tussentijds ingrijpen. De spelers moeten ook zelf zien dat het mis Hoewel Reker ontkende dat zijn team wellicht aan zelfoverschat ting had geleden - „Wij wisten dat dit de moeilijkste was van de eer ste acht wedstrijden" - werd PSV wellicht toch enigszins in slaap ge sust door het doelpunt dat reeds in de derde minuut met enig fortuin werd geboren. De beste PSV'er, Ton Lokhoff, speelde Mulder uit en uit zijn voorzet kopte de verder onopvallende Brylle de bal via het lichaam van Waalderbos langs Schellekens (1-0). FC Groningen schrok er niet van, bleef zichzelf en bracht PSV steeds meer in de problemen. Broeken en Koeman heten echter goede kansen liggen en Van Breu kelen toonde zich in ieder geval een geslaagde aankoop bij schoten van Roossien en Koeman. PSV stelde er vrijwel niets tegenover, ook al doordat Thoresen volledig aan banden werd gelegd door Van Tiggelen. In de tweede helft veranderde er nauwelijks iets. Van de Boogaard bood Koeman iets meer tegen wicht maar werd later toch vervan gen door Corbijn. Brylle had al eer der plaats moeten maken voor Koot. FC Groningen leek echter de thuisspelende ploeg en PSV vorm de slechts een krampachtige for matie die geen enkel risico durfde te nemen. Berger: „Al die verhalen over dat onaantastbare PSV had den ons geprikkeld. Competitie voetbal is nu eenmaal heel iets an ders dan toernooivoetbal". De 17.000 toeschouwers raakten na 23 minuten hun laatste restant enthousiasme voor PSV kwijt toen FC Groningen de achterstand ein delijk wegwerkte. Een hoge voor zet van Broeken zeilde over Van Breukelen heen en McDonald kop te de bal terug op Koeman die zijn voortreffelijke optreden eveneens koppend bekroonde (1-1). Twee minuten later schoot McDonald in volledige vrije positie hard naast. Pas tegen het einde lanceerde PSV nog een offensief dat tot een kopbal van Corbijn tegen de lat leidde, maar ook tot twee uitbra ken van Koeman. Oog in oog met een snel reagerènde Van Breuke len was bij de eerste poging een tikje naar Roossien vrijwel zeker succesvol geweest, maar Koeman koos zelf de paal als doelwit. Een herkansing strandde vervolgens op de Eindhovense doelman, een van de weinige PSV'ers die na af loop niets te verwijten viel. DEN HAAG (ANP) - De KNVB heeft zijn voorlopige kandidatuur voor de organisatie van de eindron de van het toernooi om het Euro pees kampioenschap 1988 bij de Europese Voetbal Unie officieel bevestigd. Andere gegadigden voor de titelstrijd zijn West-Duits- land, Engeland en Zweden, even tueel in combinatie met de andere Scandinavische landen. De UEFA stelt als eis, dat het toer nooi gespeeld wordt jn stadions, die een accommodatie hebben van tenminste 40.000 toeschouwers. Nederland bezit, in tegenstelling tot West-Duitsland en Engeland. slechts twee van die stadions, na melijk Amsterdam en Rotterdam. De KNVB overweegt de mogelijk heden tot uitbreiding van de ac commodaties in Nijmegen (NEC) en VW (Venlo). Voor het stadion van PSV dat, behalve de toeschou werscapaciteit (29.000) aan alle ei sen voldoet, zou eventueel dispen satie kunnen worden gevraagd. De Europese Voetbal Unie zal uit de kandidaten, waartoe mogelijk ook nog Joegoslavië kan worden gerekend, in november van dit jaar een eerste selectie maken. De defi nitieve beslissing volgt in het voor jaar van 1985. ALPHEN AAN DEN RIJN - Gerard de Smits veroverde gis teren op de Zegerplas in AJ- phen aan den Rijn de officieuze Europese windsurftitel in de 'windracer' klasse. De Alphe naar won vier van de vijf man ches. Na aftrek van een manche kwam hij daardoor uit op 0 strafpunten. De Smits werd derhalve onbedreigd winnaar. De Duitser Dirk Muschenich legde beslag op de tweede plaats. Hij zegevierde in de vijf de manche en kreeg in totaal 14.5 strafpunt. Marco Oosten rijk uit Den Haag met 19.7 punt eindigde als derde. Frank Ver meer uit Ter Aar kwam even eens tot 19.7 punt, maar diens resultaat in de laatste manche was slechter en daarom kreeg hy de vierde plaats toegeme ten.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9