Vertraging bij nformatie Israël Berging Mont Louis vertraagd Harde uitval Tsjernenko NU BIJ PALTHE Likoed twist met Arbeiderspartij Bevestiging bezoek Honeeker blijft uit Geweld motorbendes: 7 doden, 20 gewonden Greenpeace: stralingsrisico veel groter dan toegegeven DEKENS/SLAAPZAKKEN PERFEKT SCHOON MET f2.50 KORTING PALTHE stomerij IAANDAG 3 SEPTEMBER 1984 'ERUZALEM (AFP/UPI) - De kans dat in Israël op korte termijn een kabinet van natio- lale eenheid zal aantreden is aanzienlijk kleiner geworden nu tijdens de onderhandelin gen andermaal grote meningsverschillen zijn gebleken. De besprekingen tussen de leider de punten van conflict. „We heb- de Arbeiderspartij, Shimon ben geconstateerd dat zij (de Peres, en demissionair premier Jit ;chak Sjamir, zijn gisteravond in" en impasse geëindigd. Na afloop Verklaarden zowel Peres als Sjamir pat er grote meningsverschillen (bestaan. Een sombere Peres verklaarde a de twee uur durende besprekin- jgen dat er „ernstige verschillen van mening" bestaan tussen zijn irbeiderspartij en de Likoed over de vorming van een regering van kwestie van inationale eenheid. „We zullen, zo mierschap Smogelijk, proberen ze de komende I §|dagen te overbruggen". Sjamir liet zich in soortgelijke i bewoordingen uit. Hij verldaarde dat het onderhoud gewijd was aan flictspunten) zeer ernstige obsta kels vormen op de weg naar de vor ming van een regering van nationa le eenheid". Peres verklaarde dat hij en Sjamir binnenkort nog een keer bijeen zullen komen, maar hij noemde geen datum. Geen van beiden gaf aan waar de meningsverschillen precies lagen, aangenomen wordt dat de roulerend pre- de grootste ob stakels vormt. Volgens de Israëli sche radio en televisie kwam Sja mir onder druk van Likoed terug van een beginselovereenkomst dat Peres de eerste twee jaar de rege ring zou leiden en Sjamir de twee daaropvolgende jaren. Sjamir wil nu, aldus deze bronnen, dat de lei der van de partij die op de meeste steun in het parlement kan reke nen als eerste het premierschap krijgt en bovendien dat het pre mierschap jaarlijk rouleert. De arbeiderspartij vindt dat haar leider als eerste premier moet wor den, omdat zij de grootste fractie in het parlement heeft. De Israëlische legerradio meldde dat Likoed er ook tegen is dat Jit- schak Rabin van de Arbeiderspar tij gedurende de hele regeerperio de minister van defensie zou wor den. Likoed wil een eigen man op die post. 'VS missen contact met werkelijkheid' har lafhar hee; end Mond /en h( i. Ouc" epten lemen byeer MOSKOU/WASHINGTON (AFP/ DPA/Rtr./UPI) - De Amerikaanse v e®' leiders hebben het contact met de ^^'werkelijkheid verloren. De rege- j™ ring-Reagan streeft niet naar on echts derhandelingen met de Sowjet- am Unie, maar is uit op overwicht. Dit heeft president en partijleider Konstantin Tsjernenko verklaard in een schriftelijk interview met het partijdagblad Prawda, dat het Refererend aan de onlangs ge houden conventie van de Republi keinse partij in Dallas zei de 72-ja- rige Sowjet-leider dat die een „de primerende indruk" op de Sowjet- Unie heeft gemaakt. „De mensen in Washington praten met openlijk cynisme over hun ambities van een grote macht en houden er overdre ven opvattingen op na over de rol oen plaats van Amerika in de mo- trtij i persbureau TASS zaterdag heeft derne wereld", aldus Tsjernenko. /oora gepubliceerd. ^>e republikeinse leiders willen nheic LEIPZIG (Rtr.AJPI) - De Oostduit- se staats- en partijleider, Erich Ho- korte aanwezigheid van Honeeker bij de Westduitse stand. Westerse st is necker, heeft gisteren bij zijn be- diplomaten zeiden dat het de t zoek aan de handelsbeurs Leipzig niets gezegd c >resi genomen bezoek aan de Bondsre- h Ff *ater deze maand, net Honeeker opende de internationa- e.n°" le „Leipziger Messe" en stond even "JI stil (2 minuten) bij de stand van het B Westduitse chemische concern ij? BASF. Westduitse functionarissen, ae die benieuwd waren of Honeeker nH zou willen zeggen of het bezoek e S1" van 26 tot 29 september aan de >cra- Bondsrepubliek doorgang zou vin- den, waren zichtbaar verbaasd a over het korte oponthoud van Ho- 1°e necker bij de Westduitse stand. :gio- Honeeker knikte slechts naar de Westduitse diplomaat. Hij liep ring daarna weg zonder de stand te be- ook zoeken en hij deed alsof hij een dat verslaggever niet hoorde, die hem cois ^o^ hij van plan was de ge_ Bondsrepubliek te bezoeken. pen In Bonn zei Jürgen Sudhoff, nin woordvoerder van de Westduitse 2jjn regering, dat er geen reden was lrp_ conclusies te trékken uit de zeer ste maal was dat Honeeker een zijn voor- Westduitse stand niet binnenging sinds hij in 1972 aan de macht kwam. Een stroom van publikaties van Sowjet-zijde en van Oosteuropese landen over een groeiend West duits „revanchisme", dat de twee Duitslanden zou willen verenigen, en waarschuwingen over de geva ren van een ontspanningspoütiek voor de DDR heeft ook dit week einde weer twijfel doen rijzen of het bezoek wel zal doorgaan. De Sowjet-Unie heeft met name kri tiek geuit op een omvangrijke Westduitse lening aan de DDR en Bonn er van beschuldigd dat het de DDR probeert te ondermijnen met economische middelen. De Poolse leider Jaruzelski sprak in dit verband van "neo-kolonialis- me". Bondskanselier Helmut Kohl wijst alle kritiek af en blijft bij zijn verwachting dat Honeeker zijn be zoek „in de komende dagen" zal aankondigen. ATHENE - De 68-jarige oud-mi nister Konstandinos Mitsotakis is zaterdag door de parlementsfractie van de conservatieve partij Nieuwe Democratie gekozen tot nieuwe voorzitter en daarmee tot opposi tieleider van Griekenland, als op volger van de 75-jarige Evangelos Averof die als zodanig was afgetre den. door Frans van Hasselt Het stemmenverschil met zijn ri vaal, Konstandinos Stefanopoulos was groter dan verwacht: 70 tegen 41. Vrij algemeen wordt aangeno men dat Stefanopoulos de onuitge sproken steun had van Karaman- lis, oprichter van de partij en nu partijloos-president van de repu bliek. Als dat zo is, betekent het dat er in de persoon van Mitsotakis een soort tegenwicht is ontstaan te gen de 78-jarige Karamanlis die nog steeds, afgezien van de socia listische premier Andreas Papand- reou, de dominerende figuur in de Griekse poütiek is. De minder bekende Stefanopou los, die nu als „tweede man" in de partijhierarchie is aangewezen, overtreft Mitsotakis zelfs qua inte- Nieuwe leider voor Griekse conservatieven griteit, maar de meerderheid van de fractie moet in Mitsotakis de man hebben gezien die meer kans heeft op een gunstig resultaat bij de volgende verkiezingen. Fysiek een reus van een man, munt hij tevens uit in koelbloedig heid en onverwoestbaarheid. Nie mand heeft hem ooit in het open baar kwaad gezien, zelfs niet in het parlementsdebat van 1966 toen eri" heid beschuldigingen waren geuit dat er een luchtje zat aan de manier waarop hij tijdens het laatste jaar van de Duitse bezetting op Kreta tot tweemaal tot aan executie was ontsnapt na ter dood te zijn veroor deeld (de laatste maal door uitwis seling met Duitse krijgsgevange- Mitsotakis is een geboren en ge togen Kretenzer en zowel van va ders als moeders zijde gelieerd aan Griekenlands grootste politicus Venizelos die zijn rechtenstudie bekostigde. Zoals zijn voorganger Averof de machtigste man was in Epiros (Noordwest-Griekenland) zo beheerste Mitsotakis Kreta, waar hij, naar men met enige over drijving zegt, voor „de helft van de bevolking" als doopvader is opge treden om de electorale banden met de families nader aan te halen. Bij de laatste verkiezingen, die voor het Europarlement in juni, bleek zijn greep op het eiland ech ter sterk afgenomen. Wellicht wil hij daarvoor in de plaats nu een rol in heel Griekenland gaan spelen. Het grootste negatieve punt in zijn carrière was zijn „verraad" van de überale eerste minister George Papandreou in 1965. „De oude" zo als hij genoemd werd, regeerde toen met een behaaglijke meerder- 173 op de 300 afgevaardig den, maar Mitsotakis, tevoren mi nister in zijn kabinet, zag kans steeds kleine groepjes uit die meer derheid los te weken zodat aan het einde van de zomer een vreemd soortig centrum-rechts kabinet tot stand kwam dat steunde op de kort tevoren verslagen rechtse partij en op het Hof. Tot driemaal toe voer de de „lange" zoals hij toen reeds werd genoemd, een groepje nieu we afvalligen haast gevankelijk naar het koninklijk paleis, waar ze haastig werden beëdigd, terwijl enorme volksmassa's daartegen protesteerden. „hun wil overal aan iedereen op leggen" en zij vertrouwen op bruut geweld om hun doeleinden te be reiken, zo zei hij. Geobsedeerd door macht verlie zen ze eenvoudig het oog voor de werkelijkheid. De wereld is ingrij pend veranderd. Met geweld zijn de problemen in de wereld niet op te lossen, aldus Tsjernenko. Hij verwierp het idee van een hervat ting van de raketbesprekingen in Genève en zei ook niets te voelen voor besprekingen over bewape ning van de ruimte, die deze maand in Wenen zouden moeten beginnen. Tsjernenko liet echter de deur open voor een dialoog op andere gebieden. Reactie „Helaas niets nieuws en volledig verkeerd". Met deze woorden rea geerde het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zondag op de jongste kritiek van de Russi sche president Konstantin Tsjer nenko op de Amerikaanse houding inzake de besprekingen over kern wapens. De plaatsvervangend woord voerder van het Witte Huis, Robert Sims, verklaarde dat het interview met Tsjernenko zorgvuldig bestu deerd zal worden. Ook hij zag er op het eerste gezicht niet veel nieuws in. De woorden van Tsjernenko „lijken niet uit te gaan boven eer dere verklaringen" waarin hoop wordt geuit op een dialoog op an dere gebieden dan het terrein van de kernwapens, aldus Sims. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken voegde er aan toe de woorden van Tsjernenko te begroeten dat de Sowjet-Unie ook voor serieuze en specifieke onder handelingen is. „Wij zijn bereid te rug te keren naar Genève voor de START (strategische wapens) en INF-besprekingen (middellange afstandsraketten)". Haute couture in Moskou MOSKOU (Rtr.) - De Russische autoriteiten zijn van plan in Moskou een winkel te openen met het nieuwste aan modieuze kleding, maar omdat de prijzen aanzienlijk zullen liggen boven die van de gewone staatswin kels, zullen alleen diezelfde au toriteiten zich de weelde kun nen veroorloven. Het dagblad Moskovskaja Prawda schreef zaterdag dat de winkel in de afzienbare toe komst open zou gaan en dat kleding, schoeisel, hoeden en tassen van hoge kwaliteit zou den worden verkocht, „ten ge rieve van wie zich erg bij de tijd wil kleden". In sommige grote winkelma gazijnen in Moskou zullen ook speciale luxe afdelingen wor den ingericht, met het oog, al dus Moskovskaja Prawda, op het bieden van een groter waai er aan artikelen. De bekendmaking is gedaan op dezelfde dag waarop bijzon derheden bekend werden ge maakt over prijsdalingen in op dracht van het Kremlin, waar schijnlijk om het moreel van de burger op te vijzelen en voorra den van warenhuizen op te rui- SYDNEY (Rtr./UPI) - Zeven do den en 20 gewonden. Dat was gis teren het resultaat van een massale vechtpartij buiten een bar bij Syd ney tussen leden van twee motor bendes. Bij de vechtpartij waren meer dan 100 motorrijders betrok ken, zo deelde de politie mee. De leden van de „Banditos" en de „Commancheros" bevochten el kaar met pistolen, messen, schroe vendraaiers en honkbalknuppels. Ze kondigden een kort bestand af om de gewonden weg te laten ha len en gingen daarna weer door met de strijd. Ook in het zieken huis waar de gewonden naar toege bracht werden, laaide de strijd op tussen bendeleden die hun gewon de metgezellen hadden begeleid. Toen de politie uiteindelijk de rust had hersteld, bleek de balans zeven doden en 20 gewonden te zijn. Onder de doden was een meis je van 14 die op het parkeerterrein van de bar lootjes voor een liefda dig doel verkocht. De gevechten braken uit tijdens een bijeenkomst op het parkeerter rein, waar de motorrijders onder delen ruilden. Op de foto rouwt een van de mo torrijders bij het stoffelijk over schot van zijn overleden broer. 'Discovery' is succesvol CAPE CANAVERAL (UPI/ANP) - De bemanning van het Amerikaan se ruimteveer „Discovery" heeft gisteren met succes de spectacu lairste van al haar voorgenomen proefnemeningen volbracht. Zon der problemen werd een ongeveer 31 meter hoog en vier meter breed zonnepaneel onplooid. Het zonnepaneel, waarmee men in de toekomst energie voor per- manente ruimtestations denkt te kunnen leveren, is in opgevouwen toestand slechts 15 centimeter hoog. Het moet tijdens de vlucht van Discovery enkele malen wor den ontplooid. Het papierdunne oppervlak van zonnecellen werd 22 meter boven het ruimteveer uitgeklapt om na te gaan hoe goed het zonne-energie omzet in elektriciteit. De astronau ten vuurden ook laserstralen af op reflectoren van het tere instrument om te controleren hoe zijn stabili teit in gewichtloze toestand zou zijn. Discovery wordt woensdag 5 september terugverwacht voor de landing op de luchtmachtbasis Ed wards in Califomië. Zwart jongetje gedood bij rel in Zuid-Afrika JOHANNESBURG (UPI) - Een 6- jarige zwarte jongen is doodge schoten toen politie met rubberko gels en hagel het vuur opende op een menigte jongeren die stenen gooide naar auto's in de Zuidafri- kaanse woonstad Wattville. Dat heeft een woordvoerder van de po litie zaterdag meegedeeld. Vier andere kinderen werden met schotwonden opgenomen in het ziekenhuis. De dood van het jongetje brengt het aantal doden bij de ongeregeldheden van deze week op zeven. Donderdag werden drie zwarte jongeren doodgescho ten in zwarte buitenwijken bij Ger- miston, ten zuidoostten van Johan nesburg. Wattville is een wijk alleen voor zwarten in de buurt van de plaats Benoni, die ruim dertig kilometer ten oosten van Johannesburg ligt. Vrijdagmorgen begon een groep leerlingen voorbijgaande auto's met stenen te bekogelen. De politie maakte gebruik van rubber kogels, hagel en traangas om de jongeren te verspreiden. Het slachtoffertje met enkele andere kinderen op een veranda aan het spelen en werd door zijn oma dood aange troffen na het lossen van de scho- Engeland laat weer diplomaat toe uit Libië LONDEN (AFP/Rtr) - Groot-Brit- tanniè heeft de benoeming van een Libische diplomaat in Londen goedgekeurd. Dit heeft de woord voerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken zaterdag meegedeeld. De goedkeuring is „enkele dagen geleden" verleend vóór de vrijlating van twee Britten die in Libië gevangen zaten. De Libische diplomaat, Salah Eddin Mahdi Maslam die nu aan het Volksbureau (ambassade) in Kopenhagen verbonden is, is de eerste vertegenwoordiger van ko lonel Gaddafi die zich weer in Lon den mag vestigen sinds Groot-Brit- tannië in april de betrekkingen met Tripoli verbrak, nadat de agen te Yvonne Fletcher vanuit de am bassade was doodgeschoten door Libiërs die het vuur openden op mensen die tegen kolonel Gaddafi demonstreerden. Tandenknarsend liet Groot-Brit- tannië de nooit geïdentificeerde schutter na een 11 dagen durend beleg van het Volksbureau ver trekken vanwege diens diploma tieke onschendbaarheid, maar alle dertig in het gebouw aanwezige stafleden werden op een vliegtuig naar Tripoli gezet. De nu toegelaten Libische diplo maat zal voorlopig werken vanuit de Saudische ambassade in Lon den. Meeste Belgen tegen raketten BRUSSEL (DPA) - Een meerder heid van de Belgen is tegen de plaatsing van nieuwe Amerikaanse kernraketten in België. Dat blijkt uit een opiniepeiling, die het Vlaamse weekblad Panorama heeft laten verrichten. Van de on dervraagden wees 78 procent de plaatsing van de 48 kruisraketten af, die volgens het NAVO-dubbel- besluit in België moeten komen. De Belgische regering heeft nog geen definitieve beslissing geno men over de plaatsing. België on dersteunt het NAVO-dubbelbe- sluit volledig, maar heeft zyn uit eindelijke beslissing over de plaat sing afhankelijk gemaakt van de ontwapeningsonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. De stationering moet in België volgens schema eind 1986 beginnen. De voorbereidingen daarvoor worden voortgezet. De onderhandelingen over kernraket ten voor de middellange afstand (INF) in Genève werden vorig jaar november door Moskou afgebro ken. ADVERTENTIE OOSTENDE (GPD) De berging van de lading van het gezonken Franse vrachtschip Mont-Louis is dit weekeinde weer vertraagd. Het operationeel-maken van het pon ton Titan 8, dat zaterdag bij het wrak voor Oostende arriveerde, nam meer dan een dag in beslag. Het lichten van de containers werd verder bemoeilijkt door de aanwe zigheid van grote hoeveelheden wrakhout in het ruim van het schip. Vandaag kan vermoedelijk de eerste container met uranium- hexafluoride boven water worden gehaald. Overigens heeft de milieuorgani satie Greenpeace zondag bekend gemaakt in het bezit te zijn van de originele ladingspapieren van de Mont-Louis. Die zouden op een groter stralingsrisico duiden dan tot nu toe werd gesuggereerd. In tegenstelling tot beweringen van de Franse autoriteiten zou er geen 240 ton maar ruim 300 ton hexa- fluoride aan boord zijn. Greenpea ce leidt uit de uit anonieme bron verkregen gegevens ook de exacte stralingssterkte van de verschillen de uranium-hexafluoride af. Voor negen containers zou dat neerkomen op 54 curie (één curie wordt gelijkgesteld met één gram radium), voor 18 containers op 108 curie. De drie vaten met licht ver rijkt uranium zouden slechts een radioactieve straling van 18 curie opleveren. Uit deze gegevens blijkt volgens de milieuorganisatie dat het giftige waterstofgas, dat ont staat als de hexafluoride in contact met water komt, verreweg het grootste risico blijft. Ongeveer 100 vertegenwoordi gers van Belgische milieugroepen protesteerden afgelopen weekein de op het strand bij Oostende. Zij wezen op de gevaren van het ver voer van nucleaire en chemische- stoffen en eisten betere veilig heidsmaatregelen. Greenpeace waarschuwt naar aanleiding van de gegevens uit de ladingbrieven voor vermenging van de wapen- en energieproblematiek. In een pers bericht wordt gemeld dat de in houd van achttien containers zou bestaan uit nucleair afval van een militaire reactor in het Franse Mar- coule. Daar staan - aldus de mi lieuvereniging twee reactoren waar plutonium wordt gekweekt voor atoombommen. Drie andere containers zouden nucleair afval uit West-Duitsland bevatten, en zouden na verrijking in het Russi sche Riga daar ook weer worden terugbezorgd. De in totaal 21 vaten met zogenaamd recycled uranium herbergen volgens Greenpeace sporen trans-uranen, zoals pluto nium. Een miljoenste deel daarvan zou bij inademing voldoende zijn om longkanker te veroorzaken. Door Belgische en Franse ex perts worden dagelijks watermon sters genomen, die op radioactivi teit en fluor worden gecontroleerd. Tot nu toe wezen de metingen en- Het wrak van de Mont Louis. kei een uiterst lichte verhoging van het fluorgehalte van het water in het ruim uit. Volgens het nucleaire onderzoek die uit het Belgische Mol, dat een laboratoriumwagen in Oostende heeft gestationeerd, is er geen radioactieve straling waar neembaar. De bemanning van de bergings schepen is sinds zaterdag uitgerust met een soort ponskaartje, waarop een stof is aangebracht die op radioactieve straling reageert. De duikers zijn bovendien van een speciale ring voorzien, die de even tuele straüng in het schip kan regi streren. Verder is voor speciale duikerpakken en maskers gezorgd, die bescherming moeten bieden bij het lekraken van een container. Voor noodgevallen wordt een heli kopter stand-by gehouden. Op de Titan 8 is een grote douchecabine ingericht, die dienst kan doen bij acute huidaandoeningen. Het oceanografisch schip Belgica heeft een huidarts aan boord. De voorbereidingen voor de ei genlijke bergingsoperatie nemen nu vrijwel een hele week in beslag. Zaterdag arriveerde uit Vlissingen het ponton Titan 8, dat is uitgerust met twee verrijdbare kranen. Het drijvend platform bleek bij aan komst niet operationeel. Een tien man sterke ploeg had vele uren no dig om de vijf ankers te borgen. Pas laat in de middag kon het pon ton naas de Mont-Louis worden ge varen. En ook dat lukte maar ge deeltelijk. Omdat er even sprake was van een gestrand schip in de monding van de Westerschelde he ten de Belgische slepers de Titan in de steek voor de ankers op de juiste plaats waren uitgeworpen. De drie bergingsschepen Jacomi- na, Onrust en Dolfijn fungeerden enkel als 'boodschappenjongens'. Ze kruisten de hele dag rond het platform en brachten op bestelling het benodigde personeel en mate riaal. Zondag werd in de romp van het wrak een gat van vijf bij drie meter gebrand. Berichten als zou het gat te klein zijn uitgevallen werden door woordvoerders van het ber gingsbedrijf Smit-Tak ontkend. Dat bleek ook toen gisteren bij op komend water een van de lege con tainers uit het wrak dreigde te drij ven. De Titan kwam voor het eerst in actie en hees het vat aan boord. Ook meldingen over een sterk ver hoogd fluorgehalte in het ruim van het wrak worden 'uit de lucht ge grepen' genoemd. Vandaag (maan dag) vertrekken de bergingssche pen om zes uur uit de haven van Oostende om een begin te maken met het lichten van de containers. Deze aanbieding geld» v o 3/9 »/m 15/9 DE STOMERIJ DIE ALLES BETER DOET 0Breestraol 128 Depót: Hoge Rijndijk 182, Leiden

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7