Rozekruisers gaan niet staan roepen op elke straathoek Theoloog BofF in Rome aangekomen Jubileum Rozekruisers zonder tam-tam Franse politiek is stevig aan V het veranderend De nieuwe loten liggen Maar. Kunnen de winnaars van de vorige keer ookhun prijs afhalen. De meeste kans in de Staatsloterij. MAANDAG 3 SEPTEMBER 1- UTRECHT (GPD) Het Rozekruisers Genootschap bestaat eind deze maand zestig jaar. Of om precies te zijn, de internationale School van het gouden Rozen kruis. Geen jubileum dat met veel tam-tam gepaard gaat. Want dat ligt de Rozekruisers niet zo. Ze gaan stillekens hun gang. "We zijn niet van die mensen die op de hoeken van de straat luidruchtig schreeuwen dat ze bij ons moeten komen", zegt de heer A. Kok uit Utrecht, die ruim een kwart eeuw geleden zich bij het Genootschap aansloot. Hij is nu vijftien jaar bestuurslid. De Rozekruisers heb ben hun tempel-diensten, niet alleen op zondag maar ook op andere dagen van de week. Ze hebben een eigen basisschool in Hilversum en een speciaal centrum voor jongeren (jeugdtempel) in het Gelderse Doornspijk. "De Rozekruisers erkennen de heilige taal die in de bijbel is neergelegd. Maar dit geldt ook voor andere wijsheidsboeken. Er is één universele wijsheidsleer door alle tijden heen. Dat is al vanaf de val der mensheid. In die wijsheidsleer wordt steeds de mens erop gewezen dat hij niet in deze wereld thuishoort, maar dat hij tot de oorsprong moet te rugkeren. En dat is ook de basis van het evangelieverhaal dat in de bijbel staat". door Bert Pol Die heilige taal, de gouden draad, zoals de heer Kok zich uit drukt, vindt men ook terug bij de primitieve volkeren. "De kracht van die heilige taal spreekt het innerlijke geweten van de mens aan. De volksmond zegt ook, handel niet tegen beter weten in. Enerzijds is de mens sterfelijk, anderzijds draagt hij de onsterfe lijke zielekern met zich mee". Iemand die lid is van het Roze kruisers Genootschap, dat zich overigens in praktisch alle lan den van de wereld manifesteert, gaat er vanuit dat er meer is dan dit aardse leven. In dat opzicht onderscheidt hij zich niet van een christen. "Alles is hier op aarde tijdelijk, alles is aan veran deringen onderhevig", merkt het bestuurslid Kok op. "Dat bete kent niet dat je dit moet veroor delen. Nee, je moet het constate- In de universele wijsheidsleer, waarover wordt gesproken tij dens de dienst van de Rozekrui sers, een soort preek zou je kun nen zeggen, wordt gerept over twee natuurorden (levensgebie den), de 'boom des levens' en dat van de 'boom der kennis'. En de 'boom van het goed en van het kwaad'. Kok licht een en ander toe. De boom des levens is het oorspronkelijke levensveld van de mens. Daar is de mens bewust van afgeweken. Levensgebied "De mens is onderuit gezakt, dat is de val van de mens, de val uit het paradijs. Wij kennen ook het andere levensgebied, de we reld waarin wij leven, wisselend van goed en kwaad. Dat geeft een positieve mogelijkheid aan levenservaringen op te doen. Want daardoor komt de mens er achter dat dit leven op deze aar de geen blijvende situatie is. Bin nenin de mens kan sprake zijn van een sterke innerlijke drang. Vandaar dat wordt gezegd, dat het koninkrijk Gods in u is. Die innerlijke, onsterfelijke kern is eigenlijk het richtsnoer voor de mens om zijn ware indentiteit te vinden". Dat heeft Kok zelf ook onder gaan, hoewel hij er direct aan toevoegt dat Rozekruisers niet zo persoonlijk gericht zijn. In het dagelijks leven is hij voorlichter bij de gemeente Utrecht, was .hervormd 'op papier' en zocht meer dan 25 jaar geleden naar dat 'iets'. Hij voelde zich aange trokken tot de Rozekruisers. "Ik had een onbestemd verlan gen naar iets wat je zoekt. Veel i hebben in diepste wezen een verlangen naar waarheid, vrede, geluk, vrijheid en naar eenheid. Doorgaans is het zo dat je die verlangens wil bevredigen in deze huidige wereld. Daar geef je actie aan. Maar dat geeft steeds weer een teleurstelling. Je kiint in deze wereld een afgezwakte waarheid of harmonie vinden. Maar dat is altijd maar van korte duur. Dat is aan beperktheid en verandering onderhevig. Dat heeft geen blijvende waarde. Maar er is een onsterfelijke kern in de mens, ook al zijn we ons dat vaak niet bewust. Die kern wil ons een vaste levenskoers aange ven. Dat word je pas gewaar als je stuk loopt in je leven". Tempelgezangen Tijdens de diensten van de Ro zekruisers, speciaal voor belang stellenden zijn er op de tweede en vierde dinsdag van de maand lezingen in een groot aantal plaatsen van ons land, wordt er gebruik gemaakt van een spe ciaal liedboek, waarin de tempel gezangen zijn opgenomen. Er staan ook enkele liederen in die het christendom kent. Bijvoor beeld 'Houdt Gij mijn beide han den'. Evenals in een kerkdienst is er muzikale begeleiding van orgel of piano. "In die diensten gaat het om het vrijmaken van de Christus kracht, de kracht uit het oor spronkelijke menselijke levens veld. Dat haakt in op dat zaadje, die innerlijke kern die in de mens aanwezig is. Want dat heeft behoefte aan voeding". Een vas te voorganger is er niet. Een dienst wordt meestal geleid door "En de muziek moet dienst-on- dersteunend zijn. Verder staan we met beide benen op de grond. Heel nuchter. Geen hosanna-ge- roep". Rozekruisers streven niet naar geld of macht, hetgeen niet wil zeggen dat er geen Rozekruisers zijn die als rijkaards kunnen worden omschreven. Kok noemt het mensen die meer stoffelijk bedeeld zijn. Er wordt niet met de buidel rond gegaan tijdens een dienst om geld in te zamelen. Men is lid van het Genootschap en dat betekent automatisch een contributie-bijdrage. Roos De belangstelling voor het Ro zekruisers Genootschap is de laatste tijd flink toegenomen. Steeds meer mensen, zowel jon geren als ouderen, hebben inte resse in de boodschap van het Genootschap, ook wel bekend onder de naam Lectorium Rosi- crucianum, een Latijnse om schrijving. Latijn wordt gebruikt omdat het een 'internationele' taal is. De roos is het symbool voor de onsterfelijke god-vonk in de mens, het kruis is de sterfelij ke mens. Het Rozekruisers Genoot schap is opgericht door Jan van Rijckenborgh, die leefde van 1896 tot 1967. Hij was een dood gewone Nederlander. Kok noemt Van Rijckenborgh een 'gezondene'. Dat de interesse voor het Genootschap toeneemt vindt Kok niet zo verwonderlijk. "Onze cultuurperiode is over een hoogtepunt heen. Aan alle kanten merk je dat het niet zo rooskleurig is in de wereld zoals men gehoopt, gedacht of ver wacht had. Dat is gewoon een constatering. Dat zet een mens aan het denken. Waarom ben ik hier, waar kom ik vandaan en waar ga ik naar toe. Steeds meer mensen worden zich van deze drie grondvragen bewust. Men vraagt zich dan af, wat doe ik met mijn leven. Moet ik het steeds maar in de verstrooiing zoeken, brood en spelen, of doe ik nog wat zinnigs met mijn leven". Het levensdoel van het Rozen kruis is om de ware menswor ding te kunnen vervullen. Dat betekent een bewustwordings proces in de mens zelf, waarop ook de evangelist Johannes wijst als hij het heeft over 'Ik moet minder worden, Hij, Christus, die Andere 'in' mij, moet v Dit alles moet leiden tot een we dergeboren ziel en terugkeer 'als verloren zoon naar het Vader huis'. Bewustzijn Een Rozekruiser zal men niet gauw aantreffen met een sigaret of een glas alcohol. "Als je de weg van binnenuit wil gaan, zul je het roken laten omdat het be lemmerend werkt. Zo ook de al cohol. Want dit beinvloedt alle maal weer je bewustzijn. Want dat moet zich ook vernieuwen. Je kunt niet alles uitbannen in deze wereld, maar de meest scha delijke invloeden moet je buiten je lichaam houden. Iemand die in de sport een bepaalde presta tie wil leveren, zal ook het een en ander achterwege moeten laten". Ook de Rozekruiser gelooft in een onvergankelijk leven na dit aardse leven. "Mits de ziel we dergeboren is". Dat zal volgens Kok gebeuren in een ander le vensgebied. De christen spreekt over een nieuwe hemel en nieu we aarde. Het Rozenkruis staat in dienst van een goddelijk red dingsplan voor wereld en mens heid, dat in de universele leer, zo als Kok zegt, tot uitdrukking wordt gebracht en waarin het oorspronkelijke, esoterische (in nerlijk beleven) Christendom een actuele plaats inneemt. Geluk Kok is blij met het Rozekrui sers Genootschap. "Geluk be staat alleen maar in je eigen in nerlijk. Bij geluk is er een harmo nieus evenwicht. En daardoor ben je minder beïnvloedbaar door de wisselende krachten die van buiten op je af komen. Het' gaat om een ingetogen levens houding, waar bij het eigen-ik ondergeschikt moet worden, zonder dat het iets krampachtigs heeft. Het moet gaan om een an dere. spontane levenshouding. Dan krijgt ook die reinigende geestkracht kans om door te werken ten bate van de mede- Vanaf 16 september is er dage lijks, tot en met 14 oktober, een expositie over 60 jaar Rozenkruis in restaurant 'De Roselaer' in Haarlem. ADVERTENTIE Ze zijn er weer, de nieuwe staatsloten. Twee miljoen in totaal. En er zitten één miljoen prijzen in de pot. Van een tientje tot het half miijoen. Die kans mag u niet missen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per bank of giro mee? Dat kan ook. Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070 - 47 72 94 47 74 84. „Het politieke landschap is aan het .veranderen: nog maar een paar maanden en we herkennen het misschien niet meer terug". Deze drieste uitspraak was te lezen in een van de dagelijkse commenta ren van hoofdredacteur Serge July van de links-onafhankelijke Libé- ration. En de ster van July als alge meen beluisterd koffiedikkijker is nog steeds rijzende. door Rudolph Bakker Vaststaat dat er na een politiek verziekte zomer ernst moet wor den gemaakt met het Franse staatsbelang. En vaststaat ook dat er dingen aan het veranderen zijn. Zowel de regeringspartij is bezig veren te laten terwijl zijn socialisti sche heilsleer aan het aftakelen is, als de rechtse oppositie waar de strijd om de macht \ooHgaat en verdeeldheid heerst. De enige con stante factor op dit onduidelijke slagveld is de kennelijk onstuitba re opgang van nationaal-frontlei- der Jean-Marie le Pen. Van wat er de afgelopen zomer allemaal is voorgevallen wordt het effect langzaam duidelijk. Eerst had president Mitterrand premier Mauroy door de jeugdige vertrou weling Laurent Fabius vervangen. Daarmee werd de klassieke stoom locomotief van het socialisme los gekoppeld en vervangen door de (eventuele) trekkracht van een mo derner ogende, hoogst intelligente „links-liberaal". Met Mauroy vertrokken ook de communisten uit het kabinet. Daarmee bleven de socialisten als regeerders over, terwijl de gevolg de politieke lijn steeds minder so cialistisch is. Dat brengt niet alleen de achterban van socialistische ge trouwen in verwarring. Maar voor al ook de rechtse oppositie is ver plicht zijn oude leuzen te verlaten en een nieuwe houding te beden ken tegenover de nieuwe regeer- stijl van premier Fabius. Waardenstrijd De kabinetsherziening was pre- sident Mitterrand niet genoeg in zijn pogen zijn steeds verder slin kende populariteit op te peppen. Hij trok de door een eindeloze woordenstrijd verziekte onderwijs wet in, die duidelijk onpopulair bleek en hij stelde een (te ingewik kelde) methode voor om (eventu eel) een referendum te kunnen uit schrijven over de vraag of de^Fran- sen zich in hun vrijheid voelen aan getast. Dat wil zeggen: of hun vrij heid van schoolkeus door de voor gestelde nieuwe subsidieregeling werd ingeperkt. Het resultaat van dit slimme ge manoeuvreer was rampzalig. Ver- zet vanuit de door de oppositie be heerste Senaat maakte aan het re ferendumplan een eind. Dat was een nederlaag voor de president, ook al kwam de oppositie niet on gehavend uit zijn eigen machiavel listische operaties tevoorschijn. Tegelijkertijd staken geruchten de kop op eveneens geventileerd door de vindingrijke July dat de president nu 'over een referendum denkt waarbij hij de vraag wil stel len of zijn ambtstermijn van zeven tot vijf jaar moet woden terugge bracht. Antwoord het volk met ja", dan zou Mitterrand zich met een herkiesbaar willen stellen. In dat geval wordt het met de dag dui delijker dat hij in die rol met langer alleen de roerganger van de socia listen zal willen zijn. Het was afge lopen zomer bijzonder stil binnen de socialistische partij. Men wordt er steeds sterker door sombere ver moedens aangevreten. Fenomeen Wat heeft tegenover dit alles de oppositie voor geschut in het veld gebracht. De centrale vraag die daar dient te wordén beantwoord is de in te nemen houding tegen over het ultra-rechtse fenomeen Jean-Marie le Pen. Gaullistenlei der Chirac heeft de neiging schril lere tonen aan te slaan, om zijn klantenkrint naar rechts te beha gen. Hij heeft een ouderwetse aai val op de regering geopend en voc de zoveelste maal ontbinding va^-w i het parlement gevraagd. Oud-premier Barre, die har werkt aan zijn image als onafhar kelijk presidentskandidaat, heei_ zich in een lang en nietszeggend iiW terview in het dagblad Le Mond vol wijsgerig gemummel boven h( gewoel trachten te plaatsen. Ouc president Giscard, die in septen ber zijn intree in het parlemer doet, heeft een jongerenbijeer komst van zijn eigen partij toeg€ sproken, daar om „een gecivileei de discussie" gevraagd en er zijiv,or zelfbedachte formule herhaald da r iedereen (zowel links als rechts Gvj zich politiek dient te „ont-kram unj pen". hee K01 J rini l Houwdegens Binnen de gaullistische partij i per nog iets anders aan de gang. Voora ge{ de RPR is de partij van de zeer ou de houwdegens uit de tijd sident De Gaulle. De jongere gardi- begint nu om hun vertrek te i pen. Deze jongere garde is meteer het groeiende antwoord op het v schijnsel Fabius, de slim-opgezettt pion van de president. Tot dez< jonge garde hoort onder Alain Juppé, niemand minder dar de vertrouweling van Jacques Chi rac, die ongetwijfeld presidents kandidaat is, zodra de gelegenheic li zich voordoet. se Een andere Jonge" gaullist is Zoi Michel Barnie. Hij heeft als presi- Le dent van de hoogste regionale raad ge van de Savoie president Mitter- rand tijdens diens bezoek aan het jj( gebied (begin september) uitgeno- je digd een zitting van de raad bij te stj wonen en aan het debat deel te ne- men. Nu lijkt dit voor een normale g democratie heel gewoon. Zowel de <ji socialisten in de oppositie, als nu zc de rechtse partijen in dezelfde si- v, tuatie, hebben echter de democra- g tische beleefdheid altijd met voe- ten getreden en de president, als 0, aanvoerder van een „vijandige" n( politieke groepering, tijdens regio- g nale bezoeken genegeerd. Niet alleen deze uitnodiging haalde de voorpagina, dat gold ook voor het beleefdheidsbezoek dat .de Giscard-aanhanger Francois Léotard aan de president heeft ge- bracht toen die het afgelopen weekeinde in het fort Brégancon in de Var logeerde. Léotard op zijn beurt is president van eenzelfde re gionaal bestuurslichaam in de Var als Barnier dat in de Savoie is. Jonge Wolven Over dit een half uur durende be zoek raken de Franse commentato ren maar niet uitgepraat: hebben de Jonge wolven" het initiatief van de „houwdegens" tenslotte overgenomen en sturen ze op een nieuwe vorm van politiek samenle ven toe, om de kiezers straks nieuw vertrouwen in te boezemen? Namen als die van Juppé, Bar nier en Léotard dienen te worden gememoreerd. Het is de voorhoede van een nieuwe politieke klasse. Wellicht vindt nieuw-rechts de succesformule voor de parlements verkiezingen van '86; en voor de presidentsverkiezingen van '88 of zoveel eerder als Mitterrand er brood in ziet. De Braziliaanse theoloog Leo nardo Boff is gisteren in Rome aangekomen om vragen te beant woorden van het Vaticaan over zijn geschriften over de bevrij dingstheologie. Bij aankomst verklaarde hij dat hij aanstaande zaterdag ondervraagd zal wor den door de Westduitse kardi naal Joseph Ratzinger, hoofd van de congregatie voor de doc trine van het geloof. Hij zei te ho pen dat de dialoog voor beide partijen vruchten zal afwerpen. Het Vaticaan heeft Boff ge vraagd naar Rome te komen om te praten over zijn geschriften. Boff is één van de meest uitge sproken vertolkers van de bevrij dingstheologie, waarin wordt ge steld dat de kerk actief betrok ken dient te zijn bij het bestrij den van sociaal onrecht. In een van zijn boeken stelt Boff dat werkelijke christelijke bevrijding zowel religieuze als politieke bevrijding betekent. Bij het analyseren van klassever- schillen zegt hij dat de onder drukten zich bewust moeten worden van hun situatie, zich moeten organiseren en stappen moeten nemen die zullen leiden tot een rechtvaardigere maat schappij. In het Vaticaan is bezorgdheid geuit over marxistische bovento nen in deze analyse. En het is de ze mengeling van marxisme en christelijkheid die Boff zal moe ten verdedigen. In de Braziliaanse kerk heeft Boff veel steun en hij fungeerde als adviseur van de Braziliaanse bisschoppenconferentie en de Latijnsamerikaanse conferentie van gelovigen. Functionarissen van het Vaticaan zeggen dat Boff niet in de technische zin van het woord een dogmatiek proces zal ondergaan. Maar paus Johannes Paulus II heeft verleden maand al gezegd dat de solidariteit van de kerk met de armen niet kan worden „gedicteerd door een analyse ge baseerd op klasseverschil en klassestrijd". Hogeschooldag - De refor matie bevrijdde ons van de heer schappij van de geestelijkheid. De theoloog als expert is een van de grootste bedreigingen voor de kerk. Dat zei prof. dr. W. van 't Spijker, rector van de Theologi sche Hogeschool van de Christe lijke Gereformeerde Kerken in Apeldoorn, zaterdag tijdens de jaarlijkse Theologische Hoge schooldag in Apeldoorn. Prof. Van 't Spijker wees erop dat de theologie zich kan ver vreemden van de gemeente, bij voorbeeld uit vrees of uit hoog moed. Dan is de kerk een lager niveau, dan versteent de theolo gie zoals het geval was in de scholastiek. Prof. Van 't Spijker gaf speciaal aandacht aan de Af scheiding, die zich 150 jaar gele den in 1834 heeft voltrokken. Hij stelde de vraag wat de afgeschei denen bewogen heeft om vervol ging, boete en gevangenisstraf te verduren. Volgens prof. Van 't Spijker werden de afscheidenen bewo gen door een passie voor de kerk en haar belijdenis en dan spe ciaal de gereformeerde belijde nis zoals die in de Dordtse leerre gels werd geformuleerd en waar in sterk de nadruk werd gelegd op de genade. De passie van de afgescheidenen bleek hieruit dat zij wezenlijk betrokken waren bij wat er gebeurde. Wij kennen die passie niet meer, omdat wij niet aan de kerk behoeven te lijden, zei prof. Van 't Spijker. De kerk werd door de afgescheidenen gezien niet als een club, niet als een groep van gelijkgezinden maar als de kerk van Jezus Christus. De heer A. Kok: "Ik had een onbestemd verlangen naar iets watje zoekt'

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 6