Belastingbiljet wordt simpeler Zorgen over zuigkracht bedrijfsleven Koning: experimenten geslaagd 'RS V-bezoek in VS meer dan succesvol' Huisartsen: gifwijk in Hengelo saneren Yliegshow in Soesterberg trekt 310.000 bezoekers Bestuurders universiteiten bij opening academisch jaar: MAANDAG 3 SEPTEMBER 1984 BINNENLAND PAGINA 5 HILVERSUM (ANP) - Er is een eenvoudiger en begrijpelijker belastingbiljet op komst. Staatssecretaris Koning (financiën) kondigde zaterdag voor de VARA-radio aan dat de blauwe enveloppen volgend jaar met een gemakkelijker in te vullen inhoud in de bus zullen vallen. De experimenten met i muiieren in onder meer Arnhem, en omstreken zijn dermate ge slaagd te noemen dat de vereen voudiging nu landelijk kan worden ingevoerd, aldus Koning. Ook de toelichting bij de belastingbiljetten zal in zo eenvoudig mogelijk Ne derlands zijn geschreven. Ingewik kelde biljetten zijn er dan alleen nog voor mensen die zo'n formu lier nodig hebben in verband met vermogensbelasting. Koning noemde de uittocht van belastinginspecteurs naar het be ter betalende bedrijfsleven niet verontrustend. „Er loopt ieder jaar een deel van het personeel naar het bedrijfsleven en wij zijn zoals ge bruikelijk bezig dat verloop op te vangen door onder meer een grote re opleidingsdienst," zei hij. Er zijn volgens Koning op dit moment ze ker geen plannen om de uittocht tegen te gaan door de belastingin specteurs meer te betalen. SCHIPHOL (ANP) - „Ons vijfdaagse bezoek aan de Verenigde Staten was meer dan een succes en heeft belangrijke elementen toegevoegd aan ons begrip voor de hele zaak." Voorzitter van Dijk van de RSV enquêtecom missie uit de Tweede Kamer zei dit zaterdagmorgen bij terugkeer in Ne derland. Van Dijk (CDA) mikt er nog steeds op, zegt hij, dat de enquêtecommis sie, zoals afgesproken eind september haar rapport over de ondergang van het RSV-concern aan de Tweede Kamer kan aanbieden. „Het wordt mogelijk enkele weken later, maar ik hoop van niet," aldus de voorzitter. In de loop van september worden de laatste getuigen gehoord. Het bezoek aan Amerika heeft geen nieuwe getuigen aan onze lijst toege voegd. „We hoeven ook niet nog een keer naar dat land terug," aldus Van Dijk op Schiphol. De vijf leden van de enquêtecommissie probeerden de afgelopen week in de Verenigde Staten vooral de toedracht te reconstrueren rond het door RSV opgezette en zo goed als mislukte kolengraafproject aldaar. Voor dit project is, zoals bekend, 450 miljoen gulden van de Nederlandse overheid gebruikt. De toedracht rond de kolengravers was in Nederland niet te achterha len, aldus Van Dijk. Vrijwel alle getuigen: die de commissie in de Ver enigde Staten wilde spreken, hebben de vijf commissieleden ook inder daad te zien gekregen. Tot op het laatste moment bestond twijfel over een ontmoeting met James Stacy, de Amerikaanse partner van RSV in Amerika. Uiteindelijk vond de ontmoeting - buiten het bereik van journalisten - plaats in een motel bij de luchthaven van Oklahoma City. De defitieve afspraak met de altijd reizende Stacy was kort daarvoor gemaakt, aldus Van Dijk. De commissie moest eerst nog enkele uren vliegen om Stacy vervolgens gedurende ongeveer 3,5 uur te spreken. Getuigen in Nederland hadden veel kritiek op Stacy. In Amerika wordt de man ook gekritiseerd, maar de Amerikaanse getuigen hebben ook de moeilijkheden genoemd waarmee Stacy in dat land te kampen had, aldus Van Dijk. Het kolengraafproject komt in de laatste verhoorronde in Ne derland nog zeker aan de orde, aldus de enquêteleider. De delegatie in de Verenigde Staten bestond uit vijf kamerleden, behal ve Van Dijk waren dat de commissieleden Van Dam (PvdA), Van Dis (SGP), Joekes (WD) en Tazelaar (PvdA). OKLAHOMA CITY In het diepste geheim sprak de enquêtecommissie met de Amerikaanse zakenman James Stacy. Deze laatste toont een foto van de omstreden kolengraafmachine. (foto anp> ADVERTENTIE Wij vieren 5 jaar Total Woman - met een feestelijke Modeshow Herfst- en wintermode In de Stadsgehoorzaal 12 september - 20.00 uur Presentatie: Henny Huisman Muzikale omlijsting: Donna Lynton r dè modeshow zijn verkrijgbaar in de winkel. Total Woman Botermarkt 14 Voor modieuze betaalbare damesmode. chinchilla's HENGELO (ANP) - De Hengelose huisartsenvereniging heeft in een brief aan de vaste Kamercommis sie voor milieu en hygiëne aange drongen op een totale sanering van de bodemverontreiniging in de Hengelose wijk Old Ruitenborgh. De door minister Winsemius (VROM) voorgestelde aanpak, het isoleren van de huizen die op de meest verontreinigde grond staan, laat naar de overtuiging van de huisartsen een belangrijk deel van de problemen onder de bewoners van Old Ruitenborgh onopgelost. De huisartsen stellen in de brief aan de kamercommissie dat zij weliswaar geen milieudeskundi gen by uitstek zijn en daarom de milieutechnische kwaliteit van het voorgestelde plan niet kunnen beoordelen, „maar gezondheid is meer dan alleen het niet-blootge- steld zijn aan de inwerking van chemisch afval", zo menen de huisartsen. Zij bedoelen hiermee dat de bewoners van Old Ruiten borgh het psychisch bijzonder moeilijk krijgen als ze op een gif belt moeten blijven wonen, ook al zou dat volgens de technologen geen kwaad kunnen. De onzekerheid over de vraag wat er met de wijk gaat gebeuren leidt volgens de huisartsen reeds tot grote spanningen onder de be woners van Old Ruitenborgh. Deze spanningen vertalen zfch in allerlei lichamelijke klachten zoals hartkloppingen en ook komt er in de wijk als gevolg van de gifaffaire slapeloosheid voor. De oplossing waar de wijk het meest bij is gebaat is volgens de huisartsen die waarvoor de ge meente Hengelo en de provincie Overijssel hebben gekozen: het af breken van de 40 huizen op het meest vervuilde deel van de wijk, het uitgraven van het stortgat en het weer bouwen van woningen op deze plek. Minister Winsemius vindt dit in verhouding tot de ernst van de verontreiniging een te dure oplossing (bijna 40 miljoen gulden) en meent op grond van hem tot nu toe beschikbare informatie, dat kan worden volstaan met een een voudiger aanpak. De bewindsman heeft inmiddels een commissie in gesteld die hem vóór 31 oktober van dit jaar over deze zaak rapport moet uitbrengen. De vaste kamercommissie voor milieu en hygiëne houdt 5 septem ber over de affaire Old Ruiten borgh een hoorzitting. Bewoners, de gemeente Hengelo en de pro vincie Overijssel kunnen dan te genover de parlementariërs nog eens duidelijk maken waarom vol gens hen een totale sanering van de verontreiniging in Old Ruiten borgh noodzakelijk is. De staatssecretaris zei verder dat het kabinet er sterk over denkt de motorrijtuigenbelasting af te schaffen en een houdersschapsbe- lasting in te stellen die behalve het zwartrijden ook het ontduiken van de verplichte wa-verzekering moet tegengaan. Op het plan de motorrijtuigenbe lasting te koppelen aan het kente ken wordt nu nog gestudeerd. Ko ning voelt veel voor de nieuwe op zet, die wat hem betreft in 19861 kracht kan worden. De staatssecretaris schat dat in ons land ongeveer een miljoen au to's meer rondrijden dan bij de rijksdienst voor het wegverkeer in Veendam zijn geregistreerd. Het kentekenregister is duidelijk niet in orde. Bovendien zijn er naar schatting 0,6 miljoen gevallen van onjuiste registratie, bijvoorbeeld van mensen die op lpg rijden maar die - om minder wegenbelasting te hoeven betalen benzine opge- Koning zei ook dat hij nog steeds hoopt op de invoering van een uni form btw-tarief komt in plaats van de twee huidige tarieven. De be windsman liet weten dat zijn de partement een studie daarover bij na heeft afgerond. Alvorens er een voorstel naar de ministerraad kan volgt er eerst nog overleg met an dere betrokken departementen. Premier Lubbers heeft laten we ten dat een uniform btw-tarief er voor 1985 in elk geval niet inzit, maar Koning acht het niet uitgeslo ten dat het er in 1986 alsnog van komt. Het maakt voor de inko mens in het land eigenlijk geen verschil uit, want het lage tarief (eerste levensbehoeften) gaat om hoog en het hoge tarief (onder meer gas en elektra) zal wat dalen, aldus Koning. Tweeverdieners Koning deelde ten slotte mee dat dezer dagen het wetsvoorstel voor de laatste fase van de tweeverdie- nerswet naar het parlement zal worden gestuurd. Ondanks bezwa ren van de Raad van State hoopt de staatssecretaris dat het parlement het wetsvoorstel zal aanvaarden, waardoor de maatregelen per 1 ja nuari 1985 van kracht kunnen wor den. Met deze zogenaamde laatste fase zullen tweeverdieners meer belasting gaan betalen; eenverdie ners minder. De Raad van State vond dat het wetsvoorstel niet overhaast naar het parlement moest worden ge zonden. Bovendien had de raad een aantal inhoudelijke bezwaren. Front bevrijdt Een enorme massa verdrong zich zaterdag vliegtuigen. de hangars op Soesterberg om e DEN HAAG (ANP) - Leden van het Dierenbevrijdingsfront hebben in de nacht van zaterdag op zondag bij twee chinchillafokkerijen onge veer tachtig chinchilla's 'bevrijd'. Volgens een woordvoerder van het front zijn de knaagdiertjes onder gebracht in 'gastgezinnen'. De ac tie moet worden gezien als een pro test tegen de tendens pelsdieren te houden voor de opbrengst van de vacht. Woordvoerders van de twee door de front bezochte fokkerijen een in Hulshorst en een in Leu nen (L.) hebben gistermiddag bevestigd dat er dieren zijn ver dwenen. Vernielzuchtige discobezoekers lopend naar huis ZOETERMEER (ANP) - Vele tientallen bezoekers van een discotheek in Zoetermeer heb ben de terugreis naar Den Haag een afstand van vijftien kilo meter - zaterdagavond na mid dernacht te voet moeten onder nemen, nadat de Spoorwegen hadden geweigerd de jongeren tc vervoeren. De jongeren - volgens een schatting van de Spoorwegen ongeveer twee honderd - hadden evenals op voorgaande zaterdagen vernie lingen aangericht op het station en aan het interieur van de trein en er was al voor het ver trek diverse malen aan de noodrem getrokken. De politie van Zoetermeer en de Spoor wegen besloten toen de trein leeg te halen. De politie van Zoetermeer riep daarvoor de hulp in van enkele omliggende gemeentepolitiekorpsen en van de rijkspolitie. Ruim twintig politiemannen werden ingezet. De jongeren die uit de trein waren gehaald verspreidden zich over de openbare weg en weigerden te vertrekken, on danks een sommering van de politie. Groepjes jongeren richtten vernielingen aan in de omgeving van het station, on der meer aan een snackbar en een taxi. Met gebruik van de wapenstok en van honden heeft de politie vervolgens de jongeren verspreid. Daarbij zijn volgens een woordvoerder van de Zoetermeerse politie twee mensen gewond geraakt. Een van die twee ligt in een zie kenhuis; de ander kon na be handeling naar huis. SOESTERBERG (GPD) - Ruim 300.000 belangstellenden om precies te zijn: 310.000 hebben zaterdag een bezoek gebracht aan de vliegshow van de Koninklijke Luchtmacht op de vliegbasis van Soesterberg. Door de vliegshow ontstonden zaterdagmorgen files in de omgeving van Soest. In de avonduren deden zich opstoppin gen voor in de omgeving van de vliegbasis. De politie had enkele uren nodig om de verkeersstroom in goede banen te leiden. De vliegshow verliep vliegtech nisch zo góed als perfect. Met na me het vermaarde Franse team Pa trouille de France demonstreerde met A-jet-toestellen een bijna twin tig minuten durend optreden waar over het publiek erg enthousiast was. De roodwitblauwe rooksigna len die de jets in het zwaarbewolk te luchtruim spoten, zorgden voor het spectaculaire element van de show. Aan het vliegevenement, dat al om negen uur begon, werd deelge nomen door een groot aantal inter nationale teams, onder wie Fran sen, Belgen, Duitsers en Denen. Om tien uur in de ochtend stonden er op de basis reeds 35.000 perso nenauto's geparkeerd. Anderhalf uur later waren er ruim 100.000 be zoekers. Omstreeks 14.00 uur meldde de organisatie dat er ruim 300.000 bezoekers waren. Vorig jaar trok de vliegshow 280.000 be zoekers. In totaal telde de politie acht kilometer file. Uiteindelijk stonden er 55.000 auto's op het par keerterrein van de basis. Vele dui zenden bezoekers waren op de fiets gekomen. Honderden politiemensen en marechaussees waren op de been om in te grijpen bij eventuele onge regeldheden, maar volgens woord voerders van Defensie en politie deed zich geen enkel incident voor. Ruim zestig kinderen die hun ou ders of verzorgers waren kwijtge raakt, werden door medewerksters van Defensie opgevangen. Via op roepen door de luidsprekers werd hiervan melding gemaakt aan de ouders. Een groot aantal genodigden, on der wie de commissaris van de ko ningin in Utrecht mr. P. van Dijke, leden van de generale staf, burge- meèsters en andere notabelen, zat afgezonderd van het publiek. Bui ten de basis en langs de dranghek ken stonden honderden hulpverle ners van de EHBO, Rode Kruis en brandweer. Voor een enkele klei nigheid werd hun hulp ingeroe pen. Ongevallen bleven uit zodat ambulances en speciaal ingescha keld ziekenhuispersoneel niet in actie hoefden te komen. Het hoofd voorlichting van de basis, majoor J. J. H. Texier, ver klaarde dat de zwijgende meerder heid van het Nederlandse volk za terdag acte de présence heeft gege ven in Soesterberg. Volgens Texier was met de organisatie een bedrag gemoeid van een ton. Het geld is bijna weer terugverdiend door de verkoop van programma's en het verhuren van de frites- en viskra men op de basis die zorgden voor de inwendige mens. „Zodoende hebben we een sluitende begro ting", aldus Texier. BOOT ZINKT - De 1600 ton meten de Nederlandse vrachtboot .Pola ris' is vrijdagavond rond half twaalf voor de kust van Zuid-west Engeland aan de grond gelopen en is nu zinkende. De bemanning wist zich met reddingsvlotten in veilig heid te brengen en werd later aan boord genomen van een loodskot- ter. Engwirda wijkt alleen voor Van Mierlo DEN HAAG (GPD) - Fractieleider Maarten Engwirda van D'66 zal zich voor de kamerverkieizingen in 1986 opnieuw als lijsttrekker kandidaat stellen. Mocht de voormalige voorman Hans van Mierlo ook het lijsttrek kerschap ambiëren, dan is Engwirda eventueel bereid van zijn kandida tuur af te zien. Voor andere gegadigden, zoals bijvoorbeeld de Amster damse wethouder Wolffensperger, weigert hij te wijken. Engwirda zei dit zaterdag voor de VARA-radio. Binnen D'66 is ver deeldheid ontstaan over de kandidaat, die de partij in 1986 uit het slop moet halen. Engwirda zou volgens een deel van de partij niet de man zijn, die oude en nieuwe kiezers aanspreekt. Onrust in CP na vergadering niet bezworen DEN HAAG (ANP) - Het hoofdbe stuur van de Centrumpartij is er tij dens een urenlange vergadering vrijdagavond en in de nacht van vrijdag op zaterdag niet in ge slaagd de ruzies die zich de afgelo pen tijd binnen de partij hebben orgedaan volledig uit de wereld te helpen. Het kamerlid Janmaat en het hoofdbestuur kwamen formeel tot elkaar, maar onderhuids heer sen er nog heel wat verschillen van mening over de koers van de Cen trumpartij. Dit bleek na afloop van de vergadering uit de mededelin gen van verschillende hoofdrolspe lers. Aanvankelijk stonden Janmaat en het dagelijks bestuur in de ver gadering, die werd gehouden in het gebouw van de Tweede Kamer, scherp tegenover elkaar. Er werd zelfs rekening gehouden met mo gelijkheid van een royement van Janmaat. De tegenstellingen wer den nog aangescherpt doordat het dagelijks bestuur Janmaat verweet gefraudeerd te hebben met de par- tijfinancién. Janmaat zou op tal van terreinen fictieve declaraties hebben ingediend, die een totaal bedrag van ongeveer 12.000 gulden zouden belopen. Uiteindelijk besloot de vergade ring het financiële beheer van Jan maat uit de periode dat hij vrijwel alle belangrijke functies binnen de Centrumpartij vervulde goed te keuren. Tijdens de vergadering legde voormalig partijsecretaris Giesen uit Leiderdorp zijn partij lidmaatschap neer, omdat er een besluit leek te worden aangeno men waardoor Giesen in al zijn partij functies werd geschorst. Het besluit hiertoe van het dagelijks bestuur van ruim een maand gele den vormde de inleiding tot tal van ruzies binnen de Centrumpartij, omdat Janmaat zich in het open baar solidair verklaarde met de op non-actief geplaatste partij-secre taris. Janmaat heeft zich uiteindelijk bij het vertrek van de partijsecreta ris neergelegd, maar heeft wel dui delijk gemaakt dat een verdere ontwikkeling van de Centrumpar tij in radicaal-rechtse richting voor hem gevolgen zal hebben. Eenzelf de mening houdt fractiemedewer ker Vierling er op na, die bij de Eu ropese verkiezingen nog optrad als lijsttrekker voor de Centrumpartij. Vierling zei na afloop van de verga dering de Centrumpartij te zullen verlaten als de ontwikkeling in rechtse richting doorgaat. Doodgestoken STEDEBROEC (ANP) - De 32-jari- ge vrouw E.C.M. Tamis uit Stede- broec is vannacht door messteken in haar woning om het leven ge bracht. Volgens een woordvoerder van de politie ontbreekt omtrent dader(s) en motief nog elk spoor. De eigenaar van de bar ,The Key' in de Witte de Withstraat in Rotter dam, J.G. van Donk uit Capelle a/d IJssel, is zaterdagmorgen vroeg bij een ruzie in zijn bar door een be zoeker doodgeschoten. De dader is voortvluchtig, zo heeft de Rotter damse politie meegedeeld. DEN HAAG (GPD) - Bij de uni versiteiten en hogescholen heerst een toenemende bezorgdheid over de zuigkracht die het bedrijfsleven uitoefent op talentvolle, jonge we tenschappers. Dat bleek vandaag uit enkele toespraken die werden gehouden ter gelegenheid van de opening van het academisch jaar. Prof. W. Albeda, dekaan van de economische faculteit van de Rijksuniversiteit Limburg, signa leerde het feit dat zijn faculteit moeilijk aan jonge wetenschap pers kan komen, omdat, nu het be drijfsleven zich herstelt, men bin nen de salarisschalen van de over heid de concurrentie met het be drijfsleven nauwelijks aankan. In Enschede maakte rector mag nificus van de Technische Hoge school Twente prof. ir. W. Draijer zich daarover eveneens zorgen en in Delft constateerde rector magni ficus prof. ir. B. P. Veltman van de TH dat het vanwege de lagere belo ning en de neiging om nevenactivi teiten de kop in te drukken, voor mensen uit het bedrijfsleven niet aantrekkelijk is om een overstap te maken naar de wetenschap. In Rotterdam waarschuwde rector magnificus prof. dr. M. W. van Hof ervoor dat de jonge, pas afgestu deerde en minimaal betaalde assis tenten in opleiding straks de 'kneuzen' zullen zijn, terwijl de ta lentvolle jongeren naar het be drijfsleven vertrekken. Vertrouwen Uit weer andere toespraken bleek dat de universiteiten en ho gescholen hun blik weer met enig vertrouwen op de toekomst rich ten. De jarenlange klaagzang over de herstructurering van en de be zuinigingen op het wetenschappe lijk onderwijs is vrijwel verstomd. De rol van de wetenschap in de toekomst, vooral met het oog op de relatie tussen universiteit en maat schappij, het economisch herstel en de sterke opkomst van de infor matica staan in het brandpunt van de belangstelling, zo liet een aantal bestuurders van de instellingen weten. „De openbare mening ten aan zien van universiteiten en hun be volking getuigt nog steeds van te ruggang in waardering en respect: ondoorzichtigheid van de weten schappelijke betekenis, geen auto riteit in maatschappelijke pro bleemstellingen, vele controverses in eigen kring, en een dure, naar verluidt ook nog gemakzuchtige bemanning. Die situatie moet de komende jaren drastisch verande- In Leiden zal het academisch jaar morgen worden geopend. Ook bij enkele andere weten schappelijke instellingen is deze jaarlijks terugkerende gebeurtenis wat later: Nijen- rode 10 september en de Uni versiteit van Amsterdam 23 september. ren", vindt rector magnificus prof. ir. B.P. Veltman van de TH in Delft, die zich over de toekomst optimistisch toonde vanwege de integratie van de wetenschap en technologie in de samenleving. Na de enorme aanslag die de be zuinigingen en herstructureringen vanwege het ministerie van onder wijs op de universiteiten en hoge scholen hebben gepleegd, zien de meeste instellingen de toekomst met een mengeling van bezorgd heid en vertrouwen tegemoet, zei in Nijmegen de scheidende rector magnificus dr. A. J. H. Vendrik. Hij haalde opgelucht adem met de constatering dat anno 1984 het pro bleemveld van de organisatie van het wetenschappelijk onderwijs goed is te overzien. Hij bracht zijn gehoor in herinnering dat er geen nieuwe grote veranderingen bin nen het universitair onderwijs in het verschiet liggen. Gelukkig maar, vond Vendrik, want voorlo pig zijn de universiteiten nog wel even bezig. „Het is nog onduidelijk hoe het beeld van de universiteiten zal zijn nadat de veranderingen zich hebben voltrokken", aldus de rector. Zelfstandigheid In Utrecht besprak de voorzitter van het college van bestuur dr. L. Ginjaar de voor- en nadelen van de oprichting van een 'Vereniging van Nederlandse universiteiten'. Met behoud van hun zelfstandigheid zouden de wetenschappelijke in stellingen hun beleid in zo'n ver eniging beter op elkaar kunnen af stemmen. Het spanningsveld tus sen zelfstandigheid van de univer siteit en de stroomlijning die de minister in het wetenschappelijk onderwijs wil, kreeg ook enige aan dacht in toespraken aan de TH in Eindhoven, de VU in Amsterdam en de Rijksuniversiteit Limburg in Maastricht. Prof. Ackermans, rector magnifi cus van de TH Eindhoven, ver klaarde dat als gevolg van de ope ratie taakverdeling en concentratie niet alle universiteiten alle studies kunnen organiseren. Hij consta teerde dat de instellingen 'zwaarte punten' zoeken en dat de periode waarin onderlinge verschillen tus sen universiteiten niet naar buiten kwamen, voorby is. Als mogelijk voordeel zag hij het ontstaan van een gezonde concurrentiestrijd tussen de verschillende universi teiten. De concurrentie moet vol gens Ackermans wel gericht zijn op het bereiken van kwaliteit en niet op het binnenhalen van zoveel mogelyk studenten. In Wageningen (landbouwhoge^ school) en Tilburg (katholieke ho geschool) werd het academisch jaar door buitenstaanders ge opend. In Tilburg ging drs. W. Bo- gers, oud-voorzitter van de raad van bestuur van DSM, in op de vraag of ondernemers goede eco nomen moeten zijn. Hij conclu deerde dat de combinatie eco noom/ondernemer een succesvolle kan zijn. Als voorbeeld droeg hij de sluiting van de kolenmijnen in Ne derland aan („Een zegen als we naar de landen om ons heen kij ken), die is voorbereid en uitge voerd door economen/onderne mers van de Staats- en particuliere mijnen. In Wageningen liet de voorzitter van de nationale raad voor land bouwkundig onderzoek, ir. A. de Zeeuw, zijn licht schijnen over de relatie tussen landbouwkundig on derzoek en de samenleving.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5