M Internationale belangstelling voor Leidato Nieuw gebouw van Leger des Heils feestelijk geopend Onderwijsmarkt geeft beeld van opleidings instellingen ouderen Schoonmaakactie in Groenoord Brandje in koffiehuis Lage Rijndijk Bewoners BLOEMKOOL um/uB tfiï&emNflfïï) plaatsen zelf paaltjes Botsing tegen verkeerszuil op Kooilaan Roomburg laat bloemen en groenten zien MAANDAG 3 SEPTEMBER 1984 LEIDEN De Leidato, de jaarlijkse huishoudbeurs, wordt van 7 tot en met 16 september gehouden in de Groenoordhallen. Het is de 23ste editie van dit evenement. Het Leidato-bestuur is er ook dit jaar weer in geslaagd alle beschik bare ruimte in het complex aan de Willem de Zwijgerlaan te verhu ren. De beurs heeft ditmaal zelfs internationale belangstelling ge trokken. Er zijn dit jaar standhou ders uit België en Duitsland bij. In totaal staan er 125 standhouders met ruim tweehonderd stands op de tiendaagse beurs. Waarbij zoals gebruikelijk de meubelbranche ruim vertegenwoordigd is. Daarnaast zijn er traditiegetrouw tal van nieuwtjes op de Leidato te zien. Zoals bijvoorbeeld een appa raat waarmee men thuis zelf fris drank kan maken. Vaste attractie de laatste jaren is de 'Trendtent'. Daarin is elke dag iets aparts te doen. Er zijn diverse modeshows op het gebied van kleding, schoe nen en haarstijl. Maar ook is er een demonstratie ski-aerobic dancing. Tegenover de trends staat de nostalgie. De oude Leidse stadstram A-327 heeft een plaats op de tentoonstelling gekregen. Midden in de Groenoordhallen laat de NZH-hobbyclub daarnaast va rende boten, booreilanden enz. De bovengalerij wordt ingeno men door allerlei verenigingen en particulieren die daar hun speciali teiten demonstreren. Zo staan er onder meer zoutwateraquaria. De Leidato biedt een voorproefje van een volgend evenemen dat deze maand in de Groenoordhallen wordt gehouden: Beestenspul. Er zijn al vast duiven, vissen, kana ries, kippen enz. te zien. Ook is er in de hal een oud-Hollands winkel straatje met buurtwinkeltjes. Miss-verkiezing Ook dit jaar zal tijdens de Leida to Miss Sleutelstad worden geko zen. Voor deze miss-verkiezing zijn twee voorronden: op 8 en 12 sep tember. Zaterdag 15 september volgt de finale. Woensdag 12 september is er een speciale middag voor de kinderen. Een feest dat verkleedpartijen en discodanswedstrijden bevat. Vijf enzestig-plussers hebben een spe ciaal programma op de dinsdag- en de donderdagmiddag in de sfeer van 'Breng eens een zonnetje', met oude liedjes en een speciale mode show. Bejaarden hebben die mid dagen toegang voor half geld. Aanstaande vrijdagmiddag om één uur gaat de Leidato open. De toegang bedraagt vijf gulden; voor kinderen en 65-plussers drie gul den. De officiële opening wordt 's avonds om zeven uur verricht door de zangeres Donna Lynton en bur gemeester Goekoop. Het is de vijf tiende maal dat de beurs in de Groenoordhallen wordt gehouden, nadat de Stadsgehoorzaal te klein was geworden voor dit gebeuren. LEIDEN - Toen het nieuwe 'opper hoofd' van de reiniging, Rien Log- tenberg, op zaterdagmorgen om streeks negen uur het startsein gaf, waren er nog niet veel bewoners van Groenoord die al zin hadden om een bezem ter hand te nemen ten einde de buurt van vuil te bevrij den. Maar zo tegen half tien verander de het beeld: alsof het afgesproken was, kwamen de meeste bewoners uit hun huizen. Een algemene schoonmaakwoede ontstond. "De buurt was de laatste tijd nogal smerig geworden als gevolg van de bouwactiviteiten in de wijk', vertelt e. van Aelst, lid van de speeltuinvereniging. "Vandaar dat het buurtcomité, de speeltuin vereniging en de reiniging deze ac tie hebben opgezet". "Achteraf kunnen we heel tevre den zijn, want volgens mij zijn er niet veel mensen die niet hebben meegedaan. Ik denk dat het ver strekken van gratis bezems ook wel een goede stimulans is geweest. Als andere wijken in Leiden even gron dig worden schoongemaakt als Groenoord, nou, dan mag de reini ging blij zijn". Na het middaguur werd er ge stopt met de actie. De deelnemers kwamen bijeen in het buurthuis aan de Pasteurstraat. Daar reikte wethouder Tesselaar samen met de wijkagent de prijzen van de kleur- wedstrijd uit. Zes kinderen vielen in de prijzen; de andere deelnemers kregen alle maal een herinnering: een vuilcon tainer in het klein of een tas. Ook de beste vegers van de ochtend werden gelauwerd. LEIDEN - Aan de Franchimont- laan is zondagochtend een auto bij de start in brand geraakt. Oorzaak van de brand is vermoe delijk een nieuwe benzinepomp, die door de eigenaar was aange bracht en niet goed was aangeslo ten. De Leidse brandweer moest er aan te pas komen om de brand te blussen. LEIDEN - Volwassenen die de drang voelen om binnenkort de een of andere cursus te gaan vol gen, maar nog niet precies weten welke cursus, moesten zaterdag op het Stadhuisplein zijn: op de on derwijsmarkt was zoveel informa tie over diverse opleidingen voor handen dat men voorzien van een flinke berg brochures, stencils en ander papierwerk weer naar huis kon om in alle rust een verant woorde keuze te maken. "De informatiemarkt is er voor iedereen die plannen heeft om in het nieuwe seizoen weer iets te gaan leren", aldus de organisato ren, de medewerkers van het Leids Edukatief Centrum. "Club- en buurthuizen en onderwijsinstellin gen laten zien wat er op dat gebied in Leiden mogelijk is. Er is o.a. in formatie over lees-, schrijf- en re- kencursussen, talencursussen en opleidingen voor allerlei diplo ma's". Wat is er mogelijk in Leiden? Het is ondoenlijk om deze vraag zo compleet mogelijk te beant woorden. Ondoenlijk, omdat er veel mogelijk is, zoals een kleine greep uit het aanbod zal leren. Bent u een vrouw die al sinds jaar en dag met het plan rondloopt om een eigen bedrijf op te richten? Zo ja, dan kunt u een zogenaamde Ol- ga-cursus volgen, vernoemd naar het Olga-bedrijfsverzamelgebouw aan de Evertsenstraat. "Diverse as pecten van de vrouw als onderne mer komen aan de orde: het plan, de exploitatiebegroting, de werk tijden/de kinderen". Altijd moeite gehad met wiskun de, nachtmerries alleen al van het woord algebra? U kunt zich aan melden bij Boerhaave-volwasse- nenonderwijs: zij verzorgen ver- Ook mensen die te kampen heb ben met praktische levensproble men konden overigens zaterdag op de markt terecht. Wat te denken bijvoorbeeld van 'Begeleid a Een project dat bestemd is voor vrouwen die - en nu citeren wij - "het gevoel en of de ervaring heb ben nog niet helemaal in staat te zijn alleen te wonen". Wie de onderwijsmarkt beu was, hoefde zaterdag overigens het Stadhuisplein niet te ontvluchten. Op het terras kon men een kop kof fie drinken en de uitvoerende ar tiesten gadeslaan, want de organi satoren hadden muziekgroepen, dansers en poppenkastspelers aan getrokken om de bezoekers te ver maken. LEIDEN - De Leidse brandweer heeft gisterochtend een brandje geblust in een koffiehuis aan de Lage Rijndijk. De brand is vermoedelijk ont staan in een koelvitrine. Eén van de eigenaren van het koffiehuis, een 28-jarige Leidenaar, liep lichte verwondingen op aan zijn hand en moest wegens ademhalingsmoei lijkheden onder behandeling wor den gesteld. De (rook)schade in het koffiehuis wordt geschat op zo'n 35.000 gulden. De regionaal commandant van het Leger des Heils Ron A. Cox verricht de opening van het gebouw aan de Derde Groenesteeg. (foto Holvast) onze vorige gebouw aan de Hooi HAGglvjittb HOUANDSe. HOUDBAEE MAGERE OCA UT&IVAK Modeshows in Stadsgehoorzaal LEIDEN - De nieuwe wintermode staat centraal op modeshows die verschillende Leidse ondernemers in de eerste weken van september houden. Warnecke bijt morgenavond het spits af met een show in de Stads gehoorzaal (20.00 uur). Tijdens de ze show komt zowel bovenkleding als lingerie en foundation aan bod. Woensdagavond, eveneens in de Stadsgehoorzaal, laat Gronheid zien wat er met de nieuwe stoffen voor dit seizoen allemaal mogelijk is. Deze show, die niet alleen vo.or zelfmaaksters is, begint om 20 15 uur. Op woensdag 12 september viert Total Woman het vijfjarig bestaan met een modeshow in de Stadsge hoorzaal, gepresenteerd door Hen- nie Huisman. Voor de muzikale omlijsting zorgt Donna Lynton. De show komt tot stand in samenwer king met Messcher's Modehuis (hoeden), Van Egmond Breestraat (bontmode), Koetsie» (haarmode) en Hosman (bloemsierkunst). VOLWASSENEN WERK - In het Leids Volkshuis, Apothekersdijk 33, is vanavond de jaarlijkse in schrijf- en informatieavond van het stedelijk voiwassenenwerk. Aan vang zeven uur. De activiteiten, di verse taal- en vele andere cursus sen, beginnen 1 oktober in het schoolgebouw Middelstegracht 5- 7. Telefonische informatie: 149180. machtige Koning der ere' en 'O, zee van Gods liefde' werden ten geho re gebracht. Vol vuur. Maar dat was ook de bedoeling. Want had kolonel R. J. Schurink, na even te hebben stilgestaan bij de hoge temperatuur in het ge bouw, niet gemeld dat hij hoopte op een gloeiendhete bijeenkomst waar de vonken vanaf zouden vliegen? Hij had er dus om gevraagd. Tevreden Iedereen was overigens duidelijk content met het nieuwe onderko men. Zoals majoor J.P. van Nee, hoofd van de gebouwendienst van het Leger des Heils in Nederland, zei: "Vanuit dit heilscentrum kun nen wij, Gods geuzen, op adequate wijze gaan opereren". Verwarring ontstond zaterdag middag wellicht even toen het lied 'Go down Moses' werd gespeeld door het muziekkorps, voor de ge legenheid versterkt met leden van de korpsen uit Spijkenisse en Rot terdam. 'Go down Moses' verhaalt immers over de uittocht van Mozes en het Leger des Heils vierde zater dagmiddag nu juist een intocht. Maar een wakkere soldaat had een passende verklaring voor hel spelen van dit muziekwerk. "We vieren hiermee het verlaten van ^-.kXüÉiy&ïSE aa A AöSAI MBS HxX. LEIDEN - Stichtelijke muziek weerklonk zaterdagmiddag rond half drie in de Derde Groenesteeg. Het muziekkorps van het Leger des Heils speelde. Fier wapperden de vaandels, fier was de uitdruk king op de gezichten van de heil soldaten. Niet vreemd, want zij stonden hier immers in het vaste besef dat binnen luttele minuten hun nieu we burcht Gods zou worden ge opend. De burcht van waaruit het Leidse Leger zich "gans aan de zaak van de Koning kan wijden". Om kwart voor drie werd in het nieuwe gebouw van het Leger des Heils de eerste samenzang gezon gen. Kapitein B.J. van Kesteren adviseerde de aanwezigen om te gaan staan, zodat men uit volle borst kon zingen. En aldus geschiedde. Sommige aanwezigen begonnen ook nog te klappen. Men zong en klapte in de zekerheid dat de chaos plaats zal maken voor het Rijk, zoals het lied "k leef in 't geloof aan de komst van de Dag' ons leert. Op het programma stonden za terdagmiddag vrij veel sprekers, onder wie bijvoorbeeld de in stem mig zwart geklede burgemeester Goekoop, die de gemeente verte genwoordigde. Verder bad en zong men; niet al leen "k leef in 't geloof aan de komst van de Dag' weerklonk, ook de liederen 'Lof zij de Heer, de al- LEIDEn - Bewoners van de Drift straat hebben de gemeente Leiden gisteravond een handje geholpen met het planten van paaltjes in de stad. Het gemeentebestuur, in het al gemeen niet zuinig met het plaat sen van het 'gehate' straatmeubi- lair, was door de Driftstraatbewo- ners al herhaaldelijk verzocht het voetpad in hun straat door middel van palen te vrijwaren van autover keer. Omdat de gemeente zich doof hield namen de bewoners gister avond het recht in eigen hand. Agenten die ter plaatse kwamen hebben het initiatief van de bewo ners gelaten voor wat het is. Een woordvoerder van de politie deel de vanmorgen mee dat het ge meentebestuur van de spontane palenaanwas op de hoogte zou worden gebracht. N atuurliefhebbers LEIDEN - Een 19-jarige Leidenaar dat hij met zijn auto frontaal op e ,is vrijdagavond rond twaalf uur verkeerszuil in de Kooilaan was i met onbekend letsel naar het Eliza- botst. beth Ziekenhuis overgebracht na- De Leidenaar bleek in een onv ADVERTENTIE zekerde auto te rijden, was niet in het bezit van een rijbewijs en had te veel gedronken. In de bocht van de Herensingel met de Kooilaan raakte hij de macht over het stuur kwijt en botste tegen de verkeers zuil in de middenberm. Hij werd met twee mede-inzittenden naar het ziekenhuis overgebracht. Het tweetal kon na behandeling wor den heengezonden. De 19-jarige bestuurder moest in het zieken huis worden opgenomen. (Foto Toon v.d. Poel) LEIDEN - In het verenigingsgebouw aan de Vlietweg hield de Volkstuinvereniging Roomburg in het afgelopen weekeinde haar zomertentoonstelling. Bloemen en groenten, gekweekt in eigen tuin, werden tentoongesteld. Bezoekers konden op de expositie ook gadeslaan hoe men op de juiste manier het bloemschikken dient te bedrij ven. (foto Holvast) houden treinen op LEIDEN - Het treinverkeer tussen Leiden en Warmond heeft zater dagmiddag flinke vertraging opge lopen door de plaatselijke natuur vorsers. Een vader en zoon waren langs de spoorlijn bramen aan het zoe ken en een derde natuurliefhebber was bezig rond de spoorlijn vlin ders te vangen. De machinisten kregen opdracht langzaam te rij den in verband met het ongewen ste voetgangersverkeer.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3