Sanrniie America's Mam uitblinker Ioselliani overklast gevestigde namen Gemeente maakt het organisatoren Werfpop niet gemakkelijk Langdradige orgelmis Eerste prijs voor Lani Poulson Muziek recensent Johan van Wolfswinkel overleden MAANDAG 3 SEPTEMBER 1984 RADIO-TV-KUNST PAGINA 19 VENETIE (GPD) - Het is een gebrek van de grote festivals dat met meestal al te vanzelfspre kend de nieuwe films omhelst van de gevestigde meesters. Fer- reri, Rivette, Saura, Resnais, stuk voor stuk hebben ze inmid dels hun jongste werkstukken ter inzage gegeven zonder bij zondere indruk te maken. Be langrijker evenwel is dat Venetiè 1984 zijn nut al bewezen heeft met het presenteren van een Film die alle verwachtingen te boven ging: 'Les Favoris de la Lune', van Otar Iosseliani. Een ijzerster- ke favoriet voor de Gouden Leeuw. Marco Ferreri staat al zo'n jaar of vijftien te boek als de cultuur pessimist die alleen vanuit gren zeloos vertrouwen in vrouwelij ke kracht en overlevingsdrift enige hoop voor de mensheid kan putten. Zijn nieuwste film heet niet voor niets 'II Futuro e Donna' (De toekomst aan de vrouw) en heeft Hanna Schygul- la (zijn protagoniste uit 'Storia del Piera') en Ornella Muti (de heldin uit 'La Derniere Femme' en 'Tales of Ordinary Madness') als hoofdrolspeelsters, verbon Nieuwe films Resnais, Saura en Ferreri op festival Venetië den via een verhouding met Niels Arestrup als Ferreri's pro totype van de man die enkel met veel troost en koestering op de been weet te blijven. Met zijn beelden is Ferreri ta melijk geinspireerd geweest, maar de gebeurtenissen zelf zijn van minuut tot minuut voorspel baar. De driehoeksverhouding krijgt te vaag contour. Het scena rio is met merkbare haast ge schreven. En dan Ioselliani, in dit festival terechtgekomen als een outsider die ook als een buitenstaander (een Georgische Rus in Frank rijk) een sardonische kijk heeft geleverd op de westerse samen leving, onder het motto 'Les Fa voris de la Lune'. Ioselliani ge- door Pieter van Lierop niet bekendheid via de drie arca dische zedenschetsen die ook bij ons zijn uitgebracht en waarmee hij zich deed kennen als waar schijnlijk de meest zonnige ci neast van Rusland. De afgelopen vier jaar heeft hij in Frankrijk doorgebracht, maar hij wil vol gende maand terugkeren naar de Sowj et-Unie omdat hij bang is te vervreemden. Hij beschouwt zichzelf zeker niet als een dissi- Carlos Saura heeft voor het eerst van zijn leven een film ge maakt die van a tot z begrijpelijk is. Helaas wil dat niet zeggen dat het zien van 'Los Zancos' ook een genoegen is. Een saai verteld melodrama over een teleurge stelde grijsaard die zelfmoord wil plegen, op het nippertje ge red Wordt door een levenslustige schooljuffrouw aan wie hij zich prompt gaat vastklampen. Hun onevenwichtige verhouding leidt tot ontgoocheling en ten slotte draait de oude man ander maal alle gaskranen open. Maar hij bedenkt zich op het allerlaat ste moment, kennelijk toch een beetje gehecht geraakt aan de soms onverwachte mogelijkhe den in dit leven. Ook Alain Resnais blijkt op zijn schreden te zijn terugge keerd na de twee drama's 'Mon Oncle d'Amerique' en 'La Vie est un Roman'. Net als Saura, schijnt ook Resnais gefascineerd geraakt door de verbanden tus sen liefde en dood. Zijn film 'd'A- mour a Mort', speelt in streng calvinistische kringen (Fanny Ardant als dominee) maar zet zich uiteindelijk nogal sarcas tisch af tegen religieuze levens overtuigingen. Een vrouw kiest ervoor haar diep betreurde, ont zielde minnaar zoals ooit over eengekomen - te volgen in de dood. Hij onderbreekt zijn relaas een keer of dertig met stukken zwartfilm of panorama's van dwarrelende sneeuwvlokken of stofdeeltjes, om het publiek te dwingen tot het besef van ons al ler nietigheid. 'L'amour a Mort' wordt er beslist respectabel van, maar tevens - voor mijn tempe rament - volslagen ongeniet baar. dent. Wel zegt hij grote moeite te hebben met politieke dogma's en hij weet zich daarom kwetsbaar. Zijn manier van kijken naar West-Europa is er een van gea museerde verbazing. 'Les Favo ris de la Lune' zit uiterst schets matig in elkaar en laat de meest uiteenlopende soorten mensen zien, die evenwel gefneen heb ben dat ze stuk voor stuk als bij en zo bezig zijn met het vergaren van bezit. Frappant is dat 'Les Favoris de la Lune' soms sterk herinnert aan de laatste drie films van Bu- nuel (maar Ioselliani zegt alleen 'Dagboek van een Kamermeisje', te kennen) soms Makavejev (van hem heeft de Rus nooit één film gezien) en zelfs Tati (die hij grif bekent diep te bewonderen, evenals René Clair). Maar wat Io selliani wezenlijk gemeen heeft met die andere befaamde filmers is vitalisme, plus het vermogen tot desnoods extreem relativeren en een uiterst persoonlijke signa tuur. Ioselliani was tot voor kort een innemende, filmende Rus. Venetië schuift hem nu naar vo ren als een briljante kunstenaar van universele importantie. Werfpopfestival met La Peste, Blue Murder, Sammie America's Mam, Zimba en Desmond Dekker. Op 1 september In het Van der Werfpark in Leiden. LEIDEN - De organisatoren van het vierde Werfpopfestival, vol gend jaar, doen er goed aan een cursus stadspolitiek met als bij vak 'ambtenaren en hun grillen' te volgen. De organisatoren van de derde aflevering, zaterdag, bijgewoond door zo'n 4.000 festi valgangers, moesten het zonder cursussen vooraf stellen. Ze ver dienen een flinke pluim. Het is een hele prestatie om een van te voren ruimschoots in een slecht daglicht gesteld festijn tot een goed einde te brengen. Zeker als ze ook tijdens en vlak voor het gebeuren de ene tegenslag na de andere krijgen te verwerken. Zoals enkele weken geleden gemeld ondervonden het Leids Vrijetijds Centrum en de Leidse Vereniging van Popmuzikanten nogal wat hinder van de dras tisch gewijzigde opstelling van B en W en hun ambtenaren ten op zichte van evenementen in het Van der Werfpark. Speciaal voor het Werfpopfestival werd driftig met decibellen-voorschriften ge strooid en fronste men de wenk brauwen bij het lezen van een aanvraag voor een horeca-ver- gunning. Oorzaak van dit onge bruikelijke regelnevige gedrag was het nogal uit de hand gelo pen Minervafestijn, met als anti climax het ingelaste optreden van Joe Cocker. Burgemeester Goekoop trachtte de ontelbare klachten en de enorme wrevel onder de Leidse burgerij met de mantel der liefde te bedekken. Tevergeefs, politiek Leiden leg de zijn burgervader het vuur flink aan de schenen. Dit nooit meer moet men op het ge meentehuis hebben gedacht. Or ganisator Ferry Rigault: "We konden aan alles merken dat ie dereen gedekt wilde zijn, nie mand wilde ook maar één letter afwijken van de afspraken". Hoe zeer de organisatoren in zaten over de ijzeren greep waarin de gemeente het derde Van der Werfpopfestival heeft gehouden, bleek uit de talloze in het infor matiebulletin opgenomen_oor- logsverklarinkjes aan Minerva. Wat te denken van zinsnedes als 'laten we geen oude ballen uit de sloot halen' en 'met dank aan Frits, Klaas, Loek, LVC, LVP, Minerva niet'. Geen stroom Frustraties die vrijdag al flink waren aangewakkerd toen bleek dat men bij het energiebedrijf Rijnland rond een uur of drie, nog altijd niets af wist van een wel degelijk ingediende 'stroom- aanvraag'. Op het laatste mo ment werd deze kortsluiting ver holpen, maar de schrik zat er wel in. Diezelfde dag lieten B en W weten geen toestemming te kun nen geven voor de geplande tra ditionele film, na afloop. Reden: de organisatie had een muziek- vergunning tot elf uur 's avonds, de film viel daar ook onder. "Op merkelijk dat dit regeltje vorig jaar niet uit de hoge hoed werd gehaald, knap gevonden, dat wel", vindt Rigault. Ook de politie kwam nog even moeilijk doen. Slotact Desmond Dekker overschreed de speeltijd met nog geen vijf minuten of de Hermandad verscheen ten tone le. Toen Dekker klaar was moest de bierkraam worden ingepakt, en wel als de weerlicht. Moeilijk heid was alleen dat de horecaver- gunning tot twaalf uur geldig was. Dat werd niet geloofd. Waarop een koerier met het be wuste papier naar de Zonneveld straat afreisde om zijn gelijk te halen. Zelf hadden de organisatoren er werkelijk alles aan gedaan om de omwonenden niet tegen zich jn het harnas te jagen. Zo hadden ze vooraf een huis-aan-huis- schrijven laten rondgaan. Een staaltje van beleefdheid dat maar zelden wordt vertoond, zeker niet in een geval als dit, het draai de immers om een openbare ge legenheid. En hoewel Rigault be weert dat er in het geheel niet ge let is op de decibellen-voor schriften is het iedereen opgeval len dat de volumeknop geen mo ment van het standje 'beschaafd' af is geweest. Geen Leiderdorper die kan hebben gedacht dat Dek ker in zijn achtertuin concerteer de. Rigault: "Wij hebben gewoon de installatie afgesteld, ik heb verder niemand met metertjes zien rondlopen". Muziek Je zou het bijna vergeten, maar het ging zaterdag dus om mu ziek. Leidens trots La Peste opende het festival. Hoewel inte ressant kon de groep zich toch niet aan de indruk onttrekken dat ze nog niet goed weet wat ze wil. Resultaat was dan ook een overigens aanstekelijk ratjetoe van stijlen, invloeden en ideeën. Blue Murder, voortgekomen uit het Amsterdamse Soviet Sex, maakte heel knappe muziek maar is voor een festival niet he lemaal geschikt. Het complexe repertoire van de zes, met inge nieuze samenzang en intelligente overgangen kwam wat te bestu deerd over. En mede doordat er ook tijdens dit openluchtfestival 'buiten' het podium verschrikke lijk veel te zien was, zoals een drietal 'hanekammen' verwik keld in een marathondans met wat peuters, kreeg de groep niet de aandacht en bijval die het ove rigens wel verdiende. Slotact Desmond Dekker gezellig en belegen. Het absolute hoogtepunt werd gevormd door Sammie Ameri ca's Mam. Ook deze groep maakt muziek die enig doorbijten ver eist. De groep deinsde er bijvoor beeld niet voor terug om een op Sartre gebaseerd instrumentaal tje ten beste te geven. Ander re ferentiekader was West-Berlijn. Da's weer eens wat anders dan sex en drugs en rock en roll. De groep bewees uitstekend uit de weg te kunnen met de nogal zwa re thematiek, geen moment wek te Mam de indruk alleen maar duur te willen doen. Werkelijk fenomenaal was het basspel van Sammie himself. Ongelofelijk is het dat de groep heeft samenge werkt met die andere bassist, Henny Vrienten. Na Mam was het flink over schakelen naar de zonnige Afro- rock van Zimba. De groep komt uit Zuid-Afrika maar werkt al tien jaar in ons land. Hoewel het negental voor flink wat stem ming zorgde, slaagde het er toch niet in om de wat gezapige en wel zeer gemoedige sfeer geheel en al te verdrijven. Reggae-veteraan Desmond Dekker was aangezocht als slo tact. Met alle respect voor zijn hardwerkende Haagse begelei dingsgroep kon ondergetekende zich niet aan de indruk onttrek ken dat échte rasta's node wer den gemist. Belegenheid troef ook. Wel een gezellige afsluiter van een geslaagd gebeuren dat volgend jaar gewoon voor de vierde keer kan worden meege maakt. "Dan vertonen we de an dere helft van de film", aldus de organisatie die het filmverbod had trachten te omzeilen door het witte doek tussen Zimba en Dekker te vullen. De tijd bleek echter veel te kort. WIM KOEVOET 'Huwelij ksaanzoek' topzware regie 'Het Huwelijksaanzoek' van Anton Tsjechov door de Haagse Comedie (studio-produktie). Regie: Guido Jonckers. Gezien in bet Paradijs (Kon. Schouwburg) op 2 september. DEN HAAG - De eenakter 'Het Huwelijksaanzoek' is een korte klucht, waarmee Tsjechow voortborduurde op een van de oudste West- en Noordeuropese toneeltradities: de eeuwige ech telijke ruzie. De variant is in dit geval gelegen in de omstandig heid, dat er nog geen sprake is van een huwelijk, maar dat de moeilijkheden ontstaan als de één om de hand van de ander komt vragen. Traditioneel zijn echter de ietwat sullige man, de bazige vrouw en de boerse schoonvader. Hoewel Tsjechov in zijn tekst heus wel enkele leu ke elementen verwerkt heeft, blijft het geheel echter een nie- mandalletje. Voor jonge acteurs is het bo vendien uitstekend oefenmate riaal, omdat het echte klucht- werk door het daarvoor noodza kelijke gevoel voor tempo en ti ming nu eenmaal razend moei lijk is. Regisseur Guido Jonckers heeft het zich daarbij echter bij zonder moeilijk gemaakt', door niet de tekst maar de uiterlijke presentatie centraal te stellen. Voortdurend zijn de drie perso nages bezig allerlei dingen te doen, waardoor er een soort fy sieke handeling ontstaat, die wel parallel loopt aan de tekst, maar er dikwijls geheel los van lijkt te staan. Zoiets kan heel goed werken en sommige vondsten waren ook echt wel leuk, zeker doordat Jonckers enkele keren een verrassingselement in het herhalingseffect wist te verpak ken. Het gevaar blijft echter op de loer liggen, dat een op zich ge wichtloos iets bij een dergelijke benadering door de verpakking topzwaar gaat worden, en daar aan ontkwam ook deze voorstel- ling niet. pAUL KORENHOF. De grote orgelmis van Job. Seb. Bach, uitgevoerd door Albert de Klerk, orgel, met medewerking van de Christelijke Oratorium Vereni ging 'Con Amore', Houtblazers en Continuo, onder leiding van Piet Kiel jr. Gehoord op 1 September In de Pie terskerk in Leiden. LEIDEN - De uitvoering van de grote orgelmis van Joh. Seb Bach door de organist Albert de Klerk met medewerking van de Christelijke Oratorium Vereni ging 'Con Amore', Houtblazers en Continuo in de Pieterskerk maakte door het totale gemis aan vitaliteit een bijzonder matte in druk. Dit meesterwerk van composi tietechniek waarbij Bach na het liefelijke 'Preludium' en een heeMflk 'Kyrie' de spanning on: gemerkt weet op te voeren tot aan de haast juichende slotfuga, bleef door een ernstig tekort aan expressiviteit, steken in het sta dium van "het lange wachten op iets dat maar niet komen wil". Niet dat er niets goeds te ver tellen valt over de uitvoering van sommige afzonderlijke delen van deze mis, zoals de uitstekende vertolking door De Klerk van het bovengenoemde Preludium in Es grote terts en het prachtig ge zongen 'Kyrie! Gott Vater in Ewigkeit' door 'Con Amore' met begeleiding van houtblazers en continuo, maar de uitvoering van de grote mis in zijn geheel kwam door gebrek aan dynamiek, strakheid en het zeer lage tempo toch bloedarm uit de verf. Vooral in het braaf en saai vertolkte 'Wir glauben all' einen Gott'. Na de fraaie doorwerking van organist De Klerk op het Pieterskerkor gel van 'Het Onze Vader' daalde echter de uitvoering tijdens de daarop volgende delen 'Aus tve- fer Not schrei zu dir' en 'Jezus Christus, unser Heiland' onge veer tot het nulpunt. Op dat mo ment had alleen een bommel ding de spanning in de Pieters kerk nog kunnen terugbrengen. De 'keurige' vertolking van de Tripelfuga in Es grote terts- die het haast juichende klapstuk van Bach's grote orgelmis behoorde te zijn betekende dan ook het verlossende einde aan een avond van langdradig zitten. ANNEKE VAN VLIET Vocalistenconcours van hoog niveau DEN BOSCH - Het 31ste Interna tionale Vocalistenconcours 's Her togenbosch werd zaterdagavond afgesloten met een zeldzaam ge voel van eenstemmigheid. De spe ciale Prijs van de stad 's Hertogen bosch werd tezamen met de Eerste Prijs in de categorie mezzo-sopra- nen-alten en de Elly Ameling Prijs toegekend aan de 31-jarige Ameri kaanse zangeres Lani Poulson, die onbetwist en met kop en schou ders boven al haar concurrenten uitstak. Niet alleen beschikte zij over een volle, warme stem en een verbluffende techniek, maar bo vendien bleek zij ook nu al een ver tolkster van grote klasse met een zeldzame uitstraling. Dat zij de be langrijkste prijswinnares zou wor den, stond daardoor al tijdens haar optreden als een paal boven water. Toen zij als laatste deelneemster de finale heel toepasselijk afsloot met de ode aan de muziek uit de opera 'Ariadne auf Naxos' van Richard Strauss, viel haar een staande ova tie ten deel, waarbij zelfs het me rendeel van de juryleden de schijn van objectiviteit liet varen. Dit alles is des te opmerkelijker, als we in aanmerking nemen dat het totale niveau dit jaar tamelijk hoog lag, zeker hoger dan vorig jaar, en dat met name de categorie mezzo-sopranen en alten daarbij goed vertegenwoordigd was. Van de 74 deelnemers behoorden er 17 tot deze groep en daarvan werden er vier tot de finale toegelaten van wie er maar liefst drie in de prijzen vielen. De tweede prijs in dezelfde categorie werd toegekend aan de 31-jarige Engelse Christine Botes, die nog niet tegen alle technische moeilijkheden bleek opgewassen, maar die met twee aria's van Meyerbeer (Les Huguenots) en Verdi (Don Carlos) wel blijk gaf van een enorme flair en een groot gevoel voor drama. Bij monde van voorzitter Cora Canne Meijer prees de jury dan ook haar grote betrok kenheid bij wat zij zong, die bij droeg tot de indruk van een sterke toneelpersoonlijkheid. De 26-jarige Nederlandse mezzo-sopraan Yvon ne Schiffelers werd bovendien on derscheiden met de Toonkunst- Vocalistenprijs, een speciale aan moedigingsprijs voor een Neder landse kandida(a)t(e) die niet met een eerste of tweede prijs onder scheiden wordt. door Paul Korenhof Ook de bassen en baritons waren sterk vertegenwoordigd met 35 kandidaten, van wie er zes tot de finale doordrongen. De eerste prijs in deze categorie ging naar een van de jongste deelnemers, de 22-jarige Duitse bariton Thomas Mohr, die door de jury behalve om zijn prachtige stem vooral geprezen werd om zijn technische beheer sing, zijn muzikaliteit en zijn ver mogen een interpretatie over te brengen. De tweede prijs in deze categorie ging naar de Nederlander Frans Fiselier (25) met de Prijs van de Vrienden van het Lied, vanwe ge een gebleken bijzondere aanleg voor de liedkunst, en de Eerste Prijs Nederlandse Muziek, vanwe ge zijn vertolking in de halve finale Johan van Wolfswinkel KATWIJK/LEIDEN - Johan van Wolfswinkel is niet meer. De Katwijkse muziekrecensent overleed zaterdagavond op 80-jari- ge leeftijd na een ziekbed van en kele maanden. Diverse kranten, waaronder het Leidsch Dagblad, hebben van zijn kennis op muzikaal gebied mogen profiteren. Johan van Wolfswinkel schreef gedurende de laatste tien jaar van zijn leven voor deze krant. Met grote trouw en toewijding. Jo han van Wolfswinkel, die in 1904 in Rotterdam werd geboren, heeft be halve de journalistiek gedurende een halve het lager onderwijs ge diend. Zijn belangstelling voor de muziek verschafte hem bekend heid in bredere kring. Al op jonge leeftijd hield Johan van Wolfswinkel zich met de mu ziekjournalistiek bezig, eerst bij de Rotterdammer en sinds 1945 bij de Nieuwe Leidse Courant. Na de op heffing van dit dagblad in het be gin van de jaren zeventig werd hij muziekmedewerker van het Leidsch Dagblad. Vooral op het ge bied van de orgelmuziek vergaarde Van Wolfswinkel zich een grote kennis. Ook de koorliteratuur had zijn bijzondere belangstelling, hoe wel hij op muzikaal gebied van alle markten thuis was. Als muziekre censent reisde hij vaak vier of vijf avonden in de week stad en streek af om er de meest uiteenlopende uitvoeringen bij te wonen. Met veel plezier echter vervulde hij zijn journalistieke bezigheden. Johan van Wolfswinkel hield van mensen en van muziek. Vandaar dat zijn kritieken meestal mild van toon waren. Constructieve kritie ken die hem vooral bij de vele mu ziekverenigingen in de Leidse en Katwijkse regio tot een graag ge ziene gast maakten. Johan van Wolfswinkel, die een belangrijk aandeel heeft gehad in het culture le leven van zijn woonplaats, is o.m. betrokken geweest bij de op richting van de Katwijkse afdeling van K&O. Niettemin heeft Van Wolfswinkel, die een vrouw en twee dochters achterlaat, zich nooit op de voorgrond willen plaat sen. 'Eenvoud troef stond er als kop boven één van de laatste re censies, die hij voor deze krant schreef. Hetzelfde kan van Johans manier van leven worden gezegd. Een druk en welbesteed leven, waarvan hij tot onze grote spijt af scheid heeft moeten nemen. De begrafenis heeft woensdag middag om half vier plaats op de Nieuwe Begraafplaats in Katwijk aan Zee na een dienst in de Vredes- kerk aan de Voorstraat. PIETER C. ROSIER De overige stemsoorten kwamen minder goed uit de bus, al lag ook daar het gemiddelde niveau toch steeds opmerkelijk hoog. Van de 35 sopranen bereikten er zes de fi nale, maar geen van hen werd een eerste prijs waardig bevonden. De tweede prijs ging naar de 32-jarige Japanse Ikuko Igaraschi, die grote indruk maakte met enkele opera- aria's, maar niet altijd even geluk kig was op het punt van intonatie en afwerking. De Tweede Prijs Ne derlandse Muziek ging naar de Ca nadese Elise Bédard (30) en daar naast was er een eervolle vermel ding voor de Finse Eija Jarvela, die een opvallende aanleg voor moder ne muziek demonstreerde. Van de beide overige categorieën, tenoren en countertenors, bereikte slechts één kandidaat de finale uit een to taal van resp. vier en twee. De Franse countertenor Henry de Rouville (29) bracht het mede door een gedurfde repertoirekeuze tot een eervolle vermelding en de Ja panner Kenzo Ishii (29) wist met name door zijn enorme technische vaardigheid de tweede prijs in de categorie tenoren te bemachtigen. In haar toespraak benadrukte ju ry-voorzitter Cora Canne Meijer echter, dat alleen al de toelating tot de slotronde voor ieder van de achttien finalisten als een mentale prijs gezien moest worden. Zij wil de daarmee het hoge niveau van dit jaar onderstrepen en in verband daarmee was het terecht dat de prijsuitreiking, afwijkend van wat in vorige jaren gebruikelijk was, werd geopend met een gezamenlij ke huldiging van alle finalisten. Kerkmusicus Mudde overleden DEN HAAG (ANP) - De Lutherse kerkmusicus dr. W. Mudde is op de leeftijd van 74 jaar in Den Haag overleden. Willem Mudde werd 25 oktober 1909 in Amsterdam geboren. Hij was cantor-organist bij de Luther se gemeenten van Purmerend, Hil versum, Amsterdam en Utrecht en van 1966 tot zijn overlijden bij de Lutherse gemeente van Den Haag. Dr. Mudde was oprichter en voor zitter van de Lutherse werkgroep voor kerkmuziek. Ook was hy op richter en dirigent van het Utrechts Motetgezelschap. Van het tijdschrift voor kerkmuziek Musi- ca Sacra, dat hij heeft opgericht, was hij redacteur. Verder was hij leraar aan het Utrechts conservato rium voor orgel en muziektheorie, later voor kerkmuziek. Dr. Mudde ontving in 1965 een ere-doctoraat in de muzikale we tenschappen van de Valparaiso University in Valparaiso in de Ver enigde Staten. Hij was voorzitter van de Middeneuropese Contact groep voor Evangelische Kerkmu ziek en sinds 1971 president van de internationale vereniging voor kerkmuziek Ecclesia Cantans. Hij heeft verschillende orgel- en koorwerken gecomponeerd die in Nederland en in Amerika zijn uit gegeven. In het buitenland gaf hij tal van concerten. Dr. Mudde was Ridder in de Or de van Oranje-Nassau.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19