Amateurs verstoren bekeravontuur HSV SD T Fout Kruys kost FC Utrecht winst Michels vindt geen gehoor bij VIW enAZ Vier clubs aan kop in België Newcastle als enige ongeslagen FC Twente van acquit met zege 'Maracana' in verval Verrassing in West-Duitsland Volendam alsnog langszij Haarlem overtuig I PAGINA 10 SPORT MAANDAG 3 SEPTEMBER 1984 RIO DE JANEIRO (AFP) - Het Ma- racanastadion van Rio de Janeiro, dat met 200.000 plaatsen doorgaat voor het grootste van de wereld, is dermate in verval geraakt, dat slui ting wordt overwogen. Uit een rap port opgemaakt naar aanleiding van de derby om het Braziliaanse kampioenschap tussen Vasco de Gama en Fluminense blijkt, dat het in 1950 gebouwde stadion drin gend aan een opknapbeurt toe is. Het ijzer in de betonnen construc tie, die de dertig meter hoge tribu ne schraagt, is zodanig verroest, dat grote stukken cement naar be neden vallen. Voor een noodrepa- ratie is ten minste anderhalf mil joen gulden nodig. De stalen steun- binten worden momenteel e'e'n voor e'e'n gefotografeerd teneinde nog deze maand vast te stellen of een volledige sluiting van het sta dion noodzakelijk is. „Als er ook maar 0.0001 procent gevaar voor de toeschouwers bestaat, gaat het sta dion dicht", aldus de verantwoor delijke ingenieur Jose Roberto Mo- carzel. PEC Zwolle - FC Den Bosch 1-0. 25. Willems 1-0. Toeschouwers 4500. Scheidsrechter Van Ettekoven. NAC - Excelsior 0-0. Toeschouwers 7000. Scheidsrechter Thomas. Haarlem-Go Ahead Eagles 3-1 (1-0). 40. Böckling 1-0, 73. Liesdek 2-0, 84. Böckling 3-0, 87. Small 3-1. Toeschou wers 4000. Scheidsrechter Blanken- MW - AZ'67 1-1 (0-1). 23. Haar 0-1, 68. Van Staveren 1-1. Toeschouwers 4500. Scheidsrechter Van Swieten. Geel: Tol en Steinmann (beiden AZ). Sparta - Ajax 2-5 (1-1) 17. De Wit 0-1, 32. Van de Berg 1-1, 47. Koeman 1-2, 50. Vanenburg 1-3, 55. Vanenburg 1-4. 56. Eyer 2-4, 73. Van Basten 2-5. Toeschou wers 12.500. Scheidsrechter Mulder. Ge le kaarten: De Wolf, Lengkeek en Schmidt (allen Sparta), Silooy (Ajax) Roda JC - Feyenoord 2-1 (1-1). 3. Hof man 1-0. 30. Been 1-1,58 Gorter 2-1. Toe schouwers 10.000. Scheidsrechter Geurds. FC Twente - Fortuna SC 3-2 (1-0). 17. Rutten 1-0, 57. Bleuming 2-0, 61. Soren- sen 3-0,72. Evers 3-1, 74. Hoyer 3-2. Toe schouwers 8300. Scheidsrechter Bos- Volendam - FC Utrecht 3-3 (1-2). 19. Van der Linden 0-1, 31. Holshuysen 1-1, 35. Kruys 1-2, 51. Beukers 1-3, 56. Blan ker 2-3, 63. Meyer 3-3. Toeschouwers 7000. Scheidsrechter Bakker. Geel: Zwarthoed en Runderkamp (Volen dam), Wouters en Van der Akker (FC Utrecht). Haarlem - Go Ahead Eagles 3-1 (1-0). 40. Böckling 1-0, 73. Liesdek 2-0, 84 Eerste divisie Veendam - Helmond Sport 2-0 (0-0). 54. Dijkstra 1-0, 77. Dijkstra 2-0. Scheids rechter: Van der Niet. Toeschouwers: 3.000. Gele kaart: Van Tilburg (Hel mond Sport). DS'79 - Telstar 0-0. Scheidsrechter: De Schepper. Toeschouwers: 1800. De Graafschap - SW 2-1 (1-0). 41. Leeuwerik (strafschop) 1-0, 56. Nees- kens 1-1, 57. Booy 2-1. Scheidsrechter: De Wit. Toeschouwers: 3500. Rode kaart: Mulder (SW, 2x geel), gele kaar ten: Koevermans (SW) en Dirven (SW). RKC - Wageningen 5-1 (1-0). 17. Lam- mers 1-0, 51. Brands 2-0, 60. Lammers 3-0, 62. Van de Brink 3-1, 68. Brands 4-1, 73. Van Gelder 5-1. Scheidsrechter: Bonnet. Toeschouwers: 2500. Vitesse - Heracles 1-1 (1-0). 34. Thijs- sen 1-0,81. Lalopua 1-1. Scheidsrechter: De Vrieze. Toeschouwers: 4.000. wens 1-2 (strafschop), 8b. öouwens z-z (strafschop). Scheidsrechter: Verhoef. Toeschouwers: 2500. Rode kaart: Van de Ven (Willem II, 2x geel), gele kaarten: Dijkstra (Willem II) en Kramer (Willem II). FC VW - SC Cambuur 2-0 (0-0). 67. Van Rosmalen 1-0, 79. Valkx 2-0. Scheidsrechter: Hobé. Toeschouwers: 5500. Rode kaarten: De Leeuw (Cam buur) en Erkelens (Cambuur 2 keer geel). NEC - RBC 0-1 (0-0), 76. Ousterman 0-1. Scheidsrechter: Hartland. Toe schouwers: 2500. Gele kaarten: Willem- se (NEC) en Deykers, Van Seeters en Ousterman (RBC). Heerenveen - Eindhoven 1-0 (0-0). 92. De Jonge 1-0. Scheidsrechter: Smeenk. Toeschouwers: 6100. Gele kaarten: Vis ser (Heerenveen) en Van der Vleut (Eindhoven). Rode kaart: Hendriksen (Heerenveen, twee keer geel). LUIK (Belga) - Anderlecht en Standard Luik hebben er zaterdagavond op de derde speeldag van de Belgische competitie een ouderwets spektakel van gemaakt. Op Sclessin speelde Standard alsof de ploeg nooit een om koopschandaal had meegemaakt. Anderlecht was soms het betere team, maar het karakter van de Luikse ploeg was voldoende om de originele topwedstrijd van het Belgi sche voetbal in 2-2 te doen eindigen. Een minuut voor de rust kwam An derlecht door Vercauteren op voor sprong, maar binnen zestig secon den was het gelijk. Scheidsrechter Volcem floot voor een overtreding van Peruzovic contra Hrubesch, de bonkige Duitse stormram van Standard. Van elf meter miste Hru besch niet. Na de pauze drukte een technisch beter Anderlecht zijn meesterschap uit in een doelpunt van Czerniatinsky, de international die met zes treffers de topschut- terslijst aanvoert. Het vermoeide Standard liet niet af. Tien minuten voor tijd werd die inzet beloond. De jeugdige Telen maakte gelijk. De uitblinker in Luik heette doel man Bodart van Standard. len. Hij miste een strafschop, waar na Talbut Mechelen naar een ver rassing leek te sturen. Christiaens zorgde uiteindelijk voor de pun- tendeling. Club Brugge, getraind door Henk Houwaart, bleek na de eerste helft al zeker van de twee punten. Degrijse en Wellens had den een 0-1 achterstand bij Kort- rijk weten om te buigen in een voorsprong: 2-1. Na rust werd er niet meer gescoord. Onderaan is het gepromoveerde Racing Jet Brussel nog zonder punten. Ook de thuiswedstrijd te gen Lokeren van zaterdag ging ver loren: 1-2. BONN (SID) - De eerste ronde van het Westduitse bekervoetbal heeft de sensationele uitschakeling van Hamburger SV tot gevolgd gehad. De ploeg van coach Ernst Happel, die in 1983 nog Europa-Cupwinnaar bij de landskampioenen was, verloor voor 7000 toe schouwers met 0-2 bij de Oberliga-amateurs van SC Geislingen uit Baden-Wurttemberg. Het gezicht van Ernst Happel staat op onweer. Begrijpelijk nu HSV zich in de Westduitse bekercompetitie liet verschalken door een amateurclub. Naast hem kan manager Netzer de gang van zaken eveneens matig waar deren. (foto ANP) Wolfgang Haug en Klaus Perfetto waren de schutters, die in Geisslin- gen regionale geschiedenis schre ven. Hoewel de Hamburgers in hun sterkste opstelling aantraden, had de nederlaag nog hoger kun nen uitvallen. Een treffer van de amateurs werd niet erkend, omdat de bal voor de uitvoering van een vrije schop nog niet was vrijgege ven en kort voor tijd redde de lat de reeds geslagen doelman Ulli Stein. Koppositie Anderlecht deelt door het gelijk spel in Luik de koppositie met AA Gent, kampioen Beveren en Club Brugge. AA Gent had aan tien dol le minuten in de tweede helft vol doende om Waterschei met 4-0 op zij te schuiven. Cordiez, die voor rust al scoorde, herhaalde die doel treffende beweging na rust. Zijn voorbeeld werd gevolgd door de Nederlander Schapendonk en de jeugdige uitblinker Van Looy. Be- veren verloor net als Anderlecht een punt. In de tweede helft had Theunis zijn ploeg op voorsprong moeten brengen tegen KV Meche- (SID/Reuter) - Het gepromoveerde Newcastle United, in 1927 vooi de laatste keer Engels voetbalkampioen, is na drie competitiewed strijden de enige League-club met een score van honderd procent. Zaterdag volgde de derde overwinning op rij van Newcastle, in de thuiswedstrijd tegen Aston Villa werd het 3-0. Newcastle en Aston Villa troffen elkaar op St. James-park als ongeslagen koplopers. Maar na de 48ste minuut, toen Chris Waddie de thuisclub aan de leiding had gezet, was er geen twijfel meer over de positieve afloop voor Newcastle. In het laatste kwartier verhoogden Beardsley en weer Waddie de score tot 3-0. Tottenham Hotspur, de als tweede geklasseerde UEFA-beker- winnaar, volgt leider Newcastle op twee punten achterstand. De derde plaats, met zes punten, wordt gedeeld door West Brorpwich Albion, Nottingham Forest en Aston Villa. De favorieten vopr het kampioenschap hadden het zaterdag opnieuw moeilijk. Titelver dediger Liverpool werd tegen QPR door de Ierse international Ronnie Whelan gered van een nederlaag in eigen huis, iets wat de laatste jaren niet meer is voorgekomen: 1-1. Manchester United, dat zich voor miljoenen versterkte met Stra- chan, Brazil en Olsen, kwam voor de derde keer dit seizoen tot een gelijkspel. Bij Ipswich werd het 1-1. Mark Hughes, een internatio nal van Wales, bracht Manchester in de 33ste minuut op voor sprong. Invaller Sunderland zorgde een kwartier voor tijd voor de gelijkmaker van Ipswich. Het tweede resultaat van de eer* ste bekerronde, dat buiten het ver wachtingspatroon viel, kwam op de „Alm" van Bielefeld tot stand. Daar bedwong Nurnberg, dat de laatste 31 wedstrijden had verlo ren, na verlenging Arminia met 3-1. Ook VFL Bochum moest bij ama teurclub TSV Havelse aan een ver lenging geloven. Het bleef 2-2, zo dat beide teams in het weekeinde van 25/26 september aanstaande opnieuw moeten aantreden. Een verdere verrassing hing vrij dagavond al in de lucht. De tweede divisieclub Rot-Weiss Oberhausen leidde bij rust tegen de Westduitse kampioen VFB Stuttgart met 4-2. Oberhausen moest zich echter als- In de twee duels, waarbij Bun- desliga-clubs elkaar ontmoetten, was het krachtsverschil onver wacht groot. Bayer Leverkusen schoot met 5-0 langs Kaiserslau- tern en Eintracht Frankfurt klopte Eintracht uit Brunswijk met 3-1. De andere Bundesligaclubs lieten zich door de verenigingen uit de la gere klassen niet van de wijs bren gen. Köln boekte met de 8-0 tegen de Stuttgarter Kickers de grootste overwinning, gevolgd door Borus- sia Mönchengladbach, dat 4-1 scoorde tegen Blau-Weiss Berlin. Borussia Dortmund kwam tegen ASC Dudweiier met 1-0 achter, maar zegevierde desondanks met 5-1. Schalke ging dankzij een over winning met 3-1 op Olympia Bo- cholt naar de volgende ronde. Waldhof Mannheim deed dat vrij dag al via de 4-1 tegen FV 08 Duis burg. VOLENDAM (ANP) - Een onbegrijpelijk verzuim van Gert Kruys was wellicht de voor naamste oorzaak dat FC Utrecht niet met winst uit Volendam is vertrokken. De Utrecht se middenvelder verzuimde, toen zijn spits Beukers gereed stond om na behandeld te zijn aan een blessure weer in het veld te komen, de bal buiten de lijnen te trappen. Mede daardoor werd de ploeg uit de Domstad pas weer voltallig nadat de attente Ton Blanker de achterstand van Volendam van 1-3 tot 2-3 had verkleind. Het is echter onjuist het gelijke spel alleen te verklaren uit de „schaakblindheid" van Kruys. FC Utrecht beheerste de zeer aantrek kelijke ontmoeting in de eerste helft volkomen. De ploeg verzuim de echter toen afstand te nemen van de Noordhollanders. Volen dam - trainer Leo Beenhakker na afloop: „We deden in de eerste helft niets, maar dan ook helemaal niets" - kreeg daardoor de gelegen heid de schade beperkt te houden. Centrale verdediger Wim Ros bergen had voor de rust alle moge lijkheden voor aanvallende impul sen. Zijn spitsspelers verzuimden de geboden kansen te benutten. Vat Na de hervatting had Volendam ENSCHEDE (ANP) - FC Twente heeft in zijn eerste wedstrijd na de terugkeer in de eredivisie ge broken met een traditie. Voor het eerst sinds zes jaar leverde de seizoenouverture weer eens een overwinning op. Fortuna S moest met verlies de thuisreis aanvaarden. De formatie van Fritz Korbach kon meer tevre den zijn met de punten dan met het geboden spel. De competi tiestart is blijkbaar niet aan de Enschedeërs besteed. De pijnlij ke herinnering van twee jaar ge leden, toen Roda JC voortdu rend verdedigde maar wel met 3- 0 won, en de opening in de eerste divisie, toen Heracles veel meer had moeten bereiken dan 1-1, remden de thuisploeg te zeer.Het volstrekt gelijkwaardige Fortuna leek desondanks in de 61ste mi nuut van het wel boeiende, maar kwalitatief matige, duel een forse nederlaag tegemoet te gaan. Het was toen 3-0 voor FC Twente dat in de 17e minuut Rutten de score zag openen toen de defensie van de gasten een hoekschop van Bleuming slecht verwerkte. Ter wijl de Limburgers op jacht le ken naar de gelijkmaker verga loppeerde Eleveld zich twaalf minuten na de pauze fataal. Bleuming kon de bal simpel langs Van Gerven schieten. En toen Sorensen, tot dan toe vol strekt onzichtbaar, vier minuten later met een formidabele actie voor 3-0 tekende, leek de wed strijd gespeeld.Dat was echter maar schijn. Eerst had de voor Suvrijn ingevallen Evers in de 72e minuut succes en al twee mi nuten later bracht Hoyer de spanning volledig terug: 3-2. Twente stond daarna met de rug tegen de muur, maar liet zich niet meer van de kostbare eerste punten beroven. Wel moesten de Enschedeërs met twee gele kaar ten genoegen nemen. Arbiter Piet Bosman deelde ze uit aan Birkedal en Ashcroft die wat al te hardhandig omsprongen met het welzijn van respectievelijk Eleveld en Hoyer. meer vat op het spel van de tegen stander. De strijd leek beslist toen Beukers kort na rust de voor sprong tot 3-1 uitbreidde. Door het verzuim van Kruys werd even later jde wedstrijd weer geheel open. Beukers faalde vervolgens op- nieuw. Inmiddels was de sterke en strijdbare Henny Meyer Volendam komen versterken. Vooral hij dwong Rijsbergen tot een sterke verkleining van zijn actieradius. Hijzelf was het die halverwege de tweede helft voor de alleszins ver diende gelijkmaker zorgde: 3-3. Gerechtigheid Een uitslag die gerechtigheid be tekende. Het duel zelf had immers geen winnaar nodig. De winst was overduidelijk voor de goed bezette tribunes. Zelfs de trainers waren tevreden. Leo Beenhakker grapte na afloop: „Hoe je het ook wendt of keert Volendam en Utrecht staan gelijk met PSV en zelfs één punt voor op Feyenoord". VOETBAL - Na dertig jaar keert oud-international Sandro Mazzola zijn voetbalclub Internazionale de rug toe. De 42-jarige Mazzola, na zijn actieve speeltijd sportdirec teur en verantwoordelijk voor de public relations, heeft onenigheid met clubvoorzitter Ernesto Pelle grini. Deze zag Mazzola liever zit ten op de administratie, maar daar paste Mazzola voor. ALGEMEEN - Calgary, de Cana dese stad waar in 1988 de Olympi sche Winterspelen worden gehou den, heeft voor een bedrag van ruim 1,7 miljoen gulden de compu ter-installaties van Serajewo over genomen. Het opzetten van een ei gen computersysteem zou Calgary aanmerkelijk meer hebben gekost dan de aankoop van de Olympi sche computer, die dit jaar in Sera jewo werd gebruikt. Visitekaartje van Barcelona MADRID (ANP) - In de eerste de beste wedstrijd voor de Spaanse eerste divisie heeft FC Barcelona direct al een uiterst belangrijke overwinning be haald. De club van de Britse trainer Terry Venables haalde het kunststukje uit in Madrid met 3-0 van de grote rivaal Real te winnen. Bij de rust stond het nog 0-0. MAASTRICHT (ANP) - Het zal nog wel even zijn aan de nieuwe afspraken met bondsmanager Ri- nus Michels, want MVV en AZ'67 slaagden er zater dagavond niet in het voorspelde spektakel en aanval lende voetbal te bieden aan de 4500 toeschouwers, die Maastrichts hernieuwde kennismaking met het eredi visievoetbal van nabij wilde meemaken. Van beide zijden werden de nodige fouten gemaakt en geen van de partijen durfde voluit op de aanval en de volle winst te spelen. Voor MW is de nieuwe start in de hoogste afdeling, met een gelijkspel (1-) niet slecht, maar tevredenheid bij de Maastrichtenaren zou misplaatst zijn. MW weigerde zelfs de uitgestoken hand van AZ'67 (Steinmann in dit geval), die dë beste kans op de zege bood. Geheel onnodig sloeg de Alk- maarse verdediger in de 44ste minuut met zijn hand naar een voorzet van Pierre Vermeulen. Scheidsrech ter Ignace van Swieten, die ook nog niet zijn ritme gevonden heeft, legde gedecideerd de bal op de stip. Bert van Marwijk zou, bij de 1-1 stand, MW op voor sprong zetten. Maar doelman Treytel weigerde een hoek te kiezen vooraf en kon met het been de bal uit het doel weren. Dat MW de race tot het einde kon volhouden, dankt het welhaast aan een andere AZ-speler, spits David Loggie. De robuuste Brit had in de eerste tien minuten van de tweede helft drie gelegenheden de 1-0 voorsprong van zijn ploeg uit te breiden. Eerst, al na 23 seconden, faalde hij alleen voor Baetsen, twee mi nuten later belandde een inzet van Tol op de lat en 'schoot Loggie de terugspringende bal tegen de doel man op en in de 54ste minuut knalde hij, alleen voor Baetsen, over.. In de eerste helft hadden Loggie en Tol ook al kan sen laten liggen, voordat libero Martin Haar de score kon openen. Haar, bekend om zijn gave traptechniek, joeg van zo'n dertig meter afstand de bal, via de onder kant van de lat, keihard tegen de touwen. Doelman Baetsen maakte bij die treffer geen zekere indruk en dat kon evenmin gezegd worden van zijn collega Trey tel die bij hoge voorzetten steeds verkeerd handelde. Nadat Loggie na rust verzuimd had de kloof groter te maken, vatte MW weer nieuwe moed. Het publiek begon zich te roeren, mede omdat MW-trainer Barry Hughes langs de zijlijn flauwe grapjes uithaalde met Van Swieten en zijn grensrechter. In de 68ste minuut werd de stemming nog verhoogd. Vermeulen bedien de Van de Luèr op rechts en uit diens voorzet kon de vrijgelaten Van Staveren van dichtbij de gelijkmaker langs de wanhopig graaiende Treytel koppen, 1-1. HAARLEM (ANP) - Rinus Michels heeft zaterdag een aanvallend FC Haarlem moeilijker dan de cijfers van 3-1 aangeven zien winnen van Go Ahead'Eages, dat voor rust lou ter verdedigde. De ploeg uit De venter, die de dinsdag tijdens de training opnieuw geblesseerde Veldmate miste, kwam in de eerste helft amper aan voetballen toe. Als de bal na veertig minuten bij een een voorzet van Balm niet door een verdediger van GO Ahead was be roerd, had de ploeg desondanks tot de rust de „nul" behouden. Nu kreeg Böckling een wel heel sim pele kans. Spelbepaler bij thuisclub Haar lem was zonder twijfel de van Tel star overgekomen Marcel Liesdek. De zwarte aanvaller speelde een zeer sterke eerste helft. In de slot fase van de wedstrijd kreeg hij moeite met het tempo van de eredi- In de tweede helft deden de be zoekers eindelijk iets terug. Het klasseverschil tussen beide ploe gen was echter te groot. Liesdek en Böckling beslisten de ontmoeting. Small scoorde op de valreep tegen. Arbiter Blankenstein viel op door zijn weinig consequente be slissingen en zijn lankmoedig op treden. Vooral op van achteren in gezette aanvallen reageerde de scheidsrechter opvallend mild. Amateurelftal naar Singapore DEN HAAG (ANP) - Het Neder lands amateurelftal neemt in de tweede helft van oktober deel aan een internationaal voetbaltoernooi in Singapore. De tegenstanders van de Oranje-amateurs in de strijd om de Merlin-beker zijn de ama teurs van Argentinië, het Olym pisch team van Zuid-Korea en Irak en de A-elftallen van Singapore, Australië, Indonesië, Japan en Chi li. Vandaag maakt de KNVB de na men van de achttien amateurs be kend, die de selectie voor het Ne derlands elftal vormen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 10