LEIDSCH DAGBLAD Kabinet zet mes in ziekenfondsen AZL moet aantal hart operaties 'bevriezen' Voor een tientje véél wi jzer 'Afwijzing Schreuders a-politiek' Vrijwillige verzekering verdwijnt Man bijt hond, maar de hond bijt terug... 7u»Tr)ï ITlflPkT IS Opnieuw acties in haven 'ï£w LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 1 SEPTEMBEF 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37489 Directeur: G. Koopmai Hoofdredacteur: drs.W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: F D Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postous 54 2300 AB laden Voor W nrs. zie cototoo Met het aanboren van de gasbel in Slochteren - alweer een kwart eeuw geleden - waanden we ons plotsklaps schatrijk. Maar die rijkdom bleek ook een keerzijde te hebben. Terugblik op een goudmijn die werkloosheid bracht. PAGINA 19 Diplomaten blijken hun onschendbaarheid nogal eens aan te wenden voor het misbruiken en zelfs chanteren van hun huishoudelijk personeel. Ook de 86-jarige heer De Wilde uit Den Haag kan er een boekje over opendoen. PAGINA 21 Martelange, een piepklein plaatsje op de Belgisch- Luxemburgse grens, wordt wel het laatste smokkelnest van de Benelux genoemd. Onlangs verloor het z'n onschuld toen de eerste dode er viel. Bas de Gaay Fortman doet voor de tweede maal verslag van zijn reis langs een aantal ontwikkelingspro jecten in Azië. In deze laatste aflevering komen Maleisië en Indonesië aan bod. PAGINA 25 Deetman: DEN HAAG/LEIDEI - Bij de be noeming van buiter-universitaire leden van universiteisraden speelt de politieke achtergond van de kandidaten geen rol. Dit laat minis ter Deetman (ondervijs en weten schappen) weten in intwoord op schriftelijke vragen ran Tweede- Kamerleden. Zij stelden hun vraten naar aan leiding van de affairt-Schreuders. Dit voormalige CPN-kamerlid werd door de universieitsraad van Leiden voorgedragen om buiten gewoon lid te worden maar minis ter Deetman voerde deze voor dracht niet uit. Volgens Deetman komen voor de post van buiten-universitair lid personen in aanmerking "die uit hoofde van hun kennis, ervaring en/of maatschappelijke betrekking een specifieke lokal», regionale of functionele binding met of affini teit tot de desbetrefftnde instelling van wetenschappejjk onderwijs tonen". DEN HAAG (ANP/GPD) - Het kabinet gaat de bejaarden- verzekering van het ziekenfonds per 1 januari 1985 niet 'bevriezen', zoals het ruim een maand geleden heeft be sloten, maar samen met de vrijwillige verzekering volle dig opheffen. De plannen, die 2,5 miljoen verzekerden betreffen, zijn gisteren naar buiten gebracht in de vorm van een wetsontwerp van staatssecretaris Van der Heij den (WVC), waarmee het kabinet akkoord is gegaan. SCHEVENINGEN Als afsluiting van de festiviteiten rond de viering van het 700-jarig bestaan van Scheve- ningen, vond gisteravond een historische maaltijd plaats op het Gevers Deynootplein, waaraan door ongeveer 400 personen werd deelgenomen, voor het merendeel gekleed in historische Scheveningse kostuums. Burgemees ter Schols ontpopte zich als oppersnijder bij het begin van de maaltijd. (foto anp> "Ons advies kost u niets" BLIPS' Weste'mde 12 Noordwijk Tel. 01719-15300 De verzekerden in de bejaarden- verzekering gaan naar het ver plichte ziekenfonds (nu alleen voor werknemers onder de loongrens). Wie na 1 januari 65 jaar wordt blijft wat hij of zij was: verplicht of parti culier verzekerd. Van de vrijwillig verzekerden gaat ongeveer de helft naar de verplichte verzekering over, de overigen moeten zich par ticulier verzekeren. Dit laatste heeft de woede ge wekt van de Nederlandse zieken fondsen en de PvdA, die vrezen dat vooral zelfstandigen met kinderen slecht af zullen zijn bij particuliere verzekeraars. Volgens de zieken fondsen zullen 750.000 verzeker- (Van één onzer verlaggevers) LEIDEN - Het Acaemisch Zie kenhuis Leiden ma het aantal hartoperaties toch liet uitbrei den. Dit heeft statssecretaris Van der Heijden rolksgezond- heid) gisteren laten 'eten. In juni van dit jaar nog ad dezelfde staatssecretaris hetkZL een uit breiding van het aatal hartope raties van 800 naar 000 per jaar in het vooruitzicht gsteld. Van der Reyden is p zijn stand punt teruggekomen <n binnen de totaal in Nederland tegestane ca paciteit ruimte te maen voor het nieuwe hartchirurgi:h centrum van het academisch zikenhuis St. Annadal in Maastricl. Overigens wordt niet verwacht «t hier vóór 1987 hartoperaties zuen worden verricht. Behalve het AZL roet ook het Catharinaziekenhuis iiEindhoven afzien van uitbreiding an het aan tal hartoperaties. Oohdit zieken huis kreeg in juni van ^n der Rey den te horen dat het warschijnlijk de capaciteit met 20Cmocht uit breiden. Andere ziekehuizen die een soortgelijke toezgging kre gen, mógen wel de uitbreiding Marokko-Lilië RABAT (AFP/Rtr/UPl - Sj het gisteren in Marokko ghouden re ferendum over de voorpstelde sta tenbond met Libiè heben 7p mil joen van de 7,7 miljcn stemge rechtigden ofwel 99,7 pncent vóór de unie gestemd. )eze defini tieve uitslag werd kor voor mid dernacht bekendgemakt. E' wa ren slechts 2.130 tegnstenmen. De opkomst was 97,04 irocert. Gistermorgen ging het Alge meen Volkscongres parienent) van Libië akkoord metde une. doorzetten. Het gaat hier om het Zuiderzeeziekenhuis in Rotterdam (uitbreiding van 100), het Onze Lie ve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam (+250), het Academisch Zieken huis in Nijmegen (+125), het Aca demisch Ziekenhuis in Groningen (+200) en De Klokkenberg in Bre da (+200). Een nieuw hartchirur- gisch centrum komt er in Zwolle. Het ziekenhuis De Weezenlanden daar mag jaarlijks 600 hartopera ties gaan uitvoeren. De totale capaciteit in Nederland wordt de komende twee jaar zo tot ruim 9000 uitgebreid. Na 1987, als Zwolle en Maastricht op volle toe ren draaien, komt de capaciteit op .9500. Staatssecretaris Van der Reij- den sluit niet uit dat de uitbreidin gen die de ziekenhuizen in Leiden en Eindhoven wensen eventueel na 1986 kunnen worden gereali seerd. De Gezondheidsraad raamt de behoefte in Nederland tegen 1990 op 12.300 operaties. In juni van dit jaar voorzag voor malig AZL-bestuurslid Van der Reijden nog weinig problemen met de door het Leidse ziekenhuis al eerder gevraagde uitbreiding. Er zouden geen extra investeringen voor nodig zijn. Op dit standpunt komt de staatssecretaris nu terug. Hij schrijft de Tweede Kamer dat een nadere studie van het ministe rie van onderwijs en wetenschap pen heeft uitgewezen dat vrij aan zienlijke investeringen nodig zijn om de beoogde uitbreiding in Lei den te realiseren. Dat heeft in lan delijk perspectief niet de hoogste prioriteit, meent hij. Voor het AZL is het schrappen van de uitbreiding een bittere te genvaller. Directeur J.H. Peters liet eerder al weten dat met 800 operaties het ziekenhuis zijn pla fond heeft bereikt. De wachtlijst bij het AZL telt 142 patiënten. slissing te zullen nemen over de vraag in welk ziekenhuis in Neder land harttransplantaties mogen worden verricht. Hij liet dit gister avond weten in een televisie-uit zending van Brandpunt. Maandag voert de staatsecretaris hierover een gesprek met het Leidse Acade misch Ziekenhuis en het Rotter damse Dijkzigtziekenhuis die sa men op eigen initiatief onlangs de eerste harttransplantatie in Neder land hebben verricht. Gevelonderhoud- systemen/TYo HEERLEN (ANP) - Een 23-jarige jongeman uit Heerlen, die nachts dronken thuis kwam, heeft uit boosheid over het blaffen va zijn hond, het dier in een oor gebeten. Volgens de Heerlense politie beet de hond terug. Door het r in huis gewekt kwam de vader van de jongeman een kijkje nemen. Toen hij zag dat zijn zoon de hond uit het huis zette kregen vader en zoon ruzie. Daarbij gooide de zoon een ruit stuk. De vader zette daarop de jongeman buiten de deur. De gewaarschuwde politie kon voorkomen dat de dronken jonge man met zijn auto wegreed en legde hem een rijverbod op. Perioden me; zen Transplantaties Dn en perioden met zot. Minnum- tempcratuur omstreeks 15 gaden, middagtemperatuur ong«veer 2 gra den. Matige zuidwestenwnd. Na zondag: perioden net zonm nu en dan een bui. Enige dalng va'tem peratuur. 2 september 1984 Zon op: 06.53 uur, zon onder: 20.5 uur. Maan op: 15.48 uur, maan onder23.31 16.36 uur. 3 september 1984 Zon op: 6.55 uur, zon onder: 20.2uur. Maan op: 17.01 uur, maan onder -uur. Waterstanden Katwijk hoogater 09.31 en 22.05 uur, laagwater 05» en 17.29 uur. CONDOOMS - Indonesië heeft deze week bekendgemaakt dat het zijn omvangrijke rubberindustrie in dienst stelt van ambitieuze ge zinsplanning. Haijono Sujono, voorzitter van de Indonesische Nationale Raad voor Gezinsplanning, deelde mee dat een fabriek van 9 miljoen dollar zou worden gebouwd in de buurt van Bandoeng op 135 km ten zuid oosten van Jakarta, om het land aan zijn behoefte van 20 miljoen condooms tegen 1987 te helpen. „De Indonesische condooms zul len even goed zijn als de Japanse", aldus Sujono op een persconferen tie in het presidentiële paleis. Waarde Levensgenieter(ster)' Tien-Trip-Tips-Toeristisch-Toeren na de kerk op zondagen! volle èn voordelige vlooien-vi vriendelijke, vreugde- 5. Dlrkshoorn wordt verwijderd en wederom ie koop aangeboden slerdams straatbeeld jaren '80. Zwarte markt. De grootste overdekte ropa, volgens kenners ook de leukste hands handel voor eerste klas mensi Turkse Markt. Elke zaterdag én zom gaan met uw eigen partner tussen ho tische handel. Moskee-dienst altijd o v geven 55 antiquairs i. Een collecteschaal, biecht- ol bid- Lage Welde (Sophialaan) Na enig zoeken (vraqen is on- biistellen Pertekte piek' plesante perfgnms-plaatsen waar u elke ran kerkdienst ot Belgische zondagmarkt, heertijk benen ki zondag niet schikt, ook de zaterdagse Zw; den naar de particuliere markt worden geschoven. Namens de PvdA noemde me vrouw Muller-Van Ast de plannen "meer dan schandelijk, een zuivere privatisering. Ik kan me niet voor stellen dat het CDA er mee ak koord gaat". Mevrouw Cornelissen van het CDA zei dat mensen met lage inkomens niet de dupe mogen worden. "Het kan nooit de bedoe ling zijn, dat kleine zelfstandigen en boeren 50 tot 116 gulden per maand meer moeten gaan betalen voor hun ziektekosten". De nieuwe wet is volgens het ka binet nodig in verband met ingrij pende wijzigingen in het stelsel van ziektekostenverzekeringen. Aanvankelijk wilde het kabinet de bejaarden verzekering (een miljoen verzekerden) alleen maar sluiten voor nieuwe verzekerden, waar door deze verzekeringsvorm slechts zeer geleidelijk zou ver dwijnen. Nu heeft het toch besloten tot opheffing, daarmee unanieme ad viezen volgend van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid, de Ziekenfondsraad en de SER. (Zie ook pagina 5). VS beperken vrijheid Libiërs NEW YORK (Rtr/UPI) - Libische VN-diplomaten zullen voortaan al leen met een speciale vergunning reizen buiten New York mogen maken. Als ze voor hun werk de stad uit moeten, moeten ze dat minstens 48 uur van tevoren aan de Amerikaanse autoriteiten meede len. De maatregel geldt ook voor diplomaten van Libië die de aan staande Algemene Vergadering van de VN zullen bijwonen. Deze begint op 18 september. De maatregel, die onmiddellijk van kracht is geworden, is geno men uit niet nader omschreven veiligheidsoverwegingen. Het is voor het eerst dat de VS een derge lijk maatregel tegen een vreemd land nemen. ROTTERDAM (ANP) - Bij twee Rotterdamse stukgoed bedrijven - Quick Dispatch en Seaport Termi nals - hebben werknemers in de avondploegen gisteren het werk na negen uur neergelegd. Bij Quick Dispatch gaat het om honderd werknemers, waardoor volgens de Vervoersbond FNV de werkzaam heden aan drie schepen volledig zijn komen stil te liggen. Ook de nachtploeg van 20 man ging niet aan het werk. Bij Seaport aan de Frisohaven zijn dertig man in sta king gegaan. Ook daar lag het werk de hele nacht stil. Het Gemeentelijk Havenbedrijf in Rotterdam heeft meegedeeld de werkgeversorganisatie SVZ en de Vervoersbond FNV maandag mo gelijk een nieuw voorstel te doen om te komen tot onderhandelin gen en een oplossing van het con flict rond het dreigende ontslag van 150 werknemers bij Rotterdam Terminal. Donderdag strandde een eerste poging op weigering van werkgeverszijde. In werkgeverskring wordt voor lopig als meest vergaande oplos sing de oprichting van een arbeids pool van Rotterdam Terminal- werknemers bij het bedrijf zelf ge zien. Daarbij zouden de werkne mers via de overheid uit de ww be taald moeten worden. De Rotter damse havenbedrijven zouden, naar verluidt, niet onwelwillig zijn om daarop eventueel een aanvul ling te geven. De nieuwe Wooninfo is uit! I Neem mee uit de woonin- fobox naast de huizen- I etalage bij ons kantoor of bel even. Van Beukering Makelaardij m Zonnebloem 72 071-214521 Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Tel. In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook t i bellen 071-144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1