|M assale vlucht [uit Irian Jaya Beleid van Botha leidt tot niets Felle gevechten na actie Kahane Formatie Israël vordert Honderden sikhs opgepakt Pierre Gemayel (78) dood na hartaanval DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1984 BUITENLAND PAGINA 7 ndonesisch leger beticht van gruwelen B n dom geLONDEN (Rtr/ANP) - Zeker 11.000 Papoea's zijn sinds februari vanuit Irian Jaya, het ifcjvoormalige Nederlands Nieuw-Guinea, naar Papua Nieuw-Guinea gevlucht om niet het e|slachtoffer te worden van de gruwelijkheden die het Indonesische leger in Irian Jaya begaat. Zoals het onthoofden van dorpelingen, het afhakken van vingers en uittrekken van nagels, en het verkrachten van nonnen en schoolmeisjes. BONN - „Dit is geen theaterstuk, maar een rechtzitting". Dat zei rechter Hans-Ulrich Schroder gis teren tijdens het proces over de vervalste Hitlerdagboeken toen het publiek steeds maar weer moest lachen om de uitlatingen van de verdachte Konrad Kujau. door Hans Amesz De man, die heeft bekend de zoge naamde dagboeken zelf te hebben geschreven, vertelde ook op de derde dag van het proces de meest bizarre dingen. Daarbij was het hem er kennelijk om te doen de eveneens wegens bedrog aange klaagde ex-Stern-redacteur Gerd Heidemann te belasten. Volgens Kujau was Heidemann er al sinds mei 1981 van op de hoogte dat de door het voor Stern Rechter: proces dagboeken Hitier is geen theater gekochte dagboeken vervalst wa ren. Heidemann zou Kujau op dracht hebben gegeven bepaalde passages te schrijven, waarbij het er vooral om ging dat de vroegere leider van Hitiers rijkskanselarij, Martin Bormann, 'goed weg kwam'. Die leefde namelijk nog en wilde zich met behulp van de dag boeken internationaal rechtvaardi gen. Kujau was naar eigen zeggen pas wantrouwig geworden toen Heidemann hem zei dat Bormann doodziek was en dat de 'zaak nu snel afgehandeld moest worden'. Verder verklaarde Kujau dat Heidemann achter de urn met de as van Hitier aanzat en ook de edel stenen die Bormann op een kerk trc Dit zei gisteren Gregory Mongi, die is verbonden aan de rooms-katho- Pdlieke bisschoppenconferentie van q], Papua Nieuw-Guinea, op een pers conferentie in Londen. Hij bezocht deafgelopen twee maanden het grensgebied tussen Irian Jaya, sinds 1962 een provincie van Indo- Qinesië, en Papua Nieuw-Guinea dat Jtot 1975 onder Australië viel. De vluchtelingenstroom kwam Iflin februari op gang kwam na een nieuw offensief van het Indonesi sche leger tegen de ÓPM die kort daarvoor haar verboden vlag op het parlementsgebouw in Jayapu- ra, de hoofdstad van Irian Jaya, had gehesen. De meeste vluchte lingen zijn opgevangen in afgele gen missieposten en dorpjes in berggebied. Sommige van hen die Mongi had gesproken hadden vijf dagen door de jungle gelopen en waren „op sterven na dood". Mongi had vluchtelingen gespro ken bij wie vingernagels waren uit getrokken of vingers afgehakt. Het leger maakte zich verder schuldig 'CIA-vliegtuig neergeschoten' MANAGUA (Rtr) - Het vliegtuig met voorraden voor anti-sandinis- tische opstandelingen aan boord, dat drie dagen geleden is neerge schoten door Nicaraguaanse rege ringssoldaten, was van de de Ame rikaanse inlichtingendienst CIA. Dit heeft Sandinistenleider Daniel Ortega gezegd. In het neergeschoten toestel zijn acht lijken gevonden en bij ge vechten bij het wrak zijn „tien huurlingen van Reagan" gedood, aldus Ortega. - Maandag verklaarde het Nicara guaanse ministerie van defensie dat het vrachttoestel, een C-47 van Amerikaanse makelij, was neerge schoten bij Quilai, 240 kilometer ten noorden van Managua. aan het vernielen van oogsten en huizen. Een OPM-commandant, Gerard Thorny, had hem verteld hoe in de dorpjes Mindiptana en Waropka de katholieke scholen waren platgebrand en nonnen en schoolmeisjes verkracht. Bij Bosset staken soldaten de grens over en arresteerden vijftien mensen die eerst werden doodge schoten en vervolgens onthoofd. De lijken en de afgekapte hoofden werden apart begraven. „We willen weten de hoofden zijn begraven", aldus Mongi. Het vinden van onderdak voor de vluchrelingenwas volgens Mon gi geen probleem maar er is gebrek aan voedsel, medicijnen en kle ding. Zeker 100 vluchtelingen zijn gestorven. De regering van Papua Nieuw-Guinea heeft beloofd ze niet tegen hun wil naar Irian Jaya te zullen terugsturen, aldus Mongi. Gijzeling in bank ten einde DUSSELDORF (AFP/DPA/Rtr.) - Een speciaal commando van de Westduitse politie heeft gistermid dag na 34 uur een einde gemaakt aan de gijzeling in een bankfiliaal in Düsseldorf. Een 14-jarige jongen kwam om het leven en enkele an dere omstanders raakten gewond. Dat gebeurde toen de vrouw van een van de twee daders van de gij zeling door politieversperringen, op de menigte bij de bank inreed. De enige gijzelaar, de 61-jarige fi liaalchef, is ongedeerd gebleven bij de schietpartij tussen tien politie mensen en de twee bezetters, die de filiaalchef sinds dinsdagmorgen in hun macht hadden. De twee overvallers zijn na de bestorming gearresteerd. Ze zijn licht gewond. Eén van hen was door de politie mensen helemaal uitgekleed. Kort na hem kwam zijn medeplichtige naar buiten. De leden van het poli- tiecommando hadden hem de jas over zijn arm gerukt, zodat hij daar niets mee kon uitrichten. Nadat de politie rabbijn Kahane had weggevoerd braken i sche en joodse demonstranten. i Cemm El-Fahm felle gevechten uit tussen arabi- OEMM EL-FAHM, Israël (UPI/ togers opgesteld om Kahane de Rtr.) De uiterst rechtse Israëli- doorgang te verhinderen, sche rabbijn Meir Kahane is gister- De politie, die ernstige ongere- middag belet het Israëlische dorp geldheden vreesde, legde Kahane Oemm El-Fahm binnen te gaan. een verbod op de plaats binnen te Op de toegangsweg naar de plaats gaan. Toen hij weigerde daar ge- hadden zich enkele duizenden be- volg aan te geven, zich onder ande- Hittegolf teistert VS JERUZALEM - De Israëlische premier Jitschak Sjamir van de Li- koed en Shimon Peres van de Ar beiderspartij toonden zich gisteren uiterst optimistisch over de kansen op een nationale eenheidsregering van beide partijen. Na een twee door Inez Polak uur durend gesprek onder vier ogen spraken beiden de hoop uit dat de formatie-onderhandelingen nog volgende week zullen worden afgerond. Maar ondanks, of misschien dank zij deze optimistische uit spraken, toonde juist de kleinere partijen zich zeer seeptisch. Enkele van hun woordvoerders meenden dat alleen nieuwe verkiezingen uit komst kunnen brengen. Ook bin nen de grote partijen en vooral in kringen van de Arbeiderspartij groeit het verzet tegen en regering van nationale eenheid. Sjamir en Peres bespraken giste ren enkele van de politieke vraag stukken, waarover de onderhande lingsteams tot nu toe geen over eenstemming hadden kunnen be reiken. Het gaat hierbij voorname lijk over het vraagstuk van de ne derzettingen op de bezette weste lijke Jordaanoever en de economi sche problemen waar Israël voor staat. Maar het grootste struikel de linkervleugel zich steeds ster ker tegen een regering samen met de Likoed. Een van de parlements leden van die partij, Jossi Sarid, heeft zelfs al opgeroepen tot een splitsing van de partij omdat naar zijn zeggen alle principes waar de Arbeiderspartij voor moet staan, door de politieke ontwikkelingen zijn vervaagd en verwaterd. Tegelijkertijd is geen van beide grote partijen momenteel in staat een kleine regeringscoalitie samen te stellen. Ook de optie van Shi mon Peres om tijdelijk een min derheidsregering op te richten, is komen te vervallen, omdat de ver- blok, dat van de verdeling van de steun van de Tami-partij portefeuilles, hebben de partijlei- uitgebleven. De leider van deze ders niet besproken. Zij willen dat Aharon Aboel Chatsera, voor het laatst bewaren als er een- geeft er voorlopig de voorkeur aan, maal overeenstemming bestaat ev®J^.s meeste andere kleine over alle politieke punten. partijtjes, om zowel met de Likoed Vooral in de Arbeiderspartij kant Arbeiderspartij tegelijk te onderhandelen. Op die i NEW DELHI (RTR./AFP) - Indiase veiligheidstroepen hebben ongeveer 450 politieke en religieuze leiders gearresteerd in de deelstaat Punjab om de wereldconventie van sikhs, die voor zondag op het programma staat, te verhinderen. Dit heeft het Indiase persbureau PTI gemeld. De Indiase radio berichtte dat meer dan 400 gearresteerden behoorden tot de belangrijkste politieke partij van de sikhs, de Akali Dal. De politie zei dat de sikhs in hechtenis waren genomen tijdens bijeenkomsten die werden gehouden om steun te werven voor de verboden wereldconven tie. De vijf hogepriesters van het sikh-geloof lieten weten dat de conferen tie zal doorgaan ondanks het door de regering uitgevaardigde verbod. Verscheidene sikhs zijn ondergedoken om arrestatie te ontlopen en om de conventie in hun heilige stad Amritsar te kunnen bijwonen, zo voegde PTI er aan toe. Drie Indiase oppositiepartijen maakten gisteren bekend dat zij een alliantie zullen vormen om de regerende Congres-I-partij van premier Indira Gandhi bij de volgende algemene verkiezingen te verslaan. Het samenwerkingsverband is volgens een woordvoerder vergelijkbaar met de politieke formatie die mevrouw Gandhi een nederlaag wist toe te bren gen bij de verkiezingen van 1977. Weer nucleair zeetransport den zij een overzees transport te riskant met het oog op de moge- tijkheid van een schipbreuk. De betrokken regeringen voeren aan dat het transport zal worden begeleid door een Amerikaanse militaire satelliet en door Franse, Britse en Amerikaanse marine schepen. Mogelijk zal de versche ping ook vanuit de lucht worden gevolgd. Greenpeace zegt nog niet te we ten welke schip het plutonium zal verschepen. Het verschepen van radio-actief materiaal is deze week in het brandpunt van de actualiteit geko men door het zinken voor de Belgi sche kust van het Franse schip „Mont Louis", dat niet alleen vaten met het licht-radioactieve ura- niumhexafluoride vervoerde, maar naar later bleek ook enkele vaten met een hogere verrijkingsgraad. re beroepend op zijn parlementaire onschendbaarheid, werd Kahane aangehouden en voor verhoor meegenomen naar het bureau. Kahane reageerde woedend op zijn aanhouding en schreeuwde volgens ooggetuigen dat de politie niet hem maar de in Oemm El- Fahm wonende Arabieren moest arresteren. Zijn anti-Arabische campagne is in alle geledingen in Israël veroordeeld. Premier Sjamir legde gisteren een verklaring af waarin Kahane onder meer als een „negatief, gevaarlijk en schadelijk fenomeen" werd afgeschilderd. Terwijl Kahane in opdracht van politiecommissaris Rahamin Had- dad in een busje werd weggevoerd, braken gevechten uit tussen de op roerpolitie en de circa 7.000 arabi- sche en joodse demonstranten. Daarbij werd door de politie ge bruik gemaakt van traangasgrana ten. De betogers gooiden met ste nen. Zeker tien agenten en een on bekend aantal betogers raakten ge wond. Burgemeester Mahmeed zei op een afsluitende bijeenkomst de maatregel tegen Kahane als een overwinning te beschouwen. „We hebben gewonnen", riep hij uit. hof zou hebben verborgen, wilde opgraven. Bovendien zou de toen malige Stern-redacteur Kujau heb ben willen dwingen een Oostduits legeruniforn aan te doen. Dan kon den ze beide op de foto en had Hei demann een 'bewijstuk' voor de uitgeverij. „Maar daar trapte ik niet in, dat was me te gevaartijk, dan ik mooi tot spion gemaakt worden", aldus Konrad Kujau. De producent van de zogenaam de Hitlerdagboeken die per brief tegen de 40.000 tot 70.000 mark kreeg, zou Heidemann een dolk van Goering hebben verkocht voor 13.000 mark en een prent van Rem brandt voor 38.000 mark. Over de dolk had Heidemann hem later woedend opgebeld en gezegd dat die in elke souvenirwinkel in Spanje voor 100 mark te koop was. Heidemann hoorde de verhalen van Kujau hoofdschuddend aan en verklaarde tijdens een procespau ze tegen journalisten dat 'het alle maal gelogen was'. Bommenwerper neer WASHINGTON (AFP) - Een onge luk met een prototype van de Ame rikaanse supersonische bommen werper B-l in Californië heeft gis teren één bemanningslid het leven gekost. De twee andere beman ningsleden zijn gewond, zo deelde de Amerikaanse luchtmacht mee. De drie mannen waren met hun schietstoel uit het toestel gespron gen voordat het in de Mojave- woestijn nabij Los Angeles neer stortte. De B-l is een strategische bommenwerper met een verstelba re vleugelstand. De lange-afstands- bommenwerper zal de komende ja ren de B-52-bommenwerper ver vangen. De ontwikkeling van de B- 1 werd door de regering-Carter in de ijskast gezet, maar werd door de huidige president Reagan weer hervat. CHICAGO (AP) - Door uitzonder lijke hitte in de verenigde Staten zijn in Minnesota 55 leden van een marskapel geveld, terwijl in Iowa gewassen uitdroogden en overal in het middenwesten scholen geslo ten werden. In 30 steden wees de thermometer recordtemperaturen aan en volgens deskundigen komt er weinig verandering in de weers omstandigheden. Van noord-Dakota tot Texas en van Ohio tot Nebraska heersten temperaturen tegen de 40 graden. In North Platte in Nebraska werd de hoogste temperatuur sinds 105 jaar bereikt. De autoriteiten in Texas vrezen dat door de langdurige droogte die inmiddels 18 maanden aan houdt in de komende winter veel wild zal omkomen en dat de jach- tindustrie daardoor een zware slag zal moeten incasseren. Staking dreigt in Argentinië BUENOS AIRES (AFP) - De Ar gentijnse peronistische vakcentra le CGT heeft voor maandag 3 sep tember een nationale 24-uurssta- king uitgeroepen uit protest tegen de loonpolitiek van de regering van president Raul Alfonsin. Het zou de eerste nationale staking worden sinds het herstel van de de mocratie in Argentinië in decem ber 1983. De vakcentrale nam gisteren het besluit na het mislukken van on derhandelingen tussen de vakbe weging en minister van arbeidsza ken Juan Manuel Casella over ver hoging van het minimumloon en aanpassing van de lonen aan de in flatie die momenteel 700 procent op jaarbasis bedraagt. BEIROET - De leider en oprichter van de rechtse christelijke militie in Libanon, Pierre Gemayel, is gis teren op 78-jarige leeftijd overle den. Gemayel, de vader van de Li banese president Amin Gemayel, was minister van volksgezondheid, sociale zaken en posterijen in de huidige regering van nationale eenheid en had gisterochtend nog de wekelijkse kabinetszitting mee gemaakt. Kort daarna stierf hij aan een hartaanval. door Aernout van Lynden Gemayel is de eerste van de oude garde van hoge bejaarde Libanese krijgsheren, die Libanon leidde naar de oneindig lijkende burger oorlog, die overlijdt. Hij was al eni ge tijd ziek geweest en was in juni in het ziekenhuis opgenomen we gens hartstoornissen. De dood van de man die na in 1936 de Olympische Spelen in Ber lijn te hebben meegemaakt, sterk onder de indruk van de discipline van de nazi's naar Libanon terug keerde en de machtigste christelij ke militie, de falangisten, opricht te, komt op een delicaat moment. De afgelopen twee weken was de situatie in Beiroet weer op alarme rende wijze achteruit gegaan. Er werd, op beperkte schaal wel iswaar, weer gevochten en er heer ste een steeds grotere spanning binnen het kabinet tussen de chris tenen en de moslims. Als gevolg Daarnaast is de christelijke ge meenschap het afgelopen jaar, na de nederlaag die de falangisten le den tegen de druzen in de bergen ten oosten van Beiroet, steeds meer verdeeld geraakt. Alleen de leiding van de oude Sjeikh Pierre, zoals iedereen in Libanon hem noemde, hield de falangisten nog bijeen en het is te verwachten dat in de komende maanden zich een felle machtsstrijd binnen het falan- gistische kamp zal voordoen. Veiligheidsplan Voor de kabinetszitting woens dag heeft de president ruim een half uur gesproken met druzenlei- der Walid Jumblatt, die de afgelo pen twee weken steeds feller ten aanval was gegaan tegen de presi dent. Het nieuwe conflict tussen de president en Jumblatt was ont staan over de vraag hoe het veilig heidsplan, dat zeven weken gele den in Beiroet werd uitgevoerd, buiten de hoofdstad kon worden uitgebreid. Alle militieleiders gingen begin vorige maand akkoord met het vei ligheidsplan waarbij het leger de posities van de milities in Beiroet overnam. Gemayel wenste nu de ontplooiing te zien van het leger in de bergen ten oosten van Beiroet die in handen van de druzen zijn. Maar Jumblatt wenste slechts een uiterst beperkte ontplooiing van het leger te accepteren. Ondanks de bemiddeling van de Syrische regering leek het conflict uit de hand te lopen. Een situatie die slechts verergerd werd door de dood eind vorige week van de chef van de kabinetszitting^van giste- staf van het Libanese leger, gene- j i A raai Nadim Hakim, de hoogst ge- n, de eerste keer in drie weken dat alle ministers weer aanwezig waren, is die spanning weer ver minderd. Maar de dood van de man die zijn hele leven heilig ge loofde in het recht van de christe nen om in Libanon de macht te be heersen, zal zijn zoon Amin poli tiek gesproken slecht uitkomen. De president, die onder druk van de Syriërs en de militaire overwin ningen van de moslim-oppositie gedwongen was in elk geval in principe hervormingen te aanvaar den die de christelijke macht aan banden zou leggen, stond onder hevige druk van de meer militante leden van zijn eigen gemeenschap deze hervormingen niet te aanvaar den. Vooral door de invloed van zijn vader, die tot aan zijn dood de fa langisten leidde, had Amin Ge mayel deze kritiek kunnen weer leggen. Dat zal nu veel moeilijker worden. Want alhoewel Amin Ge mayel altijd veel vrienden en in vloed heeft gehad binnen de poli tieke organisatie van de falangis ten, is dat niet zo wat de militaire kant betreft. plaatste druus in het leger en van de weinige legerofficieren in wie Jumblatt enig vertrouwen had. PARIJS (AFP) - Een Verscheping van 250 kg plutonium van Frank rijk naar Japan zal „rond 8 septem ber" plaatsvinden, zo heeft de mi lieu-organisatie Greenpeace mee gedeeld. Het plutonium is bestemd voor wetenschappelijk onderzoek in Japan. De brandstof is afkomstig uit de Verenigde Staten en in het Franse La Hague opgewerkt. De VS heb ben hun goedkeuring gegeven aan de verscheping. Internationale mi lieu-organisaties en een aantal de mocratische Congresleden in de VS hebben reeds hun bezorgdheid uitgesproken over het transport. Volgens hen zijn er onvoldoende maatregelen genomen voor een veilig vervoer van'de lading, die in handen zou kunnen vallen van ter roristen of van een land dat snel aan brandstof wil komen voor het maken van een kernbom. Ook vin- Wat critici van het apartheidsre gime in Zuid-Afrika hadden ge hoopt en insiders binnen en bui ten Zuid-Afrika ook hadden ver wacht, is uitgekomen. Na het succes van de boycotacties van de verkiezingen voor de kleurlin genkamer vorige week woens dag, hebben nu ook de Zuidafri- kaanse Aziaten zich ondubbelzi- nig uitgesproken tegen het stre ven van de regering-Botha om aan zowel kleurlingen als Azia ten een aparte kamer in het Zuid- afrikaanse parlement toe te ken nen, met uitsluiting van de over grote meerderheid van de zwarte bevolking. door Ruud de Wit Wanneer op 6 september de huidige premier van Zuid-Afri ka, Pieter W. Botha bij de inwer kingtreding van de nieuw consti tutie zal worden uitgeroepen tot de eerste staatspresident, zal hij zich ongetwijfeld afvragen of hij met de nieuwe grondwet uitein detijk niet een geest in de fles heeft binnengehaald. Want niet alleen veroorzaakte het in no vember gehouden referendum over deze grondwet onder de blanke minderheid, die aan Azia ten en kleurlingen voor het eerst sinds 1948 weer deelname in het parlement mogelijk maakte, een splitsing in zijn eigen Nasionale Partij, tussen gematigde hervor mers als Botha zelf aan de ene kant en extreem rechtse Afrika ners als Andries Treurnicht, die zich hevig blijft verzetten tegen concessies aan kleurlingen en Aziaten aan de andere kant. Te vens hebben de nu afgesloten verkiezingen aangetoond, dat noch de kleurlingen, noch de Aziaten bereid zijn mee te werken aan een constitutie die de overgrote meerderheid van zwarten uitsluit van elk demo cratisch recht. De cijfers spreken voor zich: van de 2.600.000 kleurlingen wer den slechts 910.000 als kiezer ge registreerd. Ondanks een hevige campagne en intimidatie van het apartheidsbewind tegen met na me de UDF, die opriep tot een boycot, begaf nog geen 30 pro cent zich naar de stembus. De re sultaten van de dinsdag gehou den verkiezingen voor de 45 le den tellende Aziatische kamer wijzen op een nog geringere be langstelling van de kant van de 410.000 geregistreerde Aziatische kiezers. Hervormingen Slechts ongeveer twintig pro cent schijnt uiteindelijk toch zijn stem te hebben uitgebracht. En ook al verklaarde premier Botha en zijn minister van constitutio nele zaken Heunis na de voor hen teleurstellende uitslag van de verkiezingen voor het kleur- lingenparlement, „de opkomst Premier Pieter Botha, (foto anp» van dertig procent als redelijk te beschouwen", en zich niets aan te zullen trekken van een laag opkomstpercentage onder de Aziaten, de vraag is wel of Botha met zo'n geringe steun nog staande kan houden dat de uit breiding van het blanke parle ment met een Aziatische en kleurlingenkamer wel zo'n grote stap op weg naar raciale hervor mingen is, als hij zijn tegenstan ders wil doen geloven. Als er dan toch een overwin naar uit de bus is gekomen, is dat ongetwijfeld het UDF, het Ver enigd Democratisch Front, van de in Kampen opgeleide domi nee Allan Boesak, die erin is ge slaagd een waarlijk breed multi- raciaal platform te zijn in de strijd tegen de apartheid. On danks de arrestatie van 54 leiders van de UDF, ondanks het harde en intimiderende optreden van de Zuidafrikaanse politie en vei ligheidsdienst tegen demon stranten die opriepen tot een boycot van de verkiezingen, is de UDF in een korte tijd uitge groeid tot een massabeweging, waar Botha niet langer omheen kan. In feite is met de uitkomst van deze verkiezingen Botha weer te ruggevallen tot de situatie van een jaar geleden. Zijn poging om de internationale kritiek en af wijzing van de Zuidafrikaanse apartheid te paaien met een nieu we grondwet, die kleurlingen en Aziaten een eigen parlement bood, gekoppeld aan een poging de banden met West-Europa aan te halen middels een reis door een zevental Westeuropese lan den en onderhandelingen met Mozambique en de Swapo en Angola over Namibië, lijken te vergeefs te zijn geweest. Veroordeling De veroordeling van de verkie zingen door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties illustre ren nog eens, dat Botha er niet in geslaagd is het buitenland een ander gezicht van het apartheids- beleid te geven. En de internatio nale protesten tegen het geweld dadige optreden van de Zuidafri kaanse politie, laten aan duide lijkheid niets te wensen over. UDF-leider Boesak heeft reeds aangekondigd na het succes van de boycotactie door te zullen gaan met zijn strijd tegen de apartheidpolitiek van Botha en zyn Nasionale Partij. Tijdens de boycotcampagne heeft hij ver klaard uit te zijn op de val van de regering-Botha. Gezien de machtsverhoudingen in Zuid- Afrika zal het zover voorlopig niet komen. Maar dat de boy cotacties een diepe kloof hebben geslagen in de zelfverzekerdheid van de blanke minderheidsrege ring van Botha die nog lang zal blijven nawerken, is zeker.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7