Ziektegeld vijf procent omlaag ANWB pleit voor voorlopig rijbewijs Gemeentelijke herindeling kost de burger veel geld Bewindslieden: in 1986 tien procent Zuid-Afrika verwijt Nederland inmenging Landsadvocate: diefachtig zigeunertje moet land uit Isoleren?Ventileren! Uw Gasbedrijf adviseert. 'l.!L AMSTERDAM (ANP) - De ANWB vindt dat de invoering van een voorlopig rijbewijs voor beginnen de automobilisten 'ernstig' moet worden overwogen. Noorwegen kent al zo'n systeem en in West- Duitsland wordt waarschijnlijk volgend jaar een dergelijke rege ling van kracht. Ir G. de Regt, chef van de ver- keersafdeling van de ANWB. schrijft dit in zijn discussie-bijdra ge bestemd voor een 'ronde-tafel bijeenkomst' over blijvende ver- keerseducatie, die vrijdag 7 sep tember in de RAI in Amsterdam wordt gehouden. De conferentie is een initiatief van de Raad voor de Verkeersveiligheid, die onlangs een rapport over deze materie pu bliceerde. Een voorlopig rijbewijs voor een periode van twee tot drie jaar zal de mening van de ANWB „zr DEN HAAG (GPD) - Het wettelijk vastgestelde percentage van het ziektegeld gaat per 1 ker gunstige invloed hebben op de januari 1985 van 80 naar 75 procent van het laatst verdiende loon en op 1 januari 1986 naar 70 procent. Bovendien moeten over de ziektegelduitkeringen premies worden betaald. Bovenwettelijke uitkeringen tot 100 procent van het loon zoals in veel cao's is geregeld, is een zaak tussen werkgevers en werknemers. nu veel te hoge ongevalcijfers voor de leeftijdgroep 16-25 jaar". Ook het instituut voor zintuigfysiologie van TNO steunt blijkens de bijdra ge van drs I. Vierling van dit insti tuut de invoering van een voorlo pig rijbewijs. Vierling stelt voor het 'proefrij- bewijs' te verstrekken onder de voorwaarde dat de beginnende au tomobilist binnen twee jaar niet harder rijdt dan 90 kilometer per uur, een aantal veiligheids- en vaardigheidscurussen goed door loopt en geen of weinig verkeers overtredingen begaat. Wordt aan een van deze voorwaarden niet vol daan, dan moet opnieuw examen worden gedaan. Auto's met begin nende chauffeurs moeten boven dien herkenbaar worden gemaakt. Vierling meent dat een voorlopig rijbewijs in ons land haalbaar is, ook al zullen de kosten van ver- volgcurusussen (enige honderden guldens per persoon) door de curi- sisten zelf moeten worden gedra gen. De huidige organisatie van ex- Minister De Koning en staatssecre taris De Graaf (sociale zaken en wekgelegenheid) willen verder dat het minimumloon en de kinderbij slag op het huidige peil worden be en. Ook wordt voorgesteld om, vooruitlopend op de herziening het stelsel van sociale zeker heid, de hogere sociale uitkeringen (wao, wwv en ww) te verlagen tot 70 procent van het vroegere loon. Ook deze maatregelen moeten 1 ja- *i 1985 worden ingevoerd. De wetsontwerpen zullen de komende maanden worden ingediend bij de Tweede Kamer. De bewindslieden hebben de So ciaal-Economische Raad over deze voorstellen advies gevraagd. Het kabinet vindt het, gezien de beper kende maatregelen op een breed terrein, niet langer verantwoord de ziektegelden te ontzien. Het kabinet wil daarom in 1986 het ziektegeldpercentage vaststel len op 70 procent van het loon, zo als dat dan ook moet gelden voor de overige uitkeringen. Verlaging in één keer naar 70 procent in 1985 vindt het kabinet een te grote stap terug, vandaar dat men voor twee stappen heeft gekozen. Wel wil het kabinet in de ziektewet een mini mum-dagloon invoeren om te voorkomen dat werknemers met een minimumloon onder dat mini mum zullen zakken bij een verla ging van het ziektegeldpercentage. Volgens de staatssecretaris leve ren de maatregelen in 1985 een be sparing op van totaal 900 miljoen gulden. Voor een modale werkne mer betekent dit een inkomen sachteruitgang van 0,4 procent bij een aantal ziektedagen van 20 en 0,9 procent als over de uitkering al le sociale premies moeten worden betaald. Door het laten betalen van socia le premies over het ziektegeld kun nen volgens staatsecretaris De Graaf de werknemerspremies van de ww, wao en zfw worden ver laagd, waardoor de koopkracht verbetert. Hierdoor heeft bij een gemiddeld verzuim de premiehef fing uiteindelijk slechts een gering rende inkomenseffect (voor een modale helft werknemer 0,1 procent). Voor mi- nimumloners die recht krijgen op het minimum dagloon, treedt al leen als gevolg van deze premieda ling een koopkrachtverbetering op van 0,5 procent. Binnen het bedrijfsleven kunnen de nieuwe maatregelen leiden tot kostenstijgingen als werkgevers en vakbonden overeenkomen dat de cao-bepaling waarbij een zieke werknemer 100 procent krijgt uit betaald moet worden gehand haafd. Het kabinet zegt voor deze uitkeringen geen verantwoorde lijkheid te dragen. „De cao-partijen zullen in overleg zelf moeten ko men tot een regeling voor de op vang en verdeling van eventuele kostenstijgingen of tot een herzie ning van de bstaande bovenwette lijke uitkeringen", aldus het kabi net in de brief aan de SER en So ciale Verzekeringsraad. De mogelijkheden voor dergelij ke onderhandelingen tussen werk gevers en vakbonden zijn volgens De Graaf aanwezig, omdat de helft van de nu geldende cao's op 1 ja- 1985 afloopt en van de Teste 's vrijwel alle in de eerste 1985. PTT weigert socialist baan als archivaris DURBAN (ANP) - Het Zuidafri- kaanse ministerie van buitenland- se zaken heeft gisteren bij de Ne- derlandse regering een krachtig I protest ingediend tegen „ontoe- I laatbare inmenging in de binnen- i landse politiek van Zuid-Afrika i; door de Nederlandse ambassade in •1 Pretoria", zo berichtte de Zuidafri- II kaanse televisie. Het Zuidafrikaan- se ministerie is in het bezit geko men van een document van de di rectie Afrika van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag, waarin een omvangrijk hulp program wordt aangekondigd voor anti-regeringsgezinde organisaties. De televisie noemde in het buiten land gevestigde organisaties als het African National Congress en het Defence and Aid Fund. Ook zou Den Haag anti-regeringsgezin de organisaties binnen Zuid-Afrika willen steunen, waarbij met name werd gedacht aan politieke be wustwording onder de kleurling bevolking. Tegen deze activiteiten is de Zuidafrikaanse regering sterk gekant, aldus de protestnota. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken. Roelof Botha, Eerste schuif Oosterschelde geplaatst SCHOUWEN-DUIVELAND (GPD) - De plotseling tot kracht zes zeven aanwakkerende wind maakte het plaatsen van de eerste stalen schuif voor de stormvloed kering in de Oosterschelde, vlak onder de kust van Schouwen-Dui- veland, gisterenochtend tot een spannende gebeurtenis. De onverwacht harde bries, die de kijkers naar het stukje 'Hol lands glorie' bij een temperatuur van boven de twintig graden toch af en toe even deed huiveren, on derstreepte bovendien nog eens het belang ervan: bescherming van het achterliggende land tegen stormvloeden. Het was een indrukwekkend ge zicht toen een drijvende bok om streeks kwart over elf de 41 meter lange stalen schuif met een hoogte van bijna zes meter en een gewicht van 290.000 kilo naar zijn plaats voer. Dank zij een speciaal ontworpen geleidingsconstructie van ijzeren staven, die in een soort trechter moesten glijden, lukte het ondanks de windstoten om de eerste van de 62 schuiven rond halftwaalf knar send in de sponningen tussen de twee pijlers te laten zakken. Ook nu was het weer werken tegen de klok vanwege de kentering van het tij: na twaalf uur zou de stro ming te sterk worden om de plaat sing nog met succes te kunnen uit- wil dat Den Haag de ambassade in Pretoria opdraagt deze activiteiten te staken, omdat ze volledig in strijd zouden zijn met de diploma tieke regels die inmenging in bin nenlandse aangelegenheden ver bieden, aldus de Zuidafrikaanse te levisie. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag toonde zich gisteravond verrast over het Zuidafrikaanse protest, omdat het genoemde do cument een openbare notitie is die op 25 juni aan de Tweede Kamer is gestuurd. Het is de notitie waarmee de Ne derlandse regering van veranderin gen in Zuid-Afrika wil helpen steu nen, in de wandelangen ook wel de tweesporen-nota genoemd. In dit stuk, dat is ondertekend door de ministers Van den Broek (buiten landse zaken), Schoo (ontwikke lingssamenwerking), (WVC) en Deetman (onderwijs), wordt uiteengezet hoe Nederland tegenover de apartheid in Zuid- Afrika staat en welke wegen er ziin -Beek zijn baan niet op. Die om dit systeem te veranderen. <*oor 6611 anc^er bezet. Precies op tijd rustte de schuif op de betonnen pijlerdelen, de wa- terkerende beplating naar landzij de gericht. Verhoudingsgewijs was het nog maar een kleine schuif, die als eer ste van een serietje van drie in de stroomgeul Hammen werd aange bracht. Weliswaar zijn de schuiven allemaal even lang, maar ze ver schillen in hoogte, afhankelijk van de plaats in elk van de drie stroom- geulen: Hammen, Schaar en Roompot. De hoogte varieert van 5,90 tot 11,90 meter, het gewicht van 3 tot 5 ton. DEN HAAG (GPD) - De PTT heeft geweigerd een lid van de So cialistische Arbeiderspartij (SAP) als archivaris in dienst te nemen. Door zijn politieke voorkeur wordt de man ongeschikt geacht voor de ze vertrouwensfunctie. Het gaat om de heer Schul, werk zaam als archivaris bij het Ge meentelijk Energiebedrijf in Den Haag. Zijn sollicitatie bij de PTT verliep in eerste instantie vlekke loos. Hij kreeg te horen dat hij zou worden aangenomen als de medi sche keuring en een veiligheidson derzoek positief zouden verlopen. Zijn politieke voorkeur zorgde voor problemen bij het veiligheids onderzoek. Er werd aan getwijfeld of hij onder alle omstandigheden zijn plicht als ambtenaar zou kun nen volbrengen. Directeur-gene raal Wit van de PTT wees hem op die gronden af. Schul ging in be roep bij de adviescommissie veilig heidsonderzoek, die de afwijzing gegrond verklaarde. Bij de PTT zijn al vaker proble men gerezen met mensen, die een voor het staatsbedrijf onwelgeval lige politieke voorkeur hebben. Zo Brinkman werd lr- Re5* sollicitant afge- wezen, omdat hij lid was van de CPN. De Tweede Kamer floot de PTT terug, maar dat leverde DEN HELDER (ANP) Nog even een innig afscheid op de kade en weg waren gisterochtend de twee Neder landse mijnenvegers 'Haarlem' en 'Harlingen', die behulpzaam zullen zijn bij het opsporen van mijnen in de Rode Zee. Volgens minister Van den Broek (buitenlandse zakenzal het volledig vrij maken van de Rode Zee en het Suezkanaal van mijnen enige maanden in beslag nemen, maar dat wil niet zeggen dat de twee Nederlandse mijnenvegers daar ook zo lang zullen blijven. (f0to anpi al Heibel over vangrail in Arnhem ARNHEM (ANP) - In Arnhem is geharrewar ontstaan over de af sluiting van een van de toegangs wegen tot de binnenstad met een stuk rood-wit geschilderde vang rail. Ondernemers staan op hun achterste benen omdat hun za ken niet of nauwelijks meer be reikbaar zijn voor vrachtauto's van leveranciers en de Arnhemse brandweer vreest dat het obsta kel zal leiden tot vertragingen bij de brandbestrijding in de bin nenstad. Het stukje vangrail is gisteren in opdracht van Arnhems wet houder van verkeer M. van Meurs geplaatst nadat eerdere pogingen om het achterliggende gebied autovrij te maken, volko men waren mislukt. Volgens een gemeentewoord voerder werden houten en ste nen paaltjes keer op keer door onbekenden weggehaald. Er bleef volgens hem daarom niets anders over dan een rigoureuze maatregel als het plaatsen van een stuk vangrail. De gemeenteraad besloot eni ge tijd geleden het desbetreffen de stukje binnenstad autovrij te maken en opnieuw in te richten. Een bijeenkomst daarover ten behoeve van belanghebbenden trok volgens de gemeentewoord voerder onlangs absoluut geen geïnteresseerden. ARNHEM (GPD) - Voor een zi- geuneijongetje dat bekend staat als een diefje gelden andere maat staven dan voor andere kinderen die zonder verblijfsvergunning in Nederland zijn. Soepelheid bij het bekijken van een mogelijke uitwij zing mag voor zo'n jongetje niet worden verwacht, al is hij pas acht. Met die boodschap kwam giste ren landsadvocate mr. M. M. Beins bij de president van de rechtbank in Arnhem, waar in kort geding werd geprobeerd de uitwijzing van de achtjarige Branco Jovancovic uit Ede ongedaan te maken. Het jo chie zit al sinds vorig week donder dag in een cel van het Edese poli tiebureau. Zijn advocaat mr. T. van Veen kon vrijdag nog net voorko men dat hij op het vliegtuig naar Joegoslavië werd gezet, 40 minu ten vóór het van Schiphol opsteeg. Branco heeft 35 diefstallen op zijn naam staan, waaronder enkele van meer dan 30.000 gulden. „Hij is voornamelijk ingeburgerd aan de winkelkassa's", aldus mr. Beins. Branco kwam volgens zijn moe der, Dana Jovancovic, in 1978 naar Nederland. Zij woonde hier toen al twee jaar nadat ze in 1976 met een grote groep zigeuners was toegela ten. Dat de jongen later arriveerde, kwam volgens haar door het over lijden van zijn vader, bij wie hij tot dan woonde. De vreemdelingenpo litie twijfelt aan dat verhaal. „Hij is zelfs helemaal geen zoon van Dana, en hij is niet acht maar tien jaar oud. Als zijn geboortedatum is 10 mei 1974 opgegeven, en dat is drie dagen nadat een zusje van hem werd geboren. Dat kan niet". Vaststaat dat Branco nimmer op de lijst van kinderen (acht) van Da na werd bijgeschreven, de zoge naamde 'van toepassingverklaring' voor meegekomen kinderen van onder de 15. Hij verblijft sinds 1982 in Nederland. Branco, al volledig verhollandst, zit nu in de derde klas van de St.-Franciscusschool in Ede. Inmiddels heeft de advocaat nieuwe verzoeken ingediend voor bijschrijving als kind van Dana, en een bezwaarschrift tegen de uitwij zing. Volgens hem is die ongeldig nu die is gebaseerd op een afgewe zen verzoek om gezinshereniging dat de politie voor Branco klaar maakte. De voorgenomen uitwijzing van Branco is de eerste sinds de ge meenteraad van Ede het ministerie van justitie met klem vroeg crimi nele zigeuners voortaan hard aan te pakken, omdat de problemen met die groep de pan zouden uitrij zen. r Jn de opening tussen twee pijlers die vlak voor de kust van Schouwen- Duiveland staan, werd gisteren de eerste stalen schuif voor de stormvloed kering geplaatst. Een drijvende bok tilde het gevaarte op zijn plaats. (foto ANP) AKERSLOOT (GPD) - De finan ciële gevolgen van gemeentelijke herindeling pakken veel nadeliger uit dan tot nu toe werd aangeno men. Uit een door het verificatie- bureau van de Vereniging Neder landse Gemeenten gehouden on derzoek blijkt dat vooral de burger die rekening gaat betalen. Forse belastingverhogingen zullen on ontkoombaar zijn, zo blijkt uit het rapport, onontkoombaar zijn. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) wil alle gemeenten met minder dan 6000 inwoners ophef fen. Dit betekent dat in Nederland ruim 400 van de 800 gemeenten op termijn verdwijnen. Het onderzoek van de onafhankelijke VNG-ac- countants, dat gistermiddag in mo tel Akersloot werd gepresenteerd, is gehouden op verzoek van een twaalftal bedreigde dorpen in drie herindelingsgebieden van Noord- Holland. Niet alleen de met herindeling samenhangende uitgaven maken de opheffing van kleine gemeenten duur, ook op de lange termijn voor zien de VNG-accountants aanzien lijke kostenstijgingen. Voor Noord-Holland boven het Noord- zee-kanaal brengen de herinde lingsplannen volgens het rapport de komende vijf jaar ten minste 31 miljoen gulden aan extra kosten met zich mee. Na de eerste vijf jaar wordt het jaarlijks tekort op bijna 3,5 miljoen gulden berekend. Het leeuwedeel van dat bedrag moet door extra belastingopbrengsten worden gedekt. ADVERTENTIE Dit is een publikatie van de in VEGIN samenwerkende Gasbedrijven. I T Wachtgeld herindeling overbodig worden en zonder werk komen. In het onder zoek - de samenstellers spreken over een zeer voorzichtige benade ring wordt er voor het gemak van uitgegaan dat alle andere amb tenaren opnieuw plaatsbaar zijn. Ontslagen zullen de kosten nog aanzienlijk doen oplopen. Uit het onderzoek blijkt verder dat de voorzieningenniveaus in het algemeen weliswaar verbeteren, maar dat de burger daar naar ver houding veel te veel voor gaat beta len. Ook het gelijktrekken van ver schillen in tarieven en subsidies in nieuwe gemeenten na een samen voeging zullen kostenverhogend werken. Tot nu toe is nergens in Neder land een serieus onderzoek gedaan naar de financiële gevolgen van de gemeentelijke herindeling. De met opheffing bedreigde dorpen hopen met hun onderzoek te bereiken dat de minister van de herindelings plannen afziet. Een belangrijke kostenpost is het wachtgeld dat betaald moet worden aan burgemeesters, ge meentesecretarissen en andere ambtenaren die als gevolg van de GOLDBERG Burgemeester A. Goldberg zal eind september van zijn functie als waarnemend burge meester in Woensdrecht ontheven worden. In die maand zit hij voor de laatste keer de raadsvergade ring van die plaats voor. Kort daar na zal hij weer terugkeren naar Do- dewaard. Dit heeft de Dodewaard- se loco-burgemeester T. Bunt be kendgemaakt. aminering hoeft niet te worden ge wijzigd, aldus de TNO-medewer ker. De rijschoolwereld zal alleen haar taak moeten uitbreiden. Een flink aantal organisaties en overheden heeft discussie-bijdra gen opgesteld voor de conferentie in de RAI. H. Raven van de ge meentepolitie in Amsterdam heeft een aantal praktische voorstellen op het gebied van blijvende ver- keerseducatie. Hij wenst onder meer een (gratis) Teleac-cursus 'verkeer' als verplichte theorie-cur sus voor mensen die rij-examen doen, het om de tien jaar 'verplicht' afleggen van een theorie-examen, eenmaal per week een voorlich tingsspot (postbus 51) van het rijk op de televisie en een betere con trole op het functioneren van rij scholen en instructeurs. Raven be pleit ook verkeersles als verplicht vak met examenmogelijkheid op de middelbare school. (Gedetineerde ontsnapt bij familiebezoek GELDERMALSEN (ANP) - Een 26-jarige gedetineerde die in de ge vangenis van Den Haag wegens moord een straf uitzat van twaalf jaar, is gisteren tijdens familiebe zoek in Geldermalsen aan zijn be wakers ontsnapt en gevlucht. De man, P.H.C., werd daarbij gehol pen door een tot nu toe onbekende motorrijder. De politie is onmid dellijk een uitgebreide zoekactie begonnen, aldus een woordvoer der gisteren. C. werd zes jaar geleden veroor deeld wegens een door hem ge pleegde moord in Roosendaal. On der begeleiding van drie bewaar ders bracht hij gisteren een bezoek aan familie in een Chinees restau rant in Geldermalsen. Dat is vol gens de politiewoordvoerder al eens eerder gebeurd. De man was niet geboeid. Vluchtpoging ontvoerder Heineken AMSTERDAM (ANP) - Een van de verdachten in de ontvoeringszaak Heineken, de 31-jarige F.M., heeft gisteren geprobeerd via een kabel te ontsnappen uit de Bijlmerbajes in Amsterdam. Een bewaker sloeg bijtijds groot alarm, zodat de vluchtpoging mislukte, aldus van morgen de Amsterdamse politie. M. bevond zich 's middags met een aantal andere gedetineerden op een sportveld van de gevange nis. Om dit veld staat een muur en daarachter ligt een gracht. Een be waker zag dat over die muur een kabel werd geworpen en dat M. po gingen deed over de muur te ko- Getuigen verklaarden later een auto te hebben zien staan op het weggetje dat grenst aan genoemde gracht. De auto was verdwenen voordat de politie ter plaatse was. De handlanger(s) van M. zijn nog spoorloos. Drie verdachte ontvoerders staan eind deze maand terecht. In Parijs zitten nog twee ontvoerders gevangen in afwachting van een beslissing of zij al dan niet aan Ne derland worden uitgeleverd. Portugal wil van Nederland geen fregatten DEN HAAG/LISSABON (ANP/ Rtr) - De Portugese regering heeft definitief besloten geen Neder landse fregatten aan te schaffen, zo is gisteren officieel in Lissabon meegedeeld. Reden van dit besluit is het uitblijven van overeenstem ming over de financiering van het project, de bouw van in totaal drie schepen. Jaren lang is gesproken over de mogelijkheid, een schip bij RSV te bouwen en twee op Por tugese werven met technische hulp van RSV. Volgens de officiële mededeling in Lissabon is „ook de verkoop van vier Portugese korvetten aan Ne derland", die een onderdeel van de transactie had moeten vormen, van de baan. In Den Haag verklaarde een ma rinewoordvoerder gisteren het Portugese besluit te betreuren, „zekere gezien de inspannningen die Nederland zich heeft getroost om dit NAVO-project te laten sla gen". De Portugese regering, aldus de woordvoerder, „is ondanks hulp van andere bondgenoten - voornamelijk de Verenigde Staten en de Duitse Bondsrepubliek - niet in staat geweest het financiële gat te overbruggen". In de Portugese hoofdstad is een interdepartementale commisie ge vormd om na te gaan hoe toch de door de NAVO krachtig bepleite modernisering van de Portugese marine kan worden gerealiseerd. Volgens het persbureau Noticias de Portugal zouden Westduitse fre gatten kunnen worden aange kocht. Over de mogelijke levering van Nederlandse fregatten aan Portu gal is jarenlang gesproken. De toenmalige president-directeur van RSV, Stikker, verklaarde bijna vier jaar geleden dat Nederland, wel qua kwaliteit en levertijd, maar niet voor wat betreft de financie ringsmogelijkheden - lagere rente percentages, gunstiger looptijden van leningen en lagere kredietver zekeringspremies - zeker concurre rend was met landen als Engeland, West-Duitsland en België.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5