'Zó n aanvaring is onbegrijpelijk9 Zweden wil afzien van sluiten kerncentrales Blik in de weekbladen Lijnsburgse bloemenrijders zaten op veerboot 'Olau Kamer vergroot invloed 3j) beperking studenten Midden- en kleinbedrijf vreest plannen Van Zeil DE TIJD EISEVIERS NDERDAG 30 AUGUSTUS 1984 PAGINA 17 JNSBURG - De eerste schrik zijn ze inmiddels te boven, lar vooral net na de aanvaring was er angst. Wat was er scies gebeurd? Waarom liet de bemanning van de veer- ot niets van zich horen? Vragen, vragen en nog eens igen. Het antwoord liet uren - zo leek het althans - op :h wachten. Pas toen er zekerheid was dat iedereen in iligheid was en de negenhonderd passagiers zich geen rgen hoefden te maken, keerde de rust aan boord terug. reel hebben ze meegemaakt. Maar een botsing midden zee? Nee, dat hadden ze altijd voor onmogelijk gehou- n. Het gebeurde tóch dit weekeinde. Een veerboot van Duitse reder Olau en een Franse vrachtboot - geladen it uranium - voeren op elkaar. De Fransman zonk. ugblikkend op die angstige ogenblikken zegt de Rijnsburgse bloe nrijder Jan Paauw: "Ik voelde me weer veilig toen ik met beide voeten de wal stond. De hele reis door ben ik onrustig geweest. En ik was is niet de enige hoor. Bijna iedereen stond te trillen als een rietje. M'n ste gedachte ging gelijk naar dat vorige ongeluk waarbij zeven men- verdronken. Wat wil je? Je bent machteloos. Als ik in m'n vrachtwa- i zit heb ik een stuur in handen. Nu kan ik alleen maar afwachten. Een jeluk op de weg, je weet dat je dat kan overkomen. Wie verwacht er J dat er OD volle zee twee schepen op elkaar klappen? Niemand toch? t zicht was goed en die schuit heeft bovendien de beschikking over permoderne radar. Voor mij staat het in elk geval als een paal boven ,ter: er zijn levensgrote fouten gemaakt. Dat kan gewoon niet anders." versteek Sngeland was de bestemming n de bloemenwagen. Binnenkort [len ze misschien opnieuw die ersteek moeten maken? «Yeek van der Mey - de andere ichtwagenchauffeur - lijkt op t eerste gezicht lakoniek. Hy gt: "Ach, ik ben vrij nuchter in zaken. Direct nadat dat onge- was gebeurd, was ik wel een etje zenuwachtig. We zaten net it te drinken en zouden dan naar d gaan. Nou, daar is helemaal ïts van terecht gekomen. Je wil- op de hoogte blijven en weten of t allemaal wel goed zou gaan. >vendien was het nogal wat la- lailg. Dat metaal van beide sche- n knarste over elkaar. Een ge- idje dat niet zo leuk was. Al zou naar bed zijn gegaan, ik denk dat toch geen oog had dichtgedaan. door Jan Westerlaken De bloemenrijders Jan Paauw (links) en Freek v.d. Mey: "Als je op de weg zit weet je datje een ongeluk kunt krijgen, maar op zee verwacht je geen botsing". (foto Holvast) eer naar Engeland? Ja, het is je ïrk. Wat moet je? Ik denk maar zo'n ongeluk gebeurt gelukkig aar zelden. Daarom maak ik me ten al te grote zorgen als er mor- in weer een lading zou staan die iar de overkant van het Kanaal oet worden gebracht. Voor een illega van ons - Jaap Hoek uit atwijk - was het de tweede keer it hij een botsing op zee mee- aakte. Die maakte zich - begrijpe- Moeilij k k - wel grote zorgen." mee. "Weetje", zegt hij, "ik heb be wondering voor een Engelse passa gier. Die man had een kind bij zich dat hem de oren van het hoofd vroeg. Wat hij zei? Er is een schip door rood licht gevaren en nu is er een ongeluk gebeurd. Dat kind was net zo rustig, die man loste dat prima op." Over een ding zijn Freek van der ey en zijn vrouw het roerend ns: beiden zijn blij dat de kinde- n dit keer niet waren meegegaan, f en toe doet Freek dat wel eens. s hij in het weekeinde een ritje iar Engeland heeft, neemt hij hen Freek: "De kinderen - en ook de ouderen - die op het schip aanwe zig waren, hadden het moeilijk. Zij wisten niet hoe gauw - en terecht hoor - ze een reddingsvest te pak ken moesten krijgen. Maar echt in paniek waren ze niet. Je kon juist aan hen goed merken dat ze ner veus waren. Ze moesten beneden blijven en konden - net als wij - ook alleen maar wachten op de dingen die er zouden kunnen gaan gebeu- Lachend voegt Jan Paauw eraan toe: "Toen er eindelijk bericht doorkwam dat er niemand gewond was, gingen ze met z'n allen aan het zingen: 'Als de klok van Arnemui- den'. Dat was hun reactie op de aanvaring. Er ging wel een zucht van verlichting door het hele schip toen we wisten dat het voor ieder een goed was afgelopen. Het eerste wat ik deed was snel naar de bar lopen om een neut op de goede af loop in te nemen. Aan die bar heb ik nog staan lachen ook. De ober schonk gratis borrels. Drink maar, zei hij, het is de laatste die je kunt innemen." Wanneer hoorden ze thuis van de aanvaring in het Kanaal? Mevrouw Van der Mey: "We heb ben niks gehoord. De kinderen za ten 's avonds naar het journaal te kijken en riepen ineens, kijk nou eens, dat is die boot waarmee wij naar Engeland zijn gevaren. Zelfs toen had ik nog niets in de gaten. Na wat telefoontjes kwam ik erach ter dat Freek daarop moest zitten. Je schrikt wel even. 's Avonds laat ben ik naar een verjaardag van ie mand gegaan om even wat aflei ding te hebben." Veiligheid Jan Paauw - die tot dan rustig naar wat videobeelden van de aan varing had zitten kijken - haalt in eens fel uit: "Voor mij is het onbe grijpelijk dat schepen met een heel gevaarlijke stof - de vrachtboot vervoerde radioactief hexafluoride - op zo'n druk bevaren route mo gen komen. Stel je nu toch eens voor dat de veerboot die Fransman finaal door midden zou hebben ge varen? Dan was het leed toch niet te overzien geweest?" Freek van der Mey vult aan: "Van mijn vrouw hoorde ik - toen ik met haar telefoneerde - wat voor rotzooi die schuit bij zich had. Dat was voor mij opnieuw schrikken geblazen. De tweede keer binnen enkele uren. We mogen van geluk spreken dat er geen stoffen zijn vrijgekomen. Levensgevaarlijk. Ik heb een vermoeden dat de veilig heidsvoorschriften maar met een korreltje zout worden genomen. Wie controleert wat er in die con tainers zit? Het is moeilijk om dwars door zo'n wand heen te kij ken. Het gaat goed als er niets ge beurt. Nu zijn we over de rand ge gaan. Als het uit de hand zou zijn gelopen wat dan? Wie is er aan sprakelijk? Wie zorgt er dan voor mijn vrouw en kinderen?" "En", vult Jan Paauw aan - "ik heb me ook nog boos gemaakt op die Duitse reder. Iedereen zat in spanning te wachten wat er ge beurd was. Waren we aan de grond gelopen? Of op een boei? Niemand wist wat. De kapitein of weet ik wie, geeft dan toch opdracht om voor de passagiers wat te drinken te schenken? Moetje net geloven. Zelfs geen kop koffie. Dat neem ik hem kwalijk." DEN HAAG (ANP) - Dr. Marga Klompé heeft gisteren een naar haar enoemde vergaderzaal in het gebouw van de Tweede Kamer ingewijd. |ij zei bij die gelegenheid dat een vrouw die opkomt voor een betere ilaats van de vrouw in de maatschappij, niet pleit voor eigen belang, naar voor een algemeen belang. Mevrouw Klompé was de eerste vrouwe- ijke minister in ons land en werd, na haar vertrek uit de actieve politiek, Ie eerste vrouwelijke minister van staat ANP> )EN HAAG (ANP) - De Tweede Camer krijgt een grotere invloed »ij het beperken van het aantal stu- lenten in bepaalde studierichtin- |en dan minister Deetman (onder- rijs en wetenschappen) aanvanke lijk voor ogen stond. Dit bleek gisteren in de Tweede Camer bij de behandeling van een vetsvoorstel van Deetman' om de ninister van onderwijs en weten- ichappen de bevoegdheid te geven beperkingen bij de toelating voor bepaalde studierichtingen op te eggen als er sterke aanwijzingen ïijn dat de arbeidsmarkt het aantal ifgestudeerden in die richting niet neer kan opnemen. De woordvoerders van PvdA en D'66, Wallage en Groenman, dien- Jen een aantal wijzigingsvoorstel- en in om de Tweede Kamer een grotere invloed te geven bij het op leggen van dit soort beperkingen. DDA en WD lieten blijken posi tief te staan tegenover een grotere invloed van de Kamer en minister Deetman zei daarmee geen moeite te hebben. Het wetsvoorstel kan rekenen op een meerderheid in de Tweede Ka- bier. PvdA en CDA zeiden het on vermijdelijk te vinden dat de mi nister op grond van het „arbeids marktcriterium" het aantal studen ten kan beperken. D'66, WD en SGP lieten blijken de nodige moei te met het voorstel te hebben, ter wijl PPR en PSP zich zonder meer tegen verklaarden. Minister Deetman verzekerde de Kamer dat hij met grote terughou dendheid van het nieuwe instru ment gebruik wil maken. Eerst moet worden gepoogd via andere wegen het aantal studenten in be paalde studierichtingen te beper ken, bij voorbeeld door het geven van voorlichting aan aankomende studenten. De nieuwe regeling zal zowel gelden voor het wetenschap pelijk onderwijs als voor het hoger beroeps onderwijs. Op dit moment kunnen er alleen toelatingsbeper kingen worden opgelegd als de on derwijsinstellingen op grond van de eigen capaciteit niet meer dan een bepaald aantal studenten kun nen opleiden. CDA-woordvoerder Beinema noemde het een goede zaak dat het voorstel van Deetman slechts een beperkt aantal jaren zal gelden. Daarna zal op grond van de erva ringen die met deze tijdelijke rege ling zijn opgedaan moeten worden bekeken hoe een definitieve rege ling moet gaan luiden. STOCKHOLM (DPA) - De Zweed se sociaaldemocratische regering overweegt af te zien van de sluiting van alle twaalf kerncentrales. Vier jaar geleden heeft de Zweedse be volking zich bij referendum uitge sproken voor de sluiting van de twaalf kerncentrales in Zweden vóór 2010. In 1981 gaf de regering een parle mentscommissie van alle partijen Zwartboek over basisonderwijs DEN HAAG (GPD) - De onder- wijsvakbonden blijven bij hun standpunt dat staatsecretaris Van Leijenhorst te weinig onderwijzers in het nieuwe basisonderwijs wil plaatsen. „Het aantal formatie plaatsen kan op de lange termijn 11.000 hoger zijn dan nu. Met de huidige formatieregeling gooit de regering 11.000 banen weg", zo be toogden de bonden gistermiddag op het Binnenhof, waar zij voorzit ter D. van Ooijen van de onderwijs commissie van de Tweede Kamer een zwartboek aanboden. Na de overhandiging van het zwartboek hebben vertegenwoor digers van de bonden in een hoor zitting met kamerleden hun be zwaren tegen de nu voorliggende regeling toegelicht. Vandaag praat de onderwijscommissie van de Tweede Kamer met Van Leijen horst over de gewraakte regeling. opdracht binnen drie jaar een slui tingsplan te maken. Die termijn is bijna verstreken, de commissie is klaar met haar werk, maar een plan is er niet. De commissie weet niet wanneer en hoe de kerncentrales gesloten moeten worden en ook niet welke vervangende energie bronnen er moeten komen. De regerende sociaal-democra ten, gematigde voorstanders van kernenergie, zijn niet ontevreden met het negatieve resultaat. Het politieke midden en de communis ten vinden dat de uitslag van het referendum moet worden geres pecteerd. De liberalen vragen zich af of vervanging van kerncentrales door kolencentrales wel verant woord is gezien de alarmerende be richten over zure regen, stervende bossen en dode meren. De nucleaire industrie en de elektriciteitsmaatschappijen trek ken het tijdschema van de sluiting in twijfel. Toen het referendum werd gehouden werd ervan uitge gaan dat de levensduur van een reactor niet meer dan 25 jaar be draagt. Dat betekent dat de eerste Zweedse kerncentrale, de in 1972 in gebruik genomen Oskarshamm 1, in 1997 uitgeschakeld moet wor den. Voorstanders van de toepassing van kernenergie wijzen erop dat de omstandigheden in Zweden daar voor erg gunstig zijn. Het land be zit tachtig procent van de Europe se en twintig procent van de we- relduraniumreserves. Het heeft DEN HAAG (ANP)- Bedrijven die moeilijk het hoofd boven water kun nen houden zullen door de wijzigingen die het kabinet wil aanbrengen in de Kredietbeschikking Midden- en Kleinbedrijf nog moeilijker aan geld kunnen komen. Dit heeft de voorzitter van het Christelijk Werkgevers verbond (NCW) S.J. van Eijkelenburg staatssecretaris Van Zeil gisteren voorgehouden tijdens een hoorzitting van de Tweede Kamer over het Midden- en Kleinbedrijf. De garantiekredieten zijn ingesteld om bedrijven met een zwakke ver mogenspositie toch een krediet te verlenen. Zonder die garantie van de overheid zou een bedrag van ongeveer één miljard gulden aan kredieten er niet zijn gekomen, becijferde Van Eijkelenburg. Van Zeil wil de provisie met een half procent verhogen waardoor het krediet duurder wordt. Ook wil hij dat de banken een risico van tien procent (thans is dat nul) van het krediet gaan dragen met daarbij de plicht om naast het bedrag van het garantiekrediet een even hoog nor maal krediet te verlenen. voldoende mogelijkheden voor de opslag van uitgewerkte splijtstof in zijn oergesteente. Het beschikt over de technische kennis voor de opwerking van splijtstof. Het heeft een eigen kokendwaterreactor ont wikkeld en is op de VS na het eni ge land dat het zonder buitenland se licenties kan stellen. Het Zweedse bedrijfsleven hoopt van harte dat de politieke partijen hun plannen om de hoog ontwikkelde nucleaire industrie uit te laten sterven over enige tijd niet meer zo serieus zullen nemen of dat de regering bij nader inzien maar zal besluiten de uitslag van het referendum naast zich neer te leggen. Dat zou niet voor het eerst zijn. De meerderheid van de Zweedse bevolking wilde bijvoor beeld links blijven rijden maar sinds 1967 wordt er in Zweden niettemin rechts gehouden. Regering bepleit selectief contact met Zuid-Afrika DEN HAAG (ANP) - De Neder landse regering staat op het stand punt dat een oplossing voor de pro blemen met het apartheidsregime in Zuid-Afrika het beste nabij komt door selectieve contacten te blijven onderhouden met diverse geledingen onder de bevolking van dat land. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) zei gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de verlenging van de sanctie- wet voor het wapenembargo tegen Zuid-Afrika meer te zien in het blij ven voeren en zelfs opvoeren van de contacten, dan in het catego risch doorsnijden van alle banden. „We moeten waar mogelijk invloed kunnen blijven uitoefenen op Zuid-Afrika om een zinvolle bij drage te leveren op weg naar een oplossing", aldus de bewindsman. Een overgrote meerderheid van de Tweede Kamer vindt het huidi ge wapenembargo tegen Zuid-Afri ka bij lange na niet genoeg. Oppo sitiewoordvoerder Wallage (PvdA) betwijfelde het effect van het em bargo, temeer omdat Zuid-Afrika inmiddels een eigen wapenindus trie van de grond heeft getild. Van den Broek komt in decem ber met een nadere notitie over het embargo tegen Zuid-Afrika. Hans van Mierlo, oud-minister van defensie en mede-oprichter van D'66, sluit niet uit dat hij straks de Democraten weer gaat aanvoe ren ('Het is altijd ónzin om zoiets uit te sluiten'). De Tijd beschrijft de oplaaiende strijd binnen D'66 om de zetel van de nieuwe politie ke leider. De huidige fractieleider, Maarten Engwirda, staat bloot aan toenemende kritiek en poogt zich zelf via een marketing-onderzoek - wie is de beste stemmentrekker, Engwirda of Van Mierlo? - alsnog een eervolle aftocht te bezorgen. Het blad noemt ook een andere kandidaat, de Amsterdamse wet houder Gerrit Wolffensperger. De ze maakte volgens De Tijd de dom me fout zijn ambities via De Tele graaf kenbaar te maken. 'Zijn dom me actie heeft hem in de ogen van het D'66-establishment definitief onmogelijk gemaakt'. Blijft over: Van Mierlo. Maar deze zwijgt. Onder de kop 'Op het Binnenhof weet men van niets' besteedt het blad aandacht aan 'Star Wars', het Reaganionistische programma voor de voorbereiding op een even tuele oorlog in de ruimte. Een ge sprek daarover met generaal Berk hof die 'in zijn eentje de hele voor raad know how van Nederland op dit terrein schijnt te bevatten'. Berkhof is verdrietig en boos, om dat er in Nederland geen of nauwe lijks belangstelling bestaat voor de onrustbarende ontwikkeling van laser-, anti-satelliet- en meer van dit soort vreeswekkende ruimte- wapens. In het vierde deel van een serie over nazi-misdadigers in dienst van de koude oorlog gaat De Tijd - met een artikel van Die Stern - in op de rol van Klaus Barbie, de Slachter van Lyon, als topagent van de Amrikaanse geheime dienst. Verder bevat het blad een interview met de kleurrijke foto graaf Cor Jaring en een verzame ling foto's van beeldhouwers die nu worden geëxposeerd in het Am sterdams Historisch Museum. Grootmeester Jan Timman gunt de lezer van HN een blik achter de schermen van het topschaken. Hij rekent af met de veronderstelling dat schakers vaak wereldvreemd en lui zouden zijn en soms ook drugs zouden gebruiken. Verdriet na een nederlaag is volgens Tim man sterker dan de vreugde over een overwinning. 'Verliezen is af grondelijk, dat gaat met veel meer emoties gepaard. Dat komt natuur lijk ook omdat je als topschaker meer gewend bent te winnen dan te verliezen'. Timman noemt con centratievermogen, discipline, een ijzeren wil en sterke zenuwen de belangrijkste eigenschappen van een topschaker; het schaken zelf vindt hij een wreed bedrijf. HN besteedt uitvoerig aandacht aan de lijdensweg van het Wilhel- mina-monument in Den Haag. Het wordt nu een replica van een beeld, gemaakt door Charlotte van Pallandt, dat zal verrijzen op een pleintje bij paleis Noordeinde. 'Een rustiek hoekje, dat nu vrese lijk ontsierd wordt door een kraam waar gehaktballen en saté worden gekocht'. Er is twintig jaar van strijd aan voorafgegaan. Van een keienlint tot een koepel op het Voorhout, waarbij behalve een oranje gravin ook Willem Drees sr. zich in stelling liet brengen. Johan S. Wijne schrijft dat de PvdA is teruggekeerd naar de pe riode van Troelstra en Gerard de Haas ontrafelt de ideëen van de so cioloog Norbert Elias over de oor sprong van de Europese cultuur aan de hand van de etiquette (het eten, al of niet met bestek, door de eeuwen heen). De Haas vindt dat Elias ongelijk heeft: niet de adel maar de kerk heeft de loop van de Europese cultuur bepaald. Het blad wijdt ook nog een artikel aan de schrijver Gogol en diens adept Nabokov. Rollebollen (inf): vrijen. Daar ligt hij met mijn vrouw te rollebollen. En betekenis 12 van nemenis: een vrouw nemen. Vrij Nederland, zo zal duidelijk zijn, wierp een blik in de nieuwe Van Dale. En sprak met redacteur Hans Heestermans in het nieuwe complex van de Leidse universiteit. "Dan blader je wat en ja hoor, daar zie je hét eerste foutje- .Panisch word ik dan". Dikker dan ooit (drie delen) is het gezag hebbende woordenboek nu weer helemaal bij de tijd. Minder preuts, maar ook minder vrouw-vijandig. "Het klinkt kinderachtig, maar soms heb ik er inderdaad op gelet. Als er voortdurend 'zij' in zinnetjes staat als: 'zij huilde van de pijn', dan heb ik er een simpele n (huil den) achter gezet. Dan is iedereen tevreden". VN opent met een rel uit de in ternationale vakbeweging. De hooggeprezen multinationalbe- strijder Charles Levinson blijkt te hebben gefraudeerd met geld van de werknemers. Hij is nu met een erebaantje opzij geschoven, onder koel applaus van de verzamelde vakbondsleiders uit 41 landen. In dustriebondbestuurder Jan de Jong deed mee aan de doofpotma noeuvre. "Als bekend wordt wat zich de afgelopen jaren in Genève heeft afgespeeld zou de vakbewe ging een behoorlijke deuk oplo pen. En dus zwyg ik liever". Marcel van Dam stuurt zijn reis brieven uit de VS dit jaar maar rechtsstreeks naar Vrij Nederland. Hij reisde de RSV-commissie voor uit om de republikeinse conventie mee te beleven in een bloedheet Dallas. "Als Reagan weer zo'n na tionalistische slogan slaakt, scan deren duizenden mensen: USA.U- SA.USA". Veder in VN de twisten in het kamp van de Westduitse Griinen, waar bondsdaglid Petra Kelly we gens sterallures van het eerste plan moet verdwijnen. Rinus Ferdinan- dusse plaatste enkele notities bij de dood van Truman Capote en Ischa Meijer sprak met Pim de la Parra. De bijlage belicht het feno meen bedevaart. Marrie Bot, zelf niet gelovig, schreef er een boek met veel foto's Rusland-kenner Karei van het Reve geeft in de Haagse Post ant woord op de kritiek van de Russi sche dissident Zinojev op Russi sche dissidenten inhet algemeen, eerder in HP. "Alle bekrompenhe den van de Sowjet-burger vindt je bij Zinojev terug. Almarik noemt hij een gesjeesde student. In zijn ogen kan zo iemand nooit iets we zen. Typisch Russisch. Het ver schil tussen een professor en een student ligt in Rusland waar het bij ons in 1930 lag". "Zinojev beweert dat wij Rus land niet met westerse maatstaven moeten beoordelen. Ik deel die me ning niet. Ik denk dat Zinojev een beetje teveel Hegel heeft gelezen Alles wat bestaat is goed zoals het bestaat. Maar dat is niet zo". HP besteedt aandacht aan het PvdA-plan voor een 25-urige werk week. "Onder het motto 'werk is de beste uitkering' wordt als conse quentie drastisch ingegrepen in het stelsel van sociale zekerheid, aldus HP, dat met instemming de NRC citeert: "het rapport van Van Kemenade cs. verkeert op belang rijke onderdelen in flagrante te genstelling tot de nota van het par tijbestuur". It takes two to tango, schrijft Brugsma, en hij hekelt Reagan die de Europese tweedeling ter discus sie stelde. Verder in HP een interview met PvdA-kamerlid Van Kemenade, die naar de Universiteit van Am sterdam vertrekt. Van Kemenade toch niet als opvolger van Den Uyl. Het feit dat hij katholiek is zou zijn aanhang in de partij geen best heb ben gedaan. "Het is verbazingwek kend maar het heerst bij sommi gen. Er bestaat binnen de partij nog altijd de cultuur waarbinnen men spreekt over 'die katholieken', als de KVP wordt bedoeld". Verder in HP aandacht voor de grenzen van de gezondheidszorg en veel kunst: komedie, opera en literatuur. Elseviers Magazine over het PvdA-plan voor een 25-urige werk week: "De PvdA-fractie is het op positie voeren meer dan beu. Daar om erkennen de opstellers van 'Om een werkbare toekomst' dat de verzorgingsstaat aan een drasti sche vermageringskuur toe is". EM maakt een schoolrapport voor Den Uyl. Hij reikt tot het cij fer 78 op een schaal van 100. Bijna goed dus. Hoog waardeert EM de bekwaamheid en ervaring van Den Uyl en zijn aanzien in eigen partij; laag zijn presentatie en zijn aanzien buiten de PvdA. "Dat hij voortdu rend terugkeert naar de positie van mensen die rond het bestaansmini mum bivakkeren, is een trauma uit de jaren '30", aldus EM. Elders in EM geeft ook Ferry Hoogendijk zijn mening over het PvdA-plan: "Zo'n ingrijpende ar beidstijdverkorting lijkt ons uitge sloten zonder offers die verder gaan dan het inleveren van de prijscompensatie. Het is een echt theoretisch plan". De verkiezingen in Zuid-Afrika waren een flop, meldt EM. Maar de omstreden deelname van de Arbei derspartij van kleurlingen aan die verkiezingen was terecht. "In een brochure heet het dat de kleurling kandidaten zich aan de zijde van de heersende klasse hebben ge schaard. Dergelijke retoriek is voor een man als (lijsttrekker) Hem- drickse ronduit beledigend. Waar schijnlijk heeft deze 57-jarige pre dikant meer frontale botsingen met de apartheid gekend dan alle leiders van de boycotbeweging bij elkaar". EM beschrijft het zinken van het uranium-transportschip Mont Louis. "Er is in Frankrijk een echt ongeluk nodig om belangstelling te wekken voor de risico's van kernenergie", beweert het tijd schrift. Verder in EM onder meer aan dacht voor fysiotherapie, dierenbe scherming, autosport, Mexico en de Avro-sterrenslag.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17