'Er zijn er die me de deur wezen' Bisschoppen oneens over abortusbrief Arafat kan niet én zichzelf én de eenheid handhaven Reportage Vietnamese bootvluchteling toch priester in Nederland DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1984 Rooms-katholiek Nederland wordt ko mende week zondag (2 september) ver rijkt met een bijzondere nieuwe pries ter: de Vietnamese bootvluchteling Hiëronymus Nguyen Ngoc Linh (30), in de wandeling gemakshalve bij zijn voornaam Linh genoemd. In de kathe draal van Utrecht zal aartsbisschop dr. A.J. Simonis hem die dag wijden: de eerste wijdeling in het aartsbisdom se dert 1977. Daarna, zo is de bedoeling, zal pastor Linh twee functies op zich nemen: in MAARSSENBROEK (GPD) „Niet gij hebt Mij uitverkoren, maar Ik u". Deze tekst uit Johan nes (vers 16), zal centraal staan tijdens de priester wijding van pastor Linh. Een voor hem heel be langrijke tekst, zoals ook de datum 2 september voor hem belangrijk is: zijn naamdag, het feest van Hiëronymus. „Ik vond het erg moeilijk om te beslissen of ik wel of geen priester wilde wor den", zegt de uitstekend Nederlands sprekende Linh in het huis van enke le familieleden in Maars- senbroek bij Utrecht. het basispastoraat in het Twentse dorp Denekamp voor vier dagen per week als tweede man (de parochie daar telt 7000 gelovigen) en als priester voor de ongeveer 2000 in ons land wo nende katholieke Vietnamezen. Daar mee is voor Linh een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan. Reeds op 11-jarige leeftijd ging hij naar een klein seminarie omdat hij (te gen de zin van zijn ouders) priester wilde worden. Naderhand zaten de au- door Koen Kappenburg De Nederlandse kerksituatie heeft diepe indruk op hem ge maakt en tal van discussies de den hem twijfelen. Maar ander zijds: wat had hij er al niet voor over moeten hebben om tot de definitieve beslissing te kunnen komen. Nu al verlangt hij naar het dagelijks mogen opdragen van de heilige mis. Dat is hij vast van plan te gaan doen, ook al komt er op dat moment geen mens in de kerk Linh werd in Zuid-Vietnam ge boren als zoon van een officier; als enige zoon. „Mijn ouders wa ren het dan ook helemaal niet eens met de roeping die ik toen als jongen van elf in me voelde. Als enige zoon was ik immers de stamhouder en dat betekent in ons land erg veel". Linh vindt het duidelijk erg plezierig eens te kunnen vertellen over zijn leven, over wat hem ertoe heeft bewo gen om ondanks alles toch pries ter te worden. In de woning in Maarssenbroek, waar enkele nichtjes van hem wonen, is hij langdurig aan het woord. Af en toe zoekend naar het goede Ne derlandse woord of naar de juiste klemtoon. „Ik weet nog heel goed dat ik blij was en een fijn gevoel had toen ik naar het seminarie in Da Nang ging. Het seminarie dat vo rig jaar door de autoriteiten werd gesloten. Men wil geen nieuwe priesters". De studiejaren in Da Nang werden heel onrustige jaren. Het land was immers in oorlog, er werd dagelijks gebombardeerd. Toen de Amerikanen het land opgaven en Zuid-Vietnam com munistisch werd, begon voor Linh de ellende pas goed. Hij was met zijn studie filosofie zo ver, dat hjj stage kon lopen, maar diie moest hij combineren met landarbeid: rijst verbouwen. Ook aardappèl, aldus Linh, die duide lijk moeite heeft met dat woord. 'Alleen studeren' Overdag werkte hij op het land, 's avonds genoot hij van het bijwonen van de eucharistie of het geven van lessen. Met die sta ge van een jaar sloot hij de studie filosofie af. Dat was in 1976 vlak na de oorlog. „Toen moest ik naar het bisschopshuis voor de theologiestudie. We moesten heel hard werken. We woonden in het bisschopshuis, we hadden geen vakantie en gingen niet naar huis. Alleen studeren". Dat zinde de autoriteiten niet. Die zeiden: die studenten moe ten niet alleen in boeken lezen, ze moeten ook met de handen werken. Uit het verhaal van Linh blijkt dat het telkens om en om Pastor Linh: 'Ik vond het erg moeilijk om te beslissen'. (foto gpd> ging: een maand studeren en een maand werken. Als wat? „Ik heb heel veel banen gehad: op een fietstaxi mensen rijden, ijs dra gen naar vissersboten, sigaretten draaien in een kleine fabriek". Linh zat in een klas met acht tien priester-studenten. Vier zit ten nog in Vietnam, de anderen zijn vertrokken. Toen de studie bijna was afgerond moesten ze van de autoriteiten in de bergen in een kamp werken. Ze wilden geen nieuwe priesters. „In dat kamp ben ik ziek geworden: blindedarmontsteking. Ik werd geopereerd en mocht weer naar het bisschopshuis om op te knappen. Ik kreeg toen de kans om voor de bisschop naar Saigon te gaan. Daar ben ik weer ziek ge worden. Ik kon niet terug en ging naar familieleden. Ik kende die stad, omdat ik er aan de uni versiteit filosofiecursussen had gevolgd. Het heet nu Ho Tsji- Minh-Stad". Avontuurlijk Daar in Saigon kwam ik in contact met een organisatie die mensen hielp te vluchten. Zo zijn we, na veel voorbereidingen, op een morgen, in een kleine boot van tien bij twee meter met onge veer 75 mensen vertrokken. De politie moet ons wel hebben ge zien, want het was al licht. Toch liet men ons gaan". De reis op zee verliep avon tuurlijk. Eerst was er een aanva ring met een vissersboot van de netten kapot werden ge varen. De vissers eisten schade vergoeding. Wie geld had, gaf het. „Twintig mensen waren al zó bang geworden, dat ze over boord sprongen en naar de vis sersboot zwommen om tegen be taling terug te keren naar Viet- Met 54 anderen, onder wie di verse familieleden, zette Linh door. Drie dagen en drie nachten, met brak rivierwater en ongekookte rijst als voedsel. In een lekkende boot waarin het water telkens over de rand sloeg. „Dat waren de verschrikkelijkste dagen van mijn leven". Maar toen de nood heel hoog was, toriteiten hem dwars en nog weer la ter, toen hij al vele karweitjes op zich had genomen, had hij er een gevaarlij ke tocht in een boot vol vluchtelingen voor over. Ook in ons land is het hem niet gemakkelijk gemaakt. Sommige medestudenten vonden het maar vreemd dat hij beslist priester wilde worden en tijdens een stage in Ensche de overkwam het hem dat gelovigen hem de deur uitwerkten omdat ze die vreemde kleine buitenlander niet op huisbezoek wilden hebben. „toen we geen hoop meer had den", zag men een schip, de Ne derlandse Smit-Lloyd 17. Dat bracht de vluchtelingen naar Thailand, waar Linh met zo'n achtduizend andere vluchtelin gen op een voetbalveld moest wachten tot een land bereid was hen op te nemen. „Dat duurde vier maanden, vier verschrikkelijke maanden. Toen kregen wij bericht dat we naar Nederland mochten". Linh, die tevoren ooit wel eens van ons land had gehoord maar dan al leen als het land van Johan Cruijff, wil hier nu op zijn manier dankbaarheid tonen: door als priester te gaan werken. Hij woont inmiddels met zo'n twin tig familieleden, ooms, tantes, neven en nichten in Europa. „Er woont hier zelfs een oom van me die negen keer gevlucht is. Acht keer is hij gepakt". Studie Via een pastor in Apeldoorn kwam Linh in contact met de aartsbisschop van Utrecht. Hij heeft in de Domstad gestudeerd en jarenlang in het Ariënsconvict gewoond. „Het was vaak erg moeilijk. De kerk hier is zo an ders dan in Vietnam". Medestu denten dachten zo anders over God, over de kerk, over het pries terschap, het celibaat. Hij moest heel andere theologen bestude ren dan vroeger. En... het moest in het Nederlands. „Wij geloven wel hetzelfde, maar de situatie hier is zo anders. Veel moeilijker". Even later: „Veel mensen hier willen de de mocratie van de wereld ook in de kerk brengen. Maar die is zo an ders". Vol goede moed begon Linh een stage in Enschede. Het werd hem in Twenthe niet ge makkelijk gemaakt. „Enschede was moeilijk. Ik heb veel mensen bezocht. Er zijn er die me de deur hebben gewezen. Ze wilden geen buitenlander in hun huis ontvan gen. Ik was erg gekrenkt. Erg verdrietig. Maar ik ben terugge gaan om met ze te praten. Dan zeiden ze vaak: sorry..." Ook moeilijk waren de discus sies met medestudenten. Linh besloot zelfs op een bepaald mo ment zijn roeping toch maar op te schorten. „De mensen hier hebben zo'n andere visie op het priesterschap". Hij besloot uit eindelijk toch priester te worden. „De relatie met God is voor mij zo belangrijk. Zonder gebed en zonder de dagelijkse eucharistie viering raak ik van Hem verwij derd". „Voor ons in het Oosten is het vanzelfsprekend dat God be staat. In Nederland wordt over hem gediscussieerd. Hier wil men een duidelijk beeld van Hem hebben. Bij ons is de mys tiek erg sterk. Ik wil dagelijks contact met Hem hebben in de eucharistie. Van de belangrijk heid daarvan wil ik zo graag an dere mensen overtuigen". Linh hoopt als pastor in het Twentse Denekamp te worden geaccepteerd. De tekst „Niet gij hebt Mij uitverkoren, maar Ik u" is voor hem daarom mede zo be langrijk. Tijdens de wijding a.s. zondag zullen drie koren in Utrecht zingen: het Kathedrale Koor Utrecht, de Kathedrale Koorschool en het Vietnamees Jongerenkoor. Vooral dat laat ste, dat in het Vietnamees zal zin gen, zal de herinnering aan „thuis" oproepen. Thuis bete kent een vader in de gevangenis, die daar nog twaalf jaar zal moe ten blijven; een moeder die va der eens in de twee maanden even mag bezoeken, zusjes die de wijding niet zullen kunnen bijwonen. Ze waren ooit tegen zijn voorgenomen priesterschap. Linh is ervan overtuigd dat ze nu heel dankbaar zullen zijn. Deze week het Syrië weten het geen goed idee te vinden om in de komende vier weken een bijeen komst te houden van de Palestijn se Nationale Raad (PNC), het Pale stijnse parlement in ballingschap. Hier zal mee gewacht moeten wor den, verklaarden de kranten in Da mascus, totdat een oplossing is ge vonden voor de onenigheid binnen de eigen gelederen, waarmee de PLO, het overkoepelend orgaan van negen verschillende guerrilla- groeperingen, sinds vorig jaar kampt. Inderdaad, een typisch voor beeld van bemoeienis in ander mans zaken, maar misschien min der opzienbarend als in acht wordt genomen dat Syrië altijd al veel in vloed heeft gehad op het gedrag van de PLO en dat het de vier groe pen steunt die vorig jaar in opstand kwamen tegen de positie van Yas ser Arafat als leider van de PLO. Eerder deze week hadden de vijf grootste groepen binnen de PLO aangekondigd dat het parlement in ballingschap voor 15 september in Algiers bijeen zou komen. Maar ge zien de aanhoudende controversen binnen de Palestijnse organisatie wordt nu in het Midden-Oosten verwacht dat de presidenten van Algerije en Zuid-Jemen binnen kort een nieuwe bemiddelingspo ging zullen ondernemen zodat de PLO wel gezamenlijk bijeen zou kunnen komen om te besluiten welke politiek de PLO in de toe komst moet volgen. In de grondwet van de PLO staat dat de Palestijnse Nationale Raad, om de zes maanden bijeen moet komen om de ontwikkelingen van de voorgaande zes maanden te be studeren en de politiek voor de toe komst uit te stippelen. Maar sinds februari vorig jaar is dat niet meer mogelijk geweest. Al Fatah, de groep die in 1965 door Yasser Arafat zelf is opgericht en verreweg de grootste is binnen de PLO, viel vorig jaar op geweld dadige en voor de Palestijnen pijn lijke wijze uiteen. Een ontwikke ling die voorzien had kunnen wor den als gevolg van de nederlaag, de vorige zomer, het verlies van Bei roet en het feit dat de PNC in fe bruari het antwoord schuldig bleef op de vraag hoe de PLO nu verder moest. Jordanië te sluiten om door middel van onderhandelingen met de Ver enigde Staten en Israël te redden wat er nog te redden viel van de Westelijke Jordaanoever. ACHTERGROND door Aernout vari Lynden Onderhandelingen Het was ook toen geen geheim dat Arafat zelf af wilde van de oude politiek van de zogenaamde gewa pende strijd en geneigd was een akkoord met koning Hoessein van Het zou, gezien de omstandighe den en de verhoudingen in het Midden-Oosten, een realistische politiek gevormd hebben, want na de verbanning uit Beiroet en Zuid- Libanon was de PLO niet meer in staat de oude gewapende strijd te gen Israël te hanteren. Het was ook een politiek die de steun genoten zou hebben van de meerderheid van de Palestijnse bewoners van de Westelijke Jordaanoever. Arafat durfde er echter niet openlijk voor uit te komen. Hij wist dat dit het einde van de PLO als de enige, overkoepelende orga nisatie van de Palestijnen zou bete kenen. Want een groot deel van de PLO wenste niet de realiteit van de lente van 1983 onder ogen te zien. De gewapende strijd moest in hun ogen in elk geval in theoretische zin hoog gehouden worden, en nimmer, nimmer mocht men zich overgeven aan rechtstreekse on derhandelingen met aartsvijand Is raël. En dus kwam de bijeenkomst vorig jaar februari weifelend ten einde er werd besloten geen be slissing te nemen, de bedriegelijke eenheid was bewaard gebleven. Hoe bedriegelijk die eenheid was zou drie maanden later blijken in de Oostlibanese Bekaa-vallei waar een deel van de Palestijnse strij ders zich achter Syrische linies hadden hergroepeerd na de exo dus uit Beiroet. De klap viel nota bene binnen Arafats eigen groep, Al Fatah. Een aantal officieren kwam in opstand en werd al snel gesteund door een groot deel van de gewone troepen en de meerder heid van de andere groeperingen. Zij kwamen in opstand tegen de autoritaire en arrogante wijze waarop Arafat, naar hun mening, de PLO leidde, omringd door een kleine kliek van vrienden die zij als 'corrupt' omschreven. De rebellen eisten hervormingen binnen Al Fa tah en de PLO en een onmiddellijk einde aan de besprekingen die Ara fat met koning Hoessein voerde. Vluchten De breuk van mei vorig jaar is nooit geheeld en leidde tot steeds meer radicale eisen en uiteindelijk in november en december tot hevi ge gevechten rond de Noordlibane- se havenstad Tripoli. Arafat ver loor die slag, werd gedwongen met zijn mannen uit Tripoli te vluchten en wordt nu geconfronteerd met de eis uit al zijn functies terug te treden. Ondertussen proberen de Arabi sche landen de verschillende groe peringen te verzoenen. Na maan denlange onderhandelingen had den die pogingen enig succes toen vorige maand in Aden de loyalis ten in Al Fatah en de vier grootste groeperingen naast Al Fatah, een akkoord sloten. Het was een com promis. De PNC zou over het lot van Arafat besluiten, waardoor het vrijwel zeker was dat de kleine be baarde leider aan zou mogen blij ven. Maar zijn vrijheid van opere ren en besluitvorming zou aan ban den worden gelegd. De vier groeperingen, die zich zelf het Democratisch Bondge nootschap noemen, bemiddelden met de rebellen binnen Al Fatah en de drie groepen die de rebellen steunen. Maar de rebellen moesten niets van het akkoord van Aden hebben. Arafat moest weg. Toch lijkt er nog altijd angst te bestaan binnen de PLO om de ver deeldheid als werkelijkheid te aan vaarden. Toen vorig weekeinde Al Fatah en het Democratisch Bond genootschap bekend maakten dat zij van plan waren het parlement in ballingschap bijeen te roepen viel onmiddellijk een woedende reactie in Damascus te horen. De radicale opponenten van Arafat waar schuwden dat er actie genomen zou worden tegen elke Palestijn die de bijeenkomst zou bijwonen en zelfs de Syrische regering, die eveneens van Arafat af wil, liet we ten dat dit niet het juiste tijdstip voor een bijeenkomst van het PNC In Aden koos hij vorige maand wederom voor eenheid, zij het een betrekkelijke eenheid, binnen de eigen gelederen, door een akkoord te sluiten met de belangrijkste groepen naast Al Fatah. Daardoor heeft hij die persoonlijke vrijheid, die hij in zekere zin door de op stand tegen hem veroverd had, weer verloren. En als hij nu aan de bedreigingen van Syrië en de vier kleine radicale groepen zou toege ven en niet de breuk zou forceren, dan kan dat alleen het einde van zijn positie als leider van de Pale stijnen betekenen. De Nederlandse bisschoppen zijn verdeeld over de vraag of rooms-katholieke ziekenhuizen een abortusvergunning moeten aanvragen. Zo'n vergunning is straks nodig op grond van de wet 'afbreking zwangerschappen'. Vier bisschoppen vinden, dat een rooms-katholiek ziekenhuis de vergunning niét moet aanvra gen. Het zijn de bisschoppen Gij- sen van Roermond, Simonis van Utrecht, Bomers van Haarlem en Bar van Rotterdam. De bis schoppen Ernst van Breda en Möller van Groningen willen de ziekenhuizen liever niets voor schrijven. Twee weken geleden spraken de bisschoppen op hun twee maandelijkse vergadering over dit onderwerp. In een nabericht werd met geen woord over deze zaak gerept. Gisteren zei een woordvoerder van een der bis dommen die onbekend wilde blijven dat de bisschoppen toen geen overeenstemming konden bereiken. Een paar dagen na de vergade ring maakte bisschop Gijsen zijn standpunt bekend: de kerkleer wijst iedere abortus af en dus moet een ziekenhuisbestuur geen vergunning aanvragen. Kort daarop zei Simonis onge veer hetzelfde, maar hij nodigde de ziekenhuisbesturen uit voor een gesprek. De bisschoppen van Rotterdam en Haarlem heb ben zich nu in gelijke bewoor dingen uitgelaten. Bomers verklaarde gisteren, dat een rooms-katholiek zieken huis moet uitgaan van de officië le katholieke moraal in zaken van leven en dood, volgens wel ke abortus in de eigenlijke zin van het woord nooit geoorloofd is. Een ziekenhuis dat zich aan die moraal wil houden heeft daarom geen vergunning nodig. Bomers tekent daarbij nog wel aan, dat een ziekenhuis zelf een beperkend beleid moet vaststel len als het toch om een abortus vergunning vraagt. Hij heeft de rooms-katholieke ziekenhuisbe sturen in zijn bisdom voor een gesprek uitgenodigd. De bisschoppen Ernst en Möl ler hebben in gesprekken met ziekenhuizen niets willen voor schrijven. Volgens Ernst kan er gewetensnood ontstaan, als er geen vergunning wordt aange vraagd. Het bisdom Den Boch (zonder bisschop) volstond met toezen ding aan de ziekenhuizen van eerdere uitspraken van de Ne derlandse bisschoppen over abortus (1971 en 1974). Daarin stond de plicht tot bescherming van het ongeboren leven cen traal. - Alle protestantse kerkera den en het bestuur van de SGP- kiesvereniging in het Veluwse dorp Elspeet hebben brieven ge schreven naar de ziekenhuizen Boerhaave, Salem en Pius in Harderwijk met het dringende verzoek, zich te bezinnen op 'Gods onfeilbaar Woord' alvo rens een besluit te nemen over het al dan niet aanvragen van een abortusvergunning. De kerkeraden zijn ervan over tuigd, dat men niet anders dan néé kan zeggen tegen abortus provocatus, "als Gods Woord op de juiste manier mag worden ge lezen en verstaan". De SGP van Elspeet wijst op de doelstelling van een ziekenhuis: herstel van gezondheid en behoud van le ven. "Daarmee is abortus provo catus volledig in strijd". Beroepen. Hervormde Kerk: beroepen te Rijssen M. Goud- riaan Ouderkerk aan de IJssel; aangenomen het beroep van de synode tot zendingspredikant voor Peru in opdracht van de Ge reformeerde Zendingsbond G. H. Nijland Rijssen. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Clifton (Ver. Staten) G. Hamstra Elburg. Evangelisch-Luthersc Kerk: aangenomen naar Gouda kandi daat mevrouw H. Hirsch Amster dam. Plagen De 67 rooms-katholieke bis schoppen van Zuidelijk Afrika, die in Zimbabwe hun regionale vergadering hielden, zien de 'be strijding van plagen' als de meest dringende taak van hun landen. Met 'plagen' bedoelen zjj: hon ger, droogte, armoede, werkloos heid, politieke willekeur, het vluchtelingenprobleem. Alle lan den in Zuidelijk Afrika gaan daaronder gebukt. Kapitalisme en marxistisch so cialisme zijn, volgens de bis schoppen, hiervoor geen aan vaardbare ideologieën. "Dé men sen lijden", zo zeggen zij in een verklaring, "omdat deze ideolo gieën hun de grondrechten ont houden". Het alternatief is een 'christelijk-sociaal samenle vingsmodel'. De bisschoppen zien toch teke nen van hoop. "Zuidelijk Afrika hoeft niet gevangen te blijven in de duisternis van eindeloos lij den". Zij beloven steun aan men sen "die geweldloos tegen so ciaal onrecht strijden". Rode lap. Missiebisschop dr. Richard Weberberger (44) van het Braziliaanse bisdom Barrei- ras zei gisteren in een vrouwen- programma van de Oostenrijkse radio hij is Oostenrijker van geboorte dat Europeanen en Amerikanen meer begrip moe ten hebben voor het feit dat Der de Wereld-landen hun eigen weg gaan en niet simpelweg model len en ideeën uit de westerse we reld overnemen. De hopeloze sociale toestand in zijn bisdom schreef hij toe aan de 'brutale opmars van het kapi talisme', dat door grootscheepse grondaankopen boeren onder werpt en ook nog nalatig is om loon uit te betalen. "Het kapita lisme werkt op ons als een rode lap op een stier". De missiebisschop zei ook nog, dat hij niet kan preken over een barmhartige God als de situatie van de mensen zo onbarmhartig is. "Het gaat mij om een God die de héle mens verlost, niet alleen zijn ziel". Snelheid. De Bond van Pro testantse Kerken in Zwitserland is vóór onmiddellijke invoering van een maximum snelheid van 100 km. per uur op autowegen en van 80 km. op andere. Deze kwestie is nu onderwerp van ge sprek in de Bondsraad in Bern. De kerkenbond zegt in een boodschap, dat snelheidsbeper king behoort bij de verantwoor delijkheid van mensen tegen over elkaar en de schepping. "Christenen moeten met het oog op komende geslachten hun le vensstijl veranderen. Daarvoor kan het beperken van snelheid een kleine, maar bemoedigende stap zijn".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15