Braks wil directe betaling veeboeren PTT-verlui izing niet van de baan dcm meubelfabriek Geen uitstel superheffing' Meneba moet snoeien na forse tegenvaller EG pakt ook wijnpias' aan Kamer wil kritiek op Berenschot onderzoeken Staatslening brengt 6,5 miljard in laatje Ruding Stakingen leggen helft van Britse havens plat Bonje bij Unilever over korter werken Directeuren Slavenburg gaan 10.000 gulden dokken Elsevier-NDU voert winst op WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1984 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD/ANP) - De superheffing van 56 cent per liter die boeren krijgen opgelegd voor te veel geproduceerde melk zal dit najaar zonodig worden afgedwon gen. Minister Braks (landbouw) wil niets weten van uitstel. Wel heeft minister Braks aan bepaalde groepen veeboeren die in de problemen komen een aantal maatregelen in het vooruitzicht gesteld om hun financiële problemen enigszins te verlichten. AMSTERDAM (ANP) - Het voe- dingsmiddelenconcern Meneba gaat schoon schip maken. Voor het einde van dit jaar wil de bestuur stop oplossingen hebben gevon den voor verliesgevende of margi nale activiteiten - dit zijn met name de mengvoerderdivisie en de Duit se bakkerijen -. Vooral deze activi teiten zorgden voor het verlies van f 2,7 miljoen over het eerste half jaar. „Maar het wordt geen grote uitverkoop", zo zei bestuursvoor zitter A. van Bochove bij de pre sentatie van de halfjaarcijfers. Van Bochove wilde zich verder niet uitlaten over deze zaken om dat er druk over wordt onderhan deld. Van Bochove wil komen tot deconsolidaties van deze activitei ten waarbij het tot de mogelijkhe den behoort dat Meneba gaat sa menwerken of een gedeelte aan derden verkoopt. Het concern zal dan minderheidsdeelnemingen overhouden en niet meer alleen voor de verliezen opdraaien. Voor wat betreft de mengvoederdivisie vinden besprekingen plaats met Unilever-dochter UT-Delfia. Het is bovendien de bedoeling dat de verliezen bij deze bedrijven tot staan worden gebracht. Welke vorm een en ander uiteindelijk zal krijgen zal waarschijnlijk begin ok tober bekend worden. Het gevolg van de deconsolida ties zal zijn dat de omzet flink daalt Van de omzet van bijna f 1,2 miljard vorig jaar was f311 miljoen afkomstig van de mengvoeders en 175 miljoen mark van de Duitse bakkerijen. Van Bochove wilde niet zeggen hoe groot de invloed op de omzet zou kunnen zijn. De balansverhoudingen zullen verbe teren en daarmee de rentelasten zakken. Door de vermindering van de ac tiviteiten zullen in de administra tieve sector bij Meneba enkele tientallen banen mogelijk kunnen verdwijnen. Voor het verlies in het eerste halfjaar waren zoals gezegd verant- wooordelijk de mengvoeders en de Duitse bakkerijen. Bij eerstge noemde divisie stond het volume onder druk alsmede de marges door een ongekend grillig verloop van de grondstoffenpryzen. het re sultaat van de mengvoerderdivisie werd bovendien nadelig beinvloed doordat Meneba op haar grond- stoffenvoorraden moest afwaarde ren door de sterk dalende grond stoffen markt. Bij de Duitse bakkerijen had een felle concurrentie een forse druk op de verkoopprijzen tot gevolg. Buiten deze twee tegenvallers had Meneba te maken met aanloopver liezen by de overplaatsing van bak kerij Carels naar Tilburg alsmede aanloopverliezen van de nieuwe bakkerij in Zuid-Frankrijk. BRUSSEL (RTR) - De lidstaten van de Europese Gemeenschap hebben gisteren plannen goed- gekeurd voor vermindering van het enorme wijnoverschot in de gemeenschap. De voor raad wijn die sinds vorig sei zoen ligt opgeslagen zal door distillering worden omgezet in industriële alcohol. Op deze manier kan worden voorkomen dat bijna één miljard liter wijn op een markt komt die al een overschot kent van meer dan drie miljard liter. De directeur voor landbouw zaken van de Europese Com missie, Claude Villain, heeft al in juli gezegd dat de maatregel nodig is om sociale onrust in de wijnproducerende gebieden van de EG te voorkomen. De Commissie deelde toen mee dit jaar voor de vermindering van het overschot honderd miljoen dollar ter beschikking te stel len. Volgend jaar wordt daar aan eenzelfde bedrag uitgege ven. Volgens diplomaten in Brussel hebben verscheidene EG-landen dinsdag tegen de plannen gestemd. Zy vormden echter een minderheid. Koffieoogst Een al dagen aanhoudende kou degolf heeft in het zuiden van Bra zilië tussen de 15 en de 30 procent van de kofïie-oogst vernield. De prys per baal koffie steeg daardoor met tegen de 20 procent. De grootste schade werd aange- I richt in de staat Parana. Daar wer den voor het eerst sinds augustus 1942 temperaturen onder nul ge meten. In de stad Porto Alegre in het zuiden van Brazilië sneeuwde het voor het eerst in 70 jaar. Volgens de weerberichten houdt de koude nog enkele dagen aan. Spaargeld In het eerste halfjaar van 1984 is door spaarders 32,4 miljard gulden op spaarbankboekjes en spaarre keningen ingelegd. Dat was 0,9 miljard gulden meer dan in het eer ste halfjaar van 1983. Tegenover deze inleggingen stonden in de eer ste helft van dit jaar voor 30,6 mil jard gulden aan terugbetalingen van spaargelden, zodat het totale spaartegoed met 1,8 miljard (inclu sief rente 4,5 miljard) toenam. Een jaar eerder moesten de spaarinstel- lingen 33,1 miljard gulden terugbe talen, waardoor een negatief spaar- verschil van 1,6 miljard gulden ont stond. Pan Am/Airbus Pan American World Airways overweegt twaalf A-300 vliegtuigen te huren van Airbus Industrie en ze later te vervangen door de A-310, zo meldt The Wall Street Journal. Dit zou een doorbraak betekenen voor het Europese consortium op de Amerikaanse markt en een te genslag voor Boeing. Pan Am schakelt over op kleinere, efficiën tere vliegtuigen, zoals de Airbus en de Boeing 767. Dat laatste toestel is pas over een jaar klaar, terwijl het armlastige Pan Am de afgelopen tijd vijftien DC-10's heeft verkocht. Airbus kan de A-300 direct leveren. Er staan er nog 24 in Toulouse op een koper te wachten. AT&T American Telephone and Tele graph wil gedurende de rest van het jaar van 11.000 man personeel af. Dat houdt verband met de op splitsing van het oude concern in zeven regionale telefoonbedrijven en een nieuw AT&T als gevolg van anti-kartelmaatregelen van de Amerikaanse regering. AT and T heeft Western Electric overgeno men. Die leverde het oude concern alle apparatuur, maar de regionale telefoonmaatschappijen kunnen nu kopen by wie zij willen. De ont slagen zullen dan ook vooral bij Western Electric vallen. Zwarte lijst Er moet meer openheid komen rond de „zwarte lijst" die verzeke raars hanteren, zo bepleit de Con sumentenbond in de september- gids. Op de zwarte lijst komen de namen voor van mensen die als „slecht risico" te boek staan, voor al op het terrein van brand- en au toverzekeringen. Verzekerden kunnen om diverse redenen op zo'n lijst terechtkomen: door het verzwijgen van informatie, ten on rechte schade claimen, het niet be talen van premie of wegens het slechte schadeverloop. De infor matie wordt niet vrijgegeven en ook is volgens de Consumenten bond niet duidelijk welke criteria worden gehanteerd. Ook is hij in gesprek met de ban ken om financiële problemen op te vangen van die boeren die door het betalen van de superheffing in moeilijkheden komen en is het mo gelijk overschotten over te hevelen naar zogeheten 'thuiskazers'. Braks wil echter niet tegemoet ko men aan de wens van het Land bouwschap om de ruimte van 0,3 procent van de melkproduktie die hij extra mag verdelen te verho gen. „Daarvoor heb ik van Brussel geen enkele armslag gekregen en ik ben ook niet van plan die te vra gen", zei hij. „Men heeft het al lang zien aankomen en nu het een feit is geworden is het mijn beleid de maatregel uit te voeren", zei de mi nister. De ongeveer 60.000 Nederlandse melkveehouders moeten dit sei zoen, dat loopt van april '84 tot april '85 hun gezamenlijke produk- tie in vergelijking met 1983 (ruim 12 miljard kilo melk) met 6,6 pro cent omlaag brengen. Gemiddeld moeten zij zelfs 8,65 procent om laag. Het verschil van 2,05 procent is bedoeld als ruimte om uitzonde ringsgevallen nog iets te laten groeien. De helft van de melkveehouders heeft, zo deelde Braks mee, be zwaar aangetekend tegen de hoe veelheid melk die zij toegewezen hebben gekregen. In de Beschik king Superheffing zijn daarvoor drie speciale categoriën opgeno- De eerste betreft boeren die tussen 1982 en april van dit jaar in vesteringsverplichtingen zijn aan gegaan. De tweede omvat boeren die in '83 door een calamiteit, na tuurramp, ziekte onder het vee of brand, zijn getroffen en de derde 11000 boeren die de „bui al zagen hangen" en die daarom de laatste jaren hun produktie al vrijwillig hebben beperkt. Bijna zesduizend van deze be zwaarschriften zijn behandeld met als gevolg een positief resultaat voor (tot nu toe) bijna 1400 melk veehouders. Voor melkveehouders die. geen beroep konden doen op deze drie gronden bood de be schikking de gelegenheid op ande re gronden bezwaar aan te teke nen. Daarvan hebben ongeveer 13.000 melkveehouders gebruik gemaakt, die zijn onderverdeeld in twintig groepen. Voor hen is die 0,3 procent van de totale produktie be schikbaar. In vergelijking met vorig jaar is de produktie van de Nederlandse melkveehouders tot nu toe met 4,2 procent teruggelopen. Regionaal zijn er grote verschillen. In Fries land, Groningen en Drenthe is de daling 4,9 procent, in Overijssel en Gelderland 5,5, in Utrecht, Zuid en Noord-Holland 5,1 en in Zee land, Noord-Brabant en Limburg 0,2 procent. Toch hebben de Brusselse maat regelen nog weinig effect gehad op de overschotten aan boter en ma gere melkpoeder binnen de ge meenschap. De boterberg is met bijna 50 procent toegenomen en de melkpoederberg is stabiel geble ven. „Voor de afzet in de wereld van deze overschotten ziet het er ook nog steeds erg somber uit. Ik kan alleen "jaar zeggen dat dit heel WILDERVANK In het noorden des lands brommen sinds enkele dagen de machines, die de fabriéksaardap- erg veel geld kost aldus de minis- pelen voor het coöperatieve, zwaar door de overheid gesteunde Avebe oogsten. Volgens kenners is de oogst dit ter* jaar zeer goed. (fotoANP) DEN HAAG (ANP) - Het bedrag van de jongste, 8,5 procents staats lening is dinsdag vastgesteld op 6,5 miljard gulden. De koers van uit gifte is 100,5 procent. Dat heeft het ministerie van financiën meege deeld. Deze inschrijving brengt het be drag uit openbare leningen voor de financiering in 1984 op ruim 25 mil jard gulden. Zowel het bedrag als de plaat- singskoers waren voor de Amster damse beurs een verrassing. Er werd gerekend op circa 4,5 miljard gulden tegen een koers van onder de 100,5 procent. Bij de vorige, in feite mislukte, staatslening van 800 miljoen gulden bleven de institu tionele beleggers afzijdig, omdat zij een rentestijging verwachtten. Gezien deze afzijdigheid en de be- leggingspolitiek om een bepaald deel van de middelen in vast ren tende overheidsleningen te beleg gen, moesten ze nu wél meedoen. De staat heeft met deze achtste lening op de openbare markt met storting dit jaar voor 25 miljard gulden binnengekregen. Een ver dere openbare lening kan gezien het financieringstekort dit jaar vol doende zijn. Dat kan de druk op de rente eventueel verzachten. DEN HAAG (ANP) - De vier grote fracties in de Tweede Kamer vin den dat het kabinet op korte ter mijn moet gaan overleggen met de noordelijke provincies en de stad Groningen over de verhuizing van de PTT, omdat vanuit die hoek de conclusies van het rapport-Beren schot worden aangevochten. Zy blijven vooralsnog achter de LONDEN (GPD) - Vergaderingen en stemmingen in een reeks Britse havensteden hebben de verdeeld heid onder de dokwerkers over de oproep van hun bond om te staken verder blootgelegd. De helft van de Britse havens ligt nu plat; in de an dere helft wordt nog gewerkt. Het beeld van de staking, die vo rige week vrijdag werd uitgeroe pen en algemeen wordt gezien als een solidariteitsactie met de nu al een half jaar stakende mijnwer kers, is er sinds gisteren niet duide lijker op geworden. In twee havens waar de dokwer kers aanvankelijk lieten weten niet mee te willen doen, Grimsby en Immingham, werd gisteren beslo ten alsnog aan de oproep van de vakbond gehoor te geven. Maar 200 havenwerkers in het nabijgelegen Goole besloten juist weer aan het werk te gaan. In de grote havenstad Bristol werd bij een chaotische vergade ring bij handopsteken besloten, het werk neer te leggen. Tal van ha venwerkers daar noemden de uit slag oneerlijk en hebben gedreigd het werk vanaf vandaag weer te hervatten. Rebellie tegen de vakbond was er ook in de Londense haven Til bury. De 2000 havenwerkers daar behoorden vrijdag tot de eersten die het werk neerlegden, maar gis teren hielden 600 van hen een ge heime vergadering waarbij zij te- i gen de staking stemden. De 800 havenwerkers in Swan sea en Cardiff sloten zich gisteren bij de stakers aan, maar zullen later deze week opnieuw vergaderen. In de belangrijke havens Felixstowe, Dover en Harwich zal pas eind de ze week over een staldng worden gestemd; tot zolang gaat het werk daar gewoon door. Hoewel de stakingsoproep dus zeker niet algemeen wordt ge volgd, zijn de eerste resultaten van de actie als merkbaar. Vooral de importen van chemicaliën, granen, groenten en fruit en veevoer heb ben onder de staking te lijden. De vakbond van de havenwer kers, de TGWU, riep de landelijke staking uit nadat niet-geregistreer- de werkkrachten werden ingescha keld bij het lossen van het schip Ostia, dat zich in de Schotse haven Hunterston meldde met een lading kolen aan boord, bestemd voor de staalfabriek Ravenscraig. De reguliere havenwerkers wei gerden het schip te lossen uit soli dariteit met de mijnwerkers, die nu al maanden hun best doen ook de staalindustrie bij hun actie te be trekken. dat de verplaatsing van de PTT- top, inclusief de hoofddirectie, naar Groningen voor 250 miljoen gerealiseerd moet kunnen worden. CDA en WD stellen zich nu terug houdend op, maar sluiten niet uit dat de operatie toch door kan gaan als de prijs 200 miljoen hoger blijkt te zijn. PvdA-woordvoerder Van der Doef toonde zich gisteren niet ver baasd over de berekeningen van Berenschot. De PvdA heeft welis waar in het kamerdebat van enige maanden geleden de motie van CDA en WD ondersteund, maar de socialisten hebben zich nooit gebonden aan de 250 miljoen gul den, aldus Van der Doef. Voor waarde is wel dat die extra kosten niet verhaald mogen worden op de klanten, meent de PvdA. D'66 ADVERTENTIE eton°esV voorgenomen verhuizing staan, ook als die meer blijkt te kosten dan de 250 miljoen die ervoor is uitgetrokken. Dat blijkt uit de reacties van PvdA, CDA, WD en D'66 op de berekeningen van Be renschot. Berenschot zal moeten reageren op de kritiek die het noorden op de berekeningen heeft en vervolgens zal het kabinet op korte termijn een standpunt over deze zaak moe ten bepalen. Het CDA noemt de berekening van het door de rege ring ingeschakelde adviesbureau, dat de spreiding op minimaal 439 miljoen gulden heeft becijfert, „een flinke tegenvaller". Berenschot raadt het hele sprei dingsplan in feite af. Vanwege de kosten én vanwege de vrees dat dergelijke operatie een doorkrui sing zal zijn van de zakelijke opga ven waar de PTT voor staat: juist nu moet de PTT zich bezighouden met het ontwikkelen van nieuwe technologie, terwijl zij bovendien de concurrentie het hoofd zal moe ten bieden doordat enkele mono polies zullen verdwijnen. Enige maanden herzag het kabi net zijn voornemen de PTT-verhui- zing zonder hoofddirectie voor 200 UTRECHT (ANP) - De CAO-on- miljoen te realiseren, toen de derhandelingen bij Unilever (11.000 werknemers in Nederland) zijn in een impasse geraakt nu de Industriebond FNV als grootste van de betrokken vakbonden de voorstellen van het bedrijf op het punt van arbeidstijdverkorting heeft afgewezen. De kaderleden van de bond bij Unilever beslisten gisteren in Utrecht dat de voorstel len te weinig werkgelegenheid op leveren. Dat heeft bestuurder J. Dijkman van de Industriebond FNV dinsdag laten weten. Unilever wil de arbeidstijd bij zijn Nederlandse bedrijven terug brengen tot gemiddeld 38 uur per week, maar verbindt daaraan de voorwaarde dat, in overleg met de vakbonden, de bedrijfstijd bij be paalde bedrijven in drukke tijden kan worden verlengd tot 42,5 uur per week. De arbeidstijdverkorting krijgt gestalte in 13 hele of 26 halve vrije dagen. De normale bedrijfs tijd blijft 40 uur. Volgens de Industriebond FNV kan Unilever door middel van deze flexibele aanpak grotendeels voor komen dat als gevolg van de ar beidstijdverkorting nieuwe men sen aangenomen moeten worden. „We hebben vanaf juli 1983 onze prijscompensatie ingeleverd voor arbeidstijdverkorting en werkgele genheid. Onze leden krijgen nu sterk de indruk dat Unilever de ar beidstijdverkorting en onze prijs compensatie alleen wil aanwenden voor rendementsverhoging", aldus Dijkman. vindt dat bekeken moet worden of het noorden een bijdrage in de kos ten kan leveren, als de spreiding meer dan 250 miljoen gaat kosten. Terwijl de noordelijke bestuur ders de Berenschotberekeningen niet serieus wensen te nemen, grij pen hun collega's in Zuid-Holland het rapport aan om de spreiding opnieuw 'onzinnig' te noemen. Zij vinden dat de Tweede Kamer de spreidingsoperatie nu opnieuw moet bespreken. „De voordelen el ders wegen niet op tegen de nade len hier", concludeerde de Haagse wethouder N. Dijkhuizen (econo mische zaken) op een persconfe rentie van provincie en gemeente. Ook commissaris van de konin gin Patijn in Zuid-Holland zei dat "je niet aan iets moet beginnen als je weet dat het onzinnig is". ROTTERDAM (GPD) - Vier direc teuren van de vroegere Slaven- burg's Bank aanvaarden de schik king van 10.000 gulden die Justitie hen had aangeboden in verband met zwart geldpraktijken op filia len van de bank, onder andere in Rotterdam. Een vijfde directeur overlegt nog met zijn raadsman wat hem te doen staat. Acceptatie van de schikking houdt namelijk automatisch een schuldbekentenis Een half jaar geleden besloot Justitie negen medewerkers van Slavenburg's Bank (nu Credit Lyonnais Bank Nederland) niet meer te vervolgen. Vier topmensen van de bank, onder hen mr. P. S., voormalig voorzitter van de Raad van bestuur van Slavenburg's Bank, worden wel vervolgd. Het ziet er echter naar uit dat de justi tiële behandeling van de zaak nog geruime tijd op zich laat wachten. De andere bonden die bij de Uni- lever-CAO betrokken zijn, de Unie BLHP (administratief, technische en commercieel personeel), de Ver eniging van Hoger Unilever Perso neel VHUP en de Industriebond CNV zijn wel met het ATV-plan ak koord gegaan. FNV De vakcentrale FNV wil in het cao-beleid voor 1985 naast voort zetting van de realisering van ar beidstijdverkorting voor het eerst sinds jaren weer handhaving van de koopkracht zien te bereiken. Bij bedrijven die goed draaien, kan de prijscompensatie zonder meer ge heel worden uitbetaald, zo vindt de vakcentrale. Bij zwakkere bedrij ven kan de prijscompensatie nog gedeeltelijk voor korter werken worden gereserveerd, maar ook hier kan de koopkracht van de werknemers op peil blijven, wan neer de regering aan de wens van de vakbeweging tegemoet komt om de belasting- en premiedruk te verlagen. De vakcentrale wil min of meer op dezelfde lijn gaan zitten als de Industriebond FNV, die al heeft la ten weten dat korter werken het belangrijkste doel blijft, maar dat uitbetaling van de prijscompensa tie nu toch weer mogelijk wordt, gezien de verbeterde resultaten in het bedrijfsleven. Bedrijven die niet willen voortgaan met korter werken kunnen bovendien op looneisen rekenen. Sla favoriet, dan bloemkool DEN HAAG (ANP) - Kropsla staat nummer 1 in de verse groente top-tien van de Neder landse huishoudingen. In 89 van de 100 huishoudingen komt de kropsla wel eens op ta fel. Nummer twee is bloem kool, dat in 83 van de 100 huis houdingen op tafel komt. Naar hoeveelheid en waarde geme ten is bloemkool zelfs nummer 1. Dit blijkt uit een representa tief onderzoek van het Neder lands Instituut voor Agrarisch Marktonderzoek, dat daarvoor de beschikking heeft over een panel van ongeveer vijfduizend huishoudingen. In de periode november '83-half juli '84 is nauwkeurig bijgehouden wel ke groenten er in deze huishou dens op tafel kwamen. Qua populariteit staat de komkommer op de derde plaats (82 van de 100 huishou dingen). Op de vierde tot en met de achtste plaats komen Witlof (79), tomaten (79), uien (78), peen (75) en zuurkool (72). Andijvie (66) is negende en spruiten (65) sluiten de top-tien verse groentelijst. De huishou dingen kochten in de onder zochte periode in het totaal 303 miljoen kilogram verse groen te. Het aandeel daarin van de top-tien is 69 procent. Bloem kool staat met 36 miljoen kilo gram aan de top. Op de tweede tot en met' zesde plaats komen uien (24 miljoen kilogram), peen en witlof (23 miljoen), komkommers (21 miljoen) en andijvie (20 miljoen). Kropsla en tomaten delen met achttien miljoen kilogram de zevende en achtste plaats, prei is met vijftien miljoen negende en spruiten zijn met 13 mihoen tiende. AMSTERDAM (ANP) - Het uitge- behoud versconcern Elsevier-NDU heeft digheden wordt verwacht dat de omstan- levert het betere zitmeubel rechtstreeks aan de konsument de nettowinst in het eerste halfjaar van dit jaar met 41 procent opge voerd tot f 40,7 miljoen. Voor het eerst sinds 1981 is de omzet weer toegenomen en wel met 11 procent tot f718 miljoen. Het bedrijfsresul taat steeg van f 67 tot f 80,9 miljoen. gunstige winstontwikkeling ook i de tweede helft van 1984 zal voort duren, zo heeft het bedrijf bekend gemaakt. Het herstel dat zich in de tweede helft van 1983 aankondigde heeft zich op de voor het concern be langrijke markten voortgezet. De engelstalige uitgeverijen hebben een aanzienlijk hogere omzet en In de sector dagbladen heeft een verdere winstverbetering plaatsge had vooral ten gevolge van een stij ging van de advertentie-omzet. Het resultaat van de grafische sector en dat van de Nederlandse boekenuit- geverij hebben in de eerste helft van 1984 geen verbetering te zien gegeven. Rauw vlees van varken voor katten dodelijk DEN HAAG (GPD) Het wordt hoog tijd dat er voorwaarden wor den gesteld aan de verpakking van rauw vlees voor huisdieren. Dat zegt Konsumenten Kontakt in zijn maandblad „Koopkracht". Een voudige ettiketteringsvoorschrif- ten kunnen voorkomen dat huis dieren - en vooral katten - ster ven aan de zogeheten ziekte van Aujezsky. Deze ziekte komt voornamelijk voor bij varkens. Katten die rauw besmet varkensvlees eten kunnen een tragische dood sterven. Dat kan makkelijk worden voorko men, aldus KK, door het vlees eerst te koken. Zoals „vlees voor hond en kat" nu in de winkel ligt is niet altijd duidelijk of er varkens vlees in is verwerkt. Daarom wil Konsumenten Kon- takt dat op de verpakking van dier- voedsel duidelijk staat aangegeven of er varkensvlees is verwerkt. In dien rauw varkensvlees wordt ver kocht wil KK dat op de verpakking staat dat het vlees moet worden ge kookt. Als het etiket geen duide lijkheid verschaft raadt de consu mentenorganisatie aan al het verse vlees eerst te koken.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9