Indiërs blijven ^weg van stembus 'Stern-redacteur stond erbij' 't Is ongehoord wat je op de Firato allemaal ziet. is9Rellen bij verkiezingen Z.Afrika Lancering ruimteveer opnieuw uitgesteld Uranium-containers blijken ongeschonden Gijzeling in bank I 'Arabieren eruit' Proces Hitier-dagboeken voortgezet -70ENSDAG 29 AUGUSTUS 1984 ikter Ru senfOHANNESBURG (UPI/Rtr/AFP/DPA) De verkiezingen voor een Indiër-kamer in het '"Juidafrikaanse parlement zijn gisteren gekenmerkt door een bijzonder lage opkomst. nieuSlechts 20 procent van de kiesgerechtigden bracht zijn stem uit, zo zeiden verkiezings- d lefunctionarissen tegen middernacht. De Zuidafrikaanse Indiër-bevol king omvat 870.000 mensen van less In Lenasia, een wijk bij Johannes- ;en burg waar veel Indiërs wonen, vie- 0 n. Tten zeker 100 gewonden bij botsin- wie°er ïiÖ.OOÖ zich als kiezer had gen tussen de politie en tegenstan- üers van de verkiezingen. Blijkens de nog onvolledige uit- plag heeft de Solidariteitspartij van yayaram Reddy 15 van de 40 be- ;chikbare zetels gewonnen. De na- onale Volkspartij van Amichand ^jbansi won er twaalf terwijl on afhankelijke kandidaten vier zetels ©binnensleepten. De Progressieve Onafhankelijksheidspartij kreeg __één zetel, de volledige uitslag ^wordt in de loop van vandaag ver- (pjwacht. ^■ONTSLAGEN De militaire com- ■^^nandant van Ayacucho in het zuiden van Peru, generaal Adrian ^^luaman, is gisteren ontslagen. JflAyacucho is het bolwerk van de ^maoïstische guerrillabeweging Sendero Luminoso (Lichtend 'pPad). JHuaman sprak zich in interviews J^uit voor een politieke en niet een ■militaire oplossing van de strijd te lgen het verzet in Peru. Hij beschul- j#-digde de regering ervan door jaren- ffilang de grote armoede in Ayacu- Hcho te negeren de groei van de ^guerrillabeweging daar te hebben Obevorderd. President Terry nam de uitspraken niet in dank af. ff ASIEL - De twee jonge Iraniërs ■■die gisteren een Airbus van Iran Air kaapten en later op de dag de 193 passagiers in Irak vrijlieten, krygen asiel in Irak. Zij zullen wor den behandeld als politieke vluch telingen, zo heeft een Iraakse woordvoerder in Bagdad ver klaard. De kapers, een man en een 'vrouw, verschenen in de voor avond op het vliegveld van de Iraakse hoofdstad voor het afleg gen van een verklaring. De kapers zeiden een kwartier na de start de cockpit te zijn binnengedrongen en de piloot te hebben verteld dat zich explosieven aan boord bevon den. Zij waren tot het kapen van een vliegtuig overgegaan, zeiden zfj, „om in vrijheid te kunnen le ven". MONDALE - John Anderson, in 1980 onafhankelijk presidentskan didaat in de Verenigde Staten die 7 procent van de stemmen op zich verzamelde, heeft aangekondigd I deel te zullen nemen aan de cam- pagne van de Democratische presi dentskandidaat Walter Mondale. Mondale vroeg Anderson de ko mende weken op te treden als voorzitter van de „groep van onaf- hankelijken" die zich inzet voor het duo Mondale-Ferraro. „Ik heb die uitnodiging met veel enthou siasme aanvaard", aldus Anderson na afloop van het gesprek. Vóór zijn deelname aan de presi dentsverkiezingen in 1980 was John Anderson 20 jaar lang lid van het Congres namens de Republi keinse partij. Lid van de Democra tische partij zal hij niet worden. den ingeschreven. Minister van binnenlandse zaken F.W. de Klerk zei voor de tv dat on danks de lage opkomst de regering de grondwetshervormingen zal uit voeren. Dat betekent dat er een uit drie kamers bestaand parlement komt, voor de blanken, de kleurlin gen en de Indiërs. De 22 miljoen zwarte inwoners van Zuid-Afrika, die driekwart van de bevolking vertegenwoordigen, mogen niet stemmen. Volgens De Klerk varieerde de opkomst van 6,9 tot 33 procent. Bij de verkiezingen voor de kleurlin gen-kamer kwam vorige week woensdag nog dertig procent stem men. Vertegenwoordigers van de deelnemende partijen weten de slechte opkomst aan intimidatie door tegenstanders van de verkie zingen. In vrijwel alle 40 kieskringen was sprake van incidenten, maar die in Lenasia waren het ernstigst. Daar vuurde de oproerpolitie rub berkogels en traangasgranaten op demonstranten, en gebruikte zwe pen en de wapenstok om hen te verspreiden. Een politiewoord voerder, majoor C. Crafford, zei dat de politie drie maal was beschoten en vijf benzinebommen naar haar waren gegooid die geen schade op leverden. Vijf officieren raakten gewond. Verantwoordelijk De twee belangrijkste Indiër- partijen, de Nationale Volkspartij (NVP) en Solidariteit, hadden dins dag op de verkiezingsdag voor de Indiër-Kamer van het Zuidafri kaanse parlement nog niet beslo ten of zij bereid zijn regeringsve rantwoordelijkheid te dragen als zij de meerderheid behalen. De meerderheidspartij vormt het kabinet dat verantwoordelijk is voor de „eigen zaken" van de In- diër-gemeenchap en krijgt een ver tegenwoordiger in de overkoepe lende regering die de algemene za ken van het land behartigt. Zowel R^jbansi van de NVP als Reddy en Poovalingam van Solida riteit wilden geen antwoord geven op de vraag of zij eventueel bereid zijn zitting te nemen in de rege- ring-Botha. De bewegingen die een boycotcampagne voeren, het Uni ted Demoratic Front en het Natal Indian Congress, hebben laten we ten dat zij de deelnemende partijen mede-verantwoordelijk zullen houden voor repressief en discri minerend optreden van de rege ring. CAPE CANAVERAL (AFP/UPI) - De lancering van het Amerikaanse ruimteveer Discovery is minstens een dag uitgesteld. Het ruimte vaartbureau NASA liet weten dat de Discovery nu donderdag om 14.35 uur (Ned. Tijd) de lucht zal ingaan, precies 24 uur later dan het oorspronkelijke tijdstip van lance ring. Een woordvoerder, Jim Ball, zei dat tot het uitstel is besloten van wege problemen met het compu tersysteem aan boord van het ruimteveer dat kritieke gebeurte nissen tijdens de lancering contro leert. Hij wilde geen nadere mede delingen doen. Tijdens proefnemingen bleek gisteren dat de zogenoemde „Mas ters Event Controlers" niet rea geerden op signalen van de com puter in het controlecentrum in Cape Canaveral. Het is de derde maal dat de lan cering van de Discovery wordt uit gesteld. Op 25 en 26 juni gebeurde dat telkens vlak voor de lancering. De bedoeling is dat de Discovery met zijn zeskoppige bemanning een vlucht van zes dagen maakt. Driemaal is scheepsrecht zullen de ingenieurs van het Amerikaan se bureau voor ruimtevaart NASA hebben gedacht toen besloten werd het ruimteveer Discovery woensdag te lanceren. Hiermee schendt deze organisatie echter de ongeschreven wet dat een misluk te lancering niet wordt herhaald voordat men nauwkeurig de oor zaak van de mislukking kent. Met het lanceren van Discovery, die zijn eerste ruimtereis gaat ma ken, is het al tweemaal fout ge gaan. Op 25 juni moest het aftellen vier minuten voor de start worden stopgezet wegens het falen van een computer. Een dag later gaf een van de controlerende computers opdracht de voorbereidingen af te breken omdat een van de drie hoofdmotoren van het ruimteveer 'droog' stond. Dat was vier secon den voor de lancering. Vier tellen later had niets het vertrek van het ruimteschip met zijn zes astronau ten meer kunnen tegenhouden en zou de Discovery op zijn eerste vlucht naar de ruimte ongetwijfeld zijn verongelukt. Het mankement zat in de brand- stofklep van straalmotor 3. Deze moet zich openen op het moment dat de computer het vertreksein geeft, zodat de motor de brandstof krijgt die hij nodig heeft om vol doende stuwkracht te ontwikke len. De twee andere motoren de den hun plicht wel. De ingenieurs van NASA en het bedrijf dat de motoren bouwde hebben zich daarna suf gezocht naar de oorzaak van het niet func tioneren van de bewuste brand- stofklep. Zij demonteerden de motor en lieten hem de afgelopen maanden 100.000 maal starten. Al die keren weigerde hij geen enkele maal. Het enige dat men kon vinden en waar van men vermoedt dat dit de oor zaak is van het falen op het kritieke moment is een abnormale hoeveel heid stofjes in de hydraulische vloeistof, waarmee de brand- stofklep in een gesloten positie wordt gehouden. Mogelijk waren die vreemde deeltjes, zo klein dat ze met het blote oog niet eens waarneembaar z(jn, er de oorzaak van dat de klep niet open ging. Ze kerheid heeft men niet, doch de in genieurs hebben toch maar specia le apparatuur aangebracht die de bewegingen van de kleppen con troleert zodat tijdig ingegrepen kan worden als er woensdag weer iets mis mocht gaan. Het is voor NASA van groot be lang dat de lancering van Cape Ca naveral, om 14.35 onze tijd, nu goed verloopt, want de organisatie is door de diverse mislukkingen danig in tijdnood gekomen. Om het programma niet helemaal in de war te laten lopen heeft zij twee ruimtevluchten samengevoegd. Dat betekent dat vluchtcomman- dant Henry Hartsfield, Judy Res- nik, die na Sally Ride de tweede Amerikaanse vrouw is die een ruimtevlucht maakt, Michael Coats, Richard Mullane en Steven Hawley, alsmede de eerste „com merciële astronaut" Charles Wal ker er flink tegenaan zullen moe ten. In een tijdsbestek van zes dagen, 56 minuten en 30 seconden moeten zij drie kunstmanen 'overboord' zetten, proeven doen met een reus achtig zonnepaneel en een appa raat testen dat een met veel ge heimzinnigheid omgeven hor moon moet produceren. OOSTENDE/PARIJS (UPI/AFP/ Rtr) - Duikers van de Franse mari ne hebben gisteren vastgesteld dat een deel van de lading van het za terdag voor de kust bij het Belgi sche Oostende gezonken Franse schip is verschoven, maar dat geen van de containers met uranium-he- xafluoride beschadigd is. Dit heeft de Franse staatssecretaris voor zee zaken verklaard op een persconfe rentie in Oostende. Guy Langagne was met de Belgi sche staatssecretaris voor gezond heidszorg, Firmin Aerts, in een rubberboot naar de plek gevaren waar de Mont Louis zaterdag ge zonken is. Het schip ligt op een diepte van 15 meter ongeveer 20 km uit de kust bij Oostende. Langagne zei „redelijk optimis tisch" te zijn over de berging van de 30 containers met licht radio-ac tief materiaal die zich aan boord bevonden van de 4.200 ton meten de Mont Louis, die van Le Havre op weg was naar Riga in de Sowjet- Unie. Hier had de Mont Louis gis teren moeten aankomen, maar za terdag zonk het schip na een aan varing met de veerboot „Olau Brit- tannia", die van Vlissingen onder weg was naar het Britse Sheerness. Een woordvoerder van het Rot terdamse bergingsbedrijf „Smit Internationale" zei dat men moge lijk eind van de week begint met het bergen van de 30 containers die 240 ton uranium-hexafluoride be vatten. De bergingsoperatie kan bij goede weers- en zeeomstandighe den in drie weken geklaard wor den, maar eerst willen duikers van Smit en het Belgische bergingsbe drijf „Union de rémorquage et de sauvetage" onderzoek doen naar de staat van het scheepswrak. Een mogelijkheid die de bergers overwegen is de zijkanten van de Mont Luis open te snijden en de containers er vervolgens met een drijvende kraan uit te tillen. De duikers zullen speciale pakken dragen en voorzien zijn van instru menten waarmee men radio-activi teit kan meten. Volgens de woord voerder van Smit hebben ber gingsbedrijven niet eerder te ma ken gehad met een radio-actieve la ding, maar hij gelooft niet dat de klus veel speciale problemen schept. DÜSSELDORF - Een politieman loopt met de armen omhoog het bankgebouw in Düsseldorf uit, nadat hij de overvallers sigaretten heeft gebracht. Irak overtreft Iran militair WASHINGTON (UPI) - Het mili tair evenwicht tussen Iran en Irak is het afgelopen jaar in het voor deel van Irak veranderd als gevolg van het internationale wapenem bargo tegen Iran en de omvangrij ke FYanse en Russische wapenver kopen aan Irak. De langverwachte aanval van Iran op Irak zal vermoe delijk mislukken tenzij de stem ming in Irak omslaat. Dit zijn twee conclusies uit een rapport van stafleden van de com missie van buitenlandse zaken van de Amerikaanse Senaat. Het maan dag verschenen rapport is geschre ven na een bezoek in juli aan acht landen in het Midden Oosten. De makers van het rapport zeg gen dat Iran de Golf kan afsluiten maar Westerse landen zouden met „vernietigende aanvallen" op Iraanse havens en vliegvelden dat kunnen terugdraaien. Maar door zoiets te doen spelen de VS Mos kou politiek en militair in de kaart. Daarvoor moet de Amerikaanse di plomatie gericht zijn op een poli tieke oplossing van het conflict, al dus het rapport. Ook Moskou is gezien zijn stre ven naar vergroting van zijn in vloed in Irak en Iran voor een vreedzame regeling. Daarom is er geen reden is tot grote ongerust heid over een mogelijke oorlog tus sen Washington en Moskou, aldus het rapport. CI7 .TF.RTT7.AT.F.M fRtrt - Dp extre- ment gekozen met zijn teg DÜSSELDORF (AP) - Bij een overval op een filiaal van een spaarbank in Düsseldorf hebben twee gewapende mannen gister ochtend de filiaalhouder in gijze ling genomen, nadat een poging om de bank te beroven was mis lukt. Gisteravond zat er nog geen schot in de onderhandelingen tus sen de politie en de twee mannen die een losgeld van 500.000 mark en vrije aftocht eisen in ruil voor de vrijlating van de 61-jarige gijzelaar. Ooggetuigen verklaarden dat de politie de bank omsingelde en via een megafoon probeerde contact te krijgen met de bankrovers. Het was de tweede overval op een Düsseldorfse spaarbank in en kele weken. Op 5 juli gijzelde een 33-jarige man twaalf mensen nadat een overval op een filiaal in de buurt van het centraal station mis lukte. Na zeven uur bestormde de politie het gebouw en kwamen de gijzelaars allen ongedeerd vrij. De dader liep daarbij twee schotwon den in zijn been op. JERUZALEM (Rtr) - De extre mistische Israëlische rabbijn Meir Kahane is van plan met zijn ultra rechtse aanhangers een demon stratieve tocht te houden door het Arabische stadje Umm el Fahm. Die demonstratie moet het start sein geven voor zijn campagne om de Arabieren uit Israël te verdrij ven. „Vanaf morgen zullen de Ara bieren beginnen aan hun exodus uit het land Israël", zo zei de rab bijn gisteren op een persconferen tie. CAIRO (AFP/RtrlUPI) - De eerste president van Egypte, generaal Mohammed Naguib, is gisteren op S3-jarige leeftijd in Cairo overle den. Dit heeft de staatstelevisie om geroepen, die haar normale uitzen ding onderbrak voor het overlij densbericht. Generaal Naguib was door de „vrije officieren" rond Gamal Ab- del Nasser gevraagd leider van de revolutionarie raad te worden na de staatsgreep tegen koning Fa- roek in 1952. In september 1953 werd hij be noemd tot president van de repu bliek, maar in november 1954 schoof Nasser hem terzijde nadat zich tussen hen een ernstig me ningsverschil had voorgedaan. Na guib huldigde liberale opvattingen en was voorstander van het invoe ren van een democratisch systeem. Nasser, die tot dan premier was, plaatste hem onder huisarrest. Bijna twintig jaar leefde Naguib onder huisarrest in een villa in het noorden van Cairo, tot president Anwar el Sadat in 1971 de beper king van Naguibs bewegingsvrij heid ophief. President Hosni Moebarak, die Sadat in 1981 opvolgde nadat deze bij een militaire parade in Cairo was doodgeschoten, heeft opdracht gegeven Naguib vandaag met cere moniële eer te doen begraven. (foto ANP) BONN De tweede dag van het proces over de vervalste dagboe ken van Adolf Hitler, waarvoor het weekblad Stern 9,34 miljoen mark heeft uitgegeven, stond wederom in het teken van de 46-jarige ver dachte Konrad Kujau, die voor de rechtbank in Hamburg nogmaals bevestigde dat hij de dagboeken heeft geschreven. Nadat een ande re strafkamer de eis van de verde diging van ex-Stem-redacteur Gerd Heidemann (52) om de rech ters wegens vooringenomenheid te wraken, had afgewezen, kon giste ren het eigenlijke proces beginnen. Kujau werd als eerste gehoord. Hij vertelde in Lobau te zijn geboren, waar hij al met vijf jaar schilderles had gekregen. Op tienjarige leef tijd leerde hij in een kindertehuis de neef van Hitier kennen. Deze 'Kurt' was geadopteerd door een zuster van de Fuhrer en ging later volgens Kujau als houtvester naar Canada. In 1957 vluchtte Kujau uit de DDR en kwam via West-Berlijn in de omgeving van Stuttgart te recht. Hij had allerlei baantjes: kel ner, bijrijder, kantinechef, baas van een schoonmaakbedrijf, ten slotte handelaar in militaire souve nirs uit met name het zogenaamde Derde Rijk. Kujau vertelde voor de rechtbank geschiedenissen en anekdotes in een tempo dat door de voorzitten de rechter maar met moeite kon worden bijgehouden. Publiek en journalisten moesten veelvuldig grinneken en de op publiciteit ge richte Kujau toverde zelfs af en toe een glimlach op de gezichten van de rechters. In 1963 had hij Hitiers neef 'Kurt' voor het laatst ontmoet en die had hem toen een koffer vol met originele Hitler-geschriften en door de nazi-dictator geschilderde aquarellen gegeven. „Dat was de eerste keer dat ik met dat materiaal _i contact kwam", aldus Kujau. Deze wilde 'alle' dagboeken van Inmiddels had hij zelf ontdekt dat Hitier kopen en bood daarvoor het beroep van kunstschilder zijn twee miljoen mark. Konrad Kujau echte ambitie was. „Maar land schappen liepen niet. De mensen wilden veldslagen en oorlogsschil derijen hebben. Vaak zei een klant: „Schildert u daar nog maar een Rommel bij". Tussendoor dist Ku jau het avontuurlijke verhaal op dat hij aan het eind van de jaren zestig en in het begin van de jaren zeventig regelmatig contact had met de vroegere chef van de West- duitse inlichtingendienst, generaal Gehlen. Die had hem, omdat hij zo goed kon vervalsen, een hele rij op drachten verschaft. Kujau schreef zijn eerste Hitier- dagboek 'voor de grap'. Maar toen de industrieel Fritz Stiefel, die ook nazi-attributen verzamelde, dit zag, was hij volgens Kujau buitenge woon geestdriftig. Via Stiefel en de ex-nazi Jakob Tiefenthaler kwam Kujau in contact met de eveneens naar nazi-artikelen speurende Stern-redacteur Gerd Heidemann. ging daar aanvankelijk niet op maar toen Heidemann begon te schermen met het uniform van rijksmaarschalk Hermann Goring, draaide hij 'om'. „Innerlijk wist ik toen, die lever ik vijf dagboeken". Heidemann zou Kujau aanvanke lijk hebben gezegd dat de dagboe ken niet voor Stern waren be stemd, omdat dit blad 'veel te links' was. Het ging er meer om dat Martin Bormann, de vroegere chef van Hitiers rijkskanselarij, nog leefde en naar Zwitserland wilde komen om zich internationaal te rechtvaardigen. Daarvoor had hij Hitiers dagboeken nodig. Volgens Kujau dacht Heidemann eerst dat de aan hem geleverde dagboeken echt van Hitier waren. Maar op 4 mei 1981 schreef hij in het bijzin van de Stern-redacteur in 'Hitiers handschrift'. Heide mann zou toen gezegd hebben: „Dat had ik altijd al gedacht". ment gekozen met zijn tegen de Arabieren gerichte verkiezingsleu zen. Hij staat aan het hoofd van de kleine Kach-partij, die door veel Is- raliërs wordt gezien als racistisch en fascistisch. „Ik ga ze uitleggen dat dit een joodse staat is en dat Umm el Fahm een joodse plaats is die tijdelijk wordt bewoond door Arabieren", zo bracht Kahane de bedoeling van de mars onder woor den. Vertegenwoordigers van Umm el Fahm hebben de politie ge vraagd de demonstratie te verbie den uit vrees voor gewelddadighe den. Zij zeggen dat zij geen verant woording kunnen dragen voor de reactie van de ongeveer 25.000 Ara bische bewoners van het stadje. Honderden bewoners van Umm el Fahm en omliggende plaatsen zou den plannen hebben voor een te- gendemonstratie en willen Kahane beletten het stadje binnen te gaan. Managua meldt neerschieten rebellen-toestel MANAGUA (AP) - Het ministerie van defensie van Nicaragua heeft bekend gemaakt dat maandag een Amerikaans vrachtvliegtuig is neergehaald dat voorraden aan voerde voor anti-sandinisten aan de noordgrens van het land. Vol gens de verklaring van het ministe rie schoten sandinistische militai ren het militaire transportvliegtuig van het type c-47 maandagochtend neer en is het toestel neergekomen tussen de steden El Portillo en Pa lo Grande in de provincie Jinotega. "Het contrarevolutionaire be voorradingstoestel, dat al eerder soortgelijke vluchten heeft uitge voerd vanaf Hondurees grondge bied, is door strijders van het san dinistische volksleger neergehaald terwijl het wapens, voedsel en an dere voorraden aanvoerde," aldus de verklaring. ADVERTENTIE Meer op TV Betaal/Kabel TV Filmen op video Rechtstreekse satelliet-verbin- De nieuwste ontwikkelingen. Op de Firato wordt de 8 mm video dingen met TV-stations uit de Op de Firato krijgt u alle geïntroduceerd. Een primeur gehele wereld. De laatste informatie uit de eerste hand. stereo-TV ontwikkelingen. Videospellen Het Elektron Uiteraard komt deze Een overrompelende hoeveelheid categorie ruimschoots aan technische voorlichting met als Tele-software Een nieuwe dimensie in informatieverstrekking vo Omroep Wonderland Muziek aktief "Vanaf de Firato" is het thema Van bladmuziek tot voor een hele reeks live _synthesizer. 91 Q,i„ Q cent Geopend: maandag t/m vrijdag van 10-17 uur, en van 19-22 uur, zaterdag en zondag van 10-17 uur. ucTCDnAM OJ. OUg* - 7 SCJJl. Trein-Toegang-biljet bij NS-stations. tAMO 1 EitVLI/\iVI

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7