Schreuders wil niet meer in raad lUbraak bunker laan Morsweg onwaarschijnlijk Buma contra Daantje; Napoleon als getuige contact lenzen... Officieel '"begin mdgo- wjnderwijs Vergunning niet geschorst Bouw parkeergarage Sanders gaat door Minister houdt benoeming aan universiteit tegen ^Bromfietser breekt been b-Botsing bij jKooitunnel Kort geding wegens overplaatsing naar andere gevangenis Vragen van kamerleden over afwijzen kandidaten Radio '88 treedt toe tot Omroep Rijnland Diefstal van twee schapen uit veewagen Kort geding rond auteursrechten muziek US 3ENSDAG 29 AUGUSTUS 1984 LEIDEN il-N lem "ornËIDEN De Duitse bunker aan Morsweg zal waarschijnlijk niet yken voor een gebouw van het enst-insterie van defensie. Zoals het 1. w nu naar uit ziet, is de bunker niet 1 aua te ruimen zonder dat daar ex- osieven bij worden gebruikt. Het aen!inisterie van defensie heeft daar- ,ckeie een verzoek ingediend, maar de ;meente wil daar niet van weten. Wethouder Peters heeft dat on- ngs ook duidelijk te kennen ge- ™»even", aldus ambtenaar Hans Beijer van directie stadsvernieu- ing. Bewoners en gemeente vre- n dat omringende panden scha- tmmë zullen oplopen als dynamiet ordt gebruikt. iaarDe telefoonbunker staat er mo- ;an lenteel al gedeeltelijk onttakeld Ai- Het Haagse slopersbedrijf Van m pk moest de werkzaamheden enDortijdig staken omdat de bunker KOIo stevig is gebouwd dat alleen ex- ^.Miosieven het gevaarte kunnen vel- Aln. Overleg volgde tussen ge- an ieente en ministerie van defensie enpt op de plaats van de bunker q leuwbouw voor de Zuidhollandse ïn Meling gebouwen en terreinen ^ad gepland. jjol Dynamiet bij de sloop was echter Koüboe voor de gemeente ondanks ornnder meer de verzekering van slo- cisier Van Eek dat onwonenden ner- 3ch ber 117,EIDEN - Twee 'nieuwe' scholen '-l&oor middelbaar dienstverlenings- r*©n gezondheidszorgonderwijs w^ndgo), Rhijnwijck en de Emily n tnappert, vierden gisteren feeste- ?m^jk de opening van het schooljaar gfi de Pieterskerk, n, Door een herstructurering van t gtet middelbaaar beroepsonderwijs e?jjn in Nederland dit jaar 131 ^iidgo-scholen met deze vorm van jei)nderwijs begonnen. Zo is de ge'hristelijke scholengemeenschap 19JOor mdgo Rhijnwijck ontstaan uit noten fusie van de scholen Boshui neten, Uytterdijk en Rijnsoever in 8®Catwijk. Daarbij is nog de havo-af- j aeling van de christelijke pabo in gens voor hoefden te vrezen. Bin nen het ministerie van defensie buigt men zich nu over de vraag of er misschien toch nog een andere manier van slopen kan worden ge vonden. Ook een alternatief terrein voor nieuwbouw staat momenteel ter discussie. Gedacht wordt daarbij aan een ruimte aan de Morssingel waar nu een sporthal staat en dat dan bij de huidige bebouwing van de defensie-vestiging kan wordt betrokken. Concreet zijn die plan nen echter nog allerminst. De bunker aan de Morsweg, die alleen met behulp van explosieven zou kunnen worden gesloopt. LEIDEN - De Raad van State heeft een verzoek van bewoners van de Sint Jorissteeg en omgeving om een stokje te steken voor het be sluit van de gemeente Leiden een vergunning te verlenen voor de bouw van een parkeergarage, afge wezen. Daarmee is de laatste be lemmering voor de realisatie van een parkeergarage op het voorma lige Sandersterrein (hoek Kore- vaarstraat, Levendaal, Sint Joris steeg), van de baan. Het Leiderdorpse bouwbedrijf Noorlander, dat de garage zal neer zetten, wil zo snel mogelijk aan de slag. Op het moment wordt de laat- LEIDEN - Gijs Schreuders heeft geen trek meer in een lidmaatschap van de Leidse universiteitsraad. "Nee, men zal mij niet meer in Leiden aantreffen. Ook al zouden de verhoudingen drastisch veranderen. Het is graag of helemaal niet". door Bart Jungman Schreuders was door een com missie uit de universiteitsraad voorgedragen als buiten-universi tair lid. Maar minister Deetman van onderwijs en wetenschappen Gijs Schreuders: "Ik wilde maat- Na de docenten, die door de fu- vfiebesprekingen langzaam op de gefusie zijn voorbereid, is het nu aan 19<9e leerlingen om aan de nieuwe si tuatie te wennen, aldus de heer •exVan der Velde, voorzitter van het bestuur vna Rhijnwijck. Burgemeester Goekoop, die het Schooljaar van de Emily Knappert Dpende, toonde zich verheugd over beet feit dat door de herstructure ring een zeer krachtige Emily Knappert tevoorschijn is geko men. Dat hij de school als een insti tuut voor hoger beroepsonderwijs bestempelde en derhalve als een evenwaardige evenpoot van de versiteit, was echter een vleien- onjuiste opwaardering van de Emily Knappert. d; tri eLEIDEN Een 16-jarige jongen uit Leiderdorp moest gistermor- e<gen omstreeks kwart voor tien met l ieen gebroken linkerbeen naar het riiAZL worden vervoerd nadat hij op rede Sumatrastraat met zijn brom- uimer tegen een verkeersbord was egebotst. Waarschijnlijk ontstond dhet ongeluk doordat de jongen zijn ieevenwicht niet kon bewaren, ei iqLEIDEN Een 46-jarige vrouw uit Leiden moest gistermorgen om- ïr' streeks half tien naar het AZL wor- 13 den vervoerd met een heupfrac- ®tuur, buikklachten, hoofdletsel en .waarschijnlijk een hersenschud- w ding. Op de kruising van de secun- e' daire weg van de Willem de Zwij- gerlaan en de Kooitunnel kwam de 'u vrouw in botsing met een 17-jarige bromfietser uit Leiderdorp. De po- litie vraagt of getuigen zich willen >e melden. ;s PIRAAT - De Radio Controle- ia dienst heeft gisteren Radio Atlan- ïi tis uit de lucht geplukt. De zendap- paratuur, waarde 1300 gulden, was n eigendom van een 37-jarige Leide- tl naar, woonachtig in de Verver straat. veegde zijn kandidatuur samen met twee andere van tafel. De uni versiteitsraad toonde zich daar maandagavond zeer ontstemd over en droeg het College van Bestuur op de minister om een motivering te vragen. Drie wel gekozen bui ten-universitaire leden houden in afwachting daarvan hun benoe ming aan. De 37-jarige Gijs Schreuders is hoofdredacteur van het dagblad De Waarheid geweest en zat voor de CPN tot vorig jaar in de Tweede Kamer. Hij trok zich terug na een intern conflict binnen de fractie en stapte in februari van dit jaar uit de Communistische Partij Nederland. schappelijk actief zijn". (r<>to anp> "Alleen zou ik nu wel weer even lid willen zijn", zegt hij lachend. Se rieus: "Als mijn afwijzing een over blijfsel van anti-communisme is, dan zou ik dat wel heel erg vin den". Tijdens zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer maakte Schreu ders deel uit van de commissie van onderwijs en wetenschappen. Met die ervaring in de buidel had hij zich ook aangemeld voor de uni versiteitsraad. "Ik zocht geen dag vullende taak, maar ik wilde we] zoals dat heet, maatschappelijk tief zijn. Mijn ervaring te nutte r DEN HAAG, LEIDEN - Een 28- jarige Leidenaar die voor het ple gen van diefstallen tot 22 septem ber een gevangenisstraf moet uit zitten heeft de Staat der Nederlan den voor de rechter gedaagd om dat hij het niet eens is met zijn overplaatsing. De Leidenaar is vo rige week overgeplaatst van het Huis van Bewaring in Haarlem naar strafgevangenis Boschpoort in Breda. Zijn raadsman, mr. L. Sprenger, hield de president van de kort-ge- ding rechtbank, mr. J. Bakker, gis teren in Den Haag voor dat de overplaatsing een gevolg was van het feit dat de Leidenaar lid was van het bestuur van de belangen vereniging van gedetineerden. Om die reden zou eerder ook Karate Bob uit het Haarlemse huis van be waring zijn overgeplaatst, meende Mr. H. Bouma, de advocaat van de Staat, hield echter vol dat de overplaatsing van zowel de Leide naar als Karate Bob hiermee niets van doen heeft. Zij was gewoon een gevolg van cellentekort in de politiebureaus in de omgeving van Haarlem. Hierdoor dreigden een aantal hier verblijvenden weer op straat te moeten worden gezet en om dit te voorkomen moesten cel len in het huis van bewaring wor den vrijgemaakt. Om deze stelling te kunnen con troleren heeft mr. Bakker van de Staat nu eerst een opgave gevraagd van gedetineerden die in de afgelo pen periode om die reden zijn over geplaatst. Hij doet 11 september uitspraak. Duivensport Wedvluchten uit Haasdonk. De Vriendenclub. In concours 852 duiven. 1, 3,9 A. Houweling; 2, 7 M. Noordervliet; 4 H. Gijs man; 5 L. Polane; 6 W. v.d. Kooy 8 L. Burgers; 10 C. Gijsman. De Blauwkras. 1 comb. v.d. Blom; 2,10 J. Franken;3,8 R. Ver hoogt; 4, 7 A. van Holst; 5 B. Diersman; 6 comb. De Mooy; 9 H. Koome. Het Oosten. 1 R. v.d. Nieuwen- dijk; 2, 7, 8 B. van Putten; 3 G. Hendrikse; 4 W. de Wit; 5, 6 J. Verlaan; 9 T. van As en zn10 J. Smit en zn. De Reisduif. 1, 2 Fokker/Van Leyden; 3 W. Kop; 4 P. Mooten; 5, 8 S. van Hoven; 6 K. v.d. Berg; 7, 9 W. v.d. Hoogt; 10 J. Hartevelt. De Rijnklievers, In concours 454 duiven. 1, 4, 10 J. Zevenho ven; 2 H. v.d. Star; 3 H. van Mil; 5 P. Juffermans; 6 J. Kok; 7, 9 J. v.d. Wal; 8 J. v.d. Velden. P.V. Leiderdorp. 1, 2 D. van Seggelen; 3, 4 J. van Laar; 5 P. Sloos; 6 H. Flippo; 7 W. van Oos ten; 8 J. van Alphen; 9 F. van Heusden; 10 J. Knijnenburg. ADVERTENTIE ANVC - contactlensspecialist Katwijk - Voorstraat 80, Heemstede - Binnenweg 114, Leiden - Haarlemmerstraat 58. Sassenheim - Hoofdstraat 253, Vlaardingen - Hoogstraat 209, Wassenaar - Langstraat 7. Voorschoten - Schoolstraat 115. ken. Lidmaatschap van de univer siteitsraad leek me daarom wel leuk. Ik heb de commissie toen ge sproken en kreeg de indruk dat ze wel van mij geporteerd waren". Vermoedens Schreuders werd inderdaad één van de kandidaten. Maar Deetman besliste anders. "Dat is zijn goed recht", zegt de kandidaat zelf. "Hij kan gerust zeggen: die meneer Schreuders staat me niet aan". Omtrent de redenen voor die afwij zing wordt nog in het duister ge tast. Ook de kandidaat zelf heeft niet meer dan vermoedens. Zo sluit Schreuders niet uit dat de mi nister afwil van buiten-universitai re leden in de raad. "Het zou best kunnen dat de minister deze gede mocratiseerde structuur wil uithol len". De zogenaamde 'bullen' wer den destijds aangesteld om de sa menleving meer bij de universiteit te betrekken. Maar niet iedereen, ook niet in de Leidse universiteits raad, is even gelukkig met hen. Ook is gesuggereerd dat Deet man vreest voor een 'verpolitieken' van de universiteitsraad. Een argu ment dat Schreuders direct van de hand wijst. "Ik had juist voor deze taak gekozen om dat die vrij ver buiten de politiek ligt. Ik heb hele maal trek geen trek in een geprofi leerde functie. Deetman maakt er nu een politieke keuze van". Bovendien, zegt hij, als de poli tieke achtergrond een rol heeft ge speeld, "snap ik niet waarom Van Kemenade (PvdA-kamerlid, red.) is benoemd tot voorzitter van het College van Bestuur van de univer siteit van Amsterdam. Dat is nog wel wat anders dan een lidmaat schap van de universiteitsraad". Waarom de twee andere kandi daten, Kolkman en mevrouw Tem pelman - beiden staan buiten de politiek - zijn afgewezen, weet Schreuders ook niet. "Daar heb ik echt geen idee van". Hij herhaalt nog eens dat hij niet wakker zal liggen van zijn afwij zing. "Voor mij persoonlijk is het niet zo erg". Het meest stoort hem de tijd die de minister zichzelf heeft toegemeten alvorens een keuze te maken. "In mei was de voordracht gereed. Dan had hij toch in juni wel zijn beslissing be kend kunnen maken". Deetman lichtte de betrokkenen echter pas vlak voor de uiterlijke benoe mingsdatum (1 september) in. Schreuders: "En dat vind ik rond uit grof'. DEN HAAG - Tweede-Kamerleden van vijf linkse fracties willen van minister Deetman weten waarom hij Gijs Schreuders en twee andere kandidaten niet heeft benoemd als leden van de Leidse universiteitsraad. Op grond waarvan vindt de minister dat kandidaten met een politieke achtergrond (zoals het ex-kamerlid Schreuders) uit universiteitsraden ge weerd moeten worden, zo stellen de kamerleden Ernsting (CPN), Groen man (D'66), Lankhorst (PPR), Niessen (PvdA) en Willems (PSP) in schrif telijke vragen aan Deetman. Volgens een voorlichter van het ministerie wil Deetman niet dat universiteitsraden te zeer 'verpolitieken'. Proble men in de hogeschoolraad van Delft zijn aanleiding daarvoor. De vijf vragenstellers vragen tevens aan Deetman welke criteria hij hanteert bij het vaststellen van een eventuele politieke achtergrond. De kamerleden laten tevens blijken het vreemd te vinden dat Deetman pas onlangs met zijn weigering voor deze benoemingen, die op 1 september hadden moeten ingaan, is gekomen, terwijl de voordracht al in mei ge daan is. Waarom de twee andere kandidaten die de universiteitsraad naar voren schoof, zijn afgewezen, weet de voorlichter ook niet exact. In één geval zou een zittend raadslid de voorkeur hebben gekregen boven een nieuwe kandidaat. ste hand gelegd aan conctructiete- keningen van de garage. Een woordvoerder van het bouwbedrijf sprak vanmorgen de verwachting uit dat begin november de eerste paal voor de parkeergarage de grond zal ingaan. Bewoners van de Sint Jorissteeg hebben bezwaar gemaakt tegen de plannen omdat de bouw volgens hen een ernstige aantasting van het leefmilieu zal veroorzaken. De be zwaren spitsen zich toe op de hoog te van het gebouw, de verminde ring van licht voor de naastgelegen woningen en de vrees voor geluid hinder en stankoverlast. Woordvoerders van provinciale staten en de gemeente betoogden gisteren voor de Raad van State dat voldoende rekening is gehou den met de bezwaren van omwo nenden. Gewezen werd nog eens op de noodzaak van een parkeerga rage om de positie van het Leidse kern winkelapparaat te verbeteren. De Raad van State besloot van ochtend het verlenen van een bouwvergunning niet te zullen schorsen. LEIDEN De medewerkers van Radio 88 zullen programma's gaan verzorgen voor Omroep Rijnland. Maandag 10 september zal het eer ste programma te ontvangen zijn op de 97.6 Mhz FM van het Leidse kabelnet. Het tijdstip van uitzen ding is tussen 17.00 en 18.00 uur, van maandag tot en met vrijdag. Op vrijdag 31 augustus zal Radio 88, het Leidse informatieve radio station, haar illegale uitzendingen beëindigen. Ruim drie jaar is ge probeerd iedere vrijdag een zo in formatief mogelijk radioprogram ma te verzorgen naar voorbeeld van de toekomstige streekomroep. "Nu de streekomroep, in de vorm van Omroep Rijnland, tot 1 november een proef-zendmachti- ging van minister Brinkman heeft gekregen, lijkt het juiste moment aangebroken voor Radio 88 om te trekken", aldus de medewerkers van Radio 88. LEIDEN - Een 59-jarige boer uit Oud Ade heeft bij de Leidse politie aangifte gedaan van diefstal van twee zwarte schapen, rammen. Omstreeks half twaalf zouden de dieren zijn gestolen uit een veewa gen die op het terrein van de Groenoordhallen stond gepar keerd. LEIDEN - Napoleon zei niet veel in de wachtkamer, maar je kon zien dat hij het strijd- veld met veel plezier zou be treden. De andere vaste klan ten van Daantjes Hoekie be schouwden dit rechtbankbe- zoek ook duidelijk als een middagje uit. Eén van hen re peteerde alvast het lied 'Zand, zeep en soda' dat hij graag ten gehore wilde bren gen, mocht de rechter geïnte resseerd zijn in zijn zang kunst. door Wim Brands De eigenaar van Daantjes Hoe kie, een koffiehuis aan de Vol molengracht, moest in Den Haag voor de president van de recht bank verschijnen omdat hij geen auteursrechten aan de Buma had betaald. Alle café-eigenaren moeten per jaar een paar hon derd gulden afdragen aan deze organisatie. Veel muziek die ze draaien is immers van de Buma en voor niets gaat de zon op. Wordt er niet betaald, zelfs niet na diverse aanmaningen, dan verschijnt er een controleur in de zaak. Soms maakt hij zich be kend, soms niet. Hoort hij mu ziek, dan hangt de eigenaar. Ook in het koffiehuis aan de Volmo lengracht verscheen een contro leur. Zingen "Maar", zegt de eigenaar, "ik heb die man duidelijk gemaakt dat wij de radio alleen maar aan hebben staan voor de weerbe richten en het nieuws. Muziek maken wij zelf wel. Vooral als de jongens een biertje ophebben kunnen ze prachtig zingen". Dit betoog overtuigde de con troleur niet: de Buma diende een aanklacht in. En zo kon het voor komen dat de eigenaar en zijn companen gistermiddag om streeks half drie afreisden naar Den Haag. Eén van de klanten benadrukte het ludieke karakter van hun tocht door verkleed als Napoleon mee te gaan. Over dat ludieke karakter liet de eigenaar zelf overigens geen twijfel bestaan: "Kijk, ik ga dus zeggen dat we zelf prachtig kun nen zingen en als het even kan meld ik ook dat we soms gedich ten voordragen. Ach natuurlijk is dat laatste niet waar, maar wat is er nou tegen een geintje?" Exact op tijd verscheen het ge zelschap in het Paleis van Justi tie te Den Haag. Nadat de heren een tijdje hadden moeten wach ten omdat de vorige zaak uitliep - "Dat moet jij eens proberen, juh. iemand laten wachten" - mocht een gedeelte van het gezelschap naar binnen. De anderen, ohder wie Napoleon, bleven in de wachtkamer. Zij waren de getui gen die desgevraagd enkele lie deren zouden zingen om te be wijzen dat Daantjes Hoekie hele maal geen radio of pick-up nodig heeft. "Wordt er in uw gelegenheid gangbare muziek gedraaid waar voor de Buma auteursrechten int", opende de president van de rechtbank, mr. Rycklama, de zit ting. Daantje schudde zijn hoofd, Nee, zijn klanten zongen zelf, vooral als er een glaasje bier in de man was. Hij voegde hierna ook nog een nieuw feit aan zijn verdediging toe, een feit dat ons eerlijk gezegd enigszins verbaas de: "Er wordt bij mij ook wel ge schaakt, maar naar muziek luis teren, nee". De advocaat van de Buma had de verdediging welwillend aan gehoord. Nu mocht hij met de feiten op tafel komen. Feiten die de 491 gulden premie die werd geëist en de 1000 gulden dwang som zouden rechtvaardigen. Hij vertelde dat de eigenaar ooit te kennen had gegeven dat hij de premie wel wilde betalen. Toen dat niet was gebeurd, had een controleur Daantjes Hoekie bezocht. Dat was begin dit jaar. De radio had aangestaan. En de controleur had gehoord, zo ver telde de advocaat, dat in het kof fiehuis het lied 'Through the years' had weerklonken. Een Bu- ma-lied. Kassa. Rompslomp Maar de eigenaar van Daantjes Hoekie gaf zich gistermiddag niet gewonnen toen hij de aan klacht beluisterde. "Daar kan ik me anders niets van herinneren", zei hij. We hoopten dat de presi dent nu misschien zou besluiten om Napoleon en zijn gevolg bin nen te roepen, maar dat gebeur de niet. Hij zei dat hij voldoende wist om over een week het von nis uit te spreken. Wat de uitslag zou zijn, liet hij overigens al doorschemeren. De Buma-advocaat hoorde het ver baasd aan. En sprak na afloop dat nu "het kinderachtige gedoe weer zou beginnen: formulier opsturen, controleur langs laten komen. Bovenmatig veel romps lomp voor een zaak als deze". U begrijpt: Daantjes Hoekie won. De Buma had meer feiten moeten verzamelen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3