Wonderlijke misverstanden bij AVRO uit de weg ruimen VPRO-radio radicaal gewijzigd Veel nieuwe namen en programma's in komende seizoen 'Stormram' Wibo van de Linde: AV ROsamenwerking met andere omroepen Kijkdichtheid Sky Channel gering STUS ENSDAG 29 AUGUSTUS 1984 RADIO-TV PAGINA 23 1(1) Smalltown Boy Bronski Beat 2(3) The Glamorous Life - Sheila E 3(4)- High Energy - Eve lyn Thomas 4(2)- Two Tribes - Fran- kie Goes to Hollywood 5(7) When Doves Cry - Prince 6 6) I Won't Let the Sun go Down on me - Nik Kershaw 7 (19) Careless Whisper - George Michael 8 (18) - Mijn stad - Danny de Munk 9 (11) - Ghostbusters - Ray Parker Jr. 10 9) I'm you son South America - Silvio 11 (10) - Jump - Pointer Sis ters 12 (12) - When am I going to make a Living - Sade 13 (16) - Not the dancing kind - Ruud Gullit 14 5) Wake me up before you Go Go - Wham 15 (30) - I just called to say I love you - Stevie Wonder 16 (21) Mesasage to my girl - Split Enz 17 (17) White horse - Laid Back 18 8) Talking loud and clear - Orchestral Manoeuvres in the Dark 19 (14) - You don't love me - Marilyn 20 (24) - The more you live, The more you love - A Flock of Seagulls 21 (23) - Everybody's laug hing - Phil Fearon Galaxy 22 (38) - Sounds like a melo dy - Alphaville 23 (20) - No song to sing - One Two 24 (29) La Colegiala - Gary Low 25 (25) - Love Resurrection - Alison Moyet 26 (37) Torture - Jacksons 27 (13) - Each and Everyone Everything but the Girl 28 (28) - Vivace - Berdien Stenberg 29 - Happy Children - P Lion 30 (15) - To France - Mike Oldfield 31 - Politiek - Normaal 32 Dr. Beat - Miami Sound Machine 33 (40) - Heb ik daar mijn schoenen voor gepoetst - Robert Paul 34 Shine - Frida 35 Menage a Trois - K Ram 36 (26) Taxi - J Blackfoot 37 (32) Sunglasses - Tracey Ullman 38 Souvenir del Sol - Debbie 39 (27) All of you - Diana Ross Julio Iglesias 40 (34) - Dum Dum Girl - Talk Talk (Stichting Ned. Top 40) .VERSUM (GPD) - Het :0-bestuur heeft met waarde- kennis genomen van Jan isbroeks radioplannen voor het ende seizoen. Radio-directeur sbroek legde het college een jewerkt plan voor, waarin tot Irukking komt hoe de VPRO [af oktober als B-omroep op de o voor de dag zal komen. radiodienst van de VPRO •ft vanaf oktober 39 in plaats 13 uur zendtijd ter beschik- en tot grote tevredenheid van isbroek en de zijnen is deze onddtijd, zoals omschreven in het aan het NOS-bestuur, ver- over een aantal aaneengeslo- taten': blokken. De door Haasbroek uanTeesde versnippering zal dus a de VPRO voorbij gaan. Ook langi het verzoek van de VPRO om e, uitt op Hilversum 5 te worden in- ten, ojleeld is voldaan; de zendtijdin- zoalsing radio 1984-'85 zal naar alle Nixoarschijnlijkheid komende vrij- iump, in het NOS-bestuur definitief uangrden vastgelegd. Jet de hulp van elf nieuwe ra- imedewerkers, waarvan er ze- een a geselecteerd zijn uit maar liefst ik 7*0 sollicitanten die op een kran- ar aödvertentie reageerden, gaat de lerikiRO-radio in het komende sei- ingenn ruim 2000 uur zendtijd vullen. die Vat de informatieve hoek betreft rvolg de VPRO afstappen van de be- erstende thema-programmering, arbij steeds gedurende een ^te^Mand het grootste gedeelte van tige zendtijd aan slechts één onder een iirp Werd besteed. Hiervoor in de ers aiats komt een serie twee uur du- illen ide programma's, getiteld ,Het aar «oor', die in het teken van „ver- ;ping en onderzoek" zal staan. de maandagmiddag op Hilver- J komen kwesties aan de orde tnmen die dreigen te worden ver- r>p1?en weggemoff,eld en zal ruim CPiVndacht worden besteed aan »akke groepen als jongeren, cri- die minelen, oorlogsslachtoffers, etni sche groeperingen en uitgebuite consumenten. Een nadere om schrijving van de inhoud van ,Het spoor' geeft Haasbroek in zijn be leidsplan niet, „dat zou de concur rentie wel willen", zo voegt hij er aan toe. Ook op de maandagmiddag zal worden geëxperimenteerd met een zgn. .brievenbusprogramma' met ruimte voor reacties van luiste raars, over onderwerpen als: ,de hongerwinter', .Portugal', .recht, macht en manipulatie' en, rond de Kerst, .fast food'. De dinsdagavond op Hilversum 1 wordt door de VPRO gevuld met cultuur en meer in het bijzonder met cabaret, sketch, satire etcetera. Onder de titel Borat'. Haasbroek noemt Borat het zoveelste grens verleggende („misschien wel het meest avant-vooruitlopende") VPRO-programma. Verder op de dinsdagavond een „te lang door de VPRO verwaar loosd" onderwerp: literatuur. Eindredacteur Paul Aalbers en producer Astrid Nauta hebben dan ook de opdracht om deze rubriek serieus aan te pakken. Ook de VPRO begint deze winter met een media-rubriek, .Buiten beeld', en de dinsdagavond wordt afgesloten met de terugkeer van een live-voordrachts-, debatteer-, en flauwekulshow, verwant aan de vroegere „suite", ditmaal genaamd ,Het Pandemonium'. Op de woensdagmiddag maakt VPRO's groepsleider voor Hilver sum 3, Roel Bentz van de Berg, van de gebruikelijke jongerenpraat- shows van weleer nu ook bij de VPRO een echt muziekprogram ma. Bij de VPRO op Hilversum 3 zal „het hele spectrum kwaliteits- popmuziek uit heden en verleden" aan bod komen, met als onderlig gende gedachte dat popmuziek deel uit maakt van een bijzondere vorm van klassenstrijd: „the struggle for fun". Een bijzonder onderdeel van VPRO's popprogrammering is tus sen 15 en 16 uur: „Ron, Flon, Flon met Jaques Plafond", vlak vóór de Nationale Hitparade en de (volgens het VPRO-bestuursstuk) „te veel beluisterde avondspits" van de NOS. Met eigen gemaakte muziek, veel gezang en rare telefoongesprekken bereiden Wim T. Schippers en Ro gier Proper als respectievelijk Ja ques Plafond en Wilhelmina Kuttje de schooljeugd voor op het NOS- blok. Hevig verzet tegen dit gesproken woord op Hilversum 3 kwam van de nieuwbakken groepsleider Bentz van de Berg, maar op het moment dat hij in dienst kwam wa ren de plannen zover gevorderd dat hij toch twee uur heeft moeten slikken die niet zuiver in het teken van (pop)-muziek staan. In het VPRO-bestuur maandag avond werd in uiteenlopende ter men gejuicht over ,the John Peel Show' (woensdagavond Hilversum 3). „Een coupe", „een grap" en „een stunt" waren enkele van de kreten die vielen als reactie op het introduceren van een Engelstalige discjockey op de Nederlandstalige radio. De vermaarde John Peel zal wekelijks van 20 tot 21 uur vanuit Londen een rechtstreeks program ma verzorgen. „Eindelijk radio zonder ondertitels", aldus Haas broek, die maandag signaleerde dat de rest op Hilversum 3 toch al allemaal in het Engels was, „dus waarom de presentatie niet?". Klassieke muziek gaat de VPRO op de donderdagmiddag en -avond brengen. Groepsleider Han Reizi ger heeft getracht om in de Hilver sum 4-programmering wat meer structuur te brengen dan op die zender meestal het geval is: „De meest makkelijk in het gehoor lig gende werken worden als leiding water over ons uitgestort. Achter elkaar door en zonder verband". Het VPRO-programma ,de Bewe ging' wijkt daarvan af door met thema's te werken over een langere periode: elke maand een andere componist, periode of fenomeen. Verder een programma met muzi kale actualiteiten, een rubriek met volksmuziek uit diverse culturen, een wekelijks portret van een uit voerend kunstenaar, componist, fanaat of kenner en daarop aanslui tend een concert, een cultureel nieuwsbulletin en veel aandacht voor eigentijdse muziek. 'Het gebouw' Op de informatiezender Hilver sum 2 heeft de VPRO het plan op gevat, een 10,5 uur durend mon sterprogramma te gaan maken. Men heeft getracht om dit, ook qua vorm, niet te doen lijken op de be kende info-shows. Die vorm heet ,het gebouw' en biedt de radioma kers de mogelijkheid om hun ma rathonuitzendingen er ook ge bouwachtig uit te laten zien. Er zijn in dat gebouw (waarvoor het Hil- versumse GAK-pand als voorbeeld moest dienen) vooral veel afdelin gen, waar de verschillende onder werpen kunnen worden onderge bracht, maar het gebouw heeft ook een portier (Cor Galis), een klach- tendienst, er wordt veel tijd ver gooid met onzin en koffieleuten etc. etc. Enkele afdelingen zijn: ,het Beeld' waarin Walter Slosse autori teiten aan de tand voelt, ,het Fo rum', een discussie tussen vrou wen als tegenhanger van .Welinge lichte Kringen' (dat ook blijft) en ,het kongres' met verslagen van ab surde symposia, congressen en se minars... Ook zal elke vrijdag een interview plaatsvinden tussen Fei- ke Salverda en een actueel kop stuk. Op maandag (Hilversum 1, 16 uur), krijgt de ongewone intervie wer Ischa Meijer een uur zendtijd bij de VPRO. Hij zal in uiteenlo pende vorm interviews, reporta ges, discussies en impressies ver zorgen. Kritiek was er in het VPRO-be- stuur tegen het feit dat er op de ra dio geen kinderprogramma gerea liseerd is. ilsiWibo v.d. Linde: dankbaar gebruik gemaakt van waardevolle t ton/t HILVERSUM (GPD) - „De periode die vooraf ging aan mijn benoeming is inderdaad niet de leukste tijd van mijn le ven geweest. In de bedenkin gen die links en rechts tegen mij werden aangevoerd zaten echter zoveel onwaarheden dat ik het de moeite waard vond om die daarna binnen het AVRO-bedrijf recht te gaan zetten. Maar ik moet toegeven dat toen het wat al te persoon lijk werd ik aan voorzitter Wal lis de Vries heb gevraagd: vind jij het nog wel acceptabel om door te gaan?". door Dick Versteeg Wibo van de Linde toonde zich gisteren na afloop van de perscon ferentie, waarin zowel het nieuwe beleid als de programmering voor het komende winterseizoen wer den gepresenteerd, opvallend openhartig. Openhartiger in elk ge val dan tijdens het officiële gedeel te waarin hij vragen over die voor hem vaak pijnlijke periode nogal afstandelijk tegemoet trad. Hoewel geluiden van AVRO-me- dewerkers uit zijn directe omge ving zonneklaar aangeven hoezeer de sfeer binnen het bedrijf sinds zijn komst ten goede is gekeerd, schoof de nieuwe radio- en televi siedirecteur die eer tijdens de pers conferentie van gisteren onge vraagd ter zijde. „Ik heb dankbaar gebruik gemaakt van vele waarde volle tips uit het bedrijf. Ook van mijn voorganger Siebe van der Zee. De AVRO-nieuwe-stijl is dan ook geen dictaat van ene meneer Van de Linde", zo meldde hij uiter lijk onbewogen. Na afloop ligt de vraag dan ook voor de hand. Heeft de kersverse directeur zich niet wat al te be scheiden en taktisch opgesteld? Van de Linde: „Absoluut niet. Het is gewoon waar dat ik het tot nu toe niet in m'n eentje heb gedaan. Toen ik hier binnenkwam heb ik een soort ontwerp gemaakt met mijn globale ideeën. Ik heb dat aan de ondernemingsraad gegeven on der het motto: wat vinden jullie er van? Ik ben gewend zo te werken, dus voor mij is zo iets heel gewoon. Maar men bleek dat hier toch een hele bijzondere manier van starten te vinden. Ik heb met ieder dienst- 77i» Nieuwe gezichten straks in AVRO's Televizier. Het zijn Ruud Hendriks en Amanda Spoel, die gisteren aanwe- b.ig waren bij de presentatie van het winterprogramma van de AVRO. (foto anp) irt HILVERSUM (GPD) - De AVRO ?aat de Rotterdamse stichting Ra- Q Jio Atlantis Omroep steunen in het om een officiële lokale .Zendmachtiging te verkrijgen. Wallis de Vries j.*ieeft dit gisteren meegedeeld tij dens de presentatie van het nieuwe O7ivinterprogramma van zijn om De steun is voorlopig van aard maar het is niet iT.uitgesloten dat er in de nabije toe komst ook een programmatische samenwerking uit rolt, aldus Wal lis de Vries. yj De AVRO-voorzitter .deelde mee dat de steun moet worden gezien als onderdeel van het streven naar pen brede samenwerking met an- Jdere omroeporganisaties. In dit verband doelde hij ook op de offi ciële Hilversumse omroepen. „In een aantal gevallen zoals bij het aankopen van grote kostbare pro- dukties kan dat heel nuttig zijn. Vorig seizoen is daarmee al begon nen met Veronica, TRÓS en de BRT. We hopen daarmee door te gaan. Maar zo stelde Wallis de Vries met nadruk, samenwerken is natuurlijk heel wat anders dan fu seren. Het mag nooit ten koste gaan van de eigen identiteit". Radio Atlantis opereerde vroe ger als commerciële radio-piraat. De in Antwerpen woonachtige ei genaar wil nu echter op legale wij ze in de ether. Volgens hoofdredac teur Nico Haasbroek van de „offi ciële" regionale omroep Radio Rijnmond heeft Atlantis ook sa menwerking met Radio Rijnmond gezocht, maar is vervolgens plotsklaps overgestapt naar de AVRO. Radio Rijnmond heeft daarop de contacten met Atlantis verbroken. „Een vreemde zaak", aldus Haasbroek, „want de AVRO. weet dat Atlantis absoluut niet vol doet aan de voorwaarden die in de medianota worden gesteld voor het verkrijgen van een zendmach tiging". AVRO-voorzitter Wallis de Vries wees er tijdens de programma-pre sentatie verder op dat de recente reorganisatie van zijn omroep niet inhoudt dat de programmafilosofie van de AVRO wordt verlaten. „De AVRO is er niet voor bepaalde doelgroepen. Wij blijven vasthou den aan onze onafhankelijke op stelling. Ik zie daarom bijvoor beeld geen samnwerking met ac tualiteitenrubrieken van andere omroepen". Wallis de Vries nam de gelegen heid ten baat om nog eens te wij zen op de wens van zijn omroep mee te doen aan abonnee-televisie. Hij deelde mee dat met een aantal organiaties op dit terrein in ver kennende zin overleg wordt ge voerd. Over de reorganisatie van het AVRO-bedrijf zoals die eind vorige week naar buiten werd ge bracht zei hij: „De slagorde is op gesteld, de gelederen zijn gesloten en we kunnen nu met volle kracht vooruit". Wallis de Vries kondigde als on derdeel van het nieuwe beleid nog aan dat per provincie maandelijkse contactbijeenkomsten met de AVRO-leden zullen worden gehou den om de band met de achterband te versterken. hoofd twee uur lang intensief ge praat. Het grote voordeel daarvan is dat je elkaar leert kennen. Zoiets brengt een contact tot stand, een contact ook waarin je allerlei onte rechte beschuldigingen van beide kanten kunt weerleggen". „Half juli waren we eigenlijk al zover dat wij het met de onderne mingsraad in grote trekken eens waren. En dat was ook logisch want al die sectoren hadden er over meegepraat. Ok, ik mag dan de aanzet hebben gegeven, maar door dat intensieve contact is er heus nog wel een aantal dingen ge wijzigd. Het is ook echt geen tac tiek als ik zeg dat Siebe van der Zee daaraan ook heeft bijgedragen. Een aantal ideeën die hij er op na hield liep parallel met de mijne. Maar het verschil was alleen dat hij ze door allerlei omstandigheden niet eerder heeft kunnen doorvoe ren". Al na enkele weken constateerde een van de stafleden dat de nieuwe directeur 'als een stormram' door het bedrijf ging. Van de Linde: „Als dat in positieve zin werd be doeld ben ik het er mee eens. Maar dan wel een ram met goeie oren. Kijk het AVRO-bedrijf was ge woon gestopt. Je kunt in zo'n be drijf het hoogste kader niet afzon deren van de rest. Het is bijvoor beeld toch ridicuul dat hier de ra dio- en televisiestaf altijd apart ver gaderden?". „Ik zal het mijne er toe bijdragen dat een aantal wonderlijke misver standen hier snel verdwijnen. Het misverstand bijvoorbeeld dat tele visie belangrijker zou zijn dan ra dio. En dat tv-programmamakers gewichtiger zouden zijn dan hun radio-collega's. Daarom vind ik de grote mate van samenwerking tus sen de radio- en de televisiedienst een van de belanrijkste zaken in de nieuwe opzet. Ik verwacht daar veel van". Een van de beschuldigingen die tijdens de benoemingsperiode de ronde deden was dat de nieuwe man de beschermeling zou zijn van AVRO-voorzitter Wallis de Vries. Er wordt over vriendjespolitiek ge sproken. Van de Linde: „Dat was echt flagrante onzin. Want ik had Wallis de Vries daarvoor nog maar eenmaal ontmoet en dan ook nog maar vrij oppervlakkig met een handdruk. De waarheid is dat ik ben binnengehaald na een advies van een headhunters-bureau (een instelling die zich bezighoudt met het opsporen van topmensen - red.) en misschien zul je inmiddels ook wel hebben gehoord dat Mies Bouwman mij heeft getipt bij dat adviesbureau. Van vriendjespoli tiek is dus absoluut geen sprake geweest". Van Meekren Het binnenhalen van Wibo van de Linde had rechtstreeks tot ge volg dat Jaap van Meekren z'n ont slag indiende. Dat moet toch ook een niet al te prettige ervaring zijn geweest. Van de Linde: „Je kunt het geloven of niet maar ik heb al tijd goed met hem gewerkt toen ik nog bij Televizier Magazin zat. En ik heb altijd gedacht dat dat weder zijds was. Ik heb nooit geweten dat er een 'maar' aan zijn kant zat. Dat heb ik pas gemerkt toen mijn komst hier aan de orde kwam. Dat was inderdaad een zeer teleurstel lende ervaring waarmee ik dus niet bespreek wat hij allemaal over mij heeft gezegd in negatieve zin". „Maar ja, je weet nooit hoe dat soort situaties ontstaan. Ik ben geen psychiater en ik ben ook niet van plan het te worden. Om aan te geven hoe ik mijn relatie met Van Meekren opvatte kan ik vertellen dat ik zelfs een moment heb ge dacht dat hij die tip aan het head hunters-bureau had gegeven. Mis schien kun je mijn verbazing voor stellen. Zoals het ook verbazing wekkend is hoe vertrouwelijke ge sprekken die ik nog kort voor mijn benoeming met Van Meekren heb gehad zijn uitgelekt. Maar breek mij de bek niet open. Ja, inder daad, dat soort dingen zijn pijn lijk". Wibo van de Linde niet meer op het scherm en ook niet meer als programmamaker. Dat zal even wennen worden. Van de Linde: „Ach, na het genieten van bekend heid moet er ook weer een dalende lijn zijn op dat punt. Dat is gezond. Het is allemaal niet zo belangrijk als je denkt en ik vind dat je dat tijdig moet leren. En programma's maken? Ik acht het toch niet ge heel onmogelijk dat ik de laatste ja ren van mijn actieve loopbaan niet weer eens een keer documentaires of zo zou gaan maken. Bovendien, het is ook erg leuk om zoals in de komende tijd aan de wieg te staan van nieuwe projecten. Dat heb ik altijd leuk gevonden" DEN HAAG (GPD) - De commerciële Engelstalige tv-zender Sky Chan nel wordt in ons land slecht bekeken. Uit onderzoek in de plaatsen waar Sky Channel op de kabel zit, is gebleken dat de beide Nederlandse zen ders vijftien keer zoveel kijkers trekken als Sky Channel. Uit berekenin gen van het onderzoeksbureau Intomart volgt dat de zender landelijk een kijkdichtheid van ongeveer 2 procent zou hebben, tegen 25 procent voor Nederland 1 en 2 samen. Het onderzoek van Intomart is uitgevoerd in opdracht van de STER en de NOS. De STER heeft belang bij het onderzoek, omdat Sky Channel ook reclamespots uitzendt. In de uren dat de Nederlandse zenders nog niet of niet meer in de lucht zijn, stijgt de kijkdichtheid van Sky Channel naar 4,5 procent tussen 17.00 uur en 19.00 uur en naar 3,9 procent na elf uur 'savonds. Tussen zeven en elf uur 'savonds heeft de commerciële zender een kijkdichtheid van 2,2 procent. Ondanks de lage kijkcijfers is wel gebleken dat twee derde van de ondervraagden die de zender kunnen ontvangen, een vaste voorkeuze- toest voor het station heeft. Dat is dan meestal ten koste van Duitsland 3, de BBC of de Belgische zenders gegaan. HILVERSUM - De zangeres Vanessa heeft gisteren op het vliegveld van Hilversum een contract getekend met haar nieuwe platenmaatschappij. EMI-Bovema. Het gewichtige document kwam niet zo maar op tafel, maar werd per parachute boven het veld 'gedropt'. (foto anp»

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23