Wintermode voor 1984 chique en eenvoudig Italianen in wintersfeer Japanners Greta Garbo inspireert ontwerpers PAGINA 20 EXTRA ens: woensdag 29 augustus 1 De geometrische belijning die al enkele seizoenen een plaats opeist, lijkt het pleit te hebben gewonnen. Komende winter zal de mode meer dan ooit gekenmerkt worden door een rechte belijning, een lang en sluik silhouet, een perfecte coupe en een chique eenvoud die ondanks de soms wat manlijke modellen het vrouwelijk elan zeer sterk accentueert. De mode voor komende winter lijkt de klassiek ingestelde pragmatische vrouw, die toch ook de romantiek niet schuwt, op het lijf geschreven. Een sofisticated modebeeld waarvoor de jaren '30 en '40 model hebben gestaan en die sterk de herinnering oproept aan filmsterren als Greta Garbo en Marlène Dietrich. Maar zoals elk jaar houden de confectionairs bij het samenstellen van de nieuwe collecties rekening met ieders wensen. En daarom komt voor de sportieve types vooral warme kleding op de markt in een duidelijk militaire stijl. Een stijl waarvoor o.m. vliegeniers en parachutisten model hebben gestaan. En dat alles nog afgezien van de specifiek op de jongeren afgestemde kleding. Kleding die ondanks de dikwijls kostbare materialen en de kien op elkaar afgestemde combinaties de indruk moet wekken alsof de jongere niet echt verzorgd voor de dag wil komen. Want in tegenstelling tot de volwassenen mag alleen de jeugd zich komende winter nonchalant kleden. door Kitty van Gerven De mode voor najaar en win ter '84-'85 mag dan hier en daar nog wat ruimte laten voor eigen ideeën, over één ding zullen we het allemaal eens moeten zijn: de knieën blijven bedekt en goed ook. Alleen wie zich nog tot de jongeren kan rekenen is het toegestaan in mini te ver schijnen. Alsof de ontwerpers ons willen behoeden voor stramme ge wrichten in het koude jaargetijde is eenstemmig gekozen voor een zelfde roklengte: hoger dan de kuiten komt de zoom niet, vaak zelfs blijft die eronder. En dat kan ook haast niet anders in een modebeeld waarin het lange en sluike silhouet overheerst. Om dit effect nog te beklemtonen ligt het accent voornamelijk op de schouders die iets verbreed zijn. De ruime mouwen (raglan-, ki mono- of vleermuismouwen) dragen ertoe bij dat vooral het bovenlichaam alle aandacht krijgt. Naast de rechte vormen blijft ook de al in de afgelopen winter gesignaleerde omgekeer de trapesiumvorm (brede schou ders en een nauwe rok) in zwang. Kleuren De kleuren voor het komende négaar zijn hoofdzakelijk aan de donkere kant; hoewel zwart een prominente plaats binnen het kleurgamma moet afstaan' aan marineblauw en donkerbruin. Vooral de boskleuren moeten het gaan maken. Naast diverse tinten bruin (van caramel en ter ra tot kastanje) ook veel soorten groen, van dennegroen tot flesse- groen en daarnaast tal van Een 'eivormig' silhouet komt veel al voor in de op de oosterse kleding geënte modellen zoals dit jasje met kimonomouwen. blauwschakeringen, variërend van marine tot fel violet alsmede dieprood. Grijs blijft evenwel de boventoon voeren, terwijl er ook wat vergrijsde pasteltinten te zien zijn. Een hele aparte plaats op het palet voor komende winter ne men de lichte kleuren in: wit, beige, ecru. Deze kleuren wor den in de nieuwe collecties veel al niet gecombineerd met donke re kleuren maar ton-sur-ton ge dragen. Wat de stoffen betreft, die blijven luxueus en bovenal soepel en glad: lichte flanels, wollen jerseys, camel, wollen ga bardine, pure zijde, satijn, gewat teerde katoen, linnen, tweed, ve lours, teddy en zeker niet in de laatste plaats suède, leer en bont. De breisels zijn belangrijker dan ooit. Niet alleen de truien maar ook de tricotjurken, pakjes, rok ken, hessen en zelfs jassen van angora, mohair, fijne bouclé. Jassen De jas is de laatste jaren steeds meer de basis gaan vormen van een modieuze garderobe. Voor de komende winter zijn ze er dan ook in soorten en kleuren. De zeer stijlvolle rechte jassen met brede revers, wyde mouwen en dubbele knoopsluiting en met soms een enkele plooi in de bijna altijd ruime rug of met een lage rugceintuur passen helemaal in het beeld van de 'vrouw met allu re'. Zoals trouwens ook de ruime trenchcoats met een strak aange haalde ceintuur in de taille (die de verbrede schouders nog eens extra accentueert). Wat 'gezelliger' zijn de ruime jassen met laag ingezette kimo nomouwen of vleermuismou wen, sjaalkragen en enorm grote zakken die de oosterse invloeden in de mode vertegenwoordigen. Deze jassen geven de draagster een 'eivormig' silhouet dat zo be kend is van met name de Chine se kleding. Veel opsmuk valt er aan deze mantels niet te bespeu ren. Het gezicht wordt hoofdza kelijk bepaald door de kraag en de sluiting die dikwijls asymme trisch is. Een enkele jas is afge biesd met een contrasterende kleur. De lengte wil nog wel eens variëren; van over de kuit tot net over de heup maar niet zelden blijft een deel van de rok eronder zichtbaar. Voor de sportieven onder ons zijn er tal van jacks hoofdzake lijk parkamodellen van gewat teerde katoen, waarin men over een zee van bewegingsruimte be schikt. In tegenstelling tot de meer klassieke jassen zijn de jacks voorzien van legio opge stikte zakken met kleppen, koor den, ritsluitingen en capuchons of opvallende kragen. Jurken en rokken De robe-manteaux en de che- misiers zijn weer helemaal terug: sluikvallende, rechte japonnen met een eenvoudige knoopslui ting aan de voorzijde en met als enige verfraaiing grote opgezette zakken. Naast de gebreide iur- Wat manlijk en klassiek is het mo debeeld voor de komende winter. De tailleur, gedragen op een strak ke kuitlange rok en een blouse met als opvallend detail de stropdas is kenmerkend voor de stijl van de 'vrouw met allure'. ken over het algemeen ontdaan van elk detail, (al dan niet ge combineerd met een loshangen de hes) zijn er modellen met een geraffineerd plooienspel. De tail le is in veel gevallen niet aange geven en de strakke rokken bie den alleen wat bewe gingsruimte dank zij een split middenachter of aan de zijkanten. Om toch geenszins saai te lij ken moeten deze jurken in de geometrische stijl het vooral hebben van fraaie halspartijen; sjaalkragen, hoge cols en gedra peerde kragen. Voor de wat ro mantischer ingestelden zijn er ja ponnen, dikwijls van geruite stof met plissé-rokken of met ver laagd aangezette rokken, klok kend of geplisseerd. De jurken in deze stijl laten ook wat meer van de lichaamsvormen zien: brede ceintuurs markeren de taille. Het romantische effect wordt nog verhoogd door de verwerking van kant en velours. In overeenstemming met de kledingstuk ken die nonchalant in laagjes over elkaar minimum heen kunnen details bepalen het modebeeld worden voor komende winter. gedragen. Ruime, rechte jassen met brede re vers nemen een belangrijke plaats in het jassenaanbod in. jurken zijn ook de rokken recht of zelfs strak, met opgezette of uitstekende zakken met splitten of een zijsluiting terwijl ook de overslagrokken en de kilts terug komen. Maar wie zich meer thuisvoelt in een wijde rok, zal haar hart kunnen ophalen aan de superwijde cirkelrokken of klo- krokken. Misschien meer dan ooit neemt het korte jasje een plaats in het modebeeld in. Enerzijds recht met brede schouders, lange revers en een lage double-breas- ted-sluiting, anderzijds meer ge tailleerd en voorzien van een schootje. Om het 'manlijke' ui terlijk van de eerstè jasjes nog te versterken, is de stropdas als een onmisbaar detail voorgeschre- Blouses en broeken Maar voor degene die niet zo gecharmeerd is van de manlijke stropdas, zijn er ook allerlei blou ses met strikken om onder de tailleurs te dragen. De blouses zijn over het algemeen uiterst soepel en van fijne stoffen zoals zijde met vleermuismouwen en een knoopsluiting op de rug. Broeken zijn er slechts in en kele modellen: hoofdzakelijk rui me bandplooibroeken met rech te of iets toelopende pijpen. Vrij wel alle broeken zijn voorzien van pijpen tot net op of net bo ven de enkels en de minder strakke zijn voorzien van een omslag. Voor wie durft zijn er broeken met een verhoogde tail le en brede bretels. Jonge mode Speciaal voor het jonge pu bliek omvat het kledingaanbod voor komende winter een keur van robuuste kleren: wijde jas sen met grote aangeknipte kra gen, gedragen op stoere, dijk- wijls gewatteerde broeken tot net over de kuit met daarop grote truien met wijde mouwen. Ge drapeerde sjaals en stevige laar zen met daaroverheen nog eens beenwarmers moeten het beeld oproepen van de bewoners van de Afghaanse berggebieden. Accessoires De accessoires blijven voorlo pig nog opvallend: grove korte kettingen van kralen van hout, kurk of ivoor, brede ceintuurs of riemen met metalen versieringen dan wel wat fijnere smalle riempjes samengevoegd tot een breder geheel. Grote sjaals blij ven 'in', zij het dan dat deze niet over de schouders worden gedra gen maar meer om het hoofd ge knoopt. En de hoeden zullen ko mende winter voor een deel plaats moeten gaan maken voor de baretten. Deze nauwaansluitende leren mantelpakken zijn een ontwerp van Gianni Versa ce en vormen een onderdeel van de confectie-collectie in leer die door Mario Valenti- no op de markt wordt ge- bracht. iroto api. Heel mannelijk van lijn zijn deze twee costuums uit de collectie van Ferragamo. Zij hebben een duidelijk 'Garbo-effect' maar zijn door de slanke niet overdre ven wijde snit heel elegant. Een blazer in dekenruit, versierd met gebloemde vlinderstrikken laat Arma ni dragen op een vrij korte staat uit een kraagloze blouse en een wijde overslag rok. rok van tweedstof. (foto ap>. ('oio ai21 houdt het komende 1 Rei Kawakubo geldt als de 'hoge priesteres' van de Japanse 'lappen- mode'. (Foto API Kenzo combi neerde vele kleu ren en materialen om tot dit toch leuke resultaat te komen. (foto api. Een a-symme trisch ensemble met een wollen jersey blouse on der een a-symme trisch wollen jack, alleen c ker schouder ge dragen. Om de be nen worden wol len banden ge wikkeld en een le ren hoofdband.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 20