LEIDSCH DAGBLAD 'Geheim' overleg in haven Werkgroep pleit voor celstraf videopiraten LwJB Grote handel in gestolen auto's Voor een tientje véél wijzer reen nieuwe grote woongebieden meer Luchtmacht vliegt bruidspaar naar Papendal Aanbod Sociale Zaken moet impasse doorbreken SNIJBONEN POND CÜM DRUIVEN "3SR HEEL mo Chef bank Düsseldorf gegijzeld LEIDSCH DAGBLA )ENSDAG 29 AUGUSTUS 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37486 ,-teur: G. Koopman dredadeur: drs. J. W. E. Metselaar hoofdredacteur: R, D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon eidse regio tot 2000: Van een c r verslaggevers )EN HAAG/LEIDEN - ootscheepse nieuwe longebieden zullen er na 90 in de Leidse regio en bollen- en kuststreek 3t meer verrijzen. Dit jkt uit het voorontwerp- eekplan Zuid-Holland sst, dat de provincie van- ag heeft gepresenteerd. Üs het plan alle procedures ïft doorlopen zal het tot het jaar )0 gelden als leidraad voor het leid op het gebied van wonen, rken en recreatie, n het ontwerp wordt geconsta- •rd dat ruimte voor woningbouw bedrijfsvestiging zoveel moge- c moet worden gevonden en ge- ncentreerd in al bebouwde ge iden. Nieuwe mogelijkheden Ichap dreigt >raks met --loycot beleid uperheffing SN HAAG (ANP) - Het dagelijks stuur van hét Landbouwschap ert met minister Braks van land- •uw en visserij spoedoverleg over uitvoering van de superheffing or de melkveehouders. Afhanke- k van de uitkomst van dat ge- rek, dat vanmiddag om twaalf ir is begonnen, beslist het be- iur of het zal blijven meewerken n de uitvoering van de superhef- ig- De beleidsondersteunende maat- gelen die minister Braks gisteren fkend heeft gemaakt schieten ilgens het Landbouwschap te nt. De bewindsman heeft vol- tns het landbouwbedrijfsleven >g steeds niet voldoende duide- kheid en zekerheid verschaft aan i melkveehouders. (Zie ook pagina 6) zijn er aan de rand van Leiden (Oostvlietpolder), in de as Katwijk- Leiden en in Sassenheim en Voor hout. Voorop staan echter in het voor ontwerp versterking van de stad en bescherming (dus zo min mogelijk bebouwing) van het landelijk ge bied. (zie verder pagina 4). ARNHEM (GPD) Dank zij per soonlijk ingrijpen van premier Lubbers zal zaterdag een bijzon der bruidspaar met een helikop ter van de Koninklijke Lucht macht van Den Haag naar Arn hem worden gevlogen. Het zijn Elsemiek Hillen (24) uit Amster dam, lid van de in Los Angeles zo succesvolle nationale dameshoc- keyploeg, en de Haagse tandarts Peter Havinga (25). Zij treden die dag in het huwelijk en heb ben, trouwdag of geen trouwdag, een uitnodiging van Lubbers aanvaard om aanwezig te zijn bij een sportdag van het voltalli ge kabinet op het nationale sport centrum Papendal bij Arnhem Daarbij zullen alle medaillewin naars van de Spelen in Los Ange les en van de Olpympische Spelen voor Gehandicapten in intieme kring worden gehuldigd. Elsemiek Hillen, een goede ken nis van Lubbers, liet het aanvan kelijk afweten, omdat zij zater dag trouwt. Maar de premier meende dat dit geen beletsel mocht zijn om na het ja-woord toch naar Papendal te komen. Hij stelde voor om het kersverse bruidspaar zaterdag om 17.45 uur vanaf de Frederik-kazeme in Den Haag per luchtmachtheli- kopter naar Papendal te laten overvliegen. Hij zou dat wel even regelen met de luchtmacht. Normaal is zoiets niet moge lijk, want de luchtmacht is geen chartermaatschappij voor parti culieren. Maar Lubbers maakte handig gebruik van de omstan digheden. De luchtmacht houdt zaterdag namelijk de jaarlijkse open dag op de vliegbasis Soes- terberg en het is de gewoonte dat de minister van defensie bij zulke evenementen ontheffing verleent van het strikte verbod om bur gers met militaire toestellen te la ten meevliegen. Die ontheffing geldt dus ook voor Elsemiek, moet Lubbers hebben gedacht. EN HAAG (GPD/ANP) - Om de iraterij met grammofoonplaten, ideobanden en dergelijke doel- ■effend te bestrijden moet de trafmaat worden verhoogd. Zo loet het vervaardigen, bewaren en ivoeren van illegale video- en ge- ïidsbanden, grammofoonplaten n computerprogramma's kunnen worden bestraft met een gevange- lisstraf van twee jaar of een geld- loete van 100.000 gulden. Tot nu oe is alleen het verspreiden van verk waarbij inbreuk wordt ge naakt op andermans auteursrecht itrafbaar. De huidige maximale straf, 25.000 gulden boete, staat in jeen verhouding meer tot de win sten die bij de illegale handel in Deeld- en geluidsdragers worden gemaakt. Deze aanbevelingen staan in een ussentijds rapport dat de interde- jartementale werkgroep piraterij ranmiddag heeft aangeboden aan le ministers van justitie en van WC en aan de staatssecretaris van ïconomische zaken. De werkgroep staat onder voorzitterschap van nr. E. Lukacs en werd vorig jaar september door minister Korthals fütes van justitie ingesteld. De werkgroep is nagegaan in ivelke omvang illegale beeld- en geluidsdragers en andere be schermde produkten worden ver menigvuldigd en verspreid. Ook heeft zij probeerd aan te geven wel ke schade daarbij door de auteurs rechthebbenden wordt geleden. De werkgroep concludeert dat een derde van de videomarkt illegaal is. Dat komt overeen met een dis- tributieomzet van 55 miljoen gul den, die aan de neus van compo nisten, tekstdichters en schrijvers voorbij gaat. Mogelijk een bui Half lot zwaar bewolkt en mogelijk een bul. Minimumtemperatuur om streeks dertien graden. Middagtempe- ratuur ongeveer eenentwintig graden. Matige zuidwestenwind. 30 augustus Zon op: 6.49, onder: 20.33 uur. Maan op: 11.35, onder: 22.17 uur. Hoogwater in Katwijk om 6.26 en 18.55 uur; laagwater om 2.37 en 14.43 Om de piraterij beter te kunnen bestrijden, moet volgens de werk groep de auteurswet uit 1912 op een aantal punten worden gewij zigd en bijgesteld. Zo zal in deze wet bijvoorbeeld een computer programma moeten gelden als een werk van letterkunde, wetenschap of kunst. Verder moet winst die is verkregen door inbreuk op het au teursrecht, op een of andere ma nier worden afgegeven aan dege nen aan wie die winst toekomt (de auteursrechthebbende of de licen tienemer). Op deze gelden moet be slag kunnen worden gelegd. Ook moet in de auteurswet de mogelijkheid worden opgenomen dat bepaalde rechtspersonen (aan te wijzen door de minister van jus titie) een zelfstandige verbodsactie bij de rechter instellen. De wet moet verder zodanig worden uitge breid dat bepaalde groepen van handelaren in informatiedragers een administratieverplichting kan worden opgelegd. Voor het opsporen en vervolgen bij overtredingen van de auteurs wet stelt de werkgroep voor in elk arrondissement een officier van justitie aan te wijzen die dit deel van het opsporingsbeleid in zijn portefeuille heeft. Drie vrouwen omgekomen bij botsing ENKHUTZEN (ANP) - Bij een ver keersongeluk in Enkhuizen zijn gisteravond drie vrouwen uit Haar lem om het leven gekomen. Het zijn D. Kef-Verstegen (63), M. Rooymans-Van de Eerenbeemt (69) en L. Slebos-Van de Veen (70). Zij zaten in een auto waarvan de bestuurster volgens de rijkspolitie geen voorrang had verleend aan een andere auto. Een andere inzit tende van het voertuig, de 84-jarige echtgenoot van mevrouw Slebos, raakte ernstig gewond. Het onge luk gebeurde omstreeks tien uur op een kruising van de provinciale weg Hoorn-Enkhuizen. De werkgroep adviseert ook een correctie aan te brengen op de be paling dat veroordeling van over treders alleen mogelijk is als opzet kan worden bewezen. Het zou vol doende moeten zijn als de overtre der 'redelijkerwijs kon weten' dat hij illegale kopiëen heeft verhan deld. BOTERMALSE HOLLANDSE pee „/ZE&NA ROTTERDAM (ANP) - Minister De Koning (sociale za ken) is bereid een uitbreiding van de arbeidspool in de Rotterdamse haven, de SHB, met behulp van ww-geld toe te staan, mits dat leidt tot spoedige beëindiging van het conflict in de stukgoedsector. Het ministerie kan dit officieel niet bevestigen. Opname van een aantal werkne mers in de arbeidspool kan ge dwongen ontslagen bij Rotterdam Terminal, waar 150 banen op het spel staan, voorkomen. Het minis terie schaart zich daarmee offi cieus aan de zijde van werknemers en vakbonden, die hun steun ge ven aan een herplaatsingsplan van directie en bewindvoerders van Rotterdam Terminal. Dat plan voorziet in overplaatsing van 100 werknemers naar de SHB. kingsparool nog niet ingetrokken. In de afgelopen dagen acties zijn gehouden bij verscheidene stuk- goedbedrijven, omdat de werkge vers weigeren mee te werken aan een oplossing voor de 150 werkne mers van het noodlijdende Rotter dam Terminal. De gedeeltelijke blokkade bij Inco- trans, het moederbedrijf van Rot terdam Terminal, is nog niet opge heven ondanks de dreiging van kort geding. De bond wil eerst De werkgevers, verenigd in de de garantie dat Incotrans het sala- BOGOTA (Rtr.lAP) - In een buiten wijk van Bogota in Colombia is gisteren een enorme hoeveelheid vals geld met een waarde van vele tientallen miljoenen guldens in be slag genomen. De politie trof bij een inval in werkplaats negen mil joen Duitse marken, twee miljoen Engelse ponden en één miljoen Amerikaanse dollars aan. Van daag was men de valse Peruaanse bankbiljetten nog steeds aan het tellen. De Colombiaanse politie arres teerde twee personen, die zij na een zes maanden durend onderzoek op het spoor was gekomen. Volgens de politie zeiden de valsemunters dat het geld bestemd was voor de maoï stische guerrilla-organisatie Rich tend Pad' in Peru en voor handela ren in cocaïne in Bolivia, (foto AP) Scheepvaart Vereniging Zuid (SVZ), hebben tot nu toe gewei gerd mee te werken aan elke oplos sing die hun geld kost. In de SHB, waaruit havenwerkers worden ge- recruteerd voor de pieken bij de in dividuele bedrijven, worden de leegloopkosten gedeeld door de werkgevers en het werkloosheids fonds. De SHB, waar nu zo'n 1900 mensen zijn ondergebracht, kende in de eerste helft van 1984 een leegloop van tien procent. Uitbrei ding gaat de werkgevers zeker geld kosten. Ondanks de houding van de werkgevers gaat de gemeente Rot terdam op verzoek van Sociale Za ken de mogelijkheden van een ak koord onderzoeken, zo is vanmor gen officieus vernomen. De Ver- voersbond CNV, die de acties niet steunt, vroeg beide overheden gis termiddag al om bemiddeling. Vanmorgen werd er bij alle be drijven normaal gewerkt, al heeft de Vervoersbond FNV het sta- GOUD 120,- kontant per 3 gram (f) voor uw gouden sie raden. Munten, tandgoud, sloop- goud, platina, zilver en briljant. Hoogste koers. de met ontslag bedreigde werknemers garandeert tot er een oplossing is gevonden. Het bedrijf weigert dat en heeft de president van de Rotterdamse rechtbank om een uitspraak gevraagd. Het ge ding dient morgen om 10.00 uur, tenzij de werknemers van Rotter dam Terminal en de Vervoersbond alsnog besluiten de blokkade te beëndigen. 24 PAGINA'S BIJLAGE 't Is weer bal: competitie begint (foto Holvast) Sportkrant als extra bijlage Fiscale correctie voor zelfstandigen PAGINA 5 Braks eist directe betaling melkhouder PAGINA 9 Geluids- en beeld circus in de RAI PAGINA 15-17 Hotel Nieuw-Minerva Boommarkt 20, Leiden Donderdag en vrijdag van 13.00-17.00 uur VAN DALEN DÜSSELDORF (DPA/AFP) Twee gewapende bankovervallers houden al sinds gistermorgen acht uur de filiaalchef van een bank in Düsseldorf in gijzeling. De politie heeft de omgeving van het bankge bouw afgezet en voert onderhande lingen met de overvallers. Gisterochtend overmeesterden de twee mannen de 61-jarige ge handicapte filiaalchef in de par keergarage van het gebouw. Zij gingen met hem mee het bankge bouw binnen en hoopten waar schijnlijk zich nog voor de opening van de bank met het aanwezige geld uit de voeten te kunnen ma ken. Om nog onbekende reden viel er een schot. De kogel ging door een raam en voorbijgangers waar schuwden de politie. Die sloot de omgeving van het gebouw af. De bankrovers eisen een losgeld van 500.000 mark en een snelle vluchtauto. Ook willen zij hun gij zelaar op de vlucht meenemen. De politie is niet op hun eisen inge gaan. Naar verluidt is de politie nog wel bereid het geld en de auto te geven, maar wil zij niet dat de bankrovers hun gijzelaar meene men. AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie heeft gisteren bij een actie in Spaarndam een einde ge maakt aan een omvangrijke inter nationale handel in gestolen auto's van doorgaans een duur merk, val se kentekenbewijzen en kenteken platen. Dit heeft een woordvoer ster van de Amsterdamse politie vanmorgen meegedeeld. Bij het onderzoek is aan het licht geko men dat ten minste honderd gesto len auto's zijn verscheept naar het buitenland, vaak naar Afrika en dat met deze zaak een bedrag van zeker vijf miljoen gulden is ge moeid. Bij de actie, waarbij ook een heli kopter werd ingezet, werden vier mannen aangehouden: de 35-jarige Amsterdammer B.M., de 34-jarige H.B. en de 33-jarige R L. (beiden uit Spaarndam) en de 27-jarige J.H.V.R. uit Zandvoort. Het onderzoek in deze zaak is twee jaar geleden al begonnen na dat geregeld kentekenbewijzen op doken die vals bleken te zijn. Di verse niets vermoedende eigena- ten bij auto's van verschillende merken werden aangetroffen. De falsificaten doken in het gehele land op. De politie van de hoofdstad werkte in deze zaak samen met de Rijkspolitie Amsterdam, de ge meentepolitie van Zandvoort en de luchtvaartdienst van de rijkspoli tie. Cosmo-center kan terecht in Noordwijk (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK Noordwijk is klaar voor de komst van het weten schapspark het Cosmo-center. De meerderheid van de gemeenteraad is gisteren akkoord gegaan met de eventuele vestiging van dit cen trum op de trimbaan. Wel heeft de raad een aantal voorwaarden ge kregen van de politie te horen steld die overlast voor omwonen- dat zij met een gestolen auto reden en dat het kenteken bij de auto vals was. Het onderzoek in de afgelo pen twee jaar wees uit dat er steeds sprake was van een zelfde soort valse papieren en dat deze falsifica- den en verkeersproblemen buiten het dorp tot moeten beperken. Of het centrum inderdaad naar Noordwijk is nog onzeker. Ook Amsterdam en Hilva- renbeek zijn kandidaat. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mi| voor een kwartaalabonnement (f 63.10): vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1