Goede riolering: kwestie van geld dat er niet is Reagan tornt aan scheiding tussen kerk en staat Nederlandse steun voor pater Leonardo Boff Reportage Minister Winsemius wil rioolbelasting verdubbeld zien VOENSDAG 29 AUGUSTUS 1984 PAGINA 11 Slappe grond noopt Alphen om geregeld onderhoud aan het riool te plegen. Nu ligt de omgeving van de Coneertweg weer open. (foto wim Dijkman) Rijnstreek - Boskoop, Hazers- woude en Nieuwkoop - heffen geen rioolrecht. En dan te beden ken dat twee dorpen - Hillegom en Boskoop - gebieden hebben waar nog geen meter buis in de grond ligt. Trouwens in Wou- brugge, Alkemade en in Zoeter- woude geldt dat ook. Werkzaam heden die miljoenen zullen ver gen. Deze gemeenten kennen wel het rioolrecht. In de oude dorpskern van Bos koop wordt er met man en macht gewerkt om zo snel mogelijk een rioleringsstelsel tot stand te brengen. De gemeente wil nog zo veel mogelijk zien te profiteren van de rijksregeling die - zoals gezegd - de komende jaren wordt afgebouwd. Afgehouden De achthonderd gemeenten die Nederland telt komen jaarlijks zo'n half miljard gul den tekort om het rioolbuizen net naar behoren te kunnen onderhouden. Dat geldgebrek leidt ertoe dat veel werk zaamheden - die in totaal an derhalf miljard gulden vergen - op de lange baan moeten worden geschoven. Over en kele jaren zou dat rampzalige situaties tot gevolg kunnen hebben. Om dit nu te voorkomen, zo heeft minister Winsemius (volkshuisvesting en milieu) berekend, zou de rioolbelas ting drastisch omhoog moe ten. Hij denkt aan een verdub beling van het bedrag dat nu wordt betaald. Hoe ligt het riool in Leiden en omgeving erbij? Ziet het buizennet er inderdaad zo be labberd uit als de minister wil doen geloven? Zal er - om het onderhoud naar behoren te kunnen uitvoeren - opnieuw een aanslag op de portemon nee van de gebruiker worden gedaan? door Jan Westerlaken Haast automatisch grijpen we naar de trekker van het toilet; het afwaswater verdwijnt 'vanzelf in het putje van de gootsteen; over vloedig regenwater loopt langs de stoeprand in de kolk. Waar het blijft? We staan er niet bij stil. Zolang het goed gaat is er niets aan de hand. Alleen als ongewen ste geurtjes ons bereiken of een straat blank staat, trekken we aan de bel. En toch heeft ieder een - niemand uitgezonderd - er meermalen op een dag mee te maken: het riool. Diep onder de grond en aan het oog onttrokken. Wat niet ziet, wat niet deert, luidt het gezegde. Maar die vlieger gaat niet op. Het vele duizenden kilometers lange buizenstelsel houdt het lang vol. Vijftig jaar als er niets bijzonders met de bodem aan de hand is of een weg niet té intensief door zwaar verkeer wordt bereden. Want dan kunnen er mankemen ten ontstaan. Mankementen die veelal handenvol geld kosten. En daar wringt de schoen. Geld is er niet Dus blijft repareren in de meeste gevallen beperkt tot wat lapmiddelen. Of wat negen van de tien gemeenten doen: onder houd wordt tot het allerlaatste moment uitgesteld. Slappe bodem Een slappe bodem kan een ge meente naar de afgrond drijven. De gemeente Alphen aan en Rijn kan er over meepraten. Vooral in de woonwijk Ridderveld I zijn de problemen niet van de lucht. Moeilijkheden die jaren geleden de kop opstaken toen het hoofd riool volledig in elkaar klapte. De slappe bodem kon de zware, be tonnen buizen niet dragen. Ze zijn inmiddels door kunststof vervangen. Een miljoenenzaak. Om de paar jaar moet Alphen diep in de buidel tasten als ook deze lichte rioolpij pen moeten worden opgehaald en opnieuw moeten worden onderstut. Eigenlijk is ér geen geld voor dat werk beschikbaar. Het komt dan ook vrij geregeld voor dat werkzaamheden niet kunnen worden uitgevo.erd. Of maar voor een gedeelte. Praktisch altijd be geeft ook het wegdek het als de riolering verzakt is. De reparatie aan de weg laat men dan voor wat zij is. Er is alleen geld voor het riool. "Dat is natuurlijk erg jammer", zegt een woordvoerder van de gemeente Alphen. "Op die ma nier moet je dubbele kosten ma ken. Zo'n straat moet toch eens worden gemaakt. Gelukkig heeft het nog nooit tot rampzalige ge volgen geleid. Een in elkaar ge klapte buis moetje - hoe dan ook - repareren. Waar het geld van daan komt, komt het vandaan. Je ue tneoiogiscne faculteit van de Katholieke Universiteit van Nijmegen betuigt in een brief aan kardinaal Ratzinger, hoofd van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer, haar steun aan de Braziliaanse 'bevrijdings theoloog' Leonardo Boff (44). De ze moet zich volgende week voor de congregatie in Rome verant woorden voor zijn nieuwste boek, 'Kerk, charisma en macht'. De opvattingen van Boff zijn voor ons een teken van hoop, een licht en een bron van inspiratie, schrijft het faculteitsbestuur. "Zijn onderzoek voedt onze hoop dat de kerk werkelijk de te kenen des tijds kan lezen en het evangelie als het Goede Nieuws voor de armen zal ontdekken. Wij hopen, dat uw gesprek met pater Boff zijn persoon en zijn dienst aan de christelijke ge meenschap niet in diskrediet zal brengen". De oversten van de Francisca nen in Nederland, West-Duits- land en Oostenrijk zijn van plan, zich gezamenlijk per brief tot het Vaticaan te richten ter verdedi ging van hun ordegenoot Boff, zo deelde een woordvoerder van het Nederlandse bureau in Utrecht mee. Pater Boff zelf stuurde een bent als gemeente een dienstver lenend bedrijf. Daarom kan zij het zich niet veroorloven te zeg gen: we hebben geen geld, dus laat maar zitten." De Alphenaar kan in de toe komst een verhoging van de rioolbelasting tegemoet zien. Nu betaalt hij ongeveer negentig gulden per jaar. Tot welke hoog te dat bedrag - in elk geval pas na 1985 - zal worden opgetrokken is niet bekend. Niet schrikbarend Echte probleemgebieden - zo als tien jaar geleden - kent Lei den niet meer. Zorgen zijn er wel. Hoewel het riool in de Rivie ren- en Professorenwijk niet op instorten staat, zal de vervanging van beide ondergrondse buizen stelsels niet zo heel erg lang meer op zich kunnen laten wachten. "Het is niet schrikbarend", laat ambtenaar Haanstra weten, "maar toch..." De grootste moeilijkheden heeft Leiden inmiddels wel over wonnen. Haanstra: "Kijk je naar tien jaar geleden, nou, toen was het hier een enorme puinhoop. Straten die na een klein regen buitje onder water stonden en moesten worden afgesloten, ver schrikkelijk gewoon. Die tijd hebben we achter de rug. Alleen, we moeten er voor waken dat we over een jaar of dertig de volgen de generatie niet opschepen met dezelfde problemen." Leiden heeft daar wat op ge vonden. Haanstra: "Ik denk dat we nu ongeveer tachtig procent van het hele rioleringsstelsel op videoband hebben staan. We hebben inmiddels vijfhonderd banden. Zo kunnen we precies nagaan waar de zwakke plekken zitten." Urgente werkzaamheden op de lange baan schuiven is er niet bij in Leiden. Maar een heel bui zennet in een bepaalde woon wijk vervangen? Haanstra: "Daar hebben we - helaas - geen geld voor. Dan ben je aangewe zen op allerlei middeltjes om het riool toch maar zo goed mogelijk in functie te houden. Dat lukt ons - tot nog toe - aardig. Als er brief naar zijn 'goede broeders en vrienden'. Daarin beschouwt hij het gesprek in Rome als een 'controlemaatregel', die een domper kan zetten op de ontwik keling van de kerk aan de basis en op de theologie die daaraan ten grondslag ligt. Hij verwijst naar uitlatingen van de curiekardinaal Rossi, die deze zomer op bezoek in Brazi lië een Vaticaans document aankondigde, waarin de 'bevrij dingstheologie' zou worden ver oordeeld. Volgens Rossi zou Bra zilië een tweede Nicaragua kun nen worden. Boff: "Deze matelo ze overdrijving geeft het beeld weer, dat Rome van de Brazi liaanse kerk heeft. En dan te be denken, dat Rossi vóór Arns aartsbisschop van Sao Paulo was. Mgr. Arns is dan ook zeer bedroefd en diep gekwetst. Alles wordt in werking gezet om Anis uit Sao Paulo weg te krijgen". (Boff is hoogleraar in de theo logie. Hij geldt als een vooraan nu een bui valt zullen de straten bijna nergens meer onderlopen of de kelders blank komen te staan." Inleveren De dienst gemeentewerken heeft de bezuinigingsdrift van de gemeente Leiden aan den lijve ondervonden. Haanstra: "Ja, we krijgen nu veel minder geld om onderhoud te plegen dan in de goede tijd. Het is niet zo dat we vele tonnen hebben moeten inle veren, maar het bedrag dat wij denken nodig te hebben om ons werk naar behoren te kunnen doen, nee, dat hebben we bij lan ge na niet gekregen. We hebben uitgerekend dat er jaarlijks in Leiden vijf kilometer riool moet worden vernieuwd. Dat kost vijf miljoen gulden. Maar we krijgen niet meer dan de helft. Van dat geld moeten we werkelijk alles bekostigen. Dus ook het onder houd. Begrijpelijk dat het voor ons wel eens moeilijk is wat we eerst moeten aanpakken." Rioolrecht kent men in Leiden niet. Die is verwerkt in de onroe- rend-goedbelasting. Wel betaalt de eigenaar van een pand - dit jaar voor het eerst - lozingsrecht: bijna vier tientjes. Inkomsten - zo verzekerde een woordvoerder van de afdeling belastingen - die worden aangewend om de riole ring op peil te houden. Dat lo zingsrecht zal - zo voorspelt de belastingdeskundige - in de ko mende jaren zeker worden opge trokken. Voor de aansluiting op het stadsriool betaalt de Leide- naar tweehonderd gulden per meter. Dorpskern De oude dorpskern van Oegst- geest is dringend aan sanering toe. De kosten van dat karwei worden voorlopig geschat op dertig miljoen gulden. Op papier is de zaak rond en er zijn al enke le stukken van het riool vervan gen. "Er moet nog wel het een en ander gebeuren", zegt een woordvoerder. "We hebben wel wat geld gereserveerd voor die werkzaamheden maar niet zo- staand vertolker van de richting in de theologie die het evangelie direct betrekt op de positie van de armen en het onrecht in poli tieke en maatschappelijke ver houdingen). Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Montfoort W. J. Op 't Hof Oud- dorp, te Hall (Geld.) kandidaat G. J. A. Veening Oostwold (Gr.), te Domburg kandidaat C. A. Wes terveen Groningen, te Hattem C. Fieren (voorheen zendingspredi kant) Ede; bedankt voor Colijns- plaat kandidaat L. F. de Graaff Nijbroek. Gereformeerde Kerken: be roepen te Leeuwarden M. Melle- ma, predikant van de evange- lisch-gereformeerde kerk te Ca- strolanda. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Steenwijk P. van Houwelingen Driebergen, te Groningen A. den Broeder Bergentheim. veel dat alles ineens ter hand kan worden genomen. Dat zou ook niet kunnen want dan zou je de hele dorpskern moeten afslui ten." Oegstgeest - dat zijn inwoners f. 58 aan rioolbelasting in reke ning brengt - verwacht dat dit be drag enigszins zal worden opge trokken. Vermoedelijk met een tientje. Helemaal zeker is dat niet, omdat de begroting voor 1985 nog niet rond is. Bovendien zal de gemeenteraad moeten in stemmen met die verhoging. Bij zowel Rijnsburg als Lisse staat een flinke klus voor de deur. Beide dorpen zullen bin nen niet al te lange tijd de nodige meters aan rioolbuizen moeten vervangen. Lisse denkt met die werkzaamheden over een jaar of vijf te beginnen. "Langer kun nen we dat karwei echt niet uit stellen", zegt directeur Eveleens van gemeente werken., "Je bent als gemeente wel afhankelijk van de bijdrage die het rijk beschik baar stelt. Maar dat rijk heeft on langs laten weten een subsidiere geling af te bouwen. Op zo'n ma nier wordt het dan wel moeilijk om als kleine gemeente je hoofd boven water te houden." Rijnsburg doet niet geheimzin nig: kilometers riolering - zoals een ambtenaar het uitdrukt - moeten worden opgegraven en vernieuwd. "Dat gaat ons heel wat miljoenen guldens kosten", verwacht hij. "De plannen liggen klaar, maar wat begin je als er geen geld is? We praten wel over een verhoging - nu betaalt de Rijnsburger dertig gulden per aansluiting - van de rioolbelas ting. Hoe hoog dat bedrag zal uit vallen? Daar valt nog weinig over te zeggen. Dat het recht om hoog gaat is haast wel zeker." Achterstallig onderhoud; het lijkt allemaal erg mee te vallen. Maar weinig gemeenten overwe gen om de rioolbelasting op te trekken of zelfs als nieuwe bron van inkomsten in te voeren. Vijf dorpen in de kust- en bollen streek - Katwijk, Noordwijk, Noord wij kerhout, Lisse en Voor hout - en drie gemeenten in de 'Kerk in Mokum' (KIM), de omroep van de Amsterdamse kerken, zal op de komende Fira- to deelnemen aan experimenten met de lokale tv. Er zijn een paar video-programma's gemaakt, die in het kader van 'Salto' (Stich ting Amsterdamse Lokale Tele visie Omroep) zullen worden uit gezonden. Sinds vorig jaar november ver zorgt de KIM een radioprogram ma van een half uur, dat zater dags tweemaal via de kabel is te beluisteren. De kerkelijke om roep heeft enkele deeltijd-mede- werkers in dienst en werkt ver der met vrijwilligers. Landelijke kerken staan een paar jaar garant voor de kosten. Daarna is de si tuatie nog onzeker. Een verzoek van de KIM om via de ether te mogen uitzenden (meer luiteraars dan op de kabel) heeft minister Brinkman dit voorjaar afgewezen. KIM werd opgericht om de communicatie met de eigen achterban te verbe teren en ook met andere geeste lijke stromingen, vroegere kerk Waarom voert een dorp als Boskoop - dat nog zoveel meters buis moet aanbrengen - geen rioolbelasting in? "De gemeente wil dat ook wel", antwoordt een ambtenaar, "maar tot op heden heeft de ge meenteraad de boot afgehouden. Al vele malen heeft het gemeen tebestuur voorstellen in die rich ting gedaan. Er is echter geen meerderheid in de raad te vinden die zegt dat deze belasting moet worden ingevoerd. De gemeente raad beslist, dus zijn we uitge praat." Omdat er geen geld was is de gemeente Voorschoten een paar jaar geleden gestopt met het op knappen van de riolering. Enige angst heeft men wel voor het bui zenstelsel in de Bloemenwijk. Een woordvoerder: "Dat riool is al bijna vijftig jaar oud. Dus ver sleten. Links en rechts wordt er bezuinigd, dat merken wij ook. Erg lang kan dat niet meer duren anders komen de problemen le vensgroot op je af. Schrikbarend slecht is de riolering - nog - niet, maar wat niet is, kan wel ko men." Een positief geluid laten de ge meenten Wassenaar en Rijnsa- terwoude horen. Om met Wasse naar te beginnen: daar leven plannen om de rioolbelasting volgend jaar te verlagen. Nu be talen de inwoners van het villa dorp 88 voor de eerste honderd kubieke meter water die zij ge bruiken. Elke kubieke meter wa ter die zij meer opsoeperen, kost 88 cent. Wassenaar wil ongeveer tien gulden minder in rekening brengen, maar dan moet de ge meenteraad er wel mee akkoord gaan. Rijnsaterwoude spant echter wel de kroon. Het rioolrecht be draagt er nu ƒ115,28. Het ge meentebestuur wil dat bedrag te rugbrengen naar 63. De reden? "De financiële positie laat die verlaging toe", zegt woordvoer der Vermeij. "Wij hoeven geen woekerwinst te maken op de rioolbelasting. Met het doorvoe ren van die verlaging proberen we een bijdrage te leveren aan het inkomen van de gezinnen. De tijd is toch al niet zo gemak kelijk." leden en heel de stad. Door het geringe bereik via de kabel komt hieiwan voorlopig nog weinig te recht. De mogelijkheden via de ka- bel-tv en de mogelijke zendtijd uitbreiding voor regionale en lo kale programma's volgend jaar geven het bestuur van 'Kerk in Mokum' toch reden tot enig opti- Protest. De Raad van Kerken in Nederland protesteert in een telegram aan premier Botha van Zuid-Afrika tegen de arrestatie van leiders van het Verenigd De mocratisch Front in dat land. Het protest noemt dit een 'ernstige schending van de mensenrech ten en de democratie'. (Eerder deze week waren er protesten van hervormde en ge reformeerde kant en van de rooms-katholieke vredesbewe ging 'Pax Christi'. Westerse lan den zouden samen tegen deze ar restatie hun stem moeten verhef fen, schreef 'Pax Christi' in een brief aan minister Van den De ogen gesloten en de handen los jes tezamen riep dominee Jerry Falwell vorige week ten overstaan van de Republikeinse conventie zijn Opperwezen aan: Reagan en George Bush zijn instrumenten van God, stelde hij vast. Het In strument zelf verklaarde de och tend na de conventie tijdens een religieus ontbijt, dat geloof en poli tiek niet van elkaar vallen te schei den en dat zijn politieke tegenstan ders slechts het belang van de staat op het oog hebben, maar tegenover religie geen tolerantie kennen. De boodschap was duidelijk: wie met God het beste voor heeft, stemt op Reagan. Schaamteloos? In de week voor de Republikein se conventie ontvingen dominees en priesters in Texas een brief van Paul Laxalt, senator, vertrouwe ling van Reagan en voorzitter van de commissie die voor de herver kiezing van Gods instrumenten in het Witte Huis moet zorgen. De tekst is te aangrijpend om die niet weer te geven: Geachte Christelij ke Leider, schreef Laxalt: „Als Lei ders onder Gods Gezag, kunnen 'we ons niet veroorloven ons te be palen tot werkloze neutraliteit tij dens een verkiezing die de herbe vestiging of het zwijgen zal bren gen van een president die zo nijver heeft gewerkt in uw belang en dat van alle Amerikanen". Laxalt prees Reagans onwankel bare trouw aan de 'traditionele waarden' en riep de kerkelijke voorgangers op in hun kerken „een actie voor de registratie van kiezers te organiseren teneinde te verze keren dat degenen in uw parochie een stem zullen hebben in de ko mende verkiezingen een stem die voorzeker zal helpen de herver kiezing van president Reagan en vice-president Bush te verzeke ren". Voor alle zekerheid voegde La xalt aan zijn brief nog een pamflet toe met informatie voor christelij ke kiezers, alsmede een fotografie van de als steeds optimistisch glimlachende Reagan met het bij schrift: „President Reagan Is Ge trouw Geweest in Zijn Steun voor Kwesties die Christelijke Burgers ter Harte Gaan". Die Kwesties? Gebed op de openbare scholen (afgewezen in het parlement) en hartstochtelijk verzet tegen abortus (in officiële Republikeinse termen van de laat ste tijd heet dat 'de slachting van ongeborenen'). De reactie heeft niet lang op zich laten wachten. Het denkende deel van Amerika mobiliseert zich te gen Reagans pogingen om met de Amerikaanse vlag weg te lopen en zich tevens op te werpen als Gods eigen scheidsrechter tussen goed en kwaad. Afstotend „Deze verwaande poging om partijpolitiek gelijk te stellen met Christelijkheid, is buitengewoon afstotend', schreven dominee Charles Bergstrom van de Luther se kerkgemeenschap en rabijn Da vid Saperstein in de 'Washington Post'. „Het is onderdeel van een breed politiek program dat poogt het Amerikaanse volk een religieu ze conformiteit op te leggen door het legaliseren van schoolgebed, religieuze figuren in openbare scholen toelaat te evangeliseren en andere acties te propageren, die de muur van scheiding moeten door breken die religie beschermt tegen regeringsbemoeienis en de rege ring tegen het binnendringen van religie". „Er schuilt iets afstotends en angstaanjagends in het aanroepen en manipuleren van theologie ter bevorderen van partij-politieke ambities. Het manipulerend karak ter van de brief wordt weerspie geld in de wijze waarop religieuze waarden worden gereduceerd tot abortus en schoolgebed zonder vermelding van het Bijbels gebod de hongerigen te voeden, de naak ten te kleden, de bejaarden te ge denken, de vreemdeling aan de poort welkom te heten en wegen te zoeken om de geschillen tussen na ties langs vreedzame weg op te los- Broek van Buitenlandse Zaken, al was het alleen maar om nog meer arrestaties te voorkomen). Collecte. Zondag wordt in de hervormde gemeenten de jaar lijkse inzameling gehouden voor de medische zending. De op brengst gaat naar de Raad voor de Zending, de Generale Diako- nale Raad en de Gereformeerde Zendingsbond in de Hervormde Kerk. Alle drie steunen - met geld en mensen - het medische werk dat door kerken en kerke lijke organisaties overal in de we reld wordt gedaan. De collecte heeft als thema: 'Met het oog op hün gezondheid'. Gehuwde priester De vroegere anglicaanse pre dikant Patrick Eastman (46) uit het Noordengelse graafschap Durham heeft in de Amerikaan se staat Oklahoma, in tegenwoor digheid van zijn vrouw en drie kinderen, de rooms-katholieke priesterwijding ontvangen. ACHTERGROND door Henk Kolb „Het aanroepen van Gods gezag ten behoeve van een politieke kan didaat en het presenteren van het programma van een partij als de 'Christelijke' benadering is laag hartige politiek en slecht geloof'. Het is vermelding wahrd dat in de tasjes met propaganda-mate- riaal waarmee de Republikeinse af gevaardigden in Dallas werden verwelkomd, ook een exemplaar van het Nieuwe Testament was mee-verpakt. Pas na luide protes ten werd de Schrift verwijderd, maar de dominee en de rabijn wil len toch dat religieuze leiders van alle denominaties een eind maken aan de Republikeinse pogingen om de indruk te wekken dat God Reagan wil zien terugkeren in het Witte Huis. De gezaghebbende 'New York Times' stelde in een hoofdartikel vast dat Reagan de grenzen van toelaatbaar debat heeft overschre den. „Sedert zijn vroegste dagen in de politiek heeft de heer Reagan geprobeerd het vuur van sommige religieuze secten en hun leiders te exploiteren. Dominee Jerry Fal well oogst zijn aardse beloning slechts wanneer hem een televisie kansel wordt toebedeeld om de Re publikeinse partij te loven". Zonde De presidentiële toespraak, zegt de Times, was een bestudeerd ver keerde uitleg van de manier waar op 'politiek en moraliteit onaf scheidelijk zijn'. Mr. Reagans wederrechtelijke uitstapje op het gebied van de moraliteit was een opzichtige poging om Amerikanen te verdelen. En dat, in de burgerlij ke, wereldse betekenis des woords, is een zonde". De roomskatholieke aartsbis schop van New York John J. O'Connor hield zijn kudde onlangs voor dat zij niet met een goed ge weten zouden kunnen stemmen op kandidaten die weigeren geheel Amerika de anti-abortusdoctrine op te leggen. Times-columnist Sa- fire: „Waar plaatst deze trend in de richting van een Christelijke Repu blikeinse Partij die libertijnse con servatieven, welke geloven dat de regering mensen met rust moet la ten, dat persoonlijke vrijheid en in dividuele privacy voorrang heeft boven de dictaten van welke instel ling dan ook en dat moraliteit moet worden gepreekt en geleerd door familie en clerus in plaats van ge wettigd en afgedwongen door poli tici en politie". „Het laat ons achter zonder poli tiek tehuis. Als de heer Reagan campagne voert voor het beëindi gen van de welvaartsstaat hier en het terugdringen van totalitairisme overzee, zal hij een meerderheids partij opbouwen; maar als hij abor tus, schoolgebed en subsidies voor parochiale scholen beschouwt als de meest dringende kwesties, zal zijn tweede termijn een falende worsteling worden om mensen die er de voorkeur aan geven hun ge loof in vrijheid te beleiden, een re ligieuze regering op te dringen". Dat gebeurde in Amerika om de procedure te bespoedigen. Sinds 1980 kunnen daar rooms- katholieke bisschoppen gehuw de geestelijken die tot de Rooms- Katholieke Kerk zyn toegetre den onder zekere voorwaarden tot priester wijden. Eastman is pas enkele maan den geleden rooms-katholiek ge worden. Hij gaat wel in Engeland werken en wordt daarmee de eerste gehuwde rooms-katholie ke priester in dat land. Kardinaal Basil Hume verklaarde vorig jaar, dat gehuwde priesters die later rooms-katholiek worden hun ambt kunnen uitoefenen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11