ESPANA7> Van den Berg zet medaille om m geld 'Voetbal moet herkenbaar worden 3aanfietsen op xn laag pitje Sis SUIZA m Herstel Liverpool tegen West Ham ok bij WK Barcelona Albers wil prof worden Ook Saronni zegt af voor WK Michels roept op tot aantrekkelijker spel Uurrecord Moser ter discussie w Noordwijk Haarlem SDAG 28 AUGUSTUS 1984 i\ ok -| jftRCEL0NA (GPD) Is er nog ^^flpding voor het baanwielrennen? e vraag houdt de internationale :N elerbonzen intens bezig aan het i zakkgin van het wereldkampioen- ir aanaap wielrennen op de gloednieu- sopga? baan Vall de Hebron in Barce- la, dat op de openingsdag al in jl begon door compleet te verre nen. Een schamel deelnemers- ld met slechts op een enkel on- rdeel klinkende namen zal de ssa niet doen rinkelen. „De eni- manier waarop we de wieler- ort op de baan nieuw leven kun- ;n inblazen is door amateurs te- in profs te laten uitkomen. Open I 5dstrijden dus", zegt Luis Puig, torzitter van de internationale ielrenunie UCI. Zo droomt de Spanjaard, in zijn nd praeses van de nationale >nd, van helse ontmoetingen tus- n olympische kampioenen en I p-professionals. Begrijpelijk, ant zeker in dit olympisch jaar is ;t WK op de piste in de Catalaan- i hoofdstad een voorstelling die impt met een gebrek aan vol gende en gemotiveerde acteurs. Puig weet dat het jaarlijkse Dogtepunt van zijn sport daar- Dor ernstig gedevalueerd is, zijn ledebestuursleden weten het ook. at blijkt wel uit de prijs die de panjaarden hebben moeten beta- ;n om de organisatie te krijgen. Er loest een kleine twee ton neerge- ild worden voor deze titelstrijd en at is zeventig procent minder dan ^et Zwitserse Altenrhein en Zue- Ich vorig jaar, waar zevenhon derdduizend gulden op tafel moest lomen. Een mooier bewijs van de laardevermindering is niet te ge- fHet geldt vooral in een jaar met ■lympische Spelen, waarop de be- ngrijkste amateurnummers wor- Jen afgewerkt. Zeker nu is er dus (ringend behoefte aan nieuwe peeën, maar in dat streven staat alleen binnen het UCI-be- luur. „Toch blijf ik erbij dat het phitterend zou zijn om de oly- hisch kampioen sprint tegen de fevenvoudige profwereldkam- ■ioen Nakano uit te laten komen. Jant als we het baanfietsen van de Indergang willen redden moet er Iringend iets gebeuren". Trouwens, niet alleen in een ilympisch jaar gaat dat op. Het (aanfietsen staat al lang op een aag pitje. Zeker in Nederland waar 'orig jaar de bekendste profwiel- enners, die op de weg furore naakten, een startgeld kregen om och vooral maar op het nationaal kampioenschap te verschijnen. Sen noviteit, die toen 7000 toe schouwers naar de Nijmeegse Gof- 'ert trok. Maar dit jaar bleek ook lat al geen garantie meer te zijn op neer publiek, want slechts een luizendtal vond de weg naar het stadion. Overigens met de aanteke ning dat een aantal olympiërs ont brak, al zouden ook zij gezien de verrichtingen in Los Angeles nau welijks meer bezoekers hebben ge lokt. Een gebrek aan interesse bij pu bliek en bij de renners dus. Dat leert trouwens ook een blik op de deelnemerslijst in Barcelona. Er wordt slechts strijd geleverd om negen titels, waarvoor zich zo'n honderd renners hebben aange meld. De helft daarvan komt uit bij de amateurs (de niet olympische nummers stayeren en tandem) en de dames (sprint en achtervolging), de vijf resterende onderdelen zijn voor beroepsrenners. Daarbij zijn dan nog circusnummers als het keirin, een Japanse attractie die vier jaar geleden werd opgenomen. Trouwens ook de KNWU heeft ren ners ingeschreven, die het fietsen op de baan vooral als een lolletje beschouwen. Theo Smit bijvoor beeld, die de puntenkoers en het keirin rijdt, en neo-prof Peter Pie- ters, die is aangemeld voor achter volging en keirin. „Dat keirin", zei Pieters, „heb ik nog nooit gedaan. Ik zal wel zien hoe het in zijn werk gaat als ik in de baan kom". Boven dien is het nog niet duidelijk wie de coaching voor zijn rekening neemt. Pieters: „Misschien m'n va der wel. Of Peter Nieuwenhuis, ja... want dat is eigenlijk de baancoach van de bond". NEEDE (GPD) - Jos Alberts wil beroepsrenner worden. De 24-jari- ge Needse amateur, deelnemer aan de Olympische Spelen waar hij vierde werd in de 100 kilometer ploegentijdrit, heeft daartoe inmid dels gesprekken gevoerd met Wal ter Godefroot. „Ik heb tegen hem gezegd, dat ik best bij hem wil rijden. We zijn er nog niet uit, maar ik verwacht dat het rond komt. Ik ga er vanuit vol gend jaar beroepsrenner te zijn bij de nieuwe Belgische ploeg Lotto. Het enige onderdeel van gewicht is de achtervolging bij de profs, hoewel het nog altijd onzeker is of werelduurrecordhouder Francesco Moser aan de start zal komen. Hij arriveert woensdag in Spanje en niemand rekent er op dat hij op zijn baanfiets zal klimmen. Maar ook zonder hem komt er op die dis cipline kwaliteit aan het vertrek, met onder anderen Bert Ooster bosch, Gerrie Knetemann, Alain Bondue, Hans Hendrik Oersted, Tony Doyle, Jean Luc Vanden- broucke en Eric Vanderaerden, die het kampioenschap op de weg er zelfs voor zal laten schieten. Voor het overige zijn het zesdaagseren ners, die via een titel hun contrac ten willen veiligstellen of verbete ren. Op de eerste dag van het fes tijn in Barcelona kwamen ze nog niet in actie. De regen die met bak ken uit de hemel viel en de gloed nieuwe houten baan veranderde in een zeephelling, verhinderde dat het programma kon worden afge werkt. En misschien was dat maar het beste ook... de 22-jarige windsurfer, Simon Paagman, „dan wordt dat extra ge honoreerd door de sponsor". „Daarom is het ook moeilijk aan te geven hoeveel die gouden me daille van Stephan nu eigenlijk waard is geweest", verklaart Paag man zijn zwijgzaamheid op dit punt. „Dat kunnen we misschien pas over twee, drie jaar vaststellen. Buiten dit contract is het hem na melijk toegestaan co-sponsors aan BARCELONA (GPD) - De Ita liaan Giuseppe Saronni zal niet deelnemen aan het wereldkam pioenschap wielrennen op de weg in Barcelona. De wereldkampioen van Goodwood (1982) heeft van deelname afgezien omdat hij op dit moment niet in de vereiste condi tie zegt te zijn. Hoewel het er al ge ruime tijd naar uitzag dat de Ita liaan verstek zou laten gaan, reken de de Italiaanse bondscoach Marti ni toch een beetje op zijn komst na de open ronde van Noorwegen eerste sinds vijftien maanden). Sa ronni echter besliste anders. Ook Eric Vanderaerden zal zon dag op de Montjuich niet in actie komen. De Belgische renner uit de ploeg van Peter Post heeft zijn bond laten weten dat hij uitslui tend de individuele achtervolging zal rijden. De Belgische keuzehe ren, geschokt door dat bericht, hebben nu een definitieve selectie uitgesteld tot donderdag. Belang rijkste man bij het nemen van een belissing is de bondsarts, die moet onderzoeken wie in de beste condi- toen hij daar twee ritten won (de tie is. Een dokter dus als selectie- heer voor een land waar de wieler sport duidelijk ziek is. In Barcelona houdt men er ver der sterk rekening mee, dat ook Bernard Hinault niet aan de start zal komen. De wereldkampioen zou net als Saronni niet in de ver eiste conditie zijn - de verplichte ronde van de Limousin hield Hi nault al tijdens de eerste dag voor gezien - maar daar staat tegenover dat Hinault in het verleden wel va ker twijfels over zijn vorm opriep vlak voor het begin van een WK. Desondanks won hij in 1980 en ein digde als derde in 1981. ROTTERDAM (GPD) - Stephan van den Berg is hard op weg de Amerikaanse legende Robby Naish naar de kroon te steken. De olympische windsurfkampioen van Los Angeles (Long Beach) plaatste gisteren in Rotterdam zyn handtekening onder een sponsor contract, dat hem voor de duur van één jaar bindt aan de zogenaamde Nedlloyd Groep, een combinatie van 160 transportbedrijven over de hele wereld. Van den Berg is daar mee definitief amateur af Olaf te trekken, zoals bijvoorbeeld de van Tol ging hem wat dat betreft al voor -, maar kan zich nu wel volle dig storten op het commerciële profgebeuren dat zich voorname lijk toespitst op het brandingsur- fen. Hoeveel het profcontract Van den Berg financieel oplevert, werd gisteren overigens niet bekend ge maakt. „Maar over mijn reis- en verblijfskosten, per jaar toch een vaste uitgavenpost van zo'n 80 tot 100.000 gulden, hoef ik me nu in ieder geval geen zorgen meer te maken", gaf Van den Berg toch een indicatie. In het contract is geen basissala ris voor de negenvoudige wereld kampioen opgenomen. Naast het bedrag dat is uitgetrokken voor de reizen naar vaak verre oorden en het verblijf aldaar, bepaalt Van den Berg eigenlijk zelf hoeveel geld hij uit het contract kan halen. „Pres teert hij goed in het profcircuit", al dus de persoonlijke manager van plankenfabrikant waarmee we mo menteel in onderhandeling zijn. En dan zijn er natuurlijk nog legio re clame-aanbiedingen binnen geko men na zijn prestaties in Los Ange les. Maar die gaan we eerst eens rustig op een rijtje zetten alvorens we ergens op in gaan. Ik weet na melijk ook niet of Stephan er zelf wel zin in heeft reclame te voeren voor een wasmiddel of een koek jesfabrikant, om er zo maar een paar te r ZEIST (GPD) De roep van Rinus Michels om tot aan trekkelijker voetbal te komen in de Nederlandse competi tie is door de trainers met de nodige scepsis ontvangen, zonder dat het initiatief van de bondsmanager van de KNVB als vrijblijvend theoretisch gefilosofeer is afge daan. Hoewel in het verleden al eerder (mislukte) pogin gen zijn ondernomen om de toeschouwers door attractie ver spel terug te krijgen naar de stadions, willen de oefen- meesters de voorstellen van Michels niet bij voorbaat tor pederen. De opmerkingen van Volendams trainer Beenhakker zijn in dat op zicht veelzeggend: „Ik heb dit eer der gehoord zoals bijvoorbeeld van BARCELONA (GPD) - Het werelduurrecord van Frances co Moser staat ter discussie. Aanleiding daartoe is de goed- keurig die de technische com missie van de UCI (internatio nale wielerbond) heeft gegeven aan het gebruik van zogenaam de dichte wielen. Dat is offi cieel pas nu toegestaan, waar door er vragen zijn gerezen om trent de geldigheid van het re cord dat Moser op de hoogland- baan in Mexico Stad vestigde. Vooral de Zwitser Claude Jacquet heeft kritische noten gekraakt rond het goedkeuren van het record van de Italiaan. Hij verweet de secretaris-gene raal van de UCI, Michel Jekiel, dat hij die beslissing op eigen houtje heeft genomen buiten de bestaande reglementen om. De Zwitser wil nu dat het re cord ongeldig wordt verklaard, maar voor die opvatting zal hij binnen de UCI geen meerder heid vinden. De internationale wielerbond gaat er van uit met het goed keuren van de dichte wielen het destijds genomen besluit van Jekiel te hebben gelegali seerd. Inspelend op andere technische ontwikkelingen van de laatste tijd, keurde de UCI ook het gebruik van het zoge naamde „ossekop-stuur" goed. Daarmee heeft men aange toond geen raad te weten met de jongste ontwikkelingen, want terwijl in brede kring al wordt geschreeuwd om beper kingen aan te brengen waar door ongelukken in de toe komst kunnen worden voorko men, heeft de UCI dat niet ge daan. Zwartkruis. Iedereen was toen en thousiast en na de bespreking lie pen we gearmd weg. Na drie a vier weken was iedereen de goede voornemens echter alweer verge ten. De collectiviteit onder de trai ners is nu eenmaal ver te zoeken. Het resultaat was al weer snel hei lig. Toch denk ik dat de aanpak van Michels borg staat voor een be tere aanpak. Hij is iemand die aan spreekt en overwicht heeft. Wat hij zegt stemt tot nadenken. Zijn woorden zullen waarschijnlijk lan ger blijven hangen". Michels zelf realiseert zich ook terdege dat de trainers in Neder land niet plotseling het resultaat overboord zullen zetten en uitslui tend aan het verkopen van hun produkt zullen gaan denken. In de gesprekken die hij de afgelopen weken afzonderlijk met de oefen- meesters heeft gehad en ook in het groepsoverleg gistermiddag in Zeist, benadrukte de ex-trainer van clubs als Ajax, Barcelona en FC Koln dat het winnen van een wedstrijd echt niet taboe behoeft te worden. Als de manier waarop die zege wordt behaald maar aan spreekt bij het publiek. Michels: „Het gaat mij niet om revolutionaire veranderingen maar om nuanceringen. In plaats van dat er sprake is van overdreven aan dacht voor de wedstrijdtactiek moet de speelstijl weer in de be langstelling komen. Bij de basis wordt de spelvreugde van de jon geren vaak al weggenomen. Het voetbal moet weer herkenbaar worden voor het publiek dat daar door tevreden moet worden ge steld. Het spontane dat het voetbal vroeger kenmerkte, moet terug, waarbij het juiste evenwicht moet worden gevonden tussen indivi dualisme en collectiviteit". Michels tijdens de persconferentie op zijn praatstoel: 'aantrekkelijker voetbal graag Michels rekende in zijn beschou wingen over het huidige voetbal af met spelbedervers als Hellenio Herreria („zulke trainers hebben de spelers helemaal ondergeschikt gemaakt aan tactiek"), zonder zich zelf vrij te pleiten. Vooral dat as pect in het verhaal van Michels sprak Ajax-trainer De Mos erg aan. „Michels is vrij realistisch. Hij be kijkt het door onze bril omdat hij zelf als trainer heeft gewerkt en nog midden in de materie zit. Hij heeft ons voorgehouden dat we moeten doorzetten, dat we met z'n allen de spelers weer moeten laten voetballen. Het is duidelijk dat veel daarbij afhangt van de per soonlijkheid van de trainers". In hun streven naar interessanter voetbal, willen de belangen van spelers en trainers nog weieens botsen met de denkbeelden van bestuurders en sponsors. Zij be slissen imrpers over het ontslag van de trainers als de resultaten te genvallen. Het zou daarom voor de hand hebben gelegen als Michels zijn visie ook aan de leiding van de clubs zou hebben voorgelegd. „Misschien ga ik in de toekomst nog weieens van gedachten wisse len met clubbestuurders, maar voorlopig concentreer ik me op de trainers. Voor de winterstop zal ik ze opnieuw bij elkaar roepen en dan de balans opmaken. Ik denk zelf dat het een heel lange weg is voor we onze idealen hebben ge realiseerd. Het dualisme speelt een grote rol. Aan de ene kant hebben de trainers wel degelijk de intentie om goed te willen voetballen, maar daar staat tegenover dat ze ook aan hun eigen positie denken. De be langen die op het spel staan zijn erg groot. Toch ben ik optimis tisch. Feit is in ieder geval wel dat zijn negen wereldtitels en Los Angeles Stephan van den Berg geen win deieren zullen leggen. Hoewel er natuurlijk ook altijd een keerzijde aan deze medaille zit. De promotio nele activiteiten die de Nederland se windsurfer voor Nedlloyd moet gaan ondernemen, betreffen im mers voornamelijk het verzorgen van demonstraties op parties bij enkele van de 25 vestigingen van Nedlloyd in de wereld. Van den Berg maakt zijn debuut tijdens een dinér-dansant op 7 september op de Merchant Marine Academy in Long Island, New York. Speciaal voor deze gelegenheid krijgt hij overigens assistentie van Egbert de Sauvage, John van der Starre en zijn broer Ron. „Die demonstraties zijn voor ons het belangrijkste", aldus een woordvoerder van de Rotterdamse vestiging. „Tot nu toe was het ge bruikelijk dat alleen onze manne lijke zakenpartners voor dergelijke diners werden uitgenodigd, nu we Stephan onder contract hebben worden hun vrouwen en kinderen ook mee gevraagd. Dat is het hele maal. Een diner op het strand in tropische atmosferen en dan de olympische windsurfkampioen vlak voor je aan het werk zien- Dat moet gewoon aanslaan bij onze zakenrelaties". Van den Berg zal op deze manier de komende tijd zijn kunsten ver tonen in de Verenigde Staten, Hongkong, Singapore, Australië, Indië, Zuid-Amerika en mogelijk ook Afrika en de Nederlandse An tillen. Aangezien zoveel landen worden aangedaan, leek het het ministerie van Economische Za ken, na een gesprek met Simon Paagman, een goede zaak wanneer Van den Berg deze bezoeken kon combineren met een stukje Hol land Promotion. Daarvoor is nu een samenwerking aangegaan met het Nationaal Bureau voor Toeris me. Simon Paagman: „We weten nog niet precies hoe we het gaan aanpakken, maar we kunnen wel licht wat Nederlandse goederen mee naar het buitenland nemen. Maar daarover moet nog met het NBT gesproken gaan worden". Stephan van den Berg toonde zich, ondanks de vele verplichtin gen, zeer ingenomen met het con tract, waarop beide partijen een optie van nog een jaar hebben ge nomen. „Iedereen denkt wel dat je met deze sport tonnen kan verdie nen", aldus Van den Berg, „maar daar büjkt in de praktijk weinig van te kloppen. Robby Naish is daar waarschijnlijk debet aan (ge schatte inkomsten ongeveer een half miljoen per jaar, red.), maar hij vormt de uitzondering op de regel. Ik heb een tijdje geleden nog drie dagen op Texel gesurfd en 'ver diende' daarmee 385 gulden. Na af trek van mijn reis- en verblijfskos ten hield ik dus niets over, sterker nog, ik heb er zelfs geld op toege legd. En Texel was bepaald geen uitzondering. Nee, ik kan zeer te vreden zijn met dit contract". ADVERTENTIE LONDEN (Reuter) - Liverpool heeft zich hersteld van de de halve mis stap, die de Engelse ploeg bij Norwich City had begaan. De puntendeling (3-3) van zaterdag werd gisteren gevolgd door een thuiszege op West Ham United: 3-0. Liverpool, dat aast op de vierde achtereenvolgende landsti tel, had een overdonderende start. Na vijftien seconden bracht nieuwko mer Paul Walsh de ploeg van de Merseyside op voorsprong. Uitblinker Walsh, die de geblesseerde topscorer Ian Rush verving, legde een kwar tier voor tijd de basis voor de tweede treffer, die op naam kwam van John Wark. In de 85e minuut bepaalde Wark uit een pass van Walsh de eind stand op 3-0. Tottenham Hotspur, getipt als een van de kanshebbers om Liverpool te onttronen, is naar alle waarschijnlijkheid een wisselvallig seizoen bezig. Na de briljante zege bij dc andere club uit Liverpool, Everton, kwam niet de ploeg op het eigen White Hart Lane niet verder dan een gelijkspel tegen Leicester City: 2-2. Verdedigingsfouten kwamen de Londense for matie te staan op doelpunten van Alan Smith en invaller Ian Banks. Twee treffers van international Graham Roberts, waarvan een uit een straf schop, redden de thuisploeg. Clive Allen en John Chiedozie, twee nieuwe dure krachten, waren maandag minder gelukkig met hun offensieve ac ties. Chelsea, terug in de Engelse eerste divisie, boekte winst (1-0) op Sun derland. De goal van Paul Canoville in de openingsfase bleek beslissend. Vanavond Dinsdag 28 augustus Aanvang 19.00 uur in Sportpark Duinwetering te Noordwijk Aangeboden door BONDSSPAARBANK te Noordwijk.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9