Duits onderzoek paanplaatgas Zuiden Stille Oceaan kernwapenvrije zone Smit Tak gaat lading bergen Grieks-cyprioten bakkeleien over VN-bemiddeling jonn benadrukt economisch belang Weer tailleer geraakt, Vellicht door Iran Proces Hitler-dagboeken gaat door fSDAG 28 AUGUSTUS 1984 ;tus BUITENLAND PAGINA 7 >etro! i de ssiel der 'ub's'NN De Duitse Bondsregering heeft het federale bureau voor de volksgezondheid :ave^racht gegeven om de schadelijke uitwerkingen van het sterk ruikende (spaanplaat- vaiS formaldehyde (HCOH), dat op grote schaal in de industrie wordt gebruikt, te onder- ormeken. Een rapport daarover moet begin oktober klaar zijn. gewoon schadelijk voor de volks- en leer. De fractie van de Groenen gezondheid is. Dat de veelvuldig benutte stof giftige eigenschappen heeft, is volgens Geissler al lang bekend. „In elk leerboek staat dat vooral de ademhalingsorganen geirriteerd kunnen worden, dat wordt al lang onderzocht", aldus Geissler. Formaldehyde wordt vooral ge maakt door chemische firma's als BASF in de omgeving van Lud- wigshafen. Alleen in de Bondsre publiek wordt 500.000 ton van het gas per jaar geproduceerd. Het wordt onder andere gebruikt voor de produktie van lak, cosmetica, spaanplaat, bustehouders, textiel sidie besc een persconferentie in Bonn Is Sjiakte minister van familiezaken ,je gezondheid. Reiner Geissler W03U), bekend dat er inderdaad •denkingen bestaan dat dit gas oker zou kunnen veroorzaken. ins Amesz aar voordat de regering tot maat delen overgaat om de toepassing n formaldehyde aan banden te ^gen, moet eerst zekerheid be- of het gas inderdaad buiten- Steeai 1 ShHREIN (RTR) - Een in Panama B ^registreerde olietanker is giste- en"n in de Perzische Golf door een <er£ket getroffen. Na de aanval brak w brand uit op het schip. De aan- un. <il lijkt een Iraanse vergeldingsac- Liv? voor een Iraakse aanval op een idere tanker afgelopen vrijdag, zo "averd in scheepvaartkringen verno- le Men. Het was de derde aanval in P 5«jf dagen. nd De 20.880 ton metende „Cleo 1", P He op weg was naar de Saoedische i Miehaven Ras Tannurah om olie te er d<~ in de Bondsdag heeft een verbod van de toepassing van formaldehy de geëist en vragen aan de regering gesteld. Minister Geissler zei dat het om een stof gaat die een buitengewoon grote economische betekenis heeft. Volgens BASF is het alleen al in 400 produkten van deze firma verwerkt en wordt het door meer dan 30 takken van industrie ge bruikt. Het overal toegepaste gas komt via spaanplaten, warmte iso lerende harsmaterialen, bindmid delen enzovoort in meer of minder grote concentratie in de lucht. Daarom moesten ettelijke kinder- verblijven in Wiesbaden de laatste week gesloten worden. Volgens de Westduitse bewinds man van volksgezondheid is tot nu toe niemand door formaldehyde ziek is geworden. De Groenen ont kennen dat. Geissler zei dat van de 162.000 mensen die aan kanker zijn gestorven, slechts 162 aan neus- kanker leden. PALMA DE MALLORCA - Verpleegsters evacueren babies uit een zie kenhuis in Palma de Mallorca in Spanje, waar in de nacht van zondag op maandg brand uitbrak in de kinderafdeling. De brand was snel bedwon gen, er waren geen gewonden, maar toch moest iedereen naar het zieken huis (Foto AP) Homoseksuele rechter in VS omstreden NEW YORK (DPA) - Volgens de NewyoTkse kranten van vandaag is burgemeester Ed ward Koch van New York City ircj( voornemens de 43-jarige jurist j William Thorn aan te stellen tot v. lid van de civiele rechtbank apj van Manhattan, hoewel de orde laa van advocaten van de stad be zwaar tegen Thorn laat gelden e( omdat hij openlijk homoseksu- iarj eel is. gjr Thom zou het ambt van rech- Ql ter voorlopig slechts tot het ein- :oo de van het jaar bekleden, maar hij solliciteert naar een aanslui- 00 tende ambtsperiode van uu jaar. j c William Thom, oprichter een organisatie tegen discrimi natie, vindt zijn aanstelling "een overwinning voor de rech ten van alle burgers". laden, werd midscheeps geraakt bij een aanval ten oosten van Ka tar. De brand was snel onder con trole. Afgelopen vrijdag doorboorde de Iraakse luchtmacht de onder Cyprische vlag varende tanker „Amethyst" met een raket verder noordelijk in de Golf, nadat het schip olie had geladen bij de be langrijkste Iraanse olieterminal, het eiland Kharg. Beide schepen waren van dezelf de eigenaar, de Griekse scheeps maatschappij Troodos. In Griekse scheepvaartkringen in Athene werd vernomen dat de vanuit een vliegtuig afgevuurde raket de brug yan de „Cleo 1" vernietigde. Nie mand van de 34 koppen tellende bemanning liep enig letsel op. Uit scheepvaartbronnen in Bah rein werd vernomen dat de aanval op de „Cleo 1" de 23e bevestigde aanval is op een schip in de Perzi sche Golf sinds het midden van april. FUNAFUTI (RTR) - Leiders van 14 staten in het zuidelijk deel van de Stille Oceaan hebben gisteren una niem besloten dat dit gebied een kernwapenvrije zone moet wor den. Dit verklaarde de woordvoer der van de 14 staten, premier Bob Hawke van Australië, na afloop van het tweedaagse overleg in Fu nafuti, de hoofdstad van Tuvalu. Het is echter aan elk afzonderlijk land te bepalen of het bezoeken van door kernenergie aangedreven schepen accepteert, zo voegde Hawke eraan toe. De groep landen is overeengekomen een werkgroep samen te stellen die een verdrag gaat uitwerken over een kernwa penvrije zone in het zuiden van de Stille Oceaan. Dit verdrag zal wor den besproken op de volgende bij eenkomst van de 14 landen in 1985. Een voorstel van de premier van Nieuw-Zeeland, David Lange, een resolutie bij de Verenigde Naties over het onderwerp in te dienen, vond geen algemene steun. Het verdrag zal voorzien in een verbod op de vervaardiging, het gebruik, de opslag en de verwer- Jag' jacht ;er dood na op kat tejJDINE (DPA) - De jacht op a^werfkat in de Noorditaliaanse ng>rovincie Udine heeft de 19-jarige ;t£>tefano Valvoson hetleven gekost. ;oi De jongeman zat de kat met het tigeweer van zijn vader in een wijn- dgaard achterna toen hij struikelde. teDaarbij ging het wapen twee keer rjjaf en troffen de kogels hem in het fahoofd. Hij was op slag dood. ADVERTENTIE PARIJS - Containers met uranium hexafluoride in de haven 1 Havre. Soortgelijke containers bevinden zich aan boord van het gezonken vrachtschip Mont-Louis. (foto ap» ROTTERDAM/PARIJS (GPD) - De lading uranium-hexafluoride aan boord van het zaterdag in het Kanaal gezonken Franse vracht schip Mont Louis zal worden ge borgen door het Rotterdamse be drijf Smit Tak, samen met een Bel gische berger. De eigenaar van het schip, de Franse rederij Compag nie General Maritime, heeft Smit- Takdirecteur Reinigert hiertoe gis teren in Parijs opdracht gegeven nadat de Franse regering eerder had aangedrongen op snelle ber ging van de 30 containers met daar in 240 ton van de licht-radioactieve doch uiterst giftige stof. Schepen van de Franse en Belgi sche marine namen maandag de hele dag watermonsters in de na bijheid van het in 14 meter diep water op 15 km van Oostende lig gende wrak. Volgens zowel de Franse als de Belgische autoritei ten bestaat er weinig gevaar dat het zeewater radioactief besmet wordt Dit werd gisteravond bevestigd door prof. H. van Dam van het Reactor Instituut in Delft. De con tainers met uranium-hexafluoride bevinden zich in het voorste ruim. terwijl de veerboot Olau Britannia zaterdag in dichte mist het achter schip ramde. Omdat Smit Tak het heeft de zijkant van de Mont Louis open te branden voor de berging van de lading, zal het schip nadien als verloren moeten worden be schouwd. De uranium-hexafluori de, die na verrijking moet dienen als brandstof voor kerncentrales, heeft een waarde van 50 miljoen gulden. Vandaag zal het eerste duikonderzoek worden verricht door personeel in speciale pakken. In Zeebrugge is een speciale be wakingsdienst ingesteld om bij het, onwaarschijnlijk geachte, aan spoelen van vaten alarm te kunnen slaan. De Mont Louis was op weg naar Riga in de Sowjet-Unie om de meegevoerde uranium-hexafluori de te laten verrijken tot brandstof voor kerncentrales. Dat gebeurt op basis van een Frans-Russisch ver drag uit 1971. ving van kernwapens. Bovendien zal in het betrokken gebied geen kernafval mogen worden ge dumpt. Het is onwaarschijnlijk dat het plan voor een kernwapenvrije zone in het zuiden van de Stille Oceaan enige indruk op Frankrijk zal ma ken. Parijs heeft ondanks aanhou dende protesten verklaard dat het voort zal gaan met het uitvoeren van ondergrondse kernproeven op het atol Mururoa. VS-senator wil kinderporno uit Nederland te lijf WASHINGTON (AP) - Een sleu telfiguur in de Amerikaanse Se naat heeft gisteren gevraagd om regeling die de import van kin derporno vanuit Nederland en De nemarken moet beperken. De Republikeinse Senator Wil liam Roth, voorzitter van de per manente onderzoekscommissie van de Senaat, schreef dit in een brief aan de minister van buiten landse zaken, George Shultz. Ne derland en Denemarken nemen sa men 85 procent van de import van kinderporno naar de Verenigde Staten voor hun rekening. "Ik besef heel goed dat wij zelf grote problemen hebben met be trekking tot kinderporno," aldus Roth. "Ik steek geen beschuldigen de vinger uit naar Europese landen om de aandacht af te leiden van wat er in onze eigen achtertuin ge beurt". "Als wij met Mexico kunnen sa menwerken om de produktie van marihuana te beperken, en met Turkije in de slag gaan om het ver bouwen van papavers te bestrij den, moeten wij er ook toe in staat zijn met deze twee landen, en met andere, een agressief onderzoek te doen naar de internationale handel in kinderporno," schreef Roth. Roth zei voorts dat zyn commis sie, die al enkele maanden een on derzoek doet naar kinderporno in de Verenigde Staten, hoorzittingen zal houden over deze kwestie. JOHANNESBURG (AFP) - Zeven tien personen die vorige week in Zuid-Afrika zijn gearresteerd we gens het voeren van acties vóór het boycotten van de verkiezingen voor een kleurlingen- en Indiër-ka mer in het Zuidafrikaanse parle ment hebben te horen dat zij zes maanden in voorlopige hechtenis zullen worden gehou den. Dit heeft een van hun advoca ten gisteren bekendgemaakt. Ook de secretaris-generaal van het Democratisch Eenheidsfront (UDF) van Transvaal, Moss Chika- ne, is zondag gearresteerd, aldus de advocaat. De politie heeft ver klaard niéts te weten van een Chi- kane die is gearresteerd in het ka der van de veiligheidswetgeving. Aan de vooravond van de verkie zingen voor een Indiër-kamer in het Zuidafrikaanse parlement is het maandag in Kaapstad tot onge- De Cyprische president Spyros Kypnanou zal vanavond in de Griekse hoofdstad aankomen voor besprekingen met de Griek se regering. Dit is de afgelopen jaren al zo vaak gebeurd, dat het bijna op de lachlust van de Grie ken gaat werken. Maar die lach lust word nog net bedwongen door het besef dat het deze keer wel eens 'menens' kan worden. Er moeten op korte termijn be langrijke besluiten worden geno men. Tekenend is dat voor het eerst de Griekse president Kara- manlis, de Griekse premier Pa- pandreou en de Cyprische presi dent gedrieën bijeen zullen zijn. Eerder vandaag stonden ont moetingen op het programma van Papandreou met achtereen volgens de rechtse oppositielei der Averof en de communisten leider Florakis waarbij dezen op de hoogte worden gebracht hoe de situatie ligt. door Frans van Hasselt Voor 10 september verwacht de VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar reacties van Griekse en Turks-Cyprische zijde op de uitgangspunten ('working- points') die hij hun afgezanten Mavromatis en Ertegun eerder deze maand in Wenen overhan digde. De inhoud daarvan is offi cieel niet bekend gemaakt, maar wel langzamerhand in de pers uitgelekt. Er staan dingen in die voor de Grieken moeilijk zijn te verteren en andere (maar soms dezelfde) die de Turken voor het hoofd stuiten. Zo zouden de Turks-Cyprioten het hotelgedeelte van de bad plaats Famagoesta, dat de laatste tien jaar heeft leeggestaan, aan de VN afstaan die het 'voorlopig' zouden beheren. Het is duidelijk dat het via de VN in handen van de Grieks-Cyprioten zal komen die er een deel van hun vluchte lingen in kunnen onderbrengen. Er zijn veel Turken die hier tegen zijn, maar ook Grieken; het zou wel eens kunnen worden opge vat als een teken dat zij van te ruggave van andere door de Tur ken in 1974 veroverde gebieden afzien. Het centrale vliegeld van Nico sia, dat eveneens tien jaar lang heeft braak gelegen, zou weer in gebruik moeten worden gesteld voor Griekse en Turkse Cyprio ten gelijkelijk. Daarmee zou een eerste toetsing kunnen plaats vinden in hoeverre deze weer kunnen samenwerken, vlak naast de hoofdstad die nog steeds Berlijn-achtig is opge deeld. Erkenning Maar betekent dat niet, zo vra gen Grieks-Cyprische kranten zich ongerust af, dat daarmee in direct de vorige herfst uitgeroe pen Turkse republiek Noord-Cy- prus wordt erkend? Want er zal bij de douane van dit vliegveld allicht met paspoorten van die nieuwe republiek worden ge werkt, documenten die juist deze maand zijn vervaardigd. Grote deining is dan ook ont staan in het Griekse deel van Cy prus, maar ook in Athene, nu de twee grootste Grieks-Cyprische partijen zich ervoor hebben uit gesproken dat Perez de Cuellars uitgangspunten zonder meer worden aanvaard. Het zijn de communisten (AKEL) en rechtse oppositiepartij Democratische Concentratie onder Kliridis, die bij de verkiezingen van 1981 ie der bijna 33 procent verwierven en dus tweederde van het electo raat vertegenwoordigen. De twee kleinere partijen, de Democraten van president Ky- prianou en de socialisten onder Lyssaridis, geven er de voorkeur aan voorbehoud te maken bij een aantal van Perez de Cuellars uit gangspunten zonder deze over de hele linie te verwerpen. Ook de Griekse socialistische rege ringspartij Pasok, die veel groter is dan haar Cyprische zusterpar tij, denkt er waarschijnlijk zo over. Maar de AKEL heeft vorige week nog een opvallende uit spraak gedaan. De partij heeft er voor gepleit dat het Grieks-Cy prische parlement, waarin AKEL en DC 23 van de 35 zetels bezetten, bijeenkomt alvorens Kyprianou naar Athene gaat. „Nicosia belist en Athene ver leent bijstand" - aan die vroeger veel geslaakte kreet herinnerden de AKEL-leiders. Met andere woorden: Papandreou moet ge woon aanhoren wat de vertegen woordiging van het Grieks-Cy prische volk heeft beslist en daaraan dan zijn morele bijstand geven. Aftreden Kliridis' rechtse partij denkt over dit laatste wel wat anders, maar beide partijen zijn de laatse dagen niet moe geworden, Ki- prianou eraan te herinneren dat hij een minderheidspositie be kleedt. Het rechtse zondagsblad Alithia (Waarheid) riep eergiste ren zelfs om zijn aftreden. Het pi kante is dat Kiprianou zijn her verkiezing begin vorig jaar uit sluitend te danken had aan de steun van de communistische kiezers. De AKEL toonde zich dan ook erg verbolgen dat de Cy prische parlementsvoorzitter La- das, die tot Kyprianous partijtje behoort, de gevraagde buitenge-, wone parlementszitting pas heeft uitgeschreven voor 1 sep tember. Een Atheense krant brengt mismoedig een plaatje waarop men Cyprus in vijf sectoren ziet opgesplitst: de Turkse en die van de vier Grieks-Cyprische partij en. Er gaan hier nu ook specula ties dat premier Papandreou de Cyprus-kwestie zal gebruiken om aan te sturen op vervroegde Griekse parlementsverkiezin gen. Deze hoeven pas in oktober volgend jaar te worden gehou den, maar een van de redenen voor een vervroegde parlements- ontbinding door president Kara- manlis kan volgens de grondwet zyn het zich voordoen van een 'nationale kwestie van bijzonde re draagwijdte'. Verkiezingen deze herfst zou den voor de socialistische partij, die bij de Euroverkiczigen met moeite de grootste bleef, enkele voordelen hebben. De rechtse oppositiepartij Nieuwe Demo cratie bevindt zich in een leiders- crisis: de 75-jarige voorzitter Averof staat op het punt af te tre den en er is een machtstrijd over zijn opvolging gaande. En tegen de Griekse communisten die so lidair zijn met de AKEL zal Pa pandreou hun 'onnationale hou ding' kunnen uitspelen Half jaar cel voor leiders ise parle- 1 gekregen DOVCOtaCtlC oorlopige J regeldheden gekomen tussen poli tie en demonstranten. De politie vuurde rubber kogels af op studen ten, die protesteerden tegen de om streden verkiezingen. Bij de onge regeldheden werden volgens een woordvoerder van de politie twee politiemannen gewond. Er werden elf personen gearres teerd wegens het bijwonen van een illegale bijeenkomst bij de univer siteit van de West-Kaap. De politie maakte ook melding van geweld dadigheden in de zwarte woonwij ken Mamelodi en Soshanguve bij Pretoria. Zwarte leerlingen zouden brand hebben gesticht in een school in Soshanguve. Duizenden studenten uit de Indiër-gemeen schap boycotten gisteren de lessen uit protest tegen de verkiezingen van vandaag. De Indiërs in Zuid-Afrika kiezen vandaag voor het eerst een veertig zetels tellende Indiër-kamer in het parlement, dat uit drie kamers be staat. Evenals bij de kleurlingver- kiezingen van vorige week richt de politieke strijd zich vooral op de te genstelling tussen de deelnemende partijen en de boycotorganisaties De meeste waarnemers verwach ten een lage opkomst. Volgens de laatste schattingen zal niet meer dan 25 procent van de ingeschre ven kiezers naar de stembus gaan Bij de kleurlingverkiezingen was dat dertig procent. HAMBURG (DPA/Reuter/UPI) De rechtbank in Hamburg, die de zaak behandelt van de vervalste Hitler-dagboeken, heeft gisteren het betoog van de verdediging ver worpen dat de zes rechters niet be voegd zijn wegens beinvloeding door publikaties in de pers. Daar mee is de weg vrijgemaakt voor voortzetting van het proces en kan vandaag de tweede zitting worden gehouden. De advocaat van ex-jour «alist Gerd Heidemann, Reinhard Daum. had de vrees geuit dat de rechters door de vele publiciteit rond deze zaak niet meer onpartijdig kunnen oordelen. Hij had de rechtbank ge wraakt wegens beinvloeding. In de vele publikaties werd de vroegere journalist van het weekblad Stern onder meer afgeschilderd als een nazi-sympathisant. De rechtbank verwierp de eis van de verdediging en besliste dat de rechters de zaak wel degelijk kunnen behandelen. In dit proces moeten de topver- slaggever van Stern (53) en de 45- jarige curiosa-verzamelaar Konrad Fischer zich voor de rechter ver antwoorden wegens bedrog en he ling. Zij worden ervan beschuldigd de uitgeverij van Stern te hebben opgelicht voor 9,3 miljoen mark voor de levering van de vervalste dagboeken van Hitier.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7