itkering hoger :>ij 'oude' minima Medicijnen soms riskanter dan alcohol egeling voor dit jaar: Gezondheidsplamiiiig staat centraal op WHO-congres an fraude verdachte lotaris gearresteerd Rijnmond: jeugd banen met behoud uitkering Onderzoeker wil betere informatie voor weggebruikers MSDAG 28 AUGUSTUS 1984 :N HAAG (ANP) - Dit jaar krijgen de zogenoemde meerjarige echte minima (mensen al enkele jaren van een minimuminkomen moeten rondkomen) een hogere uitkering r> mensen die dit jaar voor het eerst een beroep op de regeling doen. De uitkering draagt voor een echtpaar 585 gulden. Voor de meerjarige echte minima ligt het bedrag Dr een echtpaar op 730 gulden. t blijkt uit het wetsontwerp enmalige uitkering 1984' dat aatssecretaris De Graaf (sociale ken en werkgelegenheid) giste- n aan de Tweede Kamer heeft .ngeboden. Met de regeling is een ;drag van ongeveer 460 miljoen ïlden (exclusief de regeling voor lfstandigen) gemoeid. De uitke- ng moet het koopkrachtverlies in 3,2 procent over 1984 voor de rhte minima goedmaken. Om dat koopkrachtverlies te impenseren zijn de volgende be- -agen genomen: 585 gulden voor »n echtpaar, 525 gulden voor een ;noudergezin, 410 gulden voor >n alleenstaande van 23 jaar en ader, 360 gulden voor een alleen- aande van 22 jaar, 315 gulden Dor een alleenstaande van 21 jaar a 290 gulden voor een alleen- aande van 18 jaar tot en met 20 tar. In afwijking van het echte mini- labeleid in de vorige jaren is een erdere verdeling aangebracht in e bedragen voor alleenstaanden die jonger zijn dan 23 jaar. Omdat deze mensen ook een lagere bij standsuitkering krijgen dan de al leenstaanden van 23 jaar en ouder vindt de bewindsman het logisch hier bij de koopkrachttoeslagen ook rekening mee te houden. DEN HAAG (ANP) - „Dit congres wordt gehouden in 1984, een cru ciaal moment in de ontwikkeling van de gezondheidszorg. De uitda ging van nu is het verbeteren van de gezondheid ondanks de steeds kleiner wordende budgetten." Dat zei staatssecretaris Van der Reij- den (welzijn, volksgezondheid en cultuur) gisteren in Den Haag bij de opening van een congres over gezondheidsplanning van de Euro pese landen in de wereldgezond heidsorganisatie WHO. „Terwijl de kosten van de Neder landse gezondheidszorg steeds verder omhoog gingen is de winst ervan met betrekking tot de ge zondheid steeds kleiner gewor den", zo betoogde Van der Reij- den. Hij zei, evenals Europees WHO-directeur dr. L.A. Kaprio, dat gezondheid maar zeer gedeeltelijk wordt bepaald door medische voorzieningen. „Omgevingsfacto ren, zoals huisvesting, werksituatie en milieu zijn van minstens even groot belang", aldus de staatsse cretaris. Dr. Kaprio stelde vast dat zieken- echte minima krijgen een kinder- huizen vanuit de praktijken helaas Bedragen toeslag van 150 gulden per kind, Voor zelfstandig buitenshuis wo nende jongeren beneden de 23 jaar, die in 1983 op grond van de rijks groepsregeling werkloze werkne mers (rww) geen eenmalige uitke ring hebben ontvangen en hier voor dit jaar wel in aanmerking ko men, bestaat in deze regeling recht op een extra toeslag van 400 gul den op het uitkeringsbedrag voor 1984. Voor de toeslag voor de meer jarige echte minima komt. deze groep niet in aanmerking. UTRECHT (ANP) - Vrouwen zullen in het jaar 2000 gemiddeld mogelijk enkele jaren korter leven dan nu en niet meer ouder worden dan man nen. Nu hebben de Nederlandse vrouwen nog een gemiddelde 'voor sprong' van tien jaar op de mannen. Dat blijkt uit een samenvatting van het rapport 'Gezondheid in het jaar 2000' dat een ambtelijke stuurgroep op dit moment voorbereidt. De samenvatting komt aan de orde op het WHO-congres over gezond- heidsplannning in Den Haag. Vrouwen nemen door de emancipatie, een steeds 'mannelijker' le vensstijl aan, met alle gezondheidsrisico's van dien, terwijl mannen ongestoord gemiddeld steeds ouder worden door de medische zorg en een gezondere levensstijl. Nu worden vrouwen gemiddeld bijna tachtig jaar terwijl de gemiddelde man tien jaar eerder sterft. Als deze tenden- zen doorzetten raken vrouwen hun voorsprong kwijt en hebben zowel mannen als vrouwen in het jaar 2000 een gemiddelde levensverwach ting van zo'n 76 jaar. „Natuurlijk zijn ze erg belangrijk aanpak van de gezondheidsproble- voor ons gevoel voor veiligheid bij men, waarbij niet alleen medisch- ziekte en ongevallen maar ze dra- technische ontwikkelingen een rol gen niet noodzakelijkerwijs bij aan spelen. een betere gezondheid voor ons al- De Europese uitwerking van het len", zei hij. De WHO steunt, aldus WHO-prc^ramma dat onder de alleen 'reparatiewerkplaatsen' zijn. Kaprio, op een veel omvattender naam 'Gezondheid voor allen Bezuinigingen De toeslag voor de meerjarige echte minima bedraagt: 145 gulden voor een echtpaar, 130 gulden voor een een-oudergezin, 100 gulden voor een alleenstaande van 23 jaar en ouder, 90 gulden voor een al leenstaande van 22 jaar, 80 gulden voor een alleenstaande van 21 jaar en 70 gulden voor een alleenstaan de van 18 tot en met 20 jaar. n i De bedragen van de eenmalige geZOnCUieidSZOrff uitkering worden verhoogd met 50 O gulden voor ieder in Nederland wonend kind voor wie kinderbij slag wordt ontvangen en 85 gulden voor degene die in 1984 een indivi duele huursubsidie of een woon kostensubsidie voor woonwagen bewoners krijgt. De meeijarige tOOSENDAAL (GPD) - De Roo- endaalse notaris Chr. R. (58) is gis- eren gearresteerd op verdenking 'an valsheid in geschrifte. Tegelij kertijd is in Utrecht voor hetzelfde èit de 40-jarige bedrijfseconoom Irs. L. W. van der S. van zijn bed [elicht en aangehouden. Naar aan- eiding van diens betrokkenheid :egde zijn werkgever, het Centraal nstituut Midden- en Kleinbedrijf SIMK), hem reeds ontslag aan. 3eide verdachten hebben volgens Totale stroom storing in en rondom Soest SOEST (GPD) Inwoners van de gemeenten Soest, Baarn en Eem- nes hebben vannacht te kampen gehad met een stroomstoring. Uit een eerste onderzoek van de Pro vinciale Utrechtse Elektrische Maatschappij (PUEM) is vast ko men te staan dat er een storing is Dntstaan in een 50.000 voltkabel tussen Bilthoven en Soest. Daar naast waren er technische proble men bij het schakelstation van de PUEM in Soest. Bij de politie van Baarn en Soest kwamen vannacht tientallen tele foontjes binnen van mensen die opheldering vroegen over het weg vallen van de stroom. 'Ook werd de politie geconfronteerd met veel alarminstallaties die spontaan af gingen. De politie van Baarn prikte vannacht een extra oontrole bij veel winkels met een elektrische deur. Dit in verband met mogelijk openspringen van de toegangs deur. Gevreesd werd voor diefstal len uit winkels. Inbraken bleven achterwege. de politie een rol gespeeld in de zo genoemde btw-affaire, met als hoofdverdachte de Roosendaalse handelaar in onroerend goed John van de L. (38). Tot nu toe zijn in dit onderzoek 21 personen aangehou den en meer dan 30 verhoord. Notaris R. is volgens de politie, die al ruim driekwart jaar aan deze zaak werkt, verantwoordelijk voor de frauduleuze handelingen die mede door zijn kandidaat-notaris mr. H. P. en Van de L. op het nota riskantoor zijn uitgevoerd. Daar zouden op papier transacties zijn gepleegd met onroerend goed, die het mogelijk maakten bij de belas tingdienst op onrechtmatige wijze voor miljoenen aan btw terug te vorderen. Mr. P. is al enige maan den geleden gearresteerd. R. en P. zijn beiden door de Notariële Broe derschap geschorst. Woordvoerder mr. P. Wiegman van het Broeder schap sluit niet uit dat zij uit hun ambt worden gezet. De politie verdenkt drs. Van der S. ervan dat hij valse papieren heeft opgemaakt, waarmee moest worden voorkomen dat de West- land-Utrecht Hypotheekbank (WUH) beslag zou leggen op onroe rend goed van Van de L. in Spanje. De onroerend-goedhandelaar had Van der S. aangesteld als zaak waarnemer bij Williams Beleggin gen bv, formeel een bedrijf van de kinderen van Van de L. De WUH had grote vorderingen op het voor malige Roosendaalse raadslid. Een speciaal fraudeteam van de Roosendaalse politie is al sinds 14 november van het vorig jaar bezig met het onderzoek naar de juiste toedracht in de btw-affaire. De Bredase officier van justitie mr. W. Kops zegt dat het proces tegen de verdachten in deze zaak mogelijk pas volgend zal worden gevoerd. Het onderzoek is volgens hem am per tot halverwege gevorderd. gekritiseerd UTRECHT (ANP) - Het kabinet houdt vast aan de in juli aangekon digde extra bezuinigingen van 200 miljoen gulden op de kosten de gezondheidszorg in 1985, on danks de eerdere afspraak dat tus sentijds geen extra bezuinigingen zouden worden opgelegd. Dit maakt de Nationale Ziekenhuis raad (NZR) op uit een gesprek dat de raad gisteren heeft gevoerd met premier Lubbers, de ministers Ru- ding (financiën) en Brinkman en staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid), aldus een woordvoerder van de NZR. De NZR had om het gesprek met het kabinet gevraagd. De leden van de NZR (ziekenhuizen, verpleeg huizen, psychiatrische ziekenhui zen en instellingen voor zwakzinni genzorg) hebben tijdens speciaal belegde vergaderingen de extra be zuiniging eenstemmig afgewezen. De bezuiniging is in strijd met eer der gemaakte afspraken en is bo vendien onuitvoerbaar, aldus de NZR-leden. Nu het kabinet giste ren niet de indruk heeft gegeven de bezuiniging terug te nemen, zal de NZR „de situatie aan de hand van de rijksbegroting 1985 op nieuw beoordelen", aldus de woordvoerder. De ziekenhuisraad wil blijven meewerken aan het bezuinigings plan voor de gezondheidszorg, dat voorziet in een stabilisering van de kosten van de gezondheidszorg in 1986 via een bezuiniging van uit eindelijk drie procent, „mits ook de regering zich houdt aan de af spraak dat tussentijds geen extra bezuinigingen worden opgelegd". Koningin Éeatrix, geflankeerd door^taatssecretari^VaT^e^Reijden, woonde de openingszitting i WHO-congres bij. (fc Drie aanhoudingen na mishandeling Voorschotenaar DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft vanmorgen drie Hage naars, van 13, 19 en 25 jaar oud, aangehouden op verdenking van zware mishandeling vorige week zondag van een 39-jarige Voor schotenaar in Scheveningen. In verband daarmee zijn vorige week al vier bewoners van de zogenaam de Woeste Hoogte opgepakt. Bejaarde vrouw (90) beroofd en mishandeld ROTTERDAM (ANP) - Een 90-jarige vrouw is gistermorgen in haar woning in de Jacob Catsstraat in Rotterdam be roofd en ernstig mishandeld door een ongeveer dertigjarige vrouw, die nog voortvluchtig is. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse politie heeft de inbreekster die door het inslaan van een ruit was binnengekomen - de bejaarde vrouw een mes op de keel gezet en haar geschopt en geslagen. Het slachtoffer liep daarbij kneuzingen op waarvoor ze in het ziekenhuis is behandeld. De nog voortvluchtige vrouw heeft girobetaalkaarten en 1.100 gulden aan geld buitge maakt. ROTTERDAM (ANP) - Het Open ander moeten krijgen met de daar bij behorende secundaire arbeids- baar Lichaam Rijnmond wil vanaf voorwaarden. Werken met behoud GEELEKTROKUTEERD (ANP) - Bij werkzaamheden aan een hoog spanningsleiding ter hoogte van het Friese Bergum, is gisteren een werknemer van het Bredase be- 1 november alle jongeren tussen de 17 en 23 jaar die al een jaar werk loos zijn, aan een baan helpen. Vol gens het Rijnmond-garantieplan, waarvan gisteren de definitieve versie in Rotterdam werd gepre senteerd, zal het mogelijk zijn vrij wel alle jongeren in de Rijnmond gemeenten (ongeveer 10.000) die onder deze categorie vallen met be houd van uitkering te laten werken bij de gemeentelijke overheden in het Rijnmondgebied. Het werk zal door de Rijnmond gemeenten worden gecreëerd en bestaat uit een baan voor twintig uur per week. Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegen heid) heeft inmiddels voor het Rijnmond-garantieplan het groene licht gegeven en zo'n 1,5 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor omscholingsmogelijkheden. De ambtenarenbond AbvaKabo, die in principe akkoord gaat met van een uitkering voorziet bij voor beeld niet in vakantiegeld, voorzie ningen bij ziekte, invaliditeit en verlof, aldus de districtsbestuur ster. het jaar 2000' in 1981 werd aange nomen omvat onder meer voor lichting over een gezonde levens stijl, het voorkomen van ziekten en het bevorderen van makkelijk toe gankelijke voorzieningen voor ie dereen. Bovendien zullen de Euro pese landen zich in dat verband ook bezig moeten houden met za ken als onderwijs, economie en vergrijzing, omdat die evenzeer hun invloed op de gezondheid van de Europese volkeren hebben. „We zijn afhankelijk van vele fac toren die buiten het terrein van de gezondheidszorg vallen. Vandaar dat aan het bereiken van de WHO- doelstellingen tot 2000 ook een aantal politieke voorwaarden is verbonden, zoals vrijwaring van de angst voor oorlog en het garande ren van een zinnige rol voor een ie der in de maatschappij. Gezond heidszorg is geen geïsoleerde zaak", aldus dr. Kaprio. De ongeveer 130 deelnemers aan. de Europese conferentie hojben in de komende week naar aanleiding van het 'gezondheid voor allen- plan' afspraken te maken over de planning in de gezondheidszorg tot het jaar 2000. Duitser reed door Amsterdam met heröinedode AMSTERDAM (ANP) De Amster- damse politie heeft gisteren achter in een auto het stoffelijk overschot a 17-jarig meisje uit het Westduitse Minningen aangetrof fen. Zij is vermoedelijk overleden aan een overdosis heroïne en is daardoor het 43ste heroïneslacht- offer dit jaar in Amsterdam. De bestuurder van de auto zat, toen de politie het meisje vond, nog achter het stuur. Het was een landgenoot van het meisje die ver klaarde dat hij met het slachtoffer en nog twee vriendinnen afgelopen zondag in Amsterdam was aange komen en daar vrijwel direct op de Zeedijk heroïne had gekocht. Het Duitse viertal gebruikte het spul vervolgens in een pand aan de Anjelierstraat. De volgende och tend ontdekte de Westduitser dat zijn jongere landgenote er zeer slecht aan toe was. Hij zegt vervol gens met haar te zijn rondgereden op zoek naar een ziekenhuis. De politie gelooft dit verhaal wel, om dat de man weliswaar geen zieken huis vond, maar wel kans zag in de Peperstraat een ambulance te bel len. Intussen was hij echter al ge vonden door de politie. De twee andere Duitse meisjes zijn nog spoorloos. De eigenlijke bewoner van het pand aan de Anje lierstraat is voor verhoor meegeno men naar het politiebureau. drijf Electron BV om het leven ge- het garantieplan, vindt echter dat komen. De man kwam door onbe kende oorzaak onder 110 kilovolt te staan en werd op slag gedood. Het bedrijf Electron BV is bezig met het ding die loopt meercentrale i de jongeren niet moeten werken met behoud van uitkering maar met behulp van een uitkering. Vol gens districtsbestuurster mevrouw Caljouw zouden de jongeren deBergummer- de twintig uur per week dat ze Dokkum. werken een normaal loon als ieder BARNEVELD (ANP) - De Amerikaanse ambassadeur in ons land, Paul Bremer (links), ontving gisteren uit handen van burgemeester mr. C.W. Labree van Barneveld een cheque van f 30.000,-. Inwoners van het Gelder se dorpje brachten dit bedrag bijeen om het in juni van dit jaar door een tornado getroffen gelijknamige plaatsje in de Verenigde Staten te helpen. (foto ANP) ADVERTENTIE Wij vieren 5 jaar Total Woman - met een feestelijke Modeshow Herfst- en wintermode In de Stadsgehoorzaal 12 september - 20.00 i Presentatie: Henny Huisman Muzikale omlijsting: Donna Lynton Kaarten voor de modeshow zijn verkrijgbaar in de winkel. Total Woman Botermarkt 14 Tel. 131436 - Leiden Voor modieuze betaalbare damesmode. De lijst van geneesmiddelen die moeten worden voorzien van de sticker 'beïnvloedt het rijgedrag', zou aan een uitgebreide test moeten worden onderworpen. Nu wordt alles over één kam ge schoren en is de informatiewaar- de heel gering, terwijl veel ge neesmiddelen grotere risico's met zich meebrengen dan alco hol. door Helma Coolman Dat is de mening van de Gro ninger arts-onderzoeker Jan Wil lem Louwerens (31) naar aanlei ding van zijn onderzoek naar de invloed van alcohol op het rijge drag. Om dat onderzoek mogelijk te maken werd de snelweg bij Sid- deburen in maart enkele weken lang 's avonds afgesloten, zodat het rijgedrag van mensen-met- een-slokje-op kon worden geme ten. Deze grootscheepse actie van het verkeerskundig studie centrum van de Rijksuniversiteit Groningen in samenwerking met de politie geeft meteen al aan hoe tweeslachtig de wetgeving is als het gaat om het gevaar van ge neesmiddelen. Want terwijl voor dit onder zoek een hele weg moest worden afgesloten, worden de onderzoe ken met geneesmiddelen dage lijks op de snelweg Groningen- Hoogeveen gehouden terwijl het normale verkeer gewoon zijn gang kan gaan. Deze situatie wordt oogluikend toegestaan door de officier van justitie. Wel zit er net als bij de alcoholtest naast de bestuurder, een rij-in- structeur, die kan ingrijpen. De alcoholtest van maart was alleen opgezet om vast te stellen of de door Louwerens toegepaste methode zin had. Alcohol is al zo vaak gemeten, dat vergelijkende cijfers voorhanden zijn. Dat geldt niet voor medicijnen. Nu de test heeft uitgewezen dat zijn methode betrouwbaar is, durft Louwerens ook conclusies te verbinden aan de uitkomsten van het geneesmiddelenonder zoek. Pilletje De belangrijkste daarvan is dat slaapmiddelen tien uur na ge bruik nog steeds de rijvaardig heid beïnvloeden. Eén normaal pilletje van het slaapmiddel mo gadon heeft na tien uur hetzelfde effect als 0,2 promille alcohol. Voor Dormonoct in de inmiddels verlaagde dosis is dat 0,5; voor hetzelfde middel in de oudere versie met een hogere dosering 1,3 promille. Bij anti-depressiva zijn de risi co's nog veel groter. Louwerens gaat hierbij uit van het effect na de eerste dag en komt tot promil lages van 1,2 bij het meest voor geschreven middel tryptizol, dat overigens inmiddels omstreden is. Tolvan heeft het effect van een alcoholpromillage van 1,1 en Sinequan van 0,8. Uitgaande van het gegeven dat rijden onder invloed van alcohol de oorzaak van bijna een kwart van alle ongevallen in Nederland is (10.000 van de 45.000), kan ge rust worden gesteld dat ook ge neesmiddelen verantwoordelijk zijn voor ongevallen. De politie kan dit euvel echter nauwelijks aan het licht brengen, omdat er geen goede meetme thode is om het gebruik van ge neesmiddelen vast te stellen. De wet stelt dat de gebruiker op de hoogte moet zijn van het risico, wil hij aansprakelijk worden ge steld. „De sticker is erg vaag, laat staan het feit dat bijna niemand weet dat er zelfs de volgende dag nog effecten merkbaar zijn", al dus Louwerens. Methadon Veroordelingen op basis van rijden onder invloed van genees middelen zijn hoge uitzondering. Vooral omdat de bewijsvoering nauwelijks is rond te krijgen. Een middel dat ook op die lijst voorkomt en veel wordt gebruikt is methadon, dat wordt verstrekt aan heroïnegebruikers. In poli tiekringen wordt wel geklaagd over de risico's voor het verkeer van deze methadonverstrekking. Opmerkelijk resultaat van het onderzoek was ook dat vrouwen gevoeliger zijn voor alcohol dan mannen; zij lopen dus bij een la ger promillage al meer risico. Louwerens verklaart dit door het gegeven dat vrouwen over het al gemeen minder drinken dan mannen en dus minder gewend zijn. Door regelmatig alcoholge bruik breekt het lichaam de stof sneller af, een effect dat overi gens op langere termijn weer te niet wordt gedaan door slijtage van de lever. De stelling over de gewenning heeft hij overigens niet wetenschappelijk onder zocht. „Een genetisch verschil tussen mannen en vrouwen is nooit vastgesteld", aldus Louwe rens. Ondanks de opzienbarende re sultaten heeft de onderzoeker ook een geruststellende conclu sie: zo lang een mens per dag één pil in de lage dosering neemt van een modern middel, dan blijft het effect beneden dat van een alcoholpromillage van 0,5. An derzijds zijn twee pillen meer dan twee keer zo gevaarlijk, het risico neemt onevenredig toe.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5