Woningtekort in Leiden daalt snel Over Werk Van busconducteur tot dorpsgek %Nieuwbouw vaak te duur Bromfietser rijdt tegen portier auto Spreeuwen verjaagd de ware kennis van een kenner De studentenpredikant Vechtpartij op Nieuwe Beestenmarkt 'blNSDAG 28 AUGUSTUS 1984 LEIDEN In het kader van de uitwisseling Leiden-Oxford bezocht één on zer verslaggevers de rechtbank te Oxford. Deze week dus een Nagerecht over een Engelse rechtzitting. Dat taaltje nekte de Engelsen. Als de twee jongens wat zeiden tegen de vertegenwoordigers van de rechterlijke macht ge beurde dat in een Iers dialect. Niemand verstond ze en het ge volg was dan ook dat de jongens, verdacht van diefstal, weer wer den afgevoerd. Eerst moest er maar eens iemand worden ge vonden die verstond wat ze pre cies zeiden. Dit bericht, verschenen in de plaatselijke krant van Oxford, Oxford Mail, maakte ons nieuws gierig naar het rechtbankwezen te Oxford. Evenals in Leiden zijn er elke maandagochtend zittin gen, maar daar houdt dan ook el ke overeenkomst mee op. Een vergelijking. Als wij op deze maandagoch tend de rechtbank bezoeken, is het niet bepaald druk in de ruim te waar alle verdachten moeten wachten alvorens ze worden be recht. Voor Leidse begrippen zijn er evenwel nog vrij veel mensen aanwezig, want hier worden de zaken niet afgehan deld in één zaal, zoals in Leiden, maar in vijf. Moet iemand voor komen, dan klinkt zijn naam uit een luidspreker. Een metalig ge luid waar je op de vroege och- door Wim Brands tend niet bepaald vrolijker van wordt. De meeste verdachten wach ten stilzwijgend. De habitués, zij die kind aan huis zijn, herken je direct. Ze kijken geroutineerd om zich heen, verveeld soms. Een enkeling zit niet, maar ligt. In één van de hoeken staat een dame met een koffiekarretje. Als we een kop koffie bestellen, ver voegt ook een zonderling op leef tijd zich bij het karretje. We hadden hem al eerder op gemerkt. Zijn verschijning - achterover gekamd lang wit haar, rood mouwloos t-shirt, ver sleten gympies - trekt overigens aller aandacht. Verschillende mensen heeft hij al aangescho ten. Nu zijn wij het slachtoffer. Hij begint een lange monoloog te houden over de ouderdom die geen vertroosting brengt, zoals hij ooit dacht. Maar, zo besluit hij zijn redevoering, zijn benen mo gen er nog steeds zijn. Hij rolt zijn broekspijpen op alsof hij gaat pootjebaden en loopt trots als een pauw weg. Uitsmijter In zaal 3 begint nu een recht zaak tegen twee jongens die de auto van een disco-uitsmijter van een paar deuken hebben voor zien nadat ze door deze kleren kast uit de discotheek waren ge smeten. Hun advocaten lezen verslagen voor van werkgevers en bekenden. Brave jongens zijn het: goed voor hun moeder, lief voor de hond. Ze krijgen geen echt hoge straf en dat verwondert ons niet. Dat ze desondanks nadat het oordeel is geveld nog steeds een zenuw achtige indruk maken, is ook niet verwonderlijk. De Engelse rechtbanken zijn namelijk zo ge bouwd dat de verdachte voort durend het idee heeft dat hij al met één voet in de gevangenis staat. De rechterlijke macht ze telt hoog, zodat de verdachte voortdurend moet opkijken naar zijn berechters. Als we na de zitting een zoge naamde 'magistrate' aanspreken over deze architectuur, zegt hij: "Deze zalen zijn expres zo ge bouwd indertijd. Men dacht: de mensen moeten niet voorkomen omdat ze een oud, blind vrouw tje hebben geholpen met over steken, maar omdat ze iets op hun lever hebben. En dat moeten ze voelen als ze binnenkomen". En dat voelen ze. Zelfs als toe- Schouwer krijg je in deze zalen het onplezierige gevoel dat alles in je leven voor niets is geweest. Je voelt je even ellendig als een hongerige muis in een kerker. Nadat de disco-beukers zijn berecht en de zaal hebben verla ten, staat iedereen op omdat de 'magistrates' zich terugtrekken. Het zijn er drie. Niet gekleed in plechtige zwarte rouwjurken zo als Nederlandse rechters, maar gewoon in burgerkleding. Deze drie berechters zijn geen gestudeerde juristen. Ze leven ook niet van dit werk. In het da gelijks leven kunnen ze van alles zijn: fietsenmaker, autodealer en ga zo maar door. Eens in de zo veel tijd worden ze opgeroepen om een paar zaken af te hande len. Dit baantje danken ze aan goed gedrag, want u begrijpt dat iemand die z'n moeder van de trap trapt geen 'magistrate' wordt. Deze jury velt een oordeel op basis van 'common sense'. Ge zond verstand. Nu is gezond ver stand een rekbaar begrip, en het zou dan ook niet vreemd zijn als de Engelse methode makkelijk tot willekeur leidt. Toch zal een 'magistrate' dit ontkennen. Desgevraagd zal hij in de eer ste plaats antwoorden dat het systeem een lange traditie kent - en op tradities zijn Engelsen even dol als op thee met veel melk - en in de tweede plaats zal hij zeggen dat er altijd een gestu deerd jurist in de zaal is, de klerk, die de 'magistrates' juridi sche adviezen kan verstrekken. Iemand dus die alles van de strafmaten afweet. Klap Na een paar minuten komt een nieuwe verdachte de rechtszaal binnen. In tegenstelling tot de twee jongelingen maakt hij geen bedeesde indruk. We herkennen direct de excentriekeling die eer der op de ochtend zijn melkwitte benen liet zien. Terwijl hij zit te wachten, be gint hij een lange monoloog te houden. Eén zin herhaalt hij voortdurend: "En toen heb ik hem dus maar een klap gegeven- ...maar hij begon".. schijning is in Oxford. Bijna ie dereen kent hem. Ooit was hij busconducteuf. Maar toen hij zich als vrouw begon te kleden en in de straten kokette danspas jes maakte, zwaaiend met zijn tasje, was het gedaan met het knippen van kaartjes. De klerk begint met het voorle zen van de aanklacht. Luisteren doet deze verdachte niet. Onver stoorbaar praat hij door, en pas sant de verslaggever van de Ox ford Mail er voor waarschuwend toch vooral geen letter over hem te schrijven, zeker zijn adres niet te publiceren in het recht bankverslag, zoals in Engeland te doen gebruikelijk is: hij heeft zijn verhaal namelijk naar eigen zeggen verkocht aan een andere krant. Voor een paar miljoen gul den. De bode, toe de indruk hadden dat hij voor standbeeld speelt, begint te glimlachen. De rechterlijke macht blijft onverstoorbaar. Al leen de klerk, die een verdieping lager zit dan de 'magistrates', lijkt zijn geduld te verliezen. Wil de verdachte nu eindelijk even zijn mond houden en luisteren? Uiteindelijk lijkt het tot hem door te dringen dat hij ervan wordt verdacht obscene taal te hebben gebruikt en iemand een klap te hebben gegeven, want terwijl hij met veel gevoel voor dramatiek de handen voor de ogen slaat, roept hij uit: "Ik heb nog nooit in de gevangenis geze ten". Gevangenis En in de gevangenis zal hij voorlopig ook niet terechtko men. De zaak wordt aangehou den. Geruisloos verloopt de af tocht van deze dorpsgek overi gens niet. Op weg naar de uit gang draait hij zich sierlijk om, maakt een buiging als een page aan het hof en zegt: "Au revoir". Als hij vervolgens begint te vertellen dat hij zojuist in het Frans afscheid nam en dat hij ooit in Frankrijk was, wordt het de bode teveel: zijn vinger ver manend opgestoken, loopt hij naar de voormalige busconduc teur. Deze begrijpt de bedoeling direct: eruit! De bode schudt meewarig zijn hoofd als hij terugkomt van zijn missie. Dit hoort niet, zie je hem denken. Iedereen staat nu op omdat de 'magistrates' zich weer terugtrekken. De dame in het ju ridische gezelschap aarzelt even. Ze kijkt om zich heen. Iets verge ten? Ja. Haar handtasje, waarin ongetwijfeld een boodschappen- briefje zit. Want na de zitting is ze weer gewoon een huisvrouw die de afwas van gisteren nog moet doen. le e- LEIDEN - De woningbehoefte in de gemeente Leiden gaat, mede als gevolg van het feit dat mensen de huren van de nieuwbouw niet meer kunnen betalen, pijlsnel omlaag. :s Verwacht wordt, op grond van nieuwe becijferingen, dat het (kwantitatieve) tekort in de •t jaren tot en met 1990 op papier geheel zal zijn opgeheven. Eén en ander blijkt uit het meerja renprogramma van de gemeente voor de nieuwbouw, verbouw en verbetering van woningen in de ja ren tot en met 1989. In deze nota wordt aangegeven dat de bouw van iets meer dan 900 woningen per jaar voldoende is om aan de ge raamde behoefte tegemoet te ko- j Begin jaren tachtig werd de wo- ningbehoefte door de gemeente nog geschat op zo'n 1500 per jaar. In het volkshuisvestingsplan 1982 tot '86 ging men er van uit dat de bouw van zo'n 1200 woningen per jaar noodzakelijk zou zijn om de woningnood in Leiden ooit te kun nen oplossen: 600 woningen om het tekort in te lopen en ongeveer 600 woningen om aan de geraamde groei van woningzoekenden (de starters op de woningmarkt) tege moet te komen. Het tekort blijkt evenwel ver sneld te Worden ingelopen. Per 1 januari van het vorig jaar werd het totale woningtekort nog berekend op ruim 3900. In het meerjarenpro gramma wordt, voornamelijk in verband met de oplevering van ruim 1000 woningen in 1983, uitge gaan van een woningtekort (ach terstand) van 2900. Dit betekent dat het aantal nieuwe woningzoe kenden in het afgelopen jaar nul heeft bedragen. De groei is er dus uit. Voorlopig Het hoofd van de afdeling volks huisvesting van de. gemeente, D. Schilder, spreekt van "een voorlo pig cijfer", dat mogelijk nog moet worden bijgesteld, omdat de ko mende tijd nadere gegevens be schikbaar komen als gevolg van de automatisering van respectievelijk de onroerend-goed-kartotheek en van de bestanden van de directie woonruimteverdeling van de ge meente. "Vast staat evenwel dat het groeicijfer niet hoog meer is", zegt ADVERTENTIE Aan de Lange Voort 13d te Oegst- geest Is heden gevestigd het der de kantoor van accountants- en belastingadviesbureau STRIJK. Het kantoor heeft eveneens vesti gingen te Sassenheim en Capelle aan de IJssel. Verdeeld over deze drie kantoren zijn vijftien medewer kers actief die de jaarstukken en de diverse belastingaangiften voor de cliënten verzorgen. De belastingafdeling verstrekt voorts fiscaal-juridische adviezen op ieder gebied. Voor de verzorging van de financië le en/of loonadministraties van de cliënten is een eigen computerafde ling aanwezig. Er wordt zowel natio naal als internationaal nauw sa mengewerkt met registeraccoun tants en fiscaal-juristen. Aan de kantoren is een hoogleraar civiel recht als adviseur verbonden. Naast een aantal commissariaten is de Heer Strijk bestuurslid van diver se verenigingen en stichtingen. Voorts is hij al vele jaren als plaats vervangend lid verbonden aan de Commissie van Beroep van Ac countants-Administratieconsulen ten. De Heer Strijk is privé woonachtig aan de Paedtslaan 5 te Oegstgeest. Voor vrienden, bekenden en rela ties wordt een receptie gehouden op 29 augustus 1984 van 16.30 uur tot 19.00 uur op de Lange Voort 13d te Oegstgeest. Schilder. "Op grond van de cijfers zouden we kunnen zeggen dat Lei den in 1990 door de woningnood heen is. Een gevaarlijke uit spraak", zo typeert Schilder het zelf. "Want, wat we ook gesigna leerd hebben is dat de mindere groei van woningzoekenden in be langrijke mate het gevolg is van de economische omstandigheden. Dat wil zeggen: het onvermogen om de uit de nieuwbouw voortko mende huren te kunnen betalen". De feitelijke behoefte is volgens Schilder niet gedaald. Omdat mensen de huren niet kunnen betalen is ook een vermin derde behoefte ontstaan aan grote woningen met vijf of meer kamers. Woningbouwverenigingen hebben er de grootste moeite mee om de grote flats na leegkomst opnieuw te verhuren. De duur van de leeg stand, nu nog niet alarmerend, wordt wel steeds langer. Gesignaleerd wordt ook dat de kwalitatieve behoefte groter is ge worden. "De tijd dat alles wat we bouwden goed was, is voorbij", al dus Schilder. "Het veranderde be hoeftepatroon dwingt ons er toe meer gericht op bepaalde groepen te gaan bouwen en bepaalde cate gorieën woningen aan te vullen. Op grond van de huidige inzichten betekent het dat we meer goedko pe woningen met een tuintje moe ten bouwen in de Stevenshofpol- der. We voeren daarom op het mo ment besprekingen met het minis terie van volkshuisvesting om de hoogbouw zoveel mogelijk uit de Stevenshof te weren". Volgens de berekeningen van de gemeente zal het jaarlijks toe te wijzen contingent (het aantal wo ningen dat Leiden van het rijk mag bouwen) in elk geval niet minder mogen bedragen dan de ruim 900 die Leiden in 1984 heeft gekregen. In het meeijarenprogramma wordt overeind gehouden dat rond de 70 tot 75 procent van de te plegen nieuwbouw moet bestaan uit (goedkope) woningwetwoningen en premiehuurwoningen. Dat is LEIDEN Een 15-jarige Zoeter- woudenaar is gisteren met onder meer een gebroken linkerarm naar het AZL vervoerd, nadat hij gister middag op de Hoge Rijndijk tegen het portier van een auto was gere den. Hij kwam met zijn brommer over het fietspad, toen een 24-jarige au tomobiliste uit Nieuwkoop haar auto juist parkeerde. Haar passa- giere, 24 jaar en eveneens uit Nieuwkoop, lette niet op toen zij wilde uitstappen. Ineens deed zij het portier open en de bromfietser reed er tegenaan. Ook zijn rechte rarm en -pols liepen letsel op. Te vens werden wondjes aan zijn kin geconstateerd. FILM - In het Inloophuis Psychia trie, Rapenburg 48, wordt woens dagavond de film 'Messer im Kopf vertoond. Aansluitend is er een discussie. De film gaat over een man die bij toeval door de politie in het hoofd wordt geschoten en daardoor een stoornis aan de her senen krijgt. Aanvang acht uur. meer dan Leiden in 1984 kreeg toe gewezen (nog geen 50 procent). Volgens de gemeente kan het aandeel van de kleine woningen, ten opzichte van de toewijzing voor 1984, belangrijk omlaag. Mo menteel zijn ruim 600 wooneenhe den, voor zogenaamde één- en tweepersoonshuishoudens, in aan bouw of staan op het punt om in aanbouw te worden genomen. Be gin 1984 gingen de Stichting Huis vesting Werkende Jongeren en de Stichting Studentenhuisvesting uit van een in de komende periode nog te realiseren behoefte van 700 wooneenheden. Schilder noemt het logisch dat de stichtingen, ge zien de verminderde behoefte, een adempauze i - - k <- 3 v t f Jm V de politie wordt de rust aan de Witte Singel LEIDEN - De schreeuw van een spreeuw in doodsnood klinkt net zo angstaanjagend als het gegil van een speenvarken of het gekrijs van een aangereden hond. Gisteravond was die spreeuw in wanhoop weer drie keer te horen tussen de Bilder- dijkstraat en de Groenhovenstraat. Niet dat iemand zo'n beestje ter plaatse om zeep wilde helpen. Maar een ploeg van de directie Groen van de gemeente vond het weer eens hoog tijd worden om de spreeuwenkolonie te verjagen. Daartoe werd een geluidswagen van de politie ingeschakeld die de door merg en been gaande kreten door de bomen aan de Witte Singel deed schallen. De mannen van de directie Groen deden er nog een schepje bovenop door met vuur werk te gooien. Alsof ze nooit zijn weggeweest hadden zich weer duizenden spreeuwen in de olmen gevestigd. Na drie jaar hadden zij kennelijk hun oude stek weer in ere hersteld, tot ongenoegen van de buurtbewo ners. Want het zijn nachtbrakers LEIDEN Studentenpredikant Nico Bouhuijs, 53 jaar oud: "Ik werk veel. Bijna alle avonden ben ik ook be zig, maar erg vind ik dat niet. Ik stel m'n eigen pro gramma samen en je kunt dus niet zeggen dat ik onder een juk leef. Integendeel. Zie het zo: ik ben zo iemand die in de goede zin van het woord verslaafd is aan z'n werk". Dezer dagen is Bouhuijs een be zet man. Leiden wordt immers weer overspoeld door eerstejaars en dat betekent dat Bouhuijs en zijn collega's van de Studenten Ekklesia veel gesprekken moe ten voeren. "Het gaat voornamelijk om het present zijn voor de eerstejaars. Waar je maar kunt, vertel je over het werk dat je verricht. Je legt die mensen dus bijvoorbeeld uit dat er werkgroepen zijn van de Studenten Ekklesia en dat er ook een zondagse dienst in de Hoog landse Kerk wordt gehouden, op een christelijke tijd". "Dat zijn zo wat algemeenhe den. Daarna ga je vragen aan ze stellen. En ook zij, de eerstejaars, zullen vragen aan jou stellen. Uit zo'n praatje van mij moet bezie ling spreken, maar let wel: ik wil geen zieltjes winnen. Je moet met gevoel voor understatement en ironie vertellen wat je kwijt wilt. Dat is een betere methode dan een zwaar aangezette mono loog verspreiden". We komen te spreken over de techniek van het praten. Bou huijs: "De oude dominee Bus- kes, één van mijn leermeesters, zei altijd: Nico, je praat voor de helft voor Onze Lieve Heer en voor de andere helft voor jezelf'. "Alle predikanten goochelen wel eens met woorden. Die goo cheltrucs van het vak zijn mij ook niet vreemd. Bijvoorbeeld een populaire grap gebruiken tij dens een preek. Maar je moet daarmee wel oppassen, voor je het weet glijd je uit. Want met die grappen heb je het evangelie nog niet aangesneden en bovendien loop je door dat populaire gedoe het risico dat jij, leukerd die je bent, tussen de boodschap en de mensen gaat staan". Hij schrijft z'n preek meestal helemaal uit. "Toch improviseer ik naderhand nog wel eens. En het gekke is dan soms dat men sen juist die improvisatie ont houden, terwijl ik denk: zo be langrijk was dat toch niet. Pre ken is zoiets geks. Heb je bijvoor beeld een preek gehouden waar van je denkt: bwahhh....zegt een collega: prachtig Nico!". door Wim Brands Boodschap Weken van tevoren wordt de preek voorbereid. Eerst wordt het thema besproken met de col lega's, vier in getal, dan wordt dat thema ook nog eens samen met de studenten aan alle zijden belicht. Pas hierna gaat Bouhuijs schrijven. "Ik zet de preek de laatste dagen op schrift. Dat is spannend werk". Waarom? "Elk woord moet op de juiste plaats staan. Bovendien moet je ervoor waken dat er geen dema gogie of vals sentiment in je preek sluipt. Dat valt altijd slecht. En terecht natuurlijk. Verder is dit werk ook spannend omdat je een boodschap verkon digt die vaak haaks staat op som mige menselijke gevoelens". "Een voorbeeld: jé houdt een preek over nederigheid. Die boodschap vertel je aan studen- Dit is het resultaat: honderden spreeuwen zoeken een goed heenkomen. De vraag is voor hoe lang. (foto Holvast» te verjagen. Veel vervelender is dat die uitwerpselen een dikke koek op het asfalt vormen, wat bij nat weer spekgladheid veroorzaakt. En dat de beestjes elkaar verdringen op de takken van de bejaarde bomen, wat die takken eigenlijk niet kun nen hebben en derhalve dreigen te knappen. Een uiterst gevaarlijke situatie dus. Vandaar het geschreeuw en het vuurwerk gisteravond. Vanavond en morgenavond wordt het her haald. Want ze zijn hardleers die spreeuwen en bovendien vergeet achtig. Want al waren ze gister avond wat van streek, de meesten zijn dat vanavond al weer verge ten. Of het afdoende zal zijn, moet natuurlijk worden afgewacht. In elk geval doet men er goed aan vanavond en morgenavond op dat stukje Witte Singel een beetje aan de huizenkant te blijven lopen. Want een spreeuw in nood, laat van schrik een klodder vallen. En duizenden angstige spreeuwen zor gen voor een ware uitwerpselenre gen. Dat ondervond de schrijfster van dit artikel gisteravond ten minste. deze beestjes en bovendien nog ma- tineus ook. Tot 's avonds laat en vanaf 's ochtends vroeg houden zij hun veelstemmige tsjilpconcerten. Onaangenaam is tevens dat zij op mooie zomeravonden, wanneer het prettig buiten toeven is, de onpret tige gewoonte hebben om hun uit werpselen op het bord van de buren te werpen. Maar dat was nog geen reden voor de directie Groen om de dieren ten waarvan er ik weet niet hoe veel ongelooflijk veel ambities hebben. Die boodschap over ne derigheid moetje dus kwijtraken aan mensen die eigenlijk het liefst baasjes zouden worden". In die laatste week, vlak voor de preek, gebruikt Bouhuijs veel verloren momenten om na te denken over wat hij precies zal gaan zeggen. "Als je even niets te doen hebt, of in bad zit, dwalen je gedachten automatisch af naar de preek". "Waar ik erg veel prijs op stel is met vakmanschap een preek schrijven. Ik bedoel daarmee ei genlijk vooral dat je het doodge wone keukenwerk doet. In het geval van predikanten betekent dat: terugvallen op de grondtek sten als je een preek samenstelt. Er zijn veel predikanten die dat niet meer doen. Beunhazen. Zij maken zogenaamde kapstokpre- ken. Ze nemen een tekst en ge bruiken die vooral om hun eigen ideeën te ventileren. Verfoei lijk". Strandjutten Naar eigen zeggen werkt Bou huijs veel. Meestal vindt hij dat prettig. Soms bekruipt hem edoch de gedachte er een tijdje mee te stoppen. Af en toe zou hij wel eens drie maanden iets an ders willen doen. "Strandjutter zou ik wel eens een tijdje willen zijn. Die wens komt boven door de spanning waaronder je werkt. Zoals ik al zei: de feiten van het dagelijks le ven staan vaak haaks op wat er in de bijbel wordt verteld. En jij moet dan altijd maar weer een brug zien te slaan". "Maar ik denk overigens niet dat ik het lang volhoud, strand jutten. Na een week ga ik waar schijnlijk al weer verlangen naar een theologisch boek. Want één ding weet ik inmiddels zeker: ik ben verslaafd aan de theologie". LEIDEN Vannacht om een uur of een moest de politie ingrijpen aan de Nieuwe Beestenmarkt, waar een in een café ontstane ruzie tussen twee Leidenaars op straat werd voortgezet. De vechtende partijen, een 21-jarige en 31-jarige man, hadden ieder inmiddels wat aanhangers gekregen, dus het dreigde een massale vechtpartij te worden. Er zou zelfs een vuurwa pen in het spel zijn geweest, maar de politie onderzoekt dat nog. Op een gegeven moment trok de 31-jarige vechtersbaas in zijn woe de een paal uit de grond en sloeg die stuk. Meteen daarna overhan digde hij hem aan de politie. De ru zie leek een beetje gesust. Maar toen sprong de 21-jarige man weer zijn tegenstrever op het lijf. Van weerskanten vielen klappen. De politie sprong tussenbeide en wist de 21-jarige man in een politie-auto te werken. Niettemin slaagde hij erin de 31-jarige man een klap met een (andere) paal te geven. Die werd zo woedend dat ook hij weer een paal uit de grond trok, waar mee hij op zijn vijand af ging. De politie wist dit toch weer te sussen en voerde beiden af naar het bu reau aan de Zonneveldstraat. Daar is de ruzie bijgelegd en na het schudden van handen is het ru ziënde tweetal 'vredig' uiteen ge gaan. LEIDEN Een bejaarde vrouw werd gisteren gewond toen zij, fiet send op de Turfmarkt, linksaf de Nieuwe Beestenmarkt wilde op gaan. Een achteropkomende auto, bestuurd door een 22-jarige auto mobilist uit Baarn, kon haar niet ontwijken, hoewel hij krachtig remde. Met het stuur van haar fiets kwam de vrouw tegen de rechter zijkant van de auto terecht en viel. Met verwondingen aan haar arm is zij naar het AZL vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3