Wordt Warmond zachtjes richting Voorhout geduwd? WV terug in Warmond Nieuwbouw Kamsteeg weer stap dichterbij Weer even lucht voor jeugd- en jongerenwerk Wassenaar mikt op WD-burgemeester A Het zit er voor één avond weer op... Auto in brand DINSDAG 28 AUGUSTUS 1S)INSI DEN HAAG/OEGSTGEEST - Dc nieuwbouw van het automobielbe drijf Kamsteeg aan de Oegstgeest- se Geversstraat is weer een stapje dichterbij gekomen. De Raad van State heeft het verzoek van een zestal omwonenden afgewezen om de hinderwetvergunning voorlopig op te schorten. Gistermiddag kre gen de bewoners van staatsraad Kapteijn het advies om hun schor singsverzoek voor de ook inmid dels verleende bouwvergunning maar in te trekken. Ze hebben daai tot vandaag de tiid voor gekregen. nieuwe bouwen en het huidige pand verkopen aan confectiegi- gant Macintosh. De omwonenden zijn van meet af aan tegen het ver huisplan geweest omdat ze over last vrezen van deze nieuwbouw. De gemeente Oegstgeest denkt daar anders over. Door aan de hin derwetvergunning een flink aantal beperkende voorwaarden te ver binden, kan die overlast voldoende worden beperkt. Kamsteeg heeft inmiddels die hinderwetvergun ning gekregen. Een aantal omwo nenden pikte dat niet en stapte naar de Raad van State met de vraag om die vergunning voorlopig op te schorten. Daarbij hebben ze echter bot gevangen: staatsraad Aarden vindt de voorwaarden in de hinderwetvergunning voldoen de om eventuele overlast te voor komen. Daarnaast moet Kamsteeg wel verhuizen om economisch te kunnen overleven, was een andere overweging van Aarden. De uit spraak van de Raad over de ver gunning zélf - een schorsingsver- zoek loopt vooruit op een 'defini tief oordeel over een zaak - staat daarmee eigenlijk al vast: positief voor de gemeente. Een aantal omwonenden heeft het verlenen van de feitelijke bouwvergunning aangegrepen om opnieuw naar de Raad van State te stappen en daar te vragen (ook) de ze voorlopig op te schorten. Als formele reden gaven ze op dat het bouwplan van Kamsteeg groter is dan het bestemmingsplan toestaat. Gistermiddag boog staatsraad Kapteijn zich over dit schorsings- verzoek. Hij wees er daarbij de be woners op dat inwilliging van dit verzoek voor hen wellicht ave rechts kan werken. Het huidige bouwplan voldoet weliswaar niet aan het bestemmingsplan, maar als Kamsteeg zijn plan aan het be stemmingsplan aanpast komt de garage dichter bij de huizen te staan. Hij heeft ze tot vandaag de tijd gegeven om hun schorsingsver- zoek in te trekken. Als de bewo ners dat niet doen, is er volgens Kapteijn wel een kans dat hij hun verzoek inwilligt. De bouwvergun ning overschrijdt het toegestane bouwoppervlak namelijk met 140 vierkante meter. "En dat is wel wat veel", aldus Kapteijn gisteren. Vanmorgen was nog niet bekend wat de bewoners doen. Een aantal van hen bleek zelfs niet op de hoogte van het voorstel van de staatsraad omdat ze niet bij de zit ting aanwezig konden zijn. In een paar dagen tijd verrijst het nieuwe onderkomen van het jeugd- en jongerenwerk in Oegstgeest. (foto Holvast) OEGSTGEEST - De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest (SJJO) is voorlopig uit de ruimte nood. Gisteren werd druk gewerkt aan de bouw van een 'keet'. Dat gebouwtje verrijst achter Taberna aan de Julianastraaat. Het omvat een lokaal voor het kinderwerk, een kantoortje en een magazijn. De stichting kan er de eerstkomende drie, vier jaar mee uit de voeten. Ze zag zich genoodzaakt om zelf iets neer te zetten omdat ook de SJJO dringend moest bezuinigen. De huur van de kelder van het Gemeentecentrum, waar het jeugdwerk tot voor kort was gehuisvest, was niet meer op te brengen. Ondanks de niet geringe kosten van het noodgebouw, zo'n 45.000 gulden, kan er nu toch worden bezuinigd. SJJO-coördinator Jan Merkestein hoopt over een jaar of vier een ton aan huurpenningen te hebben bespaard. De SJJO heeft nog even zitten dubben of het niet mogelijk was om alle aktiviteiten van de stichting over te hevelen naar gebouw Taberna, dat nu als 'hoofdkantoor' fungeert. "Maar dat bleek echt geen doen", aldus Merkestein. "Taberna is daarvoor te klein en ook te oud. Het is sowieso niet zo geschikt voor ons werk. Ook al omdat door de nieuwbouw in Haaswijk Taberna uit het centrum is komen te liggen. Vandaar ook dat we driftig op zoek zijn naar een definitieve ruimte". De coördinator zegt momenteel druk overleg met de gemeente Oegstgeest te voeren over een toekom stige behuizing. Merkestein hoopt mee te kunnen doen aan de scholenruil-race. Lokalen van leegkomen de scholen zouden volgens hem best geschikt zijn voor het jeugd- en jongerenwerk. Maar voorlopig is er nu het noodgebouwtje. De stichting schiet de bouw- en inrichtingskosten even voor, maar ze mag elk jaar een bepaald bedrag op de begroting uitvoeren. Uiteindelijk betaalt de gemeen te het goeddeels. Het seizoeen begint voor de stichting omstreeks 22 september. Ze hoopt vanaf die datum alle jeugdakti- viteiten al in het nieuwe gebouwtje te kunnen beginnen. WARMOND - Nog voor het einde van het jaar heeft War mond een eigen WV. Volgend jaar worden al de eerste activiteiten georganiseerd. Rotsvast is F.H. Kool, voorzit ter van de ondernemersvereniging, hiervan overtuigd. Volgens hem zijn middenstanders, jachthaveneigenaren en campingbazen razend enthousiast over de plannen om van Warmond weer een echte recreatiegemeente te ma ken. Wel zal men nog heel wat moeten praten over de opzet van de vereni ging en de te organiseren activitei ten. Aan deze gesprekken, die in september van start gaan, zullen overigens niet alleen ondernemers deelnemen. Ook Tromp zal van de partij zijn. Hij is gemeenteambte naar en officieel nog steeds secre taris van de nooit opgeheven maar volslagen doodgebloede WV. Tromp heeft de zaak weer een beetje aan het rollen gebracht. Hij bedacht hoe droevig het ei genlijk is dat een watersportplaats die zich recreatiegemeente noemt niet eens een WV heeft. Toeristen weten vaak niet tot wie ze zich moeten wenden, zo is hem opge vallen. Soms bellen ze ten einde raad het gemeentehuis, alwaar ze als het een beetje meezit worden doorverbonden met Tromp. Hij vertelt dan zo goed en kwaad als dat gaat wat er te doen is in War mond. Maar ideaal is de situatie niet. Leegstand De gevolgen zijn volgens de War- monder dan ook voelbaar: "De eer ste ligplaatsen zijn al leeg bij de jachthavens", voert hij aan. "Een trieste en onnodige zaak. Dat mag best wel weer eens veranderen. Na tuurlijk, Warmond hoeft geen tweede Loosdrecht te worden. Maar wat extra publiciteit zou de gemeente niet misstaan", besluit hij. En tien jaar na de laatste VW- activiteit kroop hij rond de tafel met de ondernemersvereniging voor een oriënterend gesprek. Echt duidelijke afspraken werden toen nog niet gemaakt. Men was het ook niet over alles eens. Zo is het nog een open vraag of de WV een zelf standig orgaan wordt, of dat zij on der de vleugels komt van de onder nemersvereniging. Duidelijk werd wel dat men veel voelt voor een wervende folder, met algemene in- lormatie over Warmond en enkele treffende foto's. De landelijke VW en enkele reisbureau's zorgen er voor dat het boekwerkje flink in de schijnwerpers komt te staan. Toch is het niet zijn bedoeling drommen mensen naar het dorp te lokken. Echt veel toeristen kunnen er volgens hem niet meer bij. "De Kagerplassen zijn al aardig vol", zegt hij. Het gaat ons erom dat wij mensen die ligplaatsen hebben bij de Kaag, richting dorp halen en hen een beetje wegwijs maken". De opstelling van ondernemer Kool lijkt toch iets harder. Hij wil het dorp écht promoten en "aan passen". "Het moet echt een trek pleister worden. Een oase", zegt hij, met gevoel voor promoting. Of deze oase zal worden aange prijsd vanuit een heus kantoortje, durft de voorzitter van de onderne mersvereniging nog niet te zeggen. Hij sluit het echter niet uit. Veel zal ook afhangen van de gemeente. Zal deze bereid zijn de organisatie te subsidiëren? Toezeggingen zijn nog niet binnen. Maar gemeentese cretaris Zoetemelk meldt dat de gemeente positief tegenover de heroprichting staat, al heeft hij het niet zo voorzien op grote werfcam- pagnes. Liever zou hij zien dat de VW zich richt op de bestaande be zoekers. WASSENAAR - De kans dat Was senaar een WD-burgemeestei krijgt is flink gegroeid. Gister avond, tijdens een speciale raads vergadering, zei commissaris dei Koningin van Zuid Holland S. Pa tijn dat hij "niet ongevoelig is" voor de roep om een liberale bur gemeester. "15 van de 21 raadsleden zijn voor een WD'er, ik zal daar reke ning mee houden", zei hij veelbete kenend. Weinig kans gaf hij het CDA, dat als enige fractie een af wijkend standpunt heeft ingeno men en graag een CDA-burge meester wil. straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur, aanslui tend soos, muziek of film- Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14 16 uur, di ook van 20-21 uur. Zwembaden De Vliet en De Zijl - Natio nale Zwemvierdaagse, 19-20.30 uur Voorschoten Zwembad 't Wedde - Nationale Zwem vierdaagse, 18-19.30 uur. Wassenaar Gemeentehuis - raadscommissie wel zijn, 19.30 uur. WOENSDAG Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. cursus stijldansen, soos en sport, 15-17 uur. Hooglandse kerk - pauze-orgelconcert door Joop van Goozen. 12.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 24 tot vr 31 augus- Apotheek Haven. Haven 18. Leiden, tel. 120085. Apotheek Voorschoten. Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. CDA-fractievoorzitter Wensveen verduidelijkte zijn standpunt als volgt: "De grootste politieke partij (WD- red.) is al oververtegen woordigd in het college met drie van de vier wethouders. Een niet- liberale wethouder zou deze ver houdingen kunnen rechttrekken Bovendien moet de geestelijke achtergrond van de gekozene aan sluiten bij de plaatselijke bevol king. Uit recente gegevens blijkt dat 45 procent van de Wassenaarse bevolking katholiek is en dus ge ven wij de voorkeur aan een CDA'er" De commissaris der Koningin toverde hierop enkele verrassende cijfers tevoorschijn. Onder de der tien mensen die tot nu hebben ge solliciteerd naar de functie, bevin den zich 11 WD'ers, een CDA-lid en een GPV'er. Zeven van hen zijn katholiek. Zijn boodschap was dan ook dat niet alleen CDA'ers aan sluiten bij het geestelijke klimaat in Wassenaar. Overigens vertelde Patijn dat de meeste sollicitanten dertigers en veertigers zijn. De raad vindt dit zeer plezierig. In de profielschets voor een nieuwe burgemeester, die is samengesteld door de fractie voorzitters, staat namelijk dat dc kandidaat circa veertig jaar oud moet rijn. Over de verdere kwaliteiten van de kandidaten waren de partijen het vrijwel eens. Het moet "een managerstype zijn" (Aptroot. WD) "die daadkrachtig is" (Gou- looze, PvdA) en "goed kan samen werken met andere gemeenten" (Nieuwenhoven, (D'66). Het CDA wil bovendien dat de nieuwe eerste burger "interesse heeft voor na tuur en cultuur van Wassenaar". Patijn zei dat het moeilijk zal worden om iemand te vinden die precies past in de profielschets. Hij legde uit dat hij eerst-de sollicitan ten gaat selecteren. Daarna pleegt hij overleg met dc commissie- die de profielschets heeft opgesteld. En vervolgens doet hij een voor dracht bij de Kroon Op 1 februari 1985 moet de nieuwe burgemeester het ambt aanvaarden. LEIDEN/VOORSCHOTEN - Voor deze twee meisjes zit het er op: ze hebben zojuist een halve kilometer gezwom men in het Voorschotense zwembad 't Wedde. Daarmee hebben ze een kwart van de Nationale Zwemvierdaagse achter de rug. Enkele duizenden zwemlustigen konden gisteravond in zowel Leiden als Voorschoten terecht. De eerste avond trok in de Leidse zwembaden De Vliet en De Zijl respectievelijk 831 en 1560 zwemmers. In Voorscho ten kwamen 360 mensen opdagen. Overigens hoeft niemand nog bang te zijn dit evenement te missen: er kan ook vanavond nog een begin met de Zwemvierdaagse worden gemaaktwant de zwembaden zijn er tot en met vrijdag voor beschikbaar. In Leiden kan de eerste duik tussen zeven en half negen worden genomen: in Voorscho ten van zes tot half acht. Met de moed der wanhoop pro beert Warmond zijn grondgebied ten oosten van de Kagerplassen te behouden. De indertijd door Gedeputeerde Staten als 'techni sche correctie' opgevoerde grenswijziging met buurgemeen te Alkemade blijkt zo diep in te grijpen in Warmonds financiën, dat het gemeentebestuur zich bijna vertwijfeld afvraagt hoe het verder moet wanneer het de kas successen, de campings De Hori zon en Spijkerboor, kwijtraakt. De kans op succes is echter klein. Gedeputeerde Staten heb ben tot nu toe bepaald niet soe pel opgesteld in de hele herinde- lingsproblematiek en van Alke made hoeft Warmond ook al wei nig steun te verwachten. door Sjaak Smakman Het provinciebestuur verdient bepaald geen schoonheidsprijs voor de manier waarop War mond tot nu toe is behandeld. Als niet-Rijnstreekgemeente is Warmond maar zeer jyjdèlings bij de hele herindeling betrok ken en heeft eigenlijk nooit de kans gehad om te protesteren te gen de grenswijzigingen. Nu Warmond wel officieel mag mee draaien in de inspraak, is het te laat. De beslissingen lijken al lang gevallen. Tekenend is dat de ontwerp-indeling van het provin ciebestuur nauwelijks verschilt met het in de discussienota van vorig jaar vervatte plan. Met de wensen van de gemeentebestu ren is absoluut geen rekening ge houden. Nu hebben de Rijn streekgemeenten dat vooral aan zichzelf te danken, want ze heb ben in meerderheid zelfs niet ge probeerd om creatief mee te den ken. Ze beperkten zich uitslui tend tot het zoeken van zwakke plekken - die er overigens inder daad zijn - in de provinciale plan nen. Oneerlijk Maar ook ten aanzien van War mond stellen GS zich vrij hard op: op verzoek van provinciale staten mag de gemeente een klein stukje 'oostkant' behou den, maar het belangrijke stuk met de campings moet toch naar Alkemade. In een aantal oprich ten is dat inconsequent, zoals WD-raadslid Saris al opmerkte. Het strookt bijvoorbeeld niet met het uitgangspunt om de nieuw te vormen gemeenten een solide financiële basis te geven en er zo voor te zorgen dat deze het toenemende gemeentelijke takenpakket goed kunnen uit voeren. Om Warmond te laten bloeden voor de fel omstreden Braassemgemeente (Alkemade/ Rijnsaterwoude/Leimuiden/Wo- ubrugge) is gewoon oneerlijk. Uit oogpunt van het in één hand geven van het beheer over de Ka gerplassen zou het zelfs logi scher zijn Warmond er Kaag-ei land bij te geven. In Alkemade is het eiland nooit geïntegreerd, hoewel de schuldvraag daarvoor retorisch is. Daar staat tegenover dat van uit sociologisch oogpunt (het 'nodale beginsel') veel voor te zeggen is de 'overkant' van de plassen aan Alkemade te geven. De ruim honderd Warmonders die daar wonen komen vrijwel nooit in het dorp. Het is maar goed dat er regelmatig verkiezin gen zijn, anders kwamen sommi gen er wellicht helemaal nooit. Hun lagere scholen liggen in Oud Ade en Rijpwetering, het voortgezet onderwijs in Leiden, hun kerken in Alkemade en hun winkels in Rijpwetering, Leiden en Leiderdorp. Maar niet in War mond. Het is dus logisch om de ze bewoners ook onder te bren gen bij de gemeente waarop ze grotendeels zijn georiënteerd: Alkemade. WARMOND - De brandweer moest er gistermiddag aan te pas komen om een autobrand op de Herenweg in Warmond te blussen. De auto was op de kruising Heren weg/Bisschopslaan plotseling afge slagen. Toen de bestuurster de mo torkap opende om te kijken wat ei aan schortte, sloegen de vlammen haar tegemoet. Ook de brandweer kon niet voorkomen dat het voer tuig geheel in vlammen opging. Oorzaak van de brand is vermoede lijk kortsluiting geweest. Met een beetje kwade wil kan men er het provinciebestuur ooi nog van verdenken de hele, lu cratieve oostkant van de Kager plassen aan Alkemade buurge^ meenten te willen geven de vorming van de Braassemge^ meente wat aantrekkelijker t< maken. Dat verklaart ook waar om GS nog wel een paar kleine stukjes polder bij Warmond wil len laten, maar (met instemming van provinciale staten) onver kort vasthouden aan het over doen van de campings aan Alke made/de Braassemgemeente. Er zit ook nog een hele andere kant aan de zaak. Het verlies van de campings betekent dat War mond nog dieper in de financiële problemen komt. Nu al staat de gemeente voor de taak om bezui nigingen door te voeren die in tien jaar tijd leiden tot een struc turele bezuiniging van rond een half miljoen. Als de grenscorrec tie doorgaat wordt dat bijna zes ton. Maar vindt het provinciebe- LI stuur het wel zo'n ranjp als War- mond financieel onderuit gaat? y De oplossing ligt dan immers voor de hand: een fusie met ja Voorhout. Warmond en Voor hout zijn met respectievelijk vijf- Eé duizend en zevenduizend inwo- rei ners de enige twee gemeenten in vc de bollenstreek die onder de ve tienduizend inwoners zitten, ter- re wijl de provincie er naar streeft wi om gemeenten te crëeren die mi- va nimaal tienduizend zielen tellen, pt Alleen die zijn volgens GS groot ra genoeg zijn om het steeds toene- m mende takenpakket te kunnen i uitvoeren. ni Daar komt nog bij dat War- n< mond volgens eigen prognoses li over ruim vijf jaar onder de vijf- tc duizend inwoners zakt en lang zaam maar zeker vergrijst. Het draagvlak voor voorzieningen die nu nog (ternauwernood) in stand kunnen worden gehouden, verdwijnt dan langzaam maar ze ker. En daarmee in feite de le vensvatbaarheid van de gemeen te. Het verlies van de inkomsten van de twee campings en de eni ge tienduizenden guldens rijks- vergoedingen voor de stukken polder bespoedigen dat proces meer dan dat ze er de oorzaak van zijn. Presenteerblad Ruimte om woningen te bou wen en.zo de leegloop te stoppen is er eigenlijk niet, hoewel het plan is gelanceerd om een deel van het bos Huis te Warmont maar tegen de vlakte te gooien om er huizen te bouwen. Alsof de gemeente daar van de provincie ooit toestemming voor zou krijgen. Bovendien ligt er nog al tijd de principe-toezegging aan Voorhout dat Warmond zijn wo ningcontingent in de Voorhoutse nieuwbouwwijk Oosthout zou realiseren. Met Voorhout liggen meer bindingen. Zo hebben bei de gemeenten, om een klein voorbeeld te noemen, onlangs gezamenlijk een vuilniswagen aangeschaft omdat een dergelij ke investering voor beide ge meenten afzonderlijk te groot is. Bovendien wordt Warmond bij een fusie nadrukkelijk naar de bollenstreek getrokken, waar het zich gezien het lidmaatschap van het Samenwerkingsorgaan Bol lenstreek beter thuisvoelt dan in de agglomeratie Leiden. Maar GS zullen zich er wel voor wachten om voor een klein herindelinkje als een fusie tus sen Warmond en Voorhout een hele procedure op touw te zetten, zeker wanneer ze zich daarmee een stamp tegenwerking op de hals halen als momenteel in de Rijnstreek het geval is. Maar wanneer Warmond dat zelf, na uitvoerig overleg met Voorhout, op een presenteerblaadje komt aanbieden? Ach, dan zal er best over te praten zijn. Zakennieuws Accountants- en belastingadvies bureau Strijk is aan de Lange Voort 13D in Oegstgeest neerge streken. Het kantoor heeft ook ves tigingen in Sassenheim en Capelle aan de Ijssel. Strijk heeft een spe ciale belastingafdeling, die fiscaal- juridische adviezen verstrekt. De openingsreceptie van de Oegsl- geester vestiging wordt morgen ge houden van half vijf tot zeven uur op de Lange Voort 13D. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Kwartaalabonnement 63,10 Per post 85,50 Maandabonnement 21,21 (Autom. betaling) Post uitsluitend aan. Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-14494 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorglng na 19 30 u zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bi) Restitutie is niet toegestaan n maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Directie: G. Koopman Adj dirN Qüakernaat Hoofdredacteur Drs. J. W E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur R D Paauw Alg redactiechef J. Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) tel. 071-144941. tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington. Cairo,

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2