1EIDSCH DAGBLAD 'Verhuizing PTT te duur' mmsL Kabinet: alle zwavel uit gassen centrales 'Verbied prijzenfestivals van boekenclubs' Ook staking bij Multi Terminals bij pbo FF-sor Deelman benoemt Schreuders niet Voor een tientje véél wijzer Raiiipschip ekt olie Bureau becijfert kosten op minimaal 439 miljoen us iNSDAG 28 AUGUSTUS 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37485 1 acteur: G. Koopman itie tofdredadeur: drs. J. W. E. Metselaar te, a. hoofdredacteur: R. D. Paauw oraal HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB lenien Voor tel nrs zie coiolon tegc" eid i e3edreigiiig voor t^elgische strand pre reutf^USSEL (GPD/ANP/AFP/DPA) woiTwee schepen van de Belgische tverjarine pogen sinds vanochtend te raak)orkomen dat olie die uit het za- trekrdag gezonken Franse vracht- ktyjhip Mont-Louis lekt de stranden r d#n Oostende vervuilt. Men pro- doe^rt de olievlek te bestrijden met tn oplosmiddel. ,YarInmiddels worden ook voorbe- ^idingen getroffen om de dertig 1 a^>ntainers die het giftige en licht- eefidioactieve uranium-hexafluoride j gvatten te bergen. Dat karwei zal gorden uitgevoerd door het Rot terdamse bedrijf Smit Tak. „De Britse zeeliedenbond heeft verlsteren °PgeroePen tot een ver* _od op het vervoer per schip van Hdioactief materiaal tot er strikte- internationale veiligheidsmaat- □jo'ïgelen zijn genomen. „Als een schip een kernlading ^^n boord heeft, dan zou de vaar- ^Bjute van te voren bekendgemaakt loeten worden", zo zei Jim Slater, ïcretaris-generaal van de bond. Een woordvoerder van het Ne- erlandse ministerie van verkeer [T"n waterstaat verklaarde dat de [i-cheepvaartautoriteiten van Ne- (Herland, Groot-Brittannië, België, ^■)uitsland en Noorwegen al enige ^^jd werken aan een systeem voor inventarisatie van de gevaarlijkste toffen die dagelijks over de acï Joordzee worden vervoerd. Consumentenbond vindt acties misleidend en agressief DEN HAAG (GPD/ANP) - De Consumentenbond vindt dat mis leidende loterijen van sommige postorderbedrijven verboden moe ten worden. Het gaat om de zoge naamde prijzenfestivals, waarbij gebruik wordt gemaakt van een lek in de wet. Op het moment dat de „geluksnummers" worden rondgezonden, is allang bekend hoe de prijzen zijn gevallen. Advies van de CB: niet meedoen. Dergelijke prijzenacties roepen verwarring op bij de consument omdat ze veel meer suggereren dan waarmaken, vindt de Consumen tenbond. De organisatie heeft forse kritiek op deze campagnes. Bedrij ven sturen, om klanten te winnen, sterk persoonlijk gericht reclame drukwerk rond. Daarin wordt de nadruk gelegd op de „ongelooflijke hoofdprijzen" als vakanties of auto's. Men wekt zo de indruk dat de ontvanger hoge ogen zal gooien, terwijl in werkelijkheid de kans op een prijs uiterst gering is. De inzenders lo pen een flink risico ongewild iets bij het bedrijf te bestellen. De Consumentenbond keurt het af dat mensen op zo'n overrompe lende en agressieve manier worden „ingepalmd". Hij bepleit dan ook een algeheel verbod van deze commerciële loterijen. Dit bete kent dat de Wet op de Kansspelen zou moeten veranderen. Deze wet verbiedt loterijen met een commercieel doel, maar als de trekking van een loterij plaatsvindt voordat de loten worden ver stuurd, is deze wet niet van toepas sing. Van deze leemte maken de postorderbedrijven gebruik. Het zijn vooral bedrijven die in boeken en tijdschriften handelen, die zulke acties voeren. De Consu mentenbond noemt ze ter onder scheid van de postorderbedrijven die niet aan dergelijke stunts doen „tombolabedrijven". Lekturama en Keurkoop, Reader's Digest en boekenclub ECI worden genoemd. Sinds kort hebben deze Neder landse zaken concurrentie van het Belgische DMD en het Zwitserse Editions Rencontre. De bedrijven vermelden vaak dat iemand met een „officieel tin tje" toezicht houdt op de gang van zaken. Notarissen bedanken in middels voor deze eer. De taak is overgenomen door gerechtsdeur waarders. Maar binnen hun organi satie is ook al twijfel gerezen over deze medewerking. De Noordzeelanden willen een lergelijke inventarisatie om in ge- al van calamiteiten doeltreffender e kunnen optreden. Enkele jaren (eleden zijn langs de Nederlandse ;ust vaarroutes ingesteld om het cheepvaartverkeer gescheiden te ïouden en aanvaringen met bijv. loorplatforms te vermijden. Daar- laast is er een veiligheidsbepaling De Stichting Natuur en Milieu iringt aan op de installatie van een valradarsysteem langs het Kanaal in verplichte beloodsing. „De aan- /aring tussen de Mont Louis en de Dlau Britannia is voor ons de drup pel die de emmer doet overlopen", aldus woordvoerder Reijnders. (zie verder pagina 7) DEN HAAG (GPD/ANP) - De Centrale Directie van de PTT kan inclusief de top naar Groningen verhuizen voor minimaal 439 miljoen en maximaal 679 miljoen gulden. Maar uit oogpunt van kosten en doelmatigheid zou eigen lijk van de hele operatie moeten worden afgezien. Minister Smit-Kroes (verkeer e r.hot heeft gemaakt van de verhi i naast de minister staatssecretaris Scherpenhuizen. DEN HAAG (GPD) - De ko- Jlengestookte elektriciteitscen trales en olieraffinaderijen moeten hun rookgassen geheel gaan ontzwavelen. Het kabinet heeft onlangs tot deze maatre gel besloten in het kader van de bestrijding van de zure re gen. Op 1 december 1989 moet de zwaveldioxide (SO-2) volle dig uit de rookgassen zijn ver- Commissie laakt Suriname wegens mensenrechten DEN HAAG (ANP) - De commissie mensenrechten van het ministerie van buitenlandse zaken meent dat het beleid tegenover Suriname een „blijvende scherpe veroordeling van de huidige situatie op mensen- rechtengebied in Suriname" moet omvatten. Dit is een van de conclu sies uit een onderzoeksrapport dat de commissie vanochtend in Den Haag heeft overhandigd aan minis ter Van den Broek. De commissie heeft het onderzoek eigener bewe ging en los van dat van de interna tionale commissie-Wako verricht. De commissie vindt dat de rege ring een kritische dialoog moet aangaan met Suriname om aan te geven waaraan de mensenrechten situatie moet voldoen. Verder be pleit de commissie een hervatting van de ontwikkelingshulp als er zicht is op herstel van de eerbiedi ging van de mensenrechten. Af en toe zon Af en toe zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur omstreeks 13 graden. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Matige zuidwestenwind. 29 augustus 1984 Zon op: 06.47 uur, onder: 20.35 uur. Maan op: 10.07 uur, onder: 22.00 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 05.40 en 18.11 uur, laagwater 01.44 en De maatregel maakt deel uit van het zogenoemde indicatief meerja renprogramma lucht 1985-1989, dat op Prinsjesdag zal worden gepubli ceerd. Met dit programma wil de regering een bijdrage leveren aan de bestrijding van het internatio nale probleem van de zure regen. Speciaal voor de ontzwaveling zal een algemene maatregel van be stuur worden afgekondigd, die centrales en raffinaderijen plichten oplegt. Het gaat om de centrales Borsse- le, Nijmegen en Geertruidenberg. Vooral de ontzwaveling van de ko lencentrale Borssele is de laatste tijd nogal omstreden. De elektrici teitsbedrijven willen niet voldoen aan de wens van Provinciale Sta ten van Zeeland en van de Tweede Kamer om de rookgassen volledig van zwaveldioxide te ontdoen. In de Kamer werd indertijd een motie aangenomen om die eis kracht bij te zetten. Van de verplichting tot volledige ontzwaveling zal alleen de centrale in Buggenum (Limburg) worden uitgezonderd. Deze zal namelijk over enkele jaren wegens veroude ring worden gesloten. Wel moet de ze centrale, net als de overige cen trales, per 1 januari 1986 laagzwa- velige kolen (met een SO-2 gehalte van 0,8 procent, nu 1,1 procent) gaan stoken. De kosten van volledige ontzwa veling in de drie centrales worden geschat op f 600 miljoen (bedrijfs kosten en investeringen over vijf jaar). Over de betaling van deze kosten volgt verder overleg. Mis schien zal de overheid bijspringen, maar de Samenwerkende Elektri- citeitsproduktiebedrijven (SEP) zullen ook zelf een financiële bij drage moeten leveren. Tot voor kort wilde de SEP niet meebetalen aan de kosten ontzwaveling, omdat dit te duur zou worden. Verwacht wordt- dat een financiële bijdrage van de cen trales aan het ontzwavelingsproces zal doorwerken in de tarieven voor de verbruikers. Het kabinet wil dat de uitworp van zwaveldioxyde - met stikstof de belangrijkste veroorzaker van zure regen - met 26.000 ton per jaar wordt verminderd. De olieraffina derijen moeten hun uitstoot van zwaveldioxyde fasegewijs tot 1996 met 45.000 ton terugbrengen. De totale uitstoot kan dan worden ver minderd van 340.000 ton per jaar nu tot 200.000 ton in het jaar 2000. Nederland stuurt 2 mijnenvegers naar Rode Zee DEN HAAG (ANP) - Saoedi-Ara- bië heeft het Nederlandse aanbod aanvaard om twee mijnenvegers ter beschikking te stellen voor het vegen van mijnen in de Rode Zee. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken vanochtend in Den Kaag mee gedeeld. Een woordvoerder van het ministerie van defensie deelde mee dat de mijnenbestrijdings- vaartuigen - de Haarlem en de Har- lingen - morgenochtend uit Den Helder zullen vertrekken. De reis naar de Rode Zee zal volgens de woordvoerder wel twee weken du- Rechercheur in verkeerde auto gestapt LEIDEN - Een politierecher- cheur verliet gisteravond het bu reau aan de Zonneveldstraat, stapte in zijn auto en ging op weg naar huis. Even later kwam een Alphe- naar, die zijn auto voor het bu reau had geparkeerd, terug en wilde in zijn voertuig stappen. De auto bleek verdwenen. Een aangifte was snel geregeld. Nu viel het de dienstdoende agent wel op, dat merk en kleur over eenkwamen met de auto van zijn collega. Maar ja. Op hetzelfde moment wilde de collega de in zijn auto aanwezige mobilofoon aanzetten. Je kunt immers nooit weten. De mobilo foon ontbrak. Toen ging bij de rechercheur een lampje branden. Hij stopte, keek eens in de pape rassen die in de auto lagen en be merkte dat het weliswaar om een zelfde auto ging, maar dat het niet zijn auto was. Intussen was men er op het bu reau ook achter gekomen dat "de verdachte van deze joyriding in politiekringen moest worden ge zocht". Naderhand bleken de sleutels van de twee auto's op el kaar te passen. Dit blijkt uit het rapport dat het bureau Berenschot voor de rege ring heeft opgesteld. De verhuis- operatie valt in ieder geval duurder uit dan de regering had aangeno men, maar ook een stuk goedkoper dan de PTT-directie heeft becij ferd. Het CDA noemde de cijfers vanmorgen een flinke tegenvaller. "Niet alleen voor het CDA, ook voor het noorden". De christen-democraten dat de kritiek op Berenschot van uit het noorden, dat het adviesbu reau verwijt zich door ambtenaren in Den Haag te hebben laten inpak ken, serieus onderzocht moet wor den. Het Ambtenarencentrum (AC) en de CMHA (Centrale van Middelbare en Hogere Amtenaren) zeiden vanmorgen dat het bureau Berenschot „terecht signaleert dat met de spreiding van de PTT in fei te een slechte zaak is". Op aandrang van de Tweede Ka mer stelde het kabinet dit voorjaar 250 miljoen gulden beschikbaar voor de PTT-verhuizing. Volgens Berenschot kan voor dat bedrag kan alleen een afgeslankte centrale directie zonder top naar het noor den. Het bijgestelde plan van de di rectie kwam uit op 1,5 miljard. Maar daarvan moet volgens het ad viesbureau in ieder geval al 230 miljoen gulden worden afgetrok ken voor reeds gemaakte kosten en de kosten van een nieuw gebouw in Groningen. Het adviesbureau heeft op ver zoek van het kabinet drie varianten onder de loep genomen, waarin drieduizend PTT-ers, inclusief de directieraad, naar Groningen gaan. De variant op basis van een PTT- plan in 1980 komt uit op 439 mil joen gulden. Als wordt uitgegaan van het bijgestelde PTT-plan van dit jaar, dan komt men uit op 496 miljoen gulden. Het uiteindelijke oordeel over de twee PTT-plannen als uitgangspunt voor de verhui zing is vernietigend. Volgens het rapport zou de PTT in beide gevallen worden gecon fronteerd met een uitzonderlijk zwaar en ingewikkeld plan voor de werving en opleiding van 1.100 tot 1.250 nieuwe medewerkers, terwijl de PTT gezien de technologische ontwikkelingen en de harde con currentiestrijd eigenlijk „met alle hens aan dek" zou moeten werken aan de bedrijfsmatige opgaven. De door Berenschot zelf aange dragen goedkopere variant, waar bij alleen de directieraad en direct ondersteunende diensten naar Groningen gaan (1.160 functies) is in feite geen variant, maar een eer ste stap op weg naar de spreiding van 3.000 functies, aldus het rap port. Het bureau voorspelt een on houdbare werksituatie, met „scha- duwdirecties" in Den Haag of voortdurend lege bureaus in Gro ningen. Op den duur dient de noodzaak van meer overplaatsingen zich dan vanzelf aan, zo verwachten de on derzoekers. Intussen betaalt de PTT zich echter blauw aan wacht gelden, omdat veel beoogde „vol gers" in leidinggevende functies worden afgeschrikt door de slechte werkomstandigheden in Gronin gen. 16 PAGINA'S Rinus Michels "Maak voetballen aantrekkelijker" PAGINA 9. Uitkering hoger voor oude minima Duits onderzoek spaanplaatgas Hoe leuk is het lesgeven nog..? Haarlemmerstraat 157, l i. Tel.: 071 -14 64 59. Drie afwijzingen universiteitsraad LEIDEN - Minister Deetman fonderwijs en wetenschapper^ heeft geweigerd Gijs Schreuders te be noemen als buiten-universitair lid van de Leidse universiteitsraad. Schreuders, oud-hoofdredacteur van De Waarheid en oud-lid van de Tweede Kamer voor de CPN, was voorgedragen door de universi teitsraad. Samen met hem zijn nog twee kandidaten - Tempelman en Kolkman - door de minister afge- slissing. Schriftelijk liet hij alleen weten dat "eventuele opmerkin gen naar aanleiding van zijn be sluit bij afzonderlijk schrijven wor den meegedeeld". De universiteits raad, gisteravond in vergadering bijeen, heeft het college van be stuur verzocht direct contact op te nemen met de minister. De raad wil weten waarom "zonder overleg tot zo'n drastische wijziging" van de voordracht is gekomen. Het be stuur heeft vandaag in een telex om een motivering gevraagd, aldus een woordvoerder van de universi teit. (zie verder pagina 12) ROTTERDAM (ANP) - De Ver- voersbond FNV heeft vanmorgen de werknemers van het stukgoed- bedrijf Multi Terminals in de Waal haven (320 werknemers) opgeroe pen het werk tijdelijk neer te leg gen. Volgens de directie van het be drijf heeft tweederde deel van de dagploeg gehoor gegeven aan de oproep. Met een paar ploegen wordt nog gewerkt aan twee van de vijf schepen die momenteel voor de wal liggen. Volgens de Ver- voersbond FNV is echter over het gehele bedrijf het werk neerge legd. Gistermiddag heeft de Vervoers- bond acties gevoerd bij drie andere grote stukgoedbedrijven in de Rot terdamse haven met in totaal 1200 werknemers: de Nedlloyd-bedrij- i Quick Dispatch en Kroonvlag Muller). Daar werd het werk vol gens de bond door ongeveer ne gentig procent van de werknemers voor een halve dag neergelegd. De Vervoersbond FNV probeert daarmee de werkgeversorganisatie zo ver te krijgen dat 150 met ont slag bedreigde werknemers van het stuk goed bedrijf Rotterdam Terminal bij andere bedrijven her plaatst worden. De werkgevers weigeren daar alsnog gehoor aan te geven. De Vervoersbond CNV, die zich afzijdig houdt van de acties, heeft in een verklaring grote verontrus ting uitgesproken over het feit, dat de havenwerkgevers "alle moge lijkheden om overleg te plegen af grendelen en zelfs het conflict heb ben verscherpt". De werkgevers zeggen overigens geen geding te gen de Vervoersbond FNV te over wegen om escalatie te voorkomen Müller Thomsen (Internatio (zie verder pagina 6). Ja. ik wil deze kornplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Tel. LONDEN In het Londen se dis trict Notting Hill werd gisteren het traditionele straatfestival gehou den waaraan 100.000 mensen deel namen. Zelfs de politie deed mee aan de festiviteiten. tfotoAPi U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden i plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1