Volvo 340-diesel is uit AUTO 1 T>1 1 Til *1 1 Plezierige dimidkker 11 ÜHII Afwijzen kandidaten 'klap in gezicht van universiteit' Autobranche begint aan een nieuw seizoen Opel kan Kadett nu tonen Peugeot 205 GTI ggl W 1 BiiünilHIII Weer één El Cid Cursussen AUTO LEITHON Vragen provincie over sluiting buitenldiniek PAGINA 12 DINSDAG 28 AUGUSTUS 1984;NS Samengesteld door Koos Post De fabrieksvakanties zijn achter de rug. Begin okto ber staat in Parijs alweer de eerste tentoonstelling op het programma. Dus is het tijd voor de autofabri kanten om hun nieuws in de schijnwerpers van de publiciteit te brengen. Di verse merken hebben al laten weten wat zij voor het komende modeljaar voorhanden hebben. Volvo 340-diesel Een tikkeltje chauvinistisch begin ik met de enige Nederland se autobouwers. Zoals reeds ge ruime tijd geleden werd aange kondigd is de 340-serie van Vol vo uitgebreid met een dieselver- Volvo Car heeft de laatste jaren (dankzij de steun van de staat) de 340-serie steeds verder kunnen uitbouwen. Na de vijfbak, de GTL en de sedan dus nu de die sel. En met die uitbouw van de se rie blijkt gelukkig ook de publie ke belangstelling te groeien. Vo rig jaar kon Born jubelen over het feit dat voor de eerste maal een produktie van 100.000 stuks werd bereikt. Nu ziet het er naar uit dat dit jaar in de buurt van de 110.000 zal eindigen. Een markt aandeel van meer dan één pro cent in Europa en meer dan vier procent in Nederland. De diesels zitten in de belang rijkste Europese landen al op 12 tot 14 procent van de totale ver koop. En dat voornamelijk in het segment van de markt waarin ook de Volvo 340 staat gestald. Daar liggen volgens Volvo Car dus voldoende kansen. Men gokt op 10.000 diesels per jaar. De 1,6 liter viercilinder diesel motor van 54 paardekrachten komt van Renault. De kracht bron wordt zowel in de DL als in de GL gedirigeerd door een so'e- pele vijfbak. Alles is gedaan om het dieselgeluid zoveel mogelijk buiten de deur te houden. Ik moet zeggen, dat de con structeurs van Volvo daar opval lend goed in zijn geslaagd. Bin nen in de auto is het nauwelijks te horen dat men in een diesel rijdt. Natuurlijk merkt men het als men achter het stuur zit. Niet aan het voorgloeien, die wacht tijd is tot een minimum terugge bracht. Maar men levert bij een diesel nu eenmaal altijd iets aan fut in, het duurt wat langer voor men de wagen goed op dreef heeft. Ook bij deze nieuwe Volvo, maar als het eenmaal zover is blijkt de 340-diesel nog maar weinig onder te doen voor zijn benzinebroeder. De topsnelheid van om en nabij de 140 kilometer per uur wordt een tikkeltje moei zamer bereikt, maar op normale kruissnelheden draait de motor als een zonnetje. Volgens de fabriek zou de mo tor erg zuinig zijn en zou een ver bruik van één op vijftien goed haalbaar zijn. Over de prijzen werd nog niets gezegd. Opel Kadett Door de metaalstaking in West-Duitsland is de introductie van de vernieuwde Opel Kadett enige tijd vertraagd, maar inmid dels is de produktie zodanig op gang gekomen dat tegen het ein de van de volgende maand ook in ons land de verkoop kan be ginnen. De constructeurs van Opel hebben vooral gezocht naar een zuiniger model. Volgens de fa briek hebben zij een verminde ring van het brandstofverbruik van vijf tot zeven procent ten op zichte van het vorige model kun- i bereiken. Dat is in de eerste plaats be reikt dankzij een aerodynami- scher vormgeving: een wigvor mige carrosserie, die van boven af gezien een druppelvorm heeft met taps toelopend front en ach tersteven en met vlak aansluiten de ruiten. Daarmee is een voor deze klasse zeer lage luchtweer- standscoëfficient van Cw 0.32 be werkstelligd. De nieuwe Kadett-serie kent vijf basisvormen. Twee sedans met drie of vijf deuren, twee combinatiewagens ook met drie of vijf deuren en een bestelwa gen. Er zijn ook vijf modelvarian ten: naar gelang de luxe aan boord LS, GL, GLS, GT en GSi. En natuurlijk is er weer een uit gebreid motorenprogramma met cilinderinhouden van 1,2 tot 1,8 liter en vermogens die lopen van 55 tot 115 paardekrachten. En daarbij zit een 55 pk dieselmotor, die volgens de fabriek zuiniger draait dan 1 op 16. De vernieuwde Kadett biedt meer binnenruimte voor passa giers en bagage, zo werd de baga geruimte vergroot tot 390 liter. Door de gewijzigde wielophan ging werd ook het comfort ver beterd. Alle vijfdeurs Kadett-mo- dellen hebben in hoogte verstel bare autogordels. Topmodel van de serie is de Kadett GSi met de krachtige 115 pk 1,8 liter inspuitmotor. Dit mo del heeft een luchtweerstand van Cw 0,30, accelereert in 9 secon den vanuit stilstand naar 100 km per uur en kan een snelheid van meer dan 200 km per uur halen. En dat bij een verbruik (volgens de fabriek) van niet meer dan 1 op 12. Zoals gebruikelijk zullen de Volvo 340 GL diesel prijzen van deze Kadetts pas op het laatste moment worden be kendgemaakt. Men kan op vier tot vyf procent meer rekenen. Volkswagen De nieuwe Opel Kadett GL Volkswagen heeft niet veel te melden en dan nog alleen over de Polo en de Scirocco, bepaald niet de meest gevraagde model len van het Wolfburgse concern. De Scirocco wordt voor het nieuwe seizoen wat sportiever aangekleed, de veranderingen aan de Polo zijn ingrijpender. Door de uitrusting completer te maken wil Volkswagen zijn kleinste produkt de broodnodige extra wapens geven in de vernie tigende strijd met de veelzijdige concurrentie. Daarvoor is onder meer de tan- kinhoud vergroot tot 42 liter, waardoor de actieradius met 100 kilometer is toegenomen. Het onderstel is voorts aan de vooras tien millimeter verlaagd, wat niet alleen leuker is om te zien maar ook aërodynamisch winst ople vert. En dus minder brandstof. De verbetering aan het uitlaat systeem verlengt het leven en re duceert het geluid. Het programma van de Polo Classic (de sedan) is aanzienlijk gevarieerder geworden. En dat is ook het geval met dat van de Po lo Coupé. Renault Het belangrijkste nieuws van Renault stond niet in de gege vens die wij dezer dagen van het Amsterdamse hoofdkwartier kregen. Er komt binnenkort im mers een vervanger van de Re nault 5. Het nieuwe model zal in oktober op de 'Salon' van Parijs staan. Het zal tegen het einde van het jaar ook hier in Nederland te koop zijn. Verder heeft het Franse staats- merk niet veel te melden. Re nault vindt dat zelf begrijpelijk. 'De belangrijkste modellen zijn juist nieuw of vernieuwd', zeg gen zij en dan hebben zij het over de Renault 5 Le Car, de Renault 18 type 2 en de Renault 25. Wel zijn er drie nieuwe versies van de Renault 11: de Tl driedeurs, de Automatic vijfdeurs en de TXE. Het viertje gaat langzamer hand op zijn laatste benen lopen. Nu is ook de 4 TL uit het leve ringsprogramma genomen. Over zijn alleen nog de basis 4 en de 4 GTL. ftgjfê 1 i.«I, AjiMikiitn Het was natuurlijk geen origine le gedachte van Peugeot om de populaire 205-serie aan de bo venkant af te ronden met een leuke GTI. Integendeel, een dik dozijn automerken was de Fran se automobielbouwers al voorge gaan. Het is ook zo verleidelijk. Wat aardige accessoires van binnen, zoals een sportstuur en kuipstoe- len. Enkele spoilers aan de bui tenkant. Een aangepast onder stel. Onder de kap een wat ster kere motor, die men in de meeste gevallen toch wel in huis heeft. En dan staat er een auto op poten die het imago van het model fiks kan oppoetsen. Volkswagen dacht met de Golf GTI even patent op dit procédé te hebben en protesteerde toen Peugeot pas begin dit jaar met de 205 GTI op de proppen kwam. De Franse fabriek reactie was la- koniek: 'Wij hadden jaren gele den al een 404 Grand Tourisme Injection. Als het Volkswagen concern de naam wil veranderen, hebben wij geen bezwaar...'. Het moet gezegd, de al vaak bejubelde 205 van Peugeot is als het ware geschapen voor zo'n ex tra sportieve uitgave. Deze GTI is de eerste driedeurs versie. Bin nenkort komen ook andere uit voeringen aan de markt met drie deuren, in feite twee deuren ep een grote achterklep dus. Maar al die versies zullen het moeten stellen zonder de grote frontspoiler met vèrstralers, zon der de dakspoiler, de brede flanklijsten en de spatbordver- breders, zonder de lekker zitten de kuipstoelen, de centrale ver grendeling en de wisser op de achterruit, zonder de elektrisch bedienbare ruiten en de fraaie lichtmetalen velgen met laag- profielbanden van de 205 GTI. Dat zijn immers de leuke dingen voor de super-sportieve mensen, die 28'/2 mille willen en kunnen uittrekken voor zo'n pittige drift kikker. Maar al die aardige accessoires maken toch niet in de eerste plaats de kracht uit van deze 205 GTI. Het voor zovelen aantrek kelijke wordt vooral bepaald door de 1580 cc metende vierci linder inspuitmotor (L-Jetronic), die 105 paardekrachten in het ge weer kan roepen. Een vermogen, dat het mogelijk maakt bij het wegspuiten als het ware de ste nen uit de straat te rijden. Dat de wagen in 9V-> seconden uit stil stand naar 100 km per uur kan brengen. Die motor wordt gedirigeerd door een soepele vijfbak, waar van men alleen zou kunnen zeg gen dat de twee een tikkeltje te nadrukkelijk naar links zit. De vijfde versnelling dient niet als overdrive, maar is een heel echte versnelling. In die versnelling jaagt men de maar 850 kilo we gende wagen op naar zo'n 190 ki lometer per uur. Die hoge top is op zichzelf bij een GTI niet zo'n verrassing, de surprise zit voor namelijk in het gemak waarmee dat allemaal gaat. Met grote snel heid vliegt de naald van de snel heidsmeter naar de 180, pas daar boven gaat het wat moeizamer. Natuurlijk heeft de fabriek het nodige moeten doen om al die voor een auto van dat formaat - toch wel erg stevige krachten aan de leiband te kunnen hou den. Er zitten dan ook voortreffe- De Peugeot 205 GTI lijke remmen op. En een aange past onderstel. De vering is zelfs meer dan stug. En daarmee ben ik ook aange land bij mijn bezwaren tegen zul ke auto's. Zelf» op de autosnel wegen'wordt men voortdurend door elkaar geschud. Men moet iets van een snelheidsfanaat in zich hebben om zo'n auto onder alle omstandigheden te kunnen waarderen. Immers, elke onef fenheid van het wegdek wordt geregistreerd, voelt men. Voor de echte autofïelen is dat kennelijk geen bezwaar, maar anderen zullen er anders over denken. Daarom denk dat het niet alléén de kosten zijn die maakten dat er in 1983 niet meer dan een kleine 2.300 GTI'en van verschillende merken werden verkocht. Het blijft een kleine minderheid, die voor flink wat extra geld comfort wil ruilen voor snelheid. Peugeot hoopt er echter toe te kunnen bijdragen dat het aantal dit jaar tot zo'n kleine drieduizend groeit. Misschien lukt het, want ik moet toegeven dat het kleine snelheidsmonster van Peugeot veel in huis heeft om de liefheb bers te kunnen behagen. En dat allemaal bij een zeer aanvaard baar geluidsvolume en tegen niet al te hoge benzinekosten. Natuurlijk gebruikt zo'n rappe rakker flink wat brandstof als men het onderste uit die diepe kan poogt te putten. Dan zal het niet meevallen om beneden de één op tien te blijven. Maar als men motor en zenuwen wat meer rust gunt is een verbruik van zo'n één op elf tot twaalf heel goed haalbaar. En dan behoeft men echt niet stapvoets te rijden. Maar het is een van de grote verdiensten van deze Peugeot 205 GTI dat men er desgewenst wel lekker ontspan nen en rustig mee kan rijden. De wagen laat zich dan bedienen als een comfortabele limousine met een lichte, uiterst preciese bestu ring. Zo kan men er mee om gaan, maar dan laat men datgene wat deze GTI voor de- enthou siastelingen zo aantrekkelijk maakt onbenut. En dan kan men ook heel wat goedkoper terecht. Er is weer een benzinebespaar- der bijgekomen. Van Italiaanse komaf en geïmporteerd door Contimex Trading in Terneuzen. TNO in Delft heeft deze 'Econ-o-mizer' getest en kwam, volgens een rapport, op de rollenbank tot een besparing van vijf procent. De importeur beweert dat in de dagelijkse praktijk die be sparing groter zal uitvallen, want oneffenheden in het weg dek veroorzaken onregelmatig heden in het vlottemiveau in de carburateur. En juist die onre gelmatigheden met de daar door optredende wisselingen van het brandstof mengsel moet de Econ-o-mizer te lijf gaan. Die zou voor een constant ni veau in de vlotterkamer zorgen ongeacht het toerental en de brandstof af name. En dat zou weer leiden tot een stabiel mengselvorming en derhalve lager benzineverbruik uitlaate- missie. Volgens de importeur is het inbouwen tussen brandstof- pomp en carburateur) een vrij eenvoudig klusje, maar toch raadt hij aan er mee naar een erkend autodealer te stappen. Als het apparaat geen resul taat oplevert kan men de aan schaffing sporijs van ongeveer 85 gulden terugkrijgen. Het ap paraat kan niet worden toege past op diesel- en injectiemoto ren en bij gasinstallaties. Baedeker gids voor New York Hoewel het vakantieseizoen op zijn eind loopt, is het voor een stad als New York nooit te vroeg of te laat voor een be zoek. De eerste Nederlandstalige Baedeker stadsgids New York komt dus zeker niet als mos terd na de maaltijd. Voor de la te vakantieganger is het op de valreep een handig boekje om in het vliegtuig ter voorberei ding te lezen. En wie volgend jaar naar New York gaat, kan nu alvast via deze Baedeker voorpret beleven. De gids schetst beknopt de geschiedenis van deze wereld stad, geeft een goed beeld van alle bezienswaardigheden en biedt een globaal overzicht van de hotelaccommodaties. Prak tische informatie over onder meer openbaar vervoer, medi sche verzorging, betaalwijzen, restaurants en fooien staat overzichtelijk vermeld. Een kaart van de niet al te in gewikkelde geografie van deze geroemde en verguisde wereld stad maakt deze eerste Neder landstalige Baedeker compleet. Hij mag eigenlijk niet ontbre ken in de reistas van de bezoe ker van de 'Big Apple'. Baedeker stadsgids New York; uitgegeven bij Kosmos, Utrecht; 19,90. Door microcomputer gestuurde automaat Het Japanse merk Isuzu brengt binnenkort een perso nenauto op de markt met een door een microcomputer ge stuurde versnellingsbak. De computer reageert op de druk op het gaspedaal en het rem pedaal en selecteert dan de juiste versnelling. Dat zou weer zuiniger zijn dan een nor male automatische transmis sie. De 2-Iiter Isuzu met compu tergestuurde automaat gaat in Japan ongeveer 22V2 mille kos ten, dat is 500 gulden meer dan mét een gewone automaat. (vervolg van pagina één) LEIDEN De afwijzing van Schreuders was voor drie buiten universitaire leden die herbe noemd zijn aanleiding hun benoe ming aan te houden. In totaal zit ten er zeven leden in de uinversi- teitsraad die niet rechtstreeks met de universiteit te maken hebben. Zij worden niet gekozen, maar na een voordracht door de Kroon (lees: de minister van onderwijs) benoemd. Eén van de drie. Ton Kohlbeck (wethouder van Oegstgeest), zei gisteren dat de beslissing van Deetman "een klap in het gezicht van de universiteit" is. Hij wees er op dat de unversiteitsraad een half jaar lang "hart en nieren van alle kandidaten heeft geproefd", ver volgens drie maanden wacht en dan drie van de zeven kandidaten afgewezen ziet worden. Hij vindt het vooral onbegrijpe lijk dat Schreuders niet voor be noeming in aanmerking is geko men. "Hoofdredacteur geweest van een landelijke krant, als ka merlid het hoger onderwijs in zijn portefeuille gehad. Dat moet toch een beste kandidaat zijn". Volgens Kohlbeck wil de minis ter af van leden in de universiteits raad die niet rechtstreeks bij de universiteit betrokken zijn. Daarin zou naar zijn mening ook een ver klaring kunnen schuilen waarom de kandidaat Schreuders ondanks al zijn kwaliteiten is afgewezen. Kohlbeck sprak ook het vermoe den uit dat het Deetman vooral om Schreuders ging. De twee anderen zouden volgens hem alleen maar zijn afgevallen opdat de minister het afwijzen van van Schreuders niet hoefde te verdedigen. 'Beroepsverbod' Kohlbeck liet in zijn reactie ook het woord 'beroepsverbod' vallen. Hij zei het ontoelaatbaar te vinden als in een democratie bevolkings groepen van bepaalde functies worden uitgesloten. Overigens zou lidmaatschap van de CPN Schreu ders inmiddels geen parten meer kunnen spelen. Hij is onlangs uit de partij gestapt. De twee andere kandidaten heb ben geen politieke achtergrond. Mevrouw Tempelman is werkzaam bij de reclassering in Amsterdam, Kolkman is nu werkloos en voor heen werkzaam bij het toenmalige ministerie van crm. De drie afge wezen kandidaten toonden zich verbaasd over het besluit van Deet man. Volgens hen getuigt het niet van behoorlijk bestuur dat de mi nister zo kort voor de uiterlijke be noemingsdatum (1 september) de betrokkenen heeft ingelicht. Een woordvoerder van net mi nisterie van onderwijs en weten schappen zei gisteravond dat Deet man met de afwijzing van Schreu ders de lijn heeft doorgetrokken waarmee hij op de Technische Ho geschool in Delft was begonnen. Een onderzoekscommissie aldaar kwam begin dit jaar tot de conclu sie dat de toen bestaande bestuurs- problemen veroorzaakt werden door de 'verpolitiekte' en daardoor onwerkzame verhoudingen in de raad van de hogeschool. Op grond hiervan wilde Deel man geen politiek betrokkenen meer als buiten-universitaire leden benoemen. Waarom Kolkman en Tempelman dan niet in aanmer king kwamen voor de Leidse uni versiteitsraad is de woordvoerder ook niet duidelijk. ADVERTENTIE Gijs Schreuders ex-CPNhtoio anpi LEIDEN - In de Rembrandt Scho lengemeenschap, B.M. Noach- straat 1 in Leiden, begint Eurodi- dakt in september met een reeks cursussen op het gebied van bloe men en planten. Behalve de al ja ren bestaande vakopleidingen bloemist-winkelier wordt nu ook een aanvang gemaakt met de vak opleidingen bloemschikken en -binden, handelskennis en ambu lante handel en ambulanten han del in bloemen en planten. De opleidingen leiden recht streeks op voor officiële vesti gingsdiploma's. Voor meer infor matie en opgave: Eurodidakt, Sir Winston Churchillweg 2, 2251 CX Voorschoten, tel. 01717-7840. Naar aanleiding van het artikel van zaterdag 18 augustus in deze krant wil de El Cid nog enkele-punten toelichten. Ten eerste de El Cid Commissie staat volledig achter het tot nu toe gevoerde beleid met betrekking tot de info-markt. Zoals eerder vermeld in het Leidsch Dagblad van 8 augustus is het duidelijk dat de El Cid Com missie niet de bevoegdheid heeft om politieke beslissingen te ne men. Wij staan nog steeds achter de uitspraak van het College van Bestuur, dat geen reden zag om be paalde politieke instellingen te weigeren, tenzij deze bij de wet verboden zijn. De in de krant aangehaalde openbare verklaring was dan ook ondertekend door drie leden van de El Cid, niet namens de Commis sie, maar a titre personel. Dit ge beurde tijdens een bezetting van de El Cid-balie. Wij vinden dit een goedkope manier om een verkla ring af te dwingen, mede gezien het tijdstip van de bezetting. De drie leden schreven dan ook in hun verklaring: "Wij verkiezen overleg boven bezetting". Ten tweede valt nog op te mer ken dat het niet zo is dat de El Cid Commissie van volgend jaar zich zal moeten herbezinnen over het toelatingsbeleid van de info-markt. Echter de El Cid zal zich herbezin nen over de gehele opzet van de in fo-markt, omdat deze tot te veel problemen leidt. De El Cid Commissie Kaiserstraat 25 Leiden P^K)T TALBOT Peugeot en Talbot dealer voor Lelden en omgeving Oegstgeesterweg/Maredijk 175 te Leiden tel. 071-212911. Do.avond koopavond DEN HAAG/NOORDWIJK/ LEIDEN - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, het dagelijks bestuur van de provincie, heeft de provinciale raad voor de volksge zondheid gevraagd wat de gevol gen zijn van de sluiting van de bui tenkliniek van het AZL in Noord- wijk. In de buitenkliniek wordt zo'n hondertal chronisch zieke kin deren verpleegd. Het bestuur van het AZL wil de kliniek sluiten in het kader van de zogenoemde taak- verdelings- en concentratieopera tie van de minister van onderwijs en wetenschappen. Het provinciebestuur wil ook weten of aan de vervangende huis vesting op het terrein van het AZL in Leiden, na eventuele sluiting van de buitenkliniek, zulke eisen kunnen worden gesteld dat de ne gatieve kanten hiervan voor de ver pleging van de kinderen kunnen worden beperkt. Gedeputeerde Staten zeggen een gesprek te hebben gehad mét een van de bestuursleden van de Stich ting Instandhouding Buitenkli niek voor Kinderen in Noordwijk waarin deze heeft ingestemd met een halvering van het aantal bed den in de kliniek. Het provinciebe stuur vraagt zich nu af of dit bete kent dat de helft van de bedden wordt bezet door kinderen waar van behandeling in Noordwijk niet absoluut noodzakelijk is. Als de provinciale raad voor de volksge zondheid van mening is dat de bui tenkliniek uit medich oogpunt moet blijven, dan wil het provin ciebestuur weten of de kliniek vol gens hem van regionale of van bo- ven-regionale betekenis is. In de kliniek zijn namelijk ook kinderen uit andere dan de Leidse regio op genomen. De provincie heeft de minister van onderwijs en wetenschappen gelijktijdig geschreven ervan uit te gaan dat voordat definitief wordt besloten om de buitenkliniek te sluiten zij hem hierover kan advi-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 12