Hoe leuk is het nog om les te geven? Kerken dicht in Nijmegen en Groningen Colombia tekent gewapend vrede Steeds minder leraren halen werkend hun pensioen JINSDAG 28 AUGUSTUS 1984 PAGINA 11 Voor een paar honderd lera ren van middelbare scholen begint een dezer dagen het nieuwe schooljaar niet. Ze hebben voor de grote vakan tie nog net de eindstreep ge haald. Nu zitten ze ziek en overspannen thuis in afwach ting van een brief van het Al gemeen Burgerlijk Pensioen fonds, die de bevrijdende boodschap brengt: „Hierbij verklaren wij u invalide". Het is steeds vaker deze brief en niet de pensioenge rechtigde leeftijd, die het ein de van de loopbaan van mid- delbare-schoolleraren mar keert. De „taakomvang" is enorm. De vergader- en coör dinatieziekte heeft op scho len meedogenloos toegesla gen. Leerplannen, lesplan nen, schoolwerkplannen en projectonderwijs. En dan zijn er ook nog de bezuinigingen en, voor oude ren, de steeds grotere genera tiekloof die het er niet ge makkelijker op maken om de 65 te halen in het onderwijs. Is les geven nog wel leuk? „Na 32 jaar lang meer dan vijftig uur in de week te hebben ge werkt, kan ik niet meer", zegt de Amstelveense docent Engels M. Heijke, een jaar geleden voor 80 procent afgekeurd. Hem zit voor al de mentaliteit van de jeugd dwars: met 'Law and Order' kun je niet meer aankomen, 'discipli ne' en 'autoritair' zijn vieze woor den. Leerlingen met hoge cijfers worden door leeftijdgenoten met argwaan bekeken. Heijke: „Leerlingen verzuim den de repetities massaal. In de hele democratiseringsgolf meen de iedereen mee te moeten pra ten, ook al wist men niet eens waarover men sprak. Door de welvaart zijn de leerlingen niet meer bereid om onplezierige din gen te doen. Alles moet tegen woordig leuk zijn". "Natuurlijk moetje om de minder leuke din gen heenlopen, als dat kan. Maar" je moet niet flauw zijn. Je moet wel willen aanpakken. Ik vind de jongeren van tegenwoordig slap". door Ben Rogmans Is de jeugd van nu zoveel slechter dan die van vroeger? Het Genootschap van Leraren (NGL) ziet het iets anders. „We hebben tegenwoordig met een ander type leerling te maken dan vroeger", zegt voorzitter drs. A. J. M. Van den Maagdenberg. „De jeugd van nu kent veel meer pro blemen dan die van vroeger: echtscheidingen, drugs, seksuele problemen, zelfmoorden, econo mische crisis, uitzichtloosheid". Bezuinigingen Niet zozeer de jeugd als wel de bezuinigingen gelden als belang rijke veroorzaker van stress. Een mede door het NGL opgestelde NIPO-enquête legt althans het zwaartepunt bijn het onderwijs beleid van deze en vorige rege ringen. Andere oorzaken: extra taakbelasting, onzekerheid over het inkomen, onzekerheid over het voortbestaan van de school. Het proces van de afbraak van het onderwijs gaat maar door en door. Uit onderzoek dat de NGL in 1983 uitvoerde, is gebleken dat veel docenten op AVO-VWO-ni- veau te zwaar belast zijn. Vooral de leraren in talen, aardrijkskun de en geschiedenis draaien veel uren. Een leraar Nederlands met twee zesde en twee vijfde klas sen moet per jaar minimaal dui zend opstellen en samenvattin gen nakijken. Daarnaast moet hij zijn lessen voorbereiden, lezen wat leerlingen zoal op hun litera tuurlijsten zetten, scripties beoordelen, bijblijven in het vak, vergaderen over rapportcijfers, present zijn op ouderavonden. Een internationaal onderzoek sinstituut heeft uitgezocht dat de gemiddelde taakomvang van een „lesboer" in Nederland neer komt op vijftig uur werken per week. Hoe zwaar de Nederlandse docenten in vergelijking met hun collega's uit andere Europe se landen belast zijn, blijkt dui delijker als we het aantal uur be kijken dat een leraar per week voor de klas staat. Een Nederlandse leraar met een volledige baan staat per week 24 uur voor de klas. In Duitsland is dat gemiddeld zes tien uur, in Frankrijk vijftien en in Joegoslavië veertien uur. Een docent die zijn of haar taak se rieus opvat, is gemiddeld per les uur ook nog een uur kwijt aan voorbereidingen of correctie werk. Ziekteverzuim Het ziekteverzuim en het aan tal afkeuringen nemen toe. Van den Maagdenberg: „Er is 2,5 mil jard bezuinigd- op onderwijs. Over vijftien jaar zal de kwaliteit van de onderwijsgevenden aan zienlijk achteruit gegaan zijn. Het NGL krijgt afmeldingen van docenten die voor het bedrijfsle ven gaan werken. Neem bijvoor beeld het vak economie. Daar is geen enkele eerste graadsleraar voor te krijgen, het bedrijfsleven betaalt veel beter". „Door de terugloop van de leerlingenaantallen ontstaat bin nen het docentencorps behoor lijk veel stress. Ik heb zelf twee keer een fusie meegemaakt. Dat waren gelukkig groeifusies. De fusies van nu zijn noodzakelijk om het hoofd boven water te houden. In allerlei plaatsen in het land zit men op scholen met een enorm spanningsveld. Moet men fuseren met de concurrent of moet men wachten tot de con current kapot gaat en zelf zege vierend overblijven? De school met de beste kansen voelt over het algemeen niets voor een fu sie. Het Rijk heeft geen fusienor men gesteld. De besturen van de scholen zijn daar autonoom in. Er zijn wel opheffingsnormen en die worden in verband met de bezuinigingen steeds aange scherpt". Waarschuwend zegt Van den Maagdenberg: „De spanning on der de docenten neemt ook toe doordat de wat oudere leraren soms onder onbehoorlijke druk van hun jongere collega's staan om van de VUT of taakvermin dering gebruik te maken. Maar ook al maak je op latere leeftijd gebruik van allerlei uittredings mogelijkheden, het is niet mak kelijk. Je salaris gaat achteruit, en dat is niet door iedereen op te brengen. We moeten dus het vrij willige karakter van die maatre gelen benadrukken". „Het is over het algemeen zo dat de leraar met het minste aan tal dienstjaren het eerst ontsla gen wordt. Dat zijn nu vaak al de docenten met vijf tot vijftien dienstjaren. Het gevaar dreigt dat de leeftijdsopbouw van de groep leraren onevenwichtig wordt, dat de gemiddelde leeftijd te hoog wordt", aldus de NGL- voorzitter. Leeftij dsverschil Voor de pas afgestudeerde do centen is er vrijwel geen kans meer is op een baantje. Die situa tie zal naar schatting tot diep in de negentiger jaren duren. Pas daarna is de terugloop voorbij en treedt een voorzichtig herstel op. Tot die tijd wordt het docenten corps ouder en ouder. Het leef tijdsverschil, de generatiekloof tussen leraren en leerlingen, zal toenemen, tegelijk met het aan tal overspannen docenten. Op veel scholen ontstaat een grimmige sfeer. In sommige plaatsen voeren twee of drie scholen een concurrentie op le ven en dood. De school die de strijd lijkt te verliezen, daalt snel in populariteit. Niemand stuurt zijn kinderen immers naar een school die dreigt te worden opge heven. Binnen het docententeam van de verliezer ontstaan giganti sche spanningen. Men gaat op zoek naar de schuldige, men ver wijt elkaar de „toch altijd zo goe de naam van de school" te grab bel te hebben gegooid. De komende jaren zullen enke le duizenden leraren per jaar ont slagen worden. Maar de klassen worden groter en de leerlingen kritischer. Ze hebben meer bege leiding nodig. Van den Maagden berg: „Ze willen wel het eindexa men halen, maar voor velen is de tijd daarna een zwart gat. Ze zijn gedoemd werkloos te worden. De leerstof vinden ze niet meer zinvol. Daardoor krijg je in de klas discussies. Zeker in grote klassen is dat erg moeilijk. De or deproblemen nemen toe. Door de grotere klassen blijven er meer leerlingen zitten. Het on derwijs wordt daardoor niet goedkoper, maar duurder". Arbeidsvreugde Voor ex-docent Heijke zijn zijn het niet in de eerste plaats bezui nigingen, die hebben geleid tot zijn invaliditeit, al erkent hij vol mondig dat ze hun tol eisen. „Het gaat steeds verder. De leeftijds grens waarop leraren invalide worden, gaat omlaag. De ar beidsvreugde verdwijnt op steeds jongere leeftijd. Ik ver moed dat als het zo doorgaat met de bezuinigingen, het breekpunt van de leeftijd waarboven men niet meer kan, omlaag gaat. Er wordt roofbouw gepleegd. Te genwoordig ben je na 30, 32 jaar op. In de toekomst zal dat na 20 of 25 jaar zijn". "Twee collega's van me zijn te lang doorgegaan. Zij hebben een hartaanval gehad. Eén is er dood. Ik heb het gelukkig net gered, al had het niet veel langer moeten duren. Het lijkt allemaal zo leuk in het onderwijs: lange vakan ties, 's middags vroeg thuis. De buurt ziet het en zegt: kijk, die Heike is vandaag toch maar weer mooi om half vier aan komen fietsen. Wat ze vergeten is dat ik 31 jaar lang elke avond een paar uur heb zitten werken". Toch is het niet de werkbelas ting, maar de mentaliteit van de leerling die hem het meest dwars zit. Toen Heike uiteindelijk aan het leraarschap dreigde te be zwijken schreef hij in een brief aan het ABP: „Ik ben het contact met de middelbare schooljeugd grondig kwijt. Niet alleen vind ik de desinteresse van de jongelui, hun demotivatie, hun pretenties, hun culturele apathie en hun enorme ik-gerichtheid ronduit stuitend, maar ik moet eveneens zeggen dat hun gedachtenwereld en de wereld van hun fantasie, hun visie op de samenleving, op gangbare maatschappelijke waarden, op „law and order", dat die alle weinig of geen verwant schap hebben met mijn erva ringswereld". "Tot voor enkele jaren heb ik de flexibiliteit kunnen opbren gen om dit alles in mijn contac ten met de leerlingen op te van gen, te neutraliseren en er ade quaat op te reageren. Ik consta teer nu dat mijn incasseringsver mogen bij frictiepunten tussen mijn leerlingen en mij tot het ab solute nulpunt is gedaald. In het besef dat ik de leerlingen on recht aan zou doen als ik hen voor al die wrijvingen aanspra kelijk zou stellen, beheers ik mij en probeer ik mijn boosheid en emoties te verzwijgen, maar ik maak mij niet wijs, dat hun iets ervan onteaat". Idealen Heijke is een produkt uit de tijd van „Nederland herrijst". Geboren in 1929. Puberteit in de oorlog. Kweekschool afgemaakt in 1949. Volledige baan in het la ger onderwijs. In de avonduren hoofdakte gehaald. Les gaan ge ven op de ULO. In de avonduren MO-A gehaald. Doorgegaan: naast een volledige betrekking van 29 lesuren MO-B gehaald. Kort na de oorlog heerste in Nederland de geest van weder opbouw. Wie de idealen van de jeugdige noeste werkers van toen vergelijkt met de „balers" van nu, zou bijna gaan denken dat die jeugd van tegenwoordig écht niet deugt. Aan het einde van zijn ziekteperiode was Heij ke die mening inderdaad toege daan. Sindsdien is hij wat milder geworden. Maar toen schreef hij: „De jeugd wordt te veel gepre zen, te veel verwend. De reclame op tv en in de media schilderen de ideale baan, die de werkne mer uitsluitend genoegen ver schaft. In de welvarende jaren zestig kon een werknemer mak kelijk van baan veranderen, als het hem ergens niet beviel. Aan de welvaartskinderen werd ge leerd dat werk alleen leuk moest zijn". „Sindsdien mag je op school hardop balen. Met de term „on lustgevoelens op de middelbare school" is het zelfs gelegaliseerd, lijkt het wel. Met andersgerichte gevoelens van een medemens heb je als leerling niks te maken. De balers trekken niet alleen luidruchtig de aandacht. Ze zijn ook trendsetters. Balen is een vast onderdeel van het imago ge worden. Wie niet verplicht mee- baalt is een paria en een uit slover". Vermoeiend Vier jaar geleden is Heijke overspannen geworden: na 31 jaar lesgeven was hij op: „Toen ik bij een hospitant eens achter in de klas ging zitten, besefte ik hoe vermoeiend het lesgeven is. Je bent vijftig minuten lang voor honderd procent alert. Als je gaat ontleden wat je allemaal doet als je aan het lesgeven bent. Je praat, schrijft, houdt de leerlin gen in de gaten. Al die gezichten voor je, je ogen flitsen heen en weer. Voor de helft ben je bezig met het overdragen van kennis, voor de andere helft om op te vangen wat er in de klas gebeurt en dat meteen te verwerken in het verhaal dat je houdt. Voort durend aftasten wat er gebeurt". „De laatste jaren van mijn schoontijd werkte ik nog maar gedeeltelijk. Een klusje van een half uur kostte me vijf uur. Als ik 's middags thuis kwam was ik dood- en doodmoe. Voordat ik kon beginnen aan het correctie- en voorbereidingswerk, was het al weer wat later op de avond. Op het laatst heb ik mezelf verlaagd tot stencil-docent. Ik kon het niet meer opbrengen om de apathi sche meute te interesseren voor de gedichten van Yates, wat vroeger wel lukte, 's Nachts kon ik niet slapen. Ik dronk, kreeg huilbuien en slikte kalmerings middelen.". Na drie jaar van half werken, ziek melden, psychiater bezoe ken en brieven aan het ABP schrijven, kwam de verlossende brief. Heike invalide. Dat is nu een jaar geleden. Nog steeds wordt de ex-leraar trillerig en ge spannen als hij over zijn ervarin gen vertelt. "De ellende is vier jaar geleden begonnen en ik ben er nog steeds niet overheen. Ge lukkig heb ik geen moeite mijn tijd te vullen. Ik doe nu veel aan Grieks en Latijn, ik kweek fuch sia's en ben begonnen met aqua relleren. Ik heb nu eigenlijk wel een prettige tijd. Ik gun het ie dereen om afgekeurd te worden, het is echt heerlijk. Ik prijs me gelukkig dat ik nog leef'. Het verzet tegen de vredespogin gen van de Colombiaanse presi dent Belisario Betancur brokkelt af. Dit weekeinde kwam het einde lijk tot de ondertekening van de akkoorden tussen de geduchte M- 19 guerrilla en de regering en ook met de minder bekende trotzkisti- sche verzetsgroep ELP, het volks bevrijdingsleger, en met de MAO, de arbeiders-zelfverdediging. Maar voortdurend is er getracht deze eerste stap op weg naar nationale verzoening te voorkomen. Eigenlijk hadden de onderteke ningsceremonies al een maand ge leden moeten plaatsvinden. En niet in verschillende uithoeken van Colombia, zoals nu is gebeurd, maar in het presidentiële paleis in de hoofdstad Bogota. Dat feest werd echter op het allerlaatste mo ment afgelast. Officieel vanwege onenigheid over de laatste puntjes op de i's van de akkoorden, vol gens geruchten omdat Bentancur net op tijd te weten was gekomen dat een para-militair complot de zaak in het honderd zou proberen te schieten. door Rob Sprenkels Er kwam een nieuwe datum uit de bus: dinsdag 13 augustus. Maar ook de 13e bleek geen geluk te brengen. Integendeel zelfs, de vre desakkoorden kwamen op sprin gen te staan. Op 10 augustus werd namelijk de bekendste nog in le ven zijnde leider van M-19, Carlos Toledo Plata, vermoord door (de aan het leger gelieerde) ultra rechtse doodseskaders. Toledo Plata, van oorsprong een progres sief liberaal denkende politicus, die in 1970 een hoofdrol speelde bij de oprichting van M-19, was eigen lijk de guerrillaleider die het op handen zijnde vredesakkoord met Betancur uiteindelijk mogelijk had gemaakt. M-19 twijfelde. Na een paar uur van overleg werd op een perscon ferentie bekendgemaakt dat de on derhandelingen met de regering zouden worden voortgezet, „hoe wel de moord op Toledo Plata een schot is geweest in het hart van het vredesproces". Tegelijkertijd kwam M-19 echter een wraakactie overeen. Samen met de Fare (de re volutionaire strijdkrachten van Co lombia, de meest omvangrijke guerrillaorganisatie die reeds in mei van dit jaar een staakt-het-vu- ren met Betancur overeen was ge komen) en het ELP werd in het westen van het land het stadje Yumbo enkele uren bezet. Het sal do: 37 doden en 25 gewonden. Waarheid Dit weekeinde was het het uur van de waarheid. De onderteke ning van de akkoorden met het ELP en de MAO verliep vlekke loos. De ondertekeningsceremonie met M-19 dreigde echter weer op het laatste moment onmogelijk te worden: vlak bij het stadje Corinto, waar de plechtigheid moest plaats vinden, werd een autokaravaan met journalisten en M-19-leiders overvallen door een paramilitare politie-eenheid. Vijf guerrilleros raakten gewond, onder hen Carlos Pizarro, een van de belangrijkste leiders van M-19. Na een telefo nisch onderhoud met president Betancur werd het uiteindelijk vier uur later dan gepland, maar de on dertekening van de vrede was on danks alles toch een feit. In net centrum van de hoofdstad Bogota heeft een legertje schilders op verzoek van president Betancur inmiddels een imponerende muur schildering gerealiseerd, waarin 36 jaar van gewapende strijd overgaat in een witte duif. De uit de conser vatieve partij afkomstige president erkent echter zelf dat er nog veel ACHTERGROND obstakels zijn op weg naar de con solidatie van de vrede. De nu ondertekende akkoorden houden een wapenstilstand in van acht maanden. Gedurende die tijd moet de regering de sinds 1948 bij na continu van kracht zijnde staat van beleg intrekken en een brede nationale dialoog tot stand bren gen. Tijdens de dialoog moeten de politieke, sociale en economische hervormingen overeen worden ge komen om Colombia een nieuw democratisch leven te kunnen in blazen. De guerrilla is al die tijd niet verplicht om de wapens in te leveren. Wie verzet zich tegen de vredes pogingen van Betancur? Het zicht bare verzet is van rechtse groepen binnen het leger, die op hun beurt weer rechtstreeks zijn verbonden met de lokale mafia's van invloed rijke zakenmensen en drugssmok kelaars. De Colombiaanse econo mie draait in feite bij de gratie van de marihuana en de cocaïne. Het gaat om een imperium van smok kelaars, hoge officieren, zaken mensen en ook politici. De vredes akkoorden hebben zelfs de nodige onvrede gekweekt binnen het Co lombiaanse congres, waar rechts de boventoon voert. Zowel de libe rale als conservatieve afgevaardig den hebben het vredesproces reeds bestempeld als „een drama van vergissingen". Cocaïne Betancur zit diep in de economi sche problemen. Hij heeft rechts reeds honderd en één toezeggin gen moeten doen, met name wat belangrijke posten betreft als be velhebber van het leger en minis ter van defensie. Ook is hij onder handelingen aangegaan met de di recte leiders van de cocaïne-indus- trie, waartegen hij bikkelhard is opgetreden, vooral na de moord, dit jaar mei, op Rodrigo Lara Bo- nilla, zijn minister van justitie. Een paar maanden geleden werd de procureur-generaal van Colom bia naar Panama gestuurd voor een gesprak met de cocaïne-mafia. Naar het heet werd daar aangebo den jaarlijks drie miljard dollar in de nationale economie te steken in ruil voor een soortgelijke wapen stilstand als nu met de linkse geur- rilleros is gesloten. De wapenstilstand met de M-19 guerrilla gaat donderdag 30 augus tus in. De guerrilleros hebben voor die dag een grote politieke mani festatie gepland in de hoofstad Bo gota. Wellicht zal dan reeds blijken in hoeverre Betancur kans ziet alle mafia's in bedwang te houden. Want in een land waar de afgelo pen vijftien jaar nooit meer dan 35 procent van de kiezers naar de stembus is gegaan, waar conserva tieve liberalen en conservatieve conservatieven het tot de komst van Betancur voor het zeggen heb ben gehad, vormen de frisse her vormingsideeën van guerrillos en ook het optreden van Betancur zelf een gevaar voor de politieke macht van de gevestigde orde. In het dekenaat Nijmegen - vroeger een rooms-katholiek bol werk komen in de nabije toe komst tien kerkgebouwen voor sluiting in aanmerking. Zo luidt een conclusie van het Kaski in Den Haag (katholiek instituut voor sociaal-kerkelijk onder zoek), dat het roomse leven bin nen Nijmegen heeft doorgelicht. Nodig is een drastische reorgani satie en afslanking van de kerke lijke voorzieningen. Volgens de berekeningen van het Kaski moet binnen tien jaar een groot deel van de 25 zelfstan dige parochies in het dekenaat zijn gefuseerd of zijn opgegaan in het grotere verband van een districtsparochie. Niet alleen is het rooms-katholieke bevol kingsdeel in aantal afgenomen, maar ook het kerkbezoek daalde aanzienlijk. De kerken zijn voor meer dan 75 procent onbezet. Bovendien zijn verscheidene pa rochies sterk vergrijsd. Een ander probleem is de da ling van het aantal pastores. Sinds 1972 is dat gezakt van 70 naar 30. De meeste parochies zijn daardoor eenmansparochies ge worden. Ten slotte is daar het fi nanciële probleem. Ongeveer - De hervormde gemeente van Groningen heeft al een deel van haar reorganisatie achter de rug. Afgelopen zondag is in drie van de tien kerkgebouwen voor het laatst dienst gehouden. De Oos- terkerk (van 1924), de Sionskerk (van 1934) en de Filadelfiakapel (van na de oorlog) staan nu te koop. Binnenkort zal ook de his torische A-kerk, die pas is geres taureerd, worden afgestoten. Er bestaan vergevorderde plannen om daar een orgelmuseum in te vestigen. Naast de gebouwen moet her vormd Groningen bezuinigen op het aantal predikantsplaatsen. Twee vacatures worden niet meer vervuld. Beroepen Hervormde Kerk: bedankt voor Kampen I. J. Wisse Zeist. Gereformeerde Kerken: be roepen te Dinteloord R. Strijker Bussum. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Utrecht centrum (voor Nieuwegein) P. van Houwelingen Driebergen. Nederlands Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Utrecht M. R. van den Berg Gro ningen. Jaloers. Twee delegaties van hervormde en gereformeerde ge meenteleden. afkomstig uit Den Haag en Apeldoorn, hebben vijf weken lang rondgekeken bij ker kelijke gemeenten in Indonesië. De Haagse ging naar Sumatra, de Apeldoornse naar Oost-Java. Beide zijn nu teruggekeerd. Hun indrukken samenvattend, verklaarden de delegatieleden, een bloeiend gemeenteleven in Indonesië te hebben aangetrof fen, "waar wij wel een beetje ja loers op kunnen zijn". Beide delegaties hebben ook contact gehad met de acht leden van de Indonesische afvaardi ging, die volgende maand naar Nederland komt om in kerkelijk Den Haag en Apeldoorn rond te kijken. Ook in de Indonesische groep zitten geen kerkleiders. Ze bestaat, evenals de Nederlandse, uit 'gewone' gemeenteleden. Leerhuizen Het Noordwijkse 'Leerhuis' heeft voor zijn programma in het komende seizoen weer enkele Joodse inleiders kunnen aan trekken, onder wie rabbijn L. van der Kamp. Verder hebben mevrouw M. Wolff-Kunstenaar en ds. S. Schoon, respectievelijk lid en voorzitter van het 'Over legorgaan voor Joden en Christe nen' (Ojec), hun medewerking toegezegd. Nieuw is de mede werking van dr. B. Hemelsoet, hoogleraar aan de katholieke theologische opleiding in Am sterdam. Op 11 oktober begint het Noordwijkse leerhuis met een in leiding van dr. H. J. Heering over 'christen-zijn in het wereldge beuren'. Op de andere avonden (de laatste op 7 maart) wordt ge sproken over het geloof en het le ven van alledag, Jezus, zijn le vensweg en boodschap, joodse en christelijke feesten en de scheppingsverhalen. Wie nadere inlichtingen wenst, kan contact opnemen met de heer C. Lindhout jr., Gooweg 13, 2201 AX Noordwijk, telefoon 01719-14016. - In september beginnen twee nieuwe cursussen van het Dag- maat-leerhuis in Lisse: de vijf tiende cursus 'Verstaan van de bijbel' (15 donderdagavonden in Lisse) en de achtste 'Bijbels he breeuws voor beginners' (eens in de twee weken op woensdag avond in Haarlem). De eerste gaat geheel over het verband tus sen bijbelwoord en dagelijks handelen. De cursus hebreeuws is voor hen die de taal van het Oude Testament willen leren (vooropleiding op mavo-niveau). Nadere inlichtingen kan het Dagmaat-secretariaat geven: Fa zantstraat 46, 2162 GM Lisse, te lefoon 02521-13321. - Het zondagmiddag-leerhuis (4 uur) in de Zuiderkerk (Lam- menschansweg) in Leiden begint weer op zondag 9 september. Dr. G. C. van de Kamp uit Wassenaar heeft in september de leiding. Dan gaat het over de vraag wie Jezus is. Het leerhuis wordt al tijd gevolgd door een avondge bed om 5 uur. maar men kan ook op dat tijdstip komen of weg gaan. Komende zondag, 2 sep tember, wordt al het eerste avondgebed, dus zonder leer huis, gehouden. Daarin verzorgt dr. J. M. Vlijm de overdenking. De heer J. van der Horst, Roo- denburgerstraat 43, 2313 HJ Lei den, telefoon 071-134867, kan er meer over vertellen. Priesters. Het Vaticaan heeft opnieuw aangedrongen op ver trek van de vier priesters uit de linkse regering van Nicaragua. Het verbod voor priesters om een politiek ambt te bekleden is een universele wet' van de Rooms-Katholieke Kerk, schrijft mgr. Julian Herranz, secretaris van de commissie voor de uitleg van het nieuwe kerkrecht, in de 'Osservatore Romano', de officie- Ie krant van het Vaticaan. Het Britse zondagsblad 'The Observer' meldde, dat de vier priesters in de sandinistische re gering van Nicaragua in novem ber, na de algemene verkiezin gen, de politiek zullen verlaten. Het Vaticaan zou hun toestem ming daarvoor hebben gegeven.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11