Kabaal kan beginnen 'Vrouwen Britse stakers volharden' Leiden kunstgrasveld rijker Ajax besluit met winst op Hermes Pleegzoon topman RSV was adviseur Tulk en Spek al naar huis Cricketcompetitie Amerikaanse tenniskampioenschappen Promotie voor DAC FNV geeft humanitaire steun Universiteiten steunen regering met informatica Leger El Salvador zegt onderzoek toe Voedingsbond: koopkracht in '85 voorop PAGINA 10 SPORT DINSDAG 28 AUGUSTUS IINSI LEIDEN- Het 30+ tennistoernooi van de OLTC in Oegstgeest is nau welijks sterker bezet dan afgelo pen week het Dekker 30+ toernooi in Warmond. Bob Dietrich zei toen: "Er zijn niet zoveel B-spelers en speelsters van 30+ in de Leidse regio. Alleen met een invitatie kan je daar nog iets van maken". Hij voegde de daad bij het woord en versierde nog een B- contingent met de OLTC-ers Collee en Caste- lein als troeven en Anton Wil van Zoelen als welkome sterke C-aan- vulling. De plaatsing in B van het OLTC- toernooi behoeft nauwelijks verder commentaar. HEB: Robert Jan van der Feen, Thijs Steensma. DEB: Annette Meininger, Jannie Kaaien. HDB: Henk Emnes/Robert Jan van der Feen. Har Meijer/Philip van der Kwast. DDB: Annelies Koole/A. Treffers, Joly Drok/In- grid Voskuil. GDB: Jannie Kaaien/ Brands, Annette Meininger/van de Maarel. Zal de strijd in B waar schijnlijk pas opvlammen in het weekeinde, in C en D zullen de mouwen eerder worden opge stroopt. Gelukkig voor het toer- De plaatsing in C ziet er aldus uit. HEC: Lodewijk Kallenberg, Ronald Blommendaal, Jan de Groot en Rob Koggink. DEC: Nol ly Bennink, Doris Knott, Inge van Zuuren en Anneke van Overloop. HDC: Brebde/Bierling, van Wijn gaarden/Kallenberg, Hinnen/Guyt en Rodenburg/van Duyn. DDC: Kallenberg/van Zuuren, Endema/ Vink. GDC: Pufkus/Brebde, Kal lenberg/Kallenberg. De plaatsing in D luidt, HED: John Dahlhaus, Wim de Klerk Wol- ters, Koos Spek, Jan Tulke, DED: Henriette Schepers, H. Wenzel, Ada van Spronsen, Cock Huigen, HDD: Outshoorn/de Jong, Dahl- haus/L. van Tongeren, Draulans/ v.d. Water, v.d. Lans/Niekerk, DDD: Roerink/Accensi, Dirksen/ Oostlander, Kuntze/Wentzel, Sche- pers/Keuning, GDD: Timmer/van Overloop, Eymal/Key, Hughes/Bo gus, Oostlander/Drok. De eerste verrassingen rolden al uit de bus. In het HED verdwenen de no 3 en de no 4 al uit de strijd. Koos Spek moest na tweeeneen- half uur "bal heen en weer spelen" Sanders feliciteren. De score was 6-3,6-0 voor Sanders. Tulk, no 4 ge plaatst, werd uitgeschakeld door C. van Gelderen, 4-6, 6-4, 2-6. FRANK BONTE Met een overwinning op het Schiedamse Hermes D\ heeft Ajax de cricketcompetitie afgesloten. Als debuta nie, in de Eerste Klasse uitkomend kan Ajax op een geslaaj het seizoen terugzien. Een vierde plaats op de ranglijst is alle tie zins verdienstelijk. Er had zelfs meer in kunnen zitten i haa dien halverwege de competitie geen concentratieverli ove was opgetreden, waardoor enkele wedstrijden onnod tini Dick Tesselaar die René Eiker bout met de Roomburg-secretaris Michiel Riegen fungeerde als scheidsrechter tijdens de stijlvolle push i mond open liet staan. LEIDEN Met een welgemikte strafpush heeft wethouder D.J. Tesselaar zijn tot hockeydoelman verkleedde tijdelijke vervanger R. Eikerbout gisteravond verslagen. Het was de officiële openingshan deling van het kunstgrasveld voor de LHC Roomburg door de ge meente. Daarna werd een wedstrijd ge speeld tussen de mannenploegen van Roomburg en Forescate uit Voorschoten. De Leidse ploeg zet te zijn beste beentje voor en verliet het gloednieuwe veld met een 1-0 zege. Peter Verheggen scoorde in het eerste deel uit een strafcorner. Forescate zette Roomburg voort durend onder grote druk, maar kwam mede door het uitstekende doelverdedigen van Ronald Cijs niet tot scoren. Dat de Leidse aanwinst ook ge schikt is voor voetbal bewezen de teams van Roodenburg en Lugdu- num die elkaar in een halve wed strijd bestookten. Het openings doelpunt kwam van Lugdunumer Jan Hölper. Roodenburg kwam door Marcel v.d. Burg nog op 1—1, waarna Gijs Collé uit een kopduel de winnende 2—1 voor Lugdunum liet noteren. verloren werden. In het laatste duel mocht Ajax na gewonnen toss als eerste het wil genhout hanteren. Het openings- paar, ditmaal bestaande uit Frits de Jongh en Ray v.d. Berg, speelde erg gemotiveerd en wist het felle bowlen van de Schiedammers goed te trotseren. Het wicket van V.d. Berg (19) viel eerst op een stand van 44 runs. Andy Jackman en Huib Schotte lieten zich vervol gens zonder veel weerstand door de Schiedamse aanval slachtoffe ren, 54 voor 3. Het geconcentreerde batten van De Jongh maakte ech ter veel goed, hoewel ook hij met 30 runs achter zijn naam bij een to taal van 83 runs moest retireren. De wickets van Johan Gordinou (18) en Danny Eldering (13) vielen daarna te snel. Gelukkig werd de draad weer opgepakt door Mein- dert-Jan Taalman Kip, die met steun van Evert Brouwer (11) de score voor Ajax danig opvijzelde: van 105 voor 6 naar 164 voor 9. En- DEN HAAG (SID) - Elke keer op nieuw beklagen ze zich en toch ko men ze elk jaar weer terug. „Dit is het toernooi met het meeste kabaal en de grootste chaos in een orgie van rotzooi en lawaai", is het oor deel van de plaatselijke matador Vitas Gerulaitis. Men waant zich in een psychiatrische inrichting", aldus de britse speelster Virginia Wade. „De meesten van ons lopen het liefst met een grote boog om het Foro Italico heen", meent de Argentijnse tennisdichter Guiller- mo Vilas. Maar hier kunnen zelfs de tifosi nog wat leren". Zelfs Ar thur Ashe, in 1968 winnaar van de eerste 'echte' open Amerikaanse kampioenschappen in Forest Hills, wordt ironisch: „Hier kunnen ei genlijk alleen maar slechthoren den winnen". De 'Hel van Flushing Meadow', waarin vandaag de 103e internatio nale tenniskampioenschappen van de Verenigde Staten beginnen, concentreert zich op 66.000 vier kante meter in het nationale ten- niscentrum voor de poorten van New York in de buitenwijk Queens. Het in 1978 voor 9.5 mil- joen dollar in nauwelijks acht maanden uit de grond gestampte 'Louis Armstrong Stadium' heeft 36 tennisbanen met een synthe tisch oppervlak. Het werd neergezet op het stuk grond waar de wereldtentoonstel lingen van 1939/40 en die van 64/65 plaatsvonden. Het is een monster van beton, waar elke sfeer aan ont breekt. Het centre court heeft 19.925 plaatsen. Een veld ongeveer 6000, waarbij de bezitters van de goedkopere kaarten op de stijl op lopende tribunes zo goed als niets van het spel kunnen waarnemen. De Amerikaanse organisatoren zien de zenuwslopende mengeling van kermis, popconcert en formu le-één-wedstrijd als de dringend noodzakelijke socialisering van de tennissport. De 38-jarige Ilie Nasta- se uit het socialistische Roemenie daarover: „Als dit socialisering van het tennis moet heten, ben ik voor stander van een feodaal systeem". Op de verschillende rangen heerst de uitbundige stemming, waaraan het publiek door het Ame rikaanse football en baseball ge wend is geraakt. Vilas: Dit zijn geen tennisfans. Dit zijn neurotici, die hun spannin gen en aggressie op de één of ande re manier kwijt willen en toevallig hierheen zijn gekomen. Eigenlijk ontbreken alleen maar het vuur werk en de fanfarestoten bij elke gelukte slag van een Amerikaanse deelnemer". Verleden jaar was het thuis-voor- deel van de bekende Amerikaanse sterren bijzonder groot. Voor het record-aantal van 427.313 toe schouwers wonnen zij vier van de vijf titels. „Naar het voorbeeld van Los Angeles zingen ze dit jaar mis schien wel God bless America of spelen de vanaf de eerste ronde bij elke thuisoverwinning het nationa le volkslied", vreest een Zweed,- die liever onbekend wenst te blij ven, „omdat ik er binnenkort naar toe moet". De lichtinstallatie op het center- court is door de Zweed Bjórn Borg betiteld als 'volledig onvoldoende'. De supersnelle cementbodem met kunststofbelegging is keihard, veert absoluut niet en is volgens Borg 'moordend in de benen'. De weinige rustpauzes in de la- waai-golven worden door de dicht- kele rake klappen van inval! Ruud IJssel de Schepper (1 brachten de Ajax-score na 60 ove op 182 voor 9. bri Op 16 hadden de Oegstgeest ree cricketers al een belangrijk wiek de te pakken. Goed bowlen van ond de' meer captain Ton Eldering brac Hermes DVS in moeilijkheden: voor 4. Hierna speelde voor H< mes Steve Brown zich in de we strijd en het was alleen dankzij e< *ei schitterende run-out veroorzaa ge door Andy Jackman, dat Brown ne ligstoelen mocht opzoeken: 1 pr voor 5. Van deze ommekeer in i wedstrijd maakte Ajax goed g re ti< Via 137 voor 7 en 150 voor kwam Hermes DVS nog bij langszij. In de laatste overs liet de Ajax-bowlers echter maar w< nig toe, waardoor de gastheren tekort kwamen: 177 bij gelegen luchthaven la Guardia opgevuld, waar elke zestig secon den jumbo-jets starten en landen. Draait de wind dan kan de lawaai- pauze oplopen tot drie a vier minu ten. In elk geval is er dan tijd ge noeg voor de scheidsrechter om voor iedereen hoorbaar de stand te annonceren. Hoe de spelers zelf moeten leven met het kabaal om zich heen, is van minder belang. De plaatsing voor Flushing Meadow, heren enkelspel: 1. John McEnroe (Vst), 2. Ivan Lendl (Tsj), 3. Jimmy Connors (Vst), 4. Mats Wilander (Zwe), 5. Andres Gomes (Ecu), 6. Jimmy Arias (Vst), 7. Johan Kriek (Vst), 8. Aaron Krickstein (Vst), 9. Henrik Sundstroem (Zwe), 10. Elliot Teltscher (Vst) ,11. Juan Aguilera (Spa), 12. Vitas Gerulaitis (Vst), 13. To- mas Smid (Tsj), 14. Anders Jarryd (Zwe), 15. Pat Cash (Aus), 16. Joakim Nystroem (Zwe) dames enkelspel: 1. Martina Navrati- lova (Vst), 2. Chris Lloyd-Vert (Vst), 3. Hana Mandlkikova (Tsj), 4. Pam Shriver (Vst), 5. Kathy Jordan (Vst), 6. Manuela Maleeva (Bui), 7. Zina Garrison (Vst), 8. Claudia Kohde (Wdl), 9. Lisa Bonder (Vst), 10. Jo Durie (Gbr), 11. Kathy Hor- vath (Vst), 12. Bonnie Gadusek (Vst), 13. Wendy Turnbull (Aus)14. Carling Bas- sett (Can), 15. Barbarta Potter (Vst), 16. Andrea Temesvari (Hon) ALPHEN AAN DEN RIJN - H herenteam van DAC zal het k mende seizoen in de tweede divis D uitkomen. De Alphense volle ballers kregen gisteren te hore dat zij alsnog gepromoveerd zijn DAC speelde na afloop van hi vorige seizoen promotiewedstri den voor een plaats in de tweec divisie. De Alphense ploeg eindij de toen op een tweede plaats acl ter Compaen, dat promoveerd' Omdat twee ploegen (Zaan e Stentor) zich uit de eerste divisi hebben teruggetrokken en da£ twee plaatsen openlaten, profiteei DAC van een opschuifregeling. D Nevobo verzocht de derde divisie nist zich in te schrijven voor d tweede divisie. DAC gaf daar ge willig gehoor aan en krijgt nu o.c het Leidse LUSV/Leython als te genstander. AMSTERDAM (ANP) - Ondanks chronisch geldgebrek en beroerde levensomstandig heden zullen de vrouwen van de duizenden Britse mijnstakers de nu een half jaar duren de staking van hun mannen tegen de aangekondigde mijnsluitingen blijven steunen. De vrouwen moeten alle zeilen bijzetten om voor hun gezin tenminste eenmaal per dag een warme maaltijd op tafel te zetten, maar laten zich daardoor niet ontmoedigen met hun mannen op de barricades te blijven staan. Dit verklaarden de mijnwerkers- vrouwen Lynn Dennett en Kathy Slater van „Women against pit clo sure" (vrouwen tegen mijnsluiting) gisteren op een persconferentie in Amsterdam. De twee vrouwen ver blijven op uitnodiging van de Vrouwenbond FNV twee dagen in Nederland om financiële steun te krijgen voor het zogeheten Hards hip Fund van de National Union of Mineworkers. De vakcentrale FNV en aange sloten bonden hebben 350.000 gul den in dit fonds gestort, terwijl in dividuele FNV-leden de afgelopen weken 40.000 gulden bijeenbrach ten. De FNV steunt de staking als zodanig niet, omdat het om een lo kaal arbeidsgeschil gaat, maar zet zich wel in voor humanitaire steun aan de stakende mijnwerkers en hun gezinnen. Volgens Lynn Dennett, afkom stig uit het graafschap Notting hamshire, bevinden de stakers in haar gebied zich in een geïsoleerde positie. De meerderheid van de mijnwerkers is weer aan de slag ge gaan. Financieel staan de gezinnen van de stakers er slecht voor: in plaats van met de gebruikelijke 500 gulden per week moeten de gezin nen nu met nog geen 150 gulden per week zien rond te komen. De mijnwerkersbond geeft geen sta kingsuitkering. De gezinnen zijn aangewezen op een bijstandsuitke ring van de staat, aldus Dennett. Wegens de financiële moeilijkhe den hebben veel vrouwen van mijnstakers de handen ineengesla gen om voedsel in te zamelen en gaarkeukens op te zetten. Sinds zes weken bestaat in Groot-Brit- tannië een landelijk netwerk van regionale en plaatselijke comitees. Door de onderlinge samenwerking hebben de vrouwen tijd gekregen om ook actie te voeren door pam fletten te drukken en uit te delen en in de zogeheten picket line te gaan staan. „Daarmee is de eigen rol van de vrouwen uitgegroeid tot een essentieel onderdeel van de vakbondsstrijd", aldus de Vrou wenbond FNV. Volgens Dennett ondervinden AMSTERDAM - Op uitnodiging van de Vrouwenbond FNV verblijven twee Britse mijnwerkersvrouwen, LYNN DENNETT (l) en KATHY SLA- TER (r), twee dagen in Nederland. Zij hopen hier financiële steun te ver krijgen voor het noodfonds van de 'NAtional Union of Mineworkers'. Tij dens de gisteren gehouden persconferentie in Amsterdan lieten de vrou wen zien nog steeds tegen de mijnsluiting ('pit closure') te zijn. (foto anp> staking tot het bittere einde te steunen. „Het gaat niet alleen om onszelf, maar vooral ook om de toe komst van onze kinderen", aldus Dennett. Zij voorziet overigens in de herfst een kentering in de acties ten gunste van de stakers, „omdat dan zal blijken dat de kolenvoorra- den lang niet zo groot zijn als is voorgespiegeld". de mijnstakers in Nottinghamshire dat ze in de min derheid zijn ten opzichte van de werkenden. De politie sluit elke dag de straten van haar woon plaatsje af en voert vaak controles uit. De gezinnen worden bedreigd met het afsluiten van elektriciteit en gas. Niettemin zijn de vrouwen volgens Dennett vastberaden de UTRECHT (ANP) - De universi teiten en hogescholen willen een wezenlijke bijdrage leveren aan het plan van de regering om het on derzoek naar en het gebruik van de informatica in Nederland te bevor deren. Dit hebben de colleges van bestuur de Tweede Kamer en mi nister Deetman (onderwijs en we tenschappen) gisteren in hun nota 'Stimulering Informatica Weten schappelijk Onderwijs' laten we- n. Met de minister wordt binnen kort overlegd over een zo goed mo gelijk netwerk van computervoor zieningen. Hierbij gaat het om lan delijke voorzieningen (onder meer onderzoeknetwerk en super computer), centrale voorzieningen per universiteit, en hogeschool als mede werkstations voor personeel en studenten. De universiteiten en hogescholen zullen hieraan, aan in- formatica-onderwijs en aan onder zoek in de jaren tot 1990 ruim 1,J miljard gulden besteden. Hiervan zal 900 miljoen uit eigen middelen komen. Het restant moet via het 'informaticastimuleringsplan' van de regering worden betaald. Aan negen universiteiten en ho gescholen bestaan nu studierich tingen informatica. In september zullen 1.200 eerstejaarsstudenten de studie beginnen, zo blijkt uit de nota. Behalve het onderwijs aan deze studenten geven de informati- camedewerkers ondermeer bijvak- onderwijs aan duizenden studen- WASHINGTON (ANP) - De pleeg zoon van dr. J. de Vries, tot half 1982 voorzitter van de raad van commissarissen van RSV, heeft als. technisch-wetenschappelijk mede werker van de Nederlandse ambas sade in cruciale jaren tot tweemaal toe lovende rapporten uitgebracht over het Amerikaanse kolengra- versproject van RSV. Het eerste rapport werd naar Den Haag ge stuurd toen De Vries nog fungeer de als topman van de raad van commissarissen van RSV Dat is de vijfmansdelegatie van de parlementaire enquêtecommis sie naar het RSV-drama gisteren gebleken bij haar bezoek aan de Nederlandse ambassade in Was hington. RSV heeft in totaal 450 miljoen gulden gestoken in het ko- lengraversproject. Dat geld werd opgebracht door de Nederlandse staat en wordt als verloren be schouwd. J.W. Vasbinder is nog steeds als technisch-wetenschappelijk mede werker verbonden aan de Neder landse vertegenwoordiging in Was- hmgton. Gisteren was hij een van de belangrijkste gesprekpartners van de delegatie van de enquête commissie. Commissievoorzitter Van Dijk wilde na afloop van het bezoek aan de ambassade en zijn reis van Was hington naar Atlanta niet bevesti gen dat Vasbinder in Nederland onder ede zal worden verhoord. Hij sloot echter niet uit'dat dr. J. de Vries tijdens een aanvullend ver hoor in september over zijn om vangrijke declaraties bij RSV aan de tand zal worden gevoeld over andere zaken. leden en voormalige medewerkers van de ambassade niet onder ede in het openbaar hoeven te worden verhoord. Een definitief oordeel over die vraag zal worden geveld bij terugkomst van de delegatie in Nederland en wel door de voltalli ge enquêtecommissie. Ambassadeleden hebben geen sleutelrol gespeeld bij de adviezen om RSV honderden miljoenen aan overheidsgeld toe te kennen voor het kolengraversproject in de jaren dat James D. Stacy daarover in de Verenigde Staten de scepter zwaai de, zo meent de delegatie op grond van dossierstukken. De diplomaat Vasbinder is gisteren over zijn band met de voormalige RSV- voorzitter van de raad van commis sarissen wel aan de tand gevoeld voor de enquêtecommissie. Hij sprak elk verband tussen zijn posi tieve adviezen en zijn relatie met de voormalige RSV-topman tegen. Op de vraag of voor de Neder landse ambassade in 1981 en 1982, toen in het kolengraafproject hon derden miljoenen aan overheids geld werden gestoken, onderling tegenstrijdige adviezen werden ge geven aan de Nederlandse rege ring, wil de delegatie op dit mo ment niet ingaan. Voorzitter Van Dijk vindt dat behoren tot de kwestie die de voltallige commis sie zal moeten beoordelen voordat daar ruchtbaarheid aan wordt ge geven. Opmerkelijk is dat zowel de Ne derlandse ambassadeur als het hoofd van de economische afde ling van de ambassade zijn afgetre den, nadat hetéchec van het kolen graversproject aan het licht trad. Vasbinder behoort tot de aanblij- vers die het kolengraversproject onder leiding van Stacy hebben verdedigd. Massamoord op boeren SAN SALVADOR (RTR) - De Salvadoraanse legerleiding heeft op dracht gegeven tot een volledig onderzoek naar een vermeende slachting op 68 boeren door een in de VS opgeleide legerbataljon. Minister van defensie Carlos Eugenio Vides Casanova besloot hiertoe maandag na het lezen van een kerkelijk rapport over de massamoord, zo is van officiële militaire zijde vernomen. Het is voor het eerst dat een dergelijk militair onderzoek plaatsvindt. Het bewuste rapport is van de kerkelijke commissie voor de mensenrech ten Tutela Legal die in actie kwam na berichten dat het in de VS opgelei de Atlacatl-bataljon bij een zuiveringsactie tussen 18 en 22 juli in de pro vincie Cabanas 68 boeren zou hebben vermoord. Het onderzoek in Cabanas zal onder leiding staan van kolonel Joel Rivas, administratief assistent bij de minister van defensie. Westerse diplomaten juichtten het voor Salvadoraanse begrippen on gewone onderzoek toe. Maar, zo voegden zij eraan toe, militaire onderzoe ken naar minder belangrijke vormen van machtsmisbruik hebben in het verleden zelden resultaat opgeleverd. Vorige week zei een woordvoerder van het Salvadoraanse ministerie van defensie pog dat een militair onder zoek naar beweringen over bombardementen op burgerdoelen in Caba nas niets had opgeleverd. ten van andere studierichtingen. De bestuurscolleges constaterei een groot tekort aan onderwijs onderzoeksmedewerkers in he vak informatica. De instellingei zullen wegen zoeken om deson danks een bijdrage aan het stimu leringsplan te leveren. De huidigi investeringen in deze sector zullei vanaf 1985 rendabel worden als d< eerste informatici afstuderen, al dus de nota. UTRECHT (ANP) —De Voedings bond FNV wil bij de cao-onderhan- délingen voor 1985 de koopkracht weer als vanouds voorop stellen. De prijscompensatie mag volgend jaar onder geen beding aan ar beidstijdverkorting worden be steed. Korter werken is een mooi streven, maar het moet nu wel door de werkgevers worden betaald, zo stelt het bestuur van de Voedings bond in een artikel in het bonds blad „Bondig", waarin alvast een voorschot wordt genomen op het komende cao-beleid. De leden van de Voedingsbond FNV worden in september over het arbeidsvoor waardenbeleid voor 1985 geraad pleegd. In tegenstelling tot Industrie bond FNV stelt de Voedingsbond verdergaande arbeidstijdverkor ting de komende jaren niet voorop. Wel is er overeenstemming over de financiering ervan: die dient ge zien het herstel in het bedrijfsleven niet meer uit de prijscompensatie te worden gehaald, maar uit de ver beterde bedrijfsresultaten en de stijging van de produktiviteit. De Voedingsbond FNV is er, ge zien de magere resultaten van het inleveren voor korter werken van de afgelopen twee jaar, nog hele maal niet van overtuigd dat een 36- urige werkweek in 1986 een hoofd doel moet worden van het cao-be leid, zoals de Industriebond wel nadrukkelijk stelt. Verlaging van de VUT-leeftijd of uitbreiding van vormings- en scholingsverlof zijn ook mogelijk. Bovendien heeft het bondsbestuur weinig goede woor den over voor het jeugdwerkplan, dat met de duidelijke steun van In dustriebond FNV tot stand is geko men. Dit leidt volgens de bond vooral tot de uitholling van de rechtspositie van jongeren.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 10