Ook kerken willen stem in 'Omroep Rijnland' Classis Haarlem regelt kerkelijk grensverkeer Antichrist Frans Broekhoff: 'Zo dicht mogelijk bij de mensen zijn' Tegemoetkoming aan ontevredenen SATERDAG 25 AUGUSTUS 1984 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 9 Frans Broekhoff ....kansen niet laten liggen.... Zuiniger. Het blad 'Waarheid en Eenheid' van de gereformeerde on tevredenen (uitgaande van de ver eniging 'Schrift en Getuigenis') moet het zuiniger aandoen. Voor taan verschijnt het niet meer elke week maar om de veertien dagen. Het bestuur hoopt nu maar, dat er geen lezers weglopen. "Je kunt niet verontrust zijn op een koopje". Bezorgd. De vereniging 'De Christenvrouw' niet te verwar ren met de Nederlandse Christen- Vrouwenbond - spreekt in een brief aan minister Korthals Altes van justitie haar 'ernstige bezorgd heid' uit over diens voornemen om het verspreidingsverbod voor por nografie op te heffen. Een kopie van de brief is gegaan naar de ko ningin, de andere leden van de mi nisterraad, de kamerfracties en staatssecretaris mevrouw A. Kap- peyne van de Coppello van eman cipatiezaken. Pornografie, zegt 'De Christenvrouw', bederft het geestelijke klimaat. Hervormde Kerk: beroepen te Noordeloos kandidaat C. van der Bas Veen, te Benschop L. van Win gerden Zijderi/eld, te Goedereede J. Harteman Moerkapelle; aange nomen naar Besoijen (bij Waal wijk) kandidaat J. het Lam Hou ten. Het verband van plaatselijke gereformeerde kerken in Haar lem en omgeving ('classis' gehe ten in kerkelijke taal) heeft als eerste in Nederland een regeling ontworpen die het mogelijk maakt, dat gereformeerden lid worden van een andere plaatse lijke kerk dan waar zij wonen. Op die manier wil men gemeente leden tegemoet komen die moeite hebben om hun geloof te beleven binnen de kerk waartoe ze offi cieel behoren. Met goedvinden van de beide kerkeraden kunnen zij nu lid worden van een kerk waar zij zich wél thuis voelen. Het bestuur van de classis noemt deze regeling voor een 'al ternatief kerkelijk domicilie' een 'bescheiden poging om in een onduidelijke situatie enige orde op zaken te stellen'. Met name de gereformeerde kerk van Haarlem-Zuid heeft nogal wat leden die niet in dit deel van de stad wonen, maar die zich wel door het geestelijke kli maat binnen deze kerk voelen aangetrokken. De kerken van Haarlem-Noord, -Oost en -Zuid hadden zelf al een regeling ge troffen voor het 'grensverkeer'. De regionale regeling sluit daar- Een groot aantal kerken in Leiden en wijde omge ving is uitgenodigd om deel te nemen aan een op te rich ten 'Media-overleg van ker ken in Rijnland', krachtda dig afgekort tot 'Moker'. In de pastorie van de Pancratius- kerk in Sassenheim zal op 4 okto ber hierover een eerste gesprek zijn. Punt 1 van dat gesprek is de aanwijzing van kerkelijke verte genwoordigers in het algemeen be stuur van de 'Omroep Rijnland'. De parochies en gemeenten is ge vraagd, mannen en vrouwen aan te zoeken, "die zich verbonden voe len met de kerk, geïnteresseerd zijn in de communicatiemedia, een zekere deskundigheid hebben in bepaalde onderdelen daarvan (or- ganiatorisch, technisch of creatief) en in de nabije toekomst tijd hier voor kunnen vrijmaken". Het 'Moker'-in-oprichting heeft zijn oproep gericht aan de kerkbe sturen van Hillegom, Katwijk, Lei den, Leiderdorp, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijnsburg, Sassenheim, Valken burg, Voorhout, Voorschoten, War mond en Zoeterwoude en aan de pastoors en dominees in deze ge- bij aan, met dit verschil dat de uiteindelijke verantwoordelijk heid voor de overschrijving bij het kerklid zelf ligt, terwijl die in de andere regelingen bij de ker- keraad lag. De nieuwe regeling heeft geen classicaal gezag. Ze geldt alleen voor die kerken die onderling hebben afgesproken, dat ze er gebruik van maken. Belemmeringen De classis laat de grondge dachte dat de plaatselijke kerken binnen het gereformeerde kerk verband een eenheid vormen, ondanks verschillen in geestelijk klimaat, onaangetast. Vandaar de algemene regel dat iemand lid is van de kerk op welker grond gebied hij of zij woont. Maar, zo redeneert de classica- le vergadering, er kunnen, on danks de beleden eenheid, voor een kerklid ernstige belemme ringen zijn om in de eigen plaat selijke kerk het geloof te bele ven. In dat geval kan het kerklid de kerkeraad - ondere opgaaf van redenen - vragen, lid van een andere gereformeerde kerk te mogen worden. Worden die re- meenten. De brief is ondertekend door twee initiatiefnemers en twee bestuursleden van de raden van kerken in Hillegom en Leiden. Kansen Een van de initiatiefnemers is Frans Broekhoff, pastoraal werker binnen de twee rooms-katholieke parochies van Hillegom. (Adres: Frans Halslaan 38, 2182 MJ Hille gom). Hij is ook contactpersoon van het 'Moker'. Waarom deze oproep? Frans Broekhoff: "Communica tiemiddelen zijn een belangrijk in strument ook voor de kerken en hun leden. Het is immers hun op dracht, het evangelie te verkondi gen. Nu zijn de kerken langzamer hand genoeg bedreven in de tradi tionele vormen van sociale com municatie. Denk maar aan het per soonlijke gesprek, de prediking, het gemeente- en parochieblad en de kerktelefoon. Maar het lijkt er op, dat zij kansen laten liggen bij de snelle opkomst van nieuwe communicatievormen, zoals de plaatselijke en regionale omroep, de kabel, de video". De rol van de kerken in het open bare leven wordt wel kleiner. denen erkend, dan zal de kerke raad contact opnemen met de kerk waar het kerklid zich wil la ten inschrijven. Deze kerk zal uit de inschrijving alle consequen ties trekken voor de pastorale zorg en dergelijke. Clubs De laatste keer dót de synode van de Gereformeerde Kerken over het verschijnsel 'grensver keer' en een eventuele regeling daarvoor sprak, was in 1976 in Maastricht. Een dergelijk ver zoek van de kerkeraden van Baambrugge, Nieuwdorp en Urk werd toen duidelijk afgewezen. De voornaamste reden voor die afwijzing was wel, dat een kerk niet mag worden be schouwd als een verzameling van clubs van gelijkgezinden. De gereformeerde kerkorde biedt al leen ruimte voor een regeling tussen twee plaatselijke kerken. Een algemene regeling kwam er dus niet. Over wat 'Haarlem' nu op schrift heeft geregeld zal het laat ste woord nog niet gesproken of geschreven zijn. Broekhoff: "Dat is waar, maar dat betekent nog niet, dat ze een randverschijnsel zijn geworden. Je kunt geen groep of organisatie in Nederland bedenken, die zo wijd vertakt aan de basis is en waarin zoveel mensen dagelijks en weke lijks deelnemen en hun bijdragen geven. Dat geldt vooral op het plaatselijke niveau. Het kerk-zijn speelt zich niet zozeer af op het ni veau van synodes, paus en bis schoppen, maar juist in plaats en streek". Kan en moet beter Een communicatievorm-in-op- komst is de plaatselijke en regiona le omroep. In deze omgeving is de organisatie van een streekomroep in een vergevorderd stadium. Er zijn zelfs al een paar proefuitzen- dingen geweest. De 'Omroep Rijn land' richt zich hoofdzakelijk op die plaatsen, waarheen het 'Media- overleg van kerken' nu zijn brief met uitnodiging heeft gestuurd. Broekhoff: "De omroep is een vereniging, waarvan men als maat schappelijke organisatie lid kan worden. In oktober zullen de verte genwoordigde organisaties het al gemeen bestuur kiezen. Wil men dus als kerk invloed uitoefenen op de samenstelling van dit bestuur, Zoveel zinnen, zoveel kerken.... 'Voorbarig' Nog vorige week schreef pro fessor dr. K. A. Schippers van de theologische hogeschool in Kampen in het blad 'Evangelisch Commentaar', dat er situaties zijn die geregeld moeten worden, maar dat een dergelijke voorzie ning wel een noodmaatregel moet zijn. "Wij weten nog zó wei nig van een gemeentemodel waarin verschillen een duidelij ke plaats krijgen, dat andere op lossingen voorbarig moeten wor den genoemd". In een hoofdartikel in 'Cen traal Weekblad' beschouwde ds. L. H. Kwast (Kollum) het Haar- dan zullen de parochies en ge meenten lid van de omroep moe ten zijn". "Het lijkt ons van het grootste belang, dat de kerken in deze streek ervoor zorgen, dat ook hun stem in de streekomroep zal wor den gehoord. Kerk-zijn veronder stelt zo dicht mogelijk bij de men sen zijn". Frans Broekhoff vindt, dat de communicatie binnen en tussen de kerken en ook van de kerken naar buiten toe beter kón en moét func tioneren dan tot nu toe het geval is geweest. "Daarom is het zaak te onderzoeken, van welke communi catiemiddelen wij gebruik kunnen maken, hoé dat moet gebeuren en op welke terreinen samenwerking tussen kerken wenselijk en zinvol is". De kerken is gevraagd, vóór 14 september aan Frans Broekhoff in Hillegom mee te delen, wie de bij eenkomst van 4 oktober in Sassen heim als hun vertegenwoordigers zullen bijwonen. Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot lemse besluit als een 'menselijke beslissing in de meervoudige zin van het woord'. "Ze is een erkenning van het al te menselijke en tegelijk een wei gering om elkaar bovenmenselij ke eisen te stellen. Het is alleen maar wijs om te aanvaarden, dat wij zijn dié wij zijn". Maar het is voor ds. Kwast ze ker ook een 'zaak van diepe zorg'. "Zo ver zijn wij met elkaar ge komen. Wij herkennen eikaars geloofsbeleving niet meer. En de talloze kerkelijke en particuliere gesprekken over onze geestelijke verdeeldheid hebben tot nu toe weinig soelaas geboden". Dat het pausbezoek aan Neder land gemengde gevoelens zou los maken, was te voorzien. Het the ma van het bezoek, het 'Onze Va der', heeft dat niet kunnen toedek ken. Een reden om er met de nodi ge reserves tegenover te staan ligt in de vrees, dat het de kerkelijke verhoudingen, zoals die in Neder land zijn gegroeid, kan schaden. Een andere is dat de komst van de paus de tegenstellingen binnen de Rooms-Katholieke Kerk zelf zou aanscherpen. Kortom, er zijn nog al wat kerkmensen die er beslist niet op zitten te wachten, hoé be paalde groepen het enthousiasme ook proberen op te stoken. Hoe vanuit de rechts-reformato- rische hoek tegen dit bezoek wordt aangekeken, is eigenlijk geen vraag. Daar laat men geen gelegenheid voorbijgaan om van zijn afkeer van 'Rome' en alles wat 'rooms' is openlijk te getui gen, niet alleen binnen de eigen muren, maar ook daarbuiten. Dit anti-Rome-gevoel toonde deze week weer eens zijn ware aard, toen de landelijke reforma torische krant in een hoofdartikel fel uithaalde naar de Ermelose stichting 'Internationale vrien denhulp', die in een brief haar rooms-katholieke relaties opriep een gift over te maken om de paus straks een cheque voor een liefda dig doel te kunnen aanbieden. Het onverdraaglijke van dit initiatief is, dat deze stichting indertijd is opgezet en dat nog wel op de Veluwe! - door twee gerefor meerden en een pinksterman, die geld en goederen vroegen voor hulp aan Polen. De reformatori sche krant kan er niet bij, hoe pro testanten 'in het licht van Schrift en belijdenis' zo'n actie kunnen rechtvaardigen. Dat men ontdaan is over het feit dat notabene een paar gerefor meerden zich inspannen om rooms-katholieken op te porren voor een 'liefdescadeau' aan de paus, is nog tot daaraan toe. Maar wie verder leest, kan moeilijk ontkomen aan de vraag of tegen over een hoge gast - wat de paus toch is - de elementaire regels van burgerlijk fatsoen wel in acht zijn genomen. De paus wordt - 'in navolging van onze hervormers' - afgeschil derd als een 'verleider' met kwa lijke geestelijke en wereldlijke pretenties, en 'met droefheid' stelt de schrijver vast, dat onze overheid, de koningin incluis, de valse godsdienst niet weert en weigerachtig is om het rijk van de antichrist te gronde te werpen. "Het valt te vrezen, dat ook tij dens de ontmoeting met vertegen woordigers van Nederlandse pro testantse kerken geen krachtig en reformatorisch getuigenis zal worden gehoord", schrijft de krant. Het is maar de vraag, wat je on der een 'krachtig en reformato risch getuigenis' verstaat. Als dat in deze drieste termen moet - die je anno 1984 toch voor onmogelijk houdt -, dan kan de Reformatie beter thuis blijven. Dat is behalve voor de bezoeker zelf ook diep kwetsend voor een groot deel van het volk. Toch zal de Reformatie erbij zijn. Maar, naar verwacht mag worden, wel anders dan het plat vloerse anti-papisme wil. Haar vertegenwoordigers zullen na af loop dan wel moeten aanhoren, dat ze hun geloof hebben ver zaakt. Maar dat is dan het beste bewijs dat ze goede afgezanten zijn geweest. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Bouhuys, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 en 5 dr. Meijers; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra- Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 en 11.15 pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Eekhof; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld, ha, 5 ds. Hortensius, ha; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diakonessenhuis 10.30 kand. mevr. A. E. Bosch, elke zat. 10.30 rk. dienst. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) zie Vredeskerk; Petrak. (Surinamestr.) 10 dr. Vlijm; Oude Vest 10 ds. Koolstra, ha; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Hor tensius, ha; Merenwijk: zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk): 10 kand. P. R. Middelkoop. Geref. K. Vrijg. (aula 'De Vlietschans', Apollolaan): 10 en 5 ds. Gootjes. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 ds. Wijnsma, Zwolle, 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 leesdienst, 7 ds. De Gier. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. J. Bosma, em.-remonstr. predi kant. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10 ds. Hoekema, Hee- Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 hr. v. Duuren. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 hr. Zijlstra, di. 8 gospelgroep. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 evang. Riekerk. Leger des Heils (hoek Groenesteeg-Ves- testr.): lOheiligingssamenk., 7.30verlos- singssam. Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. 'Christelijke Wetenschap' (Steensch. 6): 10.30. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): zo. 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30'en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 10; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk: zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Bogers, Alphen. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Berg, Zeist, 6.30 ds. Modderaar. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 stud. Buijs, Apeldoorn. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. De Jonge, 6.30 ds. v.d. Kamp, Rijns.woude; Kruiskerk 9.30 ds. Bogers; Opst.kerk 9.30 ds. v.d. Hei den, 6.30 ds. Bouw, Oud-Loosdrecht; G. Herderkerk 10 ds. Moll, 6.30 drs. Brom- bachter; De Bron 9.30 ds. Verheul, 10.15 dr. P. Dirksen, Leiden, 6.30 ds. Jeanine de Ruijter, opendeurdienst; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Driehoorne 7 nam. hr. H. F. Wolf; Oudshoornse kerk 10 ds. M. Roos, Leiden; Sionskerk (Pla- netensingel) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk, ha. Geref. Kerk: Mar.kerk 9.30 ds. Wilschut, 6.30 ds. Stolk; Salv.kerk 9.30 ds. Stolk, 6.30 ds. v.d. Bos, Gouda. Avondmaal. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school): 9.30 leesd., 6.30 ds. Mouissie. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 ds. De Jong, 6.30 ds. De Lange. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2 ds. Beek- Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 ds. Koekkoek, 6.30 dr. Kits. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. Vork. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. J. v.d. Brink. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst, 30 aug. 7.30 ds. v. Gelder, Nieuwerkerk (Z BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. IJtsma, R.dam, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 9.30 ds. Wieman, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Poot, Z.meer. Geref. Kerk: 9 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Stam, Leidschendam. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.): 9.30 en 4.30 ds. Mouissie. Evang.-Luth. Gem.: 9 hr. A. W. de Bruin, Reeuwijk. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30 en 10. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 zie geref. kerk; De Stek 9.30 ds. v. 't Hoff. Geref. Kerk: 9.30 hr. Cornelisse, Nieu werkerk a.d. IJssel, 6.30 dr. Haitsma. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 7.15 ds. Kattenberg. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Christ, Eek en Wiel, 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Welbedacht, ha. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, ha. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. v.d. Wal, ha. Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Biesma, ha. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Hoo- gendijk, Alphen. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Kolde- wijn. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 prof. dr. v.d. Beek, 6 hr. N. Raadgever, Waalwijk, jeugd dienst; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Ro mein, R.dam. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): zie Katwijk aan Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. v. Bree- voort, ha. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Nydam, Amersfoort, 6 ds. v. Sliedregt; O. Kerk 10 ds. Visser, 5.45 zang, 6 ds. v. Roon, jeugddienst; Ichthusk. 10 ds. Vroegindewey, 5 ds. Driebergen; Pniélk. 9.30 ds. v. Roon, 6 ds. Visser; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 hr. M. de Vos, Barneveld; Overduin 2.15; wijkgeb. Hoeksteen (Burgersdijkstr.) 10 dovendienst, hr. P. C. v.d. Bos, 10 ook Duitse dienst, ds. Wattjes. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): 9.30 mevr. ds. M. Terlouw-Sterk. Geref. Kerk: Vr.kerk 9.30 en 5 ds. v.d. Horst, ha; Triumfatork. 9.30 en 5 ds. Koster, ha. Geref. K. Vrijg.: 10.15 leesd., 3 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 leesd., 7 ds. H. de Jong, A.dam. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. Onafh. Baptistengem. (Sluisweg 16): 10 hr. H. Bakker. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 ds. Boswijk, Lisse. Geref. Kerk: 10 dr. Bade, 7 zie herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 drs. Buikema, Alphen a.d. Rijn, 6.30 mevr. ds. Westera; Hoofdstr. 10 ds. Stegeman; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen. (Opgave gewijzigd ivm ziekte ds. v.d. Born). Elis.ziekenhuis: 10 rector Vijftigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10. Rk Kerk: zat. 7. zo. 10 en 11.30 LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk. Camping 'De Drecht' 10.30 hr. R. Boogaard, Den Haag. Geref. Kerk: 11 ds. Jaspers Focks, 7 ds. De Korte, beiden O. Wetering. Rk Kerk: zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds. De Gel der, zangdienst. Geref. Kerk: 10 ds. Boswijk, 7 dr. Bade, Koudekerk. Geref. K. Vrijg.: 8.45 ds. De Putter, 5 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10 ds. Koolsbergen, Hardinxveld, 7 ds. De Jonge, Almere. Chr. Geref. Kerk: 10 ds. v. Dijken, 7 ds. Witzier. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30 en 10; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30, 10.30 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 hr. Hof- fenaar, Voorhout, 6.30 ds. Moll, Alphen. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Noote- boom, ha. Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesd., 2.15 ds. Roos. Utrecht. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.45. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedyl. 33): 9.30. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Huisman, 6.30 ds. Stelwagen, Den Haag. Geref. Kerk: 9.30 en 7 hr. v. Wallinga, Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Kramer, Aalsmeer, 7 ds. Bergsma. Geref. Kerk: 9.30 ds. Wijngaarden, 6.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesdienst, 3 ds. v. Sorge, Rijnsburg. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Baas, Benthuizen, 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat): 9,30 hr. Koe nes, A.dam, 7 ds. De Bruin, Gouda. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. v. Achterberg, Leiden, 5 ds. Vroegindewey, Katwijk aan Zee; Vinkenl. 7 ds. Keuning, ha; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Franken, Zeist; geref. Buurtkerk 7 ds. Elgersma; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v. Kooten, Delft, 8 nam. Duitse dienst, ds. Wattjes. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Kui per, 7 ds. Elgersma; Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Elgersma, ha, 7 ds. Keuning, ha; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.): 10.30 ds. Wagenvoorde, Bennebroek. Rk Kerk: Zee zat 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. De Jong, Voorhout, 3 prof. dr. Berkhof. Leiden, bevestiging mevr. ds. A. v.d. Mey en ds. v.d. Mey intrede; De Zilk 10 ds. v. 't Hof. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. P. de Brujjn; Ajemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Sterringa, 7 ds. Damsma, Rijnsburg. Geref. Kerk: zie herv. gem. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school): 10.30 ds. De Putter, 7 kand. Zo mer, Zwolle. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 ds. De Lange, 4 ds. v. Leeuwen, Vlaar- dingen. Van Wijckerslooth: 4 ds. Mackaay, Lei den. Endegeest: 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Jaspers Focks. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Korte, 6.30 ds. Jaspers Focks. Remonstr. Gem.: 10 dr. Meijering, O.geest. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE Herv. Gem 9 30 ds. v.d. Kamp, 7 ds. v.d. Heiden, Alphen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. A. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. De Jong, Lei- Bethelkerk 9.30 ds. v. Sliedregt, Katwijk aan Zee. Camping 'Koningshof: 10 hr. G. J. Ravensbergen. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Ribberink; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Cziria; Mar.kerk 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Baayen. Geref Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 kand. Zo mer, Zwolle. Chr Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 ds. De Jong, Denekamp. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 ds. Germans, ha, 7 ds. Ferwerda, ha. Geref. Kerk: 9.30 ds. Baas, ha, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Aarnoudse. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11 TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Klein Kranenburg. Geref. Kerk: 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Bui kema, Zwammerdam. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 en 6.30 (zangdienst) ds. Vermeulen. Geref. Kerk: 9.30 mevr. L. C. Polet, A.dam, 6.30 ds. Oegema. Geref. K. Vrijg.: 9.30 ds. Heida. 5 ds. De Putter. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. v.d Werff Rk Kerk: zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Lentz, 7 ds. Sterringa, Lei den; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. De Zwart; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ver- heule, ha. Herv. evang. op geref. grondslag (aula Lucas-college, Beeth.laan): 9.30 ds. Tromp, Krimpen a.d. Lek, 4.30 ds. Droogers, Werkendam. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zeeuw. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan): 10 en 5 ds. v. Kalkeren. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat. 7, zo. 10. WADDINXVEEN Herv. Gem. Brugk. 9.30 en 5 ds. Maasland; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Kunz. Dordrecht; Bethelk. 9.30 en 5 ds. Goossen; Imm.kerk 9.30 en 7 ds. Hulst. Geref. Kerk: Kruisk. 9.30 ds. De Moor. 5 ds. Stroes, Nieuwerkerk a.d. IJssel; Ontm.kerk 10 ds. Noordam, Bleiswijk. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Boon stra, Hoogmade. Rk Kerk: zat. 7. zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. M. van Campen, 7 muziekdienst; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen; Messiask. 10 hr. P. C. Taal; Dorpscentrum 9.30 ds. Abma, Gouda. Geref. Kerk: Zijllaan 10 en 7 ds. v.d Woude; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Knoppers, Alkmaar. Rk Kerk: Will. zat. 7, zo. £30 en 11; Jozefk. zat 7, zoi. 9.30 en 11; G. Herderk. zat. 5, zo. 9 en 11. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 kand. Wijting, Utrecht, 6.30 hr. Drijver, Voor schoten. Geref. Kerk: 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9 30 ds. Geuze, Noorden, 7 ds. Verheul, Alphen. Geref. Kerk: 9.30 kand. Baane, Alphen, 7 zie herv. gem. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds Wolthaus. Rk Kerk: St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 ds. Weegink, Heerde, bevestiging kand. T A. Eysenga, 2.30 intrede ds. Eysenga. Geref. Kerk: 9.30 ds. Buikema, 6.30 ds. Aalders.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9