heropent ïweg in Libanon DIGROS De rijksten in Italië schijnen wel het armst Straf Bonner schokt Westen De bittere race naar macht is gestart blokkade personenauto's blijft ^°°eres vraagt ïbm meer tijd Irak schiet opnieuw olietanker in brand Franse terreurgroep opgerold HEEFT GROOTSE PLANNEN! JS lfrTERDAG 25 AUGUSTUS 1984 BUITENLAND PAGINA 7 "EL AVIV/BEIROET (Rtr./DPA) - De Israëlische strijdkrachten hebben gisteren de eni- a doorgangspost tussen Noord- en Zuid-Libanon bij het Druzische dorp Bater in het „houf-gebergte heropend. Maar de scherpe beperkingen voor het verkeer zijn gebleven. de- net op-ERUZALEM (UPI) - De leider en- an de Israëlische Arbeiderspartij, sys imon Peres, zal president Herzog en. ragen om een nieuw mandaat van 3or 1 dagen om een regering van een grote coalitie" te vormen. Peres ge- eeft dit gisteren in Jeruzalem ver- laard. De leider van de Arbeiderspartij eeft nog één zetel nodig om een tinderheidsregering te kunnen ormen, die steunt op 61 zetels in e Knesset. Vrijdag ontmoette Pe- es opnieuw anderhalf uur de de- aissionaire premier, Yitzhak Sja- air, voor besprekingen over een ise egering van nationale eenheid. ne. Sjamir en ikzelf hebben een zeer qU liepgaande en gedetailleerde con- at_ ersatie gehad over een groot aan- 0g al onderwerpen die vragen om de n orming van een nationale rege- ing, wat ze noemen een grote coa- itie", zei de informateur na het ge- prek. De 61-jarige Peres zei dat hij Sja- nir volgende week weer zal spre- t een en kondigde aan dat hij de Is- k. aëlische president, Chaim Herzog, >pnieuw drie weken de tijd zal vra- jen om een regering te vormen. n_ ïijn eerste mandaat van drie we- ten loopt zondag af. Peres toonde een zeker vertrou- ven na het overleg met de leider ran het Likoed-blok over een geza- |e nenlijk bestuur. „Er waren enkele ïieuwe suggesties waar we over villen denken en met onze partijen >ver willen praten". je Peres heeft volgens de Israëli- *n >che radio een wisselend premier- >chap uitgesloten - wat betekent iat hjj alléén premier wil zijn. Personenauto's werd nog steeds de doorgang geweigerd en voor vrachtwagens gelden scherpe vei ligheidsmaatregelen. Libanese rei zigers gaan met door de Israliërs goedgekeurde bussen over „de grens" en moeten daar ander ver voer zoeken. De doorgangspost was gesloten om de weg te verbreden en „instal laties" te bouwen, waarmee „de controle van de reizigers wordt verbeterd", aldus de Israëlische le zing. De Israëliërs zeggen dat via de doorgang bij Bater, 25 km zuidelijk van Beiroet, wapens en explosie ven worden aangevoerd voor ver zetsgroepen in Zuid-Libanon. Bij schietpartijen en bomontploffin gen zijn Palestijnse guerrillastrij ders en Israëlische soldaten, maar ook voorbijgangers en kinderen omgekomen. Bij Israëlische acties om aanvallen te voorkomen zijn honderden zuidlibanezen gearres teerd, werden shi'itische geestelij ke leiders naar het noorden uitge wezen en werden moskeeën en dorpen aangevallen. Israëlische troepen doodden gis teren 6 km zuidelijk van Tyrus twee guerrillastrijders die volgens het opperbevel in Tel Aviv langs een weg een springlading wilden aanleggen. In Oost-Libanon werd aan het Karoun-meer een Katsjoes- ja-raket op een Israëlische post af gevuurd. En op de Kasmaije-brug over de rivier de Litani wierp een guerrillastrijder een handgranaat naar een stelling van het door Is raël opgezette Zuidlibanese leger. Bij de laatste incidenten vielen geen slachtoffers. BAHREIN (Rtr/UPI/ANP) - De in Cyprus geregistreerde tankboot „Amethyst" van 52.581 ton is giste ren in de Perzische Golf door een raket getroffen. Dit heeft de verze keringsmaatschappij Lloyds be kendgemaakt. Volgens Lloyds staat het schip in lichterlaaie. Irak heeft gisteren voor de twee de achtereenvolgende dag gemeld dat zijn luchtmacht een „zeer groot marine-doelwit" heeft vernietigd. De aanval vond volgens het Iraak- se persbureau gisterochtend plaats ten zuiden van het Iraanse olie-ei- land Kharg. Een half uur na de door het Iraakse persbureau vermelde tijd van de aanval werden de eerste noodsignalen van het Cyprische schip opgevangen. De „Amethyst" heeft om assistentie van helikop ters gevraagd. In scheepvaartkrin gen in Bahrein wordt aangenomen dat de bemanning het schip heeft verlaten. De twee sleepboten Drado en Theresa van Smit Internationale zijn samen met de Salvarito van het sleepbedrijf Selco uit Singapo re bezig met het blussen van de brand op de tanker Amethyst. On middellijk nadat het noodsein werd opgevangen, zijn de slepers van Smit er naar toe gevaren. Om dat ze vlak in de buurt waren kon den de bluswerkzaamheden al en kele uren nadat de tanker in brand vloog beginnen. De Amethyst is geladen met 50.000 ton ruwe olie. Een van de tanks is opengescheurd, waardoor de olie naar buiten stroomt. BASKEN - Een Franse rechtbank heeft gisteren een Spaans verzoek ingewilligd om vier Baskische acti visten uit te leveren, omdat ze wor den verdacht van terroristische misdrijven in de naam van de af scheidingsbeweging ETA. Franse rechtbanken hebben in de afgelopen drie weken hun goed keuring gehecht aan de uitlevering van in totaal zeven Baskische mili tanten. Een vonnis eerder deze maand leidde tot een golf van bom aanslagen, het in brand steken van auto's, en van een groeiende span ning aan beide zijden van de grens. BEIROET (Rtr./UPI) - Op het balkon van de Britse ambassade in Beiroet worden de scherven opgeveegd, nadat het gebouw gisternacht zwaar werd beschadigd bij een raketaanval. Er zijn geen gewonden gevallen, aldus zaakgelastigde Richard Palmer. Onbekenden vuurden twee raketten af op het gebouw rond middernacht. Er was toen niemand aanwezig. Palmer zei dat er geen dreigementen waren geweest en niet duidelijk is wie de daders zijn. De Britse ambassade nam vorige maand uit veiligheidsredenen haar in trek in een kleiner pand in West-Beiroet nadat de bewaking door Ameri kaanse mariniers bij de oude ambassade aan de zee werd opgeheven. Moslims, die Chomeini-gezinde leuzen schreeuwden, hebben gisteren de Saoedische ambassade in West-Beiroet bestormd en daar brand gesticht, kennelijk uit protest tegen de behandeling van Iraanse pelgrims in Mek ka. Het incident volgde nadat aanhangers van de Iraanse geestelijke leider door de straten van het islamitische stadsdeel van de Libanese hoofdstad waren gemarcheerd. Leger- en politie-functionarissen identificeerden de demonstranten als leden van de Hezbolla (Arabisch voor partij van God, een organisatie van shi'itische moslims). DEN HAAG/LONDEN (GPD/ ANP/AFP) - Het Westen heeft scherp gereageerd op het bericht dat Jelena Bonner, de echtgenote van de Russische dissident Sacha- rov, zou zijn veroordeeld tot vijf jaar binnenlandse verbanning. De Britse regering heeft gisteren te kennen gegeven „ernstig be zorgd" te zijn over de gezond heidstoestand van Jelena Bonner. Het Britse ministerie van buiten landse zaken ontbood de zaakge lastigde van de Sowjet-ambassade in Londen om de Britse bezorgd heid over te brengen. De Nederlandse regering is „zeer geschokt" over het bericht dat Je lena Bonner is veroordeeld. Dit heeft de woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken gisteren verklaard. OSLO - Een Noors verkennings vliegtuig is er onlangs in geslaagd om voor het eerst de nieuwe Russi sche gevechtsonderzeeèr van de Sierra-klasse te fotograferen. Ver ondersteld wordt dat het een verbe terde versie van de Victor-3 onder zeeër is en SS-21 raketten aan boord heeft, die een bereik van bij- 2000 mijl hebben. De foto werd internationaal water voor de kust van Noord-Noordwegen ge maakt. (foto AP) PARIJS (AFP/DPA/UPI) - De mys terieuze Franse terreurgroep M-5, die een tiental dagen alle politie agenten in Frankrijk heeft gealar- meeerd na drie bomaanslagen, is ontmanteld met de arrestatie van drie van zijn vermoedelijke leden. Twee mannen en een vrouw zijn ADVERTENTIE Daarvoor hebben wij nodig: TOEKOMSTIGE BEDRIJFSLEIDERS Gegadigden voor deze functie zullen in staat moeten zijn op korte termijn de gehele leiding en verantwoor ding van een druk bezochte supermarkt op zich te nemen. Vanzelfsprekend dient men over de nodige opleiding en ervaring te beschikken, die voor een dergelijke zware funktie vereist zijn. ASSISTENT-BEDRIJFSLEIDERS Een assistent-bedrijfsleider heeft bij ons een omvangrijke verantwoordelijke taak. Hij zorgt onder meer voor een goede presentatie van talrijke artikelen en houdt de voor raden nauwlettend in het oog. Hij geeft tijdig bestellingen door, beantwoordt vragen van klanten en stimuleert en motiveert de aan hem toevertrouwde medewerkers. Voor deze functie komen in aanmerking energieke medewerkers van ongeveer 20 jaar met b.v. M.A.V.O. en een vakgerichte opleiding. Ervaring in een soortgelijke funktie kan uiteraard een voordeel zijn. Wij zorgen voor een gedegen interne opleiding, waarna men de bedrijfslei der bekwaam gaat assisteren en deze bij afwezigheid kan vervangen. AFDELINGSCHEF GROENTEN EN FRDIT Flinke mensen die: Kennis hebben van groenten en fruit, gevoel hebbeh voor de verkoop, open staan voor nieuwe ontwikkelingen en mee willen groeien in een gezond bedrijf. gisteren gearresteerd in Dijon. De politie maakte bovendien een bom onschadelijk die in een van de au to's van de M-5 leden werd gevon den. De mysterieuze groep deed op 13 augustus voor het eerst van zich spreken toen er een bom ontplofte in het station van Lyon. De politie zei dat een van de ver dachten had bekend lid te zijn van M-5. De groep dreigde twee dagen geleden opnieuw met geweld in dien de regering het losgeld van omgerekend 10 miljoen gulden niet wilde betalen dat een week ge leden werd geëist. Behalve de bomaanslag in Lyon heeft M-5 laten weten verantwoor delijk te zijn voor de explosies in Annecy en Grenoble. Bij de aansla gen liepen vier mensen verwondin gen op. Een vrouw moest een been laten amputere^i. In telefoontjes naar de pers zei een woordvoerder van de groep dat het doel van de aanslagen was „de Franse maatschappij te ont mantelen, omdat de socialistische regering Frankrijk ruïneert". De politie beschreef de explosieven van M-5 als „werk van amateurs". De fractieleiders van de drie gro te partijen in de Tweede Kamer hebben gezamelijk aan minister Van den Broek (buitenlandse za ken) opheldering gevraagd over berichten dat de vrouw van Sacha- row door de Sowjetregering naar Siberië is verbannen. De drie ka merleden, Den Uyl (PvdA), De Vries (CDA) en Nijpels (WD) me nen dat de Nederlandse regering bij de Sowjet-Unie protest moet aantekenen tegen „de zoveelste schending van de mensenrech ten". Als het bericht juist blijkt te zijn willen de drie dat de Nederlandse regering hiertegen protest aante kent. Mocht het Nederlandse mi nisterie geen bevestiging kunnen geven, dan moet Van den Broek Moskou om opheldering vragen, aldus de schriftelijke vragen van de fractieleiders. Ten slotte willen Den Uyl, De Vries en Nijpels dat er bij de Sow- jet-regering op wordt aangedron gen, dat aan Jelena Bonner een vi sum wordt verstrekt zodat zij in het Westen de noodzakelijke medi sche behandeling kan krijgen. Volgens het Westduitse dagblad Bild heeft een Sowjet-regerings functionaris de veroordeling van Bonner bevestigd. Het blad haalde een niet bij naam genoemde rege ringsfunctionaris aan, die verklaar de dat Bonner in Gorki was en daar nog steeds is. Volgens de door Bild geciteerde functionaris is me vrouw Bonner berecht wegens overtreding van de Sowjetwetten. Onder het vreedzaam oppervlak van vakantievierend Italië woedt een aantal bloedige en onbloedi ge oorlogen. Bloedig is dié tus sen de automobilisten op hun ra ce van en naar hun recreatieoor den: meer dan 500 doden tussen half juli en half augustus, wat het gemiddelde aantal slachtoffers van de aardbevingen van de laat ste twintig jaar ruimschoots overtreft. Onbloedig is de oorlog tussen de „Guardie di Finanza", de gemilitariseerde financiële opsporingsdienst, en sommige belastingontduikers, die het fis cale paradijs waarin zij tot voor kort leefden wreed verstoord door Hein ten Kortenaar Maar een oorlog is het, en de berichtgeving van de kant van de „slachtoffers" lijkt dan ook be drieglijk op legercommuniqué's. „De slag tegen de watersport is in volle gang", schrijft de hoofd redacteur van het maandblad Nautica, Vincenzo Zaccagnino. „De strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht hebben de jacht ingezet tegen de water sportliefhebbers, die op verschil lende fronten op de vlucht zijn geslagen en slechts sporadisch verzet blijven bieden". Wat is hier aan de hand? Alleen maar dat de belastingagenten een aantal bezoeken hadden ge bracht (de dagbladen, ook nooit wars van krijgshaftige taal, spra ken van „blitz") aan de jachtha vens van de meest modieuze badplaatsen op Sardinië, aan de Ligurische kust en elders in Ita lië, met de eenvoudige opdracht uit te zoeken wie de eigenaars zijn van de daar gemeerde luxe jachten. „Aan de hand van het bouw jaar, de lengte, de bemanning en meer van zulke aanwijzingen", leggen zij uit, „stellen wij de waarde van die boten vast. Daar na'gaan we kijken wat de eige naar bij de belasting heeft aange geven. Om een voorbeeld te noe men: als iemand een boot heeft van 300 miljoen lire en hij geeft er maar tien aan, dan is hij voor ons een belastingontduiker en gaan we zijn boeken nakijken". Op die manier hebben ze de afge lopen maanden 700 verdachten gevallen geconstateerd en na in spectie van 159 gevallen een be lastingontduiking van ongeveer 19 miljard lire (ruim 35 miljoen gulden) opgespoord. Zo liep een dame uit Bari tegen de lamp die zich voor haar vrije tijd van haar onderneming in huishoudelijke artikelen een jachtje had aangeschaft. Ze bleek de belasting voor een mil jard te hebben ontdoken. De ad vocaat op Sardinië, die eigenaar was van de „White Dolphin" (17 meter, waarde 400 miljoen) had daarentegen maar 300 miljoen achtergehouden. Gemakkelijk wordt het de Guardie overigens niet gemaakt: heel vaak verschuilen de eige naars zich achter schimmige BV's of andere handige con structies, maar ook dat helpt lang niet altijd. Zo ontdekten de controleurs dat de „Peppermar BV", opgericht met het doel bo ten te verkopen, al jaren niet an ders bezit dan een motorjacht van 40 ton en een zeiljacht van 11 ton, die uitsluitend gebruikt wor den door de oprichtster van de BV, die er nooit over gedacht heeft ze te verkopen. En een schip in Genua, dat volgens de papieren bestemd is voor „hy drografisch onderzoek", wordt nooit aan iemand anders ver huurd dan aan de eigenaar, die er niets mee onderzoekt, maar er plezierig mee op vakantie gaat. Zo wordt in dit kleine oorlogje menig succesje geboekt, maar het is, zo verklaren de Guardie zelf, niet meer dan een druppel in de oceaan. Op hoe grote schaal in Italië de belasting wordt ont doken, bleek in maart van dit jaar uit het witboek van het mi nisterie van financiën. Het be wees dat de Italiaanse onderne mer gemiddeld minder verdient (8.4 miljoen, omstreeks 16.000 gulden per jaar) dan zijn arbei ders (8,7 miljoen). Ook met hun ondernemingen gaat het slecht: 46 procent bekende in 1981 winst te hebben gemaakt, de rest, meer dan de helft, hadden óf geen winst gemaakt, óf verlies gele den, zodat de fiscus vergeefs bij hun aanklopte. Dat winkeliers het hoofd bo ven water kunnen houden, mag ook een wonder heten: wie schoenen verkoopt moet zien rond te komen van gemiddeld 5 miljoen per jaar (tegen de 10.000 gulden). Slagers en juweliers zijn er iets beter aan toe: Gemiddeld 6 miljoen, terwijl artsen en advo caten, met hun 22,7 en 15,5 mil joen, duidelijk tot de rijken be horen. Kortom, uit de gezichtshoek van de belastingdienst ziet Italië er uit als nauwelijks meer dan een ontwikkelingsland, met zijn 24,5 miljoen belastingbetalers, waarvan 66 procent minder dan 10 miljoen (20.000 gulden ver dient) en waarvan maar 16.000 mensen bekennen meer dan 100 miljoen (2 ton) te verdienen. Men hoeft maar om zich heen te kij ken om te zien dat dit beeld een karikatuur is van de werkelijk heid, en er ging na de publikatie van het witboek dan ook een ge huil op van woede en veront waardiging. De minister zelf, Bruno Visen- tini, een erkend financieel ex pert, noemde het een „grof schandaal" en kondigde de zo veelste belastinghervorming aan. De vakbonden vonden in het rapport een sterk argument voor hun protest tegen de bezui nigingsmaatregelen van de rege ring en met name tegen de be knotting van de glijdende loon schaal. „De bezuinigingen tref fen altijd de mensen in loon dienst, die trouw belasting beta len. Pak eerst maar eens de be lastingontduikers aan, dan kun nen we verder praten", zeiden ze. En gelijk hebben ze natuurlijk: wie in loondienst is, is wel ge dwongen belasting te betalen, want het wordt eenvoudig inge houden. Maar wie zelfstandig werkt, mag zelf opgeven wat hij verdient en slaat er, zoals uit het witboek wel blijkt, maar een slag naar zonder zelfs de waarschijn lijkheid in het oog te houden. De controlemogelijkheden zijn totaal onvoldoende en zo is de belastingdienst wel gedwongen zijn toevlucht te nemen tot slink se omwegen of de controle op plezieijachten van de afgelopen maanden, die toch niet meer dan hier en daar wat resultaat ople verden. Beter op de hoogte dan de be lastinginspecteurs blijken de misdaadorganisaties die zich met ontvoeringen bezighouden. Zij weten hun slachtoffers feil loos te kiezen en fabelachtige losgelden te ontfutselen aan he den die bij de belasting vaak slechts als harde sappelaars te boek staan. Mogelijk zal minister Visentini voor zijn nieuwe belas tingwet eens bij de mafia te rade moeten gaan. WASHINGTON - Amerika heeft zijn festijnen van politieke versim peling achter de rug: het is tijd om na de bijeenkomsten van de Demo craten in San Francisco en de Re publikeinen in Dallas een balans op te maken. De verkiezingscam pagne die op het punt staat te be ginnen belooft een bittere strijd te worden tussen twee presidents kandidaten, die beiden te maken hebben met splijtende krachten in hun partij, beide thuishoren aan de rechterzijde van hun politieke ster- rebeeld en beide dingen naar de gunsten van de massa in het mid den. door Henk Kolb Ook in de VS heeft zich een be weging naar rechts voltrokken. De vlag, de 'Stars and Stripes', is terug als symbool van nationale vastbe radenheid. De Democraten hebben er minstens even hartstochtelijk mee gezwaaid als de Republikei nen om aan te tonen dat de zogehe ten traditionele Amerikaanse waarden ook bij hen veilig zijn. De Republikeinen hebben in Dallas niettemin een poging gedaan zich op te werpen als de enige brand- kast waarin 'alles wat Amerika groot maakt' veilig kan worden op geborgen. Aan politiek behoort een behoor lijke dosis medeleven te pas të ko men. De Democraten demonstre ren die van nature beter dan de Re publikeinen. Vrouwen te over in Dallas en zo nu en dan ook wel ver tegenwoordigers van ethnische minderheden, maar geen ontroe ring, geen tranen, geen katharsis. Slechts toejuichingen voor Reagan van hetzelfde kaliber als die voor een Olympisch atleet na een met gunstig jury-oordeel bekroonde paard-voltige. De voortekenen wijzen op een verkiezingszege voor Reagan. De som van zijn kwaliteiten als inspi rerend leider weegt ruimschoots op tegen de aanwijsbare misluk kingen in zijn beleid en er zijn veel jongere kiezers wier bewuste poli tieke herinnering niet veel verder teruggaat dan de miserabele perio de Carter. Mondale is er niet in ge slaagd zich los te maken van zijn rol als vice-president in die tijd. Hij leidt bovendien een campagne die stuurloos lijkt rond te drijven bij onverwachte gebeurtenissen. Sluitstuk De verkiezingen 1984 vormen het einde van traditionele politiek. Als Mondale niet wordt gekozen betekent deze campagne het sluit stuk van zijn politieke ambities, als produkt van het democratische systeem. Ook wanneer Reagan ze geviert is dit zijn laatste hoera. Nieuwe leiders hebben zich in bei de partijen aangediend. Zij en hun verschillen van inzicht, zullen het politieke beeld van de nabije toe komst bepalen. Als de conventies van 1984 een maatstaf moeten zijn betekent dat meer polarisatie, een gegroeide af stand tussen de twee doorslagge vende partijen, meer kans op breu ken en minder belangstelling van potentiële kiezers, die in doorsnee ideologische verfijning toetsen aan materiele vooruitgang. Een president moet kunnen re geren. Hij is de president van alle Amerikanen. Reagan zal, mits her kozen, de grootste moeite hebben met de diverse fracties die zullen optreden in zijn eigen partij, nu nog bijeen gehouden door de geza menlijke overtuiging dat deze pre sident moet worden herkozen als springplank voor hun eigen ambi ties. De ware betekenis van de verkie zingen 1984 schuilt vermoedelijk meer in die voor het Huis van Af gevaardigden en de Senaat, dan in de uitkomst van de wedloop naar het Oval Office. De republikeinen in de Senaat zijn meer geneigd tot compromissen, 'liberaler' zeggen sommigen, dan 'de jonge Turken' in het Huis van Afgevaardigden. Het is niet aannemelijk dat de re publikeinen in Huis of Senaat ge noeg zetels zullen winnen om Rea- gans eventuele tweede termijn comfortabel te maken. En als de Republikeinen in de Senaat een paar zetels van hard-li ners verliezen, zoals de verwach ting is, zullen de gematigde krach ten daar aan invloed winnen. (In de Senaat hebben de republikeinen nu een smalle meerderheid; in het Huis zijn zij ruimschoots de min derheid). Als Reagan in een tweede regeringsperiode zijn plannen wil kunnen volvoeren, moet hij win nen met een grote marge. De kan sen daarop zijn klein. Vakbond Zijn eigen campagne-leiders voorspellen een nek-aan-nek race. Zij onderschatten geenszins de macht van de zwarte en vrouwelij ke kiezers, in meerderheid op de mocraten stemmend, noch de enorme steun die vakbonden kun nen mobiliseren, die met Reagan op voet van oorlog verkeren en niet milder gestemd zullen zijn door de aanblik van een republikeins con gres dat applaudisseerde bij de herinnering aan de wijze waarop Reagan de stakende vakbond van luchtverkeersleiders de nek om heeft gedraaid. De rapporten zijn er, die bewijzen dat Reagans beleid de welgestelden heeft bevoordeeld en de scheiding tussen arm en rijk heeft vergroot. Te enigertijd in de komende we ken, zal deze verkiezingsstrijd, zo hopen de Democraten, ontsnappen aan het magnetisch veld van Rea gans persoonlijkheid. Wanneer de feiten dè inzet worden en niet de keuze tussen de ene man of de an dere, zouden de resultaten voor Mondale nog kunnen meevallen. Reagan heeft tijdens deze conven tie zijn partij niet in de hand kun-' nen houden. Zijn conservatieve vleugel is moeiteloos op de loop gegaan met de blauwdrukken voor een partij, die nationalistischer is dan voorheen, niets moet hebben van internationale instellingen, slechts vanuit machtsposities wil onderhandelen en gereed staat om het maatschappelijk evenwicht nog verder in het voordeel van be zitters te verstoren.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7