Gemeente biedt bemiddeling aan Damrak in de startblokken Citroën: 2000 man ontslagen Van Dijk Co opj zoek naar Stacey Rotterdam wil havenstaking voorkomen Nog geen helderheid rond 'chantage' ABP LERARENOPLEIDING D'WITTE LELI PAGINA 6 ECONOMIE ZATERDAG 25 AUGUSTUS 15TE1 ROTTERDAM (GPD) - Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft aangeboden te be middelen in het havenconflict om een dreigende staking, uitgeroepen door de Vervoers- bond FNV, te voorkomen. De vakbonden FNV en CNV en de werkgeversorganisatie SVZ (Scheepvaart Vereniging Zuid) zijn uitgenodigd voor een gesprek, dat nog vandaag moet plaatsvinden. Het conflict in de Rotterdamse ha ven spitst zich toe op de eis van de vakbonden om de met ontslag be- Voedingsindustrie De investeringen in de voedings- en genotmiddelenindustrie zijn vo rig jaar met veertien procent aan getrokken na een daling in de twee voorgaande jaren. Er werd voor bijna twee miljard geïnvesteerd. Vooral de zuivelindustrie heeft vo rig jaar veel (568 miljoen gulden, een stijging van 31 procent) geld gestoken in moderniseringen en uitbreidingen, maar neemt dit jaar een afwachtende houding aan als gevolg van het produktieremmen- de zuivelbeleid van de EG en de stagnerende export naar niet Euro pese landen. BASF Het Westduitse chemische con cern BASF (vooral bekend van beeld- en geluidsbanden), heeft in de eerste helft van dit jaar een bru towinst geboekt van 1,25 miljard mark, twee keer zoveel als in de eerste zes maanden van '83. Daar mee overtreft het concern Höchst en Bayer, die hun halfjaarwinst met 84 en 73 procent zagen stijgen. De omzet van BASF steeg met 18,5 procent tot 21 miljard mark. De binnenlandse omzet groeide met 16 procent en de export met 28 pro cent tot zes miljard mark. Vooral in de sectoren gewasbescherming, kunststoffen en chemische vezels ging het 'verheugend' goed. Saoedi-Arabië Een van de grootste bouwmaat schappijen in Saoedi-Arabiè, Ali and Fahd Shobokshi Group, heeft om uitstel van betaling gevraagd voor schulden van meer dan 400 mUjoen dollar, zo is in financiële kringen in Bahrein vernomen. Vol gens de zegslieden blijkt Iperuit dat de aannemers in Saoedi-Arabië de gevolgen van de daling van de Saoedische inkomsten uit de olie export beginnen te voelen. dreigde werknemers van Rotter dam Terminal een andere baan in de haven te bezorgen. Met het be drijf Incotrans, de moederorgani satie vam Rotterdam Terminal, is inmiddels overeenstemming be reikt. Incotrans heeft toegezegd 20 werknemers van het in surséance van betaling verkerende Rotter dam Terminal over te nemen. Voor 131 andere werknemers die met ontslag worden bedreigd, is nog geen oplossing gevonden. De vervoersbonden FNV en CNV eisen, dat de overige stuk- goedbedrijven in de Rotterdamse haven de resterende 131 werkne mers overnemen. Gebeurt dat niet, dan zullen vanaf maandagmorgen stakingen in het havengebied uit breken, zo heeft de Vervoersbond FNV laten weten in een ultimatum, dat zondagavond om middernacht afloopt. Het CNV staat niet achter de stakingsplannen, omdat daar mee afbreuk zou worden gedaan aan het vorig jaar bereikte werkge- legenheidsakkoord. De SVZ heeft het ultimatum van de Vervoersbond FNV verworpen. In een ledenvergadering die de SVZ gisterochtend hield, werd het ultimatum onrechtmatig genoemd. Bovendien hebben de werkgevers de vakbond gesommeerd af te zien van de aangekondigde stakingsac ties. Zij stellen de FNV volledig aansprakelijk voor de eventuele schade, die uit de stakingsactie voortvloeit. Zonodig zullen de werkgevers de rechter vragen de stakingen te verbieden. In een brief aan betrokkenen heeft het gemeentebestuur van Rotterdam gewezen op het werk- gelegenheidsakkoord, dat vorig jaar in de haven is afgesloten. Het akkoord heeft tot doel gedwongen ontslagen in de stukgoedsector tot 1 juli 1985 zoveel mogelijk te voor komen. Volgens het gemeentebe stuur dreigt het akkoord in gevaar te komen door de situatie rondom Rotterdam Terminal. De gemeente doet een dringend beroep op de SVZ opnieuw te bezien of her plaatsing van personeel van Rot terdam Terminal naar andere be drijven mogelijk is. De SVZ is het met de interpreta tie van het akkoord niet eens. Vol gens de werkgevers is er geen spra ke van dat het akkoord betekent, dat tot 1 juli 1985 geen gedwongen ontslagen mogen vallen. Zij menen dat er een precedent wordt gescha pen, als werknemers van Rotter dam Terminal worden herplaatst. Als een bedrijf door een slechte be drijfsvoering in problemen raakt, dan kun je dat niet afwentelen op de hele stukgoedsector, aldus de SVZ. „En wat moeten we doen als er straks weer een bedrijf in moei lijkheden komt", vragen de werk gevers zich af. De gemeente wil dit weekeinde met de werkgevers- en werkne mersorganisaties praten over het herplaatsingsplan, dat door de be windvoerder en de directie van Rotterdam Terminal is opgesteld. Dat plan voorziet in de overplaat sing van 88 man naar de SHB, 12 man naar de overige havenbedrij ven, 11 man naar de havenvacatu rebank en 20 man naar de gemeen te Rotterdam. De gemeente heeft al laten weten die 20 man niet te willen overnemen, omdat door be zuinigingen al arbeidsplaatsen bij de gemeente moeten verdwijnen. Steenfabrieken onder één dak WOERDEN-ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Van Oordt en Co. Be heer in Alphen aan den Rijn gaat een meerderheidsbelang krijgen in Woerdensche Dakpannen- en Steenfabrieken. Daarnaast gaat Van Oordt het Woerdense bedrijf, dat in ernstige financiële mopei- lijkheden is geraakt, financiële middelen via een rekening-cou rant-krediet verstrekken. Zoals het er nu uitziet, zal de transactie voor de bezetting van het produktieapr paraat van de Woerdensche geen gevolgen hebben. Bij de Woerdensche werken 48 mensen, bij Van Oordt ongeveer 65. Door de overeenkomst moet de Woerdensche weer in staat moeten raken om het bedrijf op verant woorde manier voort te zetten en de continuiteit op langere termijn veilig te stellen. Stakers en werkwilligen leven in Engeland zo langzamerhand letterlijk op voet van oorlog met elkaar. Mijnwerker Gordon Cuffling (51), die sinds dinsdag weer de gang naar zijn stoffige werk maakt na maanden van staking, heeft zijn geweer maar van stal gehaald. Hij was de mijn nog niet in, of thuis werden zijn ruiten ingegooid(foto ap> ZWOLLE (ANP) - Mr W.E.G. Weijers (31), bedrijfsjurist van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds kon gisteren voor de rechter-commissa- ris in Zwolle weinig opheldering geven over de vraag of burgemeester Gruijters van Lelystad wellicht onzorgvuldig te werk is gegaan bij zijn onderzoek naar onregelmatigheden bij het ABP. Die vraag is inzet van een voorlopig getuigenverhoor dat op verzoek van de in Schotland wonende zakenman Willem Meijer voor de rechter commissaris in Zwolle wordt gehouden. Meijer meent dat Gruijters hem ten onrechte als „chanteur" heeft afgeschilderd in zijn rapportage aan minister Rietkerk. Via het verhoor wil Meijer voldoende gegevens over de werkwijze van Gruijters verzamelen om een civiele procedure wegens aantasting van eer en goede naam enige kans van slagen te geven. De inzet is een schade vergoeding van 10 miljoen gulden. Van het verhoor van mr. Weijers, medewerker op de afdeling staf beleg gingen bij het ABP, werd gisteren niemand veel wijzer. Weijers advocaat, mr. E.Ch. Kuhn had hem op laten roepen, in de veronderstelling dat hij, als secretaris van de gewezen directeur beleggingen mr. drs. A.J.M. Mas- son, nauw bij de zaak betrokken was geweest, en dat Gruijters hem in het kader van zijn onderzoek had ondervraagd. Maar Weijers zei nooit één woord met Gruijters te hebben gewisseld. ADVERTENTIE Instituut voor de opleiding van leraren vanwege de Stichting Nutsseminarium aan de Universiteit van Amsterdam, Nieuwe Spiegelstraat 17, 1017 DB Amsterdam. D'Witte Leli is een Nieuwe Lerarenopleiding (NLO), die opleidt tot leraar voor het tweede- en derdegraads onderwijs, zoals Lager en Middelbaar Beroeps onderwijs, MAVO en onderbouw HAVO. De volledige dagopleiding bestaat uit een studie van twee vakken, gecombineerd met een theoretische en praktische beroepsvoorbereiding. Als toelatingseis geldt het bezit van tenminste het HAVO-diploma of een daarmee gelijk te stellen diploma. Degenen, die 25 jaar of ouder zijn, kunnen onder bepaalde voorwaarden zonder diploma worden toegelaten. Aan hen, die de Nederlandse taal nog niet voldoende beheersen, biedt de D'Witte Leli hulp in de vorm van ondersteunende taallessen. Voor combinaties te kiezen uit de vakken: Frans aardrijkskunde biologie Duits huishoudkunde wiskunde Engels gezondheidskunde natuurkunde bestaat nog de mogelijkheid tot INSCHRIJVING voor het studiejaar 1984/85 Voor nadere informatie, prospectus en aanmeldingsformulier kunt u zich wenden tot het studentensecretariaat, Nieuwe Spiegelstraat 17, 1017 DB Amsterdam. Tel. (020) 25 75 86 of 22 54 96, toestel 26/27. PARIJS Zo'n tweeduizend beiders van de Citroen-fabrieken rond Parijs vinden een ontslag brief in hun bus als ze van vakantie thuiskomen. De regering heeft de directie van Citroën bijna in haast toestemming tot de ontslagen ge geven. door Rudolph Bakker) Deze onverwacht snelle samen werking van de socialistische mi nister van arbeid met de Citroën- directie, heeft in vakbondskringen opzien gebaard. De grote bonden zijn bij de onderhandelingen prak tisch niet betrokken geweest. Het kabinet heeft kennelijk Citroën er bij willen helpen arbeiders en bon den voor een voldongen feit te plaatsen en eventuele „fabrieksbe- zettingen" de fabrieken zijn tij dens de zomervakantie gesloten te voorkomen. De fabrieken gaan een week later open dan de bedoe ling was bij gebrek aan werk. De verklaring voor de behulp zaamheid van de regering is waar schijnlijk dat de Citroën-directie de ontslagen arbeiders nog tien maanden lang zeventig procent van hun salaris uitbetaalt en hen tegelijkertijd een herscholingscur sus aanbiedt. Het merendeel van de betrokke nen zijn Noordafrikanen. Twee honderd van hen hebben erin toe gestemd naar hun vaderland terug te gaan tegen een ferme beloning. Het probleem dat zich bij de her scholing voordoet is dat een groot deel van de Noordafrikanen door hun gebrekkige vooropleiding - een aantal van hen kan niet lezen en schrijven - van de cursus niet veel zullen opsteken. Na afloop van deze opleiding wordt hen ook geen ander werk gegarandeerd. Citroën had de regering om het ontslag van 2417 man gevraagd en het dagblad Le Monde trok gister avond een parallel met de ongeluk kige gang van zaken bij de automo bielfabriek Talbot. Daar waren ruim 1900 ontslagen toegestaan, te gen een aanvraag van bijna 3000, en ook daar waren omscholings cursussen aangeboden. De toen malige minister van arbeid was communist en hij had in de ontsla gen toestemd. Daarom had de communistische vakbond CGT zich toen van actie onthouden. Ze was daarmee in conflict gekomen met de arbeiders in Poissy, die de CGT-bevelen niet meer volgden en min of meer aan het muiten sloe gen. Nadat vanaf mei bij Citroën al 3259 arbeiders met vervroegd pensioen waren gegaan, zal het aantal werk nemers op een totaal van 43.000 met 5700 zijn verminderd. Geruch ten willen dat bij Renault de ko mende jaren 15.000 ontslagen zul len vallen. De onvermijdelijk ge worden saneringen in de automo bielindustrie, maar ook die in de mijnen, op de scheepswerven en in de staalindustrie, zullen de nu communistenloze socialistische re gering steeds harder op de proef stellen, terwijl de parlementsver kiezingen van 1986 naderen. RSV-commissie in VS DEN HAAG (GPD) - Vijf leden van de RSV-enquêtecommissie reizen volgende week door de Verenigde Staten om nadere in formatie te vergaren over de gang van zaken met de kolen- graafmachines. Van Dijk Co gaan op zoek naar de veelbespro ken Jim Stacey, de vroegere Amerikaanse partner van RS V in het ambitieuze project. Het du bieuze optreden van de met geld smijtende Stacey geldt als een van de belangrijke oorzaken van kolengraaf-ellende. Honderden miljoenen verdwe nen er naar de overzijde van de oceaan, zonder dat RSV er ooit een cent van terugzag. Tot voor kort tenminste, want inmiddels is onder leiding van 'troubles hooter' Manfred Jasser, die ook al het debacle van RSV-dochter Thomassen International in Al gerije wist te beperken, een nieu we opzet gemaakt waarvan de re sultaten tot dusverre aanzet lij ken te vormen voor een profijte lijke toekomst van het hele pro ject. Het reisschema van de vijf commissieleden voorzitter Van Dijk (CDA), Taselaar en yan Dam (PvdA), Joekes (WD) en Van Dis (SGP) bevat nog tal van onzekerheden. De grootste daarvan is het al dan niet door gaan van een gesprek met hoofd rolspeler Stacey. Hij heeft zich via een contactman bereid ver klaard de commissiedelegatie te ontmoeten, maar slechts op zijn voorwaarden waar het tijd en plaats van de bijeenkomst be treft. Pas dinsdagavond, als de dele gatie in Lexington, Kentucky (centrum van de kolengraverac- tiviteiten) aankomt, zal men van de contactman horen waar men Stacey zal kunnen spreken. Het is zelfs niet zeker of de delegatie er de Verenigde Staten niet weer even voor zal moeten verlaten. Fraude Maandag wordt de delegatie eerst ontvangen op de Neder landse ambassade in Washing ton. Zij ontmoet er, behalve am bassadeur Fein, ook*\echnisch- wetenschappelijk attaché ir. Vas- binder, die een paar jaar geleden onderzoek heeft gedaan naar de technologische kant van de ko- lengraver. Maandagavond reist de delegatie door naar Atlanta voor een dinsdag te houden ge sprek met de zogehete Leviticus- commissie. Deze informele werkgroep be staat uit officieren van justitie uit verschillende staten die probe ren te achterhalen of er grond is voor de bewering dat er op forse manier fraude is of wordt ge pleegd in de Amerikaanse kolen- wereld. De enquêtecommissie wil proberen er achter te komen of bij de bevindingen van de Le- viticus-groep ook de naam RSV of een van haar partners is geval len. Tot dusver is daar geen mel ding van geweest. Dinsdagavond gaat de com missie naar Lexington. Daar .ver wacht zij woensdag de advocaat Gus Friedemann te ontmoeten, indertijd partner van Stacey in het kolengraverproject. Voor de zelfde dag staat een gesprek met Tom Hollis op deagehtia, die op- I treedt namens een aantal men- sen die indertijd geld in Staceys activiteiten hebben gestoken. 1 Hollis heeft indertijd zelf voor 1 Stacey gewerkt. Het is nog on- f duidelijk of Hollis voor het ge- sprek aanwezig zal zijn. J Evenmin is duidelijk of het ge- sprek doorgaat dat de delegatie wil hebben met John Freeman, 1 wiens beleggingsgroep belang stelling zou hebben voor de alge- hele overneming van het kolen- r graversproject. Dat zou inhou- den dat RSV haar Amerikaanse 1 belangen zou overdoen aan Free man. Aan Nederlandse kant zou de Rotterdamse Droogdok Maat- schappij in Rotterdam dan nog j slechts de kolengravers leveren. Niet kinderachtig Pr Namens de commissie is een en andermaal meegedeeld dat over de inhoud van de gesprek- ken in de Verenigde Staten voor- rj^ alsnog geen mededelingen naar buiten worden gedaan. De bevin- dingen zullen wel in het eindver- j slag van de commissie worden vg verwerkt. De commissie zegt wat ?a] huiverig te zijn voor uitlatingen in de Verenigde Staten, niet in de laatste plaats wegens het risico dat een wat onvoorzichtige op- merking, die nadeel zou kunnen j opleveren voor een Amerikaanse betrokkene, zou kunnen leiden V tot juridische stappen tegen het betrokken commissielid. „Daar is men in de Verenigde Staten *- niet kinderachtig in", aldus een commissiewoordvoerder. Bovendien wil men niet het ri- j sico lopen dat de gesprekspart ners in de VS kopschuw worden wanneer zij te horen krijgen dat hun informatie door de commis sie onmiddellijk openbaar zal worden gemaakt. De commissie leden hebben zich tot dusver in de anderhalf jaar dat het onder zoek nu loopt, vrij strak aan de afspraak gehouden dat naar bui ten toe over de voortgang van de enquête geen mededelingen worden gedaan en dat geen com mentaren worden gegeven. In die vijver is nu een rimpe ling gekomen. Voor CPN-com- missielid mevrouw Eshuis is de afspraak door het weekbladin terview van voorzitter Van Dijk op losse schroeven komen te staan. In een brief aan de totale comiriissie schrijft mevrouw Es- huis het „pijnlijk" te vinden dat zij moet „constateren dat juist de voorzitter hier de grens over schrijdt". Ergernis 'Troubleshooter' Manfred Jas ser. Hij moet van het kolen- graafproject alsnog een succes maken. (fotoANP) "Mijn grootste ergernis", aldus mevrouw Eshuis, „betreft de passage waarin de oplossing voor RSV in het lozen van perso neel wordt gezocht en de belem mering bij de overheidssteun wordt gelegd". Mevrouw Eshuis vindt dat die uitspraken, ook al zouden ze in zorgvuldiger be woordingen zijn gesteld, niet als een soort conclusie van de com missie gepresenteerd konden worden. Zij zegt in elk geval het standpunt dat uit de bewoordin gen van Van Dijk doorklinkt niet te kunnen delen. riet beurswezen ontwikkelde rich ditmaal niet onbevredigend. De lijn was zelfs opwaarts ge richt ook al vertoonde de opeen volgende koersbewegingen flin ke schommelingen. Dit wijst er op dat er in feite nog steeds een consolidatiefase bestaat na het definitief afschudden van de baisse in de voorzomermaanden. De verwachting is dat het pu bhek zich volgende week meer zal doen gelden, nu gunstige be drijfsresultaten het vertrouwen hebben gesterkt. Het Damrak zit na de zomer- flauwte weer in de startblokken. De ondergrond is keihard en er behoeft maar weinig te gebeuren of de noteringen vliegen om hoog.Dat leerde deze week dins dag Wall Street waar de Dow Jo- nes-index 23 punten omhoog schoot zonder duidelijke rede nen. In Amsterdam stond de in dex van het algemeen beursge- middelde donderdag 4 punten hoger dan vrijdag waarna een kleine reactie intrad. Wall Street heeft er een belang rijke stimulerende factor bij. Na melijk de overtuiging-dat vele topaandelen nog altijd onderge waardeerd zijn. Als er geen ande re verstorende elementen in het spel zijn, en die komen voorna melijk uit de hoek van de inflatie en rentestijging, springt de Dow Jones-index voor aandelen fors omhoog. Nog altijd staat deze in dex rond 50 punten beneden de hoogste stand van begin dit jaar, terwijl de gezamelijke winst van 500 ter beurze van Wall Street ge noteerde grote ondernemingen in de eerste helft van 1984 met zeker 40 procent is gestegen. Het is daarom begrijpelijk dat de beurs geinspireerd wordt door de te lage beurskoersen, vooral nu rente-goeroe Kaufman, die bekend staat om zijn zwart gallige voorspellingen, nog altijd met vakantie is en daarnaast gunstige economische berichten blijven doorkomen. Zo bleef de prijsstijging voor consumptie goederen in juli tot 0,3 procent beperkt, terwijl anderzijds de or ders voor duurzame gebruiks goederen een belangrijke con junctuurmaatstaf, met 2,2 pro cent stegen. Geen wonder dat president Reagan op de deze week gehou den verkiezingsconventie van zijn partij hoog van de toren kon blazen en het Amerikaanse volk voorhield dat zijn grote ideaal, economisch herstel zonder infla tie, toch maar mooi is verwezen lijkt. Ook met de rente lijkt het de goede kant op te gaan, want au gustus heeft tot dusver het in juli opgetreden herstel op de Ameri kaanse obligatiemarkten niet on gedaan gemaakt. Eerder trad ook hier een consolidatie in die leid de tot een verdere verhoging van de index met één punt. De Ame rikaanse regering heeft nu een vorm gevonden waardoor bui tenlandse beleggers ook zonder naamsopgave op nieuwe obliga tieleningen kunnen inschrijven. Eerder deze maand werd de voorgeschreven couponbelas ting voor buitenlanders al afge schaft, maar omdat in de Vér- enigde Staten toonderstukken niet bekend zijn bleef men ge bonden aan het opgeven van naam en adres. Aangezien dit, evenals de cou ponbelasting, een rem voor het buitenlands beleggingskapitaal kan vormen heeft de regering middeltjes bedacht om uit dit nauwe keurslijf te ontsnappen. Pas latef in het jaar kan dan blij ken of het Congres ermee ak koord wil gaan. Het zal echter nog een harde strijd worden. Dat ook elders de rentestijging van de voorzomer tot'stilstand is gekomen, kwam ook op onze beurs tot uiting. Voor de achtste maal dit jaar zal de regering vol gende week weer een beroep doen op de leningmarkt. Ditmaal zal de nieuwe staatslening echter een coupon aanbieden van 8,5 procent, terwijl een maand gele den nog 8,75 procent moest wor den aangeboden. Die lening mis lukte zelfs nog, want hij leverde niet meer op dan 800 miljoen gul den. De lager wordende rente en de overwegend zeer gunstige be drijfsresultaten over de eerste helft van 1984 heeft ook de on dergrond van de Amsterdamse aandelenmarkt krachtig ge sterkt. Ook al is de animo om za ken te doen na de eerste formida bele hausseweek van augustus, flink geluwd, voor een groot aan tal van onze topfondsen blijft vooral buitenlandse belangstel ling toch behoorlijk aanhouden. De lokale markt is minder druk maar ligt positief. Zelfs de banken konden zich ditmaal weer enigermate herstellen na de teleurstellende uitkomsten van de ABN eind vorige week. De vrijwel onveranderde winst van de Nederlandse Middenstands Bank maakte weer veel goed en de index van de bankaandelen trok rond vijf punten aan. Vrij dag stegen ook de noteringen van de hypotheekbanken. West- land-Utrecht, na publicatie van een gunstig halfjaarbericht eer der deze week, schoot gisteren plotseling zes gulden omhoog. De toenemende kans op prijs- stabilisatie op de oliemarkt le verde Koninklijke Olie een koerswinst op van f7,-. De ande re internationals waren goed prijshoudend. Rond f5,- meer werden betaald voor de meeste verzekeringsaandelen. Verenig de Machinefabriek Stork, Nyver- dal Ten Cate, KNP en ook voor Nutricia. Gist Brocades trok f 10 aan en Nedlloyd, dat tegen de verwachtingen in een stevige halfjaarwinst meldde na vorig jaar nog op verlies te hebben ge staan, f 11,20. De Europese optiebeurs sloot een veel rustiger werkperiode af dan in de week hiervoor toen er voor rond 104.000 contracten werden verhandeld. Ditmaal kwam het totaal op 85.000 of ge middeld 17.000 per dag. Er was echter één dag met slechts 7100 contracten. De meeste calls trok Koninklijke Olie op vooral de laatste twee dagen van de werk periode. Ook voor staatsleningen bestond goede belangstelling.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 6