Vissers willen aanpak surfers Auto is de grootste vijand van het kind Voetgangersvereniging: overheid moet straten veiliger maken Onderzoek toont overlast aan Rechter wijst schadeclaim van opgelichte belegger af PvdA-werkgroep 'Per jaar kwart min. banen naar 25 uur' Inbreker door wijn geveld Burgemeester weert zanger uit Z-Afrika ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1984 UTRECHT (GPD) - De sportvissers willen maatregelen tegen de overlast die plankzei lers in het viswater veroorzaken. Overleg met de surfers is echter moeilijk. „Het is een groep die moeilijk te bereiken is", zegt P. den Bakker van de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties (NWS). „Slechts vijf procent is georganiseerd. In totaal zijn er zevenhonderdduizend plankzeilers die met z'n allen 250.000 planken tot hun beschikking hebben". Er zijn al jaren problemen tussen sportvissers en plankzeilers. MIDDELBURG (ANP) - De Mid- delburgse advocaat mr E.S. hoeft geen 70.000 dollar terug te betalen aan een inwoner van 's Graven deel. Dat heeft de Middelburgse rechtbankpresident mr G. André de la Porte vrijdagmiddag bepaald in zijn uitspraak in kort geding dat B. Doodkorte uit 's Gravendeel had aangespannen tegen de Mid delburgse advocaat. Mr S. is in 1979 opgetreden als tussenpersoon bij de verkoop van valse aandelen van een jachthaven in Florida. Hij deed dit in opdracht van de internationaal als oplichter bekendstaande Walter V., die op 13 juli voor zijn aandeel in deze affaire tot vier jaar onvoorwaardelijke ge vangenisstraf werd veroordeeld. In deze zaak zijn tientallen beleggers vele miljoenen guldens kwijtge raakt. Doodkorte was een van die gedu peerde beleggers. Hij schoot er voor 135.000 gulden bij in. Omdat zijn gezondheid slecht is, hij voor tachtig procent arbeidsongeschikt is verklaard en nu financieel aan de grond zit, spande hij vorige week een kort geding aan, waarin hij een voorlopige schadevergoeding van 70.000 dollar vroeg. Die eis is afgewezen, omdat vol gens de Middelburgse rechtbank president een vordering in kort ge ding alleen toewijsbaar is als een spoedeisend belang aannemelijk wordt gemaakt. Dat is hier niet het geval, meent mr André de la Porte. De president heeft ook de vorde ring van mr S. tegen Doodkorte af gewezen. Daarin werd geèist dat Doodkorte zich volledig zou ont houden van commentaar over deze zaak op straffe van 100.000 gulden per overtreding, omdat door deze uitlatingen de praktijk en het pri- véleven van mr S. ernstig schade zouden ondervinden. De Middel burgse rechtbankpresident vond deze eis veel te ver gaan en legde Doodkorte dan ook geen enkel ver bod op. De president heeft bepaald dat zowel Doodkorte als mr S. de eigen kosten van dit proces moet beta len. Mr S. zal binnenkort zelf nog als verdachte terecht moeten staan bij de rechtbank in Middelburg voor zijn aandeel in de Florida-jachtha- venaffaire. De NWS verrichtte in augustus een onderzoek onder bestuursle den van hengelsportverenigingen. Zo werd een inzicht verkregen in de problemen bij 180 viswateren van 116 verenigingen. Uit het voorlopige onderzoek concludeert de NWS dat de plankzeilers te dicht langs de vis sers varen, soms^jwars door de vis lijnen heen gaan en de rust versto- De hengelsportverenigingen zijn jaarlijks veel geld kwijt aan het hu ren van viswater. Den Bakker: „De verenigingen huren de visrechten van de eigenaar van het water. Dat kan het rijk zijn of een van de lage re overheden of een particulier. Volgens de visserijwet mag zo'n vereniging dan vergunningen afge ven aan de aangesloten leden. Zij hebben dus recht op dat water". „Het vrijheid-blijheidgedrag van die plankzeilers is daarom een doorn in het oog van de vissers; die mogen overal zeilen, terwijl zij het water moeten huren". De NVVS vindt dat er overleg moet komen tussen de plankzeilers en vissers en ziet voor de overheid een be middelende functie. De belangenvereniging van de vissers heeft al voorstellen inge diend bij het breed overleg water- recreatie van de stichting Recrea tie, waarin onder andere de NWS, watersportverenigingen en de overheden zitting hebben. Een van de voorstellen van de NWS luidt dat plankzeilers dertig meter uit de buurt van de vissers aan de kant moeten blijven en 60 meter van een visser in een bootje. Wennen Volgens Jan Romme van het Ko ninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV) in Amsterdam, waar ook de plankzeilers zijn geor ganiseerd, is er al meermalen over leg geweest tussen surfers en vis sers. Volgens Romme doet de overlast zich met name voor op kleinere plassen, waar het water gedeeld moet worden tussen vissers en plankzeilers. „Die vissers zitten daar vaak al jaren op hun eigen stekkie en worden nu geconfron teerd met een betrekkelijk nieuw fenomeen: het plankzeilen", aldus Romme. „Het plankzeilen bestaat in Ne derland pas twaalfeneenhalf jaar. Die vissers zitten al jaren op zo'n plasje en denken dat ze daardoor ook de rechten voor dat plasje heb ben verworven. Volgens mij is het gewoon een kwes- Ze zijn niet langer de enigen die van de plassen ge bruik maken", zegt Romme. Volgens Romme groeien beide partijen langzaam naar elkaar toe. „Er wordt veelvuldig overlegd en we zullen binnenkort zeker tot een oplossing komen". De woorvoerder van het KNWV ziet bijvoorbeeld een oplossing in een zogenoemde ballenlijn, waar mee vis- en surfgebied afgeschei den kan worden worden, of betere accommodaties voor de plankzei lers. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD/ANP) - In haar nota 'Om een werkbare toe komst' legt de PvdA-werkgroep vooral het accent op de herverde ling van arbeid ter bestrijding van de werkloosheid.. Voorgesteld wordt om elk jaar 200.000 tot 250.000 banen om te zetten in 25- uurs banen met behoud van 85 pro cent van het vroegere loon. In de jaren daarna, tot 1994, moeten de werknemers in deze 25-uursbanen elk jaar de helft van de prijscom pensatie inleveren. Alle nieuwe toetreders tot de arbeidsmarkt zul len op deze voorwaarden te werk worden gesteld. De overige werknemers leveren elk jaar de volledige prijscompen satie in en wordt ook hun jaarlijkse arbeidstijd met dit percentage ge kort. Op deze manier groeien inko mens en arbeidstijd van beide groepen in een tijsbestek van onge veer tien jaar naar elkaar toe. In 1994 blijft dan een gemiddelde jaarlijkse arbeidsduur van 1250 uur De extra kosten van de 25-uurs banen voor de werkgevers moeten door de overheid worden betaald, vindt de werkgroep. Dit moet deel uitmaken van het 'sociaal conve nant' dat werkgevers, vakbonden en de overheid samen sluiten. Daarvoor moet een speciale wet komen, waarin ook de hoofdlijnen voor de lastendruk en het arbeids voorwaardenbeleid in de collectie ve sector worden vastgelegd. Grote aandacht besteedt de werkgroep ook aan bevordering van de economische groei. Dat moet gebeuren door steun aan kansrijke bedrijven, zonodig via deelname van de overheid. Ar beidsintensieve produktiemetho- den moeten worden bevorderd. Verder wordt gedacht aan het overhevelen van sociale lasten naar de overheid en het stimuleren van technologisch hoogwaardige produktie. Het beleid moet worden afge stemd op kleinschalige bedrijvig heid. Knelpunten bij kapitaalver schaffing en personeelsuitbreiding moeten verdwijnen en bedrijven op de binnenlandse markt moeten worden gestimuleerd. De werk groep vindt overigens dat de wet investeringsrekening (wir) moet worden beperkt. In het algemeen moet arbeid goedkoper worden ge maakt. Voor minima weer eenmalige uitkering DEN HAAG (ANP) - Ook dit jaar komt er een eenmalige uitkering voor de echte minima. Een voor stel daartoe is gisteren door staats secretaris De Graaf (sociale zaken) bij de Tweede Kamer ingediend. Voor de vaststelling van de inko menspositie van de betrokkene komt ook dit jaar een inkomens meting, waarvoor een vaste, voor iedereen gelijke periode wordt ge hanteerd. Die periode is de maand september voor hen van wie het in komen maandelijks wordt uitbe taald en de laatste week van sep tember voor hen met een wekelijks uitbetaald inkomen. In de regeling variëren de basis bedragen van 585 gulden voor een echtpaar tot 290 gulden vpor een alleenstaande van achttien tot twintig jaar. De ontvangers van een sociaal minimum-inkomen, die ook in aanmerking kwamen voor de koopkrachttoeslag voor 1983, krijgen een extra toeslag. Met de regeling is een totaalbedrag ge moeid van 445 miljoen gulden. De werkgroep stelt verder voor: de Nederlandse aardgasvoor raad te gebruiken voor het opvan gen van prijswijzigingen op de we reldmarkt; onderzoek naar alternatieve energiebronnen te bevorderen (nieuwe kerncentrales mogen er niet komen vanwege de maat schappelijke kosten) de inko mens in het bedrijfsleven en bij de overheid verder te nivelleren; 0 bij de belastingheffing sterker dan nu rekening te houden met de draagkracht per gezin of leefeen heid en het aantal aftrekposten on der gelijktijdige verlaging van ta rieven te verminderen; een algemene ziektekostenver zekering voor iedereen in te voe ren; HEERLEN (ANP) - Een 36-jari- ge man in Heerlen kreeg gister morgen de schrik van zijn le ven toen hij op de bank in zijn woonkamer een slapende on bekende man aantrof. Op het tafeltje naast de ongewenste gast stond een vrijwel lege fles wijn die afkomstig bleek te zijn uit de voorraad van de bewo- A1 gauw bleek dat de onbe kende was binnen gekomen door een ruitje van de voordeur te forceren. De gealarmeerde politie trof de man nog steeds in slapende toestand aan. Het bleek een 40-jarige zwerver te zijn die geen enkele verklaring kon afleggen voor zijn illegaal verblijf. Volgens de politie was de man wellicht verrast door het onverwachte noodweer van donderdagavond en zocht hij ij lings onderdak. Behalve de fles wijn wordt uit de woning niets vermist. AMSTERDAM Met een optre den van het Werktheater ging gis teravond op het Nesplein in Am sterdam de 'Uitmarkt' van start. Deze informatiemarkt voor het ko mende culturele seizoen wordt het gehele weekeinde in het centrum van de hoofdstad gehouden. (foto ANP) Kamer verwerpt subsidie voor gebedsruimten DEN HAAG (ANP) - Een kamer- meerderheid van PvdA en WD vindt het onjuist als de regering zou besluiten tot subsidiëring van gebedsruimten voor bepaalde groepen etnische minderheden. Dat blijkt uit schriftelijke vragen van de WD-kamerleden Wieben- ga en Hermans en van de PvdA- kamerleden Van Ooijen en Buur- meijer. In de vragen wordt verwezen naar een kameruitspraak van maart, waarmee de subsidiëring van gebedsruimten wordt afgewe- DEN BOSCH (ANP) - Burgemeester mr B. van Zwieten van Den Bosch heeft een Zuidafrikaan verboden mee te doen aan het internationale vo calistenconcours in Den Bosch. Hij heeft dit gistermiddag meegedeeld. De burgemeester baseert zijn beslissing op een artikel in de gemeente wet. „Ik heb aanleiding om te veronderstellen dat de openbare orde en de veiligheid in gevaar komen als de betreffende Zuidafrikaan aan het con cours deelneemt", aldus de burgemeester. Het internationale vocalistenconcours wordt gehouden van 25 augus tus tot en met 5 september. Het is een open concours, dat wil zeggen dat de deelnemers niet worden uitgenodigd, maar dat zij zichzelf moeten inschrijven. Aanvankelijk hadden zich twee Zuidafrikanen aangemeld. Een van hen heeft zich inmiddels teruggetrokken Het concours wordt georganiseerd door de stichting 's-Hertogenbosch Muziekstad. Die stichting is aangesloten bij een federatie van internatio nale concoursorganisaties. De statuten van die federatie bepalen dat geen enkele deelnemer mag worden geweigerd vanwege zijn nationaliteit. De deelneming van Zuidafrikanen aan het concours had bij de plaatse lijke afdelingen van linkse politieke partijen nogal wat wrevel gewekt. De VARA zag af van het beschikbaar stellen van een prijs. De PSP-fractie in de gemeenteraad had al aangedrongen op het intrekken van de subsidie. Bedrijf beboet voor omkoping rijksambtenaar DORDRECHT (ANP) - De Strijen- se groothandel in verwarmingsap paratuur Snikkers BV is door de rechtbank in Dordrecht, overeen komstig de eis van de officier van justitie, veroordeeld tot een boete van vijftienduizend gulden wegens het omkopen van een topambte naar van het ministerie van volks huisvesting. De man, een inwoner van Al phen aan den Rijn, had in ruil voor geld en goederen informatie gege ven over woningprojecten zodat Snikkers vroegtijdig de installa teurs van centrale verwarmingsin stallaties kon benaderen. De recht bank heeft de ambtenaar vorig jaar veroordeeld tot een gevangenis straf van anderhalfjaar. Hij is hier tegen in beroep gegaan. In zijn toelichting op het vonnis van de groothandel spreekt de rechtbank van een .volstrekt on aanvaardbare omkoping'. Het be drijf zou zich er .meermalen' aan schuldig hebben gemaakt, .gedu rende een lange periode'. De recht bank zegt af te zien van een split sing van de schuld over de toenma lige directeuren van Snikkers en het bedrijf als zodanig te veroorde len. De rechtbank benadrukte dat re kening moest worden gehouden met de maximumstraf die gold voor de verleden jaar ingegane wetswijziging. In de nieuwe wet zijn de maximumstraffen voor een dergelijke omkoping veel hoger. ,De rechtbank vindt die vijftien duizend gulden boete dan ook be trekkelijk laag', aldus de toelich ting op het vonnis. BEROOFD - In de buurt van de plaats Melun, ten zuiden van Pa rijs, zijn gisterochtend twee Neder landse toeristen door vier gewa pende mannen beroofd. De slachtoffers, de Utrechtena ren Paul Chumcher (34) en Ferdi nand Vervouren (45), verwisselden een wiel van hun auto toen de over vallers met hun auto naderden en hen overvielen. De rovers gingen er vandoor met een onbekend be drag aan geld en kostbaarheden. Niemand raakte gewond. De cijfers zijn hard en kil. Om de andere dag wordt er een kind doodgereden. De trieste balans van 1982: 201 kinderen - jonger dan vijftien jaar - werden slachtoffer van het verkeer. Het beeld dat 1983 en 1984 te zien zullen geven, zal nog hoger uitvallen. Dat zijn doden. Maar er zijn nog veel meer gewonden te betreuren. In totaal zo'n vijftigduizend. Zeg maar een 'uitverkocht' Feyenoord- stadion. Ongeveer de helft daarvan betreft kinderen. Een groot deel van deze kinderen blijft zijn leven lang ongelukkig. Of je nu jong bent of oud, bijna dagelijks kom je met het 'verkeer' door Jan Westerlaken in aanraking. Dat begint zodra een kind de eerste stappen doet. Wie een voet buiten de deur zet, krijgt direct met verkeer, verkeersregels en verkeersborden te maken. De buitenwereld is ingericht voor gro te mensen met slechts hier en daar een (veilig) hoekje voor de kinde ren. Toch moeten die kinderen in de wereld van grote mensen leven. "En dat is een groot probleem voor hen", zegt mevrouw Boukje Jansen. "Het verkeer is hun groot ste vijand. Kinderen verongeluk ken niet omdat ze dom of onver standig zijn. Nee, dat gebeurt om dat ze er lichamelijk en geestelijk nog niet aan toe zijn om deel te ne men aan dat moderne snelverkeer. Ook hun speelgedrag stelt eisen aan de omgeving, die volstrekt niet in overeenstemming is met die van het verkeer." Klein Kinderen zijn klein. Daardoor hebben zij minder overzicht over verkeerssituaties. Mevrouw Jan sen: "De gezichtshoek van kinde ren is kleiner, hun vermogen om geluiden te lokaliseren is geringer. Bovendien begrijpen kinderen vaak geen snars van de termen die in de verkeerswereld worden ge bruikt. Zelfs het onderscheid tus sen links en rechts is moeilijk voor hen. Vraag een willekeurige brugklasser maar eens naar het Kinderen lopen in Nederland tien keer zoveel kans op een verkeersongeluk als volwassenen. Het buitenland beschermt de (jonge) voetgangers een stuk beter dan bij ons het geval is, zo heeft de Vereniging ter Bescher ming van Voetgangers uitgezocht. Die voetgangersvereniging heeft dan ook maar één doel voor ogen: veilige routes naar scholen voor de kinderen en een daadwerkelijke beperking van de snelheid van auto's in bewoonde wijken. De VBV heeft hiervoor de hulp ingeroepen van alle kleuter- en lagere scholen in ons land alsmede van de ouders van de leerlingen. Het rijk heeft voor zo'n project inmiddels financiële steun gegeven. In Doorn zal staatssecretaris Scher- penhuizen (verkeer en waterstaat) maandag een aangepaste schoolroute openstellen. "Dit is nog maar een druppel op een gloeiende plaat", vindt mevrouw Boukje Jansen - directeur van de VBV - die dag in, dag uit de overheid ervan probeert te overtuigen dat het haar taak is ervoor te zorgen dat kinderen zonder gevaar naar school kunnen lopen. verschil ervan: hij zal er moeite mee hebben." De straat: kinderen kunnen er niet van buiten. Het is voor hen de proeftuin om groot te worden. Spe len is nodig om de wereld en zich zelf te leren kennen. Een tuin of een balkonnetje kan de straat niet vervangen. Kortom, voegt me vrouw Jansen eraan toe, de straat moet echt veilig zijn. Hoe bereik je een ideale situatie voor de kinderen? Mevrouw Jan sen: "Een leven zcmder auto's kun nen wij ons nauwelijks voorstellen. Het is ook niet reëel om te zeggen: weg met het gemotoriseerde ver keer. De auto heeft wel degelijk haar goede kanten. Alleen, ik heb zo vaak het gevoel dat die auto de baas is en niet de mens. Dan is er toch iets mis? Zeker als je je be denkt dat maar de helft - 7,8 mil joen - van alle Nederlanders een rij bewijs heeft." Recht Zowel stilstaand als rijdend, meent mevrouw Jansen, heeft de auto te veel ruimte gekregen. "Al die anderen die geen auto hebben, hebben toch ook recht op een plaatsje? We praten over verbete ringen en er gebeurt ook wel het een en ander. Woonerven zijn er gekomen en er mag in woonwijken een dertig-kilometergrens worden ingevoerd. Wat er tot nu toe is ge daan, is nog veel te weinig. Wan neer elke gemeente zou meewer ken, zou er voor de kinderen - maar ook voor andere voetgangers - een heel wat prettiger klimaat te schep pen zijn dan waarvan nu sprake is. De VBV doet daarvoor in elk geval haar uiterste best." Mevrouw Jansen is van mening dat de overheid verantwoordelijk is voor de veiligheid van kinderen op straat. Zij legt uit waarom: "Zo dra kinderen zes jaar zijn - met in gang van 1 augustus 1985 vijfjaar - moeten ze naar school. De wet be paalt dat. Ze zijn dus ook verplicht om dagelijks de weg van en naar school af te leggen. De overheid heeft de leerplicht dwingend opge legd. Dan moet zij er tevens voor zorgen dat de openbare weg die de leerlingen hebben te gaan zonder risico kan worden genomen. Als er aan die voorwaarde niet is voldaan, dan worden ouders verplicht hun kinderen te brengen en te halen Zelfstandig naar school gaan is be langrijk voor het kind. Het komt enigszins los van het gezin en leert stap voor stap wat wel en wat niet gevaarlijk is. Als ouders moeten halen en brengen kunnen kinderen onmogelijk ontdekken hoe zij zelf standig moeten worden." Acht jaar Eens komt de dag dat ouders een kind moeten loslaten. Op welke leeftijd? Mevrouw Jansen: "Ik durf dat niet zo goed aan te geven. De voetgangersvereniging gaat ervan uit dat een kind tot zijn achtste jaar gebracht en gehaald moet worden. Is de situatie erg moeilijk, dan tot zijn tiende jaar. Dan praat ik uit sluitend ovre lopend naar school gaan. Kinderen die noodgedwon gen op de fiets moeten, moeten tot hun twaalfde jaar worden begeleid. Sla de cijfers er maar eens op na: de meeste ongelukken met lopen de kinderen gebeuren tussen het vijfde en zesde jaar; fietsend tus sen twaalf en dertien jaar." Wat de VBV betreft: het verkeer moet zodanig worden aangepast, dat het kind en al die andere voet gangers nauwelijks of helemaal geen hinder meer ondervinden van de auto. De zaak omdraaien: kinde ren leren op zichzelf te passen in het verkeer, kan dat? "Vergeet het maar", roept me vrouw Jansen uit. "Dat is onmoge lijk. Je kunt een kind best het een en ander bijbrengen. Geen enkel punt. Aan de andere kant mag je er nooit en te nimmer zeker van zijn dat het kind zich ook zo zal gedra gen zoals het dat heeft geleerd. Honderd dagen zal het keurig de weg oversteken. Een dag later ziet het kind een vriendje aan de ande re kant van de straat staan en het vergeet alles wat het heeft geleerd. En dat is nog maar één facet. Zo zijn er misschien wel honderd voorbeelden op te noemen. We moeten er van uitgaan dat een kind tot minstens zijn tiende jaar speels, impulsief en klein van stuk is om betrouwbaar te kunnen functione ren in het onaangepaste verkeer. Als fietser is het moeilijk tot het veertiende jaar. Het verkeer is wel aan te passen. Maak de omgeving zodanig dat de bestuurders hun snelheid danig moeten indammen. Daar bereik je meer mee dan met al die voorlichtingsacties en vriende lijke verzoekjes aan de automobi list om toch vooral rustig door de straat te rijden. Misschien helpt het tijdelijk. Onze ervaring is dat ver keersborden ook weinig of niets uitmaken." Verkeerslessen Het verbaast dat de meeste scholen helemaal geen aandacht besteden aan het verkeer. "Eigenlijk", zegt zij, "zou den er doorlopend verkeerslessen moeten worden gegeven. Te begin nen bij het kleuteronderwijs. Wat mij betreft kan men er mee door gaan tot en met het middelbaar on derwijs. Het verkeer is zo'n reus achtig verschijnsel, daar kun je toch niet zo maar omheen? En ze ker niet als je weet dat dit verkeer om de andere dag een slachtoffer eist. De VBV wil nog dit jaar con tact zoeken met het Centraal Bu reau voor Rijvaardigheid. We wil len proberen of er in het examen voor het rijbewijs iets kan worden opgenomen over het kind. Daar mee bereiken we dat de instruc teurs hun leerlingen erop attent moeten maken dat de straat er niet alleen voor de automobilist is." De ouders zijn tot nog toe niet genoemd. Hebben zij geen (belang rijke?) taak bij de verkeersopvoe- ding van hun kinderen? Mevrouw Jansen: "De ouders zijn de eersten die met hun kroost het verkeer ingaan. Zij leren het lo pen en alles wat daar bij hoort. Wat die ouders doen is voor het kind van groot belang. Het voorbeeld dat zij stellen zullen de kinderen blindelings volgen. Daar zit inder daad een grote opvoedingsmoge lijkheid. Maar wat zien we? Die ou ders weten dikwijls zelf helemaal niets van verkeerszaken af. Van hen hoeven ze dus niet al te veel te verwachten. Onlangs is er in Duits land een onderzoek op dit gebied geweest. Daar is uitgekomen dat meer dan de helft van de ouders zich op geen enkele manier be moeit met de gedragingen van hun kinderen in het verkeer. Uit die hoek hebben we dus niet zo erg veel te verwachten." Hoe we het ook wenden of ke ren: de overheid blijft verantwoor delijk voor de veiligheid. Zij heeft het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens (RW) opgesteld. Daarin staat heel duidelijk dat 'Ie der in gelijke mate aanspraak heeft op een veilig gebruik van de weg'. De automobilist lijkt die regel aan zijn laars te lappen. Het kind is er de dupe van.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5