Kleurrijk dansfeest met in algemene regels te vatten Langegracht: bedrijvig "gedeelte van binnenstad I^ËATERDAG 25 AUGUSTUS 1984 BIDEN - Kleurrijk, klankrijk, een itterend showspektakel, het zijn rmaal omschrijvingen die slaan mtm tet Internationaal Volksdans- itival Leiden. Een festival waar- ,n de eerste dag werd afgesloten ?t een vier uur durende voorstel- latiortg in de Groenoordhallen. Maar q t publiek, dat van de voortreffe- Cike presentator Evert Elsenaar, ialiten complimentje kreeg, had dat er r. st voor over. Door zijn kleine toe- g 48, :htingen gingen de dansen voor eschouwers, die niet regelmatig et volksdansen bezig zijn, veel oor eer 'leven'. oi Voor de deelnemers, die' s mid- nstrügs al in de stad actief waren ge- wemeest een lange dag. maar dat ratieeed niet af aan hun enthousiasme. De Israëlische groep Eilat Dance htfepmpany moest het spits afbijten i deed dat met verve. De groep urfde het aan naast de bij het pu- t totliek altijd zo goed liggende snelle ansen, ook een melancholieke vis- rsdans te laten zien. Met prachtig loeiende, soms ingehouden bewe- ingen was dit dansen op hoog ni- eau. tion; Heel anders, was de Portugese 'trupo Folclorico da Regiao do stre<0uga. Een mond vol maar Portu- f\ezen zijn nu eenmaal een wat 'plechtstatig volk en dat is aan hun 'ansen te merken. Er kan zelfs bij ?ts gezellig als dansen geen lachje ipioEn ook daarin verschillenden ze um jrg veel van hun medeschierieland- andeewoners, de Spanjaarden uit Za- *4agoza: Nobleza Baturra Enthou- iast en zeer knap bracht deze roep de Jota de la Dolores, waar- >an de vrij ingewikkelde passen ;ltoaerfect werden uitgevoerd. Naast \ie perfecte dansen zijn ook de kos- uums van de Spanjaarden zeker ian aankijken waard, alleen al die ,nj LAUWE STEEN Maandagoch- ,end wordt de zeshoekige 'Blauwe cewpteen' weer op zijn oude plek in de Breestraat, tegenover de Maars- nansteeg, teruggeplaatst. Om het verkeer zo weinig mogelijk te hin- jeren wordt dit karwei tussen vier oor»n zes uur uitgevoerd. Internationale ontmoeting in Leidse Groenoordhallen '*"4 - gebreide kousen zou iedereen van dichtbij moeten zien. Elegant en waardig zo brachten de Polen van Malopolska hun tra ditionele dans de mazurfka) en daarna met hetzelfde gemak sprankelend en levenslustig een he le serie minder formele dansen, die bij het publiek wel in de smaak vie len. Voor de Leidse groep Achalay was een plaatsje in het programma ingeruimd samen met de Rotter damse groep La Popoldancantoj. Achalay kwam de moderne volks dans een beetje naar het publiek toe gechoreografeerde dansen) goed voor de dag. Een beetje spelen op het publiek gaat er altijd wel in en Achalay vergeet daarbij geluk kig niet te dansen. De Rotterdam mers lieten visserdansen uit de 19e eeuw zien; waarin strijd en sober heid in dit leven knap werden uit gebeeld. Het optreden van de Roemeense groep Miorita was een beetje vlak. De kreetjes waren er wel, de draai- bewegingen en sprongen ook, maar toch straalde het gehele optreden geen enthousiasme uit. Voor de pauzeknaller mocht de Yoegoslavische groep Frula uit Bel grado zorgen. Nou, dat was Frula wel toevertrouwd. Het publiek maakte een flitsende reis door de zes Yoegoslavische republieken in het gezelschap van wervelende meisjes en aurjals van jongens. Ook hier toch weer een wat meer ingehouden dans uitgevoerd door de vrouwendie al dansend linten tot verschillende patronen vloch ten. Een gave show, die terrecht veel applaus kreeg. De tweede Israëlische groep van het festival Omarim kwam gister avond niet met alle aspecten van hun programma, de Jemenistische dansen bleven nog even in de wachtkamer. Of daardoor iemand zich bekocht voelde? Nee, want Om arim danste enthousiast en heel na tuurlijk de bijna overbekende Is raëlische volksdansen, waarin as pecten van vele culturen tot een eenheid zijn versmolten. De meest gediciplineerde groep van het festival toonde zich gister avond Czuplak. Een groep van Oe- krainers die al jaren in Engeland woont maar hun danstraditie in ere heeft gehouden en overgebracht op de volgende generatie. Indruk wekkend was de sabeldans van de mannen en knap de dans van de spinnende en wevende vrouwen, die met behulp van linten werd uit gevoerd. Vanavond om acht uur en mor genmiddag om drie uur zijn er voorstellingen maar wie daarop niet wil wachten kan vanmiddag al een demonstratie of les meema ken in de Groenoordhallen. HENRIETTE V. D. HOEVEN De demonstraties op het Stadhuisplein trokken veel belangstelling. De Vissersdans van de Rotterdamse groep Popoldancatoj(foto Holvast» Hoogheemraadschap reageert op brief SP: olie™ Man al ruim week spoorloos LEIDEN - De 66-jarige Jan Brug man, wonende aan de Lombok straat 12, is sinds 15 augustus spoorloos. Hij verliet die dag met onbekende bestemming zijn wo ning nadat hij een dag eerder uit het ziekenhuis was ontslagen. Brugman gebruikt medicijnen, maar had die bij zijn vertrek niet bij zich. Gevreesd wordt daarom dat hij in coma is geraakt. Zijn sig nalement: 1.70 meter lang, mager De vermiste Jan Brugman. Deze foto van hem werd ongeveer tien jaar geleden genomen. en grauwe teint, zwarte randen on der de ogen vanwege een longziek te. Kaal hoofd, rondom donker haar. Hij droeg op de dag van zijn verdwijning een bruin/beige geruit colbert, groene kamgaren pantalon en beige suède schoenen. Voorts droeg hij een gouden ring met zwarte steen waarop een diamantje en een goudkleurig polshorloge. Wie iets over de verblijfplaats van Jan Brugman kan vertellen, wordt verzocht contact op te ne men met de politie van Leiden, af deling recherche (tel. 149961). LEIDEN - Het is niet mogelijk een algemeen kwijtscheldings- beleid te voeren voor de verontreinigingsheffing. Dat schrijft het Hoogheemraad schap van Rijnland aan de So- cialistiese Partij. De SP heeft het hoogheemraadschap ge vraagd meer informatie te ge ven over kwijtschelding en de ze mogelijkheid ook ruimer toe te passen. De verontreinigingsheffing die door huisbewoners en bedrijven wordt betaald om het oppervlakte water te reinigen is namelijk een zakelijk belasting, aldus Rijnland. Met zakelijke belastingen is reke ning gehouden bij de vaststelling van minimumloon en -uitkering. Andere zakelijke belastingen zijn bijvoorbeeld kijk- en luistergelden en motorrijtuigenbelasting. In te genstelling tot bij de onroerend goedbelasting, een personele be lasting, zijn er geen algemene re gels te geven voor kwijtschelding. Toch ziet het hoogheemraad schap, dat de waterkwaliteit van een groot deel van Zuid-Holland beheert, jaarlijks bij zo'n 400 gezin nen af van inning van de aanslag, ongeveer één promille van alle mensen die aangeslagen worden. Het zijn dan gezinnen, die in bij zondere financiële problemen ver keren, bijvoorbeeld iemand die veel geld kwijt is als gevolg van in validiteit. Huren, hypotheeklasten, energiekosten, premies van zie kenfonds en andere verzekeringen worden niet beschouwd als bijzon dere financiële lasten. In dit soort gevallen wordt dus geen kwijt schelding verleend. Toch zijn er wel mogelijkheden om minder verontreinigingshef fing te betalen. Alleenwonenden hoeven niet voor drie 'vervuilings eenhedente betalen (164,40 gul den), maar slechts voor één (54,80 gulden). Ze moeten het hoogheem raadschap dan wel schriftelijk ver zoeken de aanslag te verlagen. Speciale regelingen voor samen wonenden zijn er niet. Twee men sen die een huis bewonen, worden gewoon aangeslagen als een gezin. Dat betekent dat ze evenveel beta len als een gezin van bijvoorbeeld vier of vijf personen. Minder betalen kunnen wel men sen die in een huis wonen, maar geen gezamenlijke huishouding voeren. De verontreinigingshef fing mag alleen worden opgelegd aan de hoofdbewoner. Voorwaarde is dan wel dat de mensen gebruik maken van één toilet. Zijn er twee toiletten dan mag het hoogheem raadschap ook twee aanslagen op leggen. Er is overigens alleen een financieel voordeel als er meer dan drie mensen van dezelfde toilet ge- op LEIDEN - Bijna geen stukje Leidse binnenstad laat zich uit de luchtfo tograveren zonder een lelijk gat te gei tonen waar de aannemer bezig, of on naar onderweg is om Leiden op te t« tutten. Het maakt duidelijk dat het oaangezicht van de stad elke dag be- ml zip is een beetje te veranderen. dijNeem het gebied op nevenstaande en foto, de omgeving van de Lange- be gracht, waar behalve de schoor- rf steen van het Energiebedrijf Rijn en land, de bouwkraan een vertrouwd ;or verschijnsel is geworden. Een be- l". drijvig stukje stad, in meer dan één opzicht. dt 11( Aan de rand van de oude binnen- ne stad heeft vrijwel altijd een.koorts- he achtige bedrijvigheid geheerst. De er nxeeste grote fabrieken werden d( vroeger langs de singels, op de Je zoom van de stad, gebouwd omdat >v( ze dan de minste overlast bezorg- jli den aan de stedelingen. er Clos en Leembruggen, de LBF en an Krantz hebben inmiddels het leven gelaten. De huidige bedrijvigheid komt vooral voort uit de sloop )0I Leidens industriële complexen en le het neerzetten van nieuwe gebou- cj€ wen op de opengevallen plaatsen. We volgen het spoor van een reeks {jr bouwactiviteiten. Te beginnen bij aj de Langegracht, die schuin over de jij foto loopt, van linksboven naar het ,je uiterste puntje in de rechter bene- er denhoek. Evenwijdig aan de Lan- gegracht stroomt de Oude Vest (links). Het gebied daartussen (on- js" geveer het midden van de foto) is een goed voorbeeld van de gedaan- 's_ teverwisseling die het stadsbeeld £e ondergaat. Vroeger stond er de te.r- e tielfabriek van Krantz. Een deel van het terrein wordt thans in be slag genomen door de Digros-par- keergarage, een op een schoenen- doos gelijkend bouwsel, duidelijk e. zichtbaar in het midden van de fo- ie *°- n Over niet al te lange tijd wordt jt de parkeergarage aan het oog ont- trokken door een nieuw politiebu- is reau dat in aanbouw is op de reste- 0 rende stuk grond. Het nieuwe com plex, dat ruimte zal bieden aan een politiekorps van 250 personen, zal bestaan uit een souterrain en drie verdiepingen, een cellencomplex, een garage, stallingen en een bin nenterrein. Boven de parkeergarage zien we, aande andere kant van de Lange gracht, een braakliggend stuk grond waar tot voor kort het fa briekscomplex van Clos en Leem bruggen stond. Het enorme be drijfspand is onlangs onder de slo pershamer gevallen. De gemeente raad heeft uitgemaakt dat op het terrein woningen en kantoren mo gen worden gebouwd. Een concreet bouwplan is er nog niet. De braakliggende grond loopt door tot aan de oever van de Mare- singel. Voor het terrein lussen de 3e Binnenveslgracht en de singel, dat begrensd wordt door de bebouwing van de Vestwal aan de ene kant en het fabrieksgebouw van voorheen Backer en Co. aan de andere kant is al wel een bouwplan. Het plan bestaat, uit twee woongebouwen, met in totaal 35 wooneenheden, voor studenten en werkende jonge ren. De bedoeling is dat de bouw nog dit jaar begint. de Maresingel de nieuwbouw op de plek van de vroegere Leidse Brood fabriek LBF). De bome van 53 pre miekoopwoningen op het LBF-ler- rein is op een oor na gevild. Langs de Maresingel is door de gemeente een nieuwe kade aangelegd van- waarde woningen bereikbaar zijn. Ten noorden van de nieuwbouw zien we ook het nieuwe wegenbe loop rond molen De Valk. Links van de Oude Vest ligt de wijk Maredorp van waaruit de Marekerk fraai omhoog torent. On der de kerk zijn de nieuwe wonin gen zichtbaar, gelegen aan de Mi- rakelsteeg, en de enige dissonant in het geheel: het omstreden gebouw Prediker met het platte dak. Terug naar waar, behalve c bouwterreinen. de Langegracht )or de al genoemde een enorme brok grond langs de Maresingel in be slag wordt genomen door het Ener giebedrijf Rijnland (EBR). Achter de schoorsteen van het oude EBR- gebouw zien we de nieuwe centrale in aanbouw. Het oude fabrieksge bouw van Backer en Co is vorig jaar als magazijnruimte door het EBR in gebruik genomen. Tussen het voormalige fabriekspand en het nieuwe kantoorgebouw aan de Langegracht is nog net een lucht engel zien we brug zichtbaar. Boven de Mar Maredijkbuurt Groenoord gescheiden door het wa ter van de Haarlemmertrekvaart. In de rechter bovenhoek van de foto stukje Schutters- eldt mtu Leiden in de kon we bedrijvigheid toren, hoopt te realis*. (luchtfoto F r de gen de jaren i RombouO AZL. bruik maken. Zijn het er drie of minder dan wordt altijd een aan slag van drie vervuilingseenheden opgelegd, uitgezonderd de alleen wonenden. Onrechtvaardig Dat de huidige heffing niet erg eerlijk is, wordt eenvoudigweg door het hoogheemraadschap er kend. Vooral het feit dat niet het aantal bewoners, maar het aantal toiletten doorslaggevend is, wordt vaak als onrechtvaardig be schouwd. Een woordvoerder van het ministerie van verkeer en wa terstaat, waar de waterschappen onder vallen: "Sinds het begin van de invoering van de wet op de verontreiniging speelt deze proble matiek al. En dat is vanaf 1970. Er zijn al vele studies naar verricht en vele adviezen gevraagd, maar de verschillende instanties blijken het niet met elkaar eens te zijn. Er is al heel lang op gedokterd, maar men is tot de conclusie gekomen dat zo lang er geen beter systeem is we dit maar moeten handhaven". En dat betere systeem is er nog steeds niet, hoewel er wel onder zoek naar wordt verricht. Nu is het voor de waterschappen onmoge lijk te bepalen hoeveel mensen er in een woning wonen. "Het blijkt een onoverkomelijk praktisch pro bleem om per huis het aantal be woners uit te rekenen, vooral om dat dat nogal wisselt. De inning zou dan zo duur worden dat het weer ten laste zou komen van de mensen die de heffing moeten be talen. Het probleem is vooral dat lang niet alle gemeenten over een geautomatiseerd bevolkingsregis ter beschikken". Ook andere methoden zijn be dacht, zoals een koppeüng tussen het aantal kranen in een huis en de verontreinigingsheffing. "Dat vond men ook geen sierlijke oplos sing". Een koppeling aan het waterver bruik werd ook afgewezen. "Dat is volgens de waterleidingbedrijven onmogelijk, omdat niet al het wa ter uit de kraan door het riool wordt afgevoerd. Sommige men sen gebruiken leidingwater ook om hun tuin te sproeien. En de verontreinigingsheffing wordt ge heven over water dat via het riool of op het oppervlaktewater wordt geloosd. Dit zou dus ook on rechtvaardig zijn", aldus de minis teriele woordvoerder. Verlagen Overigens is het hoogheemraad schap wel bezig met een flinke be zuinigingsoperatie met als doel de verontreinigingsheffing binnen de perken te houden en misschien zelfs te verlagen. Op de personeel- kosten is al flink bespaard en ook de energierekening is lager uitge vallen dan werd aangenomen. "En we proberen nieuwbouwplannen te temporiseren zonder dat er scha de wordt aangericht. Maar wij zijn ook gebonden aan het schoonhou den van water", aldus een woord voerder van het hoogheemraad schap. "Je kunt wel zeggen: we gaan minder geld uitgeven, maar iedereen wil toch schoon water". Onderscheiding voor 'zuster' L.J. Reinhoud LEIDEN - Mevrouw L.J Rein houd, directeur Verpleging van het Academisch Ziekenhuis Leiden, is gistermiddag benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Zij kreeg deze onderscheiding voor al haar arbeid op het gebied van de verpleging; vooral haar inzet voor het verpleegkundige onderwijs zo wel landelijk als regionaal Werd ge roemd. Mevrouw Reinhoud, voor bekenden nog altijd 'zuster' Rein houd, is dertien jaar directeur ge weest. Zij nam gisteren, vanwege het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, ook officieel af scheid van haar werkkring in het

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3