'Oegstgeest verdween onder asfalt en steen' 'Wamiva' waakt over gehandicapten j 90-jarige schrijft om verleden te bewaren Zoeterwoude in teken van wielrennen Oppas, Bij-bus, ratel en alarm: Beiaardldanken dalen in Voorschoten neer g PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 25 AUGUSTUS ZATERDAG Groenoordhallen Internatiorig t pul avond, 21-1 uur Ice p Leidse Werkgroep Homoseksualite71 Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. 5V° NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, :htin 149987, open soos, vanaf 22 uur. eschc Leiderdorp Aktiviteitencentrum Gading voor eeT 'j handicapten, Hoogmadeseweg, o| dag tot 16 uur. Oegstgeest Voo: Zwembad Poelmeer, demonstr#9S c stuntteam fietscrossen 14 uur, zwem eest stuif 14 uur, windsurfdemonstratieged r uur, moonlightzwemmen 21 uur, r barbeque. n Voorschoten UK Lindehoeve - Reggae-zomernachtfet077^ 22-4 uur. de Wassenaar ur/d Langstraat - kindertommelmarkt totlie/c i uur. anse Zoeterwoude >rsd( Sporthal Klaverhal, play-backwedstj»-:,, den, 's middags- ZONDAG eau. Leiden Groenoordhallen Internationi Hee Volksdansfestival. 15 uur. Irup Vanaf clubhuis Swifttoer - Rijnstre^oug tocht, rekreatieve fietstocht, 8.30-9 uvgZe71 Leidse Werkgroep Homokseksualitei.__i. Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14- Zoeterwoude 2ts g Noordbuurtseweg - wielerkampio^f- E' schappen sprint, 9.30 uur; kriterium jg i* i dames 13 uur; 'Dikke bandeeux) i-kriterium, 14^g0; iast roei Voorschoten Cafe Landzicht, Molenlaan, puzzeltocter/c Watersportvereniging, 10 uur. lie p uurr APOTHEKEN ian 1 De avond-, nacht- en zondagsdienst vi de apotheken in de regio Leiden, wor— waargenomen van vr 24 tot vr 31 augc tusdoor: Apotheek Haven, Haven 18, Leiden tr 120085. ;end Apotheek Voorschoten, Thorbeckewètee 3, Voorschoten, tel. 762877. Bre< /ert 3ert TE HARD - Een 36-jarige Noorgn z wijker heeft gisteren een duur da je gehad in Oegstgeest. De polit—— constateerde dat hij met zijn auf""" 90 kilometer per uur reed op c Rijnsburgerweg terwijl hij dai maar 50 mocht rijden. Bovendie was de Noordwijker door het roo licht gereden. Na controle bleek t> vens dat de man nog 400 guide moest betalen voor oude bekeurit gen. OEGSTGEEST - Hij heeft zo'n beetje alles wat ooit te boek is gesteld over Oegst geest wel in huis gehad, denkt hij. En nog altijd is de onlangs 90 jaar geworden W(im) van Varik gespitst op 'nieuws' over de geschiede nis van het dorp. Niet voor niets klopt de onlangs opge richte werkgroep die de ge schiedenis van Oegstgeest wil vastleggen regelmatig bij hem aan. Als er niet wordt ingegrepen blijft het gezelschap de hele nacht doorpraten. Van Varik heeft stof te over. door Sjaak Smakman "Altijd als ik wat tegenkom dan knoop dat ik in mijn oren of schrijf het op. De belangstelling voor de geschiedenis is bij mij nog niet te ruggelopen. Ze zeggen wel eens: je moet een luiobbel voor geschiede nis hebben. Nou, ik heb er een knobbel voor". De liefde voor historie dateert bij deze geboren en getogen Oegst- geester al van zijn kindertijd. "Ik herinner me nog dat we vroeger fa milie in Lisse hadden wonen. Als ik dan met mijn vader met de tram daar naar toe ging, dan ging ik al tijd aan de linkerkant van de tram zitten, zodat ik de toren van War mond goed kon zien. Daarna ging ik dan aan de andere kant van de tram zitten, zodat ik de ruïne van Teylingen in Sassenheim kon zien. Dan ging ik wéér naar de andere kant van de tram, want dan kon ik de ruïne van Dever in Lisse weer beter zien". "Toen ik een fiets had, was ik hele maal niet meer te houden natuur lijk. Ik ging het meeste naar de ruï ne van Teylingen - die had zoveel overeenkomst met de Leidse Burcht. Ik herinner me ook dat er eens een neef op bezoek was: die wilde de ruïne van Brederode (bij Santpoort) wel eens zien. Nou, we gingen er heen, en ik was er ge woon niet meer weg te sléón. Zo mooi. en er was zoveel te zien". Post De historie heeft Van Varik nooit meer losgelaten. Na een start in een administratieve functie bij een dekenfabriek kwam hij vlak na de eerste wereldoorlog bij de PTT te recht. In de 45 jaar die hij bij het postbedrijf doorbracht in achter eenvolgens Warmond, Leiden, Wassenaar en bij de centrale direc tie in Den Haag, hield hij zich bezig met de geschiedschrijving van de PTT. In verschillende Leidse jaar boekjes zijn artikelen van zijn hand te vinden over onderwerpen als het Leidse postkantoor en de geschiedenis van de Leidse tele graafdienst. Hij was zo verslingerd aan de Leidse postgeschiedenis, dat hij ooit een promotie tot direc teur van het postkantoor in Wad- dinxveen weigerde: dan kon hij zich niet meer in de Leidse postar- chieven verdiepen, wat - overigens naast de dan noodzakelijke verhui zing - het argument was om niet uit Leiden weg te gaan. Maar terug naar Oegstgeest, want dat was toch het - logische - onder werp van de meeste van zijn ge schriften. Van Varik is vele tiental len jaren trouw lid geweest van het genootschap Oud-Leiden. In de Oegstgeester Courant verschenen artikelen van zijn hand, terwijl hij regelmatig meewerkte aan uitga ven van het ter ziele gegane histori sche tijdschrift Rijnland. De kroon op zijn werk vormde een speciale uitgave over Oegstgeest, die van de eerste tot de laatste letter van zijn hand is. Hij haalt hem tevoorschijn en presenteert hem met nauwelijks verholen trots. Bewaren Het doel van al die verhalen: het verleden bewaren. "Ik heb Oegst geest nog gekend als een dorp met boerderijen, landerijen, tuinderij en en zelfs bollenvelden. Mijn ei gen vader had een bollenkraam. Van waar wij woonden, aan de Rijnsburgerweg, kon je bij helder weer de boten in de Zijl zien varen. En aan de andere kant, voorbij het bos Ter Wadding bij Voorschoten, kon je de trein uit Den Haag zien aankomen. Maar Oegstgeest, het dorp zoals ik dat gekend heb, is verdwenen onder asfalt en ste nen", merkt hij wat meewarig op. De meeste van zijn publikaties da teren van de afgelopen kwart eeuw: vanaf zijn pensionering dus. Had hij er daarvoor geen tijd voor? "Ach, geen tijd...tijd kun je natuur lijk maken als je dat wilt. Nee, ik wist gewoon nog niet zoveel van Oegstgeest af. Ach, ik wist natuur lijk wel wat van het stadhuis, van het groene kerlge, van andere mo numenten, maar niet de finesses". Bovendien heeft Van Varik de af gelopen jaren beslist niet alleen be steed aan naspeuringen in Oegst geest, maar veel tochten gemaakt door geheel Nederland. Vooral de noordelijke provincies met hun in een schijnbaar eeuwige slaap ge dompelde gehuchten trekken hem en zijn vrouw erg aan. "Drenthe hebben we bij wijze van spreken afgegraasd". Maar ook Noord-Hol land heeft de Oegstgeester vaak ge zien. "Daar staan zulke mooie stad huisjes, dat hou je niet voor moge lijk", heeft hij geconstateerd. En nog altijd trekt het echtpaar er re gelmatig op uit met de auto om nieuwe ontdekkingen in eigen land te doen. Niet eenvoudig Eenvoudig is het werk van de ama teur-historicus niet, vertelt Van Varik. Je moet niet alleen veel van geschiedenis weten, ook takken van wetenschap als geologie en bouwkunde moeten geëxploreerd worden. En dan nog kom je soms voor verrassingen te staan: zoals toen hij aan de Lissese Achterweg een stolpboerderij tegenkwam. Hij vroeg aan de boer of hij eens mocht kijken hoe zo'n boerderij eigenlijk gebouwd is. Dat mocht. Het was echter zo aardedonker op de zolder dat hij maar weinig van de con structie kon zien en op basis van de rest van de bouw een soort fanta sie-schets van de dakconstructie maakte. Jaren later, toen hij een boek over boerderijbouw kocht, kwam hij er achter dat hij helemaal fout zat. De 90-jarige Oegstgeestenaar Va rik: 'Het werk van een* amateur- historicus is niet eenvoudige..' (foto Holvast) Helaas had hij de foute schets in een van zijn boeken laten zitten en toen hij eens op een avond kwam, bleek dat de man die de dia's ver toonde met behulp van juist die schets de toehoorders een toelich ting gaf. Waarvan dus niets klopte. "Ik zat met het zweet in mijn han den en stond op het punt om die schets uit zijn handen te rukken om hem voor een enorme blunder te behoeden. Ik deed het niet. En niemand die heeft gemerkt dat de uitleg helemaal fout was. Want ge schiedenis....ach, het interesseert de meeste mensen toch eigenlijk geen donder...". ZOETERWOUDE - Nadat gister avond al een individuele tijdrit is gereden blijft Zoeterwoude dit weekeinde in het teken van het wielrennen staan. De twee meest spectaculaire onderdelen van de Zoeterwoudse Wielerkampioen schappen staan morgen op het programma. Het kampioenschap, dat al voor de zevende maal wordt gehouden, is bedoeld voor inwoners van Zoeterwoude zelf. Er wordt gere den in vier categorieën: de junio ren, de dames, de veteranen en de senioren. Alle deelnemers strij den voor een wisselbeker. Parcours van de sprint is zondag ochtend (half tien) de Noord buurtseweg. De renners leggen dan 300 meter af. Het kriterium wordt voor het eerst gereden op het parcours Van Swietenstraat/ Kerklaan/Dorpsstraat/Noord- buurtseweg/Van Santhorststraat/ Ambachtsherenweg/Van Swieten straat. Het eerst komen zondag de junioren aan de beurt. Zij begin nen om één uur aan de 20 ronden (25 kilometer) lange tocht. Gelijktijdig rijden zestien ronden lang de dames. De 'Dikke Banden race', een ludieke wedstrijd voor iedereen die een fiets zonder ver snelling of racestuur heeft, begint klokslag twee uur. Deze strijd zal vijf ronden lang ongetwijfeld voor veel gelach zorgen. Het kriterium voor veteranen staat om half drie op het program ma. De heren moeten 50 kilometer <40 ronden) afleggen. De senioren, die op hetzelfde tijdstip aan de beurt komen, hebben nog tien ronden meer te gaan. Voor het wielerspektakel moet het parcours bijtijds te worden af gezet: om elf uur zondagochtend. Automobilisten dienen hun voer tuigen voor dat tijdstip ver* plaatst te hebben. De bus van en naar Leiden en Ro- terdam zal Zoeterwoude zondag via de dr. Kortmannstraat en de Verlaatweg aandoen. De bus rijdt tussen twaalf en zes uur niet over de Vrouweweg en Miening, maar over de Europaweg. Uitslag tijdrit: junioren: 1. Coen v.d. Krogt (16.45); 2. Marcel Koeken (17.40); 3. Lard Koeken (17.41). Dames: 1. Jacinta Janmaat (20.26); 2. Corrine v.d. Krogt (20.37); 3. Pauline Jonker (20.38). Veteranen: 1. Kees Janmaat (17.18); 2. André Hilgcrson (17.39); 3. Gerard Koek (17.40). Senioren: 1. Dennis v.d. Berg (16.18); 2. Ben Versteegen (16.37); 3. Peter Berg (16.41). VOORSCHOTEN - Vanaf de toren van de Voorschotense dorpskerk zullen de komende weken weer beiaardklanken neerdalen op het dorp. Verschillende beiaardiers ver zorgen vanaf aanstaande maandag wekelijks concerten en rondleidin gen. Addie de Jong, de gemeente lijke beiaardier, bijt die avond om acht uur het spits af en speelt werken van Domenico Scarlatti en Guillaume Lootens. Een kwartier later kruipt Dick Koomans achter kerkorgel en cla- vecimbel. Begeleid door Sande- reijn Tas (viool), Charlotte Faber (blokfluit) en Martine Beider (cel lo) brengt drie kwartier lang hij nummers ten gehore van G. Böhm, J. Pachelbel, J.S. Bach en G. Ph. Telemann. Van negen uur tot kwart over ne gen is een pauze ingelast. Daarna brandt de beiaardier wederom een kwartierlang los. Franse volkslied jes en een werk van Ignac Pleyel worden dan de lucht ingeslingerd. Bij dit tweede beiaardconcert wordt de toren opengesteld voor publiek. Het programma's van de drie eerste maandagen in september kennen de zelfde opbouw: eerst brandt de beiaardier een kwartier tje los. Dan volgt een orgelconcert en het geheel wordt afgesloten met een beiaardhappening. Alleen het laatste concert van de reeks, gehouden op vrijdag 28 sep tember, wijkt af. Dan bespeelt de beiaardier Addie de Jong niet al leen de beiaard, maar kruipt hij ook achter orgel en clavecimbel. WASSENAAR - Toen de ge- meente vijf jaar geleden met het plan naar buiten kwam om het zwembad te moderniseren, dacht een groep Wassenaarse gehan dicapten meteen: "Daar moeten wij bij zijn, dan kunnen wij een pakket wensen op tafel leggen". Zo geschiedde en van het een kwam het ander. Inmiddels door Annemiek Ruygrok is dat zwembad er, aange past aan de meeste wensen van lichamelijk gehandi capten. Maar in die vijf jaar is nog veel meer gebeurd, vertelt Mieke van den Berg van de Stichting Belangen behartiging Minder Validen "Wamiva", een organisatie die vlak na de bemoeienis met de zwemfaciliteiten werd opgericht. Zo is een openbaar vervoerdienst in het leven geroepen, waarvan li chamelijk gehandicapten drie tot zeven keer per maand gebruik kunnen maken. Omdat de gemeen te Wassenaar deze faciliteit subsi dieert kan dat tegen de gewone openbaar vervoersvergoeding. Voor lichter gehandicapten is, op initiatief van "Wamiva", de bijbus gaan rijden. Een apart probleem vormde de groep ouderen van wie een partner in een verpleegtehuis wordt ver zorgd. Omdat Wassenaar niet be schikt over een dergelijke instel ling, zijn de meeste patiënten aan gewezen op Prinsenhof in Leid- schendam, een zeer moeilijk be reikbaar oord. Voor hun partners rijdt nu op vier middagen per week .de zogenaamde 'Prinsenhofbus' naar Leidschendam. Verder pleit de stichting voor extra algemene parkeerplaatsen voor minder-validen, voor nog meer verlaagde trottoirs en voor ratels bij oversteeklichten. Oppascentrale Maar "Wamiva" had nog andere plannen in petto. Mieke van den Berg: "We stelden ons de vraag of er in Wassenaar geen ouders of partners van geestelijk of lichame lijk gehandicapten waren die de behoefte aan hadden er eens een dagje of avondje tussenuit te gaan, maar geen oppas hadden. Want via de gewone oppascentrale is dat niet te doen. Je kunt kwalijk een 14-jarige laten zorgen voor een zwaar gehandicapt kind". In veel plaatsen in Nederland was al zo'n oppascentrale voor gehan dicapten en bij het overkoepelend orgaan daarvan werd om advies aan de bel getrokken. Eén ding stond bij voorbaat vast: je kunt ge handicapten niet steeds met een andere oppas confronteren. Dus moest een vaste oppas aan elk ge zin worden gekoppeld. "Toen die oppascentrale er .eenmaal was, meldden zich het eerste jaar wel gezinnen, maar ze maakten er maar weinig gebruik van. Want ze waren al zo gewend om een buurvrouw of oma voor dat werk te vragen, dat ze eraan moesten wennen dit aan ie mand van buitenaf over te laten. We gingen ons toen afvragen: zijn we wel op de goede weg?" Naderhand bleek dat bij oudere mensen meer behoefte was aan zo'n oppasdienst. De organisatie ging zich daarop meer concentre ren en dat blijkt te voldoen. Op het ogenblik kloppen een stuk of tien Wassenaarse gezinnen geregeld aan de deur om een oppas voor een dag, een avond of een weekeinde. Wie in aanmerking wil komen voor een oppas moet eerst een formulier invullen, waarop gegevens ver meld worden over onder meer de gewenste hulp. Ook de vrijwillige oppas vult ervaringen en beschik baarheid op een formulier in. "Wa miva" zorgt dan voor de koppeling van de juiste oppas aan het juiste gezin. Loopt het eenmaal, dan neemt het betreffende gezin voor taan zelf contact met de vrijlliger op. Mieke van den Berg: "Het eni ge vervelende is, dat sommige mensen pas een dag van te voren met hun verzoek bij de vrijwilliger komen. Die moet dan soms nee zeggen en uit ervaring weet ik dat vrijwilligers dat niet graag doen. Dan gebeurt het dat ze toch gaan oppassen, maar zich in allerlei bochten moeten wringen en af spraken moeten" afzeggen". Het is hollen of stilstaan by de Wassenaarse oppascentrale. De ene maand wordt er bijna geen be roep op gedaan, de volgende maand komen alle verzoeken tege lijk binnen. Vandaar ook de wens van "Wamiva" om vrijwilligers te pakken te krijgen die van het ene moment op het andere zijn in te zetten. Maar in de praktijk is dat nauwelijks te verwezenlijken. Betrokkenheid Er wordt tevens een zekere betrok kenheid van de oppas verwacht. "Je hebt wel mensen die zich aan melden uit verveling, maar daar heb je zo weinig aan. Die blijken ook meestal niet te kunnen als je ze nodig hebt. We verwachten dus een zekere gemotiveerdheid". De bij de oppascentrale aangeslo ten gezinnen moeten twintig gul den contributie per jaar betalen. Daarbij komt nog eens een "loon" van drie gulden per uur voor de op pas. "Deze regeling komt voort uit de wens van de familie. Als gezin met een gehandicapte wil men geen uitzondering vormen op an- dere gezinnen die ook voor een ofLE pas moeten betalen". bii toe Overigens mogen deze bedragei toï nooit een belemmering vormen onna van de oppascentrale gebruik titui maken. Wanneer de contributie oaa het uurloon een probleem vormt zie dan springt de centrale zonodijNt zelfbij. "Vrijwilligers willen eigen/oi lijk geen vergoeding. Maar daar be gr ginnen we niet aan, want dan durf sU de familie niet meer op te bellen la Ze kunnen desnoods het geld stor ve ten in de kas van onze stichting", di of Nu familie van gehandicapten di weg naar de oppascentrale weet t« vinden, is "Wamiva" al weer me'St andere initiatieven bezig. Op he Q( programma staan onder meer m voorlichting aan de jeugd over d<w relatie tot de gehandicapte mede zc mens, mogelijkheid voor sportievr z« recreatie van gehandicapten, reali d' satie van een hobbyruimte en eer onderzoek naar de behoefte var K aangepaste volkstuinen. 9' ki Tevens probeert de stichting vooi f elkaar te krijgen dat draadloze tele foons als alarmsysteem door de u PTT worden goedgekeurd. Die ap- paraten zijn al in de handel, maar zijn nog illegaal. "We hebben al 9 verschillende brieven naar minis- ter Smit-Kroes over deze kwestie geschreven. Die legalisatie moet er komen. Want als ik bijvoorbeeld 9 hier op mijn balkon zit en mijn rol- stoel begeeft het, wat dikwijls 9 voorkomt, dan moet ik uren zitten e. te wachten tot er iemand thuis- komt om dat ding weer op gang te krijgen. Met zo'n draadloze tele foon kan ik tenminste iemand op- bellen". j Ook bestaat de wens om een werk- 1 plaats op te zetten waar niet-actie- ven het onderhoud en de reparatie 1 van hulpmiddelen en rolstoelen voor hun rekening nemen. "Dat moet toch te realiseren zijn", vindt Mieke van den Berg, "want dat is hard nodig, die rolstoelen zijn zo vaak kapot". LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel, 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 uur), zaterdag v 16.30-18.00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. 32035711 n V Damia Holding BV te Haarlem Directie G. Koopman Adj.dir.. N. Ouakernaat Hoofdredacteur Drs JWE. Metselaar Ad| Hoofdredacteur. Commentaren W F J. Wirtz en A. A. van Brussel J. Kroon (stad) B W T Jungmann (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v d Post (plv) WFJ. Wirlz (bin. buit./eco) P. J. de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W.C H Schrama (feature) tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn. 8russel. Londen. Cairo.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2