Meer steigers voor gehandicapte vissers Schaken Dammen Bridge VISSPORT KRUISWOORD OPLOSSING "H a wam J®.üt iSSS W\TERDAG 25 AUGUSTUS 1984 EXTRA PAGINA 21 DOOR BRAM VAN LEEUWEN Voor de gehandicapte sport visser is de aanwezigheid van een aangepaste vissteiger een uitkomst. Vooral als er voldoen de ruimte is om de 'vismaat' ook gelegenheid te geven een hengeltje uit te gooien, (foto pr) Voor een sportvisser die gezond lijf en leden is vormt het be reiken van verafgelegen en moei lijk bereikbare stekken vaak een uitdaging. Want juist die niet di rect voor de hand liggende plek ken kunnen doordat ze slechts schaars of helemaal niet worden bevist soms verrassende vang sten opleveren. Zo is het voor een heleboel sportvissers bijzonder aantrek kelijk om urenlang langs pol- derslootjes te zeulen en ieder ge- schikt plekje af te vissen. Met de laarzen wegzakkend in zompige oevers op zoek naar uit de klui ten gewassen baarzen of hongeri ge snoeken die verstopt achter wat waterplanten hun kans af wachten tot er een prooivisje voorbij komt zwemmen. De vrij heid-blijheid-sfeer overheerst in die vorm van visserij. Beperkt Helaas is dat niet voor alle vis sers weggelegd. Ik denk dan met name aan die categorie sportvis sers die zich moeilijk kunnen verplaatsen of zelfs aan een rol stoel gekluisterd zijn. Hun bewe gingsvrijheid is sterk beperkt. Dat realiseren we ons vaak niet wanneer we een visstoeltje uit- klappen op een schuin talud, of J wanneer we eerst de nodige hin- V dernissen hebben moeten ne men om het gewenste plekje te bereiken. Dezer dagen kreeg ik een brief van een lezer van deze rubriek, de heer G.A. Beurse uit de Gand- histraat in Leiden, die mij wees op een aantal problemen waar- I mee gehandicapte sportvissers I vaak worden geconfronteerd I wanneer ze naar de waterkant I trekken. Zijn vader is rolstoelge- I bruiker en daarom vrijwel geheel afhankelijk van visplaatsen die aangepast zijn. De heer Beurse merkt op dat er in de omgeving van Leiden niet zo bar veel van deze aangepste vissteigers zijn. De dichtstbij zijnde zijn die in onder andere Katwijk, Hillegom, Leidschen- dam en Noordwijkerhout. Maar zelfs de aanwezigheid van zo'n visplaats is voorde gehandicapte nog geen waarborg voor een pro bleemloze visdag. Erg klein In de brief wordt bijvoorbeeld 5 gesignaleerd dat de vissteigers erg klein zijn, zoals bijvoorbeeld in Noordwijkerhout, zodat de kans groot is datje een vergeefse reis maakt omdat de steiger al is bezet door een ander. Verder signaleert de heer Beurse dat er ook steigers zijn die in slechte staat van onder houd verkeren. Die zijn dan bij voorbeeld overgroeid met on kruid, er liggen losse stenen e.d. Dat is onder meer in Noordwijk het geval. Andere steigers heb ben het nadeel dat ze ver buiten de bebouwde kom liggen, zoals in Ter Aar. Hoewel dat laatste voor andere hengelaars juist weer als een gro te aantrekkelijkheid wordt ge zien, omdat ze op zo'n visdag het idee krijgen er eens werkelijk uit te zijn. Gepacht Ook komt het voor dat de des betreffende visplaats is gepacht of aangelegd door een hengel sportvereniging. De gebruiker moet dan eerst lid van die vereni ging worden, voordat er gebruik van mag worden gemaakt. En dat lid worden is voor een aantal gehandicapten vaak een moeilij ke zaak. De financiële positie is meestal niet bijster florissant. Bovendien zijn deze hengelaars vaak sterk 'seizoengebonden'. Ze kunnen alleen een dagje vissen wanneer het redelijk goed weer is. In herfst en winter komt de licha melijk gehandicapte door de lage buitentemperatuur vaak niet aan vissen toe. De heer Beurse doet in zijn brief de suggestie voor vereni gingssteigers speciale dagver gunningen uit te geven voor ge handicapten in plaats van een volledig en vaak duur lidmaat schap. Verder bepleit hij de aan leg van meer en beter verzorgde visplaatsen. Met name in Leiden. Ik ben het met de briefschrij ver eens dat Leiden in dit opzicht wat pover afsteekt bij een aantal andere gemeenten. Ook is men met de steigers die worden aan gelegd niet altijd even gelukig. Ik ken er bijvoorbeeld een die is aangelegd bij een voor de henge laar weinig aantrekkelijke vijver. Stadswateren Het is al weer een paar jaar ge leden dat ik in deze rubriek pleit te voor een plan om de stadswa teren beter geschikt te maken voor de visserij. Bijvoorbeeld door het beter toegankeljk ma ken van sommige walkanten in de binnenstad en het aanleggen van speciale visstoepen langs de singels. Het zal duidelijk zijn dat men daarmee niet kan volstaan. Het water zal ter plaatse op diep te moeten worden gehouden, ter wijl de waterplanten daar moe ten verdwijnen. Anders heeft de hengelaar er nog weinig aan. Via de uitgifte van een 'stads vergunning' tegen een redelijk prijsje zou men geld binnen kun nen krijgen om de aanleg van speciale vissteigers te bekosti gen. Zo helpen de vissers elkaar. Dergelijke initiatieven zijn in een aantal andere gemeenten reeds lang getroffen. Den Haag bij voorbeeld kent reeds vele jaren een goedkope vergunning voor het stadswater. Mocht de gemeente zo'n initia tief niet zelf willen nemen dan zou men eens contact moeten op nemen met de Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken. Mis schien dat er een vorm van sa menwerking kan worden gevon den waardoor zo'n plan toch van de grond kan komen. Vissteigers Abcoude en de Stichting Het Timmerholt dat op een terrein in Westerbork de beschikking heeft over 22 speciaal voor de gehandi capten aangelegde aangepaste visplaatsen. Ten slotte bestaat in Tilburg de Stichting De Dobbers die zich ten doel stelt om gehandicapte hengelaars aan aangepast mate riaal te helpen. Overigens kan worden vastge steld dat het aantal speciale vis steigers de laatste jaren toe neemt. Ik noem u slechts de stei ger die is aangelegd langs de Dwarswetering in Leiderdorp en de fraaie steigers en visplaatsen in het recreatiegebied tussen Zoeterwoude en Zoetermeer. Ik verwacht dat te zijner tijd ook in de Vlietlanden en bij de 'put van Menten', in Warmond ook een of meer speciale vissteigers voor gehandicapten zullen worden Gehandicapten die meer wil len weten over de plekken waar ze hun hengeltje kunnen uitgooi en wijs ik op de gids voor gehan dicapte sportvissers die in de cember 1982 werd uitgegeven door de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties. In het boek dat u via Postbus 288, 3800 AG Amersfoort kunt bestel len zijn meer dan 200 aangepaste visplaatsen in het gehele land op genomen. Behalve informatie over het water waaraan de streiger ligt geeft de gids inlichtingen over de lengte van de visplaats, de even tueel vereiste vergunningen, de plaats waar die vergunningen verkrijgbaar zijn en de kosten. Ook de aanwezigheid van par keerruimte wordt vermeld, als mede de aanwezigheid van schuilgelegenheid en/of toilet. Gids In de gids wordt bovendien uitgebreid aandacht besteed aan andere vismogelijkheden voor gehandicapten. Zo is er de Ne derlandse Vereniging van Ge handicapte Sportvissers die over een zeevisboot beschikt die ge heel is aangepast. Vanuit Den Oever worden vrijwel dagelijks vistochten op het Wad georgani seerd. Verder is er nog de Stich ting Viscentra Gehandicapten die een viscentrum heeft in Fort De Organisatie ter Verbete ring van de Binnenvisserij die zich beijvert om de kennis van de vis en het vangen bij de hengelaar te vergroten geeft sinds enige tijd speciale infor matiebladen uit die steeds over één bepaald onderwerp gaan. De informatie is afge drukt op a4-formaat (21 bij 30 cm) en geperforeerd zodat ze in ordners kunnen worden op geborgen. De OVB-infobladen zijn gra tis verkrijgbaar. U kunt ze schriftelijk of telefonisch aan vragen bij de afdeling voor lichting van de OVB, Postbus 433, 3439 AK Nieuwegein, tele foon 03402-39494. Inmiddels zijn er zeven ver schillende verschenen over de volgende onderwerpen: Glas aal, een wonder der natuur, De vis en het leefnet, De over levingskans van teruggezette snoek, Wat gebeurt er met door snoek geslikte haken?, Graskarper, een vis met een taak, Regenboogforel, een veelgevraagde vis en Ruis- voorn, een vissoort die meer aandacht verdient. Horizontaal 1. gemeen, 7. regel, 11. eender, 12. Nederlandse rivier, 14. voor zetsel, 16. dierengeluid, 17. oude lengtemaat, 18. soort onderwijs, 19. oude lap, 21. schaaldiertje, 24. schil, 25. verpakkingsartikel, 27. opgeld, 28. vruchtensap, 31. kne vel, 32. rondhout, 33. muziek noot, 34. wandelplaats, 35. prach tig, 37. op het ogenblik (Lat.), 39. geheel de uwe, 40. deel van de melk, 42. kinderlijkheid-on- schuld, 43. gekheid, 45. wild zwijn, 48. plantje, 49. vermogen om kracht te ontwikkelen, 53. vo geleigenschap, 54. voegwoord, 55. soort onderwijs, 56. ambtshal ve, 58. Rijks Telegraaf, 59. gebak, 60. bij elkaar, 62. Europeaan, 63. rustig-kalm. Vertikaal .2. Duitse N.V., 3. steensoort, 4. klap, 5. eikschiller, 6. niet hele maal, 7. eiland in de Oostzee, 8. opstootje, 9. inhoudsmaat, 10. roofdier, 13. balspel; 15. maalin richting, 18. rentmeester, 20. ei landje v.d. Franse kust, 22. aan hanger, 23. helper. 24. gods dienst, 26. visje, 27. bevel aan een fflHaaaasjuHxaaa^a HXXKDÏKKUEKKBKa hond, 29. achter, 30. vaartuig, 36. muziektempel, 38. televisie, 39. motorraces, 41. reukwater, 43 voorteken, 44. briefaanhef, 46. vrouwelijk, 47. sluitmiddel, 49. fijn gesneden tabak, 50. delfstof, 51. strook grond langs de zee, 52. water in Duitsland, 55. aantal, 57. hoofddeksel, 59. voorzetsel, 61. nikkel. De prijs van 25,- werd toege kend aan Mevr. J E. Nolles, Burggravenlaan 56,2313 HW Lei den. De prijs wordt de winnaar toe gezonden. Oplossingen met ver melding van "Puzzel" voor don derdag op briefkaart of in enve loppe zenden aan redactie Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Geen schoner zaak dan leed vermaak! Vandaag had ik voor u vier partij stellingen geselecteerd waarin voor de aan zet zijnde speler vreselijke dingen gebeur den. Aan u de taak om het scher per te zien. Het ergste dat een schaker kan doen is vermoede lijk het opgeven van een partij die niet verloren staat. Dit ge beurde in de diagrammen I en II. Het eerste diagram is afkomstig uit de partij Popiel Marco, Monte Carlo 1902. Marco was in zijn tijd een hele grote, maar hier wist hij met zwart aan zet niets meer te verzinnen. U wel? Diagram II door Dirk Sikkel jAg m mmm m. W 9M ~ia» 'U* komt uit de partij Friedstein-Lu- tikov, Riga 1952. Wit zag niet meer hoe hij de zwarte pionnen moest stoppen. Kunt u dat wel? In diagram III, uit de partij Gol- din-Rabov wint voor zwart onge veer alles, behalve het gespeelde Pc3; Waarom? in diagram IV uit de partij Berg-Mandelkov wist zwart niets beters te doen dan i mxm 9X9XM m W U C y \m. st ü+i mxrnm m Je hebt wel eens van die dagen dat je geen verplichtingen hebt, er geen dingen zijn die gedaan moeten worden en er niemand op je wacht. Op die dagen kan je lekker doen waar je zelf zin in hebt. Laatst had ik zo'n dag. Toen besloot ik om eens in oude damboeken te neuzen (tussen 1900 en 1950). Ik moet u zeggen dat was een aangename bezig heid. Om u te laten meegenieten, heb ik een paar fragmentjes voor u opgeschreven. In 1912 dacht men over de wit te openingszet 35-30 het volgen de: "Een theoretisch af te keuren zet, daar ze voert tot een opslui ting van wit's korten vleugel. Meent men door grooter kennis der varianten of speelkracht ster ker te zijn dan de tegenstander, dan is deze opening echter wel speelbaar om de kansen in het middenspel, die het biedt". Ook kwam ik de mij onbeken de Stolp-variant tegen. Dat gaat zo: 1.33-28 18-23 2.39-33 12-18 3.21-27 7-12 4.37-31 20-24 5.44-39 17-21 6.50-44 14-20 7.34-30 1-7 8.28-22?! en wit schijnt voordeel te hebben. Er wordt overigens wel bij geschre ven dat er over deze variant een boekwerk van 27 bladzijden be- staat. Dat zal ook wel, want ik met De4+ Kd2 Dd3+ Kei eeu wig schaak te houden. Maar hij kon winnen. Hoe? Oplossingen in de volgende rubriek. snap er niets van. Het enige dui delijke is dat 8...12-17 is verhin derd door 33—29, 30—25 en goed slaan. Om u een indruk te geven over hoe vroeger een partij werd gea nalyseerd de nu volgende partij tussen V.d. Broek en Molimard (zwart) gespeeld in 1912. 1.33-28 17-21 2.39-33 11-17. Noodigt uit tot opsluiten, met het stille plan naar veld 27 op te rukken. 3.31-26. Voldoet aan de uitnoodiging, waardoor belang wekkend spel te wachten is. 3...7-11 4.44-39 20-25 5.36-31 1-7 6.41-36 19-24 7-50-44 21-27. Deze aanval op den lan gen vleugel wordt krachtig ge steund door de onmogelijkheid voor wit om den indringer van veld 27 door afruilen te verwijde ren. 8.31x22 18x27 9.32x21 16x27 10.46-41! 14-20 11.34-30 25x34 12.39x19 13x24 13.40-34. Op 44-39 had zwart den vernieti gende Haarlemschen slag 24-30, 17-21 uitgevoerd. En op 43-39 wint zwart een schijf door 27-31, 17-22. 13...10-14 14.44-39 9-13 15.34-30! 5-10 (gedw.) 16.30x19 14x32 17.37x28 11-16 18.33-29! Juist! Om zich daarna van den lastigen zwarten indringer op veld 27 te kunnen ontdoen 18...10-14 12-18?? gaf belang rijk verlies door wit 29-;24, 38-33, 43x1. Wilt u deze komische partij verder volgen dan raad ik u aan volgende week deze rubriek we derom te lezen. Het probleem in diagram is uiteraard ook uit de oude doos en wel van A.K.W. Damme. De opgave is uiteraard wit speelt en wint. Oplossing probleem vorige week: 24—20. 48-43, 29-24 20-15, 25x4 en 15- xll! Het toernooi in Juan les Pins is bij Nederlandse bridgers enorm populair. Vele honderden land genoten combineren daar een scheut voorjaarszon met eei zellige partij bridge in de namid dag en na afloop is op de terras jes Nederlands vrijwel de 1 taal. Vooral het mixed-toernooi mag zich verheugen in een im mense belangstelling, waar voor de deelnemende Nederlandse paren zelfs een aparte prijs is in gesteld. Het misschien wel leukste spel in de mixed kwam evenwel niet uit Nederlandse handen maar uit die van de Italiaanse ex-wereld kampioen Vito Pittala. 'II Profes- B 5 3 9 AB87 O 10 9 6 A V 4 y 9 N H 10 8 2 7 10 6 4 3 -. n 95 OB2 WO ^5B7543 HB965 Z 4.7 A7 64 H V2 O AH 10 83 2 zoals zijn vrienden hem eindigde niet hoog, maar toverde wel het volgende knappe staaltje uit de hoge hoed: Pittala als zuid opende 1 SA, door zijn partner verhoogd tot 3 SA (9 slagen). West kwam uit met KI 6, die zuid goedkoop in de hand won met de 8. Er zijn nu, aangenomen dat KI H goed zit, 10 slagen maar daarmee is een goede speler niet tevreden. Zuid vervolgde met Sch 4. West nam Sch V en kan nu verder on heil voorkomen door schoppen na te spelen. Maar west was niet helderziende en speelde klave ren, voor de vrouw; zuid zag oost een ruiten afgooien. In rap tem po speelde zuid nu de volgende 7 slagen: Ru A, Ru H, vier hoge hartens en KI A. Dit bleef over: Zuid, die de OW-kaarten zo on geveer kon uittekenen, speelde ruiten voor oosts vrouw, waarna hij Sch 10 zonder aarzelen naar de boer liet lopen: 11 slagen en een topscore voor 'II Professore'. Liefhebbers voor de Tv-bridge- cursiLS kunnen zich nog aanmel den via storting van 29,50 op giro 123400 t.n.v. AVRO-Acade mie, Hilversum (Bridge), waar na men het cursuspakket krijgt thuis gezonden. Het cursuspak ket is voor dezelfde prijs ook be schikbaar voor visueel gehandi capten. Voorlichtingsprogram ma's worden uitgezonden op vrijdag 31 augustus (23.35 uur) en donderdag 6 september (21.15 uur). Bij de opening in september 1982 van de vierde NVPH-show te Den Haag zei de voormalige di recteur-generaal van de PTT, drs. Leenman (hij stelt nu orde op zaken bij het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds) tegen prins Bernhard. die de opening bijwoonde, dat hij waarschijnlijk voordat hij met pensioen zou gaan nog'net tijd zou hebben een WNF-zegel te realiseren. Op 18 september zal blijken dat het drs. Leenman nog is gelukt, want dan verschijnt in de waarde van 70 cent een zegel gewijd aan het We reld Natuur Fonds. Het Wereld Natuur Fonds is de Nederlandse afdeling van de World Wildlife Fund (WWF), een in 1961 opgerichte internationale organisatie voor de bevordering en financiering van natuurbe houd. Doel van het WWF/WNF is het behoud en de bescherming van de natuur in al haar vormen: planten en dieren, bodem, water, lucht- en landschap in onderlin ge samenhang. In de meer dan twintig jaar dat het WWF nu be staat werden ruim 3.800 projec ten in landen over de gehele we reld gefinancierd met een totaal bedrag van 250,- miljoen. Het embleem van het WWF/ WNF is de panda, een van de meest bedreigde diersoorten van de wereld. Ontwerper Jurriaan Schrofer uit Arnhem heeft het voor het zegelbeeld ook in die richting gezocht: twee panda beertjes (het ene het WNF-em- bleem) met op de achtergrond een wereldbol. De (liggende) ze gel, die is uitgevoerd in groen, rood, geel, grijs, zwart en blauw, blijft te koop zolang de voorraad strekt, maar uiterlijk tot 1 okto ber 1985. De oplage is 14 miljoen. Jurriaan Schrofer debuteerde vijftien jaar geleden, op 25 fe bruari 1969, als postzegelontwer per met twee zegels ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de Internationale Arbeidersorga nisatie (IAO). Nog geen jaar later (13 januari 1970) verscheen al weer een zegel van zijn hand en wel naar aanleiding van de in voering van deel 1 van het Nieuw Burgerlijk Wetboek met een por tret van prof. mr. E.M. Meijers (1880-1954). De laatste dateren van acht jaar geleden: dat waren twee zegels (verstedelijking en landaanwinning) uit de gecombi neerde uitgifte van 2 september 1976. De WNF-zegel is dus de zesde: alle zijn karakter- en stijl vol. Tot slot zij opgemerkt dat dit niet de eerste Nederlandse WNF- zegel is. In 1971 (29 juni) werd ook reeds een Natuurfonds-zegel (20 cent) uitgegeven als onder deel van de serie ter gelegenheid van de 60e verjaardag van prins Bernhard. ZWEDEN - De eerste Zweedse zegels van de tweede helft van 1984 zullen vanaf 28 augustus aan de loketten verkrijgbaar zijn. Het betreft een boekje met zes 1,90 kr-zegels, dat als titel "oude steden" draagt en twee rolzegels (1.60 Kr. en 6.50 Kr) naar aanlei ding van het 100-jarig bestaan van het Frederika Bremer Ver bond, dat als doel heeft gelijk stelling te bereiken tussen man nen en vrouwen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21