3LEIDSCH DAGBLAD I Cabinet steunt laiinen Ruding Britse havens plat Voor een tientje véél wijzer Negatieve reacties op PvdA-plan voor werkweek 25 uur ilfi! ,<t\ Koopkracht volgend jaar iets vooruit Vennootschapsbelasting niet verlaagd Vakbond solidair met mijnwerkers Benzine stroomt in Waal Asbestbedrijf tegen Leidse onderzoekers Bomaanslag in Johannesburg LEIDSCH DAGBLAD ^■TERDAG 25 AUGUSTUS 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37483 "deur. G. Koopman ifdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon mm F~\ Voordeurdelers, eenoudergezinnen, samenlevingscontracten. Alles wijst er op dat de Nederlandse huwelijkswetgeving zichzelf aan het overleven is. Volgens de Rotterdamse juristen Désirée Verlegh en Sandra Korthuis mag elke staatsbemoeienis met het instituut huwelijk zo spoedig mogelijk op de helling, al wordt die opvatting ze niet door iedereen in dank afgenomen PAGINA 13 Herinneringen aan een fenomeen: Karei Lotsy, de man die het Nederlands elftal inde jaren dertig tot grote prestaties wist op te jagen. We misten Rome omdat Lotsy er even niet was, zo wordt bijna algemeen aangenomen. FIOD-topman Eshuis houdt het voor gezien. Een interview met opmerkelijke uitspraken. "Het kruimelwerk zien we door de vingers" En: "De FIOD is vriendelijk voor nette mensen en keihard voor fraudeurs". EN HAAG (GPD) Het kabinet heeft afgelopen nacht de begroting voor 1985 definitief istgesteld. Daarbij is het voorstel van minister Ruding (financiën) voor een extra verla ng van het overheidstekort overgenomen. De meeste Nederlanders zullen volgend jaar ts meer kunnen besteden dan dit jaar, ook als zij de prijscompensatie inleveren in ruil oor arbeidstijdverkorting. De eerder aangekondigde, verdere verlaging van de vennoot- :hapsbelasting gaat niet door, maar daar staat een extra verlaging van werkgeverspre- ïies tegenover. beraadslagingen in de minister- lad verliepen aanzienlijk sneller i verwacht. Uiteindelijk werden ministers het omstreeks mid- emacht eens, nadat in de loop van dag in kleinere kring al overeen- temming was bereikt. Premier Lubbers zei na afloop an het begrotingsberaad dat het abinet in vergelijking met de be luiten van juli 'accentverschuivin- en' had aangebracht. Dat geldt iet name voor het besluit de ven- ootschapsbelasting niet verder >t 40 of 41 procent te verlagen. De Dtale lastenverlichting voor het •edrijfsleven bedraagt 1,5 miljard ulden. De sociale premies die de werk- lemers betalen gaan enigszins 'marginaal', zei Lubbers) omhoog. )ok heeft het kabinet besloten de irbeidstoeslag van f 600, die zou ;elden in de inkomstenbelasting w ils onderdeel van de tweeverdie- ïers-wetgeving, te verlagen. Deze beide maatregelen leiden x>t een beperking van de koop- tracht voor de werknemers. De toopkracht van de minima en mo- laal gaat iets omhoog doordat de CDA niet eens met ^beperking van ontwikkelingshulp 55 DEN HAAG (GPD) - Het CDA jaat niet akkoord met het besluit ran het kabinet volgend jaar min- ier geld uit te trekken voor ont wikkelingssamenwerking. Fractie- .eider De Vries liet vannacht na af loop van het kabinetsberaad weten 3at in 1985 opnieuw een deel van het zogenoemde stuwmeer van ontwikkelingssamenwerking moet worden uitgegeven. Het kabinet heeft volgens De Vries voorlopig besloten volgend jaar de pot van wel bestemd maar nog niet uitgegeven ontwikke lingsgeld onaangetast te laten. Met het uitgeven van dit geld wil het kabinet wachten tot de resultaten van een studie naar de bestem ming van deze gelden bekend zijn. De CDA-fractievoorzitter ver klaarde verder dat het gunstige beeld dat uit de begroting naar vo ren komt mede een gevolg is van nieuwe ramingen, die van uitgaven en inkomsten zijn gemaakt. De be langrijkste zijn volgens hem de aardgasbaten (het kabinet ver wacht enkele honderden miljoe nen guldens meer aan het aardgas te verdienen dan tot nu toe was voorzien) en de werkloosheidscij fers. Ook zei De Vries dat alleen de uitkeringsgerechtigden die boven het minimum zitten, er volgend jaar in koopkracht op achteruit zul len gaan. werkloosheid sterker afneemt dan was voorzien, de sociale uitkerin gen lager uitkomen en de sociale premies dus kunnen worden ver laagd. Over andere groepen wilde Lubbers zich niet uitlaten. Geen uitkering Volgens de premier betekent de gunstige ontwikkeling van de koopkracht dat een eenmalige uit kering voor de 'echte minima' vol gend jaar kan uitblijven. Het kabi net heeft ook besloten tot een be perking van de huursubsidie, om dat de inkomens redelijk op peil blijven. Onder druk van de CDA- fractie heeft het kabinet wel beslo ten tot een uitkering voor de groep minima die al eerder een dergelijke uitkering ontving. Lubbers zei te verwachten dat het overheidstekort volgend jaar zal dalen tot omstreeks 9,7 procent van het nationaal inkomen. Dat is zo'n 1 procent lager dan waarop dit jaar was gerekend. Er zijn geen veranderingen aan gebracht in de afspraken van juli. Dit betekent dat de bezuinigingen op de uitkeringen en ambtenaren salarissen (inclusief trendvolgers) - elk 2,5 miljard gulden - gewoon doorgaan. Er komt echter geen al gemene korting zoals eerder dit jaar. Volksgezondheid is aangesla gen voor 1,2 miljard en de departe mentale begrotingen voor 2,9 mil jard. Jeugdwerkplan Het kabinet heeft verder beslo ten het jeugdwerkplan van minis ter De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) voor '97 procent' uit te voeren. Het geld hiervoor is gevonden door een extra bezuini ging op de verschillende departe menten. Ook heeft het kabinet fors gesneden in plannen voor 'nieuw beleid' om tegenvallers bij onder meer de Oosterscheldewerken en de bijdragen aan de Europese Ge- meenschap te kunnen dekken. Gekaapte Boeing geland in Dubai ABU DHABI (AFP/UPI) - De gis terochtend gekaapte Indiase Boeing 737 is vannacht om drie uur geland in Dubai. De kapers, een groep extremistische sihks, vroe gen vanochtend het vliegtuig bij te tanken. Men zou naar de VS wilen vliegen. Vlak voor de landing meldde de piloot de verkeerstoren dat de brandstof bijna op was. Eerder had Dubai het contact met het toestel verbroken en toestemming voor een landing geweigerd. Nadat de kapers gisteren eerst in Lahore waren geland vloog men la ter door naar Karatsji. Rond mid dernacht vertrok het toestel daar weer met 79 passagiers en 6 be manningsleden aan boord. Zeven passagiers zijn inmiddels vrijgela ten. Vrij zonnig VENLO (ANP) - Tijdens een be zoek aan Noord- Limburg beleefde koningin Beatrix gistermiddag een vertederend mo ment. In het plaatsje Geijste- ren bood een jon getje spontaan zijn ballon aan. Het ventje werd vriendelijk be danktmaar mocht hem hou den. De koningin opende in Venlo het St. Maarten Gasthuis en het cultureel congres centrum 'De Maaspoort'. Ze bezocht in het zie kenhuis de kin derafdeling en ook de 25-jarige agente van politie José Fransen, die enkele weken gele den bij een vecht partij in het kerk dorp Grashoek ernstig gewond raakte en enige tijd in coma heeft gelegen, (foto anp> Droog en vrij zonnig. Minimumtempe ratuur omstreeks dertien graden. Middagtemperatuur ongeveer vie rentwintig graden. Matige noordoos ten wind. 26 augustus 1984 Zon op: 06.42 uur, zon onder: 20.40 uur. Maan op: 05.34 uur, maan onder: 21.07 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 03.25 en 15.56 uur, laagwater 12.06 uur. 27 augustus 1984 Zon op: 06.43 uur, zon onder: 20.39 uur. Maan op: 07.06 uur, maan onder: 21.27 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 04.12 en 16.37 uur, laagwater 00.09 en AMERSFOORT (ANP) - Een brand bij het Amersfoortse schrootverwer- kingsbedrijf Randeraad heeft gisteravond een schade van miljoenen gul dens veroorzaakt. Een brandweerman raakte gewond toen hij een aantal gasflessen op zijn voet kreeg. De brand ontstond in een zogenaamde versnipperaar, een apparaat dat metaal tot schroot verwerkt. Deze machine alleen al is anderhalf mil joen gulden waard en kan worden afgeschreven. De brand sloeg daarna over naar een 25 meter hoge stapel autowrakken met een waarde van 2 miljoen. De directeur van Randeraad denkt dat de schade tot ongeveer zes miljoen gulden op zal kunnen lopen. De Amersfoortse brandweer bestreed het vuur met zes wagens, waaron der een grote schuimblusser. De oorzaak van de brand is nog onbekend. DEN HAAG (GPD/ANP) - De re geringspartijen CDA en WD heb ben gisteravond afwijzend gerea geerd op voorstellen van een PvdA-werkgroep om in de komen de tien jaar de werkloosheid vrij wel volledig terug te dringen. In die voorstellen staat het streven naar een 25-urige werkweek in 1994 centraal. Ook de vakcentrale FNV toonde zich niet erg gelukkig met de voorstellen, evenmin als de CPN. D'66 noemde de nota realis tisch, maar acht een 25-urige werk week onuitvoerbaar. De voorstellen van de werkgroep zijn vervat in de nota 'Om een werkbare toekomst', die dit week einde ter discussie staat tijdens een bijeenkomst van de PvdA-fractie in Doorn. De werkgroep onder leiding van oud-minister Van Kemenade be pleit de invoering van een 25-urige werkweek zowel voor het bedrijfs leven als voor de overheid. De werknemers leveren hiervoor jaar lijks gemiddeld 3 procent prijs compensatie in, maar daar staat een evenredige verlaging van be lastingen en premies tegenover. Het stelsel van sociale zekerheid moet worden vervangen door een systeem waarbij iedereen een ba sisuitkering krijgt onder het ni veau van het minimumloon. Men kan zich dan bijverzekeren om niet te veel in inkomen achteruit te gaan. Een uitdrukkelijke voorwaarde voor de herverdeling van werk en het inkomensbeleid is volgens de werkgroep dat werkgevers, vakbe weging en overheid bereid zijn hierover langdurige afspraken te maken. Uit berekeningen blijkt dat het herstelplan in 1994 zal leiden tot een daling van het overheidstekort met enkele procenten. Tegelijker tijd daalt de werkloosheid tot on geveer 0,5 procent van het arbeids aanbod onder invloed van de in grijpende arbeidstijdverkorting. De werkgelegenheid neemt vol gens deze berekeningen met 20 procent toe in tien jaar. De investe ringen zullen verbeteren, evenals de produktie. 'Studeerkamerwerk' CDA-fractieleider De Vries zei gisteravond dat de PvdA-nota te veel de trekken van 'studeerka merwerk' vertoont. Een verkorting van de werkweek tot 25 uur in 1994 is volgens De Vries vrijwel onmo gelijk zonder ingrijpen van de overheid. Het instellen van een ba sisuitkering in de sociale zekerheid noemde hij onwerkelijk en onbe taalbaar. Ook WD-woordvoerder De Kor te liet zich negatief uit over de 'een zijdige politiek van arbeidsduur verkorting', die volgens hem het herstel van het bedrijfsleven in de weg zal staan. Wel prees hij de aan dacht voor een verbetering van de positie van het bedrijfsleven. De FNV liet weten positief te staan tegenover de voorgestelde herverdeling van arbeid, maar vindt de benadering van de werk groep in het algemeen te centralis tisch. Ook vreest de vakcentrale dat de voorgestelde basisuitkering afhankelijk zal worden van de marktsituatie, waardoor 'onaan vaardbare' verschillen kunnen ont staan tussen werknemers in sterke en in zwakke bedrijven. Een woordvoerder van de CPN noem de de voorstellen een verslechte ring voor de laagste inkomens. (Zie verder pagina 5) Tanker en kustvaarder botsen LONDEN (GPD/ANP) - De Britse vakbond TGWU van transportarbeiders heeft gister middag alle 35.000 havenarbei ders die bij de bond zijn aange sloten, opgeroepen het werk met onmiddellijke ingang neer te leggen. John Connolly, een woordvoerder van de vakbond, zei dat de staking bedoeld was om de stakende mijnwerkers te steunen. Havenarbeiders in Schotland wa ren donderdag al een staking be gonnen toen niet-vakbondsleden het vrachtschip 'Ostia' hielpen aan leggen, nadat de havenarbeiders het schip 'besmet' hadden ver klaard. De havenarbeiders weiger den de geïmporteerde steenkool uit de 'Ostia' te lossen uit solidari teit met de mijnwerkers. Toen con tractarbeiders, of in vakbondsjar gon 'onderkruipers' voor het kar wei werden ingezet, was de staking een feit. De werkgeversorganisatie CBI schat dat een havenstaking binnen twee of drie weken de Britse indus trie grotendeels stil kan leggen. Het is de tweede keer in vijf weken dat de Transportarbeidersbond een havenstaking uitroept. De eer ste werd vorige maand na elf dagen beëindigd, toen vrachtwagen chauffeurs met blokkades dreig den en de havenarbeiders zelf niet unaniem achter de staking bleken te staan. Niet enthousiast Ook gisteren werd duidelijk dat ROSSUM (ANP) - Op de rivier de Waal bij de bocht van Rossum is vanmorgen vroeg een tanker in aanvaring gekomen met een kust vaardér. Eén van de tanks van het schip is geheel lekgeslagen waar door ongeveer 100 ton benzine in de rivier is gestroomd. Ook een tweede tank lekt. Het scheepvaart verkeer ter plaatse is stilgelegd we gens ontploffingsgevaar. De politie wist vanochtend nog niet wat de oorzaak was van de aanvaring tussen het Duitse tank schip 'Perryplus' en landgenoot 'Sven-H'. De politie heeft van bewoners uit de omgeving al veel klachten ge had over stankoverlast en hoofd pijn. De benzine is op het water aan het verdampen. Waardoor ge vaar voor ontploffing bestaat. "Ons advies kost u niets" UIPS Westeinde 12 Noordwijk Tel. 01719-15300 werknemers van de containerha ven Felixtowe en in Engelands grootste veerboothaven Dover niet enthousiast zijn over de staking. Zij zullen volgende week besluiten of ze aan de oproep van de Trans portarbeidersbond gehoor zullen geven. De TGWU verwacht echter dat driekwart van de werknemers begin volgende week het werk neergelegd heeft en dat de anderen hun voorbeeld zullen volgen. Verscheidene Britse havens zijn gisteren meteen al getroffen door de nationale staking van havenar beiders. Vierduizend Schotse ha venarbeiders zijn gisterochtend met de actie begonnen. Daardoor GOOR (ANP) - Het asbestbedrijf Eternit twijfelt aan de deskundig heid en de onafhankelijkheid van de onderzoekers van de Leidse universiteit, die in opdracht van minister Winsemius van VROM nagaan hoe schadelijk het storten van asbestafval in de omgeving van Goor is voor milieu en volksge zondheid. De directie, gesteund door de ondernemingsraad vindt dat de bewuste onderzoekers niet alleen anti-asbest, maar ook anti- Eternit zyn en niet wetenschappe lijk te werk gaan. De onderneming heeft in een brief aan Provinciale Staten van Overijssel daarom aangedrongen op een ander onderzoeksteam. Mi nister Winsemius heeft reeds laten weten dat hij daar niets voor voelt. Hij vindt dat Eternit met zijn oor deel over het onderzoek moet wachten tot de medewerkers van de Leidse universiteit hun rapport hebben uitgebracht. JOHANNESBURG (Rtr./UPI/ AFP) - In het centrum van Johan nesburg in Zuid-Afrika is gister avond een bom ontploft. Tenmin ste vier mensen werden gewond bij de explosie. De bom ontplofte bij het hoofd kantoor van de Zuidafrikaanse spoorwegpolitie. In het gebouw is ook het departement voor gemeen- De oppositiepartijen vragen de lagen 12 havens er verlaten bij. In het Noorden van Groot-Brittannië verschenen er geen dokwerkers in de havens van Hull en Garston. In Liverpool, waar 15 schepen aan de kade liggen te wachten, worden containers niet gelost en schatten de havenautoriteiten de schade per week op ruim 1 miljoen gulden als de staking zich uitbreidt tot alle 2.000 havenarbeiders werkeloos toe te zien, maar bemid delend op te treden in de mijnwer kersstaking. Ook van vakbondszij de wordt koortsachtig gezocht naar een formule om de twee oppo nenten in de mijnwerkersstaking voor het jaarlijkse vakbondscon gres van begin september samen te brengen. Het was de tweede bomaanslag binnen 24 uur tegen regeringsge bouwen in Johannesburg. De eer ste aanslag richtte zware schade aan aan de kantoren van het depar tement dat verantwoordelijk is voor het onderwijs aan zwarten in Zuid-Afrika. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10.- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór hel abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Adres Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1